Bretagne zit nu ook met oliemisère VELE OESTERBEDDEN g LOPEN GEVAAR 180 MILJOEN GULDEN VAN E.E.G.-LANDEN TEGEN HONGERSNOOD Staking bij spoorwegen gaat door Gesprek met Belgische vennoot GRACIA KRUISRIDDER Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Winst van Hoogovens in 1966 gedaald Jheater'-nieuws Rozebocteljam ZWAARDEMAKER OP ZOEK NAAR VEILIG PLEKJE Amerika vreest mentale druk op krij gsgevangenen Onrust langs de grens Syrië-Israël Bejaarde mail op verkopen van hasjiesj betrapt Produktie gestegen N.V. Industrie te Vaassen leed verlies Gelderlander" Neerlandia" fusioneren en a J ogelziekenhuis IIS ISOORDVIËTISAM BUIGING HOTELDEUREN GESLOTEN VOOR TRIBUNAAL MALARIA IN V.S. Felle kritiek NOREN SPIONEERDEN JARENLANG VOOR SOVJET-UNIE ISIET ONTEVREDEN PROBLEMATIEK Kamerlid wil weten hoe het er met de N.S. voor staat IN VERSTATEN ADVIES TEIXEIRAZAAK De vier middelenf verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. UITBREIDING vol natuurlijke vitamine C Jaarverslag Hoogovens GAS EN OLIE 11 WOENSDAG 12 APRIL 1967 100 KM VIES STRAND PARIJS (AP, Reuter) Een week geleden verklaarde de Franse regering dat Bretagne niet zou worden getroffen door olie uit de tanker Torrey Canyon die bij Land's End, Engeland, is vergaan. Gisteren had de olie echter al honderd kilometer van de noordkust van Bretagne bedorven. Tonnen zaagsel en chemische mid delen worden naar het bedreigde ge bied gezonden. Men vreest dat de „zwarte vloed" catastrofale gevolgen zal hebben voor de oesterbedden langs de kust als men er niet in slaagt deze tijdig met drijvende dammen van plas tic af te sluiten. Een aantal kleine eilanden voor de kust was gisteren reeds geheel om geven door een brede laag olie. Een van de eilanden, Rouzic, is een vogel reservaat. Er werden gisteren ook al olievlekken aangetroffen op de stran den van Les Rosaires, Binic, Etables en St. Quay Portrieux. Militairen, oorlogsschepen en vissers vaartuigen werden opgeroepen om de olie te bestrijden. De Franse minister voor toerisme, Pierre Dumas, verzocht tevens vrijwilligers met schoppen de olie van de rotsen te verwijderen. De Franse bond voor vogelbescher ming heeft een vogelziekenhuis inge richt waar al honderden met olie be dekte dieren met zachte amandelolie worden behandeld. Maar specialisten betwijfelen of er iets kan worden ge daan voor de dertigduizend vogels van het reservaat op Rouzic. Oesterkwekers aan de noordkust van Bretagne waren druk bezig de kweek- bakken leeg te halen. De oesters kun nen volgens de deskundigen twee dagen zonder water, lang genoeg om de diertjes naar onbedorven water te verschepen. Niettemin vreesde men dat de schade aan de oestercultuur enorm zal zijn. Oesterbedden die door olie of chemicaliën worden aangetast zijn voor tenminste tien jaar onbruik- 1- 0 Samen met honderden andere Zuid- viëtnamese burgers vluchtte dit jon getje zijn dorpje uit toen de Koreaanse Witte Paard-divisie en de Amerikaanse Tijgerdivisie bij Qui Nhon een nieuw offensief inzetten tegen de Viëtcong. Ondanks de verwarring vergat de peu ter niet zzijn twee kippen mee te ne men. NEW YORK (Reuter) Amerika vreest dat Noord-Viëtnam krijgsgevan genen mentaal of lichamelijk onder grote druk zet. Het leidt dat af uit het vreem de gedrag van enkele krijgsgevangenen die hebben gesproken met mensen uit het Westen. De Amerikaanse vrees werd groter na het bezoek dat een Franse arts en een Amerikaanse biochemicus vorige maand in Hanoi brachten aan twee gevangen Amerikaanse