DR. GERARD VELDKAMPGROTE INVLOED OP SOCIALE WETTEN EN DE LOONPOLITIEK Na vijftien jaren minister af r>r> r jGROOT SOCIAAL PIONIER OF EEN „GENIALE SCHURK" URE DES HOMMES: MEER GELD NODIG Panters 1 verloor van Valbovol maar bleef in de eerste klasse Enige nieuwe internaten voor schippers kinderen Nederlands dames-hockeyelftal speelde tegen Engeland gelijk Portisch winnaar zoneschaaktoernooi West-Duitsland won van Albanië Jan Snijders sterk in Linz Verrassende uitslag in Grand National Drie turnsters voor Europese titelstrijd ALLEEN ZIJN TIENTJE WERD EEN MISSER r* - .«r* Panters 2 besloot competitie ongeslagen: 18 punten voorsprong op naaste concurrent Evenwicht BEWEZEN NOODGREEP BEWOGEN SVC 1 -Pantörs 2 nende aangelegenheid. Panters wilde Valbovol 3-Panters 1 Reserves DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN HET VERKEER Uitvoering door leerlingen van muziekschool MAANDAG 10 APRIL 1967 ^7IJFTIEN jaar lang is hij, in zeven kabinetten, „excellentie" geweest, ne- gen jaar staatssecretaris van Economische Zaken en zes jaar minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Nu is dr. Gerardus Matheus Johan nes Veldkamp, waarschijnlijk korte tijd, ambteloos burger. Het zal vreemd zijn als hij straks niet meer in het parlement verschijnt. Hoe men over hem denkt, niemand zal kunnen ontkennen dat hij de laatste jaren een bijzonder grote invloed heeft gehad. We denken aan de grote so ciale wetten aan de loonpolitiek, aan het artsenconflict, aan de Volksgezond- heidsnota. Er wordt zeer verschillend over hem geoordeeld. „Een schurk, maar een geniale", zeggen zij, die het met zijn beleid niet eens zijn. „Een sluwe ijdeltuit, een strever, die alleen eigen glorie zoekt", wordt er dan aan toege voegd. Dit laatste is nog niet zo lang geleden zwart op wit gezet, en Veld kamp is daar bijzonder boos over geworden. Aan de andere kant zijn er bewon deraars: „Een der grootste sociale pioniers. De architect van onze sociale wetgeving, op één lijn te stellen met Talma en Aalberse". De waarheid zal wel ergens in het midden liggen. Gerard Veldkamp is knap. Het is heel moeilijk om iemand te vinden, die het op het terrein van het sociale verzekeringsrecht tegen hem kan opnemen. Hij is bovendien slim. Je kunt het zien aan de manier waarop hij zijn ogen dichtknijpt als hij op een hem onwelgevallige vraag moet antwoorden. Hij heeft zijn slimheid bewezen wanneer hij in een moeilijke situatie werd gemanoeuvreerd door een onmachtige Stichting van de Ar beid tijdens het loonoverleg of door veeleisende artsen. Hij hield zich dan zo lang mogelijk gedekt, bescheiden wijzend op de pri maire verantwoordelijkheid van partij en met slechts een taak voor de regering als het helemaal niet anders kan. Maar als hij met een oplossing moest komen, was het meestal weer een heel slimme. Hij gaf dan om in de termen van zijn K.V.P. te spreken zoveel mogelijk iedere heilige zijn kaarsje, de ene een iets dikkere dan de andere, al naar gelang de politieke omstandigheden. Slechts één keer is hij niet slim genoeg geweest, en dat leverde hem mm Dr. G. M. J. VELDKAMPIedere heilige zijn kaarsje. DEN HAAG Het Nederlands comité Terre des Hommes (een aarde van mensen) dat zich alleen en in samenwerking met afdelingen van Terre des Hommes in andere landen al anderhalf jaar inzet om kinderen in nood te hulp te komen, heeft een nieuw actieprogramma bekend ge maakt. Het Nederlandse Terre des Hom mes begon ruim een jaar geleden met een grote actie voor de oorlogs slachtoffertjes in Viëtnam. Het gaat door met het redden van kinderen. Ruim twee maanden gele den is de Nederlandse regering om toestemming gevraagd nog een aan tal oorlogsslachtoffertjes uit Vietnam naar Nederland te laten komen. Het Nederlandse Terre des Hommes heeft de regering erop gewezen dat het