Veenendaals dagblad Goederenvervoer in Y.S. bedreigd WIJ Buiten Voor 750 man halve weken bij Menko m OOK IN BRUSSEL DEMONSTRATIES Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Mao verslaat na een felle ideologische strijd de Chinese president inde Luchtmacht vliegt in stratosfeer Zoen voor vice-president Brabanders hadden plan graanbedrijf op te blazen Twee doden door brand GESCHIL OVER ORGANISATIE EN DE POLITIEKE LIJN 250.000 chauffeurs na stakingen uitgesloten m Ar Textielhandel aarzelt bij doen van inkopen Amerikaans tentenkamp beschoten KORTSLUITING OORZAAK YAN \POLLO-RAMP Noodtoestand Lekkend kanaal wordt hersteld Humphrey's bezoek aan België Kubitscliek in Brazilië Groeizaam weer GRAPILLON Kandelaartjes enz. GEHOORZAAM In Seoel 47 doden door vliegongeluk Ruimtereizen op komst GERAADPLEEGDE MAN WAARSCHUW DE POLITIE SNEL WEG Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. MAANDAG 10 APRIL I967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. 4le JAARGANG SPOEDIG VAL VAN LIOE TOKIO Mao Tse-Toeng en zijn medestanders hebben zich verzekerd van de macht in het hoogste orgaan van de Chinese communistische partij, het „Politburo". Dit is een aanwijzing voor een ophanden zijnde vaJ van Mao's grote rivaal, president Lioe Sjao-Chi. Dit wordt gezegd in een Japans bericht uit Peking. In Kesteren zijn vrijdagavond de plannen bekend gemaakt omtrent de bouw van een Dorpshuis. Het wordt een heel project waarin behalve een Dorpshuis ook een instructiebad en een gymnastieklokaal zijn onderge bracht. De subsidieverzoeken zyn in zee gegaan en men verwacht, dat in september al met de bouw van het Dorpshuis kan worden begonnen. De noodzaak van een eigen brand weer voor Overberg werd in het af gelopen weekeinde nog weer eens on derstreept toen bij de familie Jagten- berg een veeschuur en 150 varkens een prooi van het vuur werden. De postduivenvereniging „de Snel- post" nam zaterdagmiddag een nieuw clubhuis aan de Valleistraat in ge bruik. De leden hebben hiermee be wezen niet alleen fluitend en met de voerbus rammelend hun sport te be drijven maar zich ook timmerend en metselend aan hun liefhebberij te kunnen wijden. Leken vinden deze gebeurtenis misschien de sop de kool niet waard, maar de kool was bij deze ingebruikneming verdiend voor De Geit. Onze felicitaties gaan op deze maan dag uit naar de kampioensclubs V.R.C. te Veenendaal, Musketiers in Eist en „Scherpenzeel" in Scherpen- zeel. Alle triomfen werden behaald in het zaterdagvoetbal. Voor V.R.C. betekent het kampioenschap terug keer naar de derde klasse K.N.V.B., Musketiers zegt het afdelingsvoetbal vaarwel en „Scherpenzeel" keert na een eenjarig verblijf in de derde klasse afdeling Utrecht weer terug naar de tweede klasse. Een ont vangst op het gemeentehuis zette voor V.R.C. veel luister bij aan de feestvreugde. ADVERTENTIE Druivensap drinken - veilig rijden alcoholvrij druivensap Aan de zware kastanje, die in het nobele gezelschap van eik- en beukveteranen, voor het oude koets huis zijn takken breedwerpig spreidt, hebben zich de fraai gestileerde voor jaarslovers ontplooid. Ze zijn nog klein, doch vertonen niettemin reeds volledig de zevenvoudige bladvorm; echter kunnen ze zich nog niet op richten, maar hangen als grappige miniatuur-parasolletjes, tussen welke zich de „en route" bevindende wit-rose bloemtuilen als kandelaartjes presen teren. De volksmond spreekt van kaarsen in de kastanjeboom en het is stellig mede door deze ongewone, weelderige tooi, dat hij in zulk een hoog aanzien staat. Toch