Oplossing van vuilnisprobleem is nu veel kostbaarder geworden C. G. van Hall (PvdA): Korpschef is tenslotte ook Vi werknemer „Meer openheid in bedrijven Licht op Hopeseweg Bosje tien over rood „Beau Geste" Geen nieuwe oplaag van groene boekje Vakbondsbestuurder Havinga Raad doet baby's f 100.- cadeau Luxor-theater Nieuwe berijming VAN WOUT BLAUWKOUS Waar? Aanloopje Kilometers Vredeszondag Nog geen beroep Koopje Voorlopige opbrengst Deurcollecte Naar Israël Zangavond Beroep VRIJDAG 7 APRIL 1967 RAAD BOOS OVER ,NEE' VAN Van de week hebben buur Bram en ik in een vlegelachtige opwelling een poosje tegen een bal aangetrapt. D'r is genoeg over te doen geweest. Dat hadden we eigenlijk ook wel kunnen voorzien. Maar hoe gaat dat. Er was bij ons op het erf een bal achtergebleven. Van een behoorlijk formaat. Zo'n plastie ken geval, dat je in iedere super markt die zichzelf respecteert voor een paar luttele guldens kunt aan schaffen. De afkomst van het stuk speelgoed was mij niet bekend. Ik vermoed, dat één van de kleinkinde ren hem had laten liggen. Bram ontdekte de bal achter de vuilnis emmer en gaf er een bescheiden trapje tegen aan. Mijn persoon deed hem met een technisch tikje retour en voordat we er zelf erg in hadden trapten we in wedstrijdverband. Op ons stoepje. Achteraf geef ik toe, dat het een vreemde vertoning moet zijn geweest. Twee mannen, die een men senleeftijd achter zich hebben liggen, aan het zogenaamde „kooltje-schie ten". Maar het oog van Neerlands volk was ver van ons. Mijntje en Driek hadden een dringende visite te vervullen en wij hadden dus vrij spel. Omdat het zo spontaan in z'n werk ging schaamden we ons niet tegenover elkaar. We zagen echter een kleinigheid over het hoofd. We verzuimden de poort op slot te doen. En dat werd ons nood lottig. We waren zo bij het spel be trokken Bram stond op dat mo ment op winst dat we niet gemerkt hadden dat er iemand achterom ge komen was. Job den Droprol. Hij kwam, zoals gewoonlijk, de bood schappen afleveren. En opeens stond ie er. De margarine-doos met levens middelen en schoonmaakartikelen on der de arm. Voor Job was het natuurlijk lachen ge blazen. Hij kon slechts met moeite de bestelling in de keuken krijgen en toen hij wegging lachte hij nog. „De jeugd van tegenwoordig" hoorden we Job in het gangetje nog naproesten. Was het daarbij gebleven dan was het allemaal niet zo erg geweest. We hadden een figuur geslagen en de pret gunden we Job graag. Maar de gevolgen bleven niet uit. Job is gaan kletsen. Niet zozeer om ons te nep pen, dat geloven we niet, maar ge woon om nog een paar keer plezier aan het geval te beleven door het verder te vertellen. Het kon niet uit blijven, dat het voorval ook het vrouwvolk ter ore kwam, waarop de boot aan was. Over het kwajongens achtige gedrag op zich hadden we ons natuurlijk al te schamen wat moesten de mensen er wel niet van denken maar bovendien hadden nog enkele narcissen in het bloem perkje het leven gelaten. En dat was puur vandalisme. We hebben het allemaal maar gelaten over ons laten heengaan en er de les uitgehaald, dat het voor onze leef tijdsklasse niet meer is weggelegd om ongedwongen tegen een balletje te Maar het heeft mij nog meer geleerd Namelijk, dat de meeste manner geen bal onaangeraakt kunnen later en vanzelfsprekend openbaart zich dat het sterkst bij degenen die de meeste adem bezitten, de schooljongens. Er ik kan me dan ook levendig voorstel len, dat ze een lap gras die de ge meente als plantsoen gedacht had als voetbalveldje exploiteren zonder erbij stil te staan. Maar het mag niet. En op straat voet ballen ook niet. Dat is gevaarlijk met het oog op het verkeer en dan komen er ballen terecht in voortuintjes en tegen ramen, soms zelfs zijn ze zo on hebbelijk om daar doorheen