Sandy Shaw stal de show op Songfestival in Wenen Expositie Jean Arp verlengd Israël accepteert Duitse films két uJM UIT DE KERKEN 1 Peter Struvcken en Co Westerik kregen Jacob Hartogprijzen VANAVOND MORGEN Twee kleuters verdronken DAPHNE DU MAURIER vn PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS Vergelijking Documentaires TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM lu= Johnny Hart f/v/ i'/. \v\ Unilever OMZET BIJ UNILEVER 3 PCT HOGER Spreiding van aandelen Oost-Borneo Mij Half miljard schade door branden DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN 'T VERKEER Pagina 2 MAANDAG 10 APRIL 1967 JANET 34 De jongen keek in de richting, die zijn vader wees, maar zag met af grijzen hoe een geweldige berg van water hoog tegen de donkere hemel optorende en op hen afstoof. Ze wer den bedolven... ze zouden vergaan! „Pas op, pas op!" gilde hij. „Ik vind het vreselijk. Ik heb angst voor de zee. Dat heb ik altijd al gehad! Ik ben bang, ik ben zo bang!" „ChristoffelU" riep Joseph. „Wat zeg je daar jongen? Wat bedoel je daarmee?" „Ik wil geen zeeman worden!" snikte Christoffel. „Ik vind de zee verschrikkelijk. Ik vind het een af schuwelijk schip. Ik ga nooit meer mee! O, vader, ik ben zo bang!" De jongen rukte zich los, tuimelde de ka juitstrap af, luidkeels schreeuwend van angst en ellende. Joseph zag het aan, met stomheid geslagen en hield zich trillend vast aan de verschansing. Hij voelde zich versuft en was niet tot denken in staat. De „Janet Coombe" stoof voort op de golven, voor wind en zeeën uit. Voor de eerste maal in zijn drieën veertig jaren kende Joseph schaamte en vernedering. Het beste leek het hem, de jongen in Plyn maar aan land te zetten, hem zonder meer bij zijn moeder thuis te sturen en dan zelf maar alles te laten voor wat het was en weg te varen. Niets verder van hen aan te hoeven horen, alleen met zichzelf, zijn schip en de onzicht bare nabijheid van Janet. Dat was zijn eerste opwelling. Even later echter daalde hij voor zichtig de trap af naar beneden, naar zijn hut, waar hij zijn jongen zag sla pen. Toen hij het betraande bleke, knappe gezichtje zag, voelde hij een mengeling van verdriet en medelij den. Hij zwoer bij de liefde voor zijn schip, dat hij zijn zoons woorden ver geten zou en van hem zou houden als tevoren. Toen sloeg Christoffel onverwachts de ogen op. Een blos van schaamte sloeg over zijn jonge gezicht, toen hij de uitdrukking op het gelaat van zijn vader ontwaarde en zag hoe pijnlijk bedroefd hij was. Een ogenblik voel de hij het verlangen bij zich opkomen om zijn armen om zijn vaders hals te slaan en hem te vragen hem over zijn angst voor de zee heen te willen helpen. Maar hij dacht, dat zijn va der hem van zich af zou stoten en zeggen, dat hij zich niet kinderachtig mocht aanstellen. En Joseph zag op Christoffel neer en smoorde terzelfdertijd een bijna overweldigend verlangen, naast zijn zoon neer te knielen en hem te sme ken toch alle vertrouwen en geloof in zijn vader te stellen. Maar hij dacht, dat de jongen schuw en verlegen zou doen, wanneer hij zijn vader aldus zou zien handelen. Zo kwam het dat een kostbaar mo ment voorbijging, waarop er kans was geweest, dat vader en zoon tot één onverbrekelijke eenheid tezamen zouden zijn geklonken. Maar het won dere ogenblik ging ongebruikt voorbij en zou nooit wederkeren. Van nu af gingen Joseph en Chris toffel ieder een eigen weg door het le ven, gescheiden door een geestelijke muur. Een muur, die onoverkomelijk was, tengevolge van de trots van Jo seph en de zwakheid van zijn zoon. Zo kwam het, dat