Veenendaals dagblad ONENIGHEID OVER GEDEMILITARISEERDE ZONE OPNIEUW OPGELAAID Kleine oorlog Syrië-Israël VROEG GEBOORTEGESCHENK VLIEGTUIG VALT OP STADSWIJK Buiten Nieuw luxe hotel op Curacao KIST GOUD GESTOLEN BIJ KLM Ministers tevreden met NAY O-kernmacht Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei VN bewerkt voorlopig staakt het vuren Lotz volgt Nordhoff op in „top" Volkswagen Pompidou handhaaft Cauve en Messmer Dr. S. Mansholt onderscheiden Vals gerucht „tweeling op Drakenstevn" zaaide paniek Plan: computer voor indelen soldaten Gastarbeiders snel weg uit Overijssel „Verdacht spul" van Marokkanen was waspoeder Zeker 50 doden Minnespel Wf> hebben ons altoos het beste be vonden met een bezoek aan de bolderende korhanen in de prille we ken, wanneer het frisse, waterige lo ver van de beuken glanst, de stekel brem met haar gouden strooisel tus sen de nog dorre calluna flonkert en het eerste berkegroen om het dunne rijs schuchtert. In onze overmoedige jaren echter, maakten we er elke nieuwe lente nachtelijke, avontuurlij ke tochten van, met een langdurige koude zitting in de hinderlaag; we vonden dit ferm en kranig, terwijl we er bij het thuiskomen tegen de lang slapers mooi over konden snoeven en opsnijden. Later deden wij het wat kalmer aan; het zwarte heidewild ont stak zijn minnevuur n.1. ook in de middag, zij het, dat dit dan minder fel oplaaide. De zingende leeuweriken, de wiekelende kieften, de tremoleren- de wulp, de klok van de koekoek, de herten en de moeflonlammeren waren er echter evengoed als bij het krieken van de dageraad. In het heldere zon nelicht zagen wij. hoe de rivalen als vinnige huishanen tegen elkaar op sprongen, de halsveren als kroezige boa's uitgewaaid en genoten van de zoveelste keer van de liervormige staart met de witte plumeau, van het lakrood der kammen en de omgebo gen sikkels. Koerend en blazend, kol- lerend, sissend en blazend draven en trippelen de hanen over het toer- nooiveldje alles met alles een im ponerend, kleurig en origineel minne spel van zwart-wit-rode harlekijnen met de achtergrond van de lente-hei de in velerlei variatie. Kamerlid vraagt sneller aanleggen E 8 naar Twenthe DAMASCUS ZONE GAUW ONTDEKT CONFERENTIE IN WASHINGTON Veranderlijk en koud U SPEELT MET UW LEVEN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nïeuwsbldf „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 8 APRIL I967 4le JAARGANG SEOEL Een transportvliegtuig van de Zuidkoreaanse luchtmacht met ver moedelijk elf inzittenden is vandaag neergekomen op een woonwijk van Se oel. Volgens de eerste berichten van ooggetuigen zijn er geen overlevenden. Verder verklaarden deze ooggetuigen, dat een 70-tal huizen in brand gevlogen zijn. Ge vrees* wordt, dat tenminste 40 bewoners van die huizen door de vlammen verrast zijn en niet hebben Het ongeluk gebeurde kort voor het middaguur. De C-46 stortte neer op een dichtbevolkte wijk in het zuiden van de stad. VATICAANSTAD Secretaris-gene raal Oe Tliant heeft vrijdag drie kwar tier gesproken met Paus Paulus. Een Vaticaanse woordvoerder zei dat bei den hebben afgesproken hun pogingen om de Vietnamese oorlog beëindigd te krijgen, zullen voortzetten. Na zijn onderhoud met de Paus be zocht Oe Thant kardinaal Cicognani, de Pauselijke staatssecretaris (hoofd afde ling buitenlandse zaken). 8-4-'67 A. B. WIGMAN De poorten van de oprijlaan stonden wijd open maar mevrouw G. Laurent uit Amsterdam mocht gisteren haar vroege geboortegeschenk een zelf gehaakt wit babyjasje niet zelf bij kasteel Drakensteyn afgeven. Zij kon haar cadeautje kwijt aan een lid van de paleisrecherche. Mevrouw Laurent was snel over haar teleurstelling heen; zij toonde trots een brief die zij in 1938 kreeg van prinses Juliana en prins Bernhard met een bedankje voor een soortgelijk geschenk dat zij bij de geboorte van prinses Beatrix naar Soestdijk stuurde. PARIJS President De Gaulle heeft vrijdagavond de nieuwe Franse