vliegers. Volgens de bezoe kers waren de gevangenen in goede con ditie. Ze maakten bij de begroeting ech ter zonden blikken of blozen beiden een diepe buiging, een gebaar dat eerder ook al was gezien bij andere gevange nen. Een van de gevangenen, majoor Jack William Bomar uit Texas, maakte de buiging zelfs ondanks zijn krukken. Enige tijd geleden publiceerde het tijd schrift Life een foto van een Amerikaan se krijgsgevangene die bij de begroeting van bezoekers dezelfde voor Amerikanen zeer ongebruikelijke buiging maakte. PARIJS (ANP, Reuter) Het „tri bunaal voor oorlogsmisdaden in Viet nam", gesticht door de hoogbejaarde Britse wijsgeer lord Bertrand Rusell mag ondanks een reserveringscontract geen zitting houden in Hotel Continen tal in Parijs. De Nederlandse directeur van Conti nental, de heer L. van Sterkenburg, heeft het contract geannuleerd omdat hij niet op de hoogte was van de anti- Amerikaanse doelstellingen van deze niet-erkende rechtbank. Er was alleen melding gemaakt van de „Stichting Ruseell" die een zaal wil de huren. De organisatoren lieten maan dag weten dat zij van 26 april tot 6 mei in het hotel een onofficieel onder zoek zullen instellen naar het optreden van de Verenigde Staten in Vietnam. Zij staan op het standpunt dat het contract nog steeds geldig is en dat het de hoteldirectie tevoren duidelijk was, waarvoor de zaal werd verhüurd. ATLANTA (AFP) De Viëtnamese oorlog heeft een aanzienlijke stijging van het aantal malariagevallen in de Verenigde Staten tot gevolg. De eerste drie maanden van dit jaar werden meer malariapatiënten gemeld dan het hele vorige jaar. De ziekte, die zich pas na een maand tot een jaar openbaart, schijnt te worden overgebracht door Amerikaanse militairen die uit Viet nam terugkeren. Voor het begin van de oorlog in Vietnam werden in de Verenigde Sta ten gemiddeld honderd tot honderd vijftig malariagevallen per jaar ge constateerd, waarvan de helft bij mili tairen. Vorig jaar werden 570 gevallen geteld. Drie militairen overleden aan de ziekte. De eerste drie maanden van dit jaar werden al zevenhonderd geval len gemeld. O 0 De premier van Jamaica, Donald Sangster, is gisteren in het neurolo gisch instituut in Montreal in Canada overleden aan de gevolgen van een her senbloeding. Hij verkeerde sinds 1 april in een coma. Van verscheidene zijden werd gisteren felle kritiek geoefend op de Franse re gering die naar de mening van velen te lang heeft gewacht met haar op treden tegen de olie. „De olie had be streden moeten worden toen ze nog 32 kilometer van de kust was" zei een burgemeester in Bretagne. Minister Dumas antwoordde: „Vo rige week hebben wij de beste specia listen en de meest vooraanstaande weerdeskundigen in Parijs geraad pleegd. Zij vertelden ons dat de gebie den die gevaar liepen het schiereiland Cotentin en Picardië waren. De kans dat Bretagne zou worden getroffen noemden ze één op duizend." TEL AVIV (Reuter) Langs de Syrisch-Israëlische grens is gisteren opnieuw geschoten. Een Israëlische tractor die een perceel omstreden land bewerkte werd door Syrische mortieren onder vuur genomen. Het incident gebeurde ten zuiden van het Meer van Tiberias in dezelfde streek waar vrijdag een complete veldslag woedde. Israëliërs waren al sinds maandag morgen de betrokken akkers aan het bewerken. Eerst gistermiddag rond twaalf uur begonnen Syrische mortie ren van een versterking nabij Khirbet Tawafiq granaten af te vuren. De be stuurder van de Israëlische tractor werd niet