„Flissu" voor J. Mulder 'n toverwoord Sibe „Textiel" slaat handen ineen Rust in Amsterdam: marine keek naar film „Vonnis" over Vascomij. wordt 3 mei geveld Nieuw drink plezier Voor doden agressieve kelner jaar geëist j Zijn eerste „wegwerpkleding" werd in H geheim gedragen op boekenbal Meer aardgas mooi voordeel voor staat zegt Den Uyl ALLEMAAL IJS? A.N.W.B. trekt van leer tegen Verkeer Veilig Eén lintje of lintjes géén Door sluiting gieterij Cirex 45 ontslagen RUIMTE VOOR MEER LOON ONTBREEKT Radio-actief materiaal gestolen Monument voor Loemoemba MR. BLAISSE VERMOEDT 2500 MILJARD M3 CHU Leeuwarden Telefoontjes Nieuwe N.V. Geheim bewaard Amerika Belegering Telegraaf verijdeld CONFERENTIE VRAGEN Vice-voorzit ter NVV: Gied Joosten weer actiei VRIJDAG 7 APRIL 1967 I I Het is 25 februari 1967. Duizenden verdringen rich in het Amsterdamse RA I-complex rondom het boek en vormen zo samen een bal. Drie van de duizenden alle dames lopen er „onopvallend" koel en fris bij. In Hattem houdt de heer J. Mulder (44) al die uren zijn hart vast. Gisteren vertelde hij waarom: „Zij rijn de eersten geweest die dat spul hebben gedragen. Het was een idee van mijn vrouw; het rijn kennissen van haar. Maar als het uitgelekt was, dan had ik me geen raad geweten". DEN HAAG „De afgelopen maan den heb ik al laten merken dat mjjn verwachtingen zeer hoog gespannen waren." Aldus reageerde oud-minister Den Uyl gisteren op het bericht over de aantoning van een grotere voor raad aardgas in de Groninger bodem. „Als de toegenomen waarde van het Groninger gas inderdaad 24 miljard gulden bedraagt, zoals de heer Van Schalk zegt, dan betekent dit 1,4 mil jard gulden extra voor het rijk onder de voorwaarden, die ik heb verdedigd. U ziet", voegde de heer Den Uyl daar aan toe, „hoe terecht wij op staatsdeelneming hameren." De behoefte aan energie is zo groot, dat vergroting van de voorraad aard gas niet automatisch tot een prijsver laging hoeft te leiden, aldus de heer Den Uyl. De socialistische fractielei der geloofde dat de prijs van gas te recht is gekoppeld aan die van olie en kolen. De nieuwe cijfers over het gasveld in Slochteren hebben mr. P. A. Blaisse, tot voor kort Tweede-Kamerlid voor de KVP, niet kunnen verbazen. „Een half jaar geleden werd al als eigenlijk ze ker aangegeven, dat Slochteren 1500 miljard kubieke meter bevatte. In mijn nota's voor het Europese parlement ben ik ook van deze grootte uitge gaan," Wat mr. Blaisse wel verbaasde, was dat dé NAM niet gesproken heeft over 2500 miljard kubieke meter. „Dat cijfer zullen ze voorlopig wel niet noemen," liet het oud-Kamerlid zich ontvallen. Haastig bezwoer hij ons daarop dat hij geen aanwijzingen had om in dit cijfer te geloven, ,,'t Is zo maar een kwestie van feeling van mijn kant." Mr. Blaisse vond overigens dat het tijd werd voor een prijsverlaging. „Ik vind dat de consument toch zeker mag profiteren van de grote voorraad. Na tuurlijk hangt dit af van de prijs van stookolie. Laten we nu maar gauw op de Noordzee gaan boren. Dan weten we waar we aan toe zijn." AMSTERDAM De voorzitter van de ANWB, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, is gistermorgen in het RAI-gebouw in Amsterdam van leer getrokken tegen het Verbond voor Veilig Verkeer. „Niet zelden wordt getracht onder het motief van verkeersveiligheid dui delijk commerciële belangen te camou fleren. Ik denk hierbij aan de veilig heidsinspecties, die sinds kort onder auspiciën van het Verbond voor Veilig Verkeer en uit te voeren door garage