ITALIAANSE MODE ALS MASSAPRODUKT mayo Voorjaars moeheid Kralen rollen winkel uit Liefdestelegrammen alleen van 8-22 uur die Wintermode uit Parijs Unieke boetiek in Amsterdam Stof Drop Bol Rollen nur GRAPILLOM kantenklaar in heel veel smaken en niet duur ook!: VANAF 90 CENT SAMENWERKING VAJS START t "SM- M Kffil BREMODE GEEN ALCOHOL BIJ SNELVERKEER Vitaminen mantels ONBEKEND ADRES AMERIKA Wanneer u weet hoe goed de NUR DIE kwaliteitsnylons zijn, dan draagt u ze natuurjijk altijd. WEET U HET NOG NIET? Herfstmode voor het warenhuis FLORENCE Italië is deze week mei de mode de rest van Europa ver voor. Gisteren werden in Florence reeds shows gehouden, waar op modellen voor de herfst en winter van 1967 werden getoond. Met die shows bégint Italië aan een nieuwe en heel opmerkelijke ontwikkeling op modegebied, waarbij de couture rechtstreeks de confectie in eigen land gaat stimuleren. In Rome, Milaan en Florence hebben alle bekende mo deontwerpers de afgelopen maanden persoonlijk collecties samengesteld, die dienen om de in opkomst zijnde Italiaanse confectieïndustrie tot voorbeeld te dienen. Die collecties worden deze week in Florence ge toond als middelpunt van de eerste internationale manifestatie van Ita liaanse kleding als massaprodukt. A Handige broekpakken ontwierp Galitzine voor de Italiaanse con fectie, naar ideeën van couturiers vervaardigd. |n Parijs zijn de grote couturiers zich sinds enige tijd individueel en op kleine schaal met het ontwer pen van confectie gaan bezighouden. In Loden en New .York is confectie en haute couture tot nu toe nog altijd vrij streng van elkaar gescheiden. In Nederland zoekt de kledingindustrie stap voor stap voor ideeën contact met bekende ontwerpers. In Italië heeft men nu echter het probleem couture en massaproduktie van kleding op een heel bijzondere manier aangepakt. Dit mede onder invloed van het toenemend aantal boetieks voor jongeren en de snelle wisseling en verspreiding van de mo de, die het voor het kledingindustrie noodzakelijk maakt heel vlug en voortdurend met noviteiten uit te ko men. Onder leiding van de „Camera Na- zionale della Moda" in Rome, de overkoepelende organisatie van alle modehuizen in Italië, hebben de Ita liaanse couturiers de handen ineen geslagen. Italië, tot nu toe juist nog helemaal geen uitgesproken confec- tieland, presteert het daardoor als eerste in de wereld uit te komen met door de kledingindustrie ver vaardigde mode, uitsluitend naar ont werpen van bekende couturiers uit gevoerd. Kostelijk voor uw kinderen alcoholvrij .druivensap A Terwijl werklieden nog bezig zijn de door de overstroming vernielde kademuur langs de Arno te her stellen, poseert in Florence een mannequin in een avondtoilet, door de couturier Roslin voor de nieuwe aanpak van de confectie in Italië ontworpen. ADVERTENTIE ■1 Florence, door de watersnood op vele gebieden tot grotere activitei ten gekomen, heeft zich energiek op geworpen tot centrum van deze nieu we Italiaanse confectie. In het Palaz zo Pitti, waar nu al weer bijna twin tig jaar geleden de prestaties van de Italiaanse couture voor het eerst de aandacht van de hele wereld trok ken, is deze speciale versie van de Italiaanse mode gisteren van start gegaan. Tijdens de openingsshows toonden tien couturiers rechtstreeks voor de confectie vervaardigde ontwerpen. Zelfs Lancetti, Galizine en Sarli, top figuren van de Italiaanse „Alta Mo da', lieten bij die