gewond. Van Israëlische zijde werd het vuur niet beantwgord. De niet-gepantserde tractor werd later vervangen door een die wel was ge pantserd. Een soortgelijk incident ontaardde vorige week vrijdag in een complete veldslag. Beide landen stuurden toen straaljagers de lucht in om hun grond troepen te ondersteunen. Syrië be weerde dat vijf Israëlische jagers wa ren neergehaald en zeventig Israëliërs gedood. Volgens de Israëlische lezing werden zes Syrische jagers van het type Mig-21 s neergeschoten. OSLO (Reuter). De Noorse veilig heidsdienst is een spionage-organisatie op het spoor die al jarenlang militaire geheimen uit het strategisch belangrij ke gebied van Noord-Noorwegen aan de Sowjetunie uitlevert. Deze organisa tie zou contacten hebben in Zweden en Finland. Hoewel nog geen officieel commen taar is gegeven, wordt algemeen aan genomen dat met deze mededeling in de Noorse kranten een tipje is opge licht van de sluier die er hing om de arrestatie van twee Noren, vorige week zaterdag. De chef van de Noorse veiligheidsdienst, Asbjoern Bryhn, had na de arrestatie gezegd dat de mannen gedeeltelijke bekentenissen hadden af gelegd over spionage-activiteiten en dat nog meer arrestaties zouden vol gen. Er is nog geen aanwijzing dat het Noorse komplot in verbond staat met de onlangs ontdekte spionage-organisa tie in Italië. Inmiddels is een lid van de Noorse veiligheidsdienst naar Zweden gereisd om in samenwerking met de Zweedse politie mogelijke Zweedse contacten na te gaan. De twee gearresteerde Noren zijn een 34-jarige visser en een veertigjari ge koopman. Een van de mannen was in een dorpje bij de Noordkaap, een gebied dat grenst aan de Sowjetunie, betrapt bij het overbrengen in code van militaire geheimen. Ook was een van hen lid van de communistische partij; hij had een grondige spionage- opleiding achter de rug. De vissers van de noordkust van Bretagne wagen zich op 't ogenblik niet op zee vanwege de olievelden, afkomstig van de reuzentanker Torrey Canyon. Zij maken zich nu nuttig op de met olie overdekte stranden met het verzamelen van aangetaste zeevogels. (Van onze redactie economie) BRUSSEL De landen van de Euro pese Economische Gemeenschap zijn be reid'180 miljoen geilden per jaar te be steden aan voedselhulp aan onderont wikkelde landen. De andere landen die deelnemen aan de Kennedy-ronde, het gesprek over verlaging van de invoer rechten en het wereldhandelsverkeer moeten dan 720 miljoen gulden op tafel leggen. Voorlopig gaat het alleen nog om graan, maar de ministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en Benelux zijn het er over eens, dat men zuivelprodukten in de zendingen naar arme landen moet opnemen. Nederland, dat ongeveer 15 miljoen gulden moet bijdragen overeen komstig de regels van het Europese spel, kan op die manier zijn overschot aan melkpoeder kwijtraken De gemeen schap kan samen met andere rijke lan den een gemeenschappelijk gebaar van solidariteit met minder bedeelden ma ken. Deze besluiten van de ministerraad van de gemeenschap vormen een onder deel van de volmachten, die de Commis sie heeft gekregen om de onderhandelin gen tot een goed einde te brengen. Mi nister Lardinois (landbouw) was er niet ontevreden over-,- „De Commissie kan nu uit de voeten", meende hij. Er zijn gisteren nog wel moeilijkhe den geweest in Brussel. Het resultaat is evenwel dat het groeiende pessimisme van de laatste jaren is omgeslagen in toenemend optimisme over het welsla gen van de Kennedy-ronde. Men mag