werd de kastanje pas tegen het begin der 17e eeuw in ons land bekend door invoer uit Oostelijk Europa (Balkan en Bul garije), waar hij nog steeds in 't wild voorkomt. Soms hebben wij er aar digheid aan, het ontluiken van blad en bloem in de huiskamer te vervroegen. Een met de artistieke geverniste ma- honie-knoppen voorziene tak kan al heel tijdig in het jaar binnenshuis op water worden gezet en bot dan met wollige scheuten. Het volledig ge bladerte en de bloemen-aren groeien evenwel zelden volledig uit; daaraan kan ik over enkele weken aan de boom bij het koetshuis en met meer delicatesse dan in een vaas, het hart duizendvoudig ophalen. 10-4-1967 A. B. WIGMAN Voorts wordt gemeld, dat Mao en de zijnen „met 65" in de meerder heid zijn gebleven over de 68 jaar oude president in een verhit ideolo gisch debat in de permanente com missie van het politieke bureau van het centrale comité der partij. Het was de eerste maal, dat Mao en de zijnen een meerderheid hebben behaald in het hoogste beleidsorgaan van de partij sinds de culturele revo lutie in de zomer van 1966 begon. Volgens een Japans bericht hebben de vijf anti-Mao-leden in de perma nente commissie hun functie behou den hoewel de Mao-gezinde krachten de laatste maanden in de muurkran ten kritiek op hen hebben uitgeoefend. Partyvoorzitter Mao is het, paar uit een artiekel in het door hem gecontroleerde Volksdagblad blijkt, oneens met president Lioe over een grondbeginsel van het communisme: gehoorzaamheid aan hoger gezag. De tegengestelde opvattingen blijken uit het artikel dat als kop heeft: „Be graaf de slavenmentaliteit die be pleit wordt door China's Kroestsjef", waarme Lioe wordt bedoeld. Uit de teneur van het artikel blijkt duidelijk, dat Lioe toen hij destijds het centrale comité van de partij overheerste totale gehoorzaamheid aan de derectieven van het comité eis te. Mao, die in de jaren na 1959, zoals nu blijkt, een minderheidsstem had, bestreed de gedachte van lio> ener giek. Zijn bestaan zelf hing er im mers van af. Kennelijk Mao's gedachten weerge vend, wordt in het artikel gezegd: „alle politieke partijen zijn slechts een vorm van organisatie om de poli tieke doeleinden van een zekere klas se te verwezenlijken; daarom moet de organisatorische lijn van een par tij ondergeschikt zijn aan haar poli tieke lijn en een instrument voor het toepassen en verwezenlijken van die politieke lijn". LEEUWARDEN De Koninklijke Luchtmacht vliegt sinds kort met Starfighters in de stratosfeer. Zij wil bij luchtverdedigingsoefeningen op 24 in plaats van op 15 kilometer gaan vlie gen. Daartoe zijn de vliegers uitgerust met zgn. ruimtevaartpakken. De Ne derlandse luchtmacht is de eerste in West-Europa die deze oefeningen in operationeel verband uitvoert. De drukpakken van de vliegers, die enkele duizenden guldens kosten, zijn gemaakt naar de inzichten van vlie gerartsen op de basis Soesterberg. Zij hebben er vyf jaar mee geëxperiment- teerd. Ongeveer vijftig vliegers van de twee met Starfighters vliegende squa drons op de basis Leeuwarden zijn er nu van voorzien. pe vlucht naar de stratosfeer neemt slechts weinig tijd in beslag. De vlie ger klimt met gebruik van de naver- brander in enkele minuten naar twaalf kilometer. Op die hoogte ijlt het toe stel naar tweemaal de geluidssnelheid: circa 2400 kilometer. Dan trekt de vlieger weer met naverbranding snel op naar achttien kilometer. Omdat er op die hoogte geen zuurstof meer is zet hij zijn motor stil. De Starfighter schiet verder door op de dan bereikte snelheid. Het