Leersum bouwt 120 huizen en geeft jeugd eigen „home" Oude boerderij wordt straks beatcentrum PROTEST BEWONERS DOORNBOOMPARK IS OVERDREVEN FASTn PENSION IN VLAMMEN OP Veiling Septer Tiel Raad zag af van uitgebreide discussies Waarheid en leugen in de geneeskunst Muizenissen Militaire herdenking Grebbeberg Optochten via 2 routes TOMADO M.A.C.-nachtrit Jan van Schuppen Salvo kondigt geboorte aan MIST u uw 3550 4079 MUZIEKTENT NAAR DE WILLAERLAAN AGENDA Medewerkster bij „Instuif" KOOP EEN VEILIGE iOFFIEMOLEN v.a.18,25 B. en II VAN SCHERPENZEEL: MARIMERS IJS ACTIE BIJ REDDING VAN BEJAARDEN WATER ONBILLIJK Collecte voor kinderbescherming o Hoofdstraat 90 VEENENDAAL dagblad DE VALLEI? Steekvlam Niets bijzonders BURGERLIJKE STAND AMERONGEN en een die een beeld geeft van de ver- bouwingskosten van de boerderij. De boerenwoning zal vrijdag worden over gedragen aan de gemeente en direct daarna aai een aantal jongelui aan het knappen. LEERSUM Gisteravond heeft de Leersum.se gemeenteraad besloten deel te nemen aan de bouw stroom II. die de gemente 120 woningen zal opleveren. Het betreft hier 60 woningwet- en 60 premiewoningen. Op 1 januari 1968 zal men met de bouw ervan beginnen. Een ander project dat binnen vrij korte tijd in Leersum gerealiseerd zal worden is de verbouwing van de boerderij van de heer werk gaan om het interieur wat op te De Lange aan de Hoflaan, die destijds door de gemeente werd aangekocht en die zal worden ingericht als „dorpshuis". Hoewel wethouder J. K. de Vries (CHU) wat tegenstribbelde (hij was bang voor uitspattingen) ging de raad met dit voorstel akkoord, nadat de heer A. van de Bogert (Leersums Belang) een warm pleidooi voor de verwezenlijking van een dorpshuis had gehouden. Hij achtte de mogelijkheid voor de jeugd om zich te ontspannen op een wijze, die zij zelf het liefste willen, van veel belang. In de verbouwde boerderij zullen straks in hoofdzaak beat-avonden worden gehouden. De heer A. Takken (PvdA) had geen directe bezwaren tegen deelneming aan de bouwstroom, maar informeerde wel naar de mogelijkheid om meer variatie in de woningwetwoningen aan te bren gen. Hij was bepaald niet enthousiast voor huizen, die allen in dezelfde stijl werden opgetrokken. Wethouder De Vries zei dat het een onmogelijke zaak was om er in de wo- nigwetsector twee types op na te hou den. „Als we (fat zullen doen, zal het ministerie geen toestemming voor de bouw geven", zo voerde hij aan. Drs. A. G. W. Schapenk (CHU) bracht namens de bestemmingsplan commissie, die eergisteren vergaderde, een aantal wensen naar voren met be trekking tot de bouwstroom. „We moe ten de toekomstige bewoners er duide lijk van op de hoogte stellen dat er geen zijtuintjes b ijde huizen zullen komen, zodat we later geen strubbelin gen zullen krijgen", zo formuleerde hij een van die wensen. Wat het bestemmingsplan Leersum- Zuid betreft, zei de heer Schapenk dat de commissie tot de overtuiging was gekomen, dat er beter garages tussen de huizen zouden kunnen worden ge bouwd, dan in afzonderlijke blokken. „Een algemene wens is ook", ver volgde hij, „dat er bij de geprojecteer de vijver een openbaar gebouw komt, een kerk of iets dergelijks...." „Onbillijk", zei de heer Van den Bo gert resoluut toen het voorstel aan de orde kwam, om de heer T. van den Berg 3.981,90 te laten betalen voor het grond aan de Schermlaan. bouwrijp maken van een perceeltje De heer Van den Berg verkocht in 1957 een