Groot feest bij kroning van H. M. Koningin Wilhelmina Uit de oude doos Eerste optreden van „D.S." kostte menig zweetdruppeltje UGA SGP-ledental nam met vijftien toe r De heer J. Bruis stond aan de wieg van de Scheepjes wolharmonie Motorrijd er bij ongeluk omgekomen Onó tuin lou wh oelz Oprichting Hitte Begroting de veelzijdige voeding Opgetekend door Rik Valkenburg Hij tintelt van vitaliteit en ondernemingsgeest. Geen wonder: 't is een Liga-kindje. In zetelt een rijke schakering voedingselementen. Voor de groeiVoor beenderstelsel en gebitVoor blakende gezondheid! voor baby, kleuter en schoolgaand kind ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN WOENSDAG 12 APRIL 1967 VEENENDAAL De inhuldi gingsfeesten tijdens de kroning van H.M. Koningin Wilhelmina van Oranje-Nassau, in 1898, vergden in geheel Nederland toentertijd veel voorbereidingen. Het was alsof ieder een aanvoelde welk een gewichtige rol deze Landsvrouwe in de geschie denis zou gaan spelen. Ook in Veenendaal werd er de no dige aandacht aan besteed. Mensen uit allerlei richtingen en van diverse uiteenlopende opvattingen, gingen zich voorbereiden in tal van com missies, om de jonge koningin bij haar inhuldiging een groots eerbe toon te bieden. In die tijd was het leven in Veenendaal in alle opzichten veel rustiger en gemoedelijker dan nu. Zo werd bijvoorbeeld de aanwe zigheid van een vreemdeling in het dorp spoedig gesignaleerd. Een eve nement was het ook als er „hard lopers", „berenleiders" of „Duitse muzikanten" het dorp bezochten. Het spreekt dus vanzelf, dat het feit als de kroning van een koningin een enorm opzien zou baren. Reeds op 27 oktober 1896 werd er door de toenmalige burgemeester, jhr. L. H. J. M. van Asch van Wijck, een commissie geïnstalleerd ter voorbereiding van het feest. Voor zitter werd G. W. H. M. van der Kaay, secretaris J. G. Sandbrink en penningmeester E. H. Hootsen. Het feestprogramma bestond uit: dank diensten in de kerken, versiering en verlichting van de straten, uitdeling aan de armen, kinderfeest, het plan ten van een herinneringsboom op de markt, optocht, muziek en vuurwerk. Verder zou aan de enige te Veenen daal wonende oud-strijder van 1830, de bejaarde Pieter van Wakeren, een bedrag van 25,- worden aangebo den. Een grote geldsom voor die tijd. Er stond dus ook muzikale mede werking op het programma vermeld. Er zouden verschillende vaderlandse liederen ten beste worden gegeven. Maar... Veenendaal bezat geen mu ziekkorps. Daar kwam echter veran dering in. Op de D.S. van Schuppen- fabriek werd door verschillende men sen over dit probleem gesproken, wat resulteerde in de oprichting van het bekende muziekgezelschap de „D.S." op 21 januari 1897. Dirigent werd de heer Bikkers van de Amersfoortse stafmuziek. We voerden een gesprek met een van de allereerste leden van dit korps, de heer Jan Bruis, geboren in oktober 1875 (en nu dus bijna 92). Bij zijn dochter en schoonzoon aan de Larikslaan 8, troffen we hem aan. Op bijgaande foto zien we hem op de achterste rij, derde van rechts. Op het vaandel staat: Muziek- en zanggezelschap D.S. Er was ook een zangvereniging aan verbonden met leden uit het korps en een aantal dames en meis jes uit de fabriek. Misschien waren er ook wel tenoren en bassen bij die niet aan het korps verbonden waren. Ook deze zangvereniging stond onder leiding van de heer Bikkers. Op bij gaande foto van deze „zang" ziet u hem rechts van de dames. De typi sche klederdracht maakt de leden, vooral de meisjes, aardig wat ouder dan ze zijn, voor onze waarneming. De foto van „zang" werd genomen in 1897. Die van het muziekkorps in 1898. ...