Ir. J. van Ettinger is een geslaagd man Nog voor tien jaar „Verenigd Europa" in bloemenarchief Jeugd krijgt tijd om het leven te leren leven GLOBAAL WEER OVERZICHT Specialist in bloemendruk Regeling gevraagd inzake gemengde huwelijken DIRECTEUR BOUWCENTR UM 65 JAAR Goede weg Psychologie Samenwerking van drukkers Ds. B. Richters overleden Kunstmaan fotografeert weer op hele aarde: Oostenrijk Oppeppen Geel en groen ZILVEREN SCHOR" IN MEI OPEN ZILVEREN BRUILOFT Het geld ervoor werd door het Nederlandse volk bijeen gebracht ter gelegenheid van het zilveren huwelijks feest van het Koninklijk Paar in 1962. In de opzet ver schilt het centrum in niets van de Hunnenschans bij het Uddelermeer, die onder de vlag van de stichting Zilveren Jeugdcentra al enige tijd in gebruik is. HELEMAAL GEREED fSSS Betrouwbaar Wetenschap Manoevreren G. Henkes: worteltjes... ,Er zijn wel 24 soorten „j|TIJN leven is in te delen in perioden van tien jaar. Veertig jaar geleden had ik een dieptepunt: ik had bloedvergiftiging en een dubbele long ontsteking en de dokters hadden me opgegeven. Tien jaar later had ik een fi nancieel dieptepunt: ik was directeur van een kleine fabriek, die veel naar Oos tenrijk leverde en het optreden van Hitier sneed die markt af. Weer tien jaar later kwam het eerste hoogtepunt: de bouw van het Bouwcentrum begon. Nog tien jaar later in 1967 was de slag om dat Bouwcentrum, dat toch een waagstuk was geweest, gewonnen en daarmee ook de slag om mijn carrière". Ir. Jan van Ettinger, president-direc teur van de stichtingen Bouwcentrum/ Ratiobomv in Rotterdam, gaat 13 april zijn 66e levensjaar in als een man die weet dat h\j ls geslaagd. „Dit jaar, de afsluiting van de laat ste periode van tien jaar, is voor mij de bekroning, omdat dit jaar wordt begon nen met de voltooiing van het complex van het Bouwcentrum." Er komt een nieuwe strook laagbouw, die het „Oude Bouwcentrum" aan het Weena 700 ver bindt met het nieuwe complex, dat al aan het Kruisplein staat maar dat wordt verdubbeld. In deze strook verrijst een torengebouw van vijftien lagen, aan de kant van de Diergaardesingel komt een hotel voor buitenlandse studenten die cursussen volgen in het Bouwcentrum. Een parkeergarage zal de resterende ruimte vullen. Ir. Van Ettinger hoopt dat allemaal De bollenvelden met hun heldere kleuren, het frisse groen van de groenten en het ontluikende rood van tere rozen: Al dat oogverkwikkende is ieder jaar weer het bewijs, dat het door de winter opgedroogde leven in de natuur op nieuw kiem heeft geschoten. De mensen, die er dagwerk aan hebben, toekomstig fleurig en fris leven van de hand te doen aan tuinders en kwekers, hebben het vaak moeilijk gehad waar te maken, dat uit bollen en planten zoveel schoons zou komen. Maar de techniek van de kleuren druk is ze te hulp gekomen. Een aantal drukkerijen in Europa is spe ciaal voor het drukken van bloemen en planten tot samenwerking geko men. Eén daarvan is J. II. Henkes Grafische Bedrijven N.V. in Haarlem. Het bedrijf op het nieuwe industrie terrein in Haarlem, is voortgekomen uit de Rotterdamse Boek- en Kunst drukkerij. De drukkerij die aan de Nieuwehaven in Rotterdam was ge vestigd, veranderde bij het bombarde ment in 1940 in een puinhoop. Twee jaar later werd het bedrijf in Haarlem voortgezet en pre cies een kwart eeuw daarna (begin van dit jaar) werd een nieuw fors be drijfspand in gebruik genomen. Twee broers de heren G. en H. M. Henkes vormen