experiment met de eerste groep kinderen een groot succes is gewor den. Tevens heeft het de regering ver teld, dat Nederland in een uitzonde ringspositie zou komen, wanneer de toestemming zou worden geweigerd. De regeringen van België, Zwitser land, de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland .Japan en de Scandinavische landen geven zeer welwillende medewerking als de af deling van Terre des Hommes in die landen om het toelaten van door de oorlog getroffen kinderen uit Viet nam vragen. Omdat Terre de9 Hommes niet alléén de Vietnamese kinderen in nood te hulp wil komen, is de Neder landse afdeling in samenwerking met afdelingen uit andere landen thans bezig een kinderziekenhuis in Algerije in te richten. Voorts zal de Nederlandse afdeling melaatsenkolo nies in Kongo aan medicijnen en ap paratuur helpen. Zoals al is gemeld komt er ook een reanimatiecentrum in Saigon, waar zeer zwaar gewonde kinderen met alle mogelijke middelen kunnen worden geholpen. Het gebouw hier voor is al gehuurd en dertig Viëtna- mese artsen hebben hun medewer king aan het centrum toegezegd. Wanneer de Nederlandse regering toestemming verleent voor een vol gend transport kinderen, zal aan de minister tevens deze overweging van de Nederlandse revalidatie-arts J. van der Maas uit Zwolle worden voorgelegd: In Vietnam worden vele ziekenhuizen van medische uit rusting voorzien, maar er is een groot tekort aan technisch personeel, dat aan deze apparatuur kleine repa raties kan verrichten en dat bijvoor beeld in staat is om prothesen pas klaar te maken. De mensen van Terre des Hommes willen de regering voorstellen bij een mogelijk volgend transport kin deren enkele Vietnamese jongens met een technische basisopleiding naar Nederland te laten komen. De jongens zullen dan hier een spoed cursus van een half jaar krijgen in het repareren en construeren van medische apparatuur. Voor al deze acties is natuurlijk veel geld nodig. Terre des Hommes Nederland heeft in het afgelopen jaar bijna 350 dui zend gulden ontvangen. Er worden nog steeds overal in Nederland ac ties gehouden, vooral door de school jeugd. Zo werd nam?ns het Christe lijk Lyceum van de Moreelsestraat in in Amsterdam aan het bestuur een cheque van zevenduizend gulden overhandigd. Een groep kunstenaars heeft een beeldhouwwerk als wisselprijs toege zegd voor de school die zich het meest onderscheidt in werk voor Ter re des Hommes. Ook andere takken van kunst ge ven hun medewerking: er werd offi cieel de eerste langspeelplaat „ont huld" die klanken van jonge Neder landse kunstenaars met grote en kleine K weergeeft. De opbrengst van deze plaat 12,50 gulden, te be stellen via storting op gironummer 64.69.00, Terre des Hommes, Den Haag zal ook weer aan kinderen in Viët nam, Kongo of Algerije ten goede ko men. De dertienjarige Viëtnamese jon gen An, een van de kinderen die hier genezing vonden, werd met de plaat naar de post gestuurd opdat deze bij de minister thuis wordt be zorgd. zijn eerste politieke nederlaag in zijn lange carrière op. De Raad van werk geversverbonden verweet hem, dat de lasten voor de sociale verzekeringen veel te hoog werden. Er kwam prompt een uitvoerige reactie, waarin Veld kamp zich te gemakkelijk verweerde. Het slot van het liedje werd het beruchte „Tientje van Veldkamp" het eigen risico voor het ziekenhuis. Enkele maanden later gaf hij toe, dat het een noodgreep was geweest. „Ik wist ook niet waar ik het geld vandaan moest halen", zei hij tijdens een ver kiezingstoespraak in Delft. iWÊmmmmmmmmm MMMMM Ib Veldkamp een sociaal bewogen man? Hij moet het, gezien zijn af komst, wel zijn. Op 27 juni 1921 werd hij in Breda geboren als zoon van een arbeider, die later in de crisisjaren met AMSTERDAM De Stichting Her vormde Internaten vooi Schippers jeugd heeft grootse