Veenendaals dagblad. Johnson wil steun verhogen met anderhalf miljard Buiten HOOFD SCHOTEL VLEES 0 Aeroflot-man vroeg kennis naar geheimen op luchtvaartgebied OP DE KOFFIE m WIJ 1 m HUN WIN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei op Ongeluk overweg te Velp Losgebroken neushoorn dood na injecties Hoge eisen aan V.S. gesteld mm Weer blijft nog mooi Ononderbroken medisch toezicht Ontslag Grivas niet aanvaard Sovjet-minister van defensie Bromfietsbotsing eist slachtoffer SPOORBOMEN WAREN OPEN Vogel vreugd KINDEREN PROTEST AKKOORD EISEN <^azelle OPVOUWFIETS Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 13 APRIL 1967 41. JAARGANG Adenauer is ernstig ziek (Van onze correspondent) BONN Dr. Konrad Adenauer is ernstig ziek. De oud-Bondskanselier die op 5 januari 91 jaar oud werd, heeft een zware griep, gepaard gaande aan bronchitis, die zijn gestel ondermijnt. In een communiqué wordt zijn toestand ernstig genoemd. ADENAUER (91). VELP Op de door een vergissing op dat moment niet gesloten overweg in de Kerkstraat te Velp is gistermid dag omstreeks twee uur een ernstig ongeluk gebeurd. Een jongeman kwam om het leven, een man werd zwaar gewond en twee meisjes licht, toen een locomotief op het, de spoorlijn Arnhem - Zutphen, kruisende verkeer inreed. Een scooterrijder, de 24-jarige kan toorbediende H. J. van Oosterhout uit Velp, kwam om het leven. De be stuurder van een auto, de 61-jarige heer H. van Manen, werd ernstig ge wond naar een ziekenhuis in Velp overgebracht. Twee meisjes, die op de fiets waren, werden eveneens geraakt door de lo comotief. Een van hen, de 16-jarige Hillegonda Visser, moest licht gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Het andere meisje, de 18-jarige Corne lia Hogeweg, kon na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis worden gebracht. Alle gewonden wonen in Velp. De locomotief, waarmee het onge luk gebeurde, maakte een extra-rit. Juist voor hij de overweg bereikte, was hier een sneltrein uit de andere richting gepasseerd. De overwegwach ters de op 200 meter afstand gele gen post werd door twee man be diend openden na het passeren van de sneltrein de bomen, met de fatale gevolgen. Politie en spoorwegrecherche stellen een onderzoek in. Tegen de overwach- ter is proces-verbaal opgemaakt. /Vp zachte voorjaarsdagen fluit en rumoert de boomklever even als alle vogels het drukst, maar overigens laat zich de boomklever evenmin nauwelijks door voor- of te genspoed van de wijs brengen. Van vroeg tot laat laat hij zijn schelle pis ton vernemen in het loofbos bij ons huis, de bomen van de buitenhuizen en het hoge hout langs de weg. Luid en blij klinkt zijn „tiiii, tüii, tüie" of tierelierend „tierr, tierr" en vaak een compleet verhaal-op-noten „tsierr wit- wit-wit wit wit" met allerlei varian ten, som herinnerend aan het hinni ken van een pony. Rusteloos flaneert zo'n sinjeur door het bos, langs stam en tak, zodat we hem veel moeilijker in 't oog kunnen houden dan 's win ters, als hij geregeld op zaden, pin da's, Sluis' voer en spekzwoerd ver schijnt. Dan ziet ge in het hout duide lijk de gedrongen, stevige figuur, de bovenzij leiblauw, de onderkant vuil okergeel en een zwart-fluwelen streep door het oog. Vooral de stevige lange priemsnavel valt dan op, maar ook de beweeglijkheid en het klimvaardig vermogen. De klever heeft dan veel minder praatjes dan bij het arriveren van de lente zij het niet eens naar de almanak want nu wil het man netje er in een soort van los-vaste verkering het wijfje mee imponeren. Spoedig pleegt er een officiële verlo ving uit voort te komen en die gaat nog een poos gepaard met luidruchtig gejoel en plezierige hofmakerij, wan neer de vogels elkaar druk en tierig nazitten. Tegen de tijd der volle ont luiking van bos en hof zijn nest en broedsel doorgaans klaar. 