Thant over vertrek afgevaardigden van Ver. Naties uit Aden: „Meer hulp voor arme landen nodig Een schrijnend probleem Afrikaanse ballingen op de vlucht Tienduizenden zoeken naar een veilig plekje Hubert Humphrey in Parijs: N.A.V.O. KAN DEUR OPENEN TUSSEN OOST EN WEST Vijftig jaar DWALINGEN VERSPREIDEN ZICH ALS EEN EPIDEMIE99 Zweden dichter bij EEG Over de grenzen Vice-president met eieren bekogeld Onrust in Berlijn Paus Paulus tot bisschoppen: Afgevaardigde van 150 jaar Geringe straf voor Gina Lollobrigida Bobby Baker veroordeeld GEORGE WOODS SI Een tot drie jaar Duitse liberalen Buitenland Actie Boer na trap van paard dood "fr Gevechten Echtscheiding ZATERDAG 8 APRIL 1967 TWEEDE MISSIE UITGESLOTEN GENEVE Secretaris-genaal Oe Thant van de Verenigde Naties is gis teren naar Rome vertrokken voor overleg met de drie leden van de VN-mis sie, die Aden plotseling hebben verlaten. Oe Thant weigerde commentaar op het vertrek van de missie, maar zei, dat het zenden van een tweede missie „uitgesloten was". i BONN De president van de Wereldbank, George D. Woods, heeft gisteren gepleit voor meer hulp op alle terreinen aan de ontwikkelings landen. Tijdens een persconferentie en in 'n rede over ontwikkelingshulp voor een conferentie van parlementariërs in Bonn, heeft Woods er de nadruk op gelegd dat het er niet toe doet of de hulp gekoppeld is aan aankopen in het donor-land of een land of meer landen gezamenlijk de hulp verschaf fen, of dat deze verleend wordt via een internationale organisatie. „Het belangrijkste is dat de nood in de landen waar tweederde van de wereldbevolking woont, bijzonder groot is". De conferentie van parlementariërs uit 14 industrielanden was de eerste van zijn soort ooit gehouden. De afgevaardigden hebben besloten een beroep te doen op de geïndustria liseerde landen van Oost-Europa om hun hulp te vergroten. De delegatie van de Verenigde Sta ten werd geleid door senator Fred Harris, (Oklahoma). In de delegatie waren verder nog opgenomen de se natoren Gordon Allott (Colorado) en H. Buchana (Alabama). Harris ver klaarde tegenover Associated Press dat de conferentie „bijzonder waarde vol" was geweest en dat hij en zijn me desenatoren een gelijksoortige confe rentie willen bijeenroepen in Washing- ton. De deelnemende landen waren V.S., Engeland, Canada, Japan, Oostenrijk, Italië, Portugal, Frankrijk, België, Ne derland, Denemarken, Zweden en Noorwegen. BAKOE De 150-jarige herder Sji- ran Gasanof uit het dorp Tsjeriken in de Sovjet-republiek Azerbeidsjan is ge kozen als plaatsvervangend lid van de plaatselijke Sovjet, waar hij nu de per manente commissie voor landbouw leidt. Gasanof wordt beschouwd als 'n deskundige op het gebied van het scha pen fokken. Reeds meer dan honderd jaar heeft hij met kudden schapen over de hellingen van de Kaukasus getrokken. Vrijwel alle herders in het district zijn leerling van hem geweest De oude man is goed gezond en slaapt altijd buiten. ROME Een Romeins hof van be roep heeft een veroordeling van de Ita liaanse filmster Gina Lollobrigida, twee maanden voorwaardelijk wegens onzedelijke scènes in d efilm „Le Bambole", nietig verklaard. Het hof bracht de motivering terug tot „scènes in strijd met de openbare zedelijkheid", een geringe overtreding waarvoor zij wegens een recente amnestie niet kan worden veroordeeld. Soortgelijke uitspraken vielen in de zaken tegen haar medespeler in de ge wraakte film, de Franse acteur Jean Sorel, en de regisseur. Het hof kwam tot zijn uitspraak, na de film te hebben gezien, waarin Gina de rol van een hotelreceptioniste speelt die de jonge neef verleidt van een bis- ■chop die naar Rome komt om het Va ticaanse