Veenendaals dagblad. Protesten tegen verblijf Johnson in Uruguay Buiten Weinig armslag voor Engelsen Premier De Jong geeft overzicht hele formatie VLIEGER OPLEIDING NU IN GILZE-RIJEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Telegram na incident bij Drakensteyn TOPCONFERENTIE KOMT VANDAAG OP GANG VOORBEREID OP EEN AANVAL Strijd tussen twee scholen in Arnhem Beter weer Prinselijk paar zoekt nieuwe huismeester Vrachtwagens in V.S. gaan weer rijden Economie verbeterdmaar REGERINGSVERKLARING KRIJGT UNIEKE VORM Medisch team Forse loons verhogingen van de baan Gieterij Becking en Bongers gaat sluiten Twee kinderen overreden recherche verdreef persfotografen honden Powell herkozen Boomparasiet REDE STAKINGEN? opstand dreigt in klarendal bezorgd Europese banken richten S.F.E. op voorzichtig goed nieuws n.v. lovink neemt personeel over Bur. voor redactie en administratie: Prin9 Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op df., do. en za. 1-10 wooden '1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 12 APRIL I967 4le JAARGANG ERNSTIGE REL IN MONTEVIDEO (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE Op de Bos weg aan de zuidelijke zijkant van kas teel Drakensteyn heeft zich gisteren omstreeks het middaguur een incident voorgedaan tussen de met honden uit geruste paleisrecherche en een groepje fotografen en journalisten. Dat was voor de persvertegenwoor digers aanleiding in een telegram aan prinses Beatrix en prins Claus aan te dringen op een onderhoud „teneinde uw privéleven en onze normale be roepsuitoefening in de juiste verhou ding te brengen". De moeilijkheden waren ontstaan toen een fotograaf vanaf de openba re weg, de 300 Roedenlaan, door het hek en de bosjes van Drakensteyn keek. Hij wilde nagaan of er opna men waren te maken van wande laars op het terrein van het kasteel, ter hoogte van het zwembad dat daar voor het prinselijk paar in aanbouw is. Op dat moment verscheen een rechercheur met portofoon en hond, die de fotograaf op hardhandige wij ze zou hebben gelast zich te verwij deren. Direct daarop verschenen meer fo tografen en journalisten. De paleis rechercheur kreeg versterking van een tweede rechercheur met hond, een derde hield zich op de achter grond. Ook een kapitein van de Rijks- litie verscheen op de 300 Roeden- aan. DO la; De politiemannen zeiden dat het niet toegestaan was op dat deel van de 300 Roedenlaan te blijven staan. Met blaffende honden werd dat bevel on dersteund, maar een particulier echt paar dat er met een jongetje liep te wandelen, werd niets in de weg gelegd. Gevraagd naar de reden van het plotselinge verbod tot stil blijven staan op de openbare weg, beriepen de rechercheurs zich op hun opdracht. Van wie die opdracht afkomstig was wilden zij niet zeggen. Waarschijnlijk was de opdracht geïnspireerd door het bericht dat een Duitse fotograaf een dag tevoren prins Claus op die plaats zou hebben gefotografeerd. Gistermid dag om half een toen de wandeling binnen de hekken van Drakensteyn blijkbaar was geëindigd werd het verbod tot stil blijven staan opgehe ven. NEW YORK De negerpredikant Adam Clayton Powell is gisteren met een grotere meerderheid dan ooit tevo ren herkozen als afgevaardigde van Harlem in het Huis van Afgevaardig den. Powell, die vorige maand door het Huis werd afgezet, behaalde 27.900 stemmen, tegen 4.091 voor de Republi keinse Lucille Pickett Williams en de conservatieve predikant Ervin Yearlin - beiden negers. fe kunt hierbij aan de boomklever óf de boomkruiper denken, maar voor vandaag heb ik het oog op de eerste. Misschien komt dit, omdat ik er straks een contradictio in ter minis druk op de begane grond bezig zag. Dat was langs een bituum- weg door het bos en de musgrote, robuuste vogel was zo verdiept in zijn werk (het oplezen van kluitjes mod der en leem voor de nestbouw), dat hij me nauwelijks opmerkte en een auto rustig liet. passeren. Vinden wij naderhand in een natuurlijke boom holte of nestkastje het home van de klever, dan kan ongetwijfeld van een merkwaardig aanwensel kennis wor den genomen, namelijk het voor het vogellichaam pasklaar maken van