„In de begintijd moesten we ge weldig studeren", aldus Jan Bruis, O De zangvereniging van de D.S. Ook de heer Bikker zien we hier in burger. Deze foto is genomen in 1897. De namen zijn niet bekend, maar wellicht vindt men na enig speuren een zeer na aan U verwant familielid. Er zullen verschillende man nen opstaan, die men ook terugvindt op de andere foto. „maar het was bar gezellig. We re peteerden van 8 tot 10 uur in het gebouw „Amicitia", de sociëteit van de „burgers". Deze soos stond tussen de fabriek en het huis van dokter Willemsen aan de Nieuweweg. Tegen woordig is het fabreksterrein gewor den. (Later werd deze sociëteit ge vestigd in de bovenzaal van het te genwoordige hotel „De Korenbeurs". Dit hotel was oorspronkelijk eigen dom van de familie Van der Mey- den, later van Van de Hoef). Nee, 'n „dropje" kregen we niet op de re petitieavonden. Het was koffie of ge woon water, of helemaal niets. Het was altijd een nette boel. Later repe teerden we in het Koetshuis in de tuin van „rijk-oompie" De Ruiter, aan de Tuinstraat. De Ruiter had toen heel wat gerij, waarvoor hij het koetshuis nodig had. Nu bestaat het gebouwtje niet meer. Ik heb ook zélf wel eens gedirigeerd, bij afwezigheid van de dirigent. Ons korps was dus opgericht om mee te werken aan de festiviteiten voor het grote Oranjefeest", zo gaat de heer Bruis verder. „Er was een grote historische en allegorische op tocht georganiseerd, waarbij wij voorop zouden gaan. We vertrokken ude itafbr ivain vanuit de fabriek. Mensen, wat was het heet die dag, ofschoon het al september was. Het was zweten ge blazen. Overal stonden mensen om ons bekers water aan te reiken, die wij onder het lopen door, snel leeg dronken en dan maar weer zweten. Bar was het. Sommigen stonden met een grote ton aan de weg en schep ten daar het water uit. En dan niet te vergeten de slechte hobbelige weg uit die tijd. Het ge beurde dat je een bepaalde toon blies en dan net met je been in een gat stapte. Het gevolg was natuurlijk een heel andere noot, dan er op papier stond. Enfin, de mensen waren niets gewend, dus vonden ze het evenwel mooi. Uiteraard liepen wij met ge rechtvaardigde trots door ons oude Veen, dat bijna geheel uitgelopen was, om ons en de optocht te bekij ken. Een evenement van de eerste rang in die goeie ouwe tijd..." -„Was die oude tijd heus zo goed...? „Nou, eerlijk gezegd, goed niet, maar wel gezellig. Ik had het ten minste toen best naar mijn zin, al zeg ik het zelf..." Verder navragen, ook aan andere Veenendalers, bracht inderdaad aan het licht dat het toen, tijdens de kro ningsfeesten, bijzonder warm is ge weest. Zo vernamen we, dat de schoolkinderen, die in optocht door Veenendaal liepen, met op hun borst een insigne van chocolade gespeld, tot de ontdekking kwamen, dat ze deze versiering maar beter gelijk konden consumeren, want de choco lade smolt op hun jurkjes of buisjes (boezeroentjes). Velen weten zich dit nog te herinneren. Vermeldenswaard lijkt ons nog de De heer J. Bruis, enkele jaren geleden voor de deur van zijn woning. begroting