13-4-67 A.B. WIGMAN Adenauer heeft in de afgelopen ja ren in de winter en het voorjaar steeds weer kou gevat, maar hij her stelde daarvan altijd weer goed. Ook dit winterseizoen heeft hij al herhaal delijk verkoudheden met succes door staan. Dit keer echter, zo zegt het communiqué, vormt de ziekte een „zware belasting voor het gehele or ganisme". Dr. Adenauer wordt verpleegd In zijn landhuis in het kleine Rhöndorf, dat even bezuiden Bonn aan de Rijn ligt. Gisteravond kwamen enkele van zijn kinderen bij het huis aan om de patiënt te bezoeken. Buiten stond een kleine groep belangstellenden. De gebruikelijke veiligheidsmaatre gelen van de politie waren niet ver scherpt. Adenauer, die in 1963 het bondskanselierschap neerlegde, geldt nog vijf jaar lang als drager van staatsgeheimen en wordt daarom nog steeds door een politieman bewaakt. Voor de villa in Rhöndorf arrive ren nu en dan medici die de oud bondskanselier voortdurend bewaken. Adenauers vrouwelijke lijfarts, dr. Ella Beber-Buch, heeft voor de be handeling de hulp ingeroepen van een aantal specialisten, onder wie de chef van de Bonner universiteitskli niek, prof. Heimer. Er is zo een compleet medisch team gevormd dat de patiënt, die be kend is om zijn taaiheid, geestelijk zowel als lichamelijk, geen ogenblik zonder toezicht laat. Tot voor enkele dagen had dr. Ade nauer normaal zijn werk gedaan en geschreven aan zijn memoires. Hij stond op het punt voor een korte va kantie te vertrekken naar zijn vaste vakantie-oord, Cadenabbia aan het Como Meer. Adenauer, die veertien jaar lang als bondskanselier ',e Bondsrepubliek heeft geleid, bezit geen politieke, macht meer. Hij is slechts ere-voor- zitter van zijn partij, de christen-de mocratische unie (CDU), maar hij heeft tot voor zeer kort nog gepro beerd invloed uit te oefenen op de politieke gang van zaken in zijn land. ADVERTENTIE «frig O Is die vleesjus van u vaak zo licht van kleur? Dan hebben we een goede tip voor u: bak voortaan een in partjes gesne den tomaat mee of' een ge snipperde ui. Ook kunt u een mespuntje gebrande suiker toevoegen. Gegarandeerd dat uw jus dan prachtig bruin wordt. En net zo kostelijk smaakt als hij er uitziet ATHENE De Griekse regering MEER GELD VOOR Z.-AMERIKA ir In hun rood-groene arisangs, de naam voor hun schilderachtige nationale kle ding, verschenen gisteren twee Zuidkoreaanse zusjes voor Drakensteyn. Dfung Ja Kim (21) en Djung Sik Kim (19) uit Poesan zijn sinds een maand in Nederland. In het gereformeerde bejaardentehuis d'Amandelbw*.n Bilthoven volgen zij een driejarige opleiding tot bejaardenverzorgster. Daarna gaan ze weer naar hun land terug. In dit tehuis kwam de directrice, mevrouw Van den Berg, op het idee beide Koreaanse meisjes babysokjes aan de Prinses te laten aanbieden. In het katseel- tje overhandigden zij hun geschenk aan leden van de paleisrecherche. Prinses Beatrix ging gistermorgen koffie drinken bij haar moeder op Paleis Soest- dijk. Prins Claus verbleef toen in Groningen voor een privébezoekje, zoals de Rijksvoorlichtingsdienst het noemde, in het Academisch Ziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De permanent vertegenwoordiger van de Russische staats luchtvaartmaatschappij Aeroflot in ons land, W. Gloechof, is gistermorgen in Amsterdam gearresteerd, verdacht van een poging om de uitlevering van staats geheimen uit te lokken. De poging is mislukt. Hij zou hebben getracht mili taire geheimen op luchtvaartgebied te bemachtigen. De Rus had daartoe vriendschappe lijke betrekkingen aangeknoopt met een Nederlander. Diens identiteit wordt geheim gehouden. Mr. J. W. Kolkert, de Haagse officier van Justi tie, die het onderzoek in deze zaak leidt, omschrijft hem als „een parti culier". „Geen regeringsambtenaar", aldus mr. Kolkert. De man woont in de onmiddellijke omgeving van Den Haag. „in ieder geval binnen het ar rondissement 