plannen om verbetering te brengen in de abonimale behuizing voor schipperskinderen die aan de wal verblijven om onderwijf te volgen. De stichting hoopt in vijf jaar tijds haar plannen uit tevoeren. Er zal zeker vijf tien twintig miljoen gulden mee zjjn gemoeid. De victorie voor het werk van de stichting begint in Terneuzen. Het in ternaat voor schipperskinderen die daar aan de wal verblijven ongeveer tach tig jongelui is nu nog ondergebracht in vijf vierkamerflats met een houten barak als dagverblijf. Het is de bedoe ling dat volgend jaar september een nieuw gebouw klaar zal zijn dat ruimte biedt aan 128 kinderen. In Amsterdam, waar negentig kinde ren zijn ondergebracht in een oude school, hoopt de stichting een nieuw internaat te bouwen in het westelijke havengebied. Gaan de plannen door dan worden in Zwolle de voormalige pas torie aan de Nieuwstraat, waarin vijf tig kinderen zijn ondergebracht, en het omgebouwde Rijnsleepschip, waarin 96 kinderen wonen, vervangen door een groot internaat voor 188 kinderen. Ook voo, Rotterdam heeft de stich ting plannen. De drie internaten in deze stad zijn gevestigd in twee ver bouwde schepen voor resp. negentig en veertig kinderen en in een herenhuis, waarin 45 meisjes wonen. Een terrein voor een groot nieuw internaat is gere serveerd aan de Sportlaan in Rotterdam- Zuid. Een ontwerp voor het gebouw is klaar. In Groningen moet het omge bouwde Rijnsleepschip dat ook daar voor huisvesting dient, worden ver vangen door een gebouw. De stichting heeft de zorg voor de huisvesting van enige honderden schip perskinderen. Behalve de internaten van deze stichting zijn er twaalf andere protestantse en vijf rooms-katholieke internaten in ons land waarin schippers kinderen zijn ondergebracht die de ou derlijke boot hebben verlaten om aan de wal onderwijs te volgen. De stichting Hervormde Internaten voor Schippersjeugd is bijzonder blij met het ontwerp Leerplicht 1968 waar bij het schipperskind op onderwijsgebied wordt gelijkgesteld met het kind op de wal. I'en hoopt nu ook nog dat er een subsidieregeling komt zodat de instel lingen die voor de huisvesting van deze kinderen zorgen, het financieel kunnen redden en de kinderen op een fatsoen lijke manier zullen kunnen onderbren gen. Tot dusver laat dit heel wat te wensen over. In de oude school in Am sterdam slapen op een betrekkelijk klei ne zaal zestien jongens in stapelbedden. Enige speelruimte is er nauwelijks. VEENENDAAL Gedurende het afgelopen weckend hebben de twee herenformaties van Panters, uitkomende in de eerste klas van de bond, de laatste competitiewed- i?Tm.?e„*?hJ°"deriT1?far. strijd van dit seizoen gespeeld. Pantere 2, dat reeds ge- werkverschaffmg zou gaan. Hij praat r TTi t i_ er echter nooit over, in tegenstelling ruime tijd kampioen is, won in de Utrechtse Jaarbeurs hallen van SVC 1 met 03 en beëindigde de competitie daarmee ongeslagen met maar liefst 18 punten voorsprong op nummer twee van de ranglijst. Op dezelfde avond ver- Vrijdagavond trad kampioen Panters 2 aan in de sfeerloze Jaarbeurshallen in bijvoorbeeld tot de oudere vakbonds leiders, die nog altijd het hart vol hebben met nare herinneringen. Is het misschien zijn ijdelheid, die hem ervan weerhoudt over zijn af komst te praten? Natuurlijk is Veld kamp ijdel, en een strever. Anders had hij waarschijnlijk nooit als ambtenaar op de Bredase Raad van Arbeid eerst zijn middelbaar economie gehaald en later aan de Tilburgse Economische l5E hJiïni' mm hti de Hogeschool zijn doctoraal. In 1949 felt® £*fn. enke g 3 nromoveert hii rum lande nn een ze strijd, terwijl Panters 2 de compe- ÏSSS i^dualShe ongeslagen wenste te beëindigen, tertrekken in de Nederlandse sociale legdePanters 2 dui- arbeidsverzekering". delijk de wil op aan SVC Aanval op aanval rolde over de SVC-defensie