te vlie gen. Dan zijn er sjagrijnige kerels in de buurt die vervelend gaan doen en met de politie gaan dreigen. Die zelfde personen laten op weekeinden hun gezin voor een paar uur in de steek, omdat ze zelfs het kijken naar voetbal niet af kunnen leren. Je zou kunnen zeggen, dat het meest eenvoudige balletje trappen tot de menselijke levensbehoeften behoort. Daar begint de gemeenschap geluk kig ook oog voor te krijgen. Tot voor kort was het zo, dat in het grote stuk Veenendaal, dat het Franse Gat heet, uitsluitend illegaal kon worden ge punterd. Op de plantsoens en op 't as falt. Daar komt nu verandering in. Er is het bescheiden begin van één ruig veldje waar de woningbouw en het plantsoen geen vat op zullen krij gen. Daar mag naar hartelust ge trapt worden. Laten we niet menen, dat we daarmee in de behoefte heb ben voorzien. Er is nog veel meer no dig. Tien vaders, die geen voetbal wedstrijd over kunnen slaan hebben samen minstens evenveel zoons die dagelijks een uurtje tegen een bal moeten trappen. WOUT BLAUWKOUS VEENENDAAL „Ik heb de indruk dat Gedeputeerde Staten spijkers op laag water zoekt", zo vatte mevrouw H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) haar standpunt samen ten aanzien van de beslissing van G.S. om een goedkeuring te hechten aan het voornemen van de ge meenteraad om een terrein aan de Rauweveldseweg als stortplaats voor vuilnis te gaan gebruiken. Zij was niet de enige, die zich verontwaardigd uitsprak over de hou ding van G.S. Andere sprekers waren eveneens van me ning, dat het G.S. erom te doen was de gemeente min of meer te dwingen gebruik te gaan maken van een provinciale vuilnis-stortplaats in de zandafgraving bij Maarsbergen. Daarbij vroeg men zich bezorgd af in hoe verre dit in financieel opzicht nadelig zou zijn voor de gemeente. Wethouder Ant. de Ruiter (CH) stelde, dat men inderdaad veel duurder uit zou zijn, omdat er een be paald bedrag voor elke kubieke meter vuil die men naar Maarsbergen moet brengen, berekend zal worden. Boven dien zijn er straks door dit alles twee extra vuilniswagens nodig. „De gemeente ligt knock-out door een linkse- directe van G.S.", concludeerde de heer M. G. H. Hen driks K.V.P., en de heer G. J. van Deelen S.G.P., zei. dat hij het idee had dat de gemeente zonder meer geboycot werd. In september nam de raad het be sluit om van de heer D, van Dyk te Achterberg een stuk weiland aan de Rauweveldseweg te kopen voor een be drag van f 110.000,- om aldus een vuil nisstortplaats te verkrijgen, die vrij dicht bij het centrum van de gemeente ligt. Begin februari kwam de „onheils tijding" uit Utrecht: G.S. deelde mee dat er tegen de gemeentelijke plannen bezwaren van planologische en land schappelijke aard bestonden. „We waren blij, dat we eindelijk een geschikt stuk grond hadden gevonden", zo luidde de mening van de heer Van Deelen. „Bovendien zouden we zelfs de kwaliteit van de grond kunnen verbete ren. We zullen moeten trachten om alsnog een ander terrein te vinden." Hij opperde de mogelijkheid om het zandgat nabij de Wielingsheuvel hier voor te bestemmen, maar, zo zei hij aarzelend, „dat zal de heren van G.S. ook wel weer niet smaken, want ik heb A. DE KIEV1D (B.P.) aannemers de indruk dat we door hen worden ge boycot De heer H. v. Wagensveld (CHU) nam het de gemeente 't college enigs zins kwalijk, dat men voordat men tot de aankoop overging niet voldoende had geïnformeerd. „Nu hebben we bij de betrokkene een ongewettigde prijs- verwachting gewekt", zei hij. „Het begint er op te lijken, dat die vuilnis-geschiedenis een hele kostbare zaak gaat worden," verzuchtte de heer B. v. Remmerden (PvdA) en de heer Hendriks gaf te kennen er niets voor te voelen „nu maar bij de pakken neer te gaan zitten". „De groei van Veenen daal