bedrijven, worden gepropageerd en, naar uit advertenties blijkt, zelfs gega randeerd. Het nut van veiligheidsinspecties is duidelijk. Evenzeer duidelijk is, dat de uitvoering daarvan door belanghebben den onjuist is. Wij vinden het onjuist wanneer autofirma's tweedehands pro- dukten aanprijzen met een ogenschijn lijk betrouwbaar keuringsvignet en dat alles plaatsen in het kader van de ver keersveiligheid", aldus ir. Van der Linde van Sprankhuizen. Het Verbond vt>or Veilig Verkeer heeft gisteren onmiddellijk gereageerd op de uitlatingen van de voorzitter van de ANWB. De directeur van het ver bond, de heer H. Machielsen, zei dat inspecteurs van het verbond het recht hebben garages waar onregelmatighe den worden geconstateerd te schrap pen als inspectie-stations. Het verbond en de ANWB gaan zich overigens bin nenkort gezamenlijk beraden over de autokeuringen, aldus de heer Machiel sen. Over de verkeersveiligheid merkte de voorzitter van de ANWB op dat de economische verliezen als gevolg van verkeersongevallen, ongeveer vijfhon derd miljoen gulden per jaar bedra gen. In ons land is slechts vflf miljoen gulden per jaar beschikbaar voor de bestrijding van de verkeersonveiligheid. DEN HAAG De c.h. kiesvereniging Groen van Prinsterer In Leeuwarden meent dat het verlenen van koninklijke onderscheidingen öf moet worden afge schaft èf beperkt moet worden tot één lintje. De kiesvereniging vraagt de Tweede- Kamerfractie van de C.H.U. deze zaak kritisch te onderzoeken. Op dinsdag 4 april mag het offici eel uitlekken. In het Amsterdamse Hilton hotel laat textielfabrikant Mul der een modeshow lopen. Hetwordt een verrassing, waarvan het effect voorlopig niet te peilen valt. Niet om de dessins, niet om de modellen, ech ter wel om de stof: flissu geheten. Het kost haast niets, het is sterk, onbrandbaar, makkelijk te wassen, koel als het warm is, warm als het koel is. Kortom, flissu is het textiel van morgen en de Nederlander Mul der bezit het monopolie. De schrik bij collega's en concur renten zit er stevig in. Hoe heeft hij het zo geheim kunnen houden? Wat moeten de Amerikanen met hun voor raad papieren wegwerpkleding, de Duitsers met hun veel te dure plas tic en Verolme met zijn metalen mo de? de indi laar Het is donderdag. Achter de Gast- huisdijk op het Zwolse industrie terrein staat een vier jaar oude Jaguar. Met vier, vijf klassieke bo men een natuurlijk decor voor een klein maar ferm fabriekscomplex. Voorbij de ingang rechts zit een juf frouw gek te worden. Ze moet per dag honderden telefoontjes verwer ken: „Nee, meneer Mulder is in be spreking; als het niet om zaken gaat moet u de heer Monkhorst bellen, bij Chanowski productions in Amster dam." Achter de juffrouw, eveneens rechts heeft de architect van het complex tegen zijn zin, maar op gezag van de directeur een aanbouw ge maakt die vrijwel helemaal uit glas is gemaakt. Daar zetelt de heer Mul der, middelpunt van een gigantische machtsstrijd. Slechts af en toe siepelt daarvan iets tot hem door: een tele foontje, een onverwachte bezoeker, die overigens rustig kan doorlopen. Alleen als de heer Mulder iedere bezoeker een lunch wil aanbieden, wordt het wat moeilijk. De kantine juffrouw blijft onverzettelijk in ha^r trage tempo. Het elan waarmee het aanbod is gedaan, dreigt zijn effect te verliezen. De iieer Mulder (klein en tanig van stuk, lichtgrijs pak afgezet met een bestippeld vlinder dasje) voelt het en praat nog sneller dan hij al gewoon is. Hij is zich sterk bewust van het effect dat hij op de modeshow heeft bereikt. Hij zegt: „Ik breng een re volutie teweeg die niet te overzien is. Zelf ben ik deze pas langzaam gaan zien. Alle grote textiel jongens willen het van me hebben. Je kan er ook alles van maken: jurken, dekens, la kens, ga maar door. Ik weet nog niet ALMELO De N.V. Cirex in Alme lo dochter van Philips en de Ver enigde Machine Fabrieken gaat in de komende maanden haar ijzergiete rij sluiten. 