„Drakensteyn trok veel bekijks op lentezondag Tal van slachtoffers in het weekendverkeer Suharto kondigt drie- of vijf jarenplan aan PALING VAN RUIM TWEE METER LENGTE BIJ CrF.COMPTJCFF.RD ONGELUK 3 DODEN Bosdorp Lage Vutirsche beleeft ongewoon drukke dagen Frankrijk wil weer geen Ned. vlees Dronken vader mishandelde ziin zoontje Werkgevers betalen aan vakbonden „Mislukken van de formatie- Biesheuvel viel me tegen" Vertrouwen in Dr. Berghuis onaangetast ONAFHANKELIJKE POLITIEK Overleg inzake bestand op 23 mei a.s. Sabotage in Engelse kerncentrale Veel geld voor memoires „Hot Line'* Cadeau Kampioen J Zeg het met bloemen 150 varkens verbrand Amsterdam heeft ongeschoolde werkers nodig OUD-PREMIER CALS: KARDINAAL SPELLMAN DIENT ONTSLAG IN Eindelijk een huis Zeg het met bloemen HERSTEL ECONOMIE IN INDONESIË OORLOG IN VIETNAM Indische president niet herkiesbaar Denk aan uw trouwdag! Zeg het met bloemen Onrustige nacht in Amsterdam MAANDAG 10 APRIL 1967 Het was zondag in Lage Vuursche gezellig druk, in tegenstelling tot za terdag, toen het heel kalm bleef. Hel prachtige voorjaarsweer en de leger tenten met televisie- en radiocentra lokten velen naar het dorpje toe. Het terrasje van „De Kastanjehof" was niet drukker bezet dan op een normale zonnige zondag, maar de andere res taurants en met name het pal tegen over de ingang van „Drakensteyn" ge legen restaurant „Lage Vuursche", hadden het veel drukker. De politie regelde op de smalle Ho ge Vuurscheweg het drukke verkeer, terwijl aan het einde van de Hoge Vuurscheweg, bij de weg Hilversum- Baam ,een mobiel verkeerslicht op af stand werd bediend. De dagjesmensen wandelden wat rond, lieten zich fotograferen voor de hekken van kasteel „Drakensteyn" en degenen, die na de middag kwamen, kregen bovendien nog een buitenkans je. Ze zagen de saluutsbatterij van de Gele Rijders, in ceremonieel tenue, in actie achter de legertent. Het leek erop alsof alles echt was en velen dachten zelfs aan een spoedige geboorte. Activiteiten van de televisie gaven ook voedsel aan deze verwach ting, totdat duidelijk werd, dat vanuit Lage Vuursche een live-uitzending werd verzorgd voor Monitor, het zon dagmiddagprogramma van de NTS. Het optreden van de saluutbatterij, die daarvoor speciaal uit Huis ter Hei de was overgekomen, was een onder deel van dit programma. Grote belang stelling hadden de wandelaars uiter aard ook voor het perscentrum, waar soldaten van de Intendance voor het eerst handenvol werk hadden om de nieuwsgierigen uit de legertenten te houden. Het gonst inmiddels van de geruch ten in en om Lage Vuursche over de kans op een tweeling voor prinses Beatrix. Er worden op terrasjes zelfs weddenschappen afgesloten. De aankondiging, dat bij een tweeling meer saluutschoten zullen worden af gevuurd, heeft velen aanleiding ge geven tot allerlei speculaties. „Als er geen kans zou zijn op een twee ling, zouden ze daarover ook niet hebben beslist", zo wordt gerede neerd. Inderdaad is sinds de instel ling van de saluutschoten in de vori ge eeuw nog nimmer in de geschie denis met een woord gerept over de mogelijkheid van meer dan 51 of 101 saluutschoten. In Lage Vuursche houdt sinds vrij dagavond acht uur een majoor van de Staf Inspecteur-Generaal de wacht bij de „hot-line", de rechtstreekse tele foonverbinding tussen „Drakensteyn" en het kantoortje, dat de RVD in hotel „De Kastanjehof" heeft ingericht. Zodra het bericht van de geboorte van ëen prins of prinses in de RVD- suite binnenkomt, geeft de majoor ook al via een directe telefoonverbin ding het sein aan de saluutbatterij in Huis ter Heide om zich in ceremo nieel tenue te hullen en naar Lage Vuursche te vertrekken voor het lossen van 51 of 101 kanonschoten. Hij waar schuwt bovendien een centraal knoop punt in Utrecht, dat het bericht door geeft aan de saluutbatterijen in Den Haag, Den Helder, Paramaribo en Wil lemstad. De militaire wacht in „De Kastanje hof" is dag en nacht paraat; de ma joors worden om de twaalf uur afge lost. Tot nu toe bivakkeerden