envenwel niet vergeten dat de gemeen schap zelf slechts één van de deelnemers aan deze onderhandelingen is. Veel hangt er dus af van de standpunten die andere landen zullen innemen. Problemen die met de Kennedy-ronde samenhangen en gisteren in Brussel zijn besproken: 1. De Scandinavische landen gedragen zich „onelegant", vinden de minis ters van de E.E.G. en dat was dan nog heel diplomatiek gezegd. De Denen, No ren en Zweden willen steeds meer pro- dukten niet laten deelnemen aan de ver laging van de invoerrechten, omdat de E.E.G. niet voldoende tegemoetkomt aan de Scandinavische wensen. Zo zou de textielindustrie nu plots niet meer mee mogen profiteren van een grotere han delsvrijheid. Het' wordt de ministers langzamerhand te gortig. De drie Scan dinavische landen zullen dus wat water in hun wijn moeten doen, willen zij zich niet het stempel van onhandelbare last posten op de hals halen 2. De Commissie zelf kreeg weinig steun voor haar voorstel de Scandi navische landen wat meer armslag te geven bij de export van bijzondere soor ten papier naar de gemeenschap Vooral Nederland heeft gevochten voor een ze kere bescherming van de industrie van luxe-papiersoorten, die in vergelijking- tot bijvoorbeeld Zweden in een moeilijke positie verkeert. Ons land kreeg daarbij voldoende steun. 3. Deskundigen houden vol: „Voor che mische produkten kan een volstrekt ideaal akkoord worden bereikt". Dat de Amerikanen niet direct toehappen kan alleen worden verklaard uit het volgen de: de Verenigde Staten moeten hun zg. American Selling Prices laten vallen. Met deze methode worden de invoer rechten geheven volgens de hoge bin nenlandse prijzen in Amerika zelf. Al leen het Amerikaanse parlement kan hiervan afstand doen. Men wil niet de schijn wekken dat ambtelijke onderhan delaars druk op de soevereine volksver tegenwoordiging zuileh uitoefenen. Dat Amerika overstag moet gaan is even wel duidelijk en men meent ook wel dat het zal gebeuren. 4. Voor de granen kan de Commissie in Genève een akkoord maken. De voedselhulp is in beginsel geregeld. Het gaat er nu nog om in welke mate de Amerikanen kan worden gegarandeerd dat zij naar de E.E.G. kunnen blijven exporteren De voorlopige stand is dat tien procent van de behoefte aan graan in de E.E.G. door Amerika mag worden gedekt. Aan het eind van de maand wordt de laatste hand aan de Kennedy-ronde ge legd Eerst in Brussel door de ministers van de gemeenschap, later in Genève, waar zij samen met hun collega's van alle deelnemende landen de onderhande lingen moeten afronden. DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid drs. H. Peschar heeft minister Bakker (verkeer en waterstaat) gevraagd of hij de Kamer nog voor de behandeling van de begro ting wil inlichten over de financieel- economische situatie bij de Spoorwe gen. De heer Peschar verwijst naar be richten over het plan van de Spoorwe gen om enkele onrendabele spoorlijnen op te heffen. WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse vakbonden van spoorwegperso neel gaan niet akkoord met een verlen ging met twintig dagen van de huidige onderhandelingstermijn over een nieu we arbèidsovereenkomst. Dat betekent dat komende nacht o mtwaalf uur een landelijke staking van spoorwegperso neel zal uitbreken. Alleen het Ameri kaanse Congres zou door speciale noodmaatregelen de staking kunnen tegenenhouden. Op aandringen van president Johnson had de senaatscommissie voor arbeids verhoudingen de vakbonden van spoor wegpersoneel