45 beambten en handarbei ders worden ontslagen. De 36 werknemers, die bij het Zaan- se bedrijf van Zwaardemaker's handel en industrie zijn ontslagen kunnen bij Albert Heijn een baan krijgen. De eer ste besprekingen daarover zijn al ge voerd. De overgang zou per 1 juni moe ten gebeuren. In Emmen krimpt AKU het perso neel verder in. Enkele weken geleden moesten 75 overwegend jonge werkne mers naar een ander werk uitzien, dat verzoek is nu aan 45 anderen herhaald. ADVERTENTIE ENSCHSEDE De moeilijkheden in de textielindustrie en met name de massa-ontslagen bij Van Heek en Co in Enschede hebben bij de Twents-Gel- derse fabrikantenvereniging en in or ganisaties in de textielindustrie tot reacties geleid: SIBEMA-VERKOOP. bel 04490-5055 Textielfabrikant J. Mulder (44) met de hand op een stel stalen Flissu: „Ik breng een revolutie teweeg die niet te overzien is O wat ik er mee ga doen. Ik moet het in goede banen leiden, dat is het be langrijkste". Om eerlijk te zijn, de basisstof flis su is geen vinding van de heer Mul der. De Oostenrijkse firma Bunzl und Biach heeft de stof ontwikkeld, ech ter alleen als vervangingsmiddel van de lakens en slopen in ziekenhuizen. De heer Mulder: „Zij hebben het wereldpatent, maar ze kenden de mo gelijkheden van hun produkt niet. Ik ben de man geweest die dat onder zocht heeft en de mogelijkheden ge vonden heeft. Ik heb van Bunzl und Biach alle rechten gekregen voor Eu ropa en Amerika. Er zal een nieuwe n.v. opgericht moeten worden, zo iets als Mulder Sales of zo". De heer Mulder is wel opgewonden maar zijn vinding „Dat vind ik een veel te zwaar woord, tenslotte was de grondstof er al" heeft hem niet tot een ander man gemaakt. Hij zegt: „Ik voel me, geloof ik, niet anders dan ik vroeger al was. Ik zal mijn klompen zaterdag nog best aantrekken. Ja, ik woon in Hattum, ik ben een buitenmens. Met m'n krui ser vaar ik altijd in Giethoorn. Dat is drassig land daar, maar met laar zen kan je niet zo maar op de boot springen: met klompen wel. Ik ver slijt per jaar gauw een paar of twee''. Op 1 januari 1946 was de textielfa- birkant van nu 24 jaar. Hij begon zijn eerste fabriekje, „zeg maar met weinig geld. Maar ik wilde als jon gen al textielfabrikant worden. Ja, waarom? Dat weet ik niet. Maar de geest en mode van tex tiel fascineren me, het is mijn eerste liefde. En ik heb een zeer sterke wil, voor mij bestaat er geen terugweg". De heer Mulder heeft nog meer zelfkennis: „Ik ben kunstzinnig inge- steld. Als jongen heb ik zelf ook ge schilderd, maar ik ben geen goede artiest. Een goede artiest zou dit vak nooit gekozen hebben. Als schilder kwam ik te kort. Wat ik in me had heb ik in dit vak teruggevonden. Ik kan me nu uitleven in ontwikkeling en dessinering. Verdienen is nu bij zaak geworden. Als mens maak je di verse fasen door. In de tweede fase, als je al geld heb, merk je dat dit geld betrekkelijk is; dat je in het be drijf ook een sociale taak hebt". Ondanks de groei is het bedrijf 'n eenmanszaak gebleven en dat vindt de heer Mulder „een van mijn groot ste fouten." Maar juist als eenling heeft