voor het feest te publice ren, zoals we die afgedrukt vonden in „Vier eeuwen Veenendaal". Deze zag er als volgt uit: Kinderfeest f 500,-; uitdeling aan de armen f \oo,-; optocht f 100,-; Volksspelen f 200,-; vuurwerk f 250,-; muziek f 250,-; borstbeeld Koningin f 15,-; versiering f 800,-; huur feest terrein f 50,-; insignes f 25,-. Totaal bedrag f 2715,-. Voor „Oranjedag" om jaloers op te zijn. Het werd een zeer geanimeerd feest. Een echt verbroederingsfeest, waaraan nog veel oudere Veenenda lers terugdenken. Verder was het maar goed, dat het verkeer toen niet zo druk was als in onze dagen. De toenmalige tollen zouden thans on duldbare obstakels zijn. Er stond er één aan de Kerkewijk, dicht bij de Bergweg, die toen Boekenlaan heette En een tweede tol stond aan de Nieu weweg ter hoogte van de R.K.-Kerk. We vroegen aan de heer J. Bruis, of het korps en de zangvereniging ook nog andere uitvoeringen verzorg den. Dit bleek zo te zijn. „We ga ven soms 's avonds een uitvoering in een gedeelte van de fabriek. Alles werd dan ontruimd en volgezet met stoelen. Ook werd er een podium ge maakt voor de „muziek" en de „zang". Voor zo'n uitvoering werd natuurlijk weer ijverig gerepeteerd. Er kwam altijd een hoop volk. De zaal was hartstikke vol. Er werd geen dans muziek gespeeld. We voerden altijd beschaafde muziek uit. Het ging er altijd netjes aan toe. In de pauze De eerste foto van het muziekgezel schap D.S. in 1898. De leden zijn keurig versierd met een oranjekokarde op de re vers. Achterste rij van links naar rechts: Hendriks; Oosterbeek; A. v.d. Weerd; J. Sukkel; W. v. Engelenburg; T. Leppers; H. v. Wakeren; J. Bruis; K. v.d. Boven- kamp; Hensbergen. Tweede rij: Takken; Pol; H. Hendrik sen; R. Hendriks; Rotterdam; R. Muller; C. Kroes; Huiding; K. Diepeveen; Stui- venberg. Derde rij: H. v.d. Weerd; H. de Ruiter; R. v. Hardeveld; H. Schoemaker; Bik ker (dirigent); H. Kroesbergen; Pol. Voor de vierde en vijfde rij staan de volgende personen aangegeven: Ooster beek; Veenendaal; W. v. Barneveld; H. Veldhuizen; H. v.d. Bovenkamp; S. Smit; HardeveldR. v. Beek; J. v. Loosdrecht; D. Hendriks; Alberti; Van Gulik. kregen we een apart nummer van een militairkwartet uit Amersfoort, dat onze dirigent had meegebracht Dat was ook de moeite van het aan horen dubbel waard..." We nemen afscheid van de hoogbe jaarde heer Bruis, die jarenlang een leidinggevende functie vervulde bij de D.S.-fabriek. Er zijn er honderden die zich hem als zodanig nog heel goed kunnen herinneren. Jammer, dat de ze krasse oude baas de laatste maanden sukkelt met zijn gezond heid. Vanaf deze plaats wensen wij hem van harte beterschap toe en, om in een goede oude Veenendaalse term te spreken: Nog vele gezegende ja ren... ADVERTENTIE UGA VEENENDAAL Onder voorzitterschap van de heer J. v.d. Haar, hield de Staatkundig Geref. Kiesvereniging gisteravond haar jaarvergadering. De verga dering werd goed bezocht. De voorzitter zei in zijn openingswoord dat men op een goed verenigingsjaar kon terugzien. Hij memoreerde o.a. de uitbreiding van de gemeenteraadsfractie van twee naar drie leden. Bij de bestuursverkiezing waren af tredend de heren G. J. v. Deelen en G. v. d. Berg. Beiden werden herko zen. In het afgelopen jaar werden 15 nieuwe leden ingeschreven. Vervolgens hield de heer G. R. v. Leeuwen (2e voorzitter) een inleiding