flink perceel grond, dat de ge meente zou gaan benutten voor de wo ningbouw. Hij incasseerde toen voor een oppervlakte van 1300 m2 de som van 2600,-. „Nu wil hij van de ge meente een klein stukje terugkopen en nu moet hij nota bene bijna vierdui zend gulden betalen", merkte de heer Van de Bogert op. „Alles goed en wel" interrumpeerde wethouder De Vries, „maar hij verkocht die grond zo'n tien jaar geleden en toen waren de grond prijzen veel lager dan nu". De reactie van de heer Van de Bogert: „Ik heb de zaak alleen maar van de menselijke kant willen bekijken." ADVERTENTIE Van Nelle bestellen UTRECHT *De subsidie van de overheid aan de kinderbescherming in ons land moet ieder jaar met ruim twee miljoen gulden door giften van particulieren worden aangevuld om dit werk zo goed mogelijk te laten ver richten. De opbrengst van de vorig jaar hiervoor gehouden collectie bedroeg ruim 600.000 gulden. Dit houdt in, dat de Kinderbescher ming in Nederland ook dit jaar weer bijna anderhalf miljoen gulden tekort komt, nog afgezien van de miljoenen, die nodig zijn voor de vernieuwing en verbetering van tehuizen. Het geld, dat door de kinderbescher ming moet worden bijeengebracht is bestemd voor de particuliere verenigin gen, stichtingen en instellingen, die op dit terrein werkzaam zijn. Het betreft werk ten behoeve van ruim 40.000 Ne derlandse kinderen, die op een of ande re manier de hulp van de kinderbe scherming nodig hebben. Om dit tekort van ruim twee mil joen gulden aan te vullen houden de gezamenlijke Nederlandse Kinderbe schermingsinstellingen van alle ge zindten en ruim 400 in getal, voor dit doel verenigd in de Stichting „Saor" jaarlijks een nationale inzameling. Deze collecte wordt dit jaar gehou den van maandag 17 tot en met za terdag 22 april a.s. In deze week zal op onze gehele be volking een beroep worden gedaan het werk van de kinderbescherming finan- ciaal te steunen. Aan u de keus uw bijdrage te voldoen aan één der vele collectanten of uw „offer" over te ma ken op giro 40 40 40 van de Stichting „Sakor" te Utrecht. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen VEENENDAAL De MAC Veenen- daal organiseert in de nacht voor He melvaartsdag van 3 op 4 mei aan staande weer de traditionele nach- rit. De lengte van de rit bedraagt dit maal ongeveer 170 km, waarin een ver plichte rust van een uur is opgenomen. Voor deze rit is het KNMV-reglement 1965 van toepassing. Deelneming is mo gelijk met auto's, motoren en scooters. De start vindt vanaf 's avonds ne gen uur plaats bij de kantine van het sportpark „Panhuis". Behalve indivi duele prijzen zijn er ook groepsprijzen te winnen. Inlichtingen verstrekt het MAC-secretariaat, Fred. v.d. Paltshof 24 te Rheneiu A v.d. Bogert (Leers. Bel.) dorpshuis De rondvraag leverde nog enkele in- ten van algehele nieuwbouw te ramen teressante mededelingen op. Allereerst stelde dr. J. C. C. Dell (Leersums Be lang) de verbouwing van de boerderij van de heer De Lange aan de Hoflaan aan de orde. „We willen er een dorps huis van maken, maar voorlopig zullen we genoegen moeten nemen met een provisorische lokaliteit voor de jeugd, waarin ze zelf iets zullen gaan moeten organiseren..." Dr. Dell stelde, dat er ten aanzien van de bouw van een dorpshuis twee begrotingen nodig zijn; een om de kos- dr. J. C. C. DeU (Leers. Bel.) twee begrotingen VEENENDAAL Op de sluitings avond van de Volksuniversiteit Veenen- daal, die maandag 17 april in gebouw Trefpunt zal plaats vinden zal dr. El- sa Pereira d'Oliveira uit Bussum een causerie houden over het onderwerp „Waarheid en leugen in de genees kunst". De bezoekers van deze avond zullen zich een oordeel kunnen vormen over vragen zoals „zegt een dokter nooit meer dan hij kwijt wil", „door welke overtuiging laat de arts zich leiden", „is daar een vaste norm voor, die ge leerd moet worden of is het 'n „kunde", „is het aanvoelen voor ieder geval af zonderlijk hetgeen weer kunst gaat lij ken". Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie! n dit nummer. RHENEN In alle schoolgebou wen in Rhenen zijn beschuiten met muisjes opgeslagen om bij de geboor te van een prinsje of een prinsesje de leerlingen onmiddellijk te kunnen trakteren. Voorlopig ziet het er voor de meisjes en jongens van de open bare mulo somber uit. Toen gisterochtend de voorraad werd gecontroleerd bleek namelijk dat echte muizen al oranjefeest hadden gevierd en van een groot deel van de beschuit en muisjes hadden gesnoept Er wordt koortsachtig gewerkt om de voorraad weer op peü te brengen en te verhoeden, dat de muizen zich voor de tweede maal vergrijpen aan de muisjes. Drs. J. A. M. Verbeek (ex-WD) infor meerde of er binnen de gemeente nog wateroverlast bestond. In haar ant woord beperkte de burgemeester, mevr. C. M. 's Jacob-des Bouvrie, zich in hoofdzaak tot de bossen in het Leer- sumse veld. „De grond is daar ver zadigd, is zo zacht als een spons en neemt geen water meer op", zei de burgemeester. „Het is een probleem", zo luidde haar mening, „dat ook Gede puteerde Staten niet kunnen oplossen." De burgemeester deed hierna de toe zegging, dat er binnenkort een begin zal worden gemaakt met de riolering van de Maasbergseweg. Door de wa teroverlast van de laatste maanden acht ten diverse bewoners van deze weg zich nogal gedupeerd omdat ze betrekkelijk veel schade hebben geleden. Dr. Dell tenslotte wilde het college op de hoogte stellen van het feit dat er zich vandaag op de Scherpenzeelseweg moeilijkheden tussen bewoners en een aannemer zullen kunnen voordoen, die wellicht tot wanordelijkheden zullen leiden. De inzet van het geschil is de vraag wie de eigenaar is van een strook grond. De burgemeester achtte het de taak van de gemeente niet om hier te bemiddelen. JLaten ze elkaar maar dood slaan, wij staan er als gemeente buiten en zullen in leder geval voor politie zorgen", luidde haar standpunt. Deze drs. A. G. W. Schapenk (C.H.U.) strubbelingen O woorden hadden een vrij heftige reac tie van de heer Dell tot gevolg: „Om medisch-etische redenen ben ik het daar niet mee eens", riep de arts uit, die daarmee voor wat opleving zorgde in deze kalme raadsvergadering, die ruim twee uur in beslag nam. Voor Leersumse begrippen een korte perio de. ADVERTENTIE EVEN NOTEREN: AMERONGEN Voor de geboorte van een prins of een prinses, heeft de Amerongse Oranjevereniging een feest programma opgesteld. Indien de prins of de prinses 's nachts wordt geboren, worden in de Laan om acht uur kanonsthoten afge vuurd. Vindt de geboorte plaats na acht uur dan wordt geschoten steeds twee uur na de afkondiging der ge boorte, tot 18.00 uur. 's Avonds om acht uur wordt een fakkel- en lampionoptocht georgani seerd. Vertrokken zal worden vanaf de Hof, vervolgens een rondgang door het Dorp. De stoet wordt ontbonden in de Pr. Margrietlaan waar tevens een vreugdevuur ontstoken zal worden. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen RHENEN De jaarlijkse grote mi litaire herdenking die op de militaire begraafplaats Grebbeberg wordt gehou den, vindt dit jaar plaats op woensdag 3 mei des voormiddags om elf uur. De Koninklijke Militaire Kapel ver leent muzikale medewerking, 's Avonds wordt weer de traditionele stille om gang gehouden, die om kwart over ze ven aanvangt in het Kon. Elisabeth- plantsoen achter het gemeentehuis. SCHERPENZEEL, 12 april Aan voer ca. 900.000 stuks. Prijzen: kippe- eieren f 12,tot f 12,75; henneëieren f 9,tot f 11,50, alles per 100 stuks. Handel traag. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte I i Bel: tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur VEENENDAAL Op de dag van de geboorte van de „Oranje-baby" wor den er twee fakkel- en lampionoptoch ten gehouden, één in Zuid en één in het centrum. De optocht in Zuid zal voorafgegaan worden door muziekver eniging „Caeciiia" en die in het cen trum door de Scheepjeswolharmonie. Beide optochten beginnen 's avonds om half acht. De organisatie van deze optochten is in handen van de heer G. van de Schee, die vertelde, dat „de Instuif" enkele honderden fakkels aangeschaft heeft, die gratis uitgereikt zullen wor den. „Er is geen enkele bezwaar tegen om ook onderweg nog aan te sluiten het is een „feest" voor alle kinde ren. De deelname is geheel gratis", al dus de heer Van de Schee. De routes van de tochten zijn: ZUID: Slotemaker de Bruïneplein, Klaas Katerstraat, Nic. Beetsstraat, de Savornin Lohmanstraat, Da Costa- straat, dr. Kuyperstraat, Talmastraat, Patrimoniumlaan, Paulus Potterstraat, Jan Steenlaan, Adriaen van Ostade- laan, Slotemaker de Bruïnestraat en einde op het Slotemaker de Bruïneplein. CENTRUM: Jeugdgebouw Sand- brinkstraat. Schrijverspark, Gilbert van Schoonbekestraat, Valleistraat, Verlaat, Hoogstraat. Hoofdstraat, Ker- kewijk, Bejaardencentrum, Industrielaan (linker weghelft), Boompjesgoed, Brou wersstraat en einde weer bij het Jeugd gebouw. SCHERPENZEEL De kans dat de bewoners van het Doornboomspark met hun protest tegen de vestiging van een snackbar in de huidige kruideniers zaak van de heer W. van Middendorp succes zullen hebben is nu wel bijzon der klein geworden. Het college van B. en W. heeft de raad namelijk la ten weten, dat men de ingebrachte be zwaren overdreven vindt. De Doorn- boomsparkers, die de snackbar in hun brief omschreven als een „vermaak- centrum van twijfelachtige aard" en die ook, zoals één van hen destijds in onze narkklretv onze krant verklaarde, vrezen, dat er rond hun bungalows een friteslucht komt te hangen, zullen niet kunnen verhinderen, dat de heer H. J. Rusten- hoven over enkele maanden zijn nieu we snackbar opent. De heer Van Rus- tenhoven exploiteert momenteel een friteskraam op het Plein 1940 en gaat daar dus straks op aandringen van de gemeente verdwijnen. „Zo lang de heer Rustenhoven op 't Plein standplaats heeft is nimmer van onordelijkheden gebleken, terwijl ook geen overlast van papierafval of fles sen heeft plaats gevonden", zo stelt 't college in een schrijven aan de raad. In de raadsvergadering van volgen de week dinsdag zal de verhuizing van de heer Rustenhoven aan de orde ko men, omdat de raad het laatste woord heeft over het al of niet verhuren van de winkel, die het eigendom van de ge meente is. De raad zal zich ook bezighouden met de aankoop van een nieuwe brandspuit. De huidige uit 1939 daterende brand spuit is