geadviseerd de onderhan delingsperiode vrijwillig te verlengen. Een van de zes betrokken bonden, die van de machinisten, weigerde echter mee te doen. Johnson heeft het Congres eveneens gevraagd of er een verbod van tachtig dagen voor een staking in de transport industrie kan worden afgekondigd. De gevolgen van de staking zijn al merk baar in de auto-industrie. Fabrikanten in Detroit en elders kondigden gisteren al een aanzienlijke beperking van de produktie aan. (Van onze redactie financiën) AMSTERDAM De bewindvoerders van het bankiershuis Teixeira de Mat- tos hebben hun eerste driemaandelijk se rapport uitgebracht. Daaruit blijkt dat onderhandelingen worden gevoerd met de Belgische commanditaire ven noot van Teixeira, de onderneming Co- finindus, over de kwestie van de aan sprakelijkheid. Een bepaling in het laatste vennoot schapscontract geeft namelijk steun aan de opvatting, dat door het aan vragen van surseance van betaling door de beherende vennoot van Tei xeira, drs. J. M. Fehmers, alle be zittingen en schulden op de Belgische Cofinindus zijn overgegaan. Uit het eerste verslag van bewind voerders blijkt welke kluwen zij te ontwarren hebben en hoe de privé be langen van de beherend vennoot waren verstrengeld met die van Teixeira. Van onze correspondent BONN Juist toen hij in Keulen 25 pond hasjiesj ter waarde van 52.000 mark wilde verkopen, is de 71-jarige Nederlander Johannes W. door de Keul se politie gearresteerd. De bejaarde ex-textielhandelaar, die geen vaste woonplaats in Nederland heeft, werd gesnapt door rechercheurs die zich zogenaamd als hasjiesj-han- delaren hadden ingedrongen in de milieus waar de handel in verdovende middelen bloeit. Volgens deskundigen van de Keulse politie is de partij hasjiesj afkomstig uit Marokko. W. was naar Keulen ge reisd via de gebruikelijke route voor smokkelaars in verdovende middelen: Marokko, Spanje, Frankrijk, België, Nederland, West-Duitsland. Het ziet er niet naar uit dat W. deel uitmaakt van een bende. De politie ge looft dat de oude avonturier op eigen houtje opereerde. W. zelf heeft gezegd dat hij al jarenlang uitsluitend voor eigen hasjiesj smokkelt. Kroonprins Charles van Engeland is gisteren geslaagd voor zijn rijexamen. De achttienjarige prins, die les had gekregen van zijn moeder en een aantal koninklijke chauffeurs, deed het examen in de Londense buitenwijken. ADVERTENTIE 0 Prinses Gracia van Monaco heeft in Parijs een gala-avond bijgewoond die was georganiseerd door de Orde van het Maltezer Kruis. De knappe vroegere film ster kwam bij het Champs-Elysées-theater aan in gezelschap van prins Guy de Polignac, een hoogwaardigheidsbekleder van de Orde van het Maltezer Kruis, de oudste geestelijke ridderorde, die stamt uit de tijd van de kruisvaarders. Vier middelen In één tablet helpen snel en... doen wonderen! IJMUIDEN De winst na belas ting van Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. in 1966 is, blij kens het jaarverslag, afgenomen met I8V2 pet. van 97,8 min. tot 79,7 min, ondanks een stijging van de ruwstaalproduktie met 2,7 pet. van 2.824.000 tot 2.901.000 ton. De daling van de winst werd voornamelijk ver oorzaakt door een daling van de op- brengstprijzen en een stijging van de loonkosten, welke de daling van de grondstofkosten overtrof. De van deelnemingen ontvangen baten waren belangrijk lager dan in 1965, voorna melijk wegens een door Demka gele den verlies van 6,8 min. De omzet nam toe van, blijkens de geconsolideerde cijfers, 1134,2 