het schip het an ker in Plyn liet vallen, zonder dat het woord gesproken was, dat hen voor altijd tezamen had kunnen binden. Het was september 1882, toen Jo seph andermaal zijn anker in de ha ven van Plyn liet vallen, na een la ding extra vlug in Londen te hebben gelost. Hij verheugde zich op een paar rustige weken thuis eer hij weer uit zou varen. Terwijl de matrozen al les aan kant maakten aan dek en in het want, wierp hij een blik over de verschansing. Daar kwamen Christof fel en zijn broer Herbert aan de rie men, in een roeiboot naar hem toe. Dat was nog nooit eerder gebeurd. Terstond begreep hij, dat er iets mis was. Goddank, dat Christoffel niets man keerde, was zijn eerste gedachte. Hij zag evenwel het bleke, ongelukkige gezicht van zijn jongen en Herberts ernstige trekken. Enkele ogenblikken later stonden ze allebei naast hem aan dek. „Beste Joe," begon zijn broer, „be reid je voor op een ^droeve tijding." De tranen stonden hem in de ogen toen hij voortging. „Het valt me zwaar je die te moeten brengen." „Vooruit, voor de dag ermee," kwam Joseph bars. „Je lieve vrouw, Susan, is gisteren van ons heengegaan," zei Herbert op zachte toon. Christoffel barstte in snikken uit en liep terstond van hen vandaan. „Zij is 's middags vlak na de thee onwel geworden. De jongens zijn terstond de dokter gaan halen en Samuel en mij. Om zes uur is zij overleden. Kerel, wat een ellendi ge thuiskomst voor je!" iitiiininiHiiniiiimniMiiiiiHiiHMHmiiiMHHiiiwaHiiiiwmiiiiii Joseph wrong zich de handen en liep, zonder iets te zeggen, naar Christoffel en kuste hem op het voor- 5 hoofd. Toen daalde hij af naar de 3 roeiboot en de anderen volgden hem. 3 Toen hij neerzag op het gelaat van 5 zijn vrouw, bleek en stil voor eeuwig, 5 beving hem een diep medelijden, dat zij nu aan haar kinderen was ont- 3 rukt. Voor zichzelf voelde hij geen en- kele smart. 3 Eigenlijk had hij haar nooit liefge- 5 had. Zij was voor hem een middel ge- weest om te ontkomen aan zijn een- zaamheid. Nu was ze weg gevlucht, 3 ver buiten zijn bereik, om een eigen s heil te vinden, niet langer aan zijn s zijde. Beste Susan. Zij had hem ze- E ventien jaren trouwe zorg en toegewij- 5 ding geschonken. Nu was alles voor- i bij. Zij had hem Christoffel gegeven... s Hij draaide zich om en toen hij naar beneden ging, vroeg hij zich af wat er van zijn kinderen terecht zou komen, zonder haar. De jongens zou den spoedig genoeg voor zichzelf kun nen zorgen, maar Kate was nog een echt kind. Deze moeilijkheid werd echter op gelukkige wijze opgelost door zijn bei de nichtjes Mary en Martha, die een paar flinke, ferme jonge vrouwen van zesentwintig waren geworden. Zij stel den voor, bij hem in huis te komen en de huishouding te doen. Er wachtte Joseph nog een andere onverwachte gebeurtenis. Toen hij in de middag na zijn aankomst een be zoek bracht bij de makelaars vond hij daar zijn broer Philip achter het bu reau zitten, waaraa nde oudste fir mant altijd gezeten had. „Hé, Philip," riep Joseph uit, „wat voor de drommel doe jij daar achter dat bureau!" s „Ik zit heel gewoon achter mijn eigen bureau, in mijn eigen kamer," gaf Philip ten antwoord. „Ik hoor tot E mijn spijt, dat je vrouw is overleden. E (Wordt vervolgd) Na al vijf keer met een tweede plaats genoegen te hebben moeten ne men, heeft Engeland eindelijk een Eu rovisiesongfestival gewonnen, en wel met het liedje „Puppet on a string", geschreven door Phil Coulter en Bill Martin en gezongen door het bekende tienersterretje Sandie Shaw. Een verdiende overwinning, want al dongen er in Wenen heel wat liedjes