is de bedoeling dat de hoogten geleidelijk worden opgevoerd, ten slotte tot 24 kilometer. Dit gaat stap voor stap om de vlieger in staat te stellen het gedrag van zijn toestel te controleren. West-Duitsland en België bereiden dergelijke oefeningen voor. In de Ver enigde Staten heeft men al langer er varing met vliegers die van ruimte- pakken gebruik maken. Daarbij gaat het evenwel om wetenschappelijke ex perimenten en aanvalsdoelen, niet om luchtverded igingsoef eningen. SEOEL Het ongeluk van zaterdag met een transportvliegtuig van de Zuidkoreaanse luchtmacht heeft aan 47 mensen het leven gekost: alle elf inzit tenden van het toestel en 36 mensen op de grond. Het vliegtuig stortte neer in een dichtbevolkte krottenwijk van Seoel. Twintig woningen gingen verloren. En kele mensen worden nog vermist. Er zijn zeer veel gewonden; sommigen van hen zijn er ernstig aan toe. (Van onze redactie economie) ENSCHEDE Aangezien de textielhandel wat aarzelt by het doen van inkopen, heeft de directie van N. J. Menko N.V., een textielfabriek in Enschede, besloten de werkweek gedurende zes weken te halveren. Voor 750 van de in totaal 900 werknemers is een vergunning aangevraagd. Deze mensen krygen. dank zy een aanvulling van de directie, een wachtgeld, dat negentig procent van het huidige loon uitmaakt. Menko heeft zich de laatste jaren met succes gespecialiseerd op duurde re stoffen. De handel is echter wat aarzelend. De voorraden zijn, zoals trouwens in geheel Twente, weliswaar niet groter dan normaal, maar de di rectie voelt er niets voor de magazij nen te vullen met stoffen, die gezien de snelle veranderingen in de mode, op korte termijn als ouderwets en dus onverkoopbaar aangemerkt kunnen worden. De situatie kan zich evenwel zeer snel wijzigen. Wanneer de orders om welke reden dan ook, weer snel afko men, zou Menko die nu de werktijd verkort het personeel wel eens moeten vragen over te werken. Het Enschedese bedrijf maakt deel uit van de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie, een concern met ver scheidene dochtermaatschappijen Ze ker de helft van de in totaal achtdui zend man personeel van de Unie heeft al een verkorte werkweek. Met praktisch eenzelfde probleem worstelt ook Brabantia, de fabrieken van metaalwaren in Aalst, Valkens- waard en Roden. Ook hier lopen de voorraden op, doordat de winkeliers eerst zelf schoon schip willen maken. Zeshonderd mensen zullen zes weken lang slechts drie dagen per week wer ken. De heer W. B. Knoops, directeur van een inkooporganisatie voor overheids personeel, wil graag honderd mensen uit Oost-Nederland in zijn bedrijf te Rotterdam laten werken en dan nog liefst oudere werknemers. Hij meent dat er meer mensen uit het Oosten van het land in de Randstad te werk gesteld kunnen worden. De overheid zou het vervoer voor haar rekening moeten nemen, de werknemers de reis- uren. MOSKOU De Rus Joeri Gagarin, heeft ter gelegenheid van het feit, dat hij zes jaar geleden als eerste man ter wereld een ruimtevlucht maakte in het tijdschrift Ogonyok (kleine vlam) ge schreven dat langere en verdere ruim- tevluchten niet ver af meer zijn. Zijn artikel gaf geen enkele aanduiding wanneer er weer een Rus de ruimte zal bevliegen. De laatste Russische bemande vlucht is thans twee jaar oud. In welingelichte kringen verluidt het dat het bemande Russische program opzettelijk vertraagd is wat er op zou wijzen dat de Russen zich uit de „wedren" met de Verenigde Staten naar de maan terugtrekken. De Rus sen hebben zelf trouwens nooit gezegd