vraagt om een oplossing. De wel vaart levert karrevrachten vol vuil op, vandaar dat ik wel eens wil weten hoe het met de provinciale plannen staat om een regionale stortplaats te verwe zenlijken ADVERTENTIE Ook de heer C. G. van Hall (PvdA) wilde graag weten waar de gemeente nu met het huisvuil naar toe zou moe ten. Mevrouw Buddingh wees op de fi nanciële nadelen van deelneming aan een regionale oplossing. „Daarom", zei ze, „hoop ik dat het college alsnog komt met een oplossing waar geen speld tussen te krijgen is. De provin cie wil blijkbaar wel de mogelijkheden scheppen, maar verschaft de middelen niet „Ik heb de indruk dat er krachten aan het werk zijn, die de gemeente willen dwingen om met het vuil naar Maarsbergen te gaan," zei de heer H. van Manen (AR) nog voordat wethou der De Ruiter zijn mening naar voren bracht. „Ik ben persoonlijk te optimistisch geweest," zo bekende deze. „We wisten dat er een klein streepje door ons plan zou kunnen lopen, maar we dachten dat het wel mee zou vallen. Nu gaat de provincie in Maarsbergen, midden in het bos, een stortplaats maken, als of daar het natuurschoon niet ontsierd wordt „Waar moeten we nu heen?" vroeg hij zich dan ook af en toen hij er bo vendien op wees dat de door de provin cie voorgestelde oplossing de gemeente handen vol geld zou gaan kosten („een bedrag van f50.000,- per jaar is nog maar een fractie van de totale kos ten") waren alle raadsleden er zo lang zamerhand wel van overtuigd dat Ge deputeerde Staten de gemeente in een moeilijk parket hebben gebracht. Wethouder De Ruiter deelde nog mee, dat men bezig is een rapport sa men te stellen om de diverse resteren de mogelijkheden te bezien, alsmede om de kosten van die mogelijkheden vast te stellen. Enkele raadsleden (de heer P. G. v. Ojik (CHU) en mevr. Buddingh vonden het „onelegant" dat, zoals zij in onze krant hadden gelezen, de heer Van Dijk als directe betrokkene niet op de hoogte was gesteld van de bezwaren van G.S. Mevrouw Buddingh tenslotte pleitte nog voor de mogelijkheid om naburige gemeenten als Ede en Wageningen in de arm te nemen om samen een voor ziening voor het storten van vuilnis te treffen. Op vragen aangaande de toestand In het woonwagenkamp, die de heer Hen driks in de vergadering van 17 novem ber 1966 had gesteld, kreeg hij gister avond nog geen antwoord omdat bur gemeester Hazenberg meedeelde, dat er nog onvoldoende gegevens bekend waren om hem in alle opzichten te in formeren De heer Hendriks toonde zich door deze mededeling uitermate teleurge steld. „Dit geeft te denken," zo merk te hij op. „Nu het allemaal zo lang moet duren vraag ik me af of deze zaak niet stinkt De burgemeester merkte op dat het gemeentebestuur van Rhenen geen ver wijt kan worden gemaakt voor het uit blijven van de antwoorden. „Zij en wij willen dat u zo breed mogelijk wordt ingelicht". Het voorstel om de vergoedingen aan het personeel van de vrijwillige brand weer te wijzigen ontlokte de heer Van Hall de vraag of er voldoende garan ties bestaan als een brandweerman een ongeluk overkomt. De burgemeester antwoordde dat hier voldoende voorzie ningen voor getroffen zijn. De heer Van Manen wilde van het college weten „of het nogal vlot met de aankoop van stroken grond aan de Boslaan". De gemeente heeft deze grond nodig om de weg te zijner tijd te verbreden. Wethouder De Ruiter zei hierop dat nog niet met alle grondeige naren was gesproken, maar dat men met de aankoop van de voorgestelde tien stroken grond „een aanloopje wil de nemen om de gang er in te bren gen". De raad verleende een krediet ter M. G. H. HENDRIKS (K.V.P.) linkse directe O grootte van f230.000,- voor de bouw van een drie klassige semi-permanente school, die bestemd is voor de her vormde gemeente, aan de Fuikenwei- de. De