min. tot 1201,3 min. Na kosten en af schrijvingen resteert een bedrijfswinst van 162,4 min. (v.j.f 189,8 min). De winst voor belasting komt uit op 135,9 min. (v.j. 162,3 min). Voor gesteld wordt, zoals gemeld, een on veranderd dividend van 20 pet. waar van in december 1966 reeds zes pro cent als interim betaalbaar werd ge steld, zodat een slotdividend van 14 pet. resteert. Zoals in het verslag over 1965 werd vermeld, is met het onderhan den uitbreidingsplan een bedrag ge moeid van ruim een miljard gulden. De investeringen beliepen in 1966 234 min., waarvan 119 min. ten behoeve van deze capaciteitsuitbrei ding. De financiering hiervan moet gedeeltelijk met vreemde middelen geschieden. Met het oog hierop werd in aanvulling op de reeds in 1965 ge sloten leningen een obligatielening uitgegeven ten bedrage van 100 min. tegen een rentevoet van 6V2 pet. en een uitgiftekoers van 99 pet. De looptijd van deze lening is ten hoogste 17 jaar. Voorts werd in 1966 de resterende 76 min van de in 1965 gesloten leningen (ad f 155 min. ontvangen. De liquide middelen zjjn met f 142 min gestegen van 148 min. tot 290 miljoen. De uit de winst, afschrijvin gen en opgenomen leningen beschik bare middelen beliepen tezamen f 234 min. aan netto investeringen en 47 min. aan winstuitkeringen. De algemene situatie op de staal- markt in aanmerking genomen, zijn de resultaten van Hoogovens bevre digend. In 1966 is de omzet in gul dens met 7,2 pet. gestegen, terwijl de ruwstaalproduktie met 2,7 pet. is toegenomen. Door een sterke afne ming van de voorraden halffabrika ten heeft een gedeelte van de omzet betrekking op de verkoop van pro dukten die zijn vervaardigd uit reeds in 1965 geproduceerd ruwstaal. Verwacht wordt dat het eerste kwartaal 1967 betere cijfers zal la ten zien dan het eerste kwartaal 1966 t.w. een stijging van de bedrijfswinst van 17 min. tot ongeveer 20 min. Daartoe werken mee de bijzonder goed bezette fabriek, de gunstige kostprijzen en de heel lichte stijging van de opbrengstprijzen. ADVERTENTIE Toneelgroep „Theater" geeft dins dag 25 april a.s. om 20 uur in de Stads schouwburg te Nijmegen de première van „Macbird" van Barbara Garson. „Theater" is door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk in staat gesteld, de op dracht tot het schrijven van een toneel stuk te geven aan Louk Diercks. Van Louk Diercks is kort geleden een be werking van de Gijsbrecht „Gijsbert van Amstel" verschenen. In het komende seizoen zal de Toneel groep Theater in zijn eigen theatertje, het Theater aan de Rijn, een „reading" geven van een vroeger stuk van Diercks „Ubu in Holland". Tevens bewerkt Lode wijk de Boer in opdracht van Toneelgroep Theater zijn stuk „Borak valt" voor een mogelijke opvoering in het Theater aan de Rijn. 0 De resultaten van de N..V Indus trie te Vaassen (een deelneming van Hoogovens) zijn in 1966 ongunstig geweest, zo blijkt uit het jaarverslag. Er is een verlies geleden. Vrij belangrijke investeringen wa ren nodig om de produktie van alu miniumfolie op te voeren en met die investeringen is men nog niet klaar. 0 Rijnstaal Arnhem (waarvan Hoog ovens 97 procent van het aandelen pakket bezit) bevindt zich in een over gangsfase. Men is bezig met investe ringen ter sanering van het. bedrijf. Er is dit jaar geen winst te verwach ten. 0 Demka te Utrecht heeft in 1966 een exploitatieverlies geleden van f 6,8 min., maar verwacht dit jaar geen verlies meer in deze orde van grootte. De resultaten zijn bevredi gend, de fabriek is door de aanloop moeilijkheden heen en gaat nu mis schien „verdienen". 