regering van premier Georges Pompidou be noemd. Het kabinet bevat vele bekende gezichten. Maurice Couve de Murville komt terug op Buitenlandse Zaken en Pierre Messmer op Defensie, ondanks het feit dat beiden de strjjd om een parlementszetel hebben verloren. Oud-premier Michel Debré is terugge keerd op het ministerie van Financiën en Economisch Zaken. Anderen die hun post behielden waren oud-premier Edgar Faure op Landbouw en André Malraux als minister van staat voor Culturele Zaken. Roger Frey verhuist van Binnenlandse Zaken naar het staatssecretarisschap voor de betrekkingen met het parle ment. Hij wordt op Binnenlandse Zaken vervangen door Christian Fouchet, die minister van Onderwijs was. Op Onder wijs komt Alain Peyrefitte. En ruimte zaken gaat nu naar Maurice Schumann, die de rang van minister van staat krijgt. Louis Joxe vervangt Jean Foyer op Justitie. Edgar Pisani blijft minister van woningbouw en materieel. ISCHIA (Italië) Gisteravond heeft een jury de Europaprys voor 1967 toege kend aan Sicco Mansholt, de vlce-presl- dent van de EEG-commissie. De jury, die bestond uit vijf belang rijke economische kranten uit EEG-lan- den, vermeldde Mansholt's bijdrage aan grotere samenwerking in Europa op eco nomisch en financieel gebied. De kranten zjjn Elsevier, La vie Fran- gaise, Handelsblatt, „II sole-ore 24" en „La Metropole". DEN HAAG Het Eerste-Kamerüd Thomassen (PvdA) heeft de ministers van Verkeer en Waterstaat en Economi sche Zaken gevraagd of in verband met de problematiek in Twente de aanleg van de E 8 (de doorverbinding van de weg AmersfoortApeldoorn in de richting Enschede) en van ryksweg 15 (een verbinding naar Twente aansluitend op de weg RotterdamArnhemNjjmegen) niet versneld kan worden uitgevoerd. De heer Thomassen vraagt dit, omdat hij meent dat de voorbereiding van deze projecten zover is gevorderd dat uitvoe ring mogelijk is. LAGE VUURSCHE Driemaal heeft er in Lage Vuursche gisteren even pa niek geheerst. Gistermorgen werd de post van de Rijksvoorlichtingsdienst overstroomd met telefoontjes van men sen die wilden weten of 't waar was, dat prinses Beatrix een tweeling had ge kregen. De bellers uit Maastricht, Arn hem, Amsterdam en Den Haag kregen een wat verbaasd maar resoluut „neen" te horen. Toch staken er in verschillen de plaatsen in het land mensen de vlag uit en uit enkele gemeenten is zelfs feestelijk klokgelui gemeld. Ook de radionieuwsdienst en de om roepverenigingen werden overstroomd met telefoontjes. Na veel speurwerk, de geluidsbanden van alle gistermorgen uit gezonden programma's werden opnieuw beluisterd, werd de vermoedelijke oor zaak van het gerucht ontdekt. In het AVRO-radiojournaal dat om tien over acht was uitgezonden, was gezegd dat de spanning in Lage Vuursche toenam. De tweede keer dat er bij Draken steyn opwinding ontstond kwam om elf uur. Toen draaide een zwarte hofauto, met voorin prinses Beatrix en achterin prins Claus, de hekken uit. Het paar heeft gistermiddag vrijwel onopgemerkt een bezoek aan Den Haag gebracht. Om kwart voor zeven gisteravond was het prinselijk paar weer thuis. De derde keer werd Lage Vuursche opgeschrikt door een enorme knal die onmiddellijk werd gevolgd door sirene- geloei. De eigenaar van hotel De Kastanjehof zei met een onbewogen ge zicht tegen de opgeschrikte gasten dat het sirenegeloei voor marechaussee en politie het sein was om de wegen af te zetten. Later bleek dat de brandweer van Lage Vuursche iedere vrijdag om half een even de sirene probeert. De knal was afkomstig van een vliegtuig dat de geluidsbarrière doorbrak. De Veenendaalse gemeenteraad heeft besloten dat ieder kind dat op de ge boortedag van prins of prinsesje in Vee nendaal ter wereld komt, een spaar bankboekje met honderd gulden erop krflgt. DEN HAAG Het ministerie van defensie overweegt om de indeling en selectie van dienstplichtigen by de landmacht voortaan via een elektro nisch brein te laten lopen. De I.B.M. in