concilie bij te wonen. WASHINGTON Bobby Baker, eens een beschermeling van presi dent Johnson, is veroordeeld tot tus sen de een en drie jaar gevangenis straf wegens belastingontduiking, sa menzwering en diefstal van duizenden dollar. De straffen moeten gelijktij dig worden uitgezeten. Baker is tot nu toe onder borg tocht op vrije voeten geweest. Hij gaat in hoger beroep. Baker was op geklommen van loopjongen in de se naat tot secretaris van de toenmalige leider van de meerderheid in de se naat, Lyndon B. Johnson. Hij is nu 38 jaar. De jury bevond hem schul dig aan het ten eigen bat egebruiken van 80.000 dollar die waren bijgedra gen voor een campagnefonds voor de Democratische Partij. Als secretaris had Baker geweldige Invloed in het Congres, totdat er in 1963 een eind aan kwam doordat een vriend hem liet vervolgen. Baker trad af, maar de aandacht was op hem gevestigd. Naar zijn daden werd eerst een onderzoek ingesteld door een commissie van de senaat, later door een grote jury. Oe Thant had later op de dag een audiëntie by paus Paulus VI en ont moette ook de Italiaanse president Saragat. De missie is gisteren boos uit Aden vertrokken, omdat zij niet voldoende medewerking van de Engelse autori teiten zou gekregen hebben. Eerder deze week was zij in Zuid-Arabië aan gekomen met het doel de rivaliseren de partijen rondom de conferentieta fel te krijgen ter voorbereiding van besprekingen, die moeten leiden tot een grondwet voor de komende on- afhankeltjke staat. De Britse regering heeft verklaard, dat zij het besluit van de VN-missie om uit Zuid-Arabi te vertrekken, „zonder haar taak vervuld te heb ben", zeer betreurt. In de officiële verklaring, in Lon den gepubliceerd, wordt gezegd dat de politiek van Engeland er voortdu rend op gericht is geweest de mis sie „alle nodige faciliteiten" te bie den. De Britse regering had de diverse groeperingen in Zuid-Arabië verschei dene malen verzocht samen te wer ken met de missie. De bagage van de leden van de missie was doorzocht uit veiligheids overwegingen" en in het belang van de passagiers en bemanning van het vliegtuig, waarmee de missie uit Aden zou vertrekken. Het ging hier om een maatregel, op verzoek van de luchtvaartmaatschappijen genomen. Leden van premier Wilson's kabi net bestuderen nu koortsachtig de kritieke nieuwe situatie die ontstaan is nadat de V.N.-missle zich heeft te ruggetrokken. De ontwikkeling lijkt te zullen leiden naar een massale Azia tisch-Afrikaans-communistische aanval op de positie van Engeland, wanneer Zuid Arabië binnenkort inde Verenig de Naties in New York ter sprake komt. LONDEN De Zweedse regering1 heeft de Britse regering in vertrou wen meegedeeld, dat Zweden moge lijk het volledig lidmaatschap van de EEG zal aanvragen. Dit is in diplo matieke kringen in Londen meege deeld. In het verleden heeft Zweden zich op het standpunt gesteld, dat het niet verder kon gaan dan associatie met de E.E.G., omdat anders de Zweed se politieke neutraliteit in het ge drang zou kunnen komen. Zweden zou met het aanvra gen willen wachten totdat duidelijk is hoe het komende Britse verzoek om toetreding wordt ontvangen door de zes. Zweden zou echter hebben laten weten dat elke benadering van de EEG zal geschieden op basis van de premisse dat de Zweedse neutra liteit in de buitenlandse politiek niet in het gedrang komt. Aangenomen wordt dat dit standpunt speciale be palingen nodig zal maken in een eventueel verdrag tussen Zweden en de EEG. Hoge Zweedse kringen zijn ervan overtuigd, dat de regering van pre mier Harold Wilson een positief be sluit zal nemen over de kwestie van het indienen van een aanvraag om lidmaatschap. De aanvraag