Veenendaals dagblad VANDAAG BEGIN TOP OVER ONTWIKKELING ZUID-AMERIKA Uitnodiging van provo's door marine geweigerd Buiten N.T.S.-man klaagt over optreden van politie BIJ M VERZOCHT DUIZENDEN GULDENS DRONING! J 1 HH 1 m Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijnen Gelderse Vallei Wellicht succes in Kennedy-rondeBenelux bemiddelen bij akkoord kernwapens zal van baby op Geregeld politiek overleg drakensteyn wenselijk geacht KONINGIN ONTVING 44 EXPO-GIDSEN inde FERME TAAL VAN BRANDT Gasexplosie in clubgebouw liep goed af Niet-betalende gasten namen hotelhoudster in auto mee Buspassagier omgekomen Wisselvallig GEEN FEEST TER VERBROEDERING „DE JANTJES Verscholen kunst HERSENSCHUDDING NA KLAPPEN BIJ ONGEREGELDHEDEN IN AMSTERDAM Politie legt beslag op 4 kilo opium KIJK AAN DE BINNENKANT VAN IEDERE WIKKEL VAN CALIFORNIA SOEP-IN-BLIK. BEZWAREN BELGEN WILLEN: Beneluxhandel bevrijden van belemmeringen VERDER GAAN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent DINSDAG II APRIL I967 4le JAARGANG EEG DOET EEN STAP VOORUIT verzorgster n o AMSTERDAM De marineleiding zal de uitnodiging van de provo's voor een verbroederingsfeest op zaterdag 22 april in de Apollobioscoop niet aan nemen. „Provo's ontkennen het gezag, terwijl militairen tot het gezagsappa- raat behoren", aldus de marineleiding. De uitnodigingen voor het feest wa ren al bij het Amsterdamse Centraal Station en in het havengebied van Den Helder verspreid. Vermoedelijk zal 't de matrozen die toch naar het feest wil len gaan, worden verboden zich in het Apollotheater te vertonen. Het „Comité tot het scheppen van de mogelijkheid tot uithanging van de branie' heeft de uitnodiging voor het feest ondertekend, onder het motto: „Beter een oorlam dan een oorlog". Een delegatie van de Amsterdamse provo's heeft onder aanvoering van Robert Stolk een bezoek gebracht aan de commandant van het marine-eta blissement op Kattenburg, kapitein ter zee A. de Jong. Ook daar hebben zij het idee van het feest ter tafel ge bracht. De delegatie heeft de marinecom mandant voorgehouden dat diens man nen wellicht jaloers zijn op het provo- tariaat. Tenslotte hebben de jantjes toen zij in dienst kwamen hun haren moeten laten knippen, en ze werden met velen op één kamer te slapen ge legd. Dan zijn provo's vrijer. Maar, menen de provo's, het is na tuurlijk te gek om los te lopen dat jonge mensen van gelijke leeftijd el kaar gaan aftuigen. Daar zou over ge praat moeten worden. Het lag in de bedoeling op het feest in Apollo voor het „maritieme provotariaat" de film De jantjes te vertonen. Onderwijl onderhandelt Provo over de verkoop van de provoboot, die in de Korte Prinsengracht tegenover de provokelder „De witte neger" ligt. Er is al vierduizend gulden voor geboden. De provo's, die er indertijd zelf zes mille voor hebben betaald, willen ech ter wel wat meer. „Tenslotte koop je de provoboot, nietwaar?" A an de linkerzijde van de eiken- laan verheffen zich de hoge masten met de zeegroen gepruikte zwaaitakken van de lorken te anderer zijde floreert het bos van jonge fijnsparren, onder welke zich de duizenden adelaarsvarens alweer gaan oprichten. Dit wordt in de zomer een moqi gezicht. Er zwiert in gaaienvlucht een groene specht langs de stammen, pimpels zijn druk bij een nestkast en de tierentijn laat zich in de bottende berken vernemen. Dan klinkt uit de toppen der lariksen een lokkend „sjerrp sjerrp" en een naald fijn „si si si" tot mij over; dit moeten nestelende staartmeesjes zijn. maar als ik er allengs 'n half dozijn van zie losweken uit de kronen, is het duidelijk, dat het nog een rondzwer vend troepje moet wezen en wordt mijn verwachting de bodem ingesla gen. Overigens zou een legsel in begin mei niets bijzonders zijn, want deze mees is er met de nestbouw heel vroeg bij en dit moet ook wel, want hij maakt van zijn home een waar kunstwerk in de vorm en ter grootte van een ganzeëi, dat ruim 14 dagen van intensieve arbeid vergt. Hier in de lorken met hun korstmosbeslag zou het een goed milieu hebben. Het bestaat uit spinsels, paardehaar, mos partikeltjes, bastreepjes en verdere minuscule bouwstoffen, viltig ver weven, die p.ecies met de naaste om geving overeenstemmen, zodat het heel moeilijk te vinden valt. Dons- pluizen en fladderveertjes stofferen zo'n nest en geduldige onderzoekers hebben er weieens 2300 uitgepeu- terd. Onbegrijpelijk, dat het t.z.t. on geveer een dozijn kleintjes als huis zal dienen! 