De vakman adviseert: ÏU Berlijn juicht voor Humphrey Rhodesische rebellen bannen alle luxe S RAIFFEISENBANK CHAOS IN N.P.D. BEREIKT NU SNEL HOOGTEPUNT FASTn Komplot wordt niet erg au sérieux genomen Jongen vrij na losgeld Op weg naar confrontatie Voedselhulp voor India spaarbank en alle bankzaken Politie keek scherp toe Britten snel naar herstel Booreiland zakte door de knieën Minder spoorwegen Weg-gangsters Amerikaan stal berichtencode APRIL met meer dan 1300 vestigingen MAOGROEP NIETS NIEUWS Thielen schorst v. Thadden weer Verpleegster wees massamoordenaar opnieuw aan Kreet Nederlands meisje smokkelt narcotica CONGRES SCHEURING OUDEREN N' A DVERTENTIE ALABAST IN E Want de echte Alabastine zet iets uit en klemt zich daardoor muurvast in naden, scheuken, barsten enz. Werkt mooi strak af. Brokkelt niet weg, laat niet los. Echte Alabastine is alleen verkrijgbaar in het bekende oranje-groene pak. De naam staat er groot op! Nu ook Instant Alabastine in handige grote tube. Bij zijn aankomst in Berlijn werd de Amerikaanse vice-president Humphrey dusdanig door politie omringd, dat het publiek hem nauwelijks te zien kreeg. De reden voor de extra veiligheidsmaatregelen was de ontdekking van een komplot tegen zijn leven, waarvan men echter nog niet weet of het serieus moet worden opgevat. SALISBURY De rebellenregering van Ian Smith in Rhodesië heeft een reeks harde economische maatrege len genomen ter bescherming van de plaatselijke industrie en ter verlich ting van de zware druk op de devie- zenpositie. De invoervergunningen voor goederen, die niet voor het da gelijkse levensonderhoud zijn be stemd, zijn drastisch besnoeid. De regering heeft geein precieze cij fers bekendgemaakt, maar zaken lieden in Salisbury vertelden dat drie kwart van de invoervergunningen voor luxe goederen zijn ingetrokken. Hier onder vielen kleding, parfum, bestek, glaswerk en zelfs chocolade en andere eetwaren. De minister van Financiën van de rebellenregering, James Wrathall, had al eerder bekendgemaakt dat een groot deel van de invoervergunningen voor sommige goederen zou worden ingetrokken om de wankele deviezen- positie van Rhodesië te steunen. De nieuwe maatregelen van de regering gelden van 1 april af. De zakenmensen in Rhodesië heb ben het nieuws kalm opgenomen. Ze zeiden dat ze nog scherpere maat regelen hadden verwacht. PARIJS Een internationaal con sortium voor hulp aan India zal dit jaar 10 miljoen ton broodgraan naar India sturen ter bestrijding van de hongersnood, zo staat in een uitge bracht officieel communiqué te lezen. Er is reeds 4,3 miljoen ton brood graan, voornamelijk uit de Verenigde Staten, naar India onderweg. De plechtige toezegging van presi dent Johnson nogmaals 3 miljoen ton broodgraan aan India ter beschikking te stellen, werd gesteund door Canada, Japan en de tien Europese leden van het consortium. In een driedaagse bijeenkomst, heeft Canada toegezegd zijn aandeel te ver hogen van 100.000 ton tot 700.000 ton. India zal de resterende twee miljoen ton zelf kunnen kopen, doordat de an dere landen die niet over graanover schotten beschikken, fondsen beschik baar hebben gesteld. ADVERTENTIE IN HOLIAND NAMEEN HUIS Meer dan 1300 vestigingen van de Raiffeisenbank een vertrouwde instelling. Ook in uw omgéving is er één. BONN Duizenden Westberlijners hebben de Amerikaanse vice-president Humphrey gisteren hartelijk toege juicht toen hij zijn intocht deed in de stad. Bij aankomst op het vliegveld Tempelhof had Humphrey gezegd: „Ik ben van plan uw Berlijnse lucht diep in te ademen". Op het John F. Kennedy plein voor het Westberlijnse stadhuis, bracht een menigte van ongeveer tienduizend mensen de vice-president een ovatie. De Westberlijnse politie had bijzon der scherpe veiligheidsmaatregelen ge nomen voor dit bezoek nadat woens dagavond elf studenten waren gear resteerd omdat zij een aanslag „tegen het leven of de gezondheid" van de Amerikaanse vice-president zouden hebben beraamd. De studenten waren verrast tijdens een bespreking waarin zij hun aanslag voorbereidden. Bij een huiszoeking werden o.m. chemische stoffen en plastic zakken in beslaggenomen die