de directie van deze zeer moderne drukkerij. De spe cialiteit is: bloemendruk werk. „Ruim tien jaar geleden was ik in Oostenrijk bij een uitgever. Die liet me catalogi van bloemen zien. Dat was allemaal kleurenwerk. Ik bezocht in Nederland wat mensen om na te gaan of er hier voor die bloemendruk ook interesse zou zijn. Dat was inder daad het geval", vertelt de heer G. Henkes. Wat hangend in een fauteuil (na 'n vermoeiende bespreking vertelt de directeur hoe het toen verder is ge gaan. De Haarlemse drukkerij sloot zich aan bij een groepering van veer tien drukkerijen, die allemaal veel BAARN Maandag ls in Baarn over leden in de ouderdom van 56 jaar, ds. B. Richters, directeur van het Zendingscen- trum der Gereformeerde Kerken en 'n bekend figuur in de internationale zen ding. Ds. Richters werd 7 juni 1910 in Den Haag geboren en was oorspron kelijk een paar jaar in de handel werk zaam. Hij deed staatsexamen en stu deerde aan de Vrije Universiteit. In 1939 werd hij kandidaat. Zijn eerste gemeente was Heerhugowaard, waar hij 25 oktober 1942 zijn intrede deed. Reeds twee jaar later werd hij be noemd tot directeur van het pasopge richte Zendingscentrum van de Gere formeerde Kerken in Baarn. In de zending heeft ds. Richters al lerlei functies bekleed. Onder meer was hij lid van de „Nederlandse Zendings raad", secretaris van het „Gerefor meerd Studieverband voor Oecumeni sche Zaken", deputaat van de Gerefor meerde Kerken voor de wereldomroep curator van het Zendingsseminarie en voorzitter van deputaten voor de infor matie van de Gereformeerde Kerken. Herhaalde malen heeft ds. Richters zendingsreizen gemaakt naar Indonesië naar Rwanda en andere landen. In de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba heef de oproerpolitie verschei dene honderden studenten verspreid die tegen een wet demonstreerden waarbij toestemming moet worden verkregen voor bijeenkomsten van meer dan vijf personen. De wet wordt vandaag van kracht. werk maken van bloemendrukwerk. „Elk bedrijf heeft z'n eigen afzetge bied, en met elkaar hebben we een groot centraal archief van litho's in Zwitserland. Moet ik drukwerk ma ken van een bepaalde bloem of van een soort groente, waarvan ik zelf geen foto heb, dan gaat er even een telexje naar Zwitserland. De volgende dag heb ik dan de litho, die ik nodig heb", zegt de heer Henkes. Dat elke drukkerij niet een kleuren foto kan hebben van elke soort bloe men of planten leert dit: Er zijn wel 24 soorten worteltjes. Van hel oranje gekleurde tot bijna witte, kropsla is er ook in heel wat soorten. Ook maar niet te spreken van de nagenoeg ein deloze verscheidenheid in bloemen- soorten. „We peppen de kleuren van de bloe men en planten wat op bij het druk ken", zegt de heer Henkes als hij ons in het magazijn tientallen voorbeel den laat zien. „Dat is nodig, omdat de afbeeldingen in de winkels dikwijls wat in het donker komen te staan." Het bedrijf zet zo'n drie tot vier miljoen gulden om in dit gespeciali seerde drukwerk. Dat is ongeveer een kwart van de gehele omzet. Henkes is de grootste partner in de club van bloemendrukkerijen. „Dat komt omdat in ons land de handel in tuinbouw- en siergewassen ongelooflijk groot is. De Nederlanders hebben zich enorm ingevreten in die handel", vindt de heer Henkes. De cijfers, die hij noemt over de hoeveelheden drukwerk, zijn enorm. De drukkerij levert jaarlijks zo'n der tig miljoen zaadzakjes af, de plaatjes uitgeverij (die