mee, waarin met de melodie knap was geëxperimenteerd („Boum Badaboum" van Serge Gainsbourg, waarmee mi- nouche Barelli voor Monaco een beat- impressie gaf die op de grens van me lodie en geschreeuw belanceerde, bij voorbeeld), „Puppet on a string" was toch de meest aansprekende bijdrage. Er was niet op intellectualistische wij ze mee geëxperimenteerd en anderzijds was het ook niet zo'n routine-liedje als „Ringdingeding" waarmee onze eigen Thérèse Steinmetz maar nauwelijks aan de laatste plaats kon ontkomen. Gewoon volgens een soort Beatlerecept een variété-achtig, goed in het gehoor liggend hoempa-wijsje door een pop achtige bewerking „geneutraliseerd" en dat ongecompliceerd en een beetje gek opgediend: ziedaar de originaliteit en het succes van „Puppet on a string". Het winnende wijsje zal zijn weg door Europa wel vinden. Ook in ons land zal er wel een vertaling van ko men, die inslaat. Het wordt dan dub bel jammer, dat wij nooit eens zoiets nieuws kunnen produceren of althans naar een Eurovisiesongfestival-finale sturen. (Na afloop zei iemand tegen ons: „Boudewijn de Groot had met „Het Land van Maas en Waal" ook kunnen winnen".). Het is in Wenen toch wel duidelijk geworden, dat meer recent in de mode zijnde stijlen als de beat en het knipoogje naar Grieken land voor een verfrissing hebben ge- DEN HAAG De tentoonstelling van werk van Jean Arp in het Haagse Ge meentemuseum is verlengd tot 2 mei. Dit is mogelijk gemaakt door de mede werking van het museum in Straats burg, waar de tentoonstelling in juni en juli te zien zal zijn. In Den Haag is de grote overzichtsexpositie inmiddels be zocht door meer dan 5000 personen. 3475. De raket waarmee ruimtevaarder Peter Briggs terugkeerde, was bij het binnenvliegen van de aardse atmosfeer in brand gevlogen en tuimelde nu als een verwrongen massa staal naar omlaag. De ooggetuigen en zij die het gebeuren via radio of televisie volgden, konden alleen maar gissen naar de oorzaak van het ongeluk, dat des te dramatischer was, nu het zo dicht bij huis en vlak voor de voleinding van een bij zondere vlucht geschiedde. Misschien was Briggs bui ten bewustzijn geraakt of had de koelinrichting niet goed gewerkt, en er waren nog ettelijke mogelijkheden. Door middel van het goed georganiseerde waarschu wingssysteem, dat alle continenten en oceanen omvatte, kon snel berekend worden, waar de raket ongeveer zou neerkomen. En nog terwijl het gloeiende wrak met een lange rookkolom achter zich aan door de lucht suisde, raasden politie-patrouilleauto's en ambulancewagens van verschillende kanten naar de plek aan de reusachtige kust, waar de raket uiteindelijk neerkwam. 34. Tsjiao Tai gaat de pikdonkere hal van de verlaten tempel binnen en laat het licht van zijn lantaarntje op de kale stenen muren en op de gebarsten stenen zuilen vallen. De plavuizen van de vloer zijn met stof en vuil bedekt, hier en daar hangen flarden spinrag. Het is doodstil. „Behalve een paar van die griezelige vleer muizen is hier geen levend wezen te bekennen", bromt Tsjiao Tai. „Fijne bedoening! Als ik een spook was, dan zou ik me bepaald hier vestigen. Permanent!" Hij praat hardop, eigenlijk om zichzelf gerust te stellen, want hij heeft gehoord, dat het in de tempel spookt en op spookverschijnselen heeft hij het niet begrepen. „Hm, de gebruikelijke indeling: aan weerskanten een rij zuilen en achterin een altaar. Die deuren daar links en rechts leiden natuurlijk naar de zijvleugels". Hij loopt door naar het altaar. „Knaap van een altaar, een mooi antiek stuk, zo te zien. Maar het gaat natuurlijk om die viezigheid op de vloer. Tjonge wat een bloed heeft hier gelegen! Maar dat is te begrijpen, per slot van rekening zijn hier niet minder dan twee koppen af gehakt. Jammer dat onze goede voorman hier met zijn platvoeten heeft rondgedanst. Uit die massa voetafdruk ken is niets meer af te leiden omtrent de moordenaar. Nou gaan we dan maar naar het moordwapen zoeken". 