heer A. Visser (CH) vroeg, of het mogelijk was gekleurde tegels op het schoolplein aan te brengen, zodat het plein gebruikt zou kunnen worden voor praktisch verkeersonderricht. „Een zeer bruikbare suggestie," zo reageerde wethouder R. Koppenberg (PvdA). De heer A. de Kievid (Boerenpartij) wilde een lans breken voor de Veenen- daalse aannemers toen hij opmerkte: „Ik had liever een permanente school gehad, zodat de aannemers een kans hadden gekregen bij een openbare aan besteding." Hij wees er bovendien op dat het onderhoud van een semi-per- manent gebouw vrij duur is. „We krij gen momenteel alleen urgentieverkla- C. VAN GENDEREN (C.H.) laag SCHERPENZEEL De onverlichte Hopeseweg leverde bij donkere avonden dikwijls gevaar op voor de mensen die van deze weg gebruik moeten maken. Hierin wordt nu verandering gebracht. De lantaarnpalen liggen reeds in de berm en men zal spoedig beginnen met de opstelling ervan aan het begin van de weg en in de gevaarlijke bochten. Al leen het gedeelte tot de provinciegrens krijgt verlichting. ringen voor de bouw van semi-perma nente scholen," was het antwoord van wethouder Koppenberg. De speeltuinvereniging „Noord" kreeg een eenmalige subsidie van f 8000,-. Verschillende raadsleden pre zen het initiatief van deze vereniging, al vond de heer Hendriks dat er beter een dergelijke speeltuin in een „kinder rijke" omgeving als bijvoorbeeld De Punt of de Engelenburg aangelegd had kunnen worden. De heer Visser zei te hopen dat de nieuwe speeltuin ge spaard zou blijven van vernielingen. De vergadering werd besloten met een debat over de auto-kosten-vergoe- ding aan de Veenendaalse korpschef van gemeentepolitie. Aanvankelijk had de begrotingscommissie er bezwaar te gen gemaakt dat de vergoeding met een bedrag, overeenkomstig het voor stel van B. en W., van f 700,- zou wor den verhoogd, maar namens de com missie zei de heer C. v. Genderen (CHU) dat men zich na brede informa tie had bedacht. Men achtte het voor gestelde bedrag nu zelfs aan de lage kant. De heer Van Genderen stelde voor per jaar f 1250,- toe te kennen als vergoeding voor de kilometers die bin nen de gemeente worden gemaakt en f 500,- voor buiten de gemeente. De burgemeester kwam met een an der voorstel omdat hij het idee had dat er wat het auto-rijden buiten de C. G. VAN HALL (P.v.d.A.) werknemer gemeente betreft, voor de korpschef geld bij gaat. „Een vast bedrag van f 1500,- voor binnen de gemeente en voor reizen buiten de gemeente kilome ter vergoeding," zo luidde zijn voor stel. Nadat de commissie zich even had beraden, kwam de heer Van Genderen met het idee om alle afgelegde kilome ters afzonderlijk te vergoeden. „Dat geeft een geweldige administratieve rompslomp," antwoordde de burge meester. Tenslotte ging de commissie overstag en werd het voorstel van de burgemeester aanvaard. Alleen de heren B. J. Vrieling (AR) en Van Hall stemden tegen. „Inconse quent", was hun reactie en zij toonden zich dan ook voorstander van kilome ter-vergoeding ongeacht of de korps chef nu binnen of buiten de gemeente rijdt. „De korpschef is tenslotte ook een werknemer," merkte de heer Van Hall terloops op. „Ik zou hem liever een ar beider willen noemen," reageerde bur gemeester Hazenberg een tikkeltje ge ïrriteerd. VEENENDAAL „We weten bepaald onvoldoende wat zich momenteel in een aantal Veenendaalse bedrijven afspeelt". De heer J. C. Havinga, districtsbestuur der van „Unitas" spreekt deze woorden enigszins spijtig uit. „Vooral in deze tijd is een wederzijds contact, dat in alle openheid plaats vindt, van bijzonder veel belang. Er moeten ook betere contacten tussen de bedrijven onderling komen, zodat er, wanneer de sanering zich doorzet, betere overplaatsingsmogelijkheden voor het personeel zullen ontstaan". De heer