zou vol gens de zegslieden eind mei moeten uitgaan. Inmiddels zou aan twee Zweedse ministers zijn opgedragen een onderzoek vooraf in te stellen naar de voorwaarden en omstandig heden, waaronder een Zweeds ver zoek om toetreding zou worden ont vangen. De missie van de Verenigde Naties is gisteren plotseling uit Aden vertrok ken. Op de foto de VN-afgevaardig- den op de vliegtuigtrap: v.l.n.r. Perez Guerrero (Venezuela), Abdul Sattar Shalizi (Afghanistan) en Mousaleo Seita (Mali). HANNOVER DE „Freie Demo- kratische Partei" (liberalen) op het ogenblik in de oppositie, heeft op het einde van haar nationale conventie een aantal resoluties aangenomen, zy behelzen o.a. dat West-Duitsland de contacten met Oost-Duitsland dient uit te breiden en dat West-Duitsland moet afzien van kernwapens zelfs in geval van oorlog. KINSJASA Het Afrikaanse vluchtelingenvraagstuk is een van de schrijnende problemen van deze tijd. Onafzienbare groepen ballingen trek ken door het onmetellijke continent. De voornaamste bron van deze vluch- telingenellende is het voortbestaan van enkele kolonies temidden van pas onafhankelijk geworden inlandse staten. De belangrijkste knelpunten zijn in dit verband: de Portugese kolonies Angola, Mozambique, Portugees Guinee en Frans Somaliland. In het bureau van de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties in Rome stapelen de dossiers zich op: In de republiek Kongo houden zich ca. vierhonderdduizend vluchtelin gen uit het aangrenzende Angola op; drieduizend Angolezen weken uit naar Zambia; veertienduizend mensen vluchtten uit Mozambique naar het noordelijke Tanzania; zesduizend van hun landgenoten vonden voorlopig onderdak in Zambia; uit Portugees Guinee vertrokken 53.000 mensen naar het naburige Senegal; ongeveer 160.000 Watoetsi verspreidden rich de laatste jaren over Boeroendi, Oeganda, Kongo en Tanzania. De staten die de ballingen gast vrij ontvangen, zien al spoedig hun eigen karige voorraden slin ken. De voedselvoorziening en de medische zorg vergen voortdu rende hulp van het buitenland. BeStrijding van melaatsheid, on dervoeding, kindersterfte, uitbar stingen van tuberculose, de tzet- zevlieg (verwekker van de ge vreesde slaapziekte) vragen soms het grootste deel van de budget ten die hulporganisaties ter be schikking stellen. Zonder deze permanente hulp is het voor de Afrikaanse staten zeer moeilijk hun economische en so ciale positie op korte termijn te verbeteren. Om grensincidenten te voorko men worden de vluchtelingen zo vlug mogelijk verder het binnen land ingebracht. De zendings- en vrijwilligersposten, die deze stroom mensen proberen op te vangen en van de noodzakelijke kleding, dekens en voedselrant soenen voorzien, hebben het niet gemakkelijk, want er zijn niet vol doende opvangmogelijkheden in het achterland. Baptistenzendeling David Gren- fell, die met rijn vrouw en een staf vrijwilligers in Kibentele ten zuiden van de Kongolese hoofd stad Kinsjasa werkt, heeft als voornaamste taak de hulp aan An golezen die de Kongolese grens weten te bereiken. In rijn jaar lijks rapport schrijft hij: „De meesten zijn in een erg slechte lichamelijke conditie, omdat zij lang verborgen hebben geleefd. Velen komen uit streken ten noor den van Loeanda, de hoofdstad van Angola, en ze moesten dus een heel eind lopen. Vluchtelingen vertelden hoe zij verscheidene dagen door Portuge se militairen waren opgejaagd, die in het donker soms in het wilde weg mortiergranaten in de bossen afschoten. Ze ontkwamen door zich stil te houden, wat voor vrou wen men baby's een nachtmerrie was. Een vrouw hield haar baby dood in de armen omdat rij haar hand te stevig over het mondje had