over het onderwerp „Hoogmoed contra ootmoed". Hoogmoed is zonde en leeft in de harten van alle mensen. De openbaring van de hoogmoed is te zien in het politieke en maatschappelijke le ven, aldus spreker. Men vraagt niet meer naar Gods geboden en de maat schappelijke orde wordt steeds meer verstoord! De provocaties nemen toe. De liefde voor het Koninklijk Huis neemt af. De man met zijn kennen en kunnen is een voorbeeld van hoogmoed. Hij vraagt niet meer naar de Heere! Hiertegenover is er de ware oot moed. Deze ootmoed is een vrucht van de genade! Deze wordt verkregen in de weg van de wedergeboorte. Deze ootmoed is ook nodig in het politieke en maatschappelijke leven, daar alleen zal zegen op rusten. De ADVERTENTIE NIEUW voor Nederland (Opgeruimd staat netjes!) „Opgeruimd staat netjes" is een ge vleugeld woord. Ondergetekende is het er volkomen mee eens. Maar we zien ook, dat het velen verleidt om bij het opruimen van hun tuin(tje) ook het loofgroen van de vroege voorjaar- bloeisters, o.a. sneeuwklokjes, sneeuw- roem, krokussen etc. etc., nu deze uit gebloeid zijn, maar gewoonweg af te snijden. Ook dat noemt men dan opge ruimd staat netjes. Dat nu is al een te letterlijke opvatting van „opruimen". Dat mag absoluut niet gebeuren! Laat het loof vrij uitgroeien, want het heeft nog een zeer belangrijke functie te ver vullen. Het loof werkt in zeer sterke mate mee om reservevoedsel vast te leggen in de onderaardse delen, name lijk de bollen en knollen. Mede door het loof wordt na de bloei kracht ver zameld voor de volgende bloei. De functie van het loof is er mede op ge richt te helpen aan de opbouw en ver meerdering, opdat men steeds van een weelderige bloei verzekerd kan zijn. In het gazon ziet men krokusen en sneeuwklokjes in groepjes aangeplant, zodat men vaak in 't vroege voorjaar de uitroep hoort: „O, wat is dat mooi", wanneer men zulke lenteboden in vol le bloei ziet staan. Wordt het gras ge maaid dan mag men die groepjes loof onder geen beding met de grasmachi ne slachtofferen. Men maait er om heen en laat het groenloof rustig staan. Wanneer straks het loof gaat liggen en een lichtgele kleur aanneemt dan pas en niet eerder mag dit afgesneden en opgeruimd worden. Het heeft dan zijn onontbeerlijke taak vervuld, de bol of knol heeft dan weer reserve voedsel opgeslagen en gaat over in vol slagen rust. In het vroege voorjaar van 1968 geeft h\j weer opnieuw een mooie bloei te zien. Wordt zij echter vroegtijdig van het loof beroofd, dan raakt de bol uitgeput, de kans om zich na de bloei weer te herstellen en reservevoedsel op te nemen en vast te leggen voor de eerstvolgende bloei eraan is ontnomen en... van bloei en is geen sprake meer. Meermalen mocht ik de verzuchting horen: „De krokusen en sneeuwklokjes hebben maar één voorjaar gebloeid en nu zie ik geen bloem meer". Nogal wiedes, wat wilt U? Dezer dagen zag ik een dame in haar voortuintje bezig met „opruimingswerk" en zij hanteerde met veel zwier daarbij de grasschaar. Knip... knip... knip en het sneeuwklok- jesloof en krokusloof werd geslachtof ferd. Ik kon het niet verkroppen en zeide: „Pardon, juffrouw, bent U aan het vernielen?" Zij keek mij, begrij pelijk, zeer verontwaardigd aan en vroeg: „Wat bedoelt U met die uit drukking „vernielen?" Ik vertelde haar hetgeen ik hierboven uiteenzette. Het is heel vaak zo, dat