een te grote entree tot de woning. Het dier moet er namelijk net door kunnen, méér niet en daarom metselt hij zolang met leem, slik en eigen speeksel, tot het doel bereikt is. Niet zelden is zulk een wand 2 cm dik, doch men heeft ze ook van 6 cm aan getroffen, waarvoor liefst veertien dagen stukadoorswerk nodig was. Heeft de boomklever het geluk reeds dadelijk een passende doorgang te vinden, dan smeert en pleistert hij als een fanatieke doe-zelver toch luk raak hier en daar een beetje specie, bijv. op het dak van een nestkast, wat natuurlijk geen zin heeft. Door gaans komt het huis nog in april klaar, want toewijzing, bouw-, noch vestigingsvergunning hebben zulke bevoorrechte gegadigden in bos en park nodig.' Ze hebben nog tijd voor een luidruchtige hofmakerij over. 12 april '67 A. B. WIGMAN MONTEVIDEO In het centrum van de hoofdstad van Uruguay, Mon tevideo, is het gisteren tot heftige botsingen gekomen tussen de politie en studenten die protesteerden tegen de aanwezigheid van president Johnson in hun land. De studenten, die een bijeenkomst wilden houden, richtten voor de uni versiteit een barricade op, waardoor het verkeer kwam stil te liggen. Toen de politie arriveerde, hadden de stu denten zich in het universiteitsgebouw teruggetrokken. Volgens de politie schoten de studenten vanuit de ra men, maar een studentenleider zei dat alleen rookbommen en krachtige voetzoekers naar de politie waren ge gooid. De politie wist tenslotte met steun van de republikeinse garde de orde te herstellen. Maandag hadden betogende studen ten een pop, die het Amerikaanse staatshoofd moest voorstellen, ver brand. Bij gevechten met de politie werden politiemannen en burgers zwaar gewond. Gistermiddag hadden de studenten, die zich in de universiteitsgebouwen hadden verschanst, een spandoek op gehangen met de woorden „de dood aan Johnson" en „weg met de moor denaars van Vietnam." De politie ge lastte de studenten naar buiten te ko men, maar de betogers gaven hier aan geen gehoor. Daarop drongen po litiemannen naar binnen, waarbij zij gebruik maakten van traangasbom- men. De rector-magnificus wist ech ter, voordat het tot een treffen op grote schaal was gekomen, beide par tijen te bewegen tot een bestand. Alle winkels in Montevideo sloten hun deuren. De anders drukke uni- versiteitswijk was verlaten. De stra ten lagen vol met stenen en andere projectielen die de studenten hadden gebruikt. Men vreest dat er zich van daag nog ernstigere ongeregeldheden zullen voordoen, als de conferentie van staatshoofden van het westelijke halfrond wordt geopend. Intussen arriveerde president John son uit de onrustige hoofdstad van Uruguay met een hefschroefvliegtuig in de streng bewaakte badplaats Pun- ta del Este, waar de topconferentie wordt gehouden. Met het presidenti ele straalvliegtuig had hy de reis van Washington naar Montevideo ge maakt. In een korte rede, waarin hij ook enkele zinnen in het Spaans sprak, zei het Amerikaanse staatshoofd, dat het programma van de z.g. „allian tie voor de vooruitgang", dat zes jaar geleden in Punta del Este werd opgezet, pas in de beginfase verkeert. De ervaring heeft geleerd op welke punten de uitvoering moet worden versneld. De vorderingen in de laat ste jaren hadden getoond, dat het initiatief steeds meer van Latijns- Amerikaanse kant komt, aldus de president. Verscheidene vakbonden hebben voor vandaag stakingen aangekondigd vanwege de opening van de inter- Amerikaanse topconferentie en ruim 200 studenten en vakbondsleden zijn bezig aan een protestmars naar Pun ta del Este. LAGE VUURSCHE Prinses Bea trix en prins Claus zoeken een nieuwe huismeester, want de heer Masten broek, die sinds prinses Beatrix kas teel Drakensteyn bewoont deze functie vervulde, heeft een maand geleden ont slag genomen. Zijn vrouw die kokkin was, werkt ook niet meer voor het prinselijk paar. Prinses Beatrix heeft voorlopig een la kei geleend van paleis Soestdijk. Het echtpaar Mastenbroek woont nog in Drakensteyn. Een woordvoerder van de R.V.D. be vestigde, dat aan huismeester Masten broek met ingang van 1 februari j.l. ontslag is verleend. WASHINGTON De