gehouden" Grenfell kwam enkele weken ge leden tot de ontdekking dat de Angolese vluchtelingen in hun schuilplaatsen in de bossen scho len zijn begonnen. Het toont aan dat de Afrikanen in het algemeen de waarde van het onderwijs be seffen. In Tanzania wordt er onder de vluchtelingen al veel gedaan. Het Mozambique-instituut in Dar-es- Salaam dat onder leiding staat van een werkster, Janet Mondla- ne, heeft al tachtig kandidaat-stu denten afgeleverd, die inmiddels hun opleiding voltooien aan uni versiteiten in Europese landen en de Verenigde Staten. Het instituut werd opgericht met financiële hulp van de Ford Foun dation, maar het werkt nu geheel met steun uit het buitenland. Zo voert bijvoorbeeld het Angola-co- mité in Amsterdam in samenwer king met de Sjaloomgroep in Odijk een actie, die het mogelijk moet maken, dat het instituut de meeste jonge vluchtelingen in Tanzania tenminste een lagere schoolopleiding kan geven. Bij de meeste vluchtelingen leeft de hoop op een spoedige terug keer. Inmiddels proberen verschil lende instanties, zoals de voedsel- en landbouworganisatie F.A.O., de Hoge Commissaris voor Vluchte lingen en verscheidene zendings instanties plaatsen te vinden waar de vluchtelingen zich groepsge wijs voorlopig of definitief kunnen vestigen. Zij zullen als het enigs- rins kan, binnen enkele jaren in hun eigen onderhoud moeten kun nen voorzien omdat blijvende hulp onbetaalbaar is. PARIJS In een toespraak voor de NAVO-raad heeft de Amerikaanse vice-president, Hubert Humphrey, gistermiddag te Parijs gezegd, dat de NAVO op het punt staat een deur te openen tussen Oost en West, „als wij schouder aan schouder staan, evenals wij in het verleden hebben gedaan. Wil len wij slagen, dat moeten we in deze nieuwe periode net zo verenigd zijn als tijdens het hoogtepunt van de koude oorlog het geval was. In zijn rede droeg Humphrey er bij de alliantie op aan samen te wer- regel volgen dat elk van ons vaak ken bij de onderhandelingen met het Oosten, zeggend: „als wij de gouden als dat nodig is openhartig overleg pleegt zal de NAVO aantonen, dat rij een bijdrage kan leveren tot het tot stand brengen van betere tijden. In een toespraak voor de OESO te Parijs merkte de vice-president on der meer op, dat hij verwacht, dat deze raad richtlijnen zal opstellen om beslissend het hoofd te kunnen bieden aan de dreigende ramp, „die wij eenvoudig niet kunnen aanvaar den, de tragedie van het doodhonge ren van een wereld. Amerika houdt eraan vast, dat een programma voor wereldvoedselhulp wordt opgenomen in de onderhandeling van de Kenne- dy-ronde." "fr Onrust Het bezoek van Humphrey heeft in Parijs veel onrust teweeggebracht. Het kwam tot vechten tussen beto gers en politie, toen Amerika's vice- president naar de Are de Triomphe ging om daar een krans te leggen bij het graf van de onbekende sol daat. Een grote menigte was daar verzameld, toen Humphrey arriveer de. Zeer vele toeschouwers schreeuw- die gericht waren tegen het Ameri- Amerikaanse optreden in Viëtnam. Po- litie-versterkingen verschenen ter plaatse; bij de hierop volgende gevech ten werd niemand ernstig gewond. De betogers onder wie vele studenten, wer den in politiebussen gestopt en wegge voerd. Toen Humphrey voorts op de Pla ce d' Ièna aankwam om een krans te leggen bij het standbeeld van Ge orge Washington ter herdenking van het feit, dat Amerika zich vijftig jaar geleden tijdens de eerste wereldoor log openlijk aan de kant van de ge allieerden schaarde, stonden daar on geveer duizend betogers, die schreeuwden: „Johnson moordenaar, Humphrey moordenaar en vrede in Viëtnam": de wacht bij het standbeeld van Washington hadden betrokken, wer