Ryswyk neemt proeven om na te gaan hoe dat het best kan gebeuren. Prins Bernhard zal woensdag 19 april in zijn kwaliteit van inspecteur- generaal van de strijdkrachten een kijkje bij de I.B.M. gaan nemen. Als de proef slaagt zal Defensie de eigen computer in De Lier voor de inde- i ling en selectie gaan gebruiken. Daar i wordt al enkele jaren de salarisad ministratie van militairen en van ambtenaren met een computer ge voerd. TEL AVIV/DAMASCUS Het Is vrijdag ten zuiden van het Meer van Galilea tot zeer ernstige incidenten tussen Israël en Syrië gekomen. De Israëliërs beweren bij drie lucht gevechten in totaal zes Syrische straal jagers van het type MIG-21 te hebben neergeschoten en spraken Syrische be richten tegen volgens welke integen deel vijf Israëlische Mirages zijn neer gehaald. Syrië geeft het verlies van 4 MIG's toe. Het Syrische staatshoofd, Noered- din el-Atassi, heeft verklaard, dat de strijd zal worden voortgezet „tot wij er zeker van zijn dat we Israël dubbel en dwars hebben terugbetaald." Israël heeft bij de V.N. geprotesteerd. Voorlopig hebben V.N.-vertegenwoordi- gers een „staakt het vuren" weten te bereiken. Volgens een militaire woordvoerder in Tel Aviv zijn er drie luchtgevechten geweest, een in de ochtend waarbij twee Mig's werden neergeschoten, een vier uur later, waarbij een vijandelijk toestel werd neergehaald en een een half uur later, dat de Syriërs drie toe stellen kostte. Deze laatste vliegtuigen zijn neergestort op Jordaans gebied, nabij de rivier de Jarnoek. Jordanië heeft intussen het neerstorten van een van deze toestellen bevestigd. De moeilijkheden waren begonnen in het gebied van het dorp Haon, waar volgens de Israëlische, lezing de Syriërs met zware mortieren en tanks het vuur openden op Israëlische tractors, die een omstreden stuk grond in de gedemili tariseerde zone omploegden. Urenlang werd er over en weer hevig geschoten ook de Israëliërs zetten tanks en ar tillerie in en tenslotte hadden Israëli sche Miragestraaljagers de Syrische stellingen gebombardeerd. In tegenstelling tot eerdere berichten hebben de Mirages niet boven Damas cus gevlogen. Wel klonk het gedreun van luchtdoelgeschut en waarschuwde de Syrische radio voor eventuele lucht aanvallen, maar het leven in de stad ging vrywel normaal door. El-Atassi brandmerkte Israël in een toespraak over de radio, als de „agres sor". H(j zei dat 70 Israëliërs zijn ge dood. Het Syrische luchtruim is vrijdag middag voor alle burgerluchtverkeer gesloten. In verscheidene Syrische grensdorpen zijn huizen beschadigd, maar er zijn geen slachtoffers te betreuren, aldus een woordvoerder in Damascus. De Is raëliërs zeggen dat één bewoner van de kibboets om het leven is gekomen en de kibboetzim Gadot, Einbev en Tel Kazer beschadigd zijn. Op de dag waarop de gevechten aan de grens tussen Syrië en Israël uitbra ken, werd in Damascus met grote luis ter de 20ste verjaardag gevierd van de oprichting der Baathpartij, die o.m. „herovering van Palestina" in haar vaandel heeft geschreven. By het huidige conflict is opnieuw het probleem der gedemilitariseerde zones aan de orde. Deze kwamen tot stand in 1959 toen Syrië en Israël over een wapenstilstandsovereenkomst on derhandelden. Israël wenste dat de demarcatielijn de oude grens van Palestina met Syrië zou zijn. De Syriërs daarentegen ston den er op dat de bestandsgrenzen van 1948 de afscheiding tussen beide lan den zouden zijn. Door een compromis kwam men er toe vier gedemilitariseer de zones te vormen, waarvan er twee door de Israëliërs ep twee door de Sy riërs zouden worden bezet. Er zouden echter geen militairen of wapens mo gen worden toegelaten. Syrië stelt nu dat de gedemilitariseer de zones geen enkele verandering mo gen ondergaan zonder uitdrukkelijke goedkeuring door beide partijen, maar Israël meent dat ontginning van het land niet in strijd is met de afspraken. Een luchtfoto van Hazeleger's Flamboyant Beach Hotel, dat