hij de ontwikkeling van flissu geheim weten te houden. Het is voor de textielfabrikant niet de enige re den. Hij zegt: „Het komt ook doordat we in Zwolle zitten, ergens in de ne gorij. Wat heb ik nou gezegd; zo heb ik morgen de burgemeester op mijn dak". Hij lacht een van zijn vele schaters. En over zijn produkt: „Ik slaap zelf al drie maanden onder flissu-la- kens en sinds drie weken onder de dekens van dat spul. Nou, het is wer kelijk fantastisch." De heer Mulder „ik ben wel al tijd een man geweest van ideeën en ik kan bovendien geweldig ver voor uit denken" heeft drie weken ge leden Chanowski in Amsterdam ge beld met het verzoek de publicteit voor hem te doen. De heer Mulder: „Ja, ik voorzag, dat het een geweldige run zou wor den. Nou, dat is uitgekomen. Ik heb bijvoorbeeld al een telefoon tje gehad van Macey's in Amerika gehad. Ze willen dat hebben voor al hun warenhuizen. Maar ik kan het niet aan. We werken nou al nachten door. Dat gaat niet. Uit Engeland ook al telefoontjes. In de toekomst moet de zaak goed in banen geleid worden. Ik overweeg het spul in li- rentie te geven. Ja, wat anders? Moet ik mijn fabriek uitbreiden, groot-industreel worden? Ik voel er niets voor. Ik ben een man die hele maal niet hecht aan dat soort dingen. Ik houd van mijn werk, ik leef erin. Maar ik leef ook zeer bewust. Daar om vind ik op m'n klompen staan ook erg belangrijk". De heer Mulder zal zijn fabriek niet uitbreiden; misschien koopt hij wel een nieuw paar klompen. AMSTERDAM De filmzaal van de Marinekazerne in Amsterdam zat gister avond vol. Daarom was het in de binnenstad weer rustig. Geen matrozen of andere marinemannen die nozems of provo's opjoegen, geen samenscholingen voor het Centraal Station, maar wel veel politie en marechaussee om elke even tuele ongeregeldheid de kop in te drukken. De Haarlemmerdijk werd voor het verkeer afgesloten. Evenals de avond tevoren trokken veel nieuwsgierigen naar de straat waarin de door provo's gehuurde Apollobioscoop staat. De marineleiding heeft gisteren het marinepersoneel verboden in Amsterdam in grote groepen de straat op te gaan. Grote groepen langharigen zyn gis teravond laat naar bet gebonw van het dagblad De Telegraaf getrokken. Ze werden daar opgewacht door enkele groepen van de mobile brigade. De politie moest de wapenstok hante ren om de jongelui uiteen te drijven. Het werd niet wenselijk geacht als marinemannen alleen uit zouden gaan. Dinsdagavond laat was een matroos die met de vechtpartij niets te maken had gehad en onderweg was naar zijn ka zerne, in Amsterdam door een stel no zems afgetuigd. De jannen die in Amsterdam op Kat tenburg zijn gelegerd, waren gister avond niet geconsigneerd. Het was vrij passagieren. In aanwezigheid van de wethouder voor jeugdzaken. A. Verheij en de heer Boetje van het Bureau bestuurscontac- ten, confereerden gisteren de Winke liersvereniging Haarlemmerstraat - Haarlemmerdijk en de provo's met el kaar. Provo zit met zijn schip, zijn kel der en zijn ontmoetingscentrum in de voormalige Apollobioscoop in het hart van het gebied van de winkeliersvereni ging. Er zijn wat afspraken gemaakt. Zo zullen de provo's proberen het zo rustig mogelijk aan te doen. Zij willen de bio scoop ook tijdelijk verlaten en in een ander gebouw gaan huizen, waardoor het rustig kan worden en waardoor zij tegelijkertijd de gelegenheid krijgen de voormalige bioscoop op te knappen. De bovenburen van de provokelder - eigenlijk niet meer dan een werkruim te, waerin Provo o.a. de redactie voor