gelegenheid zien wat er naar hun ideeën op het ge bied van in massa vervaardigde kle ding in Italië kan worden gepres teerd. Iedere couturier bracht bij die pre mière modellen in een persoonlijke stijl, jong fleurig, en actueel. Bij de mantels toonde men veel nieuwe va riaties in tentmodel. Bij de jurken werden de gegeerde djellaba-lijnen aangevuld door ontwerpen met heel korte, klokkende minirokjes. Bij de mantelpakjes worden de rechte, dub bel gesloten jasjes bij voorkeur aan gevuld door korte, geplooide of ge geerde rokken. Aan de gebreide mode, waarmede men in Italië via massafabricage reeds eerder naam maakte, wordt aandacht besteed. Daarna tonen nog twaalf couturiers uit Rome en Milaan wat zij voor .de uitbreiding van de ADVERTENTIE ïfc 1 -v«>> v" A Moderne confectiefabrieken komen als paddestoelen uit de grond in Italië, om de export van in massa produktie vervaardigde kleding te bevorderen. Het modehuis Fon- tana laat hier een' voorbeeld van die nieuwe Italiaanse confectie zien met op de achtergrond het pas geopende bedrijf in Cecchina. I epel-cruydt in mek-k of wijn ghe- J soden/ende ettelijcke daghen achtereen ghedroncken/is seer nut om de sieckte/die men Scheurbuyck noemt/te ghenesen. Dit is een seer moeyelijcke ende lastighe quale/den mensch seer langh by blijvende: deghene die daer van ghequelt zijn/hebben eerst het tandtvleesch versworen/geswol- len ende van de tanden gheschey- den: uyt hunnen mondt komt eenen vuylen stanck: hpn dijen oft beenen zijn seer dickwijls met blaauwe placken gheteekent/als oft die plaetse gheslagen oft gheknepen waer gheweest: dickwijls oock is hun aensicht ende hun gantsche li- chaem bleek van verwe: hun voe ten zijn gheswollen ende waterach tig!). De ghemeyne Lieden ende Schip pers van de Neerduytsche ende Noordsche landen kennen dit cruydt soo wel/dat het onnodigh is daer veele woorden meer van te mae- cken. Dit cruydt is warm in den eersten graed ende droogh in den tweeden. Ziehier .een stuk uit 't 18de-eeuw- se Cruydfboeck van Rembertus Do- donaeus (ofwel Rembert Dodoens) dat veel ware wijsheid bevat over het aardige plantje van alle zilte en brakke waterkanten dat wij tegen woordig lepelblad noemen en dat ons weldra weer met zijn frisgroe ne blad en witte bloemenoverdaad -.al verblijden. Lepelblad, je leest er niet alleen over in oude kruidenboeken, maar ook in heel wat scheeps-journalen. Want het is zoals Dodonaeus zegt: alle scheepsvolk kende het als af doend middel tegen de gevreesde scheepsziekte van die dagen. En vandaag de dag, nu we „al les" zo goed weten, nu zijn we er achter dat niet alleen de scheur buik, maar ook de voorjaarsmoe heid met gebrek aan bepaalde vita minen te maken heeft. We weten ook dat lepelblad een rijke bron is van vitamine C plus kleine beetjes van nog zo het een en ander. We begrijpen dus waarom de plant zo veel is gebruikt, maar hoe zij in de volksgeneeskunst is terechtge komen, zal wel altijd een raadsel blij ven. Italiaanse confectie op grote schaal ontworpen hebben. In de witte zaal van het Pitti Pa leis waar de shows worden gehou den, zijn inkopers van warenhuizen en modezaken uit vele landen aanwe zig om orders te plaatsen. De aanwe zigheid van Nederlandse belangstel lenden uit de zakenwereld duidt er op. dat men in de komende herfst ook in de Nederlandse winkels Ita liaanse confectie naar ontwerpen van couturiers kan tegemoet zien. „Belle Pronto" is de naam die men voor