0 De resultaten van Aluminium Delf zijl (Aldel) waren bevredigend. 0 Ondanks het streven om de perso neelskosten te verlagen en de be drijfsefficiency zo hoog mogelijk op te voeren, heeft men bij Hoogovens jaarlijks nog altijd ongeveer 900 man nieuw personeel nodig om het verloop op te vangen. Bovendien kan men voor de thans aan de gang zijnde uit breidingen, die enige jaren in beslag zullen nemen, nog 1800 tot 2000 man gebruiken. 0 Hoogovens zit bepaald met 't pro bleem nieuwe mensen aan te trek ken. Men denkt er hard over om weer buitenlands personeel te gaan werven. 0 Het aantal werknemers van Hoog ovens steeg in 1966 tot 16.540, in clusief 1200 buitenlanders. De perso neelskosten stegen van f 269,9 min. tot f 294,6 min. 0 In 1966 werd begonnen met het grote uitbreidingsplan, waartoe in november 1965 werd besloten. Het be oogt in 1971 een staalproduktie van vier miljoen ton per jaar mogelijk te maken (thans 2,9 miljoen). 0 Samen met Billiton werd met vijf buitenlandse concerns 'n overeen komst gesloten voor opsporing en win ning van gas en olie op het Neder landse continentale plat. Het betreft hier een zekerstelling in de aanvoer van hulpstoffen. 0 De samenwerking tussen de West- duitse Hoesch en Hoogovens zal vooral haar volle betekenis krijgen na het gereedkomen van de bij Hoog ovens onderhanden zijnde uitbreidin gen. De Europese staalindustrie moet zich aanpassen aan nieuwe dimensies. Er dienen ondernemingen te ontstaan van een zodanig formaat, dat zij zich kunnen meten met de grote staalbe drijven in de Ver. Staten en Japan. Voor een dergelijke ontwikkeling is een grote Europese staalmarkt een onmisbare voorwaarde. Het is de vas te overtuiging van de raad van be stuur, dat tot de grote staalonderne- mingen, die de Europese staalmark- ten in de toekomst zullen kenmerken, ook Hoogovens zal kunnen behoren. De samenwerking met Hoesch zal hiertoe een belangrijke bijdrage kun nen leveren. NIJMEGEN De besturen van de N.V. Uitgevers Maatschappij Neerlan dia te Utrecht en de N.V. Uitgevers Maatschappij De Gelderlander te Nij megen gaan onder voorbehoud van de medewerking van de aandeelhou ders van beide maatschappijen vol ledig samenwerken. Opgericht zal worden de N.V. Asso ciatie van Uitgevers van Dagbladen en Tijdschriften „Audet", die als houd stermaatschappij zal optreden van de aandelen van de N.V. Uitgevers Maat schappij De Gelderlander en de N.V. Uitgevers Maatschappij Neerlandia. De heren dr. H. J. A. Hermens (N.V. Neerlandia) en drs. A. A. V. Tummers (N.V. de Gelderlander) zul len worden voorgesteld als directeuren van de nieuwe N.V. De samenwerking omvat coördinatie van leidinggevende, economische, tech nische en financiële elementen. Aan het besluit tot samengaan lig gen twee belangrijke uitgangspunten ten grondslag, te weten het bewaren van het zelfstandige redactionele be leid der afzonderlijke bladen, alsmede versteviging van het eigen en geweste lijk karakter van de afzonderlijke pers organen, t.w. de dagbladen De Gelder lander en het Arnhems Dagblad (Nij megen), dagblad De Stem (Breda), de Nieuwe Limburger (Maastricht) en het Centrum (Utrecht). Het eigen karakter van de dagbladen zal o.m. tot uitdrukking worden ge bracht door ook de dagbladen te Bre da en Maastricht in afzonderlijke werk maatschappijen onder te brengen. De totale oplage der bij deze fusie betrokken bladen bedraagt ca. 260.000.

De Vallei | 1967 | | pagina 7