en lnTP^ mgen is wel gezegd, de utrechtse ploeg kwam er in deze dat \eldkamp zou streven naar een set maar weinig aan te pas. De overi- premierschap. Zelf ontkent hij dit. „Ik gens altijd goed ingestelde verdediging ben te veel een doe-mens. Als premier had djtmaal weinig kans, daar Pan- zouik veel te weinig kunnen doen ters steeds weer met keiharde aanval- Dit klinkt heel aannemelijk. Hij is len en plaatsballen punten kon scoren, op zijn departement bijna berucht panters 2 won deze set dan ook heel vanwege de ongelooflijke hoeveelheid mim met 3_15 ((M) In de ^ede set wetgevend werk die uit zijn handen nam Panters de zaak wat gemakke_ komt vanwege de snelheid waarmee lijk en de veenendalers kwamen hij werkt. Zijn ambtenaren sleurt hij achter te staan met 9_2 Het team her_ alsihet ware in zijn kielzog mee. Het is stelde echter direct weer en de gebeurd dat een ambtenaar, specialist aanval kon eindelijk na veel slechte op een bepaald terrein, een memorie voorbereidingen weer aan het werk van toelichting of een memorie van Panters werkte de grote achter- antwoord onder ogen kreeg Kwaad stand helemaai weg tot 9-9. SVC bleef belde luj naar zijn chef met de vraag: komen met hoofdzakelijk plaatsballen, loor DPC 3 uit Utrecht van plaatsgenoot SVE/VVZ 1, hetgeen degradatie betekende voor eerstgenoemde ploeg, waardoor Pantere 1 veilig kwam te staan. Deze Panters- ploeg toog naar Woerden en moest na een goede wed strijd toch het hoofd buigen voor Valbovol 3 (31). Het blijft echter volgend seizoen in de eerste klas, daar Ciito 3 en DPC 3 naar de tweede klas degraderen. de en laatste set werd nog een span- graag een gelijk spel behalen om te „Welke idioot heeft dat geschreven? Het antwoord van de chef luidde dan: „Ik zal u met de idioot doorverbinden. Het is de minister." maar ook Panters ging nu door en won deze tweede set met 13-15 (0-2). In de derde set is de overwinning van Panters geen moment in gevaar ge weest. Steeds weer kon het initiatief A T A WIJVF worden overgenomen en Panters bleef duidelijk effectiever werken, terwijl Veldkamp praat gemakkelijk - en Sv£ vooral aan het net rteeds weer lovxr LvlUt** „„(Hii, verviel in een zeer slechte afwerking i £ag van de aanval. Panters drukte door en mp? cuml ^Ihprpid Tiln nnW finishte ook in deze set winnend met Jf' t^hiWh* 10-15- Panters 2 had de competitie be- als ze over ingewikkelder technische zonder één nederlaag te incas- waSnno7-itP«™- b"e B5 coaten Ploen van deze <*™te tiergellJ- ke voorsprong (18 punten) op nummer twee van de ranglijst gehad. Of Pan ters 2 deze superioriteit ook kan waar maken bij de promotiewedstrijden op 6 mei a.s. te Utrecht is nog een vraag, want het zal dan voor ongekend hete vuren worden geplaatst. Voordat de heren van Panters 1 naar Woerden vertrokken wisten zij al dat de degradatiedans ontsprongen was, doordat DPC 3 de avond tevoren had verloren en daardoor degradatieslacht- op hij prompt ondersteboven gekegeld door een lawine andere cijfers en percentages, die zo uit Veldkamps mouw rollen. „Hij goochelt even handig met cij fers, als Fred Kaps met kaarten", wordt vaak in Den Haag gezegd. Zo levendig als Veldkamp met zijn mond is, zo saai is zijn pen. Hij geeft het eerlijk toe. „Ik kan niet gemakkelijk in een begrijpelijke stijl schrijven. De Kamerleden nemen regelmatig met verbijstering stapels papier in een van zijn RIHBHHHMHI nieuwe wetten toelicht. Die toelichting offer werd samen met Cito 3. Panters komt meestal pas na een uitvoerig 1 kon dus onbevangen de strijd aanbin- historisch overzicht, en na uitgebreide den met Valbovol 3. Het was geduren- verhandelingen over alle adviezen die de deze set steeds iets beter dan Val- in de loop van de jaren zijn gevraagd bovol, dat wel hard werkte maar de en gegeven. aanval aan de Panters moest