een onderdeel van het bedrijf vormt) slijt aan de handel tien tallen miljoenen fleurige afbeeldin gen van bloemen en groenten. Die worden veel op doosjes geplakt. Het zijn dezelfde veelkleurige gladiolen, tulpen, rozen enzovoorts als in de ca talogi te vinden zijn, waarvan Henkes er vele in vele talen drukt. „Het zal met die bloemendrukkerij nog wel verder gaan", meent de heer Henkes. „Want door de welvaart zijn er steeds meer mensen die nu bloe men in hun tuintje zetten, terwijl ze vroeger aardappelen pootten. Boven dien worden er alsmaar bloemen en planten verkocht in zaken, die ook heel andere artikelen verkopen. Zoals de supermarkten. Daar wil men door een plaatje van te voren weten, wat men koopt." De 300 mensen die in het grafische bedrijf in Haarlem werken mag het soms wat geel en groen voor de ogen worden met al die kleuren, een ding is zeker: „De werknemers die met het bloe mendrukwerk te maken hebben, zijn allemaal liefhebbers van bloemen ge worden. Zelf hoor ik daar ook bij", zegt de heer Henkes, terwijl hij voor zich uit kijkt naar een tafeltje, waar fresia's op staan. Het is niet gemakkelijk, om het de handelaren in bollen en planten naar de zin te maken. „Er moeten soms van een bloem heel wat opnamen worden gemaakt, om een foto te krijgen die een han delaar helemaal aanstaat", zegt de heer Henkes. Die moeite is echter niet tevergeefs. Door het kleurendrukwerk dat met deze foto's gemaakt kan worden, vin den onze kwekerij-produkten grote af trek in de hele wereld. Meermalen is het voorgekomen, dat sommige soor ten vroegtijdig uitverkocht waren. nog als president-directeur te zien ver rijzen. Hij heeft vijf jaar bijgetekend en hij stelt zich voor daarna nog vijf jaar als adviseur aan het Bouwcentrum verbonden te blijven. „Ik ga dan wel wat kalmer aan doen. In het nieuwe kantoor gebouw komt ook een ruimte waar ik op mijn gemak kan zitten." In 1977 wil hij zijn laatste periode van tien jaar af sluiten, „want als ik 75 ben is het welle tjes". Op die wijze heeft de ras-organisator ook zijn eigen leven georganiseerd, zon der dat hij overigens in het algemeen het organiseren boven het leven wil stellen. Integendeel, hij wil juist het leven cen traal stellen, niet de techniek of de we tenschap. „Wij heben in het verleden te veel door de microscoop en te weinig door het venster gekeken. Waarom zouden we wel coca-cola kunnen verkopen, maar niet de vrede Je hebt alleen voor beide beroepsmensen nodig". Aan de verkoop van vrede draagt hij op zijn eigen wijze een (bouw)steen- tje bij door zijn reizen naar de ontwik kelingslanden, waar hij in opdracht van de directie Internationale technische Hulp van het ministerie van Buiten landse Zaken adviseerd bij onder andere de opzet van bouwprojecten. „De laatste vijf jaar ben ik gemiddeld vijf van de twaalf maanden op reis geweest. Mees tal zijn de programma's zwaar, zoals vorig jaar in Chili, waar ik in drie da gen tijds negen lezingen hield. Er is echter ook weieens een dag waarop je in een zwembad kunt liggen en kunt bridgen met drie Indische dametjes", lacht ir. Van Ettingen opgewekt. Hij vindt, dat de Nederlandse ont wikkelingshulp de goede weg bewan delt. „We gaan er van uit: W(j gun nen iemand niet helpen als hy zichzelf niet helpt en dus leggen we zo'n land geen compleet plan voor dat krijgt later altijd kasten vol kritiek omdat de ontwerper het land niet kende maar we sturen aan op de opzet van een eigen plan, waarbij