Nadenken over vrede Grote vredesmars en aanbieding monument Goedkeuring van autoriteiten Auto i»iiii» in Vier in een in Sola Fide OECUMENISCHE MEDEWERKING AAN ZANGDIENST Negerzanger Blackmon zingt bij jeugdappel „Niet uit protest' zegt J. v. d. Haar extra Organisatoren: Wij zijn tegen iedere vorm van geweld vlammen op Morgen bijenmarkt op Dorpsplein te Kesteren S.G.P. afwezig bij opening zwembad 'S&sM TOMADO TOMADO AGENDA Monument Larsheimers wandelden" op dansvloer MIST u uw 3550 4079 DTK-spuit voor 1779 kinderen Route o r Na beatfeest zonder fiets Benoeming Gemaskerd bal van „Oskadi" DE SNELLE KEUKEN WEEGSCHAAL V) Haal Henkes in huis Predikbeurt in gebouw Veeneind „Hoogmoed contra ootmoed" Opbrengst collecten Raad vergadert kamerbreed EEN KEIJZERTAPIJT Nu nog korting op zwemabonnement Tip voor handiger huishouden f 29,75 DINSDAG II APRIL 1967 VEENENDAAL Op zaterdag 22 april zal in Veenendaal een vredesmars worden gehouden. Bovendien zal aan het eind van die mars, op het plantsoen aan de Industrielaan, aan de gem. Veenendaal 'n vredesmonument worden aan geboden, dat ontworpen en uitgevoerd is door de organisatoren van deze voor Veenendaal unieke gebeurtenis. Het doel van de mars en het monument is de mensen, en dan speciaal de Veenendalers, aan het denken te zetten over oorlog en vrede. J. Schellevis, 20 jaar, student econo mie te Rotterdam is de grote initiatief nemer. In februari van dit jaar kwam hij op het idee en is hij meteen gaan zoeken naar medewerkers. Samen met Jan Aantjes, Jos van Veldhuizen en Hans Blankestein heeft hij het plan aan de burgemeester en de politie voorgelegd. „Ze konden natuurlijk niet weigeren, maar ze zeiden wel, dat we het beter niet konden doen en dat het toch geen nut zou hebben", aldus Schel levis. „Maar we hebben geen enkele tegenwerking gehad". Hij vertelt ver der dat achter dit protest geen enkele politieke partij zit en dat het ook niets met provo's te maken heeft: „Het gaat ons er alleen om, de mensen aan het denken te zetten, ze wakker te schud den. We geloven, dat de protestmars in dat opzicht zeker zal slagen. Het is helemaal nieuw voor Veenendaal. Als je elke dag protesteert heeft het geen effect meer, maar hier is het een ge beurtenis". De mars zal een rustig verloop heb ben. Men heeft volledige toestemming, voert alleen leuzen mee, die eerst door de Veenendaalse politie zijn goedge keurd en bovendien gaat het niet om sensatie maar om het doel. Daarom zegt de heer Schellevis ook: „De zoge naamde meelopers kunnen thuisblijven. Het is natuurlijk wel handig een derge lijk stel in een mars mee te nemen, het heeft meer effect, de mars is gro ter, maar we willen alleen mensen die werkelijk tegen de oorlog zijn of beter: tegen alle geweld, tot burenruzies toe". Is niet iedereen daar tegen? „Ja, daarom zou ook iedereen mee moeten lopen. Maar de meesten heb ben er gewoon nog niet zo over na gedacht. Bovendien zullen de meeste Veenendalers wel denken, dat het al leen voor jongeren is en dat het iets met provo heeft te maken, maar dat is beslist niet zo. Iedereen kan mee doen". Het wordt de deelnemers dan ook erg gemakkelijk gemaakt. Men kan zich opgeven maar men kan op de bewuste dag ook zonder meer in de rij aansluiten. Waartegen wordt nu precies gede monstreerd? „Tegen elke vorm van ge weld", antwoordt de heer Schellevis. „De mars is niet te vergelijken met de bekende anti-Vietnam marsen. Het is geen mars tegen een bepaalde oor log, maar tegen elke oorlog en natuur lijk zit daar ook een element van pro test tegen Vietnam in. De mars is terdege voorbereid. De commissie heeft uren met hoofdinspec teur