Industrie investeerde kapitalen in de baby van Drakensteyn Ook andere Beatrix wordt moeder koelkasten Postspaarbank Klederdrachten kijken in Openluchtmuseum Miljoenendans om de wieg al druk aan de gang Lekasin „Moeili j kheden in textiel nog niet ten einde" Suggesties voor weekend-uitstapjes Bruid-Beatrix trekpleister van expositie DRS. DEN UYL: lekkerrrr koud VPlIiri Spaar bij de Postspaarbank- w v^llivj de veilige maniervansparen. Uw spaarbankboekje staat op naam: zonder uw handteke ning kan niemand aan uw geld komen. Uw spaargeld is veilig, zelfs bij diefstal of verlies van het boekje. Meer dan 2200 vestigingen in Nederland staan voor u klaar: het post kantoor is altijd in de buurt. Bij de Postspaarbank kunt u de voor u meest geschikte spaarvorm kiezen met een rente variërend van 3,48% tot 5%. En heeft u een girorekening? Dan kuntu zelfs thuis sparen. Kies de veilige ma nier vansparen!/ Groepen poppen Mini-kermis Bloembollen Nog enkele tips Explosie op een Britse tanker Schadevergoeding voor verkeerde pil de snelle en zekere pijnverdrijver ZATERDAG 8 APRIL 1967 ADVERTENTIE dans der miljoenen om de wieg van Drakestein is, ruim voor de geboorte in volle gang. Voorlopig gaai het nog om guldens. Onvoorstelbaar hoog is het bedrag dat tientallen Nederlandse industriëlen hebben geïnvesteerd in het prinsenkind. Spontane vreugde op de geboortedag is verzekerd in kringen van muntslagers, vlaggemakers, stokers van oranjebitter, lepeltjesfabrikanten, tegelbakkers, uitgevers, sleutelhangermonteurs, vuurwerkmakers, grammofoon platenproducenten. artikelenhandelaren, graveurs en confettiponsers. In de branches van feestmateriaal is de produktie al gereed of draait zij op volle toeren. Onder de producenten van souvenirs wordt afgewacht, of schoon alles klaar staat om los te bar sten. Gewacht wordt op de naam van het kind en de geboortedatum. Reeds gestookt en gedistribueerd is de feestdrank voor oranjedagen bij uit stek: het oranjebitter. De Verkoopas sociatie Verenigde Likeurstokerijen in Amsterdam, een dochteronderneming van Bols, constateerde bijna een ver tienvoudigde omzet. Speciaal voor de gelegenheid werden vijfduizend glazen ooievaars vol oran jebitter in het land uitgezet. De mees te gingen naar Twente, vermoedelijk, sprak de fabrikant voorzichtig, omdat daar nogal wat Duitsers inkopen ko men doen. De baby doet onze ooster buren kennelijk ook wat. Gereed liggen ook honderdduizenden vlaggen, feestneuzen, toetertjes en mut sen. Wie op de geboortedag een papie ren vlaggetje in de nationale kleuren ter hand neemt, houdt een Oostduits produkt in de vuist. De Nederlandse feestpapierverwerkers kunnen niet te gen het buitenland concurreren. Het leeuwedeel van de voorradige oranje en anderkleurige lampionnen is eveneens van buitenlandse makelij: Oostduits, Japans of Italiaans. Oranje vlaggetjes van papier zijn er ditmaal nauwelijks geïmporteerd. Wat daaraan ten verkoop wordt aan geboden is overgebleven van de vorige Koninginnedag, waarop de feestvreug de wat is tegengevallen. Overigens geldt in deze branche over de hele li nie: Een matige omzet voor de gros siers en importeurs, doordat de win keliers of nog voorraad hebben of hun verwachtingen niet te hoog spannen. Oranje overheerst wel bij de ballon tjes, ook al een artikel dat vrijwel uit sluitend wordt geïmporteerd. „Uit Engeland en Japan, maar de Engelse zijn de beste", aldus een speel goedhandelaar. „Onbewerkte ballonnen importeert de London Rubber Compa ny in Leerdam. Het bedrukken en tes ten wordt ter plaatse verzorgd. Speciale aanbieding voor het komen de feest: een