zijn blad heeft, krijgen ook meer rust. De kelder zal voortaan alleen van 's middags twaalf tot 's avonds acht uur zijn geopend. De provoleiders zul len bovendien omzien naar een andere ruimte die ook meer geschikt voor het werk zou zijn. Na vier Tweede-Kamerleden van de PvdA en de VVD heeft ook een Eerste- Kamerlid, de heer Boetes (pac. soc.) aan de ministers van binnenlandse za ken en van defensie vragen gesteld over de gebeurtenissen in Amsterdam. De heer Boetes betrekt daarin niet alleen t optreden van de marinemensen in het Centraal Station maar ook de vernielin gen op 1 en 2 april van de Provoboot aan de Korte Prinsengracht in Amster dam. UTRECHT Ondanks de (gunstige) kentering in de conjunctuur zal er in de tweede helft van dit jaar geen ruimte komen voor meer loon. De ruimte die ej- komt zal moeten worden benut voor de bestrijding van de werkloosheid, zo meent de heer A. de Boon, vice-voorzit- ter van het N.V.V. Op een bijeenkomst van de Algeme ne Nederlandse agrarische bedrijfsbond in Utrecht kondigde hij gisteren aan dat de vakbeweging onder geen beding terug zal keren naar de loonpolitiek van om streeks 1959: „Met het millimeter-latje en een cijfer van bovenaf". De heer De Boon verweet hel college van rijksbe middelaars gemillimeter bij zijn goed- keuringsbeleid van de c.a.o.'s. CASABLANCA. In de haven van Casablanca zijn vijf capsules met ra dio-actief materiaal gestolen. De cap sules bevatten elk honderd gram ra dio-actief uranyl-acetaat in de vorm van witte kristallen en waren bestemd voor de universiteit van Rabat. Het is de tweede maal dat deze week in Marokko radio-actief materiaal wordt gestolen. Woensdag verdween een gevaarlijke radio-actieve capsule uit het laboartorium van de École Nor male Supérieure in Rabat. MAASTRICHT De beslissing over de toekomst van het bankroete Heer- lense bouwbedrijf Vascomij is ook gis teren nog niet gevallen. Aan het eind van de op 23 februari opgeschorte en gisteren voortgezette krediteurenverga- dering in de Maastrichtse Staarzaal besloot de raadkamer van de Maas trichtse rechtbank, gepresideerd door mr. W. Penning, op op 3 mei uitspraak te doen over het al of niet voortzetten van het op 18 november van het vorig jaar verleende voorlopige uitstel van betaling. Gied Joosten uit Geleen en zyn raads lieden, mr. M. Tripels en jhr. mr. J. Sasse van IJsselt uit Maastricht kre gen daardoor opnieuw vage, zwevende Zwitserse plannen voor financiering van het miljoenenbouwbedrijf af te ronden. De Vascomij-bewindvoerders prof. dr. E. Luyten en mr. A. van Meer uit Heerlen en mr. F. Duynstee uit Maas tricht bleven er nog by, dat handha ving van het uitstel van betaling, zoals de zaken er nu voor staan (ook na de op het allerlaatste moment voor de eer ste krediteurenvergadering opgedoken Zwitserse plannen) geen zin heeft. „Over die financiering hebben we nog geen concrete gegevens gehoord. Wel kregen we op 3 april (weer op het allerlaatste moment uit Genève be richt, dat er eventueel geld voor kre dietverlening beschikbaar is. Er zal in ieder geval vandaag gestemd moeten worden. Als de rechtbank bij wijze van ken wil uitstellen is ons dat goed. Voor uitzondering haar uitspraak enige we- ADVERTENTIE m de groene tingeling frisdrank ons bewindvoerders, is er geen enkele grond het standpunt van 23 februari (faillissement te herzien", aldus dit driemanschap. De sterflmenuitslag werd donderdag niet geteld. De achter het Zwitserse plan opgestelde mr. Max Tripels uit Maastricht stemde namens 286 (samen meer dan tien miljoen gulden eisende) krediteuien voor handhaving van uit stel van betaling. Opmerkelijk is, dat Gied Joosten uit Geleen, die begin november vorig jaar het debScle bij Vascomij, uit de onder neming werd gestoten, zelf weer aan het werl: is gegaan om de zaak te red den. Met zijn raadslieden reist hij al wekenlang druk op en neer tussen Heerlen, Genève en Londen. 