Toestand Konrad Adenauer zeer zorgwekkend Gesprek over Gibraltar voorlopig van de baan Kleverige olieslib brengt Bretagne in alarm Douglas Kennedy SPIONNEN AL SEDEPT TW EEDE WERELDOORLOG ACTIEF IN NOORWEGEN MARKTAANDEEL IN NEDERLAND GROTER ssi-ss--"- r- Bloemen en telegrammen uit gehele wereld 't liefst een echte KALOQIK Omzet en winst: nieuwe records In Miinchen regelt computer verkeer TOESTAND CATASTROFAAL GENOEMD ALLEMAAL IJS? Weer arrestaties verwacht Pensioenfonds MISFERSTAXI) ROZE* COSFLICT EXCEL AS D ES SPASJE Zo fijn... zo lekker POMPEN ertegenm oordiger hestal vroegere werkgever iS Sloonileidinji op „Triton" brak Haal Henkes in huis! Mr. Struycken opnieuw staatsraad HOOFDRREKESS VERKOPES E\PASSIE VRIJDAG I A°RIL 1967 NOG WEINIG HOOP OP HERSTEL1966 was voor (Van onze correspondent) BONN Zorgwekkend was gisteravond de gezondheidstoestand van de 91-jarige ex-Bondskanselier Adenauer. Men had echter nog niet alle hoop op gegeven op een mogelijk herstel. De toestand van de patiënt was ech ter wel achteruitgegaan. „De weer stand van het lichaam neemt af; hart en bloedsomloop zijn verzwakt", zo heette het in een medisch bulletin gis termiddag. Om drie uur was de" patiënt onder een zuurstoftent gelegd. Om half acht 's avonds werden nog nieuwe genees middelen gebracht In Adenauers land huis in Rhöndorf, dicht bij de Drach- enfels. Slechts langzaam raakt het Duitse volk ervan doordrongen dat er grote kans is dat de oude staatsman dit maal niet, zoals zo vaak in het verle den, herstelt. Men was aan telkens te rugkerende verkoudheden gewend ge raakt. In Beieren heeft men gisteren de 91 Jarige reeds doodgewaand. De Beierse premier Goppel verordonneerde een minuut stilte in zijn bureau na ont vangst van het bericht van Adenauers dood. Juist toen er bevel werd gege ven om de vlaggen halfstok te hijsen, bleek dat het slechts een onwaar ge rucht was. In de loop van de dag zijn alle kin deren van Adenauer naar hun vader komen kijken, onder andere zijn zoons Max en Konrad en ook Paul, die rooms-katholiek priester is. Ook Ade nauer's privé-secretaresse Anneliese Poppinga was voortdurend bij hem. De villa aan de Dr. Konrad Ade- nauerstraat nummer 8a wordt nu be waakt door drie radio-auto's van de politie. De politie neemt ook de tele foon aan; alleen zeer dringende ge sprekken worden op wachtwoord door verbonden. Gisteravond laat stonden nog grote groepen belangstellenden, onder wie vele dorpsgenoten, zwij gend in de buurt van de witte villa die tegen de heuvels ligt. Brieven, telegrammen en bloemen stromen binnen uit de hele wereld. Er waren vooral veel boeketten rozen bij. Adenauer is een liefhebber van rozen en kweekte zelf rozen ln zijn tuin. President Lübke en bondskanselier Kiesinger worden voortdurend op de hoogte gehouden van Adenauers toe stand. Ook president de Gaulle wordt, op zijn eigen verzoek, regelmatig in gelicht. Adenauer, die een goede vriend is van de Franse president heeft de Gaulle nog in februari in Pa- ADVERTENTIE Van Nelle bestellen LONDEN Engeland heeft be sloten om de besprekingen met Span je over Gibraltar voorlopig niet te hervatten. Dat is het Britse antwoord op een nieuwe maatregel van de Spaanse regering tegen de kolonie: Madrid heeft een vliegverbod afge kondigd boven een uitgestrekt gebied rondom Gibraltar. Daaronder vallen alle Britse militaire en burgervlieg tuigen. Het overleg tussen de twee landen zou anders volgende week in Londen hervat zijn. Zoals men weet eist Spanje het grondgebied van de Britse kolonie op. Er zijn daarover vorig jaar enkele keren besprekingen gevoerd. Een Brits voorstel om de zaak voor te leggen aan het Internationaal, ge rechtshof in Den Haag is door Span je van de hand gewezen. Het Britse besluit om de nieuwe ronde van het overleg met Spanje uit te stellen is gisteren in het Lagerhuis bekend gemaakt door de minister voor Gemenebestzaken Bowden. „Wij zijn van plan om vast te houden aan ons recht om het