3 DEN HAAG De Jacob Hartogprij zen \an het schilderkunstig genootschap Pulchri Studio in Den Haag zyn toe gekend aai^ Peter Struycken uit Arnhem en Co Westerik uit Den Haag. De prij zen werden zaterdag uitgereikt, nadat oud-minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vroiyk, de voorjaarstentoonstelling van leden van het genootschap in de zaken van Pulchri Studio had geopend. De catalogus vermeldt 151 werken van 111 amateurs en professionele beel dende kunstenaars. Voorzitter van de jury was de winnaar van het vorige jaar, Aat Verhoog, leden waren E. Fern- hout uit Amsterdam, Jan van der Broek uit Rotterdam en Harry van Haaren uit Amsterdam. Zij werden geassisteerd door een Haagse burger, de bouwonder nemer B. Meijer. De expositie wordt gehouden tot 26 april. Ze is georganiseerd in het kader van het 120-jarig bestaan van het ge nootschap. In het najaar wordt een expositie ingericht van oude meesters als Maris, Israëls en Weissenbruch, ter wijl tevens werk van leden van jonger dan 35 jaar wordt tentoongesteld. In het kader van de Jubileumviering staat ook de medewerking van het E.M.S.-cultuur- festival in mei by gelegenheid van de uitreiking van de E.M.S.-cultuurpryzen. JERUZALEM Het Israëlische ka binet heeft zondag een volledig verbod van Duitse films ingetrokken. Het wordt aan de raad voor de filmkeuring over gelaten, films met een nazistische ach tergrond of met acteurs die een nazi verleden hebben, te weren. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Dirksland: L. J. Geluk te Hoornhaar. Bedankt: voor Leiden (vac. D. J. Vos- sers): dr. L. G. Wagenaar te Leeuwar den. Geref. Kerken Beroepen: te Delft-Abtswoude: J. Schelhaas te Leeuwarden-Huizum; te Wormerveer: G. Manenschyn te Broek- sterwoude. Geref. Kerk (vr\jgemaakt) Beroepen: te Alblasserdam-Nieuw Lekkerland: J. R. Wiskerke te Middel burg. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Leiden: J. v.d. Haaren te Amersfoort. Sandie Shaw zingt voor Engeland Puppet on a string" naar de eerste plaats. zorgd en de oude Songfestival-stijl (niet alleen die van „Ringdingeding", maar ook die van het Italiaanse, in een ex plosie eindigende gefluister) hebben verdrongen. De tweede plaats van de „normale" song uit Ierland moet meer worden beschouwd als een ge volg van het feit, dat zoveel landen er wel een of meer puntjes voor over had den. Dat het Franse chanson op de der de en vierde plaats beslag legde, was te verwachten: dit heeft altijd een ze ker niveau. De uitzending uit Wenen was 't aan kijken zeker waard, ook al was de presentatie door Erika Vaal nogal conventioneel en humorloos, schijnt de ene na de andere generatie Wiener Sangerknaben in dezelfde stijl Strauss te moeten zingen en deed commenta tor Leo Nelissen tijdens de uitslag van de stemming te weinig zijn best om zijn radiokomaf te verloochenen, zodat zijn talrijke interrupties het volgen van een en ander alleen maar bemoei lijkte. Niettemin slaagden we er nog in, de eerste zes te noteren. We laten onze eigen prognoses en de uitslag hieronder volgen, alleen maar om u eens te la ten zien, hoe goed en hoe slecht de voorspelling van een tv-recensent kan kloppen met het resultaat in Wenen en dat van uw eventuele