11 april '67 A. B. WIGMAN 0 West-Duitslands minister van buitenlandse zaken Willy Brandt (links) hier boven in gesprek met zijn Nederlandse collega Luns stelde gisteren in Brus sel kort en bondig: De Kennedy-ronde moet slagen. Zo niet, dan zal de Bondsrepu bliek haar financiële verplichtingen aan de gemeenschap niet kunnen nakomen. AMSTERDAM De NTS-journalist W. van der Linden heeft, na overleg met zijn hoofdredacteur en de juridi sche adviseur van de NTS een klacht ingediend tegen het optreden van de Amsterdamse politie zaterdagavond. Tijdens de ongeregeldheden in de om geving van het Spui, waar voor het NTS-journaal, op aanwijzingen van de heer Van der Linden, opnamen werden gemaakt, heeft hij van de marechaus see enkele klappen gekregen. Aanvankelijk liet het zich niet ern stig aanzien, maar in de loop van zon dagmiddag werd de heer Van der Lin den ziek en later constateerde de huis arts een hersenschudding. De heer Van der Linden zal tenminste een week in bed moeten blijven en voorlopig niet kunnen werken. Vorig jaar kwam de NTS-redacteur om soortgelijke redenen in het nieuws. Hij is toen gearresteerd en anderhalve dag vastgehouden. Met die ervaring voor ogen zo deelde mevr. Van der Linden mee was hij zeer voor zichtig geworden. Zaterdagavond zocht hij dan ook contact met een der poli tieofficieren en vroeg onder welke voor waarden er gefilmd kon worden. „Houd u zich vooral aan de aanwij zingen, die door politiepersoneel wor den gegeven en dan zal u niets gebeu ren en kunt u rustig uw gang gaan", aldus het antwoord. „Dat heeft mijn man gedaan. Toen het bevel werd ge geven „Ophouden en weg wezen," is dit onmiddellijk gebeurd. Desalniette min sloeg de marechaussee er op los. Het doel van de aanklacht is in de eerste plaats om uitgemaakt te zien onder welke voorwaarden journalisten, filmers en fotografen bij dergelijke ge beurtenissen hun werk kunnen doen". ROTTERDAM In een woning aan de Atjehstraat in het Rotterdamse Ka- tendrecht heeft de politie ongeveer twee kilo opium in beslag genomen. Er wer den ook enkele pijpen en lampen, on misbare attributen bij het opiumschui ven, gevonden. De bewoner van het huis, de 61-jari ge Chinees H. C., is aangehouden, even als de 46-jarige matroos M. Y., een opvarende van het onder Panamese vlag varende vrachtschip Kwong Lee, dat in de Maashaven ligt. In de hut van Y. werd eveneens twee kilo opium ge vonden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE JOURE Om half acht maandag avond heeft zich in het verenigingsge bouw achter de Hervormde kerk te Delftstrahuizen een gasontploffing voorgedaan .waarbij de dertien aanwe zige jongens en de koster er wonder boven wonder goed afkwamen. Van het gebouw, waarin een aard- gaskachel brandde, werden alle ra men naar buiten geslagen. De muren zijn aan alle kanten gescheurd en staan op instorten. Ook de vloer werd totaal vernield. Deskundigen zullen een onderzoek instellen naar de oorzaak. Door onbekende oorzaak is maan dagavond omstreeks zes uur een pak huis van de C-A.V. aa nde Hazenstraat te Valkenswaard grotendeels in vlam men opgegaan. Het gebouw, dat een oppervlakte van 600 m2 beslaat, vorm de een opslagplaats voor stro, turf molm, hooi, kunstmest en gereedschap pen. De totale schade, door de verze kering gedekt, wordt op een paar ton geschat. BRUSSEL De Europese Economische Gemeenschap heeft gisteren iets van haar vroegere dynamiek teruggewonnen. Frankrijk, vaak als booswicht in de ontwikkeling naar Europese eenwording beschouwd, was gisteren zelfs bezield van een opmerkelijke geest van samenwerking. 