laten. Zo werkt of liever: werkte Met 8-15 won Panters deze set en Veldkamp zijn kracht puttend uit stond op 0-1. Maar dat Valbovol thuis ontelbare flessen Spa-water. Hij kiest een zeer moeilijke tegenstander is, deze drank niet uit principieel-asceti- bleek direct alweer in de tweede set. sche overwegingen, maar omdat hij Het werd 10-10 en Panters nam zelfs voortdurend moet waken over zijn een 10-12 voorsprong. Valbovol putte toch al niet geringe omvang. Veel deze achterstand inspiratie en liever drinkt hij een ferm glas bier of drong Panters terug naar 13-12 en Val- een goed glas wijn. Deze Brabander is bovol won de set met 15-12 (1-1). In een bourgondisch man. de derde set was Vabovol zonder meer Onlangs keek hij van de wijn naar de betere ploeg. Panters speelde veel de kaas en peinzend vroeg hij zich af: al te onnauwkeurig om tot effectieve „Heeft d e Lieve Heer nu de kaas resultaten te komen. De incidentele ac- gemaakt om wijn te kunnen drinken of ties van Panters konden niet voorko- heeft hij de druiven geschapen- om men dat ook deze set door Valbovol kaas te kunnen eten?" werd gewonnen met 15-8 (2-1). De vier- om bewijzen dat het onafhankelijk van de andere degradatiekandidaten voldoende punten kon behalen om het eersteklas serschap te consolideren. Om beurten werd er gescoord zodat er na de stand 11-11 nog van alles inzat. Panters nam een kostbare voorsprong van 12-13, maar weer dachten de Valbovol- spelers niet aan opgeven. Het kwam naast Panters op 13-13 en won ook de ze laatste set met 15-13 en de wed strijd met 3-1. Deze jonge Pantersformatie had de zoveelste nederlaag geleden. Het had in deze competitie een veelbelovende start maar viel na vijf wedstrijden terug. Bij Panters had men de hoop geves tigd op een definitieve doorbraak van dit jonge talent, maar het heeft dit in deze competitie niet kunnen waarma ken. Door de nederlagen van mede-de- gradatiekandidaten kan deze formatie volgend seizoen toch weer in de eerste klas uitkomen om het opnieuw te pro beren. Voor de reservedames- en herenploe- gen stonden er zaterdag eveneens zeer belangrijke wedstrijden op het pro gramma. De dames van het tweede team moesten donderdagavond aantre den tegen DPC 3 uit Utrecht, maar deze ploeg kwam niet opdagen. Ver moedelijk zal deze strijd voor Panters 2 als gewonnen kunnen worden be schouwd. Zaterdagmiddag j.l. speelde het tegen het veel hoger geplaatste Shot 3 uit Culemborg en won verras send met 3-1. Door deze uitslagen zal HALLE De Hongaarse grootmees ter Portisch is winnaar geworden van het FIDE-zoneschaaktoernooi te Halle. Evenals de Tsjech Hort plaatste hij zich voor het interzonetoernooi. Aangezien de Oostduitser Uhlmann en de Zuld- slaviër Motulovic de derde plaats in de eindrangschikking delen de drie hoogstgeklasseerden hebben het recht uit te komen in het interzonetoernooi is een tweekamp tussen deze twee grootmeesters noodzakelijk. De Neder lander Kuypers eindigde op een gedeel de 11e plaats. De eindstand luidde 1. Portisch 15% pnt.; 2. Hort 15 pnt.; 3. Uhlmann en Matulovic, beiden 13% pnt.; 5. Zinn 11% pnt.; 6. Westerinen en Besser, bei den 11 pnt.; 8. Zwaig 10% pnt.; 9. Jo hansson 10 pnt.; 10. Ciocaltea 9 pnt.; 11. Petersen, Minew, Kristinsson, Geru- sel en Kuypers, allen 8% pnt.; 16. Kin mark 7 pnt.; 17. Minic 6% pnt.; 18. Pie- trusiak en Havansi, beiden 5% pnt.; 20. Camilleri 4,5 pnt. vermoedelijk het tweedeklasserschr/p zijn behouden, maar dit hangt af van de beslissingen van de competitielei ding voor wat betreft de eventueel over te spelen wedstrijd tegen DPC 3. He ren 3 moest thuis winnen van UPS 1 uit Utrecht om nog een gooi te kunnen doen naar het behoud van het 2de- klasserschap. Het werd een teleurstel lend gelijk spel, (2-2) want de UPS- mensen kwamen verrassend goed voor de dag. Een overwinning