W. C. H. Dekker gesproken en verder heeft men spandoeken en affi ches gemaakt die op zo veel mogelijk plaatsen in Veenendaal zullen worden opgehangen. „We denken aan beat- clubs en scholen, alleen is het voor het laatste natuurlijk moeilijker om toe stemming te krijgen". Bovendien hebben de organisatoren een staalconstructie gemaakt die een symbool voor de vrede voorstelt. „Aan het eind van de mars zullen we dit symbool aan de gemeente Veenendaal aanbieden. Het is te hopen, dat de bur gemeester aanwezig zal zijn en dat hij het symbool zal accepteren". In de constructie zitten raderen verwerkt en prikkelraad die het idee van de oor log moeten opwekken en vooral, na- LEERSUM De Leersumse sport vereniging „Larsheim" organiseerde vrijdagavond voor haar leden een beat-avond in hotel „Damlust". Dat ook deze vorm van dansen in Leersum zeer populair is werd duidelijk bewe zen. Zeer veel jonge leden dansten op de muziek van een schoolband uit Doorn. Niet alleen de jongeren bleken goe de dansers te zijn, maar ook de vaders en moeders deden enthousiast mee. Na afloop deelde de voorzitter van Larsheim, de heer Van de Velde mee dat een dergelijke avond beslist zal worden herhaald .Hij bracht speciale dank over aan de eigenaar van hotel Damlust voor de gastvrije ontvangst. dagblad DE VALLEI? Bei: tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur tuurlijk, het afschrikwekkende ervan. J. Schellevis vertelt nooit eerder aan een dergelijke demonstratie te hebben meegedaan. Het is ook niet de bedoe ling een commissie te vormen, die meer van dergelijke demonstraties zou moeten organiseren. „Mocht in de toe komst blijken dat de mars niet heeft geholpen, dan zullen we het nog een keer doen. Maar er zit dus niets van een organisatie achter. Het is maar voor één keer". Wel bestaat de moge lijkheid dat, als de mars bijzonder VEENENDAAL Op zes woensdag middagen in maart en april j.l. werden in Veendaal 1779 kinderen heringeënt tegen difterie, tetanus, kin derverlamming. Gemiddeld werden meer dan 100 kinderen per uur „ver werkt". De gelegenheid tot herinenting was in de eerste plaats bestemd voor de kinderen geboren in de jaren 1963,1957 1958 en 1959. Daarnaast werden nako- mers van de jaren 1952 t/m 1956 in gespoten. Van het aantal opgeroepen kinderen kwam 84 pet. op. Dit lijkt een zeer gunstig resultaat. Hierbij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat al deze opgeroepen kinderen reeds een bepaald aantal injecties had ontvan gen. goed slaagt, men een teach-in of iets dergelijks zal organiseren. Maar voor- lopig gaat het alleen maar om die ene mars. De heer Schellevis heeft nog geen enkel idee hoeveel mensen er aan mee zullen doen. „Ik hoop alleen zoveel mogelijk". Wel kan hij vertellen hoe de route van de mars zal zijn. „We starten op het Dr. Slotemaker de Bruï- neplein, gaan dan door de Klaas Ka terstraat, Patrimoniumlaan, Kerkewijk, Hoofdstraat, Hoogstraat, Verlaat, Val leistraat een deel van het Schrijvers park om uit te komen op het grote plantsoen, aan de Industrielaan". Daar zal de heer Schellevis dan een toe spraak houden waarin hij oproept voor de vrede en daar zal dan ook het mo nument worden onthuld. „Nogmaals", besluit de heer Schelle vis: „Iedereen kan meedoen, jong en oud. Het kost niets. Men hoeft niet bang te zijn uiteengeslagen te worden, we hebben toestemming". De enige voorwaarde is, dat men tegen geweld en voor de vrede moet zijn! Heden, dinsdag Gebouw Ger. Gem. 19.30 uur: Jaarver gadering kiesvereniging S.G.P. ELST Gebouw Pniël 20 uur: Vergadering N.C.V.B. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, geen voorstel ling. Morgen, woensdag LEERSUM Maarsbergseweg 19 uur: Excursie naar Leersumse Veld, broedplaats meeuwen Hotel Centrum, 19.30 uur: Gemeente raadsvergadering. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Geheim agent op Malakka". VEENENDAAL Maandagmiddag wilde de heer C. M. de auto eigen dom van de heer J. V. uit St.-Willi- brord starten, die enkele uren stil gestaan had bij een graanmaalderij aan de Buurtlaan-Oost. Waarschijnlijk door kortsluiting vloog er 'n vonk uit de wa gen, waardoor de hele bedrading in brand vloog. De brandweer rukte uit met de ne velspuit, maar toen zij op de Buurtlaan arriveerde bleek de brand reeds be dwongen. Een takelwagen heeft de ver brande auto weggesleept. VEENENDAAL In het afgelopen weekend werden op plaatsen, waar de beat hoogtij viert twee fietsen gestolen. De eerste bij „de Zolder" in de Flui terstraat, de tweede bij „N.V. 't Din getje" aan de Nieuweweg. De laatsgenoemde fiets kan trou wens ook bij maison Kramer ontvreemd zijn, dat wist de eigenaar niet meer... ADVERTENTIE «JONGE «JENEVER VEENENDAAL Donderdagavond wordt in het gebouw Veeneind een dienst gehouden, waarin ds. Veerman uit Rijssen zal voorgaan. De dienst be gint om 19.30 uur. RHENEN De heer H. Griffioen is benoemd tot plaatsvervangend voor zitter van de afdeling Paardenhoude- rij van het Landbouwschap. Voorzit ter is de heer R. Zegering Hadders. VEENENDAAL Hedenavond wordt de jaarvergadering van de Staatkundig Gereformeerde Partij, af deling Veenendaal, in een der bijge bouwen van de kerk der gereformeer de gemeente aan de Fluiterstraat ge houden. Naast de gewone huishoudelijke za ken vermeldt de agenda een inleiding over het onderwerp: „Hoogmoed con tra ootmoed" door de heer G. R. van Leeuwen. ADVERTENTIE VEENENDAAL Zondagavond 23 april wordt er historie gemaakt in het ge bouw van de hervormde wijkgemeente „Sola Fide". Voor het eerst in de geschie denis van Veenendaal zal er een kerkdienst gehouden worden, waaraan door vier kerkgenootschappen, waaronder de rooms-katholieke, wordt deelgenomen. De dienst wordt georganiseerd door het plaatselijk comité van de „Open Deur", ter wijl de deelnemende kerken zijn: Nederlandse Hervormde, Gereformeerde, Rooms-Katholieke en het Leger des Heils. Muzikale medewerking wordt verleend door de bekende gospel-group „The four sounds", Bob van Stempvoort op een elektronisch orgel, 'n trompettergroep en de gitaarband van het Leger des Heils. Korte toespraken over het onderwerp „Christen zijn, nü" worden gehouden door ds. C. G. Vijzelaar, de gereformeerde studentenpredikant ds. E. D. J de Jongh uit Wageningen, luitenant W. van de Harst van het Leger des Heils en pastoor C. Goes. De organisatoren hebben grote ver wachtingen van deze dienst, of zoals de heer N. A. Slinkman voorzitter van het comité het uitdrukte: „Het be looft een fijne dienst te worden". De nadruk zal gelegd worden op het samen zingen. De toespraken zullen elk maxi maal vijf minuten in beslag nemen. De liturgie tijdens deze dienst zal af wijken van wat men gewend is: om half acht gaat de deur open en zodra er voldoende mensen aanwezig zijn begint de samenzang. Ook al hoort men dus zingen, kan men dus nog rustig naar SCHERPENZEEL Oskadi gaat 'n gemaskerd bal voor gehuwden organi seren op vrijdag 28 april. Medewerking verlenen de Vinke- veense feestneuzen oftewel „Ria en de Flamingo's. Een jury zal deze avond kijken naar de origineelste mas kerade en deze belonen. KESTEREN Morgenochtend wordt op het Dorpsplein te Kesteren de jaarlijkse grote voorjaarsbijenmarkt gehouden. De journaaldienst van de Ne derlandse Televisie Stichting zal