1. De Kennedy-ronde, de onderhan delingen over een verbetering van de wereldhandel, kan een succes wor den, voorzover het althans aan de EEG ligt. 2. Benelux bereidt een compromis voor om Amerika en de Europese ge meenschap dichter bij een akkoord te laten komen over het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. 3. D Westduitse minister Brandt heeft t vrijwel algemene instem ming .geroepen tot geregeld poli tiek v. erleg tussen Frankryk, Italië, West-Duitsland en Benelux. De Amerikanen hebben hun les ge trokken uit de rondreis, die vice-pre sident Humphrey door Europa heeft gemaakt. Zij hebben het aanvankelij ke verdrag tegen de verspreiding van kernwapens, waartegen vooral uit de kring van Euratom zoveel verzet is gerezen, gewijzigd. Het blijkt dat zij bereid zijn de controle de Euratom totnutoe op splijtstoffen voor vreed zaam gebruik toepast, in te bouwen in de internationale controle. Na drie jaar moeten Euratom en het Internationaal Atoomagentschap in Wenen een akkoord hebben be reikt. De controle kan ook worden uitgeoefend op materiaal dat een land dat niet over kernwapens beschikt (Duitsland), levert aan een wel met atoombommen „gezegende" staat (Frankrijk). Italië en Duit«lan&. hUjven bezwa ren opperen. Het eerste Vreest dat de weg naar een Europese kernmacht, waarin de Britse en Franse atoom bommen zijn opgenomen, zal worden afgesloten. De twee landen samen zijn bang dat de industriële ontwik keling wordt belemmerd, omdat ze niet vrijelijk over kemstoffen kun nen beschikken. Benelux meent dat niet duidelijk vaststaat wat er na drie jaar moet gebeuren, indien geen akkoord tussen Brussel en Wenen kan worden be- BRUSSEL De Belgische rege ring heeft ingestemd met het plan om op 1 november alle belemmerin gen in het handelsverkeer tussen de drie landen van Benelux op te hef fen. De economische en sociale raad van advies heeft dit plan in novem ber van het vorige jaar geopperd. De Nederlandse regering is in beginsel akkoord gegaan met het opheffen van de belemmeringen, anders dan invoerrechten. De regering in Den Haag wilde evenwel een aantal uit zonderingen maken. De Belgische regering heeft nu ge zegd, dat zij geen behoefte aan uit zonderingen heeft en dat zij over eenkomstig het Benelux-verdrag per 1 november alle verschillen op gebied van veiligheidsvoorschriften, kwaliteitseisen en warenwetten wil vergeten. Dat zou inhouden dat een fabrikant wiens produkten voldoen aan de eigen, nationale eisen, onge hinderd naar België en Luxemburg kan exporteren. In Brussel kan men echter amper geloven dat de drie regeringen tijdig tot volledige overeenstemming kun nen geraken. Het is dus nog lang niet zeker DUSSELDORP Een man en een vrouw uit Den Haag hebben maandag reikt. De drie landen van de Benelux «en 25-jarige landgenote, die hotel hebben zich nu als bemiddelaars op geworpen. Zij zullen naar een com promis zoeken, dat aan de Commis sie van Euratom zal worden aangebo den. Minister Brandt (Duitsland) heeft inmiddels aangedrongen op een nau we samenwerking niet alleen op eco nomisch en technologisch maar ook op politiek gebied. „Economische samenwerking is wel fijn", zei hij, „maar eens moeten we verder gaan en dan komt ook een politieke eenheid aan bod". „Trou wens", zo meende Brandt, „we kun nen niet halverwege blijven steken. Er is nog veel te doen. Denk alleen maar aan een gemeenschappelijk be leid voor energie, vervoer, belastin gen en de buitenlandse handel. Daar over moeten we het eens zijn. Daar om ook moeten we regelmatig over ons uiteindelijk doel overleg plegen." houdster te Jülich is, ontvoerd toen zij zonder te betalen van het hotel wilden wegrijden. Bij Neuss wist de hotel houdster, Joh. van den Booren, uit de auto te springen en de politie te waar schuwen. Het paar had zaterdag