zij ineen tent in de tuin van „Drakensteyn". Het was de bedoeling, dat zij daar direct vanuit het kasteeltje zouden worden gealarmeerd, maar „hogerhand" vond deze regeling kennelijk niet helemaal waterdicht. De actie door het hoofdbestuur van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, ondernomen om prinses Beatrix, erelid der vereniging, ter gelegenheid van de geboorte van haar baby een symbo lisch geschenk aan te bieden, heeft zo veel weerklank gevonden, dat besloten ls dit geschenk de vorm te geven van een gave in geld en goederen, bestemd voor of ten behoeve van kinderen in Suriname en de Ned. Antillen. Wat opgezet was als een actie voor een eenvoudig cadeau, blijkt uit te gaan groeien tot een bijna nationale actie. In verband hiermee is de inza melingstermijn, die aanvankelijk op 1 april afsloot, thans gesteld op 15 mei. Op de landelijke algemene vergade ring der vereniging, op 18 mei in ADVERTENTIb dat op prijs wordt gesteld LEERSUM In de nacht van vry- dag op zaterdag om ongeveer drie uur brak brand uit in de boerdery Jachten- berg te Amerongen. De varkensschuur brandde geheel af. Honderdvyftig var kens vonden de dood in de vlammen. Omstreeks tien uur zaterdag is te Beetsterzwaag brand uitgebroken in de grote, als woonhuis gebruikte, boerderij van de kantonrechter mr. K. J. van Douwen. In ongeveer een uur trjds werd het pand geheel in de as gelegd. Slechts een gedeelte van de inboedel kon worden gered. Het grote rieten dak van de on geveer twee jaar geleden omgebouwde boerderij brandde zo fel, dat de brand weren van Beetsterzwaag en Gorredljk hier machteloos tegenover stonden. Door het windstille weer kon de naastgelegen boerderij behouden blijven. „Gooiland" in Hilversum, zal het re sultaat worden bekendgemaakt. Het gironummer van de actie is 422953, ten name van het Centraal Bu reau van de actie „Cadeau Prinses Beatrix". Met de centrale inzameling van de goederen, die natuurlijk alle nieuw moeten zijn en in de babysfeer liggen (luiers, hemdjes, flanellen om- slagluiers, dunne flanellen dekentjes, lakentjes, wandversiering en speel goed, maar ook: een couveuse, baby weegschalen, stoeltjes, tafeltjes, wan delwagentjes, babybad enz.) heeft zich belast mevr. De Vries-van der Hardt Aberson, Grundelweg 7 te Hengelo (O.). De ouders van kinderen, die in Am sterdam op dezelfde dag zullen worden geboren als de baby, die op „Draken steyn" wordt verwacht, zullen van het Oranjecomité Amsterdam een herinne ringspenning ontvangen. Zodra de nieuwe Oranjetelg is geboren en dena men bekend zijn, zullen de penningen kunnen worden geslagen. DEN HAAG Frankryk heeft zater dag opnieuw zijn grenzen gesloten voor d einvoer van vlees uit geheel Neder land. Het motief daarvoor is, dat zich in de laatste week van maart weer een vijftiental gevallen van mond- en klauw zeer heeft voorgedaan in Noord-Brabant en Drente. De afgelopen week is het totaal aantal geregistreerde gevallen van mond- en klauwzeer in Zuidoost-Drente met zes toegenomen tot achttien. Nieuwe be smettingshaarden werden geconstateerd op drie bedrijven in Dalen, twee in Wachtum en een in Oosterhesselen. In drie van de zes nieuwe gevallen heeft de veeartsenijkundige dienst in Zuidlaren de besmettingsbron niet kun nen opsporen. Naarde adjunct-inspec teur van deze dienst meedeelde, is de immuniteit van de veestapel in het eer ste besmette gebied, de gemeente Dalen, thans echter wel zo groot, dat kant op besmetting van nog meer bedrijven vrij wel is uitgesloten. AMSTERDAM In tegenstelling tot de landelijke situatie, heeft Amsterdam een groot tekort aan ongeschoolde ar beidskrachten. Het betreft hier, volgens 't gewestelijk arbeidsbureau, „bona-fide arbeiders, die bereid zjjn passend werk op de juiste wyze te verrichten". On danks het aanbod, komt de hoofdstad in feite 400 mensen in deze sector te kort. De oorzaak is volgens de directie van het gewestelijk arbeidsbureau, voorna melijk gelegen in het feit, dat de bedrij ven weigeren mensen te aanvaarden, die 't hun