gis teren officieel geopend is. Rechts op de foto het hoofdgebouw met links daarvan de drie vleugels van het kamercomplex. In het midden de open plek, waar eens het casino gebouwd zal worden; uiterst links de plaats waar nog een kamercomplex zal komen. In totaal krijgt het hotel 139 kamers. SCHIPHOL Uit de lading van een vliegtuig van de K.L.M. is een kist met 51 kilo goud verdwenen. Het goud maakte deel uit van een veel grotère partij die een waarde had van om en nabij de tweeëneen half miljoen guldën. De Dienst Luchtvaart van de i Rykspolitie op Schiphol, heeft goede i reden om aan te nemen dat de kist met vier baren goud al op het vlieg- veld Heathrow by Londen is ver- dwenen. Samen met andere vracht heeft het goud daar een uur lang op een laadvlondcr gestaan om te wor- den ingeladen. Het is nog niet duidelijk hoe de i bewaking bij de kostbare vracht ge- i durende dat uur is geweest. l De partij was afgezonden door Mattews, een grote goudhandelaar in Londen. Zij was bestemd voor een firma in Amsterdam. Het ging om een zending van tien kisten, elk met vier staven goud van bijna dertien kilo. De inhoud van de vermiste kist j is zeker tweehonderdduizend gulden waard. i De commandant van de Dienst i Luchtvaart van de Rijkspolitie, kapi- tein Gerritsen, zegt: „Het toestel maakte maar een kor- te vlucht: van Londen naar Amster- dam, zonder tussenlanding. De kans dat de kist op Schiphol is gestolen, i is uiterst klein. Goudtransporten door de lucht vinden zeer vaak plaats. Om niet spe- ciaal de aandacht er op te vestigen j dat in bepaalde colli goud zit, wordt op de kisten zo min mogelijk de aard van de inhoud aangegeven. Niette min verdwijnt per jaar zo'n twee tot drie keer goud uit luchtvracht. Vorig jaar werd uit een toestel van de K.L.M. dat een partij goud naar het j Verre Oosten vervoerde, voor enkele tonnen vermist. „Toch", aldus de commandant van j de Dienst Luchtvaart van de Rijks- j politie, „worden goudtransporten bij j de K.L.M. heel behoorlijk in de gaten gehouden. Daar is het voor een goed j deel ook aan te danken, dat de dief stal van deze partij zo gauw werd ontdekt." Spoedig nadat de machine donder dagochtend in alle vroegte, na een normale nachtvlucht volgens de lijn dienst op Schiphol was neergestre ken, werd de vermissing ontdekt. Het andere goud is in goede orde bij j de Amsterdamse firma gearriveerd, i WASHINGTON De ministers van Defensie van zeven N.A.V.O.-landen heb ben vrydag als hun mening uitgesproken, dat de N.A.V.O. voldoende strategi sche en tactische kernwapens heeft om het Westen tegen agressie te verdedi gen. De ministers vormen de atoomplangroep van de N.A.V.O. Ze legden hun verklaringen af in een communiqué dat vrydag werd uitgegeven, by het ver dagen van hun eerste overleg over de atoompolitiek van de N.A.V.O. In het communiqué staat dat de mi nisters tot de slotsom zijn gekomen dat de omvang van de bestaande strategi sche kernmacht en de plannen voor het gebruik er van adequaat zijn ten aan zien van de behoeften. Ook het aantal tactische wapens dat de geallieerde commandanten in Europa en het Atlan tische gebied ter beschikking hebben, wordt voldoende genoemd. De groep zal in september in Ankara weer bijeenkomen. De groep, aldus het communiqué, heeft een verslag gekre gen van de Amerikaanse minister van Defensie McNamara over de huidige si tuatie van de discussies tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie over het voorkomen van een intensivering van de bewapeningswedloop. De Ameri kaanse regering heeft toegezegd dat men zal doorgaan de geallieerden volledig in te lichten over de vooruitgang van be sprekingen met de Sovjet-Unie over de mogelijkheid van een beperking van de bewapeningswedloop op rakettengebied. De ministers, waaronder de Neder landse Defensieminister W. den Toom, zijn later door president Johnson ont vangen. Déze zei dat door het succes van de NAVO nu pogingen kunnen wor den gedaan „om