deze nieuwe Italiaanse con fectie heeft gekozen. De burgemees ter van Florence kwam spontaan met die naam voor de dag in het Palaz zo Vecchio tijdens de openingsplech tigheid van de voorjaarsshows, die na de overstromingsramp voor het eerst weer buitenlanders voor de mode naar zijn stad brachten. „Bel le Pronto" laat nu in het Palazzo Pit ti zien wat het te bieden heeft. De Italianen verwachten er in goed een jaar een export van dertig tot veer tig miljoen gulden van op te bouwen. Steun zoeken bij onbekende ziekte fSSMlIMMWMiilllHllUl ADVERTENTIE Mevrouw G. J. L. Huisinga uit Leeuwarden: ouders verzamelen. AMSTERDAM Wie kippig is zou er uit de verte een apotheek ver moeden. Iets dichterbij lijkt het op een ruim gesorteerde snoepwinkel. Binnen echter schittert het van stralend blauwe, rode, gele, groene en pimpelpaarse kleuren; in porselein en ceramiek, metaal, plastic en glas. Door jampotten en dikbuikige flessen kijken duizenden oogjes onafge broken van hun plank de ruimte in. Kralen en kraaltjes in alle vormen en formaten. Honderden, duizenden, misschien wel een miljoen kralen liggen te pronk in een voor Nederland uniek zaakje aan de Bloemgracht te Amsterdam: de kralen- bar. Drie jaar geleden be gon de heer Coppenhagen met de verkoop van exclu sieve, overwegend geïm porteerde kralen. Op het ogenblik -worden ze per onsjes en ponden ver kocht. Zelfs per zak van een kilo allerhande. En niet alleen vrouwen snuffelen in het kralen- domein. „Er komen ook heel wat heren", vertelt één van de verkoopsters. „De Amsterdamse coutu riers bijvoorbeeld zien wij hier regelmatig. Meer dan eens komt Max Heymans hier inspiratie opdoen. Vas te bezoekers zijn ook Ce cile Dreesmann, Ferry Of ferman en Dick Holthaus. Veel klanten nemen lapjes of stof mee, die zij dan bQ de kralen combineren. Dik wijls geven zij voor de gar nering nog meer uit dan voor de hele lap stof". „Slakkenhuisjes l(jken het", roept een dame, ter wijl zij met een vies ge zicht een jampot weer sluit. „Alle soorten van be namingen kragen de kra len", zegt de verkoopster. „De een heeft het over garnalen, de ander ziet ge lijkenis met kristallen druppeltjes, spaghetti en kandijstukken. Veel aftrek vindt ook de „drop"-sor- tering: zwarte kraaltje die weinig verschillen van het assortiment drop in de flessen bij de apotheek. Aanlokkelijk zjjn ook de dikke, bruine kralen, die je als grote truffels zo in de mond zou willen steken. Een apart genre in versie ring zijn de meeldraden, waarvan vele fantasierijke corsages worden gemaakt. Vooral ook de huishoud en kunstnijverheidsscholen vinden in de kralenbar een bron voor nieuwe ideeën. Bij tientallen tegelijk drommen de leerlingen de bar binnen. Van het kleu rige goed maken zij alle mogelijke dingen: oorhan gers, kettingen, broches, ceintuurs, corsages tot aan sleutelringen toe. Een nieuwe toepassing met kralen is de schuimplastic bol, waarop de kralen met spelden worden bevestigd. Andere variatiemogelijk heden met kralen worden besproken in een ideeën- boekje, dat in de winkel voorradig is. Of men met zelfge maakte sieraden goedko- De staf van de kralenbar. Van boven naar onderen: Stans Broers, André Coppenhagen, Adri Pickhard en Yvonne Lensen. per uit is, is lang niet al tijd zeker. „Tenslotte ver kopen wij de beste soorten kralen", zegt de verkoop ster. „Bij de kant-en klaar-sieraden wordt lang niet altijd een eerste soort kraal gebruikt. Hier be taalt men