wij adviseren en toezicht houden by de uitvoering. Al leen op die manier is kennisoverdracht mogelijk". Ook in een reeks publikaties droeg ir. Van Ettinger zijn gedachten over. Zijn boek „Naar een bewoonbare we reld" werd vertaald in het Engels, Spaans, Japans en Turks. Voor het samen met de heer J. Sitting geschre ven boek More..., through quality (Meer... door kwaliteit) zijn zelfs de vertalingsrechten gevraagd vanuit Polen en Rusland. „Daar gaat men de waarde van het individu langzamerhand ook weer hoger schatten", constateert ir. Van Ettinger tevreden. Hij verheugt zich oprecht over die resultaten, want hij is niet alleen een bouwman. „De wetenschap van de leef baarheid, interesseert me. Het gaat er om hoe we de omgeving kunnen schep- ïTirf-lTlTTTI Ir. J. van Ettinger voor een teke ning van de uitbreiding van het Bouwcentrum, waar dit jaar aan wordt begonnen: „Ik krijg er een ruimte, waar ik op mijn gemak kan zitten, want ik ga het wel kal mer aan doen zegt hij. O pen waarin we gelukkig kunnen zijn, hoe we onze economische middelen zo goed mogelijk kunnen gebruiken". Tegen die achtergrond staat ook het werk van ir. Van Ettinger voor de Europese orga nisatie voor kwaliteitscontrole, een orga nisatie die haar secretariaat in het Bouwcentrum heeft. Al dat werk op het gebied van de statistiek, economie, organisatie en bouwkunde, dat de naam van het Bouw centrum tot in alle uithoeken van de wereld heeft gebracht, heeft ir. Van Ettinger kunnen ontplooien, zoals hij zelf zegt, dank zij drie omstandigheden: „In het begin heb ik veel fouten ge maakt en daarvan geleerd hoe belang rijk goede medewerkers zijn en daar heb ik veel geluk mee gehad. Misschien ben ik de prima donna, maar er zijn hier mensen in huis zonder wie het me niet was gelukt, zoals de heren K. L. de Vries, mijn tweede man en J. Sitting mijn partner in het adviesbureau voor kwaliteitsbeleid en besliskunde, beiden zonder academische graad maar met een superieure intellegentie". Als derde belangrijke omstandigheid ziet ir. Van Ettinger „je thuis". Als je vrouw en kinderen te veel zorg eisen, kan je als man niet werken". Zijn kinderen zijn er alle vier zonder te veel zorg te eisen in geslaagd een univer sitair niveau te halen. „Mijn twee zoons en ik zijn alle drie werktuigbouwkundig ingenieur, maar wij doen geen van drieën iets aan werk tuigbouw. De oudste werkt hier bij Ra- tiobouw (het bestuur zegt dat ik hem in een hoek druk, maar hij komt er wel) en de jongste is in de technische-com- merciële richting in het bedrijfsleven te rechtgekomen". „Zo zaten we een maand geleden alle drie op verschillende plaatsen in Afrika. De drie vrouwen in huis doen allemaal aan psychologie: de oudste, moeder van drie kinderen, heeft net in Amerika haar graad gehaald en kan binnen twee jaar promoveren. De jongste heeft haar kan didaats en is assistente van een hoog leraar" „Mijn vrouw tenslotte is voorzitster van het Sociaal-Pedagogisch Centrum dat de mentaal gehandicapte mens wil helpen. Zij is ook onze lastigste klant, want wij ontwerpen nieuwe gebouwen voor het Sociaal-Pedagogisch Centrum". Daarmee is het gesprek terug bij het Bouwcentrum, het tastbare resultaat van ir. Van Ettingers leven en werken. Zonder valse bescheidenheid kijkt hij te rug op de weg, die naar dat resultaat leidde. Ronduit geeft hij toe waarom hij tevreden is met de 65 jaar die achter hem liggen: „Ik heb nooit iets gedaan wat iemand voor me al had