Havinga noemt de huidige situatie in de Veenendaalse textielindus trie „zeer gematigd optimistisch". Na de massale werktijdverkorting, die zich bij de Scheepjeswolfabrieken voordeed, is er van een zekere opleving sprake. „Toen men destijds tot die werktijdverkorting overging vroeg men zich af of die op leving er wel zou komen en voor zo ver we het nu kunnen bekijken is dat zeker niet tegengevallen". Voor vijfenzeventig werknemers van de Scheepjeswol werd de werktijd des tijds tot nul uur gereduceerd. Van dat aantal zijn er ongeveer vijfenzestig weer aan het werk. Zoals gezegd, voor de vakbonden is de situatie momenteel vrij moeilijk te overzien. „De zorgen in Veenendaal kan men niet vergelijken VEENENDAAL Op aandringen van de heer B. van Remmerden zal de eerstvolgende raadsvergadering niet op 2 mei worden gehouden, zoals het college aanvankelijk van plan was. „Op die dag valt dit jaar de 1 mei viering", zei het P. v. d. A.-raadslid die bovendien nog aanvoerde dat hij de tulpen die bij dit feest horen, al had besteld. „Rode tulpen", verduide lijkte hij. Mevrouw Buddingh haakte hierop in en vroeg: „Mogen het ook roze zijn?" en de A.R.-fractie wilde van de heer Van Remmerden weten of hij ook ge noegen nam met „oranje tulpen". De heer Van Remmerden liet deze op merkingen glimlachend over zich heen gaan, maar kreeg toch wel even een paar rimpels in het voorhoofd toen de heer Hendriks langs z'n neus weg sprak: „Geef 'm maar een bosje tien over rood ^"^SldiinsfoUe"! met die in Twente en ik zou wat Vee nendaal betreft ook niet willen stellen, dat er bedrijven zijn die een verkeerd beleid voeren, zoals dat wel bij Van Heek in Enschede het geval is." Wel heeft de heer Havinga de indruk gekre gen dat „een meerhoofdige directie er de oorzaak van is, dat beslissingen onnodig lang worden uitgesteld". „Nogmaals; het is te hopen, dat er een grotere open heid in beleidszaken komt. In Veenen daal zou je in dit opzicht soms zelfs van geslotenheid kunnen spreken." AMERONGEN Geboren: Heieen Alice, d .v. J. van der Meer en H. Wolvetang; Barendina Hendrikka Jen- neke, d. v. G. H. Verweij en F. J. v. Beverloo; Dirk Cornelis, z. v. G. van den Bos en Th.G. Andel; Gijsbert Adrianus, z. v. W. Drost en N. v. Prat- tenburg. Ondertrouwd: Piet Lenards, 20 j„ Rhenen en Johanna G. Meskes, 17 j.; Hein Schipper, 24 j., Scherpenzeel en Margriet van Grootveld, 21 j. Getrouwd: Hendrikus Wilhelmus de Jeu, 27 j., Leersum en Antonia H. Ra venhorst, 22 jr. Overleden: Willem Reede, 79 j.; Al- bertus Berendsen, 87 j. Ingekomen personen: H. Vaartjes van Amsterdam in Tabakslaan 19; B. Verver van Maarn in Veenseweg 28. Vertrokken personen: C. A. Smits van Tabakslaan 1 naar Utrecht; W. Grijn van Pr. Hendriklaan 26 naar Hoogeveen; A. H. de Jeu-Ravenhorst, van Kon. Wilhelminaweg 74, naar Leer sum. LEERSUM Geboren: Paul Joris, z. v. W. v. Ziel en C. F. Mulder. Ondertrouwd: W. Schoo, 22 j. (Hil versum) en W. J. v. Hussel, 23 j.; G. B. van Zetten, 28 j. (Amerongen) en W. van Geijtenbeek, 20 j. Getrouwd: Th. H. Roes, 30 j. en M. C. J. van der Lugt, 18 j. Overleden: Hendrika W. Geertsma, ge huwd met K. Eissen, 62 j.; Krijn van Maanen, 91 j., geh. gew. m. J. Lager- weij. Bevolkingsregister Vertrokken: Mevr. M. Baginski, Burg. Van de Boschlaan 59, naar Zeist, Rozenstr. 