dus de kwali teit". Om zijn voorraad kralen aan te vullen vertoeft de heer Coppenhagen regel matig in het buitenland. Zijn grootste crediteur is Italië, die de prachtig glanzende, glazen kralen levert. Duitsland fabri ceert voornamelijk houten kralen. Andere importlan- den voor kraléh zijn Bel gië, Zuid-Slavië en Tsje- cho-Slowakije. Één gevaar hangt de kralenbar boven het hoofd: dat de kralen straks de winkel uitrollen. Want steeds groter wordt de voorraad, steeds uitge breider het assortiment en ook steeds meer mensen vinden naar het barretje hun weg. Een troost zijn de kralen gegeven. In de jampotten vinden zij altijd een onderkomen. Want daarvoor geldt het statie geld nu toch niet meer. ADVERTENTIt schrerwol Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 A'dam PARIJS Wintermode door Made moiselle Basta. Als materiaal is hier zware gabardine gekozen. Links een „woestijn"-ensemble, be staande uit een jack met vier zak ken, lange pantalon en kort jasje. Rechts een „jeep"-ensemble met korte broekrok. Beide creaties zijn zandkleurig. De kleuren zien er voor de winter fleuriger uit dan voor het seizoen dat wij net achter de rug heten te hebben. De knielaars blijft tot vreugde van vele vrouwen die op een beetje warme onderdanen gesteld zijn, ge handhaafd. Bij Frits van der Poel in „Brand punt-post" hield zij zaterdagavond haar eerste pleidooi voor iets dat zij „heel erg nodig" vindt. Een vrien delijke, uiterlijk heel kalme mevrouw G. J. L. Huisinga, voor even weg- gestapt bij haar vier kinderen in Leeuwarden, om in een televisie studio te praten over dat heel erg nodige: een centrum, een'bond, een stichting of zomaar een contactor gaan waar iedereen terecht kan die vader of moeder is van een kind dat lijdt aan spierdystrophie. Spierdystrophie wat is dat precies? „Op de medische kant ervan wil en kan ik natuurlijk niet ingaan", vertel de mevrouw Huisinga gisteren, weer terug in de huiskamer in Leeuwar den. „Heel summier gezegd, bete kent het: verlamming van de arm en beenspieren. Nog concreter gesteld betekent het ook iets heel vreselijks, voor het kind en voor de ouders." Mevrouw Huisinga heeft zelf zo'n kindje. Ze heeft geïnformeerd naar dat „iets" dat er tot nu toe helemaal niet is, voor zover zij weet (en dat 'is vèr): iets of iemand waarbij of bij wie je terecht kunt met de proble men die zo'n kind met zich mee brengt. „En ik merkte dat ik vrijwel nergens terecht kon", zegt ze. „Het op vallende is, dat er in deze rijd overal wel een stichting of een bond voor is maar niet voor lijders aan spierdystro phie. Je zou kunnen zeggen, het is een ziekte die weinig bekend is bij mensen die er nog nooit mee te ma ken hebben gehad. Iedereen weet wat polio is. Dit niet, dit is erg onbekend." Mevrouw Huisinga is er» Vanuit ge gaan dat zij niet de enige is met zo'n kindje. Maar waar zitten ze, de ouders die soms zon behoefte hebben aan een paar adviezen, soms alleen ook maar behoefte om eens te praten met iemand die hun zorgen en moeilijkhe den een beetje begrijpt, heeft zij zich afgevraagd. Daarom zat zij zaterdagavond bij Frits van der Poel, om te vertellen over een plannetje dat inhoudt dat al le ouders in kwestie samen zeer ze ker iets zouden kunnen doen om zo'n centrum of een stichting of een bond in het leven te roepen. „Geef mij uw adres", heeft ze ge vraagd, „als ik alles binnen heb staan we sterk en kunnen we kijken hoe we de zaak aanpakken." Ze