dat zij een maanreis van plan waren. Maar in dezelfde kringen is voor speld dat dit jaar, misschien in juni, door Rusland of de Verenigde Staten een langere vlucht dan er ooit is ge maakt zal worden begonnen met meer mensen in een enkel vaartuig dan er ooit in zijn geweest. SAIGON De Viët-Cong heeft van morgen vroeg een Amerikaans ten tenkamp bij Cy Chi beschoten met mortieren. Het kamp op 40 km ten noordwesten van Saigon werd door ongeveer 50 granaten getroffen. Drie Amerikanen kwamen om het leven en twintig werden gewond, aldus het Amerikaanse opperbevel. In het kamp is het hoofdkwartier van een infanteriedivisie gevestigd. Bij acties tussen de Mekong-delta en het noorden van het land zijn zon dag bij luchtaanvallen, artilleriebe schietingen en infanterieacties meer dan 100 man aan communistische zij de gesneuveld, aldus het opperbevel. Het eerste eskader Amerikaanse B 52-vliegtuigen is in Thailand aange komen. De grote toestellen zullen opereren tegen doelen van de Viët- Cong in Zuid-Vitnam. O Het rustige bosdorp Lage Vuur- sche heeft gisteren een ware inva sie van dagtoeristen beleefd, die een kijkje kwamen nemen bij kasteel Dra- kensteyn, waar prinses Beatrix de ge boorte van haar eerste kind verwacht. De foto geeft een beeld van de enor me drukte in de kern van het dorpje. Links de ingang van de Slotlaan, die naar Drakensteyn voert. Men zie ook elders in dit nummer, WASHINGTON Een door de Amerikaanse regering ingestelde com missie van onderzoek heeft zondag meegedeeld, dat kortsluiting waar schijnlijk de oorzaak vormde van de brand van 27 januari in de Apollo-ca- bine op Kaap Kennedy, die drie Ame rikaanse astronauten het leven kostte. Deze mannen Virgil Grissom, Ed ward White en Roger Chaffee wa ren de eerste slachtoffers van het Amerikaanse ruimtevaartprogram. Ze werden door de brand overvallen tij dens proefnemingen op de grond als onderdeel van het Amerikaanse pro gram om een mens op de maan te brengen. Het oordeel van de commissie over de omstandigheden waaronder de fa tale grondproef werd genomen is niet mals. „Passende veiligheidsmaatrege len werden voor deze proef niet ge troffen of in acht genomen", aldus de commissie in haar rapport, dat nu is uitgegeven door het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart. DEN HAAG Op de provinciale weg ten zuiden van de Rynbrug by Rhenen is gisteravond even na zes uur de 27-ja- rige J. Vry uit Rhenen verongelukt. Hij werd, toen h(j met zijn bromfiets aan de hand de weg overstak, door een perso nenauto gegrepen en kwam om het leven. WASHINGTON Amerika's goe derenvervoer op de weg verkeert in de zwaarste crisis sinds mensenheuge nis. Door de uitsluiting van een kwart miljoen chauffeurs is 65 procent van alle goederenvervoer op de weg gis teren stil komen te liggen. De Amerikaanse economie zal door deze maatregel onvoorstelbare schade ly'den omdat verreweg het grootste deel van alle Amerikaanse transporten per vrachtwagen geschiedt. Vijftienhonderd grote vervoersmaat schappijen besloten gisteren tot de uit sluiting van 250.000 chauffeurs om een einde te maken aan verscheidene wilde stakingen. De betrokken maatschap pijen hebben meer dan de helft van alle georganiseerde vrachtwagenchauf feurs in dienst. De volle omvang van de crisis zal in de loop van ^ndaag duidelijk wor den wanneer de nieuwe werkweek be gint. Gisteravond al vreesde men dat de maatregel van de vervoersmaat schappijen een noodtoestand zou te weegbrengen. Sinds acht dagen geleden de collec tieve arbeidsovereenkomst voor