12; fam. L. Tekke, Engelaan 46, naar Utrecht, Ravellaan 57; mej. A. van Garderen, Zandweg 9, naar Amersfoort, Jacob van Catslaan 5. VEENENDAAL De ouders van de Veenendaalse baby's die in hetzelfde etmaal geboren zullen worden als het prinsenkind zullen door de gemeente Veenendaal worden verrast met een spaarbankboekje, waarop van gemeen tewege een bedrag van f 100, ge stort zal worden. De raad ging una niem akkoord met dit voorstel van B. en W. De suggestie was afkomstig van de CHU-fractie en het college was er enthousiast genoeg over om dit idee over te nemen. Burgemeester Hazen berg merkte nog terloops op „dat de ervaring heeft geleerd dat er per et maal in Veenendaal drie kinderen wor den geboren." Dit ter geruststelling aan de raadsleden die niet precies wis ten op hoeveel geld deze geste de ge meente zal komen te staan ADVERTENTIE Van Nelle bestellen VEENENDAAL De rolprent „Beau Geste," die tot en met zaterdag in het Luxor-theater draait, is een keiharde avonturenfilm in cinemascope, waar in de geregelde bioscoopbezoeker kent het genre ongetwijfeld ontzet tend veel doden vallen. Alhoewel de acteertalenten in deze film nagenoeg zoek zijn er komt in de cast dan ook geen enkele bekende naam voor is de film beslist een bezoek waard. De rolprent vertoont spectaculaire natuur opnamen en is, ondanks de momenten dat het verhaal wat langdradig wordt, bepaald boeiend. Men moet uiteraard wel van het oeuvre houden. Een detachement van het Vreemde lingenlegioen vindt een totaal uitge- slacht fort in de Saharawoesitjn, waar in zich nog één levende bevindt. „Beau Geste" begint met dit nogal troosteloze tafereel en de enige overle vende in deze door een vijandeljike woestijnsta m uitgeroeide nederzetting zie,t naar aanleiding van de vragen die men hem stelt, de gebeurtenissen weer voor zich. Het relaas wordt in een flash-back dan uitvoerig verteld en duurt de gehele film. Een Amerikaan, Beau Graves (zijn luitenant noemt hem Beau Geste, van wege het feit, dat hij voor een delict de schuld op zich nam), belandt bij de le- gionnairs. Een wrede, weerzinwekken de sergeant-majoor (overigens type rend gespeeld door de onbekende acteur) leidt zijn recruten op bestiale wijze op en de behandeling wordt zo mogelijk nog erger, wanneer blijkt dat de kaalhoofdige bruut een dreigbrief heeft ontvangen, waarin he mzijn spoe dige dood wordt voorspeld, Er volgt dan een aaneenschakeling van harde, bloedige avonturen, welke culmineren in een verrassende ontknoping. Werke lijk een film voor zoals de critici zo vaak „frappant" weten te formule ren de liefhebbers. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Een interkerkelijke werkcommis- sie heeft het houden van een vre- deszondag voor alle kerken in Ne derland voorbereid. De werkgroep bestaat uit vertegenwoordigers van de r.-k.-kerk, de Ned. hervormde kerk en de gereformeerde kerken. Het is de bedoeling deze zondag te houden op 1 oktober a.s. Tevens staat een programma voor de week voorafgaande aan deze vredeszon- dag op stapel. Het thema van vredeszondag 1967 is: Vrede en machtsevenwicht. Het is onderverdeeld in drie onderwer pen, namelijk 1. het vraagstuk van de niet-verspreiding van kernwa pens. 2. wat is pacifisme en 3. welke mogelijkheden zijn er voor jongeren voor internationale ontmoetingen. De zondag zelf zal zich richten op de prediking. In de voorafgaande week zullen schetsen en handelin gen aan scholen, vormingscentra e.d. beschikbaar worden gesteld. Verder zal aandacht worden be steed aan niet-kerkelijke activitei ten, o.a. openbare manifestaties, openluchtbijeenkomsten en protest marsen. De kerkeraad van de gerefor meerde kerk te Veenendaal is nog niet aan het beroepen van een pre dikant in de a.s. vacature van ds. Van Enk die met emeritaat gaat toegekomen. Een voorstel van de kerkeraad om een beroep uit te brengen werd door de gemeentever gadering niet aanvaard. De voorlopige opbrengst van de vrijwillige bijdragen der hervormde gemeente te Amerongen beloopt een bedrag van 26.000 gulden. De kerk voogdij heeft goede hoop dat met de nagiften de geraamde en nodige 28.000 gulden worden gehaald. De kerkeraad van de chr. geref. Pniëlkerk (Hoofdstraat) heeft beslo ten zondag 9 april een extra deur collecte te houden, als