den door de betogers aangevallen. Er werd met eieren gegooid, die uiteen spatten op de donkerblauwe unifor men en ook werden de mariners ge stompt en geslagen. Zij moesten zich een weg banen door de schreeuwende jongeren om zich in veiligheid te brengen. De politie keek bij deze tafe relen ongeïnteresseerd toe. Kort hierop werd een Amerikaanse neger met eieren bekogeld en geslagen. Hij wist zonder letsel te ontkomen. wagen gesmeten, waarin Humphrey en Couve de Murville zaten. Demon stranten verspreidden pamfletten, waarin de oorlog in Viëtnam en „de medeplichtigheid van de Franse re gering, die de vertegenwoordigers van de imperialistische Amerikaanse re gering ontvangt'' werd veroordeeld. 129 Personen werden gearresteerd in het centrum van Frankrijks hoofd stad, onder wie 22 vrouwen. Een aan tal van hen is inmiddels vrijgelaten. MEPPEL In het ziekenhuis te Zwolle is vrijdag de 49-jarige land bouwer J. van der Veen uit De Wijk (Dr.) overleden. Hij was woensdag middag bewusteloos en met een zware hoofdwond gevonden op rijn land, na dat rijn paard met een wagen achter zich in galop naar de boerderij was gekomen. Men vermoedt, dat de man een trap van het jonge paard heeft ge had. Toen demonstranten probeerden het politiekordon te doorbreken ontstond er een hevige vechtpartij die door de politie werd „gewonnen". Diverse betogers en ook enige journalisten, die de incidenten wilden fotograferen, werden naar klaarstaande wagens gesleept en weggevoerd. Een Ameri kaanse vlag werd in brand gestoken. Twee Amerikaanse mariniers, die Vijftig jaar geleden is het vandaag, dat de Verenigde Staten aan de eerste wereldoorlog gingen deelnemen en al dus hun rol begonnen als wereldlei ders. Lyndon B. Johnson was toen 8 jaar, Humphrey slechts 6 jaar en Robert Kennedy zou pas 8 jaar later geboren worden. Maar er is nog een man die lid van het Congres was toen op 6 april 1917 de oorlog werd verklaard en die er nog steeds is senator Carl Hayden, een democraat uit Arizona. Hij wordt in het a.s. najaar 90. In 1926 werd hij als senator gekozen. Daarvoor was hij sinds 1912 lid van het Huis van Afgevaardigden geweest. Hij herinnert zich nog de vele uren van debat voordat het Huis in de broe- derige uren van 6 april de oorlogsver klaring met 373 tegen 50 stemmen goedkeurde. Hij zelf had ook voorge stemd. Een van de punten die de doorslag gaven was de onthulling, dat Duits land aan Mexico had voorgesteld om zich bij Duitsland en Japan aan te sluiten in een oorlog tegen de Verenig de Staten en als beloning zou Mexico de staten Texas, Arizona en Nieuw Mexico krijgen. Zodra de oorlog was verklaard, be gonnen Cogresleden zich aan te melden den als vrijwilligers tot president Wil son dit verbood, waardoor het aantal tot drie beperkt bleef. Midden 1918 na men er nog vier Congresleden dienst. Chronologisch waren de fasen van de oorlogsverklaring als volgt: 2 april Wilson spreekt een ver enigde zitting van Huis en Senaat toe. Toen sprak hij de klassiek geworden woorden: „De wereld moet voor de democratie veilig worden gemaakt." Ook zei hij: „Neutraliteit is niet lan ger praktisch of gewenst, nu de we reldvrede en de vrijheid van de men sen in gevaar zijn." 3 april De Republikeinse senator Robert M. Lafolette wist met gebruik- Westberlijnse politiemannen in ge vecht met demonstranten voor het ge bouw van de „Bildzeitung", vlakbij „Checkpoint Charley", waar honder den mensen, voor het merendeel stu denten, betoogden tegen het Europese bezoek van vice-president Humphrey. VATIKAANSTAD Paus Paulus heeft in krachtige bewoordingen het gevaar van ketterij veroordeeld. Hij beklaagde zich erover dat door be paalde katholieke