vrachtwagenchauffeurs afliep werden er 38 wilde stakingen gehouden. De onderhandelingen over een nieuwe ar beidsovereenkomst tussen de vervoers maatschappijen en de bond van chauf feurs liepen vast. De chauffeurs wei gerden daarop aan verdere besprekin gen deel te nemen waarmee de breuk tussen de partijen volledig was. De Amerikaanse federale regering oefent druk uit op de partijen om de onderhandelingen te hervatten. Op grond van de zgn. wet van Taft en Hartley kan zij de uitsluiting ongedaan maken en voor een periode van tachtig dagen alle stakingen verbieden. In die periode zouden de betrokken partijen alles in het werk moeten stellen om een akkoord te bereiken. De stillegging treft vooralhet ver voer van machines, rubber, chemica liën, verf, transito-produkten, kleding en allerlei goederen in blik. Het ver voer van voedsel en melk zal waar schijnlijk weinig hinder ondervinden van de uitsluiting. ECHT Het Julianakanaal tussen Maastricht en Maasbracht is lek. Het waterpeil is vorig jaar verhoogd, waar door de druk op de kanaalbodera toe nam; bij de Molenbeek in Echt is de bodem op enkele punten bezweken. Rijkswaterstaat begon vandaag met het dichten van deze lekken. Er zullen vierduizend kubieke meters mijnsteen- slik voor dit karwei nodig zijn. Het slik wordt van Stein uit met twee schepen aangevoerd, die elk zeshonderd ton kunnen vervoeren. ALKMAAR De uitzonderlijke hobby van de 33-jarige tekenaar-construc teur \V. van Nieuwendijk in Bergen de man verzamelt ontstekingen van mynen, bommen en granaten heeft tot arrestatie geleid van twee Brabanders, die het plan zouden hebben gehad een graandrogerij in Reusel in de lucht te laten vliegen. De arrestanten zijn de 46-jarige di recteur van het bedrijf P. A. uit Bladel en zijn vriend, de 42-jarige J. T. A. P. uit Tilburg. P. heeft een bekentenis afgelegd. directeur zou op de gedachte het bedrijf op te blazen gekomen zijn, nadat op advies van een bank de verzekering op de bedrijfsgebouwen was verhoogd. Samen met zijn vriend nam hij contact op met de heer Van Nieuwendijk in Bergen, nadat hij in een krant had gelezen over diens hobby en kennis van ont stekingsmechanismen. het bezoek van de twee Braban ders bracht de heer Van Nieuwendijk de politie in Alkmaar op de hoogte. Zij waarschuwde de districtsrecher che, waarna de twee mannen van nun bed werden gelicht. Tegelijk werd het bedrijf in Reusel omsingeld en van onder tot boven op spring stoffen onderzocht. Er werd niets ge vonden. P. heeft tegenover de officier van Jus titie in Alkmaar, jhr. mr. A. Rij- gersman, toegegeven dat hij en de directeur bij de heer Van Nieuwen dijk het plan hadden geopperd om de fabriek op te blazen. „Zelf ge loofde ik er overigens niet in", zo verklaarde hij. De directeur heeft nog geen verklaring afgelegd. Hij moet aan het plan hebben gewerkt zonder medeweten van de twee an dere firmanten van de graandroge rij. Een van hen, de heer P. van Herk, woont in een huis vlak bij het bedrijf. "3 a arrestanten worden formeel ver dacht van poging tot uitlokking van een misdrijf. Verscheidene inwoners van Reusel hebben na het bekend worden van de aanhouding van de directeur de heer Van Nieuwendijk in Bergen opgebeld om hem te be danken voor zijn tip aan de politie. AMSTERDAM Een korte, felle brand heeft het afgelopen weekeinde het leven gekost aan de 84-jarige L. Reuvekamp en zijn 86-jarige zuster M. L. Reuvekamp. Het vuur ontstond zaterdag tegen middernacht op de tweede etage van een huis aan ae Nassaukade in Amster dam, waar de man woonde. De