grote oranjeballon met een ingewikkelde opdruk een land kaart en twee gekruiste vlaggen onder een kroon overspannen door de tekst: Nederland viert feest. Volop draaiende machines produceren tweehonderd gros per dag. Op de grammofoonplatenmarkt is de stemming verdeeld. Het actiefst is smartlappenproducent Johnny Hoes uit Weert. Zijn plaatje is al uit. Proeve van de tekst: „Wat brengt de ooievaar op Drake- steyn zal het een jongen of meisje zijn misschien wel allebei maar hoe het ook zij we zingen en we springen straks als kinderen zo blij". Met smart wacht hij op de komst van de baby. Voor zijn tweede plaatje heeft hij twee teksten in petto. Gera den één voor een prinsje en de an dere voor een prinsesje. Gene zijde van de plaat is ingeruimd voor een Hollandse feestpotpourri. „Als het een tweeling wordt'', vertrouwt Johnny Hoes ons toe, „sta ik met lege handen. Dan ga ik met dit plaatje financieel het schip in". NAALDWIJK Zij werd op 31 ja nuari 1938 geboren. Zij is nu een char mante jonge vrouw en zij verwacht een kind. Haar naam is Beatrix Wil- helmina Armgard. Zij woont niet in een kasteeltje, maar ln een eenvoudig huis in Naaldwijk. Haar man is geen prins, maar de heer J. van den Bos, exporteur van groen ten en fruit. Het is ook niet haar eer ste kind dat op komst is, want er dar telen al drie spruiten door dat huis in Naaldwijk. Wél is Beatrix Wilhelimna Armgard op precies dezelfde dag in precies het zelfde jaar geboren als prinses Bea trix. Voor haar ouders was dat reden genoeg om haar dezelfde namen te ge ven als de vorstelijke boreling. Zij zegt: „Ik kom uit een gezin van zeven kinderen. Mijn ouders waren erg koningsgezind. Niemand had verwacht dat ik tegelijk 'met de baby van de toenmalige prinses Juliana ter wereld zou komen. De prinses verwachtte haar baby begin januari 1938. Ik werd eind januari verwacht. Beatrix werd iets te laat geboren. Mijn geboorte viel pre cies op de uitgerekende dag. In hun enthousiasme over de gelijktijdige ge boorte hebben mijn ouders mij dezelf de namen gegeven als de prinses. Voor die tijd was dat nooit de bedoeling geweest". Beatrix Wilhelmina Armgard uit Naaldwijk verwacht nu ook een baby. Volgens de dokter echter komt haar baby een maand na de baby van Bea trix Wilhelmina Armgard uit Baarn. Negenentwintig jaar geleden echter hielp het toeval een gelijktijdige ge boorte een handje. Waarom zou dat nu ook niet kunnen gebeuren? In dat geval is Beatrix Wilhelmina Armgard uit Naaldwijk van plan haar baby zo mogelijk dezelfde namen te geven als het kind dat op Drakensteyn ter wereld komt. „Wij moeten natuur lijk eerst afwachten of wij allebei een dochtertje of een zoontje krijgen. Maar als de baby's niet tegelijk worden ge boren voel ik er niets voor om ze de zelfde namen te geven. Ik voel er ook niets voor als prinses Beatrix haar kind een naam geeft, die ik niet mooi vind". Beatrix Wilhelmina Armgard uit Naaldwijk is, evenals haar man, erg koningsgezind. Zij leeft mee met haar naamgenote in Baarn en zij is vast van plan de vlag uit te steken als de nieu we troonopvolger of -ster er is. Haar zesjarige zoontje Arie trekt zich nog niets aan van de te verwachten geboorte op Drakensteyn. Het babytje dat zijn moeder gaat krijgen vindt hij veel belangrijker. „Ik wil een broer tje", zegt hij, „en het moet een Reneé I worden". Oranjebitter is een gewild artikel in deze dagen. Bij de generale re petitie vor het komende Oranje feest in het Zuidhollandse Berkel kreeg ook de feestbok een voor proefje. De Duitse maatschappij Polydor zit op het vinketouw met een nummer van Corry Brokken. Vrijdag