waarschijnlijk van dit plaatselijk folkloristi sche gebeuren opnamen komen maken, die dan 's avonds worden uitgezonden. Evenals voorgaande jaren staat de Kesterense bijenmarkt ook dit keer weer in de nationale belangstelling. Verwacht wordt, dat ruim 100 korven zullen worden verhandeld, terwijl een kleine duizend bijenvolken aan de fruittelers worden verhuurd. Aan de markt is een wedstrijd verbonden voor de grootste aanvoer en de beste kast of korf. De uitslag hiervan wordt omstreeks half elf bekend gemaakt in café „Het Ambtshuis". De organisatoren verwachten naast de vele imkers een groot aantal belangstellenden, die deze bijna unieke markt eens van nabij willen meemaken. AMERONGEN De in Amerongen gehouden collecte ten behoeve van de SIMAVI heeft opgebracht f 512,31 te gen vorig jaar f 303,38, AMERONGEN Al kon het bijzon der hoge bedrag van vorig jaar niet bereikt worden, toch is de Rheuma-col- lecte bijzonder geslaagd. Er werd een bedrag van f 1209,70 bijeengebracht. OPHEUSDEN De collecte van het Oranjecomité te Opheusden heeft in to taal maar liefst f 1194,48 opgebracht. LEERSUM Op woensdag 12 april komt de Leersumse raad bijeen in de zaal van hotel Het Centrum". De agenda luidt: Mededelingen; in gekomen stukken; principe-besluit tot deelname in de Bouwstroom 2 en aan vaarden bijdrage van de heer T. van de Berg in de kosten van bouwrijp- maken Schermlaan. wijn is niet duur! VEENENDAAL Op zondag 16 april wordt er in de Petra-kerk een jeugd-appel gehouden waarin de Ben- nekomse predikant ds. S. de Vries zal voorgaan. Zijn toespraak is getiteld: „Veenendaal moet kiezen". De bekende bas-bariton Henry Blackmon verleent solistische mede werking aan dit appel. Naast enkele aria's (Bach/Handel) zal hij een drie tal spirituals ten gehore brengen, waaronder „Fix me Jesus". Henry Blackmon is afkomstig uit de hoofdstad Raleigh van de staat North- Carolina aan de zuidkust van de Ver enigde Staten. In deze stad werd hij op 24 juni 1924 geboren. Hij volgde na de lagere school, de middelbare school en daarna de universiteit. Blackmon ging Frans studeren met de bedoeling leraar te worden, doch vanwege de tweede wereldoorlog moest hij de Shaw-University verlaten om on der dienst te gaan tot na het einde van de oorlog. In de loop van die ja ren kwam hij ook in Europa en in 1944 had hij in Maastricht het eerste contact met Nederland, dat toen met een zijn speciale interesse had. Direct nadat hij uit de militaire dienst kwam, ging hij terug naar de Shaw-Universi ty in North-Carolina om de Franse studie te hervatten, waar ech ter na enige tijd de ommekeer kwam, daar hij muzikaal was en een mooie stem had. De recor magnificus van de uni versiteit wist gedaan te krijgen, dat Blackmon in de gelegenheid werd ge steld toelatingsexamen te doen voor de muziekafdeling van de Howard-Univer sity in Washington. Blackmon studeer de hier bijzonder hard solfège, harmo nie, piano en vooral zang en kreeg zelfs extra lessen. Na vijf jaar deed hij met glans en glorie zijn eindexa men. Vervolgens werd hij „music-profes- sor" aan de oude Shaw-University in Carolina en gaf daar ruim drie jaar les. Hierna volgde het verzoek deel uit te maken van de groep van de Opera „Porgy en Bess", dat hij accepteer de. Hij maakte de triomftocht mee, die dit werk in deze bezetting van Ameri ka tot in Moskou voerde en genoot enorm, daar er een wereld voor hem open ging, zodat hij veel kon leren. Toen er echter aan deze grootse tour- ■imma - nee een einde kwam, is hij in 1956 naar ons land teruggekeerd. Sedertdien maakt hij concertreizen naar Duitsland, België, Polen en Ame rika en heeft ook