gedaan". (Van een onzer verslaggevers) Qeef ons toch de tyd om het leven te Ieren leven." Dit opschrift, dat als een noodkreet aandoet, siert een affiche in de recreatiezaal van het Zilveren Schor, het ontmoetingscentrum voor jonge mensen aan het Veerse Meer, dat volgende maand door koningin Juliana wordt geopend. Als de jongeren van Nederland ergens de kans krijgen te leren leven, dan is het wel onder de pyramidevormige daken van dit jeugdcentrum, waarvan vooral het interieur een juweel van een ontwerp is. Zijn bestemming van ont moetingscentrum voor jongeren kreeg het Zilveren Schor van de Koningin en prins Bernhard. Het Zilveren Schor ligt, stil en verlaten, ingeklemd tus sen de boorden van de vroegere Zandkreek en de oude zeedijk, die geen functie meer heeft sinds de afdamming van de zeegaten tussen Walcheren en Noord-Beveland. De gebouwen met hun grijze puntdaken liggen als de ele menten uit een blokkendoos op de schorren uitgestald. Ze horen nog niet helemaal bij het landschap. Daarvoor zul len de tienduizenden boompjes en struiken moeten zorgen, die nu een nog wat moeizaam bestaan lijden, belaagd als ze worden door de wind, die hier vrij spel heeft. ginnenshuis is het Zilveren Schor kant en klaar. In de grote recreatiezaal brandt al het kolossale houtvuur en de eerste groepen jongeren hebben al voor een ver blijf van een week hun intrek genomen in de smaak vol ingerichte en met veel hout en glas afgewerkte ruim ten. Het is de bedoeling, dat jongens en meisjes tussen vijf tien en dertig jaar elkaar op het Zilveren Schor in groten getale zullen ontmoeten. Zij zullen er creatief bezig zijn en gesprekken voeren over de meest uiteenlopende onder werpen. De mogelijkheden voor sport en spel zijn legio. In de toekomst zal het centrum worden uitgebreid met een jachthaven. Op de buitendijkse gronden van het kroondomein tussen Veere en Arnemuiden ligt het Zilveren Schor te wachten op de jeugd van Nederland. In de sfeervolle recreatiezaal, die 's wonds wordt verlicht door een batterij schemerlampen in de vorm van het Atomium, brandt al het houtvuur. De warmte ervan straalt uit tot op de verzonken dansvloer op de voorgrond. \7"erscheidene malen per dag kunnen meteorologen vermoedelijk zeer binnenkort al een totaalbeeld krijgen van weersveranderingen over de gehele wereld. De leverancier van die reeksen totaalbeelden is dan een ruim 365 kg zware kunstmaan, ATS-2, ten min ste wanneer de Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart NASAer in slaagt hem in de beoogde baan om de aarde te brengen. De ATS-2 moet op een hoogte van ongeveer 11.300 km in een cirkelbaan om de aarde terecht komen. Op die zeer grote afstand kan een van de twee televisiecamera's aan boord van de kunstmaan de gehele aardbol fotografe ren. De ATS-2 zal in 6 uur 23 minuten een baan om de aarde beschrijven en kan de aarde dus telkens uit een an dere gezichtshoek fotografe ren. De weerkundigen kunnen elke tien minuten zo'n foto verwachten. Zij kunnen elke tien minuten zien hoe het wol kendek zich boven de aarde beweegt, waar de stormker- nen zich vormen of uitrazen, waar de hemel onbewolkt is, en nog veel meer. Dergelijke foto's zullen op den duur de mensheid veel minder afhankelijk maken van de grillen van het weer. Het letterlijk globale over zicht van de weersgesteldheid dat zij de meteorologen ver schaffen, kan weersverwach tingen die verscheidene da gen geldig zijn dan even be trouwbaar maken als