die lelijke lijn van mu ren en uitkijktorens die de kaart van Europa ontsiert, te verlagen". De landen van het bondgenootschap, aldus Johnson, zullen de vredesmacht blijven vormen, die de NAVO altijd be doeld heeft te zijn, als men er in slaagt de militaire macht van het atoom in de hand te houden. BONN Prof. Heinrich Nordhoff (68), president-directeur van Volkswagen, legt eind volgend jaar zijn functie neer. Zijn opvolger is dr. Kurt Lotz (54), nu president-directeur van het elektro-technisch concern Brown Boveri Cie in Mannheim. Nordhoff zelf heeft dit gisteren in Berlijn meegedeeld De benoeming van Lotz moet vooral voor dr. Carl Hahn, de jonge directeur van de afdeling verkoop van Volkswagen, een bittere pil zyn. Algemeen werd hy tot voor kort beschouwd als de kroonprins in de Volkswagenwereld. Hahn heeft met veel succes de Volkswagenorganisatie in Amerika op poten ge zet. Toen het zo ver was dat een kwart van de produktie naar Amerika werd uit gevoerd, haalde Nordhoff Hahn terug naar Wolfsburg waar hij directeur van de afdeling verkoop werd. De dalende conjunctuur gooide vorig jaar roet in het eten voor Hahn. Vooral in West-Duitsland liep de automarkt aanzienlijk terug. ENSCHEDE Een groot aantal bui tenlandse arbeidskrachten, werkzaam in alle takken van industrie in Overys- sel zal in de loop van dit jaar op basis van vrywilligheid afvloeien. Wat de buitenlanders van Van Heek en Co be treft zullen zeer velen op korte termyn (mogeiyk reeds de volgende week) En schede verlaten om elders in het land aan het werk te gaan. Het betreft hier de zogenaamde mo biele catogorieën onder deze werkne mers, dat wil zeggen de ongehuwde bui tenlanders en de gehuwde buitenlanders die hun gezin in het vaderland hebben achtergelaten. Door samenwerking tussen de perso neelsafdeling van Van Heek en Co met het gewestelyk arbeidsbureau is een snelle oplossing in dezen mogelijk vooral omdat andere bedrijven in het land zo als de Amstelbrouwerij, Zwanenberg in Oss, de Artillerieinrichtingen van de Hembrug en de Andextextielfabriek in Amstelveen een groot aantal personeels leden kan gebruiken. Ook worden be sprekingen gevoerd met de Ford-auto mobielfabrieken waar nog een vraag van enkele honderden mensen aan per soneel is. ADVERTENTIE ZEVENAAR Met het schaamrood op de kaken heeft de Koninklyke Mare chaussee in Zevenaar gisteravond twee Marokkanen op de trein naar Amsterdam gezet, nadat zy het twee tal twaalf uur eerder had gearresteerd op verdenking van smokkel van ver dovende middelen. De Marokkanen terugkerend van een bedevaart naar Mekka waren 's ochtends om kwart over acht tussen Emmerik en Arnhem uit de Italië- HoIIand-expres geplukt, omdat in hun bagage een kilo verdacht spul was aangetroffen. Een Rijkspolitieman reisde er halsover kop mee naar het gerechtelijk labora torium in Den Haag, waar enkele uren later werd vastgesteld dat het beslist geen verdovend middel betrof. De twee Marokkanen, die slechts hun landstaal beheersten, hadden wanho pig geprobeerd duidelijk te maken dat het in beslag genomen goedje een wasmiddel was dat z(j in Mekka had den gekocht. (Van onze weerkundige medewerker) Een uitgebreid en vrijwel statio nair lagedrukgebied boven Midden- Europa doet dit weekeinde het onbe stendige en veranderlijke weertype aanhouden, met een kans op regen of motregen. De temperatuur blijft laag. Later neemt van het noordoos ten uit de kans op enige weersverbe- tering toe, wat gekenmerkt wordt door een neiging tot opklaringen en weer iets hogere temperaturen. De weersverschillen waren vrijdag middag bijzonder groot tussen Oost en West-Nederland. Terwyi Twente sneeuwval meldde en Groningen re gen bij een temperatuur van 3 gra- en, was het in West-Nederland licht tot half bewolkt bij 8 tot 10 graden. ADVERTENTIE ALS U GELD THUIS VERGAART Brong het bij de N UTSSPAARBAN K daar is het goed bewaard NUTSSPAARBANK - Kerkewijk 6 VEENENDAAL

De Vallei | 1967 | | pagina 1