geleerden en in be paalde katholieke publikaties de leer van de kerk op onverantwoordelijke wijze ter discussie wordt gesteld. Tijdens zijn gisteren gehouden toe spraak zei de paus: „De dwalingen verspreiden zich als een epidemie in het huidige tijdperk van duisternis en bliksem. De mode en niet de waarheid heeft het hoogste woord". aldus de paus, die de Italiaanse bis schoppen toesprak aan het einde van de Italiaanse bisschopsconferentie. De paus richtte zich eveneens te gen de „weerzinwekkende vormen" van moderne zedenloosheid en riep de bisschoppen op tot strijd tegen de voorgestelde wet tot legalisering van de echtscheiding in Italië. Reeds op 23 januari heeft de paus zich uitgesproken tegen deze wet, wat tot ernstige controversen in Ita lië heeft geleid. Hij is beschuldigd van inmenging in de binnenlandse staat. De uitspraken die de paus gisteren heeft gedaan ten aanzien van de noodzaak de leer van de kerk tege- hoorzamen behoren tot zijn krachtig ste sinds het Tweede Vatikaanse Concilie in december 1965 gesloten werd. „Het behoud van het geloof is in deze dagen", aldus de paus, „het centrale vraagstuk". WOODROW WILSON isolatie doorbroken making van de senaatsreglementen be handeling van een voorstel tot een stemmige goedkeuring van de oorlogs resolutie te blokkeren. 4 april De senaat debatteert 13 uur en om 11 uur 's avonds werd de resolutie met 82 tegen 6 stemmen aan genomen. 5 april Het Huis begint aan de be handeling. 6 april Na 18 uur debat wordt de resolutie aangenomen. Een van de eerste Amerikaanse han delingen was de inbeslagneming van 91 in Amerikaanse havens geïnteneer- de Duitse schepen en de arrestatie van tientallen van spionage verdachte Duitsers. Amerika stuurde twee miljoen man naar Europa. Wijlen generaal Payton C. March, stafchef in de eerste wereldoorlog heeft destijds gezegd, dat de grootste oorlogsprestatie van de Verengide Sta ten het snelle vervoer naar Frankrijk van twee miljoen militairen is ge weest. Het was een wedren tegen de klok, die gewonnen werd. De Ameri kaanse troepen kwamen juist op tijd om een laatste Duits wanhoopsoffen sief te stuiten en om vervolgens de troepen van de Keizer terug te wer pen tot de Duitse grens, waar de ca pitulatie volgde. Van veel groter betekenis was ech ter, dat Amerika voor het eerst van zijn geschiedenis uit zijn „splendid Isolation", zijn zelf gekozen isolatie, trad. Na de afkondiging van de Monroe- leer, die kort samengevat leerde dat Amerika voor de Amerikanen is en dat de Europeanen met hun handen uit Amerika moesten .blijven, hadden de Amerikanen zich ongewild ook aan het omgekeerde gehouden. Zij waren van mening en sommi ge Amerikanen zijn dat nog dat Amerika zich niet moest „bezoedelen" door zich bezig te houden met de „smerige zaakjes" van Europa- Dit was zeker geïnspireerd dóór de vele immigranten die Europa onder de slechtst mogelijke omstandigheden had den verlaten en die niets meer met hun oude vaderland te maken wilden hebben, maar volop Amerikaan wens ten te worden. Nu, in 1917 trad Amerika voor het eerst naar buiten. Na de eerste wereldoorlog wonnen nog eenmaal de isolationisten het pleit toen het Amerikaanse Congres weiger de het vredesverdrag van Versailles te ratificeren en de Volkenbond, schep ping van Wilson, links liet liggen. De isolationisten van 1939, waren pog maar een verdwijnend klein groep je dat te veel sprak met Hitiers tong, om succes te hebben. Daarna heeft nog de wat vreemde senator Taft gepoogd om het isolatio nisme te doen herleven. Maar het was te dom wat toen te berde werd gebracht. Amerika was, langzaam, maar on herroepelijk, een mogendheid gewor den.

De Vallei | 1967 | | pagina 5