Teamsters Union en de vervoerbedrijven heb ben vandaag in beginsel overeen stemming bereikt over de voorwaar den van een nieuwe arbeidsovereen komst. Verwacht wordt dat aan de uitsluiting van de vrachtwagenchauf feurs spoedig een einde zal komen. Federale bemiddelaars, vakbonds functionarissen en vertegenwoordi gers der vervoerbedrijven hebben het akkoord bekendgemaakt en ver klaard, dat dit thans nog slechts de goedkeuring behoeft van beleidscom missies van zowel de Teamsters Uni on als het bedrijf. Bovendien moet het nog definitief goedgekeurd worden door de 450.000 leden van de Teamsters Union. De eerste onderhandelaar voor de vervoerbedrijven, Donald Cantlay, zei dat de vrachtwagens weer zouden gaan rijden zodra de directie van Trucking Employers Inc. het akkoord goedkeurde. Van onze correspondent ARNHEM De schoolstrijd tussen twee rooms-katholieke scholen in de Arnhemse volkswijk Klarendal dreigt1 tot een regelrechte opstand te leiden. I Namens het oudercomité van een van de scholen zijn gisteren circulaires ver spreid waarin wordt gevraagd de kin deren uit protest tegen „leugen en be drog" vandaag thuis te houden. Het gaat om de twee vlak naast el kaar liggende St. Jansscholen I en II. Doordat het aantal kinderen in Klaren dal steeds kleiner wordt, is besloten één van de scholen te sluiten. Daarvan is na lang heen en weer gepraat de St. Jansschool I de dupe geworden. Op deze school werden de kinderen volgens traditionele methoden opge leid voor mulo of h.b.s. Op de St. Jans school II worden modernere onder wijsmethoden toegepast. Het schoolbe stuur besloot daarom deze laatste school te handhaven, maar dat was niet naar de zin van het oudercomité van de eerste school. Er werden langdurige besprekingen gehouden en tijdens enkele openbare vergaderingen laaiden de hartstochten vaak hoog op. Ten slotte werd een be roep gedaan op kardinaal Alfrink, die zijn hulpbisschop mgr. Th. Hendriksen met de ontrafeling van de moeilijkhe den belastte. Volgens de gisteren verspreide circu laire zou het schoolbestuur allerlei leu gens hebben verspreid om tot sluiting van de St. Jansschool I te komen. Het oudercomité heeft enkele malen om tussenkomst van de hulpbisschop ge vraagd. „De hulpbisschop vindt deze zaak echter niet van de hoogste prioriteit", aldus de circulaire. Het oudercomité roept op tot schoolstaking als uiting van bezorgdheid over het lot der kinde ren en de beknotting van de vrijheid van schoolkeuze. „Door deze daad roept u een halt toe aan leugen en bedrog, geuit door een achttiende-eeuwse regentencollege dat zich rooms-katholiek schoolbestuur St. Willibrord noemt", aldus de circu laire. AMSTERDAM Vijf grote Euro pese Banken, te weten de Algemene Bank Nederland N.V., de Banca Na- zionale del Lavoro, de Banque Na tionale de Paris, de Barclay's Bank Ltd, de Dresdner Bank en de Ame rikaanse bank, de Bank of America, hebben besloten over te gaan tot de oprichting van de Société Financière Européenne, zo wordt van ABN-zijde medegedeeld. De nieuwe financiële instelling zal bestaan uit twee ven nootschappen met eenzelfde naam, waarvan de een te Parijs en de an der te Luxemburg zal zijn gevestigd. Het geconsolideerde maatschappelijke kapitaal van beide instellingen zal bij de oprichting 37,8 miljoen Franse francs bedragen. De Meisjes-militie in Noord-Viët- nam draagt het geweer op de rug om elk moment in gevechtsactie te kun nen komen. Ondertussen gaat het werk in de rijstvelden normaal door. 0 De tijd is voorbij, dat de Betuwe als woongebied al of niet ten on rechte misprijzend werd bekeken. Het rivierengebied stond alleen in de be langstelling tijdens de bloesemperiode en wanneer het fruit werd geoogst. Vooral bij veel mensen van juist over de grote rivieren leefden er bij het noemen van de naam Betuwe gedach- tenassociaties van achterlijkheid en on volwassenheid. Veel Betuwse gemeen ten zijn thans echter hard op weg de al of niet vermeende achterstand in te lopen. In Kesteren bijvoorbeeld ont wikkelden zich in de afgelopen jaren onder invloed van een zich steeds ver der uitbreidende industrie aantrekkelij ke woonkernen, die nog steeds verder uitdijen zonder dat de voor de Betuwe kenmerkende rust er erg door in het gedrang komt. Ook Opheusden spreekt in dit opzicht een hartig woordje mee. De SGP in Veenendaal heeft alle re den om dankbaar te zijn. De leden van de kiesvereniging hoorden gister avond tijdens de jaarvergadering dat in het afgelopen jaar vijftien nieuwe le den waren toegetreden. De groei weer spiegelde zich ook in het aantal raads- zetels. 