waren bestemd voor het vervaardigen van bommen. De studenten, allen Duitsers, vormen een kleine extreem-linkse groepering die wel de „Mao-groep" wordt ge noemd. Of het inderdaad hun bedoe ling was Humphrey te vermoorden is twijfelachtig. Bij het inbeslaggenomen werptuig waren natuurlijk ook gewone stenen, en de gevonden chemische stof fen schijnen voornamelijk geschikt voor de aanmaak van rookbommen. De studenten weigeren echter tegen over de politie iets te zeggen. Drie van hen, allen meisjesstudenten, zijn intus sen weer vrijgelaten omdat niet vast staat dat zij deel hadden aan de sa menzwering. Naar aanleiding van de arrestaties zijn op de Kurfürstendamm vechtpar tijen ontstaan tussen politie-agenten en studenten van de socialistische -studen- tenbond, die meenden dat hun bonds- bureau werd bespioneerd door recher cheurs van de staatsveiligheidsdienst. Drie studenten, onder wie een der voorzitters van de bond, werden opge sloten. Verscheidene linkse studenten organisaties hadden aan de vooravond van Humphrey's bezoek sarcastische vlugschriften verspreid waarin werd aangespoord een passende ontvangst' te bereiden aan de vertegenwoordiger van het land „dat de Westberlijnse vrijheid zo effectief verdedigt in Viët- nam." Gistermiddag sprak Humprey tot het Westberlijnse stadsparlement. Zijn als „belangrijk" aangekondigde toespraak bevatte weinig verrassends. Hum phrey bevestigde de Amerikaanse ga rantie jegens West-Berlijn. „Het vrije deel van de Duitse hoofdstad is ster ker dan ooit", zo zei hy, omdat de burgers van West-Berlijn een onver woestbare wil tot vrije zelfbeschikking hebben getoond." Humphrey betoogde dat Berlijn in de toekomst een brug moet worden naar de vrede en de eenheid van Europa. Eenmaal moeten de bondgenoot schappen van Oost en West niet lan ger in bittere vijandschap tegenover elkaar staan, maar samen werken voor aller gemeenschappelijk welzijn. Het IJzeren gordijn van gisteren, aldus Humphrey moet de open deur van morgen worden. Humphrey, die vandaag doorvliegt naar Parijs, had tevoren in Bonn be sprekingen gevoerd met Bondskanse lier Kiesinger. Tegenover de Duitse reserves inzake het verdrag tot beper king van de verspreiding van kern wapens, stelde Humphrey de verzeke ring dat de Verenigde Staten alle aan dacht zullen hebben voor de belangen van de Westduitse bondgenoot. Concre te afspraken werden bij deze gesprek ken niet gemaakt. Na demonstratie bij de Westberlijn se wolkenkrabber, waar vice-president Humphrey een receptie bijwoonde, werd een twintigtal arestaties verricht. Toen met stenen werd gegooid en een bierglas een geparkeerde politiewa gen raakte, verspreidde de politie de demonstranten. Het commentaar van de ongeveer 300 demonstranten op het po- lltie-optreden waren kreten als „Gesta po" en „Scheweine". Noch Humphrey noch zijn limousine werd geraakt door de zakken meel en de voetzoekers die op de weg werden geworpen. De auto werd aan beide kan ten afgeschermd door een haag van agenten in het groen en mannen in bur ger van de geheime dienst. Vandaag bezoekt de Amerikaan Pa rijs, om zaterdagmorgen door te reizen naar Brussel. Hij zal een dag langer dan voorzien in de Belgische hoofdstad blij ven en vliegt maandag naar huis na zijn Europese reis van twee weken. EINDHOVEN. In een ziekenhuis in Eindhoven is gisteren de 25-jarige luitenant S. Meijlink overleden. Hij was woensdagmiddag bij een botsing in Eindhoven uit zijn wagen geslingerd en daarna door een derde auto overreden. LOS ANGELES Kenneth Young, de elfjarige zoon van een Amerikaan se financier, is maandagnacht uit de villa van zyn ouders in Beverley Hills ontvoerd. Hij werd gisteravond losge laten nadat zijn vader een losgeld van 250.000 dollar (ongeveer negenhonderd duizend gulden) had betaald. De poli tie had de ontvoering geheim gehou den om het leven van de jongen niet in gevaar te brengen. De kidnappers braken maandagnacht in bij Herbert Young, president-direc teur van de Gibraltar Financial Corpo ration en ontvoerden de jongen. Zijn ouders, zijn zusje en twee broers, die op dezelfde verdieping sliepen, hebben van de ontvoering niets gemerkt. De