met een vierjarig meisje onder een valse naam in het hotel zijn intrek geno men. De volgende dag kreeg de hotel houdster te hoten, dat het paar maan dagochtend geld van de bank zou halen om de rekening van 80 mark te beta len. Toen de hotelhoudster echter zag, dat de gasten met medeneming van hun bagage wilden vertrekken, kwam zij toelopen. Zij werd plotseling in de auto getrokken die snel wegreed in de richting Dusseldorp, waarbij de vrouw haar met een pistool bedreigde. Toen de auto voor een verkeerslicht moest stoppen, zag de hotelhoudster kans te vluchten en hulp te vragen aan een andere automobilist. Het Ne derlandse paar was intussen gevlucht. LAGE VUURSCHE Het kind van prinses Beatrix en prins Claus zal na de geboorte onder de hoede konten van de 29-jarige Elisabeth Jacoba Swellengrebel uit het Gelder se Oosterhout. Sinds 1 april woont zy op kasteel Drakensteyn. Elisabeth Swellengrebel is voor een jaar beoenmd tot verzorgster van het eerste kind van het prinselijk paar. Zij is gediplomeerd verpleegster, op geleid in het diaconessenhuis Bronovo in Den Haag. Haar „ooievaartje" ver. wierf zy in de kraamkliniek van het Lutherse Diaconessenhuis in Amster dam. Na tweeëneenhalf jaar particu lier verpleegwerk,, vertrok zy ruim een jaar geleden naar een kliniek in het Zwitserse Lausanne. „Ik ken haar heel goed. Ze is daar vandaan rechtstreeks naar Draken steyn gereisd", vertelde ons gister avond de vrouw van itar. G. A. F. ba ron van Lynden, burgemeester van Valburg. „Het is een aardig meisje en ze heeft een goede opleiding ge had". Intussen valt er voor mej. Swellen- gTebei op Drakensteyn nog weinig te doen. Prof. Plate, die gistermorgen prinses Beatrix voor een routineon- derzoek bezocht, verklaarde 's mid dags, dat de gezondheidstoestand van de prinses uitstekend is. Over het tijdstip van de bevalling valt nog geen nadere uitspraak te doen, aldus zyn verklaring. O UTRECHT De 17-jarige scholier J. G. Spithoven uit Vleuten is maan dagmiddag op de rotonde aan het eind van de Verlengde Vleutenseweg in Utrecht bij eer. verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij stond voorin een autobus van de V.A.V.O., bestuurd door de 52-jarige chauffeur J. B. uit Utrecht, die op een voorgesorteerde stilstaande vracht auto botste. De jongen sloeg door de schok door de voorruit en werd toen door dezelfde bus overreden. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht, waar hij bij aankomst aan zijn zware verwondingen bleek te zijn overleden. WASHINGTON President Johnson is vanmorgen uit Washing ton vertrokken naar de Uruguese badplaats Punta del Este voor de inter-Amerikaanse topconferentie, die vandaag begint en tot vrijdag zal du ren. De conferentie, welke voornamelijk wordt gehouden om nieuw leven te pompen in de „alliantie ten behoeve van de vooruitgang", wordt gehouden in het Casino van het luxe San Rafael Hotel. De agenda voor de conferentie is in de afgelopen dagen door Zuid- amerikaanse ministers voorbereid. Bij de besprekingen ging het hoofdzakelijk over grotere Amerikaanse hulp ^an Zuid-Amerika, een Zuidamerikaanse ge- Zuidamerikaanse gemeenschappelijke ring van de beperkingen voor de uit voer van Zuidamerikaanse goederen naar de VS. De Zuidamerikanen vragen de VS hun toe te staan met het geld van Amerika ook buiten de VS goederen te mogen kopen. Een Ameri kaanse concessie zou kunnen zijn dat 't geld ook besteed mag worden binnen de Zuidamerikaanse gemeenschappelijke markt. Bij wijze van voorzorgsmaatregel hebben Amerikaanse functionarissen gevraagd dat een geweldige smeed ijzeren kroonluchter verwijderd zou worden van het plafond boven de ron de conferentietafel uit vrees dat deze wel eens naar beneden zou kunnen komen. Schoorvoetend hebben de plaatselijke autoriteiten aan het ver zoek voldaan. Communistische jongelui hebben in Montevideo tegen de topconferentie in het algemeen en president Johnson in het bijzonder geprotesteerd. 