geboden werk niet goed verrich ten of zelfs weigeren. Voorts zijn er en kele honderden ingeschreven, onder wie voornamelijk jongeren, die proberen te steunen op de werkloosheidsuitkeringen en andere sociale voorzieningen. Aan werkelijk bereidwillige arbeidskrachten bestaat een grote behoefte. Tenslotte constateert het arbeidsbu reau, dat er buiten de hoofdstad weinig animo bestaat om in Amsterdam te wer ken. Om dit tekort op te heffen, is be sloten opnieuw buitenlandse arbeiders, met name Italianen en Marokkanen, te werk te stellen. Er zijn zelfs in Twente voornamelijk in de textielsector, reeds contacten gelegd om de gastarbeiders naar de hoofdstad te trekken. WAGENINGEN De Wageningse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de 22-jarige J.Z. uit die plaats ingesloten, omdat hij ervan ver dacht wordt in een dronken bui zijn tweejarig zoontje ernstig te hebben mishandeld. De arts constateerde ern stige bloeduitstortingen aan hoofd en hals van de kleuter. De Wageninger was vrijdagavond uit gegaan en tegen middernacht zwaar onder invloed van sterke drank thuis gekomen, waar hij om een kleinigheid zo woedend werd, dat hij de kamer van zijn zoontje binnenrende en het kind uit bed trok. Hij zou het ventje toen een flinke aframmeling hebben gege ven. Even bij de Prinses kijken, dachten gisteren vele duizenden, die van het mooie weer profiteerden om een kijkje te nemen bij „Drakensteyn", waar dezer dagen iets verheugends staat te gebeuren. Er werd voor het hek van het prinselijk verblijf heel wat heen en weer gedrenteld. AMSTERDAM Werkgevers in de grafische industrie gaan de vak bonden van administratief personeel in hun bedrijfstak een bijdrage geven voor bepaalde activiteiten. Het geld wordt in een fonds gestopt dat zal worden beheerd door vertegenwoor digers van beide partijen. Deze regeling is opgenomen in de nieuwe c.a.o. voor het administratie ve personeel in de grafische bedrij ven. De lonen gaan per 1 februari met vier procent en met 1 juli met anderhalf procent omhoog. DEN HAAG Oud-premier Cals heeft zondagavond in een radio-interview verklaard verheugd te zijn over het feit, dat thans een nieuw kabinet is gevormd. Het was hem echter tegen gevallen, dat de formatie-Biesheuvel was mislukt. Sprekend over politiek idealisme en het feit, dat verscheidene door for mateurs aangezochte kandidaat-mi nisters hadden geweigerd een porte feuille te aanvaarden, verklaarde mr. Cals zich niet te kunnen voorstellen, dat politiek idealisme thans niet meer genoeg in Nederland aanwezig zou rijn. Bij de formatie van zijn eigen kabinet had hij slechts één weigering gehad, die niet op toetre ding tot het kabinet, maar op de te beheren portefeuille betreking had. Weigeringen kwamen thans meer in openbaarheid, in de politieke partij en heerst verdeeldheid en het thans optredende kabinet, onverschillig of dit een kabinet-Zijlstra of een kabi net-De Jong was, zou bijzonder moei lijke problemen op te lossen krijgen. „Op een gegeven moment raakt men in paniek en gaat men teveel men sen polsen", zo merkte mr. Cals op. Hij zei te menen, dat de parlements- fracties der politieke partijen men sen dienen te omvatten, die minis- teriabel waren en achtte het „verre weg het prettigste", dat men als formateur de mensen, die men voor een portefeuille aanzocht, kende. De oud-premier voegde hieraan toe, dat hij alle mensen, die in zijn kabinet zitting namen, reeds had gekend van vroegere gelegenheden. Mr. Cals zei te hopen en te verwach ten, dat het boeiende probleem van de ontwikkeling der partijvorming in de regeringsverklaring meer cen traal zal worden gesteld dan tot nu toe was gebeurd. Het was echter on redelijk te verwachten, dat dit pro bleem binnen twee jaar zou kunnen worden opgelost. De oud-premier verklaarde, dat hij overtuigd was van de noodzaak van confessionele partijen in een bepaal de vorm in een bepaalde tijd, „maar in een vorm, zoals zij thans bestaat, hebben zij hun tijd gehad.'" Gezien de recente ontwikkelingen, was er „misschien toch nog ëen kans op samengaan van KVP, ARP en CHU", maar indien niets tot stand zou komen, zouden mensen uit deze partijen iets nieuws moeten opzetten, waarbij de grootste voorzichtigheid in acht diende te worden genomen om verdere versnippering tegen te gaan. NEW YORK Kardinaal Speliman, aartsbisschop van New York, heeft bij paus Paulus zijn ontslag ingediend. Hij zei gisteren, dat hij niet wist of het zou worden aanvaard. Kardinaal Spellman is 78 jaar. „De jaren hebben hun tol van mij geëeist" zei hy. „Myn werkzaamheden worden be perkt. Niettemin wil ik voortgaan zo lang ik kan." Een Limburger met vakantie heeft tijdens een strandwandeling op Noord-Beveland een reuzenpaling ge vonden. Het ruim twee meter lange dier was afkomstig uit de Ooster- schelde en moet kort voor de vondst zijn doodgegaan. De burgemeester van Wissenkerke en een gemeenteambte naar poseerden met de paling voor de fotograaf. Het dier zal worden onder zocht in het Natuurhistorisch Muse um te Leiden. UTRECHT Het Centraal Comité van de A.R.-Party heeft in zyn zater dag gehouden vergadering van o.m. het televisie-interview van de partyvoorzit ter, dr. W. P. Berghuis, op woensdag 22 maart j.L besproken en de daarop gevolgde reacties. Het Centraal Comité sluit zich aan bij de verklaring van het moderamen van de A.R.-Party op woensdag 28 maart jJ., waarin dit zijn vertrouwen uitsprak in het beleid van de A.R. Tweede-Kamerfractie en haar voorzit ter en in welke verklaring het modera men uitsprak, „dat het vertrouwen in de partyvoorzitter, die gemeend heeft uit hoofde van zijn eigen verantwoorde lijkheid in bedoeld interview enkele op- medkingen omtrent het gebeuren van de laatste tyd te moeten maken, niet ls aangetast." In de vergaderig van het Centraal Co mité is gebleken, dat er omtrent het te voeren beleid overeenstemming bestaat tussen het Centraal Comité en de frac tie en haar voorzitter. By een gecompliceerde botsing van vier auto's op de ryksweg Amster damNaarden, nabij Muiden, zyn zondagavond kort voor zeven uur drie personen om het leven gekomen en vyf anderen gewond geraakt, van wie er één zeer ernstig aan toe is. Bij het ongeluk zijn om het leven gekomen de 62-jarige J. Lindhout uit Amsterdam, zijn vrouw, de 62- jarige F. A. M. Lindhout-Kroon, en de 45-jarige H. Jacobs, eveneens uit Amsterdam. Ernstig gewond werden drie inzit tenden van een van de auto's: een echtpaar uit Amsterdam en zijn 15- jarige zoon. De vrouw is er zeer ern stig aan toe. Een echtpaar, dat even eens in deze wagen zat liep lichte verwondingen op. Het ongeluk is ontstaan, toen een van de bestuurders bij een inhaal manoeuvre op de meest linkse rij baan terecht kwam en vervolgens bij het teruggaan naar rechts op de mid delste van de drie rijbanen frontaal tegen een tegenligger reed. Daarna reed de wagen nog twee tegenliggers aan. ADVERTENTIE OOK** aeiykhed fnoet er zijn HATTEM Zondagmorgen om streeks tien uur is in Hattem een ver keersongeluk gebeurd, dat aan de ge pensioneerde heer A. A. van der Poel uit Epe het leven heeft gekost. Hij wil de op de smalle dijk Hattem-Zwolle met zijn auto een tankauto passeren en kwam daarbij frontaal in botsing met een lesauto, komende uit de richting Zwolle. Bij de botsing was de heer Van der Poel op slag dood. In de lesauto werd de heer J. V. uit Wapenveld ern stig gewond. De rij-instructeur, de heer P. uit Zwolle werd licht gewond. In de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks kwart over twee, heeft zich op Ryksweg I in Bussum een verkeers ongeluk voorgedaan, dat aan de 27-ja- rige P. A. Bronius en de 24-jarige F. J. Schermacher, beiden uit Hilversum het leven kostte. De heer Bronius raak te in een bocht de macht over het stuur van rijn personenauto kwijt en kwam in botsing met een tegenligger, vermoedelijk bestuurd door de heer S. de P. uit Amsterdam. Deze laatste en een medepassagier werden zo zwaar gewond, dat ze nog niet gehoord konden worden. Een derde inzittende van de auto van de heer B. werd zwaar gewond