ontvoerders lieten een briefje achter, waarin een losprijs van 250.000 dollar werd geëist. De politie deelde gisteren mee dat de vader van de jongen woensdag het losgeld had gebracht naar de plaats, die de ontvoerders hadden aangewe zen. Zij verstrekte geen bijzonderhe den. Gisteravond lieten de ontvoerders de jongen geboeid en geblinddoekt achter in een geparkeerde auto. Hij bevrijd de zichzelf en telefoneerde zijn ouders. De jongen zei dat hij goed was behan deld, maar veel slaappillen had moeten innemen. BONN Fritz Thielen, de in het nauw gebrachte voorzitter van de ultra-rechtse Nationaldemokratische Partei Deutschlands, heeft voor de tweede maal zyn zeven extreem-rechtse tegenspelers onder wie de vice-voorzitter Von Thadden uit de party gestoten. ADVERTENTIE 1 Goede"^^ ^wijn is niet duur! LONDEN. De periode van industriële stilstand heeft in Engeland z|jn diep tepunt bereikt. Het vertrouwen krijgt weer de overhand. Dit gematigd op timisme blykt uit het jaarlykse over zicht, dat de Britse regering heeft ge geven aan de vooravond van de in diening van de begroting. Het ministerie van financiën verwacht een beperkte uitbreiding van de eco nomische activiteit. De vraag naar auto's en woningen neemt weer toe. Het zijn juist deze bedrijfstakken die de laatste maanden het zwaarst zijn getroffen. De werkloosheid stijgt minder snel dan voorheen. De lonen stijgen iets na een loonstop van zes maanden. De rege ring staat nu voor het probleem de economie weer op gang te brengen zonder de controle te verliezen. Mi nister Callaghan (financiën) wil de in dustriële investeringen bevorderen door middel van de genationaliseerde bedrijven. ADVERTENTIE Kies ren FAST0 geiser met de unieke patent-knop voor heet u-ater in de keuken en veilig-icarm water in de douche. Twee van de drie verkochte geisers zijn een FAST0 PEORIA „Dit is de man" klonk het gisteren helder door de rechtzaal van Peoria in de Amerikaanse staat Illinois. De vinger van de 25-jarige Corazon Amurao priemde onverbiddelijk in de richting van Richard Franklin Speck, die in de nacht van 14 juli vorig jaar acht van haar vriendinnen-leerlingverpleeg sters in een ziekenhuis in Chicago zou hebben vermoord. Het meisje, dat als enige aan de slachtpartij was ontkomen door onder een bed te kruipen, onderbrak met deze korte confrontatie haar dramatische re laas als kroongetuige in het proces te gen Speek. Met een maquette van het verpleeg- stersverblijf voor zich, gaf het meisje van minuut tot minuut haar even nauwkeurige als gruwelijke verslag. „Hij bond onze polsen en enkels vast met gescheurde beddelakens". Twee verpleegsters, die hij later op de gang tegen kwam, sloot hy even eens bij de anderen in een kamer. „Daarna nam hij hen een voor een mee Corazon Amurao, kroongetuige in het proces Speck, die als enige de moord op acht leerling-ver pleegsters in Chicago overleefde. naar aangrenzende kamers. Ik hoorde alleen telkens een korte kreet: „Ahh". Dan hoorde ik de waterkraan lopen". Na twee en een half uur onder het bed gelegen te hebben was zij voor een raam gaan staan gillen tot er hulp kwam. Het relaas van Corazon Amurao zal niet worden aangevochten door de ver dediger van Speck, Gerald W. Getty. Wel zal hy haar lndentificatle van Speek als moordenaar in twijfel trek ken. TANGER Een Nederlands meisje, drie Amerikanen, twee Engelsen en een Canadees zijn In Tanger in Marokko gearresteerd wegens handel in ver dovende middelen. Het meisje en een van de Amerikanen werden betrapt bij het kopen van dertien kilo van deze middelen. i Bovendien dreigt hij dit royement te laten bekrachtigen door een uit spraak van de rechter. Daarmee is de chaos in de N.P.D. compleet. De nationaal-concervatieve Thielen had zijn zeven tegenstanders destijds uit de partij gestoten. Daarop werd hij zelf geroyeerd doch door de rech ter in zijn ambt van voorzitter her steld. Thielen heeft nu nog twee rechtsza ken lopen tegen Von Thadden en diens geestverwanten: een proces dat ten doel heeft Thielen definitief te herstellen in zijn rechten als voorzit ter en een aanklacht wegens laster tegen Von Thadden. De moeilijkheden in de NPD ma ken