al geruime tijd geleden door de inspectie voor het brandweerwezen afgekeurd omdat deze niet meer vol- ADVERTENTIE Kies een FAS TO geiser met de unieke patent-knop toor heet rater in de keuken en veilig-warm uater in de douche. Twee ran de drie verkochte geisers sijn een FAST0 doet aan de wettelijke voorschriften. Binnen het college is nog wel overwo gen om de spuit te repareren, maar dit bleek na advies van een expert niet mogelijk te zijn. De kosten van de nieu we spuit bedragen f 8.687,50. De al jarenlang slepende kwestie aangaande verplaatsing van de mu ziektent van Caecill a die nog steeds in het Doornboomspark staat, lijkt nu in een stadium gekomen te zijn, dat er een oplossing in zicht is. Na bespre kingen tussen de muziekvereniging, de N..V Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten en de gemeente is men zo ver ge vorderd, dat er nu nog een bedrag van f 10.700,- overbrugd moet worden. In principe is men voorts overeengeko men dat het Bouwfonds hiervan 5.900 gulden betaalt, de gemeente f 2.400,-, terwijl de muziekvereniging f 2.400,- zal laten vallen op de verkoop van de oude tent. Indien hierover definitieve overeen stemming zal zijn bereikt, wordt de muziektent verplaatst naar een terrein aan de Willaerlaan, ten noorden van 't zwembad. Heden, donderdag VEENENDAAL Hotel De Korenbeurs 19.30 uur: Bijeen komst CPB. Hotel De Korenbeurs 20 uur: Oprich tingsvergadering smalfilmclub. BIOSCOOP Luxortheater Veenenciaal 19.30 uur: „Een miljoen jaar geleden". Morgen, vrijdag LEERSUM Maarsbergseweg 14.30 uur: Excursie naar Leersumse Veld, broedplaats meeuwen. Het Centrum 20 uur: Bijeenkomst v v. HDS. AMERONGEN Dorpshuis 20 uur: Toneelavond Hemur- Enge. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Een miljoen jaar geleden". EIERMARKT Scherpenzeel, 12 april 1967 Eiermarkt. Aanvoer 900.000 stuks. Prijzen kippe- ëieren van f. 12.00 tot f. 12.75 per 100 stuks, henneëieren van f. 9,- tot f. 11.50 per 100 stuks. Handel traag. AMERONGEN Woensdagmid dag tegen drie uur brak een felle uit slaande brand uit in bet pand Burg, Van den Boschstraat 49 te Amerongen. In dit pand, bewoond door het gezin A. Be rend sen, wordt een pensionbe- drijf uitgeoefend. Een tiental, meest be jaarde pensiongasten waren in verschil lende vertrekken ondergebracht. De brand is ontstaan door een lek kende gasslang van een butagaskachel. In een zeer korte tijd sloegen de vlam men door het dak. Een der bejaarde bewoonsters moest met hulp van bui tenaf uit het# brandende pand gehaald worden. Een van die mensen was zo slecht ter been dat hij naar buiten gedragen moest worden. Voor enkele bejaarden kwam de hulp van de militairen op het nippertje. Het pension brandde uit. De schade bedraagt ongeveer een ton. De brand brak gistermiddag om kwart voor drie uit op de kamer van een van de pensiongasten die een lek in een fles met butagas wilde repa reren. Plotseling spoot een grote steek vlam uit de fles die in het pension, een oude voormalige boerderij, voldoende voedsel vond. Op dat ogenblik liepen zes mari niers uit de Houckgeestkazerne in Doorn langs het brandende huis. Zij waren met een kaartleesoefening bezig. Zonder zich te bedenken renden zij tus sen de vlammen door naar binnen. Zij begonnen met het naar buiten slepen van een wasautomaat, een televisietoe stel, enkele kachels enz. Even later werden zij geholpen door drie soldaten van de landmacht, die met een legerauto langs