's-Gravenhage". Aanvankelijk had het contact tussen de Nederlander en de Rus een nor maal vriendschappelijk karakter. Zij kwamen zo nu en dan bij elkaar thuis om een borreltje te drinken. Enige heeft het ingediende ontslag van ge-1 tijd geleden kwam de aap uit de neraal George Grivas, opperbevel hebber van de strijdkrachten op Cy prus, niet willen aanvaarden. De 69- jarige generaal, die destijds de on dergrondse organisatie tegen de Brit ten op Cyprus aanvoerde, wilde af treden nadat de Griekse generale staf bezwaar had gemaakt tegen zijn plan om posten bij het Turkse dorp Mari op Zuidwest-Cyprus te bezet ten. Zaterdag was daar gevochten. mouw. De man van Aeroflot vroeg zijn Haagse vriend zeer concrete in lichtingen. Mr. Kolkert wilde niet zeg gen om welke inlichtingen het ging. „De Rus wist wel precies wat hij wil de", zei de officier van Justitie. Het ging volgens hem om staatsgeheimen. Meteen na het gesprek, waarin de Rus om inlichtingen vroeg, heeft de Nederlander bij de Haagse autoritei ten aangifte gedaan. De Binnenlandse AMSTERDAM Een neushoorn, die gistermiddag in „Artis", tot schrik van de bezoekers, kans zag uit zyn stal te komen en later door middel van verdoven de injecties geheel versuft moest worden weggesleept, is vannacht overleden. Nadat het tienjarig neushoorn wijf je „Faru" de deur van haar verblijf had ge forceerd, kwam zij na een wandeling in het antilopenpark terecht, waaruit zij zich niet wenste te verwijderen. Van gaas en strobalen werd een pad gemaakt naar de olifantenstal. Later op de middag besloot de dierenarts van Artis, het dier met een pistool een verdovende injectie toe te dienen. De neushoorn werd namelijk steeds on rustiger. Na de eerste injectie van 10 mg fantanyl bleek „Faru" nog 'n tweede nodig te hebben. Ook deze injectie bleek niet voldoende te zijn om het beest te kal meren. Nadat zij tegen acht uur 's avonds in totaal zeven injecties had gekregen, viel „Faru" versuft neer. Het beest werd aan de poten vastgebonden en op een zeil naar de olifantenstal gesleept. In de loop van de nacht is het dier aan de toege diende injecties bezweken. Veiligheidsdienst (B.V.D.) wist toen al dat de Rus met een Nederlander in relatie stond. Er is niet meteen op de melding van de Nederlander toege slagen. De B.V.D. heeft de activiteiten van Gloechof geruime tijd gadegesla gen. Hij is gearresteerd op grond van een artikel in het Wetboek van straf recht, waarin ieder die door giften of beloften een ander tracht te bewegen een misdrijf te plegen, wordt bedreigd met vijf jaar gevangenisstraf, ook als aan dat verzoek geen gevolg is gege ven. Bij ingewijden heerst de overtui ging dat de justitie over bijzonder sterke bewijzen moet beschikken. Al leen op grond van de mededelingen van één man is een arrestatie ondenk baar, zo zei men ons bij een van de inlichtingendiensten De Rus is gistermiddag in het huis van bewaring in Den Haag verhoord. Daarna is hij in verzekerde bewaring gesteld. Enkele uren nadat de Rus in Am sterdam was aangehouden, protesteer de de Russische zaakgelastigde in ons land, Ivan Gorochof, by het ministe rie van Buitenlandse Zaken scherp te gen het zyns inziens onrechtmatige op treden tegen zijn landgenoot. Het mi nisterie heeft het protest niet aan vaard. De Russische zaakgelastigde is te verstaan gegeven, dat ook buitenlan ders in ons land onder de Nederland se wetten vallen. Het gaat om een normaal justitieel optreden tegen iemand, die van een ernstig misdrijf wordt verdacht, aldus Buitenlandse Zaken. De hele dag heeft de Russische am bassade getracht de arrestant door een eigen raadsman terzijde te laten staan. Die pogingen zijn afgestuit op de wettelijke bepalingen die in ons land gelden: pas vandaag zou de ar restant de steun van een raadsman kunnen krijgen. De procureur-generaal in Den Haag, mr. B. J. Besier, bevestigde noch ont