eigen verwach tingen: 1. Engeland met „Puppet on a string" door Sandie Shaw. (Argumen tatie: zie boven). Werd inderdaad eer ste. 2, S, 4 ex aequo: Luxemburg met „1'Amour est bleu" door Vicky (fijne, sfeervolle melodie en tekst, konden van John Lennon en Paul McCartney zijn), Noorwegen met „Dukkeman" door Kir- sti Sparboe (een prettig en geïnspi reerd jazz-walsje) en Zwitserland met „Quel Coeur vas-tu briser?" (ondanks de invloed van Nana Mouskouri een zuiver .eenvoudig en toch allure bezit tend liedje). Luxemburg werd inder daad vierde, maar Noorwegen moest de veertiende, vijftiende en zestiende plaats delen met Oostenrijk en Neder land; Zwitserland eindigde puntloos on deraan 5 en 6 ex aequo: Ierland met „If I could choose" door Sean Dunphy (een gewone, gezellige song, zoals Nat King Cole vroeger wel bracht) en Frankrijk met „II doit faire beau la-bas" door Noelle Cordier (ook als Mouskouri-ach- tig en te hard begeleid, maar een lek ker zomers wijsje). Ierland werd twee de, Frankrijk derde. Tot de meest opvallende uitzendin- dingen van het afgelopen weekend be hoorden ook de twee documentaires, die zondagavond werden uitgezonden. Eerst kwamen CVK en IKOR met „Het maakt je losser" over de vrij heid en de dwang van het drinken. In dit programma hoorden we onder an deren enkele leden van de vereniging Anonieme Alcoholisten, zoals de jonge vrouw die begonnen was met iedere avond om zes uur bij de drank de ge zelligheid te zoeken die zij op kantoor zo miste (wat gebrek aan gezelligheid op een kantoor al niet in de hand kan werken!) en de man, die uit kritiek op zijn levensomstandigheden was gaan drinken en dit steeds meer was gaan doen, naarmate er meer kritiek op zijn drinken werd uitgeoefend een vicieuze-cirkelgang, die naar zijn mening naar de zelfmoord kon leiden. Men moet bewondering hebben voorde Anonieme Alcoholisten, die elkaar steu nen in een terugkeer op de goede weg, die zij alleen moeilijker kunnen afleg gen. Later op de avond kwam de NCRV met de eerste aflevering van „The Brainstormers", een twee-delige serie over de invloed van de reclame op ons leven. Een welkome serie, nu men via diverse media dagelijks kan zien hoe het wel en niet kan. Terecht werd on der meer gewezen op de stereotypie in veel reclame, een element dat vol gens mij velen tot kopen zal dwingen, maar anderen juist door gebrek aan originaliteit niet voor het te verkopen produkt zal weten te winnen. J. v. d. K. 18.00 Nws. 18.15 Van Harte!: Oproep .tot steun aan ir. Simon Wiesen thai. .19.40 Hum. Verbond: Mod. mensbeeld. Een toespraak door mevr. mr. M. Rood- de Boer. NRU: 19.50 Openbaar Kunst bezit. 20.00 Nws. 20.05 Rad.philharmo- nisch ork. en pianotrio: klass. muz. 21.30 De wijkende grens: sportklank- beeld. 22.00 Promenade-ork. en sol.: am.muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 China en otwikkelingslanden, lez. 23.15 Li. platenpr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor en li. instr. sextet. 18.20 Uitz. v .d. CP van Ned. 18.3 OTienerama. 18.55 Op de man af, praatje. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Rad.krant. 19.30 Klein Rad.koor: Volkslied, uit Servi. (opn.). 19.50 La tijns-Amerikaanse muz. (gr.). 20.30 Voordracht. 21.15 Li. gr.muz. 21.30 Muz. en dienst, een informatief pr. met klass. muz. 22.15 Zelf leren Bijbelezen, lez. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespr. 22.50 Koor en accordeonork. (gr.).: li.muz. 23.00 Studio 2300: li. pr. 23.55-24.00 Nws. NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Jour naal. STER: 18.56 Reel. CVK/IKOR/ RKK: 19.00 Kenmerk, wek. act.rubriek over kerk en samenlev. AVRO: 19.30 De Dick v. Dyke-show. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. en weerover- zicht. STER: 20.16 Reel. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 20.50 The Fugitive, tv- film. 21.40 Klank-Klaar Nederlands: Nederlands liedjespr. 22.05 AVRO'sTe- levizier. NTS: 22.30-22.35 Journ. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reel. NTS: 20.05 Première: nws. Hardy Cartoons. 21.02 Voyage to the bottom of the sea, tv-film. STER 21.56 Reel. NTS: 22.00-22.15 Journ. 22.30- 23.00 Teleac: Automatisering (7). HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 De groentem.) 8.50 De Morgenwijding. 9.00 Klass. gr. muz. (9.35-9.40 Waterst.). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arb. vit (gr). (11.00 - 11.02 Nws). 12.00 Licht instrum. ensem ble en zangsolist. 12.25 Beursber. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorl.: Uitz. voor de landb. 12.40 Sterso: Lichte orkestmuz. (opn). 13.00 Nws. 13.10 Journ. en beurs ber. 13.30 Stereo: 't Muzikantenuur: I. Jiddische liederen: II. Pianokwartet: klass. en mod. muz.: III. Radiokamer orkest: klass. muz. VARA: 14.40 Sch. radio. AVRO: 15.00 Voor de vr. 15.40 Stereo: Radio Trombone kwartet: klass. en mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Sopraan en piano (gr): Italiaanse liederen. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Lichte gr. muz. voor de tieners. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Porder: lichte gr. muz. en pr. (7.30 - 7.32 Nws). 7.55 Overw. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. (9.25 Conciliepostbus). 10.00 Au bade: klass. en mod. muz. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musette orkest en zangsoliste. 12.18 Marktbei. voor schippers. 12.20 Vor de landbouwers. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Draai en maar!: lichte gr. muz. en pr. 13.30 Musista: licht gevarieerd muz. progr. (opn). 14.20 Schoolradio. 14.40 Stereo: Licht instrum. ensemble (opn). 15.00 heidsvoorlichting: De letterkunde in de Nederl. Antillen - III. Spreker: drs. J. Ph. de Palm. 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM III TROS: 9.00 Nws. 9.02 Reportages en commentaren. 9.07 P-r-r-r-T, program ma van Harmen Siezen. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Kwink: lichte muz. en act. (11.00 Nws). 12.00 Nws. 12.02 Act. 12.05 Muzikaal VARA-varia. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Hour nou 's. 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Decor. 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Licht instrum. ensemble met zang solisten. 15.30 Lichte orkestmuz. en zang. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Zorro, een progr. voor tieners. 17.00 Nieuws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Verzoekplatenpro- gramma. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (v. gisteren). 10.20 Sport. 11.35 Skaat en muz. 12.00- 13.30 Act. en muz. 16.40 Nws. 16.45 Mit Ball und Springseil. 17.05 Kinder im Schatten, beschouwing. 17.30 Wenken voor omgang met kinderen. 18.00-18.05 Nws. (Reg. pr. NDR: 18.05 Act. 18.16 Sport journ. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 Reisrep. 19.59 Pr.-overzicht.). WDR: 18.05 Nws. uit Nordrhein-West- falen. 18.10 Theo Lingen presenteert. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goeden avond. 19.00 Hier und Heute (li). 19.10 Unbekannte Welt. 19.40 Kort bezoek aan het Wilde Westen.) 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Act.rubriek. 