in Nederland reeds tientallen concerten gegeven onder an dere voor radio en tv. Blackmon heeft een uitgebreid re pertoire van liederen en oratoria. Naast zijn eigen drukke concertprak tijk is hij koorleider en solist in dienst van de American Protestant Church aan de Esther de Boer-Van Rijklaan te Den Haag. In dit appel, dat 's avonds om acht uur begint, zal Bob van Stempvoort, versterkt door een tweetal trompettis ten, de samenzang begeleiden. De deu ren van de Petra-Kerk gaan om half acht open. VEENENDAAL Zaterdag 1 april werd het instructiebad geopend. Vrijwel de gehele gemeenteraad was hierbij aanwezigalleen de fractie van de Staatkundig Gereformeerde Partij ontbrak. De leden van de S.G.P.-fractie zijn nu bang, dat hun wegblijven als een teken van niet-in stemmen met de bouw van dit bad uitgelegd zal worden en die indruk willen ze graag vermijden. De heer J. v.d. Haar vertelde tenminste, dat door een ongelukkige samenloop van omstandigheden niemand van zijn fractie bij de opening aanwezig is ge weest. „Het was de bedoeling, dat de heer van de Berg en ik, of althans een van ons aanwezig zou zijn bij de officiële opening", aldus de heer Van de Haar. „Het was voor onze frac tievoorzitter onmogelijk zich vrij te maken, in verband met zijn werk kring, maar wij beiden dachten te kunnen gaan. Ongelukkigerwijs is de heer Van de Berg de gehele week ziek geweest, terwijl ik die ochtend dringende werkzaamheden moest uit voeren, waardoor het onmogelijk werd om 10.00 uur aan de Sportlaan te zijn. Wij vinden het heel jammer, dat dit zo gelopen is en dat de in druk gewekt is als zouden we uit een soort rancune weggebleven zijn". Nadrukkelijk stelde de heer Van de Haar, dat hij, noch een van de leden van zijn fractie tegen de bouw van dit instructiebad geweest is. Wel had hij het jammer gevonden, dat ondanks de gegeven verklaring het bad toch op zondag geopend kan zijn al gaat dit voorlopig niet door, omdat het bezwaarlijk voor het per soneel van de inrichting is, „al is er de dag na de opening wel gebruik van gemaakt", wist de heer Van de Haar te vertellen. „Dat zullen wel be kenden van de Sportstichting ge weest zijn. Ik weet trouwens niet of er hiervoor een badmeester aanwe- ADVERTENTIE 'on- vanaf POSTBUS 39 - HILVERSUM zig moest zijn", aldus de heer Van de Haar. De fractie hoopt bij de opening van het komende grotere overdekte bad geheel of gedeeltelijk aanwezig te zijn, zo werd door de heer Van de Haar verzekerd. „Ik ben eigenlijk voor de bouw van een dergelijk zwembad, maar ik zal in de raad tegenstemmen, omdat het nu wel ze ker is, dat het op zondag geopend zal worden, en daar mogen we het niet mee eens zijn. Tegen zwemmen als zodanig heb ik niets, integendeel: bijna al mijn kinderen zwemmen als ratten en zijn 's zomers vaak al om 7.00 uur in het Bergpad te vinden. Als het op zondag gesloten zou blijven, dan zou ik en waarschijnlijk ook de anderen van mijn fractie geen bezwaar heb ben tegen de bouw van dit bad". AMERONGEN Tot en met vrij dag aanstaande bestaat nog de moge lijkheid om ten gemeentehuize een zwemabonnement tegen een goedko per tarief te bestellen. Zoals bekend zal het bad omstreeks half mei zijn poorten weer gaan ope nen. De abonnementen kosten voor een gezin van meer dan drie personen f 45,een abonnement voor volwas senen f 15,en een abonnement voor een kind tot en met 15 jaar 10, Op een abonnement voor 15 april krijgt men 10 pet korting. Kinderen,, die op de eerste dag van openstelling van het bad nog geen drie jaar zijn, hebben onder behoor lijke geleide gratis toegang. De zwemleskaarten kosten f 10,per sei zoen exclusief