verschijnt van haar een EP, waarvan de hoofdmoot wordt gevormd door het lied Konings kind. „Een soort dromerij van een prin ses die een kindje verwacht", aldus de karakteristiek van de producent. Concurrent Phonogram die bij de ge boorte van prinses Beatrix met een plaat uitkwam, is deze keer niet op het idee gekomen. In 1938 hadden er zelfs twee teksten klaar gelegen. Hoera voor den Prins en Hoera voor den Prin ses. In Zeist liggen bij de Gerofabriëken ettelijke tienduizenden lepeltjes in twee prijsklassen. In hoog tempo wor den als de dag daar is, datum en naam ingestempeld. „We overstromen het land niet met onze lepeltjes. We houden het gezellig, voor de verzamelaars", al dus de fabrikant. Bij de Koninklijke Van Kempen en Begeer in Voorschoten worden in het diepste geheim penningen geslagen. De deftige fabriek acht het ongewenst dat er voor de geboorte iets over bekend wordt. Enigszins op hete kolen zit Neder lands grootste producent van agenda's, de Haagse N.V. Rijmenam. De eerste druk voor 1968 van de jaarlijkse mil joenen is zonder datum de deur al uit. Sommige klanten echter hebben laten weten dat zij de geboortedatum beslist in hun boekjes willen zien. Zo'n klant is de PTT. Dit staatsbedrijf heeft overigens geen uitgifte van een bijzondere postzegel op haar agenda staan. Lauw is de stemming voorshands op de boekenmarkt. Slechts één uitgever heeft de uitgave van een boek aange kondigd. Luttele dagen na de geboor- AMSTERDAM De oud-minister van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, die vrijdag op de derde dag van het congres van de bg het NVV aangesloten Algemene Bedryfsbond Textiel en Kle ding „De Eendracht" een toespraak hield, zei van mening te zgn, dat de moeilijkheden in de textielindustrie nog lang geen einde hebben bereikt. Hij zei voorts rekening te houden met een nog verdere afneming van het per soneel in de textielindustrie tengevolge van de bedrijfssluitingen. Ofschoon de toekomstige positie van de Nederlandse textielindustrie in EGG-verband gezond te noemen is, zal teruggang, met name vooral in de katoenindustrie, onvermij delijk zijn. Deze zal echter geleidelijk moeten geschieden en zo nodig zal de overheid eerder moeten ingrijpen, even tueel met financiële steun in de vorm van leningen met lage rente. Het was voor de voormalige bewinds man een onbegrijpelijk zaak, dat tijdens de moeilijkheden van de afgelopen tijd geen betere samenwerking was ontstaan tussen werkgever, werknemer en over heid. Behoudens een verbetering in de onderlinge verhouding, pleitte drs. Den Uyl voor een nog grotere concentratie in de textielindustrie. Bovendien zullen de bedrijven zich meer en meer dienen te specialiseren en te differentiëren. De positie van de Nederlandse textiel industrie is, volgens de heer Den Uyl, de laatste jaren achtergebleven bij de ontwikkeling in de andere EEG-landen. „Om de plaats van de Nederlandse tex tielindustrie te handhaven, zal het nodig zijn te komen tot een grotere concen tratie; het herstructureringsproces heeft zich niet in het juiste tempo voltrokken en men heeft de consequenties van de samenvoegingen te laat getrokken", zei hij. ADVERTENTIE 171120 D te al is het werkje Al is het Prinses je nog zo klein voor 6,90 gulden te koop. Met gerede zekerheid echter is wel te voorspellen dat enkele auteurs zullen zorgen voor een bliksemsnelle produktie ingiet geval er op de geboor tedag iets blijkt te schorten aan de voorlichting of wanneer er zich strub belingen mochten voordoen voor de hekken van kasteel Drakensteyn. De Staatsdrukkerij in Den Haag heeft nog geen