vliegveld van Gi braltar te gebruiken", zei hij met in stemmen van alle kanten. „Zowel met militaire als met burgervliegtuigen.' De Spaanse ambassadeur in Enge land is voor vanochtend op het Britse militaire als met burgervliegtuigen", boden. Voorlopig denkt Engeland niet aan verdere tegenmaatregelen. Het wil eerst bekijken in hoeverre het tech nisch mogelijk blijft om naar Gibral tar te vlH»gen zonder ongelukken te veroorzaken De Britse regering hoopt dat toeris ten die via Gibraltar naar Spanje wil len vliegen hun vakantieplannen niet zullen wijzigen. .De vluchten gaan door", verzeker de minister Bowden. Twee Britse luchtvaartmaatschap pijen, British European Airways en British United Airways, hebben al plaatsen gereserveerd voor vele dui zenden Britten die deze zomer naar Gibraltar willen vliegen. De Spaanse regering heeft het vlieg verbod, dat ove; een maand van kracht wordt, proberen te rechtvaar digen met de mededeling dat Britse militaire vliegtuigen herhaaldelijk het Spaanst luchtruim schenden als ze het vliegveld van Gibraltar gebruiken Engeland heeft toegegeven dat dit een paar keer is gebeurd. Het vliegveld bevindt zich op de smalle landtong tus sen de kolonie en het Spaanse vaste land. rijs bezocht, in aansluiting op een reis naar Spanje. Adenauer wordt behandeld door een groep van zeven artsen die bij toer beurt de wacht bij hem houden: zijn vrouwelijke lijfarts, dr. Ella Beber- Buch, het hoofd van de Bonner Uni versiteitskliniek, de internist prof. dr. Adolf Heymer en vijf specialisten van diens staf. De zware griep met bron chitis zou zich tot een ernstige long ontsteking hebben uitgebreid. In 1955 is Adenauer een longontsteking te bo ven gekomen. Hij was toen 79 jaar. MUNCHEN (UPI) Een computer verzorgt sinds gisteren de verkeersre geling in München. Het apparaat dat met behulp van 21 televisiecamera's alle verkeerslichten bedient, wordt ge controleerd door vier mensen. Hon derden verkeersagenten kunnen nu voor ander werk worden gebruikt. Het systeem, dat 560.000 dollar (on geveer twee miljoen gulden) heeft gekost, is het eerste in zijn soort in Europa. ADVERTENTIE SIBEMA-VERKOOP, bel 04490-5055 PARIJS (Reuter, UPI) Met alle beschikbare middelen werd gisteren in Brptagne de stryri tegen de olie voort gezet. Op de stranden, die al over een afstand van 160 kilometer zyn vervuild, werkten drieduizend militairen en dui zenden burgers om het kleverige slib weg te werken. Tweehonderd marine- en koopvaardyschepen kregen opdracht de olie op zee met zaagsel en zand te bestryden. Verkenningsvliegtuigen meldden dat nieuwe olievlekken, waar van sommige achttien kilometer lang zijn, naar Bretagne drijven. De Franse minister van binnenland se zaken. Christian Fouchet, ken schetste de toestand gisteren na een vlucht over het getroffen gebied als catastrofaal. Hij vroeg zich af of het wel verstandig was voort te gaan met het schoonmaken van de stranden om dat elke vloed nieuwe olie aanvoert. Het wegschrapen van de oude lagen is daardoor feitelijk onbegonnen werk. Op verscheidene plaatsen op de stranden slaagde men er in dt olie, die afkomstig is van de tanker Torrey Canyon die op 18 maart verging by Land's End (Engeland), met pompen op te zuigen. Dit inspireerde de plaat selijke autoriteiten tot de vordering van alle beschikbare pompen. Aparte zorgen baren de oester- en mosselkweekplaatsen langs de kust en de circa dertigduizend vogels die onder de olie zitten. Om de ellende voor deze dieren niet groter te maken dan ze al is zag men voorlopig af van het ge bruik van chemische bestrijdingsmid delen. Men houdt het by zaagsel. Voor het schoonmaken van de ge troffen vogels heeft men via de Neder landse consul te Brest hulp gekregen van verscheidene Nederlandse deskun digen. De in Vlaardingen gevestigde stichting „Vogel olieslachtoffers" zond gisteren vier deskundigen naar Perros Guirec, ten noordwesten van Brest, het centrum van het gebied dat door de olie is bevuild. De. Nederlandse specialisten hebben een voorraad van tien liter cleanosol meegenomen, waarmee de stichting al eerder, in Cornwall, gunstige resulta ten opdeed. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen V_' HAARLEM lie officier van .lu- ti tle bij de Haarlemse rechtbank heeft anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek geëist tegen de 31-jarige vertegen woordiger J. M. .1. De vertegenwoordi ger had in december van het vorige jaar in het huis van zijn vroegere baa; 64.000 gulden aan contant geld er voor j 34.000 gelden aan effecten gestolen. Van het gestolen geld had de man een sportwagen van 24.000 gulden ge kocht. Hij werd gearresteerd toen hij op het punt stond in het vliegtuig te stappen voor een bezoek aan de wed- strijd Dukla-Ajax in Praag. Van het I geld was toen nog 29.000 gulden over. 1 De effecten zijn nooit teruggevonden. J. had ze in het Spaarne gegooid. Vier Vlaardingse dierenbeschermers zijn gistermorgen per trein naar Perrosqui- rec in Bretagne vertrokken om de Fransen te helpen bij het redden van vogels die zijn besmeurd door olie uit de tanker Torrey Canyon. De scholier P. Zeegers, de beheerder van het Vlaardings dierentehuis M. van den Bos, de ambtenaar bij de P.T.T. A Langbroek en de kandidaat-notaris S. Ph. Junge- rius hadden telegrafisch hun hulp aan de Franse dierenbeschermers aangeboden. De Vlaardingers hebben een voorraadje Cleanosol van de Enschedese fabrikant H. de Vries meegenomen. Zij menen dat het middel ongevaarlijk is. In Engeland werd het verboden nadat drie meisjes erdoor bedwelmd waren geraakt. Kon./Sheli bevredigend (Van onze beursredacteur) DEN HAAG De bedrijven van de Koninklijke/Shell Groep hebben in het afgelopen boekjaar gunstig gewerkt. Zowel de omzet als de nettowinst bereikte nieuwe records: de omzet belandde in 1966 na aftrek van onder meer omzetbelastingen op 2,8 miljard tegen 2,6 miljard in 1965 en de net towinst steeg tot 236 miljoen tegen 224 miljoen in 1965. Tegenover de omzetstijging van 7Vz% s*aat dus een winststijging van 5,4:/.. De verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten stegen met 5,6 ,'0. De verkopen in de chemische sector lagen 17lA% hoger. OSIX) (AP) De drie Noren die deze week zijn gearresteerd op ver denking van spionage, hebben zich sedert de Tweede Wereldoorlog be ziggehouden met het verzame'en van inlichtingen voor de Sovjet-L nie, zo verluidde gisteren in Oslo. De broers Selmer en Edmund Niel sen zitten in de gevangenis van Trom- sö. hun zwager Haldor Lindvall is op gegoten in de gevangenis van Oslo. Er worden nog meer arrestaties ver wacht. Edmund Nielsen werd dinsdag gear resteerd in Kristinehamm in Zweden, waar de Bofors wapenfabriek en de Saab vliegtuigenfabrieken zijn geves tigd. Selmer Nielsen hield zich in Noord-Noorwegen bezig met de orga nisatie van kermissen op militaire ba ses, wat hem een gunstige gelegen heid gaf inlichtingen te verzamelen. Lindvall en Selmer Nielsen vlucht ten in de oorlog naar Moermansk. Daar zouden zij zijn opgeleid tot ra dio-telegrafist en spion. In de oorlog bespioneerden zij de Duitsers in bezet Noorwegen, later de Noren zelf en de bases van de Navo in het land. In Bakfjord in Noord-Noorwegen zoekt de politie nog naar onder de sneeuw verborgen zendapparatuur. Een cijfercode is al gevonden. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen ADVERTENTIE raamveni,lat0R nood» UW foe«»n. De Noor Selmer Nielsen (31) is door de Noorse politie aangehouden op verdenking van spionage ten gunste van een vreemde mogendheid. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Van N^lle he*t«»ll»»n 0 Douglas Uarrituun Kennedy, het tiende kind van senator Robert Kennedy en zijn echtgenote Ethel, dat op 24 maart werd geboren, heeft gistermiddag het ziekenhuis verlaten. KALORIK UW HANDELAAR HÉÉFT'T SOUTHAMPTON Vijf bemannings leden van het Nederlandse vrachtschip Triton zijn onderzocht in een zieken huis te Southampton na het breken van I een stoomleiding in de machinekamer. Drie van hen konden direct terug naar het schip. De assistent-werktuig kundige C. F. Picard (20) uit Utrecht was licht gewond geraakt in het ge zicht, maar mocht weer dienst doen. ADVERTENTIE DEN HAAG Mr. A. A. M. Struyc ken, in het kabinet-Zyistra minister van Justitie, is opnieuw benoemd tot lid van de Raad van State. Sinds 1 no vember 1959 was hij lid van dit colle ge, totdat prof. Zijlstra hem aanzocht VOOr P°n minipfnrtnnc» Het jaarresultaat, dat op zichzelf zeker bevredigend kan worden ge noemd. was het gevolg van een com plex van tegengestelde factoren. In de eerste plaats zette de vraag naar welhaast alle produkten, die het con cern op de markt brengt, door. Wel deed zich ook in 1966 een opvallende scheiding voor tussen het westelijk en het oostelyk halfrond. Dank zy 'n opgetreden forse vraagsttfging in Amerika kon de Amerikaanse dochter Shell Oil evenals Shell Canada een aanzienlijk hogere omzet boeken. Shell Oil verdiende uiteindelijk 9 pet. meer, Shell Canada zelfs 27 pet. Een licht aantrekken van de olieprijs werkte eveneens positief. Beide dochters droegen in 1966 voor 32 pet. aan het totale concern resultaat bij tegen 30 pet. in '65. Bui ten Noord-Amerika verdiende in 1966 de Groep 161 miljoen pond tegen 157 miljoen pond in 1965. Ook daar steeg de vraag naar olieprodukten. maar belangrijk minder dan in Amerika. De prijzen bleven in Europa en el ders op het oostelijk halfrond op het vorige niveau. Alleen voor autoben zine ontwikkelde zich in verschillen de landen een felle prijzenoorlog. De nadelige factoren voor de be- drijfsvoering lagen in het afgelopen boekjaar vooral in de hoek van de wereldinflatie. De hierdoor in het le ven geroepen forse loonsverhogingen, kapitaaLschaarste en rentestijging be zorgden de Groep veel hoofdbrekens. Daarbij diende zich een nieuwe na delige ontwikkeling aan. ditmaal ex tern. en wel vanuit de belastingsfeer. De kosten voor ruwe olie werden hierdoor vooral in (iet Midden-Oos ten ongunstig-beïnvloed. Veel belangrijker echter is de ver hoogde belastingdruk voor de Com- pania Shell de Venezuela, waarbij zelfs nog belastingkwesties van voor 1966 moesten worden verrekend. Het inmiddels bijgelegde geschil met Sy rië heeft de Groep overigens weinig schade berokkend. De Koninklijke Shell rekent er echter op, dat vooral de oliewinning in Venezuela in de toekomst met aanmerkelijk hogere kosten gepaard zal gaan. Het is begrijpelijk, dat in het ka der van bovenstaande problematiek de Groep onvervaard doorgaat aan de kostenstijgingen paal en perk te stellen. Voor zover deze van interne aard zijn, heeft zij dat door middel van nieuwe productiemethoden, pro cesbeheersing en verbetering van de efficiency in zeker opzicht in de hand. Centraal staat echter het ver voer, een voor een geïntegreerd in ternationaal olieconcern hoogst be langrijke schakel tussen winning, ver werking en verkoop. Hier is de Groep reeds geruime tijd bezig met de bouw van mam moettankers, die grotendeels in eigen beheer worden genomen, omdat der den voor de financiering niet meer zijn te vinden. In 1966 kon 8 procent meer worden vervoerd bij dezelfde vervoerkosten als in 1965, een kos tendaling in feite dus van 8 pet. per eenheid transport. Geen wonder, dat de uitgaven voor nieuwe tanksche pen in 1966 zijn gestegen tot 41 mil joen pond tegen 26 miljoen pond in 1965 en 10 miljoen pond in de jaren daarvoor. Vooral in een aantal Westeuropese landen is de Shell geconfronteerd met 'n felle concurrentiestrijd in de autobenzine. De affaire met de witte pompen in Nederland veroorzaakte een prijsdaling van 6'/» cent per li ter. Voorts leidde de strijd voor het behoud van het marktaandeel tot de bekende actie van het geldfestijn die een enorm succes was. Van de nieu we klanten, die toen werden aange trokken is een deel blijven hangen, waardoor het marktaandeel met ca. 1 pet. kon stijgen. In