de entree. Dit bedrag is voor het lessen in groepsverband en geldt per persoon per seizoen. M ttggttj Op de Utrechtse paardenmarkt wer den maandag 405 paarden aangevoerd. Prijzen voor: luxe paarden f 1210 tot f1675; werkpaarden f1180 tot f1560 ;oude paarden f900 tot f1525; 3-jarige paarden f825 tot f1160; 2-ja- rige paarden f730 tot f900; veulens f310 tot f640; hitten f725 tot f950; slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f2,70 tot f 3,20; jonge slachtpaar den per kg geslacht gewicht van f 3,20 tot f4,10. Handel kalm. binnen lopen: het is een „Open Deur- dienst", met vrije toegang. Dit evenement wordt tevoren zo ruim mogelijk aangekondigd: op vele plaat sen in Veenendaal zullen aanplakbiljet ten te zien zijn en men overweegt in de week voor de bijeenkomst een spandoek in de Hoofdstraat te hangen. Onder handelingen hierover zijn nog gaande. Men hoopt op deze manier een zo groot mogelijk aantal belangstellenden naar het Verenigingsgebouw te lokken, „al zal men wel vroeg moeten zijn wil men verzekerd zijn van een zitplaats, want zoveel ruimte hebben we nu eenmaal niet", aldus de heer Slinkman. „De voorbereidingen voor deze avond zijn we reeds in februari begonnen", vertelde de heer Slinkman, lid van de wijkgemeente Sola Fide. „Onze kerke- raad staat er volkomen achter, terwijl we vanuit de gereformeerde kerkeraad reeds goede reacties hebben gehad". De medewerking van de deelnemende kerken is volgens de heer Slinkman en thousiast. Het Leger des Heils heeft er zelfs de eigen samenkomst voor verzet (luitenant Van de Harst: „Dat heb ik informeel gedaan, met een kleine groep als wij hier hebben is dat wel te rege len"). „Je kunt dit een oecumenische dienst noemen", meent de heer Slink man, „al heeft het niet de opzet om hierdoor te trachten de kerken één te maken, maar alleen het één-zijn te be leven. Er wordt over „eenheid" altijd heel veel gepraat, maar in deze dienst zal men er iets van kunnen zien. We verwachten dan ook veel jongeren deze leeftijdsgroep spreekt de eenheids gedachte altijd het meeste aan hoe wel de dienst zeer zeker ook voor de ouderen bedoeld is". Na afloop van de dienst is er de ge legenheid om onder het genot van een kopje koffie nog wat na te praten over het gehoorde. Op deze manier hoopt het comité tot vaste gespreksgroepen te kunnen komen, bestaande uit buiten- en randkerkelijken, want voor hen in de eerste plaats is deze avond bedoeld: het doel van de „Open Deur" is nog steeds evangelisatie. De gospel-group „The Four Sounds" (overigens heeft deze naam niets te ma ken met de „vier verschillende gelui den" die er ongetwijfeld te horen zullen zijn) is bekend van de tv, onder meer doordat zij vorig jaar winnaar werd van het AVRO-programma „Nieuwe Oogst". Ook in 1966 behaalde de groep de „Treslong-prijs" tijdens het gelijkna mige in Hillegom gehouden concours. Het bestaat uit de heren Daaf Voskamp bariton, Martin Schriek, tenor, Frans Leliveld, tenor en Jan Haaring, bas. ADVERTENTIE (niet meer schuiven met gewichten) Hoeveel is 100 gram boter? 20 gram cacao? Wat weegt een kopje rijst? Zonder schuiven met gewichten leest u het onmiddellijk af op de Tornado Salter keukenweegschaal. Er zijn 6 typen met verschillend' weegvermogen. Stuk voor stuk "precisie-snelwegers". Het afge beelde model is verkrijgbaar in wit te, rode of blauwe kunststof. Weegt tot 5 kg. Bakje tevens "maatbeker" voor vloeistoffen. Prijs f 29,75. An dere typen van f 10,50 tot f 39,75. Wilt u méér tlpa? Vraag uw winkelier om de uitzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohula, afdeling K., Dordrecht

De Vallei | 1967 | | pagina 3