beslissing genomen over de uitgave van een herinneringsboekwerk van de geboorte. Herinneringsbekers komen er zeker. Tweehonderdduizend stuks zelfs, maar niettemin is het af wachten geblazen bij de Koninklijke Sphinx-Céramique in Maastricht: zoals zo velen op datum en naam. De vlaggenfabrikanten gaat het de zer dagen zeer voor de wind. „We pro beren de oranjewimpel met pompoen er weer in te krijgen", meldde ons de Rotterdamse firma W. A. Hamel. „We zijn toch niet voor niets het enige land ter wereld dat zijn koningshuis eert met een wimpel". De omzet overtreft die van vorig jaar. Met vlag en wimpel. jpOPPEN, ook koninklijke poppen, kunnen een mens handen vol werk bezor gen. De heer Jan Duyvetter, hoofd van de afdeling Klederdrachten van het Nederlandse Openluchtmuseum in Arnhem, weet er alles van. Ruim anderhal ve maand is hij bezig geweest om voor de tentoonstelling Hou en Trou (die inmiddels in het museum is begonnen) eenbeeld te maken, dat als twee drup pels water moest lijken op prinses Beatrix. Deze pop van gips, die nu in het originele bruidskleed van de prinses staat tentoongesteld, gedroeg zich in het begin allermiserabelst. Toen zij voorzichtig uit de werkkamer van de heer Duy vetter naar de expositiezaal werd vervoerd, storte ze daar min of meer in elkaar. De heer Duyvetter: „Er vielen zomaar stukken uit het gezicht. Ik heb het kunnen bijwerken, maar fel licht verdraagt de pop nu niet meer. Dan kun je die plekken weer zien". „Prinses Beatrix" en haar bruids kleed vormen tezamen het hoogtepunt van de tentoonstelling Hou en Trou in het Openluchtmuseum. Het figuur en de handen van de pop zijn evenals de slanke handen die de namaak-orchi- deeën vasthouden zo sprekend, dat men van verre zou menen de prinses in werkelijkheid te zien. Ze staat char mant lachend in het midden van de zaal achter glas op een zeer opvallende plaats en vooral de vrouwelijke bezoe kers hebben grote belangstelling voor haar. Van het gezwoeg van de heer Duy vetter hebben zij geen weet, want wie denkt er nu aan om een ander voor beeld te noemen wat er voor komt kijken om de sleep van een meters lan ge bruidsjapon een beetje dragelijk te draperen. De heer Duyvetter is er uren mee zoet geweest en dan praat hij nog niet eens over die na- maak-diadeem van de prinses, waarin 360 „edelstenen" zitten verwerkt. „Ik heb de „diamanten" per gros moeten bestellen bij onze leverancier". Ook de vele andere figuren op de expositie Hou en Trou hebben nogal wat tijd voor zich opeist. De tentoon stelling is samengesteld uit een aantal groepen van poppen, die zich uitgedost in klederdrachten, waarvan het grootste deel bezit is van de koninklijke familie. In vitrine B staat een kleine pop ten toongesteld die koningin Wilhelmina in Friese dracht laat zien en elders stelt een mini-pop koningin Juliana voor in Axelse dracht. Tal van andere kleding stukken, gedrapeerd om kleine of le vensgrote beelden, geven een uitsteken de indruk hoe onze voorouders er vroe ger bijliepen in: Urk, Schokland, Vo- lendam (een van de poppen draagt het nu niet meer gedragen hoofddeksel „boom-hul"), het Gooi, Brabant en tal van andere plaatsen en streken van ons land. Er liggen verder een aantal sieraden tentoongesteld. Het openluchtmuseum in Arnhem waarvan dit jaar de hoofdingang en ook de parkeerplaats is verhuisd naar de enkele honderden meters verderop liggende Hoeferlaan, heeft behalve de nieuwe expositie nog een extra attractie: een miniatuur kermis. Deze staat opgesteld op een verhoging in het tentoonstellingsgebouw bij het groepje Zaanse huizen. De hoofdmoot ervan wordt