kende dat de arrestatie heeft te maken met de grote spionagezaak, die enige weken geleden in Italië aan het licht is gekomen. Wel is het opgevallen dat in korte tijd drie employés van Aero flot in het buitenland zijn aangehou den voor spionageactiviteiten. Men zie ook elders in dit nummer. PUNTA DEL ESTE In zijn eerste verklaring op de topconferentie van Zuidamerikaanse staten in Pun- ta del Este, een badplaats in Uruguay, heeft president Johnson gistermiddag beloofd, dat hij zal streven naar handelsconcessies van de geïndustrialiseerde landen in de vorm van lagere invoerrechten voor alle ontwikke lingslanden. Ook zei hij te zullen nagaan of de Zuid amerikaanse landen grotere vrijheid kunnen krijgen bij de besteding van een deel van de Amerikaanse finan ciële steun. Johnson deed deze toezeggingen tijdens een besloten bijeenkomst die aan de formele openingsplechtigheid van de conferentie voorafging. Voorts is de Amerikaan se president van plan het Amerikaanse Congres voor te stellen de bijdragen van de VS voor de ontwikkeling van Zuid-Amerika in een periode van vijf jaar met 13 miljard dollar te verhogen. De belangrijke inzet van dit top- gesprek is de economische toekomst j van 230 miljoen Zuidamerikanen. Bij het begin van de zitting heeft presi dent Fernando Belaunde Terry van Peru een plan bekend gemaakt om een eind te maken aan de deviezen- stroom uit Zuid-Amerika, die in de miljoenen dollars per jaar loopt. Hij zei dat het in de bedoeling ligt een Zuidamerikaanse gemeenschappe lijke effectenbeurs op te richten om beleggingsmogelijkheden te scheppen voor Zuidamerikaans kapitaal en om nieuw kapitaal uit geïndustrialiseer de landen aan te trekken. Gistermiddag bereikten de minis ters van buitenlandse zaken van de deelnemende landen een voorlopig ak koord over een inleiding tot de slot verklaring van de conferentie, waar in wordt gepleit voor economische integratie van Latjjns-Amerika en oprichting van een economische ge meenschap. In deze inleiding is te vens de steun van de V.S. voor dil doel vastgelegd. Maar dit onderwerp, een synthese van Braziliaanse en Amerikaanse voorstellen met enige tientallen amendementen, stuit nogal op ver zet. Vertegenwoordigers van een aan tal landen wilden het ontwerp nop eens bestuderen voordat zij hun defi nitieve goedkeuring gaven. Ondanks de inleidende besprekin gen van vier dagen waren de minis ters van buitenlandse zaken door ge brek aan overeenstemming gedwon gen de neteligste kwesties aan hun staatshoofden over te laten. Johnson heeft enige Lat(jnsamerikaanse ei sen moeten afwijzen, omdat hij geen vrijbrief van zijn Congres heeft de Amerikaanse verplichtingen aan het zuidelijk deel van het halfrond uit te breiden. Een aantal leden vraagt of hun goederen in de V.S. een voorkeurs behandeling krijgen en dat de dol lars van de Amerikaanse hulpverle ning elders dan in de V.S. mogen worden besteed. In de V.S. wordt ge vreesd dat inwilliging van deze ver zoeken de betalingsbalans nogal zal schaden. In de Uruguese badplaats Punta del Este'voert president Johnson op het ogenblik besprekingen met zijn Zuid amerikaanse ambtgenoten over ge meenschappelijke economische en poli tieke problemen. De komst van zoveel politieke leiders heeft de vriendelijke badplaats in een vesting herschapen. Men kan de stad slechts binnenkomen als men over een speciale pas be schikt ADVERTENTIE (op de wijs van: Piet Hein) Neuteboom Dinee Koffie kost minder geld, iuaar verdient 'n kwaliteits-diploma en in deze tijd dat elke cent telt kies je voordeel, maar ook aroma! vergelijk, vergelijk vergelijk en proef hoe rijk! voordelig en zo goed, voordelig en zo goed; 't Is Dinee Koffie die 't 'm doet 't Is Dinee Koffie, ja koffie van Neuteboom.... 't Is Dinee Koffie van Neuteboom! 