de hui- geldig zijn. Alweer zo'n kunstmaan, zul len sommige mensen denken; het nieuws is daar nu toch wel af? Wij zouden niemand met bijzonderheden over de ATS-2 vermoeien indien dat werkelijk zo was. Het gaat, hoewel heel veel mensen het zeer dure gedoe met al die kunstmanen nu wpl geloven, eigenlijk nu pas goed ernst worden met allerlei toepas singen van de ruimtevaart techniek waarbij de samenle ving baat kan hebben. Dat blijkt ook uit de naam van de kunstmaan, waarom het hier gaat. ATS is de afkorting van Applications Technology Sa tellite in het Nederlands: kunstmaan voor technische toepassingen. Geen voorzich- tig geprobeer meer met nieu we technieken dus, maar toe passing van technieken die in de afgelopen jaren deugdelijk zijn gebleken en hun geld zul len opbrengen. De ATS-1, de eerste in deze serie nieuwe kunstmanen, die op 6 december van het vorige jaar in een baan om de aarde werden gebracht, is daarvan een goed voorbeeld. Die kunstmaan draait in een et maal om de aarde en staat dus, van de aarde gezien, schijnbaar stil. De schijnbaar vaste plaats aan de hemel van de ATS-1 ligt ongeveer 35.800 km boven het eiland Christ mas, midden in de Stille Oce aan. Op die grote afstand relay- eert de ATS-1 televisiepro gramma's, zowel zwart-wit als in kleuren, tussen Japan, de Verenigde Staten en Australië. Verder maakt de ATS-1 wolkendek foto's van het hele gebied van de Stille Oceaan. Hij zendt die foto's uit naar grondstations in de drie genoemde landen. Boven dien brengt de ATS-1, onge acht de kwaliteit van de ra dioverbindingen op aarde, goede radiotelefoonverbindin gen tot stand tussen posten in de Verenigde Staten en passagiersvliegtuigen boven het zuidelijke deel van de Stille Oceaan. Een ATS is dan ook een combinatie van een communi catiekunstmaan en een mete orologische kunstmaan. Daar bij komt dan nog dat een ATS ook nog allerlei metingen ver richt waarvoor wetenschappe lijke onderzoekers grote be langstelling hebben. Ook de ATS-2 is zo'n ma- nus-van-alles onder de kunst manen. In een opzicht is hij heel bijzonder. Hij heeft zes uitsteeksels, waarvan er vier elk bijna 37 meter lang zijn. De vier lange uitsteeksels vormen samen een kruis dat zich, onder invloed van de zwaartekracht zodanig op de aarde zal richten dat de „me teorologische" camera's van de kunstmaan steeds op de aarde gericht kunnen blijven. Dit is een passief richtsys- teem, een stelsel zonder be wegingsmechanismen dus, waarvan de NASA hoge ver wachtingen heeft. De ingenieurs die in de we reldruimte al jaren proeven met dergelijke passieve richt- systemen nemen willen graag weten hoe de wel zeer lange uitsteeksels van de ATS-2 zich zullen gedragen. Daarom heeft de ATS-2 camera's aan boord die opnamen van de uitsteeksels maken wanneer er met de kunstmaan wordt gemanoeuvreerd. Ook die op namen worden naar de aarde gezonden* De Ned. Hervormde Predikantenvereniging heeft telegrammen gezonden aan kardinaal Alfrink en aan het moderamen van de hervormde synode in Den Haag over de zogenaamde gemengde huwelijken tussen rooms-katholieken en pro testanten. In het telegram van de Hervormde Predikantenvereniging wordt de bisschop pen van de R.-K. Kerk en de synode van de Ned. Hervormde Kerk gevraagd zo spoedig mogelijk een regeling tot stand te brengen betreffende de gemeen schappelijke verantwoordelijkheid voor de gemengde huwelijken, met name wat de huwelijksdienst betreft

De Vallei | 1967 | | pagina 4