0 In Scherpenzeel heeft men een uit gebreid feestprogramma opgesteld voor de viering van de geboorte van een prinsenkind en de verjaardag van H.M. de Koningin. 0 Leersum krijgt Engels bezoek en in Rhenen neemt de gemeente .haar toevlucht tot zwaar materiaal om een boze expediteur in het gareel te laten lopen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regeringsverklaring met alle bijlagen over het verloop van de kabinetsformatie krijgt de Tweede Kamer volgende week dinsdag in boekvorm voorgelegd. Daarbij bevindt zich ook het tot nu toe geheime stuk van prof. dr. J. Zijl stra van 4 maart, dat de hoofdlijnen bevat van een beknopt regeringsprogram, waarop zowel mr. B. W. Biesheuvel als de heer De Jong als formateur hebben gewerkt. Het is voor het eerst in onze politie ke geschiedenis, dat een nieuw optre dende minister-president alles open legt, niet alleen wat zijn eigen forma tieperiode betreft, maar ook die van zijn voorgangers. Bovendien gebeurt dit heel overzichtelijk en handig in de vorm zoals de staatsdrukkerij al gedu rende geruime tijd allerlei regerings nota's uitgeeft. Premier De Jong antwoordde giste ren aan de socialistische oppositielei der drs. J. M. den Uyl dat de do cumenten, die tijdens de kabinetsfor matie zijn gewisseld, bij de regerings verklaring zullen worden gevoegd. Dit houdt dus in, dat alles bekend zal wor den en in het Tweede-Kamerdebat over de regeringsverklaring ter sprake zal kunnen worden gebracht. Ook dit is iets nieuws. De nieuw op tredende regeringsleider aanvaardt hiermee niet alleen de verantwoorde lijkheid voor zijn eigen formatiewerk, De vliegeropleiding van de Koninklijke Luchtmacht heeft, in verband met de overplaatsing naar de basis Gilze-Rijen, dinsdag afscheid genomen van de vertrouwde basis Woens- drecht. Nadat de commandant van de basis Woensdrecht de dank had aanvaard van de scheidende officieren en manschap pen vertrokken de lesvliegtuigen naar het nieuwe honk maar ook voor dat van zijn voorgan gers prof. dr. J. Zijlstra en mr. B. W. Biesheuvel. Vooral dat laatste is belangwekkend, omdat tot op heden niet duidelijk is komen vast te staan waarom deze an ti-revolutionaire formateur het bijltje erbij heeft neergelegd: wegens een aantal fatale weigeringen van KVP- ers of tengevolge van de tegenwerking uit zijn eigen partij. Dit zal nu de volgende week aan de hand van het boekje van premier De Jong uit de doeken kunnen worden ge daan. De gehele fase-Biesheuvel zal dan ook stellig tijdens het parlemen taire debat overhoop worden gehaald. Bijna twee jaar geleden heeft de toenmalige premier mr. J. M. L. Th. Cals weliswaar ook zijn regeringsver klaring in druk uitgegeven, maar toen bleven de formatiestukken achterwege. Mr. Cals heeft er zich toen bijzonder aan geërgerd dat de Kamerleden de gedrukte regeringsverklaring al in han den hadden, toen hij aan het woord was. De afgevaardigden zaten al te bladeren om na te gaan of hij dezelfde tekst hield. De regeringsverklaring van premier De Jong zal volgende week dinsdag om een uur in de Tweede Kamer worden afgelegd. Op grond van de ervaring met mr. Cals zal pas na afloop daarvan het boekje van premier De Jong aan de leden van de Staten-Generaal, dus zowel aan de leden van de Tweede Ka mer als aan die van de Eerste Ka mer, worden uitgereikt. Het Tweede-Kamerdebat over de re- regeringsverklaring begint woensdag ochtend 19 april om 11 uur. De fracties hebben op deze manier ruimschoots de tijd om zich voor te bereiden. Die dag zal geheel zijn gewijd aan het debat. Premier De Jong zal donderdag 20 april antwoorden. LAGE VUURSCHE Prof. dr. W. P. Plate uit Utrecht zal zich bij de be valling van prinses Beatrix laten assis teren