2. De textielfabrikanten willen zoveel mogelijk mensen van Van Heek ont vangen. Men probeert buitenlanders op vrij willige basis te laten afvloeien. Het centraal bureau voor de ka toen-, rayon- en linnenindustrie wil de levering van textiel aan Indone sië hervatten. Vier textielfabrieken nemen deel aan een grote kledingshow in Mos kou. De textielfabrikanten denken dat een deel van het ontslagen personeel van Van Heek na vier tot zes maanden weer een baan in de textielindustrie kunnen krijgen. Dan zijn de werktijd verkortingen weer achter de rug. De voorraden zijn nu niet abnormaal groot maar men wilde juist voorkomen dat de magazijnen al te vol werden. Er wordt een prognose opgesteld van de te verwachten behoefte aan perso neel. Men houdt daarbij rekening met het gewone verloop, met pensionerin gen en het vertrek van buitenlander* wegens het aflopen van de contracten. Bovendien wil men met buitenlanders die daartoe bereid zijn, een ontslag overeenkomst sluiten onder gunstige voorwaarden, w.o. reisvergoeding. Er moeten dan wel gelijkwaardige Neder landse werknemers beschikbaar zijn. Er wordt een fonds gevormd uit het krediet van de Herstelbank, bestemd voor de oudere werknemers. Men ver wacht niet dat er voor de pensioenen moeilijkheden zullen zijn. Het centraal bureau van de katoen- rayon- en linnenindustrie stelt 'n plan op om de leverantie van textiel aan Indonesië te hervatten. Men meent dat Indonesië een van de eerste landen la dat voor Nederlandse ontwikkelings hulp in aanmerking komt. De regering in Djakarta moet uiteraard ook haar toestemming geven. Hoewel sinds 1960 Twente praktisch niets meer heeft geleverd, heeft de in dustrie haar goede naam behouden. Het machinepark staat nog klaar. Al leen financiële problemen staan her vatting van de leveringen in de weg. De textielindustrie denkt aan de mo gelijkheid van „gebonden, leningen". Het hulp ontvangende land krijgt dan kredieten waarmee het goederen kan kopen in het hulp verlenende land. In dat geval zouden Indonesië èn Twente zijn geholpen. Nijverdal-Ten Cate, Schuttersveld, de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie en Texoprint, die samenwerken in een coöperatie voor de export van textiel- produkten, zullen in augustus deelne men aan een kledingshow in Moskou. Deze coöperatie bewerkt zeer intensief de Oosteuropese markt. Men betreurt in deze kringen overigens wel, dat de Nederlandse regering in tegenstel ling tot buitenlandse zo terughou dend is, wanneer het gaat om finan ciële steun aan de industrie by het deelnemen aan buitenlandse beurzen en tentoonstellingen. De concurrenten hebben daardoor in hun propaganda steeds een ruime voorsprong. DEN HAAG. De democratische republiek Kongo (Kinsjasa) gaat voor alle architecten en beeldhouwers, zon der onderscheid van nationaliteit, een internationale wedstrijd uitschrijven om te komen tot het bekronen van een of meer ontwerpen voor een monu ment dat te Kinsjasa zal worden opge richt ter nagedachtenis van Patrice Emery Loemoemba, die de eerste pre mier van de onafhankelijke staat is geweest. Aan deze wedstrijd, zijn ver scheidene prijzen