21.00 Musik aus Studio B. 21.45 Gott in Ja pan, rep. 22.30 Journ. en weerber., aan sluitend: commentar. 22.45 Experi menten met hypnose. 23.45 Nws. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 Verliebte Rauber, poppen spel. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en the ma v.d. dag. 20.00 Dagboek uit de pro testante wereld. 20.15 Blasmusik und Blauer Reiter, rep. Aansluitend: nws. 21.00 Ein Herr ohne Kleingeld, Frans- Italiaanse speelfilm (niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.30 Nws., weerber. en thema v.d. dag. MIUIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIII 33-n 33. Eenmaal in 't water keerde Tekko's goede humeur ras terug. Hij ploeterde en spatterde dat 't lust was en was niet van zins er uit te komen voordat de zon die nu nog alles met haar verzengde stralen overgoot in kracht zou zijn afgenomen. „Hè, dat doet de burger goed!" mompelde Tekko terwijl hij bedrijvig om 't schip heen zwom. „Daar knapt een mens van op. Hier heb je tenminste de ruimte. Hier kan je je vrij bewe ger. zonder dat 't zweet tappelings van je lichaam loopt. Kijk die lui zich nu eens aan mij staan te ver gapen. Die Oosterlingen schijnen niet erg van water te houden. Die hebben genoeg aan een miezerig klein beetje vocht in een waskommetje. Enfin, geef mij de zee maar. Leve de frissigheid!Tekko zwom op zijn buik, dan weer op zijn rug en was dan weer aan het watertrappen. Aan boord van de jonk stonden prins Lum-Bia en de overige Chinezen toe te zien hoe de man uit 't Avondland zich amuseerde. Prins Lum-Bia was blij dat Tekko eindelijk iets gevonden had om de zinnen eens te verzetten en liet onze vriend maar badde ren. „Oh, kijken daar eens! Help!" schreeuwde plotse ling een van de Chinezen terwijl hij prins Lum-Bia op merkzaam maakte op drie vinnen die boven water uit staken en die met grote snelheid naderbij kwamen! „Haaien! Haaien!" schreeuwden de prins en de Chinees die naast hem stond terwijl zij wanhopig in de richting wezen waar de roofzuchtige vissen naderden. „Haje!" riep Tekko, die hen niet begreep, terwijl hij hen vrien delijk toewuifde. NEEM NU DE KEGEL ZIE HOE H'J WERKT 'w-v1 y- H'J STAAT OP Z'JN OPENING, Z'JN PUNT NAAR HET ZWERK OMGEDRAAID EN GEVULD VALT H'J ZO OM X A GEEN WONDER DAT DE KEGEL EEN SYMBOOL 15 VAN DOM ROTTERDAM Uit het verslag over 1966 van Unilever (N.V. en „li mited" samen) blijkt in aansluiting op hetgeen op 28 febr. jl. werd gepubli ceerd, dat de omzet met byna 3 pro cent is gestegen tot 24.243 miljoen. De verkopen aan derden zijn met 725 miljoen, of ongeveer 4 procent toegenomen tot 19.189 miljoen. De verkopen in de groep „andere levens middelen" zijn wederom aaeiznjknli middelen" zyn wederom aanzienlijk gestegen. De groei van de totale om zet is grotendeels hieraan te danken. Ook de verkoop van toiletartikelen is sterk toegenomen, die van de ove rige artikelengroepen vertoonde een bescheiden groei of bleef op hetzelfde peil als in 1965. De winst vóór belastingen bedroeg 1.200 min. De winst in procenten van het geïnvesteerde kapitaal daal de van 8,2 in 1965 tot 8 in 1966 en in procenten van de omzet bleef de winst onveranderd op 2,9. Bij de „an dere levensmiddelen" was de winst wederom hoger, vooral dank zij de diepvriesprodukten en consumptie-ijs. De winst op wasmiddelen kwam weer op het vroeger peil na het verhou dingsgewijze ongunstige resultaat over 1965; die op margarine en op toiletartikelen was iets hoger dan het jaar tevoren. De winsten van de United Africa- groep, van Thames Board Mills en die op veevoeder waren lager. Bij „Limited" ontstonden de voor delen van de regeling