onder het wrak gevon den. In Noordbergum, op de rijksstraat weg Leeuwarden-Groningen, ia zater dagmorgen vroeg een auto met twee inzittenden van de weg geraakt en on der een op een parkeerplaats staande anhangwagen van een melktractor ge schoten. De 53-jarige mevrouw N. Hom mes-Zwerver uit Leeuwarden werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. De bestuurder, de vijftigjarige heer T. M. Annyas uit Leeuwarden, kreeg vrij ernstige verwondingen aan het hoofd. Op de rijksweg Enschede-Hengelo waar een snelheidsbeperking tot 80 km van kracht is, is in de nacht van za terdag op zondag een auto, die naar schatting omstreeks 130 km per uur reed, van de weg geraakt, tegen een lichtmast gereden en gekanteld. De drie inzittenden werden ernstig gewond; een van hen, de 21-jarige H. M. B. Schothuis uit Hengelo, overleed enkele uren later. Bij een verkeersongeluk in de ge meente Deume is zondag een inwoon ster van Amsterdam, de 33-jarige me vrouw D. J. M.-van A, om het leven gekomen. De andere inzittenden van de auto haar echtgenoot en de heer en mevr. M. uit Heilo met hun twee kin deren werden gewond. De 21-jarige motorrijder P. Lieven- se uit Westkapelle is zaterdagmiddag met zyn motor in zyn woonplaats ver ongelukt. In IJmuiden is zondagochtend om ongeveer elf uur de 10-jarige jongen N. H. de Boer omgekomen. Op de Ka naaldijk stak hij plotseling de weg over en kwam onder een auto. DJAKARTA Suharto, de nieuwe plaatsvervangende president van Indonesië, heeft verklaard, dat zijn regering een actieve en onafhankelijke buitenlandse politiek zal voeren met als een van de belangrijkste doelstel lingen het bereiken van een werkelijk duurzame wereldvrede. Generaal Suharto, die de bevoegd heden van president Soekarno vorige maand overnam, onderstreepte giste ren, dat Indonesië zyn beleid niet zal richten naar enige buitenlandse ideo logie en actief zal streven naar vriendschap, vrede en internationale samenwerking. Zonder het woord communisme in de mond te nemen liet Suharto op zijn eerste persconferentie duidelijk merken dat zijn regering in tegenstel ling tot die van Soekarno een anti communistisch beleid zal voeren. Suharto zei, dat rijn beleid „anti- imperialistisch" zal zijn, waarbij hij imperialisme omschreef als „de leer of het streven van een land om een ander land te beheersen of uit te buiten". Hij merkte voorts op, dat alles in het werk wordt gesteld om Indonesië half 1968 rijn economisch evenwicht te hergeven. Hij deed een beroep op buitenlands kapitaal om bij te sprin gen en de Zuidaziatische republiek van een bankroet te redden. Als het evenwicht volgend jaar wordt hervonden, is een uitgangspunt geschapen voor een drie- of vijfjaren plan dat de regering aan het opstel len is, aldus Suharto. De generaal verklaarde met nadruk dat de economische politiek die zijn kabinet eerder aankondigde niet slechts mooie woorden waren. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat zijn regering het allergrootste belang toe kent aan oplossing van de economi sche vraagstukken. Hij herinnerde er aan dat een bui- tenlandse-investering8wet was aange nomen, die door ondernemers in het buitenland goed was ontvangen. Su harto zei dat de ontwikkelingsplannen over het algemeen gericht zouden zijn op verbetering van de agrarische sec tor, het oprichten van kleine en mid delgrote industrieën en het exploite ren van de mineralen van het land. WASHINGTON Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat een eventu eel bestand in Viëtnam ter gelegenheid van de herdenking van de geboorte van Boeddha op 23 mei, als de tegenparty er mee instemt, ook een staken van de luchtaanvallen op Noord-Viëtnam zal Inhouden. In de verklaring van het State Departement werd voorts ge zegd, dat de V S en alle andere landen met strydkrachten in Zuid-Viëtnam te voren hun fiat hadden gegeven aan het voorstel van de regering in Saigon om tenminste 24 uur de wapens te laten rusten. De Zuidviëtnamese regering heeft zich ook bereid verklaard om met ver