verbonden voor een totale waarde van ongeveer 22.625 gul den, aldus deelt de Kongolese ambas sade mee. DEN HAAG „Als deze zaak geen dodelijke afloop had gehad, had de man die nu het slachtoffer is gewor den, hier waarschijnlijk terecht ge staan wegens mishandeling en had myn cliënt als getuige kunnen optre den." Die "veronderstelling van de raads man van de twintigjarige lasser Adriaan G. R. E. G. J. leek gistermiddag voor de Haagse rechtbank zelfs steun te vin den in het requisitoir. De officier van Justitie, mr. E. A. J. Hillen, stak, nadat hij zijn leedwe zen met de nabestaanden had betuigd, zijn verontwaardiging over wat de veertigjarige kelner P. Keyzer had ge daan voordat hij de dood vond in een gevecht met Adriaan, niet onder stoe len of banken. Adriaan was in de middag van 11 januari met twee vrienden in de Hema geweest en had daarbij een onderzoe kende blik vaii de hem onbekende kelner op dezelfde manier beantwoord. De kel ner had gevraagd: „Heb ik soms wat van je aan?" Toen die vraag ontken nend was beantwoord, had hij zich even verwijderd om vervolgens boos terug te komen. Hij beschuldigde Adri aan er toen plotseling van dat hij de vrouw van de kelner, die in verwach ting was, op een zebrapad in de Spui straat bijna omver had gereden. Adriaan zei dat hij daar niets van wist (naar later bleek wist zelfs de vrouw van niets en was zij in die pe riode helemaal niet in verwachting ge weest) maar de woede van de kelner was niet te stuiten. Met de alcohol die 'hij had genoten als brandstof, woedde zijn gramschap jegens Adriaan ver der. Met twee vingers priemde hij naar Adriaans ogen, er daarbij één rakend. Personeel van de Hema schoot toe en werkte de boze kelner door de achteruitgang naar buiten. Toen later de drie vrienden een van de gewone uitgangen uitkwamen, stond de kelner hen aan de overkant van de straat op te wachten. Zijn overjas en colbert in een snelle beweging uittrek kend was hij de straat overgestormd, recht op Adriaan af. „Ik sla je hardstikke dood", had hij volgens een van de vrienden geroepen. Er was een kort gevecht ontstaan waarin Adriaan uit zijn binnenzak een dolk had gehaald. Twee steken met die dolk in de hartstreek van de kelner maakten aan het leven van de kelner, een vader van acht kinderen, een ein de. Adriaan was overstuur, weggerend, maar had zich op aanraden van zijn vader later zelf bij de politie gemeld. Zijn vader, een hartpatiënt, was min of meer een tweede slachtoffer van de zaak geworden, want kort daarop was hij overleden aan een hartaanval. Adriaan had de dolk („Ik had die 's ochtends voor de carburateur van mijn bromfiets gebruikt en toen in mijn zak gestoken") voordat hij de Hema uitging uit zijn broekzak ge haald en voor het grijpen in zijn lin ker binnenzak gestoken. Bovendien had .hij tegen z'n vrienden gezegd: .Als hij het nog eens probeert steek ik hem dood". Een van zijn vrienden had hij aangeraden: „Pak een fles." Deo fficier van Justitie had daar om zelfs moord bovenaan zijn tenlaste legging gezet, maar omdat er van kalm beraad toch moeilijk sprake kon zijn geweest liet hij dat op de zitting vallen en stapte hij over op doodslag. De opzet tot doden was wel bewezen, meende hij. De raadsman, mr. H. M. L. Wils, meende dat de steken van zijn cliënt onder noodweerexces moesten worden gerangschikt. „Wat had hij anders kunnen doen in die situatie?" Wegens verzachtende omstandigheden beperkte mr. Hillen zijn eis tot één jaar gevangenisstraf met aftrek.

De Vallei | 1967 | | pagina 7