0 Veenendaal is wat waarneming in eigen plaats betreft onbekend met het provo-probleem. Er mogen tydens Lampegietersavond hier en daar wat klappen vallen, maar happenings en rookbommetjes zyn onbekende ver schijnselen in de Veenendaalse straten. Ook het eigentijds verschijnsel protest mars is tot dusver nooit opgevoerd. Vandaar dat het initiatief van een aan tal jongelui om op zaterdag 22 april een protestmars te organiseren tegen alles wat met geweld te maken heeft een pri meur betekent. De 20-jarige student in de economie, J. Sehellevis, en zyn se condanten gaan er niet by te keer. Zij willen een positieve uiting om de men sen tot nadenken te stemmen en hebben de medewerking toegezegd gekregen van de plaatselijke autoriteiten. Aan het eind van de mars zal de gemeente een monument worden aangeboden. 0 De bejaarden die in „de Ridderhof" in Amerongen verblijven hebben het gevoel buiten spel te staan. „Er komt nooit eens een optocht langs en we worden maar zelden betrokken by de plaatselijke activiteiten", zo klagen *Ü- 0 Politie en verzekeringsexperts heb ben een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand by de land bouwer Jagtenberg in Overberg waar in de nacht van vrydag op zaterdag in een veeschuur 150 varkens in de vlammen omkwamen. In Overberg leeft de ge dachte dat een pyromaan aan het werk is geweest, maar de autoriteiten hebben by hun onderzoek geen enkele aanwij zing gevonden die in deze richting wyst. 0 Een kerkdienst op brede basis staat voor zondag 23 april op het pro gramma in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Een gereformeerde en een hervormde predikant, een Leger des Heils-officier en een pastoor zullen met korte meditaties een programma met veel samenzang aanvullen. 0 Aan het eerstvolgende jeugdappèl in de Petrakerk zondag 16 april wordt onder andere medewerking verleend door de bekende vertolker van de negro-spiritual, de Amerikaan Henry Blackmon. 0 In Kesteren wordt morgen de jaar lijkse byenmarkt gehouden. 0 Hare Majesteit „Calluna", de Edese heidekoningin van het vorig jaar, hield een veulen ten doop, dat naar haar genoemd is. 0 In Amerongen kan men de bloem bakken niet ongemoeid laten. 0 De 44 gidsen voor het stukje Nederland op de Wereldten toonstelling in Montreal hebben maandag hun laatste cur susdag beleefd. Ter afsluiting van de drie maanden durende cursus kreeg het Rijksmuseum KröUer-Müller te Otterlo de aandacht van de gidsen. Tot slot ontving H.M. de Koningin de groep geüniformeerde jongens en meisjes in de grote zaal op het paleis Soestdijk. In gezelschap van de plv. directeur van het Ned. paviljoen in Montreal, mr. R. L. G. Borgerhoff Mulder, commissaris-gene raal ir. S. K. Visser en cursusleider mr. Schut, ontving de Koningin de gidsen, met wie zij, die tijdens de oorlog lange tijd in Canada woonde, zich bijna een uur onderhield. Tot be sluit werd op de trappen en het bordes aan de achterzijde van het paleis een groepsfoto gemaakt Ten oosten van Brest bevindt zich een depressie, die maar weinig van plaats verandert en geleidelijk op vult. In Bretagne veroorzaakte dit druksysteem vry veel regen. Een an dere neerslagzone strekte zich uit van Denemarken naar Zuid-Enge- land. Dit hangt samen met een front, dat ons gisteren passeerde en dat nu ten noorden van ons land vrijwel tot stilstand is gekomen Wy bevinden ons nu in vrij vochti ge en enigszins onstabiele lucht, die met zuidelijke winden langs de oost flank van de depressie naar onze om geving gevoerd wordt. Hierin kun nen enkele buien voorkomen, terwijl ook geïsoleerd onweer kan optreden. Het is echter niet uitgesloten, dat on der invloed van drukstijging boven de Britse eilanden, noordelijke winden het front weer in onze richting zul len verplaatsen. Vooral voor het noorden van het land moet daarom voor morgen met een temperatuur daling rekening worden gehouden Het weer behoudt een wisselvallig karakter.

De Vallei | 1967 | | pagina 1