de partij tot onderwerp van spot voor aUe andersdenkenden en onder mijnen haar toch al niet grote aan zien. Thielen is vastbesloten om zyn tegenstanders het leven zo zuur mo gelijk te maken. Daarom heeft hij nu ook nog een accountantsbureau in de arm genomen. Dat speurt nu ijve rig naar fouten in de boekhouding van Von Thadden. Ook de groep-Von Thadden is een ijverige klant van de justitie. Zij heeft bij de rechtbank een bezwaar schrift ingediend tegen de rechterlij ke uitspraak waarbij Thielen voorlo pig als voorzitter werd hersteld. Tevens maakte zij een kort geding aanhangig waarin wordt gesteld dat Thielen volgens de statuten alleen maar beslissingen mag nemen ineen stemmigheid met twee aanhangers van Von Thadden, de vice-voorzitter Heinrich Fassbender en de propagan- dachef en ex-nazi Otto Hess. De grote vraag is wat er nu gaat gebeuren op het partijcongres van de NPD. Thielen wilde een congres bijeenroepen om zjingezag te vesti gen. Von Thadden en de zijnen wen sen even resoluut een congres in de hoop dat Thielen daar met overwel digende meerderheid zal worden weg gestemd. De invloedrijke Fassbender, die te vens voorzitter in de deelstaat Hes sen is, verzette zich weer tegen het houden van een partijcongres. Hij meende dat de NPD zich door een tumultueuze byeenkomst alleen maar belachelijk zou kunnen maken aan de vooravond van de verkiezingen in de deelstaten Sleeswijk-Kolstein, Rijn land-Palts en Nedersaksen. Het gevolg van dit krakeel was dat talrijke data en oorden van samen komst werden aangekondigd en weer geannuleerd. Nu tenslotte heeft het partijbestuur waarbinnen Thielen in feite buiten spel is gezet, een definitieve datum aangekondigd: 10 mei in Wiesbaden. Alle ongeveer 28.000 leden van de N.P.D. zullen worden uitgenodigd. Het ziet ernaar uit dat Thielen op het partijcongres het onderspit zal del ven en daarom hebben verschillende partymakkers die, evenals hg, gema tigd conservatief zyn, al ideeën geop perd voor de vorming van een nieu we partij. Bij de verkiezingscampagne in de drie genoemde deelstaten ondervindt de NPD duidelijk de gevolgen van de lachwekkende interne geschillen. Op verkiezingsbijeenkomsten worden de sprekers dikwijls door 't publiek aan gevallen over deze chaotische ver deeldheid. Daarom is aan alle partij leden gevraagd over de geschillen in eigen boezem de grootste geheimhou ding te bewaren. Enig inzicht in het soort kiezers dat heeft gestemd op de NPD bij vo rige verkiezingen geeft een zo juist gepubliceerd onderzoek van het in stituut voor toegepaste sociale weten schappen in Bad Godesberg. Daaruit blUkt dat betrekkeiyk weinig jongeren op de N.P.D. hebben gestemd, maar naar verhouding veel mensen uit de leeftijdsgroep van 45 tot zestig jaar. Onder hen zijn vooral arbeiders met geringe scholing, boeren, middenstan ders en mensen uit de vrije beroe pen. Het gaat, zo concludeert het Insti tuut, niet meer zo zeer om gehele groepen als wel om allerlei enkelin gen, die economisch in de zorg zitten en die tegen de zuigkracht van het rechtsradicalisme niet worden beschut door een duidelijke binding aan een kerk, een vakbond of enig andere le- vensbeschouwlijke organisatie. CROMER De poten van een 9.200 ton wegend booreiland voor de Engelse oostkust, hebben het bege ven, toen het eiland werd ontmanteld om overgebracht te worden naar een andere plaats. Het eiland, Conoco-1, is eigendom van de Amerikaanse Continental Oil Company. aar aanleiding van het bericht over de voorgenomen opheffing van en kele onrendabele spoorlijntjes, merkt het „Friesch Dagblad" (ar) op dat, zo lang men van de NS vordert, dat zij die eigen spoorweg geheel voor eigen rekening neemt, men het niet moet kwalijk nemen, wanneer de spoorwegen van die lijnen, waar jaarlijks een te kort van vele honderdduizenden guldens is telkens een paar willen liquideren. „De spoordienst is aan één weg gebonden met een beperkt aantal -stations. De mensen moeten zich naar die stations begeven en kun nen daar in een verwarmde wacht kamer vertoeven, tot de trein komt. Het schoonhouden en verwarmen van die wachtkamers brengt ook zijn kosten mee. De busdiensten