reactie op de aanvraag aan kerken en bedrijven van het stichtingsbestuur voor dag verblijven (uitgaande van „Phila delphia" en „Nazorg") aan een startkapitaal te helpen. Wanneer dit startkapitaal er is kan begonnen worden, daar het ministerie dan be reid is subsidie te verlenen. Ds. G. Kaastra, hervormd predi kant te Amerongen, gaat op 10 april a.s. op reis naar Israël en Jorda nië. Na pinksteren zal ds. Kaastra weer in Amerongen terug zijn. De reis werd de predikant aangeboden ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum, dat hij vorig jaar herdacht. Morgenavond wordt in de Sions- kerk te Veenendaal een zanguitvoe ring gegeven door het hervormd zangkoor „Con Amore" en het meis jeskoor „Soli Deo Gloria, beide ko ren onder leiding van de heer C. Budding. Het orgel zal worden bespeeld door Gert van Surksum uit Barne- veld. Solistische medewerking ver leent mevr. Buitendijk-Landman te Apeldoorn, sopraan. Het gesproken woord zal worden verzorgd door de predikanten dr. C. Graafland en ds. S. P. v. Assen- bergh. De hervormde gemeente te Op- heusden heeft een toezegging van beroep uitgebracht op ds. S. de Jong te Houten. „Hervormde Leeuwarden" publi ceerde onlangs een schildersreke ning uit het jaar 1790, gericht aan het toenmalige kerkbestuur. De nota zag er als volgt uit: Twee apostelen veranderd en de overige tien gevernist f 2,24 Een rover een nieuwe neus opgezet 1,02 Pontius Pilatus schoonge maakt en hem een nieuwe pélskraag opgezet 17,09 De engel Gabriël twee nieu we vleugels aangehangen en deze opgeschilderd 3,06 Petrus nieuwe tanden in zijn mond gezet en zijn aange zicht opnieuw geverfd 1,30 De hemel uitgebreid en ver schillende nieuwe sterren aangebracht, het hellevuur verbeterd en het gezicht van de duivel opgeknapt 1,09 De heilige Magdalena geheel in orde gemaakt, aangezien deze geheel bedorven was 5, Het zilvergeld van Judas ver zilverd 2,04 De Kuise Suzanna opnieuw haar gegeven. Hoefijzers voor de paarden van Eliza's wa gen wat duidelijker gemaakt 3,24 De vrouw van Potifar gever nist 4,1% Het einde der wereld nog met een stuk verlengd 3,19 De Rode Zee van alle vlie genvuil ontdaan 3,02 De Interkerkelijke Werkcommis- sie Psalmberijming, een subcom missie van de Interkerkelijke Stich ting voor de Psalmberijming, is ge reedgekomen met de revisie van „150 Psalmen, proeve van een nieu we berijming". Ruim zes jaar is de commissie bezig geweest om de kri tiek van kerken en particulieren op de nieuwe berijming aan te horen en te bestuderen. Daartoe werden 31 werkvergaderingen gehouden. Het resultaat is, dat 50 Psalmen in de nieuwe berijming ongewijzigd werden gehandhaafd. 100 werden ge heel of gedeeltelijk veranderd. Indien mogelijk, zullen de syno des van de Ned. hervormde kerk en van de gereformeerde kerken de nieuwe bundel gelijktijdig behande len. Wanneer de bundel in de ande re kerken zal worden behandeld is nog niet bekend. Voor gebruik in de kerkelijke ver gaderingen is een aantal exempla ren van de bundel gedrukt in het zelfde formaat als het bekende groe ne boekje, maar in een andere kleur. De stichting verwacht, dat de ker ken de nieuwe bundel zo spoedig mogelijk zullen vrijgeven voor ge bruik in de eredienst. Op grond daarvan is geen toestemming gege ven tot het drukken van een nieuwe oplaag van het groene boekje, hoe wel de laatste druk hiervan vrijwel is uitverkocht. De Interkerkelijke Stichting voor de Psalmberijming is samengesteld uit vertegenwoordigers van de Ned. Hervormde kerk, de gereformeerde kerken, de chr. gereformeerde ker ken, de doopsgezinde broederschap, de remonstrantse broederschap en de evangelisch-lutherse kerk. In de werkcommissie had ook een verte genwoordiger van de vrijgemaakt- gereformeerde kerken zitting.

De Vallei | 1967 | | pagina 3