gevormd door een klein carrou sel. Ook een draaimolen (die op ver zoek door een van de mannen van het openluchtmuseum evenals het car rousel in werking kan worden gesteld) heeft er een plaats gekregen. Hij staat vlak bij een „salon mysteriéux" en een kraam van H. Krekel uit Winschoten. Het openlurhtmuseum, dat zich in de eerste plaats tot taak stelt de platte landscultuur van vroeger binnen zijn grenzen levend te houden (vandaar ook de vele typen van oude boerderijen die er levensgroot zijn te zien) hoopt met deze attractie en met de expositie van klederdrachten nog meer toeschou wers te trekken. Het terrein van dit museum veer tig hectaren verdraagt dat best. Tip van de afdeling voorlichting van het museum„Wie bij ons komt kijken, mag daarvoor wel twee uur uittrekken, of langer. Er Is hier heel wat te zien". In de Keukenhof wordt het nu me nens. Na het koele begin met Pasen is de tuin nu warm aangekleed met hon derden hyacinthen, narcissen, tulipa's en snel groeiende heesters. In de kas sen bloeien de tulpen volop. Ook op de velden buiten de Keuken hof valt nu steeds meer kleur te zien. De meeste crocussen zijn afgelost door de tulipa's en naast de narcissen begin nen ook de hyacinthen kleur te beken nen. U weet het: door het bollengebied loopt een route van de ANWB, die in Wassenaar begint en wordt aangege- o Mini-kermis in het Openluchtmuseum. ven door de bekende zeshoekige bord jes, waarvan de meeste op de wegwij zers zijn aangebracht. Met goed weer is het traject zeer aantrekkelijk voor een tochtje, dit weekeinde. Tenslotte nog enkele tips. Mocht er iets van uw gading bij zijn dan doet u er goed aan eerst even de betrokken VW te bellen. Deze geeft u graag de verdere inlichtingen, ook over mogelij ke wijzigingen in het programma. AMSTERDAM: t/m zondag in de RAI, internationale huishoudbeurs. DEN HAAG: t/m 12 april in de Houtrusthallen, „kamp Houtrust", Vijf de nationale kampeer- en sporttentoon- stelling. HAVELTE: t/m oktober in de oud- saksische boerderij aan de Drentse Hoofdvaart 1, een expositie van curio- sa's en antiek. ZWEELO: t/m 7 mei in de oud-sak- sische boerderij 't Hoes van Hol-An, Oud-Aalden 11, een expositie van schil derijen en tekeningen. LAS PALMAS Een explosie in de machinekamer van de ter hoogte van de Canarische eilanden varende Britse tanker North Sands van 39.842 ton heeft aan één opvarende het leven gekost; een persoon werd ernstig gewond. Een arts vande inde nabijheid varende Russische tankboot „Ape" verleende eerste hulp aan de gewonde, die later door een heli kopter van de Spaanse luchtmacht naar gebracht. De tanker was met een lading Nigeriaanse olie op weg naar Goten- burg in Zweden. Het bruidskleed van prinses Beatrix op deze foto nog gedragen door de bruid, omhult nu een pop, die spre kend op de prinses lijkt Ze heeft een koninklijke plaats gekregen op de ex positie in het Openluchtmuseum in Arnhem. TACOMA Een vrouw, die zwan ger werd nadat zij pillen van een apotheek had ingenomen, die de ver keerde bleken te zijn en geen pillen ter voorkoming van zwangerschap heeft 'n schadevergoeding toegewezen gekregen van 8.000 dollar (ongeveer 28.500 gulden). De betrokkene is mevrouw Coloff uit Puyallup in Washington, die in okto ber 1965 een dochter kreeg. Haar echtgenoot heeft van de rechtbank een dollar schadevergoeding gekregen. Het echtpaar had de apotheker in Puyallup een proces aangedaan, we gens de verstrekking van pillen ter vermindering van het lichaamsvochtge halte in plaats van de voorgeschreven pillen tegen zwangerschap. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 6