500 grs. familiepak roodmerk ƒ3.42 250 grsnormaalpak roodmerk 1.75 Maarschalk Andrei Gretsjko, de op perbevelhebber van de strijdkrach ten van het Warschaupact, is tot mi nister van Defensie van de Sovjet-Unie benoemd. Hij volgt de onlangs overle den Malinofsky op. ENSCHEDE De 35-jarige timmer man J. H. Mulder uit Rijssen is woens dagmiddag om het leven gekomen, toen hij op een bouwproject in Enschede- Zuid werd getroffen door een lege laadvork, die boven hem losraakte van een hijskraan. Drie andere mannen kon den nog op tijd wegkomen. M. werd zo zwaar gewond, dat hij na korte tijd overleed. 0 De tijd ligt nog niet zo lang achter ons. dat 't de gemeentelijke bestuur ders gelijk was welke woningen er op een bepaald moment werden gebouwd. Differentiatie in de bouw werd onderge schikt gemaakt aan kwantiteit met an dere woorden, welke woningen doet er weinig toe, als het er maar veel zijn. Naarmate de woningvoorraad weer op peil komt gaan er meer en meer stem men op ook eens te gaan letten op een gevarieerde uitvoering. Zo ook gister avond tijdens de raadsvergadering in Leersum toen de raad het voorstel kreeg om een tweede bouwstroom van de grond te helpen. Ook in deze zitting kwam er een geluid wat meer variatie in de bouw toe te passen. Aan deze har- tekreet kon evenwel niet worden vol daan omdat men ook thans nog te ma ken heeft met de beruchte curveprijs. Niettemin stemde de raad in met de tweede bouwstroom die Leersum 120 woningen oplevert: 60 woningwetwonin gen en 60 premiewoningen. 0 In Kesteren is weer de jaarlijkse bijenmarkt gehouden. Gezaghebben de figuren in de bijenhouderij hebben hierbij nog eens de nadruk gelegd op het grote belang van een goed floreren de imkerij ten behoeve van de fruit teelt. 0 Mariniers uit Doorn hebben gisteren in Amerongen de helpende hand ge boden bij het redden van een aantal be jaarden uit een brandend pension. Het huis werd totaal in de as gelegd on danks energieke aanpak van de Ame- rongse brandweer, die later assistentie kreeg van de Leersumse collega's. ADVERTENTIE echfalon ZAANDAM Woensdagavond heeft zich op de provinciale weg bij het sta tion Zaandam een frontale botsing tus sen twee bromfietsen met dodelijke af loop voorgedaan. De 49-jarige mej. C. C. van Delft uit Zaandijk moest met een schedelbasis- fractuur naar het Julianaziekenhuis te Zaandam worden overgebracht, waar zij kort na aankomst overleed. Het on geluk gebeurde toen de bromfietser, met wie zij in botsing kwam, wielrij ders inhaalde. 0 Woensdagavond is bij het overste ken van de Rijksstraatweg, ter hoog te van het gemeentehuis, te Heiloo de 83-jarige heer J. Brommer uit Bergen aangereden en ter iaatse overleden. 0 In de Ursulakliniek te Wassenaar is overleden de tweejarige Yvonne Da- men uit Schipluiden. Het meisje was dinsdagmiddag nabij de ouderlijke wo ning aan de Zwethkade aldaar onder een vrachtwagen geraakt, die door haar vader werd bestuurd. (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren is de temperatuur in Apel doorn bij stralende zonneschijn op vele plaatsen tot 17 graden opgelo pen. Op de vliegbasis Twente werd 18 graden gemeten, plaatselijk in Fries land en Drente bijna 19 graden, maar Vlissingen stopte bij 11 graden. Als reactie op de vroege warmte, bouw den zich onweersbuien op, waaruit plaatselijk in Noord-Friesland hagel als knikkers viel, die jonge vlasplan ten kapotranselde. Oostmahorn kreeg een windhoos met vlagen van 130 tot 145 km per uur. Een hogedrukgebied van de Britse Eilanden over Scandinavië naar Rus land zal het huidige weertype met zonnige perioden en middagtempera- turen tussen 15 en 19 graden doen voortduren. Een oude depressie boven Normandië vult verder op, maar de opbouw van de atmosfeer is nog zo danig, dat zich in Gelderland aanvan kelijk nog wel een middag- of avond bui met onweerskansen kan ontwik ten. Deze buien hebben echter een zeer plaatselijk karakter.

De Vallei | 1967 | | pagina 1