tot vervanging van preferentie aandelen door obliga ties voor het eerst in de tweede helft van 1966. Tegenover de toeneming van de interestlast met 22 miljoen staat een vermindering van de belas tingdruk met 9 miljoen en een da ling van het voor de uitkering van de preferente divident benodigde bedrag met 20 miljoen, zodat over het twee de halfjaar een nettobesparing is ver kregen van 7 miljoen. Unilever heeft thans over de gehe le wereld 300.000 personen in dienst tegen vorig jaar 294.000. In Nederland bleef het aantal vrijwel onveranderd op ongeveer 15.000. De uitgaven voor eigen en algeme ne pensioenregelingen (met inbegrip van staatspensioen) en overeenkom stige voorzieningen beliepen in 1966 272 (v.j. 258) miljoen. Het vermo gen van de pensioen- en voorzienings fondsen van Unilever is in 1966 ge stegen van 2.362 miljoen tot 2.575 miljoen. In het afgelopen jaar is het gedeel te van het aandelenkapitaal van Uni lever N.V., dat zich in Nederlandse en bedraagt volgens de gegevens vqn maart jl. 57 procent tegen vorig jmr 54 pet (stand van mei 1966), 51.7 pet per einde december 1965 en 45,2 pet per einde 1964. In vergelijking met mei 1966 daalde het percentage voor de Verenigde Staten van 12,7 pet tot 9,3 pet voor maart jl. Voor Engeland zijn deze percentages resp. 17,2 en 17,9, voor Belgi resp. 3,2 en 3,1 voor Duitsland resp. 3,7 en 4,2 en voor de overige landen resp. 1,1 en 1. ARNHEM Het bestuur der Oost dat de gang van zaken in 1966 zoda nig is geweest, dat aan de in juli te steld over 1966 op de preferente aan delen wederom een dividend van acht procent uit te keren. In verband met de achterstand op deze cumultatief preferente aandelen zal over 1966 op de gewone aandelen wederom geen dividend kunnen worden uitgekeerd. VALKEVEEN Bij een van de theehuizen aan het IJsselmeer te Val keveen speelden vrijdagmiddag op af gerasterd terrein twee kinderen: de 2- jarige Sonja Rebel en haar neefje, de tweejarige René Jonker. Vermoedelijk hebben ze kans gezien door een gat in de afrastering te kruipen en zijn ze op een steigertje in het IJsselmeer ge lopen. Plotseling kwam René terug en ver telde dat Sonja in het water lag. Na enig zoeken vond men het kind in on diep water voorover liggen. Daar het nog tekenen van leven vertoonde werd het naar het ziekenhuis in Laren ge bracht; daar is het later op de dag overleden. 0 Het tweejarig zoontje Norbert Jo- han van de familie I. Moerbeek is za terdag, niet ver van de ouderlijke wo ning, in de bosvijver aan de Brink te De Koog (Texel) gevallen en verdron ken. In de loop der jaren zijn in deze vijver, die in het centrum van 't bad plaatsje ligt, al meer kinderen verdron ken, ondanks de aanwezigheid van een omheining. DEN HAAG Uit zojuist bekend geworden cyfers blykt, dat in 1966 door brand een directe 9chade werd aange richt van een kleine 120 miljoen gul den. Dit bedrag geeft uitsluitend de ma teriële schade weer; de schade dus, die is ontstaan aai. gebouwen, machines, inventaris en goederen. Het totale bedrag, waarvoor door brandschade verloren is jegaan, ligt echter hoger, aangezien bedrijven, die door brand worden getroffen, ook wor den geconfronteerd met z.g.n. stilstand- schade, die vaak aanzieniyk groter is dan de directe materiële schade. Het totale brandschade-bedrag voor 1966 (directe en indirecte schade) kan, volgens schattingen van deskundigen, worden gesteld op viermaal het bedrag van de directe schade, hetgeen voor 1966 neerkomt op meer dan 450 miljoen gul den, aldus het Bureau Voorlichting Schadeverzekeringsbedrijf.

De Vallei | 1967 | | pagina 2