door de kinderarts dr. J. Druk ker uit Amersfoort, de narcotiseur G. M. M. Nijhuis uit Bilthoven en zus- j ter C. L. van Beuzekom uit Jaarsveld. Wanneer prof. Plate zijn intrek zal nemen op kasteel Drakensteyn is nog niet bekend, doch de R.V.D. heeft la ten weten, dat daarvan terstond mede deling zal worden gedaan. Zodra prof. Plate zulks noodzakelijk acht, zal hij ook de overige leden van het medisch team naar Drakensteyn laten komen. (Van onze correspondent) LONDEN De Britten zullen voorlopig veel blijven betalen voor hun rookgerei en hun borrel aan di recte en indirecte belasting. Ze mo gen nog niet rekenen op forse loons verhogingen of een flinke stijging van dividenden. Dat was de boodschap die ze gis teren kregen van Callaghan, hun mi nister van financiën, die met een slaapverwekkende rede van ander half uur in het Lagerhuis zijn be groting indiende voor het belasting jaar '67-'68. Voor de man in de straat was het belangrijkste „dat er niets bijkomt en niets afgaat", zoals een kranten verkoper zei toen hij de laatste be grotingseditie van zijn blad aan de man bracht. Hij doelde op de inkom stenbelasting. Velen hadden gehoopt op een be scheiden verlaging, nu het wat be ter gaat met de Britse economie. Maar de minister is niet bezweken voor de verleiding van populaire maatregelen. Hij blijft voorzichtig om het ingetreden herstel niet in ge vaar te brengen. Dat Callaghan ditmaal niets dra matisch had te vertellen, is op zich zelf goed nieuws. De betalingsbalans staat er veel beter voor, de uitvoer beweegt zich in opgaande lijn en het buitenland heeft meer vertrouwen in Engeland en in het pond sterling dan lang het geval is geweest. Het tekort op de betalingsbalans is in twee jaar tijds teruggebracht van 8,2 miljard gulden tot 1,8 miljard in het vorige jaar. De Britse regering is ervan over tuigd dat er dit jaar een flink over schot komt. Dat is ook hard nodig, want er moet nog heel wat worden afgelost aan het Internationaal mo netair fonds. De lening van 1964 (3,5 miljard gulden) is al terugge bracht tot 2,9 miljard. Die hoopt men voor het eind van het jaar af gelost te hebben. ULFT De directie van de N.V. Becking en Bongers te Ulft heeft zich genoodzaakt gezien de gieterij per 1 juli te sluiten. Een gelukkige omstan digheid is, dat deze maatregel voor het personeel geen gevolgen zal hebben. De N.V. Lovink te Terborg zal de order portefeuille van de Ulftse gieterij over nemen met enkele tientallen personeels leden. In totaal werken in de gieterij van B. en B. zestig man, van wie niemand ontslagen zal worden. Tot 1 januari '68 is er voldoende zekerheid omtrent de werkgelegenheid in de haardenfabriek van B. en B. Reeds in het begin van dit jaar dre ven er donkere wolken boven de giete rij van het Ulftse bedrijf. Toen al moest besloten worden de gieterij te reorganiseren en werden enkele tien tallen personeelsleden ontslagen. Door deze reorganisatie hoopte men de gie terij te redden. Men is hierin helaas niet geslaagd. LEEUWARDEN De 8-jarige Mar- gien Johanna Mulders uit Leeuwarden is dinsdagmiddag op de Groninger straatweg in haar woonplaats door een personenauto overreden en korte tijd later overleden. Het ongeluk gebeurde dicht bij haar ouderlijke woning. Het 6-jarig jongetje L. van Grunsven is dinsdagmiddag in Rosmalen bij het oversteken van de straat door een vrachtauto met aanhangwagen aange reden. Het jongetje was op slag dood. Een regenzone, die ons land maan dag in noordelijke richting was ge passeerd, keerde dinsdag langzaam terug en veroorzaakte in de afgelopen nacht in de westelijke helft van net land opnieuw regen. Deze regenzone verwijdert zich thans langzaam in westelijke richting. Met een zwakke oostelijke tot zuid oostelijke stroming vloeit thans zach te en betrekkelijk vochtige lucht naar onze omgeving. Deze lucht is onsta biel, zodat er zich plaatselijk een bui in zal ontwikkelen. In de avond en nacht zal het in het algemeen opklaren, zodat de kans op vorming van stralingsmlst groot is. Overdag zullen de temperaturen ln het algemeen op een hoger niveau komen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1