vlam men bereikten via de trappen en toi letten, die als schoorsteen fungeerden, snel de derde verdieping en ook de zol der waar de vrouw sliep. Hoewel de brandweer het vuur snel in bedwang had, bleek de man in de vlammen te zijn omgekomen. Zijn zus ter werd met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis gebracht, waar ze gistermiddag overleed. Het bezoek van de Amerikaanse vice-president, Hubert Humphrey, aan Brussel had op straat zeer uiteenlopende taferelen tot gevolg. Nadat Humphrey en zijn echtgenote een kerkdienst hadden bijgewoond tilde de vice-president, zoals po litieke leiders dat plegen te doen, een klein meisje uit de geestdriftige menigte om het te kussen. BRUSSEL De laatste etappe van de Europese rondreis van de Ameri kaanse vice-president Humphrey bracht hem zaterdag naar Brussel, waar pro-Chinese Belgische commu nisten hebben geprobeerd hem het le ven zo zuur mogelijk te maken. In Pa rijs en Rome was Humphrey ook al het slachtoffer geweest van buitenge woon heftige anti-Amerikaanse beto gingen. De Belgische communisten, volge lingen van Mao Tse-toeng, concen treerden hun actie vooral op de krans- legging bij het monument voor de On bekende soldaat, op zondagochtend. De tweehonderd manifestanten gooiden met eieren en bedorven etenswaren en zelfs met brandbare vloeistoffen. Hun actie was zo onverwacht en agressief, dat de hele plechtigheid in minder dan vyf minuten moest wor den afgewikkeld. Humphrey vertrok zo snel van het monument, dat een deel van zijn lijfwacht hem niet een* kon bijhouden. In de Belgische hoofdstad heeft de Amerikaanse vice-president over de Kennedy-ronde en het verdrag tot stopzetting van de verbreiding van kernwapens (non-proliferatieverdrag van gedachten gewisseld met leden van de Belgische regering zowel als met vertegenwoordigers van de drie uitvoerende organen van de Europese Gemeenschappen, die prof. Hallstein, voorzitter van de commissie van de E.E.G., aan zijn tafel had verenigd. De Amerikaanse vice-president is vanochtend om half acht per vliegtuig uit Brussel vertrokken voor de terug reis naar Amerika. RIO DE JANEIRO De voormali ge Braziliaanse president Kubitschek, die het land van 1956 tot 1961 be stuurd heeft, is zondag uit balling schap in Rio aangekomen. Aangeno men wordt dat hij de autoriteiten heeft moeten beloven zich te onthouden van politieke activiteiten. (Van onze weerkundige medewerker) Öe luchtdrukverdeling van het af gelopen weekeinde leek wel enigs zins op die, welke zich tijdens een winterse vorstperiode voordoet: hoge luchtdruk boven Scandinavië en een depressie boven Frankrijk. Daar tus senin leeft de oostenwind zich uit. Met deze stroming werd gisteren droge lucht aangevoerd, waarin de temperatuur in Gelderland waarden van 14 tot 15 graden bereikte en in Zuid-Duitsland van 17 tot 19 graden. Evenals in januari en februari tij dens de overgang van vorst naar dooi, wees toenemende heiigheid gistermid dag op een weersverandering, i.e. een minder bestendig weertype. Het op dringen van een minimum uit Bor deaux in de richting van Het Kanaal heeft tot gevolg, dat er vooreerst re genkansen zijn en er in een latere fa se een onweersachtige bui tot ons ge bied zal kunnen doordringen. De oos tenwind maakt plaats voor een zuide lijke stroming van zachtere en tame lijk vochtige lucht, waardoor het weer met name morgen een groeizaam ka rakter krijgt. De hoogste temperatu ren zullen in onze provincie op een niveau van 15 a 16 graden liggen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1