op USS 3 don derdagavond a.s. in eigen huis kan dit team nog uit de nood helpen. Het jongensteam van Panters speelde tegen Pioniers een goede wedstrijd en won met 3-1. De meisjesploeg deed het eveneens niet gek en speelde tegen SDO A gelijk met 2-2. DORTMUND West-Duitsland heeft zaterdag in Dortmund de interland- gewonnen. De ruststand in deze wed strijd, die meetelt voor groep 4 van het toernooi om het Europees kampioen schap voor landenteams, was 20 voor de Westduitsers. Het scoreverloop was als volgt 6 Miiller 1—0, 25 Müller 2—0 73 Müller 3—0, 77 Löhr 4—0, 79 Löhr 50 en 85 Müller (strafschop) 60. RHENEN De streekmuziekschool Kesteren en Omstreken organiseert een leerlingenuitvoering, die wordt gehou den op zaterdag 15 april in het gebouw „Irene" te Rhenen. Op deze uitvoering zullen verschil lende leerlingen uit Rhenen en omge ving optreden, zowel individueel als in groepsverband. Men zal op deze wijze een indruk kunnen krijgen van de vor deringen en prestaties der leerlingen, die door de muziekschool worden opge leid in het bespelen van instrumenten als piano, harmonium, blokfluit, accor deon, gitaar enz. Voor belangstellenden bestaat de mogelijkheid om deze avond bij te wo nen. Er is ook gelegenheid nieuwe leer lingen aan te melden voor de nieuwe cursus, die 1 september gaat beginnen. Men kan zich dan vervoegen bij de aan wezige leerkrachten of bij de directeur van de school. Deze streekmuziekschool wordt door het gemeentebestuur van Rhenen ge subsidieerd. LINZ Jan Snijders heeft zaterdag avond voor de enige Nederlandse zege in een internationaal judotoernooi in het Oostenrijkse Linz gezorgd. De Neder landse middengewicht versloeg in de finale van dit toernooi, waaraan 75 judoka's uit zes Europese landen deel namen, de Fransman Pinatell. Snijders had de finale bereikt door in de halve finales zijn landgenoot Martin Poglajen te verslaan. Van de overige Nederlandse deelnemers drong in het weltergewicht Van der Pol, dank zij een overwinning op de Fransman Guichard, tot de finale door, waar hij echter in de Franse judoka Desmet zijn meerdere moest erkennen. De wedstrijden, die een soort voor bereiding waren voor de Europese kam pioenschappen, die volgende maand in Rome worden gehouden, werden bijge woond door Anton Geesink. De Neder lander kwam in Linz echter niet in actie. twmmMmmmmmmm LIVERPOOL De 124e Grand Na tional is zaterdag op Aintree in Liver pool op verrassende wijze gewonnen door Foinavon, bereden door Bucking ham. Dit paard stond bij de bookma kers als outsider genoteerd met 100/1. Foinavon had 15 lengten voorsprong op favoriet Honey-End. Als derde eindig de Red Alligator. De eerste prijs was 170.000 gld. De drieëntwintigste van de dertig hindernissen, die ook dit keer in de 124e editie van de Grand National op de baan van Aintree stonden opgesteld, heeft voor een van de merkwaardigste uitslagen van deze zwaarste steeple chase ter wereld gezorgd. Voor deze 1,40 meter hoge en 90 centimeter bre de hindernis deed zich een massale valpartij voor, die werd veroorzaakt door een paard dat zijn berijder tij dens de race had afgeworpen. John Buckingham, de rijder van de verrassende winnaar Foinavon, ver klaarde na afloop van de race, dat hij een van de weinige gelukkigen was ge weest, die niet bij de valpartij betrok ken waren geweest. Hij had daardoor een beslissende voorsprong kunnen ne men. Andere jockey's hadden hun paar den twee of zelfs drie maal moeten ke ren om hen te dwingen de hindernis te nemen. Veertig jaar geleden had zich op de 23e hindernis een soortge lijk iets afgespeeld toen Easter Hero een massale valpartij veroorzaakte. Foinavon had na de val een voor sprong van ruim 200 meter en hoewel een twaalftal paarden onmiddellijk de achtervolging inzette, bedroeg de voor sprong van de winnaar