had het, via de televisie, nog niet gezegd, of bij haar man in de Potgieterstraat in Leeuwarden begon de telefoon te rin kelen. „En de brieven heb ik nog niet eens binnen", vertelt ze gisteren opgelucht. „Veel telefoontjes zijn er al geweest. Zomaar van ouders, die zeiden: Me vrouw Huisinga, wat ben ik geweldig blij met uw idee. Ik zou zo wel naar u toe willen komen om eens met u te praten over de dingen die ook mij zo bezig houden. Die reacties zijn heel prettig. Het is goed dat er men sen achter je komen staan. Die steun heb je nodig. Ik dacht ook, dat de mensen die daadwerkelijk willen hel pen later bijeen moeten komen als een soort werkgroep. Samen rond de tafel zitten en bekijken: dit en dat kunnen we doen en daarvoor moeten we bij die en die aankloppen." Voor zichzelf heeft ze al gedacht aan een centrum, ergens midden in het land, waar ouders persoonlijk of per brief adviezen kunnen halen. Een centrum dat zoals in Amerika, weet zij eens een boekje uitgeeft met nuttige wenken om het zieke kind zo veel en zo juist mogelijk van dienst te zijn. „En al wordt het niet zo'n cen trum", zegt ze, „al zeggen ze ons maar: een centrum is niet zo nodig, jullie kunnen bij die en die stichting terecht, als onderdeeltje. Al zou het alleen maar resulteren in een soort contactorgaan voor de ouders, zodat ze met elkaar kunnen praten. Want dat geeft toch altijd meer steun dan wanneer je je problemen alleen maar met een vriendin kan bespreken, die allemaal gezonde kinderen heeft." Vindt ze het niet wat beangstigend, om als eenlinge te proberen „een sneeuwbaleffect teweeg te brengen" zoals ze het zelf noemt? „U bedoelt: zomaar voor de televi sie en zo? Goed, ik was wel nerveus natuurlijk. En ik weet dat ik het erg druk ga krijgen, met al die telefoon tjes en brieven en de zaken die dan nog allemaal beginnen te lopen. Maar ik weet toch waarvoor ik het doe, dat het heel erg nodig is?' En misschien wil iemand voor haar nog wel eens even stofzuigen als zij zelf het te druk heeft met andere dingen, hoopt ze. Want mevrouw Hui singa gaat werkelijk rekenen op de mensen die zeggen: „Wij staan ach ter u". En dat heeft dan niets meer met dat stofzuigen te maken. rJiirJUwllUIBïie MOSKOU Het enige wat hij wil de doen, was een telegram sturen aan zijn meisje. Maar de arme Joeri Aljansky ren de zich te pletter tegen de Sovjet bureaucratie. Een speciaal nummer in Leningrad draaiend, om elf uur in de avond, zoals hij dat wel meer gedaan had, hoorde Joeri tot zijn grote verba zing de telefoniste zeggen, dat er nieuwe voorschriften gekomen wa ren. Hij wist niet wat te doen. Verlegen zei hij: „Ja ziet u, ik wil een lief destelegram doorgeven". „Liefde? Alleen van 8 uur 's mor gens tot 10 uur 's avonds". „Wat kan ik dan voor boodschap sturen?" „U kunt nu een overlijdensbericht sturen en in dringende gevallen een afspraak". „Joeri probeerde door de barrière heen te breken. „Neemt u een doodsbericht op", zei hij plechtig. „Gaat uw gang'. „Ik sterf van liefde....". „Kameraad, verstaat u Russisch? Geen liefdestelegrammen tot mor genochtend 8 uur". „Stuurt u dan een boodschap voor een afspraak: ik vlieg op vleugels van liefde naar jou toe De telefoniste hing op. Aljanski die dit vandaag in de Pravda schreef, zei niet of de bood schap ooit doorgestuurd werd... nU t "iiZ i'ï» -iT^ Bi 'y *p 'i. - r 4i -/ KTVV* Koop ze dan bij uw kruidenier, u zult enthousiast zijn.

De Vallei | 1967 | | pagina 9