men „onwe tend" grote schade aanricht. Dit praat hoekje, beste lezers en lezeressen, dient om U wegwijs te maken en dat zulks op prijs wordt gesteld, daarvan getuigen de binnenkomende vragen. De beantwoording hiervan is tevens leerzaam voor de amateur-tuinier. De heer J. S. van Sch. te Scherpen- ADVERTENT1E ware ootmoed is het fundament van het Christendom, zo besloot de heer G. R. van Leeuwen zijn causerie. Hierna volgde een geanimeerde be spreking van dit onderwerp. De vergadering werd besloten door de heer G. R. v. Leeuwen. VEENENDAAL Maandagmiddag, vond tussen Amersfoort en Woudenberg een ernstig verkeersongeval plaats, waarbij de heer C. van Engelenhoven (21) uit Veenendaal om het leven kwam. De heer Van Engelenhoven was met zijn verloofde, mej. B. uit Ede, die bij hem achter op de motorfiets zat, in Amersfoort geweest en reed terug naar Veenendaal. Hij reed op de Arnhemse- weg. een voorrangsweg. ter hoogte van de kruising Arnhemseweg, Blokhors- terweg, Dodeweg, toen een personen-au to, komende van de Dodeweg, met hem in botsing kwam. De heer Van Enge lenhoven werd met zijn verloofde naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" ge bracht, waar hij, bij aankomst, aan zijn verwondingen bleek te zijn overleden. Mej. B. had een lichte verwonding aan het hoofd en verblijft momenteel nog in het ziekenhuis „De Lichtenberg". zeel heeft weinig plezier beleefd van Nieuwzeelandse spinazie. Vorig jaar een bed gezaaid, doch geen resultaat. Heb weinig geoogst in de zomer, aldus schrijft hij. Hoe moet dat gebeuren, is zijn letterlijke vraag. Zie hier mijn antwoord: Nieuwzeelandse spinazie wordt in het laatst van deze maand begin mei uitgezaaid. Verlangt een zeer goede grond, die veel oude kracht bezit. Deze soort spinazie is voor lief hebbers een dankbaar gewas, waar van de gehele zomer geoogst kan wor den. U heeft vorig jaar totaal verkeerd gehandeld. Deze spinazie kan tot grote planten uitgroeien, heeft dus een flinke onderlinge ruimte nodig. Neem het bed een meter breed en zaai over het mid den één r(j. De planten moeten min stens 50 cm uiteen komen te staan. Men maakt dus op 50 60 cm afstand ondiepe kuiltjes, evenals bij het leggen van bonen. In elk kuiltje legt men 3 zaden. Nadat de plantjes aan de groei zijn gekomen laat men er één staan, de andere zijn overtollig en moeten worden weggenomen. Bedek de zaden met zoveel grond als deze dik zijn. Het gewas wordt niet als de gewone spinazie afgesneden, doch de blade ren worden afgeplukt. De hele zomer door kan men oogsten. Geef af en toe een overbemesting met de bekende Asef-korrelmest. Wellicht weet U nu, waar de fout schuil ging? Het weer is, nu ik dit hoekje schrijf, nog koud en guur, gepaard gaande met sneeuw- en hagelbuitjes en De Bilt vertelt: „Koude nacht, het weer blijft nog onbestendig". Niettegen staande alles werkt moeder natuur rusteloos voort om nieuwe bloempjes te borduren op het ons omringende aardoppervlak. De narcissen en hya cinten staan, ondanks de nare weers omstandigheden, te pronken in hun voorjaarskleed, de tulpen staan dik in knop en geven toch duidelijk te ver staan dat de ware lente zich spoedig in haar mooiste feestkleed zal steken. Dan is de tijd aangebroken om te zeg gen: Lentelucht in alle dalen, Vol van geuren, kleuren en stralen. Rhenen E J. G. Kysen

De Vallei | 1967 | | pagina 4