reden. Zeven van de negen bejaarde pensiongasten die bij het uitbreken van de brand op de bovenverdieping waren, werden door de militairen met geschroeide haren en lichte brandwonden naar buiten getrok ken. Inmiddels waren de brandweerkorp sen uit Amerongen en Leersum gearri veerd om de vlammen vakkundig te doven. Dat werk duurde nog tot kwart over vijf. Ook bij dit blussingswerk staken de militairen de handen uit de mouwen. Een van de militairen, de 21-jarige marinier T. H. Keiler uit Doorn, zegt: „Het is helemaal niets bijzonders. Als je een brand ziet dan ga je helpen. Wij deden dat ook. Toen de brand geblust was hebben wij met de legerauto van de landmacht de geredde inboedel naar schuren van buurtbewoners gebracht.' Toen alles achter de rug was waren w(j wel moe. Dat wel. Maar in een super markt tegenover het pension kregen wij van de pensionhouder een pilsje aange- Opgave na klasse mm maat Appelen 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 t x Golden delicious k.2 83—87 76—86 70—84 61—68 x Goudreinet k.l 83—86 77—79 75—77 x Goudreinet k.2 77—85 70—78 71—75 Ingrid Marie 56—66 43—49 Jonathan k.l Jonathan k.2 7880 Lombarts Calville k.2 81—83 Winston verpakt k.2 Fabrieksfruit per 100 kg: blank 25,50; Peren: Brederode Conference k.2 St. Remy 51—55 37—41 IJsbouten 26—29 Perenkroet per 100 kg: 3,20. Groenten: Koolraap, 79; Radijs per bosje, 2733; Witlof, 110112; Sla per krop 14/17 kg 14,80—14,70; Sla per krop 20/23 kg 14,90—18,20; Sla per krop 23/opw kg 17,10—22,20. Bloemen Anjers per stuk 3234; Duizendschoon per stuk 1416; Meizoenen per stuk 1719; Violen per stuk 1416. Kievitseieren 31. x Is hoofdaanvoer. 78—80 75—77 67—76 65—74 63—73 77—79 75—77 85—87 Rood 20,10. 107-110 76—78 63—75 92—99 51—55 Gehuwd: H. Schipper, 24 jr. en M. van Grootveld, 21 jr., Scherpenzeel. Ingekomen personen: W. van Geffen van 's Gravenhage in Industrieweg zuid 32. Vertrokken personen: E. Terwei van Kon. Wilhelminaweg 37 naar Leersum; R. R. Backer van Drostestraat 2 naar Emmen; G. J. van Toorn, Pr. Bea- trixlaan 41 naar Lienden; M. Schipper- van Grootveld, van Groeperweg 16 naar Scherpenzeel; R. Henken van Eindseweg 6 naar Veenendaal. VEENENDAAL Sinds enkele da gen is de staf van „De Instuif', het jeugdwerk van de hervormde wijkge- meente Sola Fide en de gereformeerde kerk met één medwerkster uitge breid. Mej. Bosma is leerlinge van de gereformeerde jeugdleidersopleiding „De Jelburg" te Baarn, waar zij nu een jaar schoolgegaan heeft. Gedurende een jaar zal zij praktijk opdoen aan de J. G. Sandbrinkstraat, om daarna haar laatste cursusjaar aan „De Jelburg" te vervullen. boden om weer wat op verhaal te ko men. Tenslotte zijn w(j weer terugge gaan naar de kazerne." Vandaag zal de commandant van de kazerne bekijken of hij de militairen voor hun reddingsactie zal belonen. ADVERTENTIE Tip voor handiger huishouden JjC .et erbij de aanschaf van een elek trische koffiemolen op dat u een VEILIGE molen krijgt. Een VEILIGE Moulinex Tornado koffiemolen, met stevig nylon huis en dubbel geïso leerde motor. Er zijn 3verschillende modellen: twee met drukknopscha kelaar en draaisluiting, de derde maaltalleen zolang u het dekselaan- drukt. Prijzen: f 18,25, f21,- en f23,-. Op alle modellen volledige Tornado garantie. Witt u méér tip»? Vraag uw winkelier om d» ultzoektolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado. Tomadohuis. afdeling K.. Dordrecht

De Vallei | 1967 | | pagina 5