hebben geen wachtkamers. Maar zij hebben véél meer stopplaatsen dan de spoorwegen stations. Wan neer door de dorpen bussen rijden, die op twee of drie plaatsen in de „buorren" stoppen ,dan ligt het niet meer voor de hand, dat de mensen de tocht naar het betrekkelijk ver afgelegen station ondernemen. Dit alles kan men zien in een nog veel ruimer verband. In Ame rika rijden tussen enorme plaatsen als New York en Washington per dag nog niet de helft van de perso- sonentreinen, die er rijden tussen Leeuwarden en Groningen. De Ame rikaanse spoorwegen zijn zuiver particuliere ondernemingen en zij verzorgen geen onrendabele ritten. Maar een aantal spoorlijnen in Amerika, zelfs als er per dag maar twee personentreinen rijden in bei de richtingen, zijn toch nog renda bel, want de trein is er voor het geweldige goederenvervoer. Daar drijft de onderneming op. In Nederland is er een aantal spoorlijnen, waar het goederenver voer vrijwel niets betekent. Er is weinig aanbod en wat er is, gaat per vrachtauto of per schip. En wat betaalt de scheepvaart voor het gebruik van het Prinses Mar grietkanaal? Wij verwachten dan ook, dat in de toekomst nog heel wat spoorlijnen als onrendabel zul len worden opgedoekt. Daaraan is niet te ontkomen. Tenzij men de'knoop doorhakt en zegt: zoals de autowegen, waar langs ook de bussen suizen, voor rekening van het Rijk komen, zo komen ook de spoorbanen met alle kosten voor rekening van de Staat. En alle blauwe engelen krijgen een kaart van de wegenbelasting, net als een bus. Maar als in deze richting géén maatregelen worden genomen, dan kan elke actie tot behoud van een bepaalde onrendabele spoorlijn al leen maar leiden tot enig uitstel van executie. Dan geldt ook hier de fanalistische spreuk, die op het hek van sommige kerkhoven staat: he den ik, morgen gij". T angs rijksweg 12 wordt een proef genomen ten bate van eerste-hulp- verlening aan slachtoffers van verkeers ongelukken. Tot dat doel zijn verband- koffers langs de weg geplaatst, in de nabijheid van ook al experimentele ra dio-telefonische praatpalen, zo releveert „De Volkskrant" (r.k.). „De proef met de koffers dreigt te mislukken omdat de inhoud sys tematisch geplunderd wordt. Er opereren gangsters, die zich niet ontzien verlening van eerste hulp die dikwijls zeer belangrijk is te saboteren. Deze vorm van bandietisme heeft een triest ver volg gekregen door de volledige ontmanteling van een radio-telefo nische praatpaal langs de route Amersfoort-Apeldoorn. Hier waren jagers op grover wild op pad Zij kaapten de kostbare zend- en ont- vangapparatuur. Dit gangsterdom langs de weg kan ernstige gevolgen hebben. De proef met verbandkof- fers zal vermoedelijk niet herhaald worden. Door misdadig optreden valt een stuk zekerheid en veilig heid weg. De aanslag op de praatpalen, die nog maar sporadisch voorkomen, kan tot andere consequenties lei den. Het is de bedoeling dat deze nood-melders langs het hele Neder landse net van autosnelwegen wor den opgesteld. Het is ondoenlijk el ke dure paal permanent te bewa- ken. De oude strijdvraag: telefoni sche meldingsposten of radio-telefo nische praatkasten, komt door de roof bij Apeldoorn in een nieuw sta dium. Telefonische posten hebben het voordeel, dat zij weinig aan trekkelijk zijn voor bandieten. Hoorn en haak zijn geen risico waard en de dure kabels liggen on dergronds. Het blijft een trieste zaak dat de overheid bij beslissing over noodzakelijke veiligheidsvoor zieningen de factor sabotage moet laten wegen. Een vorm van sabota ge, die mensenlevens kan kosten." BONN. Een 21-jarige radiotele grafist van het Amerikaanse leger in Duitsland is aangehouden, wegens dief stal van geheime berichtencodes met de bedoeling ze te verkopen. Een Ameri kaanse woordvoerder deelde mee, dat de codelijsten zyn teruggekomen maar zei niet of het hele codesysteem van het betrokken legeronderdeel naar aan leiding van de diefstal moest worden veranderd. De militair kan tot tien jaar veroordeeld worden. ADVERTENTIE Twee van de drie verkochte geisers zijn een FAST0, met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche.

De Vallei | 1967 | | pagina 9