bij de eind streep nog altijd ruim vijftien lengten. MIDDELBURG Het Koninklijke Nederlandse Gymnastiekverbond heeft voor de Europese kampioenschappen, die 27 en 28 mei in Amsterdam worden ge houden, drie turnsters ingeschreven: Ria Rietveld, Jannie Vierstra en Margo Klees. Op de wedstrijddag zal worden bepaald welke turnster reserve is. Het vroege doelpunt, dat Janneke van 't Hek reeds na negentig secon den scoorde met grote precisie depo neerde zij de bal in de hoek uit een af gemeten voorzet van Wien van der Oord is toch een te wankele basis gebleken om de eerste overwinning in de serie landenwedstrijden van het Ne derlandse dames-hockeyelftal tegen En geland te kunnen behalen. Het werd wel het tweede gelijke spel in de nu dertien wedstrijden tellende reeks, want de Engelse dames wisten er een doelpunt tegenover te stellen, dat in de zesde minuut van de tweede helft werd gescoord door de hoogblon de middenvoor Denise Parry, die ver uit de gevaarlijkste aanvalster was in de Engelse ploeg. Ofschoon Engeland lange tijd een veldmeerderheid had en mede door on zeker spel van de Nederlandse defensie vele kansen kreeg, vooral in de eerste helft, toen de strafcornerverhouding over het krachtsverschil duidelijke taal sprak (29), mankeerde er toch te veel aan het Engelse aanvalsspel om te kunnen imponeren. Nu waren de om standigheden door het moeilijk te be spelen en trage veld wel tegen de aan vallers, maar wanneer zo slordig met de kansen wordt omgesprongen als de Engelse dames deden, dan verdient men ook de overwinning niet. Het Nederlandse doelpunt prikkelde de Engelsen en met groot elan wier- spreid, schrompelde onder de Neder landse druk snel ineen. De tweede helft zou een gelijkop- gaande strijd te zien geven, waarin zich aan Nederlandse zijde onderscheid den linksbuiten Rietje Küper, Annetje Braat en Liesbeth Lieve, maar die ook duidelijk zwakke plekken in de ploeg aantoonde. De Nederl. dames moes ten echter al spoedig een tegenslag verbijten, die bestond uit een Engels tegenpunt, dat in de zesde minuut ont stond uit een solo van Denise Parry: 11. Zij vingen deze tegenvaller ech ter goed op en namen het initiatief tot verscheidene aanvallen die vooral ge leid werden over de kleine, kwikzilver achtige linksbuiten Rietje Küper. Haar goede passes zouden ech ter niet de lijnen trekken, waarlangs het binnentrio de weg naar 't doel zou kunnen vinden. De binnenspeelsters misten het tempo om de geschapen scoringskansen te kunnen uitbuiten en bovendien het technisch kunnen om de Engelse verdediging uit verband te rukken. Doordat het zware veld bo vendien zijn tol ging opeisen, zakte het tempo over de gehele linie. Daarmee vloeide zienderogen het gevaar uit de aanvalsacties van beide ploegen weg. Al bleken de Engelsen tenslotte over een betere conditie te beschikken, ook zij waren toch niet bij machte een be slissing te forceren. En zo kwam het einde met de beste uitslag: 11. pen zij zich in de strijd. Het resultaat werd een langdurige belegering van het Nederlandse doel, waarvoor zich vele precaire situaties voordeden, die ten dele het gevolg waren van onvoldoen de ingrijpen van de verdediging, waar in de „zuivering" vooral moest worden verricht door spil Fuus Verloop. Bijna een half uur hield deze druk aan. De Nederlandse aanval had in die periode nauwelijks gelegenheid zich te ontplooi en. In de 28e minuut leverden de be scheiden Nederlandse aanvalsacties de eerst (lange) corner op. Deze vormde echter de inleiding tot een fel offensief, dat wel uitzicht bood op een tweede doelpunt, maar toch geen tastbaar re sultaat zou afwerpen. Het was echter wel een vingerwijzing, dat Nederland niet bij voorbaat deze wedstrijd behoef de te verliezen. Immers, de macht, die Engeland tevoren ten toon had ge-

De Vallei | 1967 | | pagina 4