tegenwoordigers van Noord-Viëtnam te spreken over byzonderheden betref fende het voorgestelde bestand en over een eventuele uitbreiding ervan. De woordvoerder van het State De partment zei, dat in geval de tegen partij akkoord gaat met een bestand, „alle noodzakelijke voorzorgen zullen worden genomen, opdat de vijand zijn strydkrachten niet aanzienlijk kan be voorraden". Dergeiyke voorzorgen werden ook getroffen voor het bestand ter gelegenheid van het boeddhistische nieuwjaar. NIEUW DELHI President Rad- hakrisjnan van India heeft zondag avond bekendgemaakt dat hy zich niet herkiesbaar stelt voor een nieuwe ambtstermijn. Recente ontwikkelingen, in samenhang met de twee hoogste posten in het land. hadden hem naar zijn zeggen zeer onaangenaam getrof fen en hem in zijn besluit tot aftreden gesterkt. De 78-jarige president weid de hier niet verder over uit. Zyn ambtstermyn en die van de vice-pre sident dr. Zakir Hoesain, lopen op 12 mei af. Op 6 mei zullen verkiezingen voor de twee ambten worden gehou den, tenzij* er unanieme overeenstem ming over de kandidaten bestaat. De president en vice-president worden ge kozen door een kiescollege, bestaande uit leden van het nationale parlement en de staatsparlementen. LONDEN Het blad „Sunday Te legraph" schrijft, dat een experimen tele kerncentrale te Winfrith Heath in Dorset buiten werking gesteld ls door sabotage. Uit een eerste onder zoek van Scotland Yard blijkt, dat er kwik is gebracht in de aluminium pijpleidingen in de reactor, waardoor deze licht waren gecorrodeerd. Het programma zal verscheidene maan den worden vertraagd, zegt het blad, dat meent dat daardoor buitenlandse concurrenten in het voordeel komen, omdat deze reactor voor export wordt ontwikkeld. Scotland Yard en de com missie voor atoomenergie zeiden za terdagavond dat zij aan de verklaring van de Sunday Telegraph niets hadden toe te voegen. NEW YORK Het Amerikaanse weekblad Newsweek beweert in zijn rubriek „Periscope" dat het tijdschrift Life Stalins dochter Svetlana heeft aan geboden elk bod op haar memoires te overtreffen. Het Duitse blad Der Stem zou de in Zwitserland verblijvende Svetlana reeds 250.000 dollar voor haar memoires hebben geboden. Svetlana heeft verklaard, dat zij haar memoires het liefst in een Ame rikaans blad gedrukt wil zien; een be slissing hierover wil zij nog wat uitstel len tot na de regeling van haar ver blijfsstatus. Volgens diplomatieke zegs lieden wil zij zich nog steeds in de Verenigde Staten vestigen, aldus News week. ADVERTENTIE een belofte tegelijk. AMSTERDAM Zaterdagmiddag zaterdagavond laat en zondag tot vroeg in de ochtend is het onrustig ge weest in de Amsterdamse binnenstad, al bleven ernstige incidenten uit. Zaterdagmiddag was het vooral in de omgeving van de Dam, dat groepen jongelui de aandacht trokken van de mobiele eenheid van de Amsterdamse politie, die was uitgerukt op het ge rucht, dat er een aanval zou worden ge daan op het gebouw van het dagblad „De Telegraaf". Omstreeks het middernachtelijk uur trok een flinke groep provo's en no zems van het nieuw toegewezen cen trum „De Valk" in de Valkenburger straat (hun centrum aan de Haarlem merdijk, de voormalige Apollo-bioscoop wordt momenteel opgeknapt) de bin nenstad in en manifesteerde zich aller eerst op het Leidseplein, dat enige tijd voor het verkeer gesloten moest wor den. Later troffen de jongelui elkaar bij het Lieverdje aan het Spui en bij het gebouw van „De Telegraaf' aan de Nieuwezijds Voorburgwal. Er sneuvel den enkele ruiten en er werden twee arrestaties verricht. De politie bleef de situatie meester, en toen, gezien het late uur, de publie ke belangstelling sterk afnam, zakte de actie van de jongelui, al bleef het tot vroeg in de morgen onrustig in de stad. Bij de groep van in totaal enkele hon derden jongens en meisjes bevonden zich ook verscheidene van buiten Am sterdam, o.m. enkele Belgen. Er was veel politie ingeschakeld, waardoor ern stige incidenten konden worden verme den.

De Vallei | 1967 | | pagina 11