Denemarken is juist met een herhaling begonnen: voor Nederland lijkt dit ook waar schijnlijk. De verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten stegen in 1966 tot 4.2 miljoen barrels per dag. die van de chemie tot 6.4 miljoen ton De aardgasleveranties van de Neder landse Aardolie Maatschappij kwa men in 1966 goed op gang: Er kwam een verdubbeling uit tot een gemiddel de van negen miljoen kubieke meter per dag. De chemische sector behield zijn voorname plaats in het geheel. De Shell bleef daardoor het petroleum- concern met de grootste chemische activiteit ter wereld De opbrengst van de chemische fabrieken steeg met 12 pet. tot 335 miljoen, een achtste van de totale concernomzet. Ook de hierop behaalde nettowinst maakte ongeveer een achtste deel uit van re Groepswinst. De prijzen lagen iets beneden die van 1965. De kosten per eenheid konden worden verlaagd Alle fabrieken werkten op volle capa citeit. Naarmate het percentage fabrieken in vol bedrijf stijgt en dat van de nieuwbouw en aanloop tot in werking treden relatief terugloopt, zal de ren tabiliteit verder kunnen stijgen. Dit is de laatste jaren al duidelijk gebeurd, ADVERTENTIE Van DEN HAAG Het pensioenfonds van de Koninklyke Shell behoort tot de grootste irstitutiorele beleg gers in Neder d. Eind 1966 be droeg het be'r ;de vermogen l'/i miljard gulden. Daarvan was f 458 miljoen belegd in de overheidssec tor, f 613 miljoen in leningen aan het bedryfsleven en hypotheken, f 126 miljoen in aandelen en f 53 miljoen in vaste eigendommen. OO espana v. 100% genot zodat de chemische sector steer's be langrijker wordt voor de totale Groepswinst. Sommige produkten als oplosmiddelen en landbouwchemica- liën lopen zeer gunstig, andere als rubber en plasties vee' rrvnder Aan kapitaaluitbreidingen legde de Shell in 1966 ca. 533 n-:? -*n in de verschillende onderdelen ten grond slag. Het leeuwedeel ging ook ditmaal weer naar de winning en verwerking.' Voor de chemische sector werd 50 miljoen uitgegeven tegen 35 miüoen in 1965. Pijpleidingen 'a-en 10 miljoen meer in beslag. De Groep hield 229 miljoen voor afschrijvin gen binnen, terwyl 125 miljoen uit de nettowinst overbleef. Dat is samen £'•355 miljoen. Doordat voor bedrijfsmiddelen en voor verbonden maatschappijen in 1966 121 miljoen minder nodig was kon het verschil tussen kapitaaluitga ven en ingehouden middelen in 1966 gemakkelijk worden overbrugd. De Groep behoefde dan ook op de kapi taalmarkt, met haar extreem hoge rente, geen beroep te doen. afgezien dan van enkele kleinere plaatselijke leningen, zoals voor de Shell Oil in Amerika. De liquiditeit wordt dan ook bevredigend genoemd zij steeg eind 1966 tot 458 miljoen (in 1965 434 miljoen). Voor 1967 verwacht het bestuur ca. 500 miljoen te in vesteren. Het boekjaar 1966 is dus bepaald bevredigend verlopen, ook al lag ook nu weer de klemtoon op Noord-.Ame- rika. Terwijl ongeveer een derde van het netto-actief van de Groep op het westelijk halfrond is vastgelegd, wordt hier bijna tweederde van de netto winst verdiend. Voor de Verenigde Staten zijn deze percentages respec tievelijk 14 pet. en 26 pet. De ver wachtingen voor het lopende boekjaar zijn gunstig. De resultaten zullen hoger uitval len, maar de start ligt iets moeilijker De winter was voor het concern bar slecht (weinig extra vraag naar verwarmingsolie), hetgeen zich in het resultaat over het eerste kwartaal za! weerspiegelen, wellicht voor een deel ook nog in dat over het tweede. I> de tweede helft van 1967 moet dar een herstel intreden, willen de ver wachtingen in vervulling gaan. Wegens het bereiken van de leef tijdsgrens zal mr. D. U. Stikker 1 ju li aftreden als commissaris van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij. Als zijn opvolger wordt aan de jaarvergadering op 9 mei ir. P. M. van Doormaal voorgesteld, di recteur van de Koninklijke Zout Ket- jen. ADVERTENTIE de groene tinseling frrsdran

De Vallei | 1967 | | pagina 11