Veenendaals adagblad Staatsmijn „Wilhelmina" wordt in 1969 vervroegd gesloten Door beperking van produktie straks 8000 man overbodig Talrijke vogels in Drente vergiftigd Buiten WIN -^«..«OPVOUWFIETS BIJ m Gemeenschappeli i ke markt in Z.-Amerika in 1985 een feit Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Aller ogen zijn gericht op i PRINS CL A US ZAG HOE EEN KRANT TOT STAND KOMT Verlies van Labour in Londen M wolfheze Dode dolfijn aangespoeld Schraal weer SLAG VOOR WERKGELEGENHEID IN ZUlD-lIMBURG Vliegtuig viel op woning Voor Pinksteren neemt Wilson beslissing ALS GEVOLG VAN ONTSMETTING INGEZAAID ZOMERGRAAN Snip - gangmaker Ook in Zeeland grafschennis OVERLEG 1 FIIVR F M ELI SNEL REAGEREN.... ENGELAMD IIS E.Q.G. BELOFTE Schi lder ij endief stal in Nice Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. I VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 14 APRIL I967 4le JAARGANG KERKRADE De staatsmijn Wilhelmina in Schaesberg/Terwinselen gaat reeds in 1969 dicht. De directie van N.V. Staatmijnen heeft minister De Block (Economische Zaken) toestemming gevraagd de sluiting, die was voorzien tus sen 1970 en 1962, te vervroegen. Bovendien hebben de Staatsmijnen vanmor gen in een communiqué meegedeeld, dat de antracietproduktie in de mijn JEm- ma" zal worden verminderd en dat de cokesfabriek „Emma" wordt gesloten. Hierdoor komen in totaal 8000 arbeidsplaatsen te vervallen, evenveel als in het kader van de sluiting van de „Maurits". Diverse redenen hebben tot de vervroegde sluiting van de „Wilhelmina" geleid. Ten eerste is de voorraad huisbrandkolen opgelopen tot 300.000 ton. Toen drs. Den Uyl als minister van Economische Zaken in december 1965 het sluitingsschema bekendmaakte, kon men niet vermoeden, dat de toen veelgevraagde huisbrand kolen zich al zo spoedig zouden ophopen. Ten tweede heeft de industrie en met name de nieuwe autofabriek van DAF I in Born, dringend personeel nodig. Er zyn in Limburg weliswaar 11.000 werklozen, maar de ex-mynwerkers verdienen de voorkeur. De industrie krjjgt namelijk sub sidies van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, indien zy mensen in dienst neemt, die afkomstig zyn uit gesloten kolenmijnen. DAF heeft nu al noodgedwongen 500 arbeiders van buiten de mijnen moeten aantrekken. In het kader van zijn oriënterende werkbezoeken, heeft prins Claus gisteren een bezoek gebracht aan een tweetal dagbladbedrijven, 's Ochtends bezocht hij in Rotterdam de Nieuwe Rotterdamse Courant, waar hij op de afdeling stereo typie werd gefotografeerd bij het bezichtigen van de ronde vormen van de pa gina's. 's Middags werd de Prins rondgeleid in het nieuwe bedrijf van „De Volks krant" in Amsterdam. ASSEN Evenals een jaar geleden zijn ook nu wee rv eelsvo glen-n reiD zijn ook nu weer veel vogels in Dren te het slachtoffer geworden van ver giftigd zaaigraan. In de Staatsbossen bij Gasselte zijn al honderden zieke of dode vogels aangetroffen en het einde van de vogelsterfte is er nog niet in zicht. In de boswachterij Gieten heeft men ruim tweehonderd vergiftigde vo gels gevonden, waaronder zeventig vin ken. Half maart, de tijd van de inzaai, werden de eerste sterfgevallen al ge meld. Behalve vinken behoren ook dui ven en roofvogels tot de slachtoffers. De vergiftiging van vogels in 't voor jaar is een verschijnsel dat in hoofd zaak tot Drente beperkt blijft. Men Tn menige vof>elgids staat terecht een bijzondere heraut van de lente met een rood kruisje aangestreept, begeerlijker nog dan de korhaan of de buizerd. Ik bedoel de houtsnip, een vogel voor de stille snuffelaar, de gehaaide insider, de man in zijn ver sleten pakje met kijker, camera, hand en notitieboek, die nauwelijks opge merkt langs de boszoom zijns weegs gaat, tot zich tegen het grauw van de avondschemering het vleermuis-ach- tig silhouet projecteert, waar hij op uit is. Het licht laat nauwelijks andere kleuren onderscheiden dan sienna en keuls-aarde, maar als de snip met wonderlijke vluchtbewegingen voort- schiet en wankelt langs het open ge bied, waar iets meer te onderkennen valt, zien we met wat geluk het grote uileoog en de naar omlaag wijzende lange snavel. Hij is voor expert en fijnproever een echte karakteristieke lentebode voor het Veluwse gewest van Gelderland, al moge hij ook op andere plaatsen binnenduinrandniet ontbreken. Grote bossen, liefst van loofhout of gemengd met naaldhout en met niet te droge bodem, vormen de geliefde biotoop. De houtsnip voert een goeddeels nachtelijke levenswijs en ook de stille vorser zou zelden wat van z'n aanwezigheid vermoeden wan neer de mannetjes niet in de lente hun merkwaardige avond- en ochtendbol- derrondjes vlogen. Het is alles nogal een geheimzinnig gedoe, wanneer het zwarte schaduwbeeld zich onder schril „pssie" en kikkerachtig „kwörk kwörk" glippend en zwenkend over de gekartelde toppen der fijnsparren als een nachtspook voortbeweegt. 14 april '67 A. B. WIGMAN teelt daar op de lichte akkergronden zomergranen, die in het voorjaar ge zaaid worden. Het zaad is veelal ont smet mot giftige ontsmettingsmiddelen als aldrin, dieldrin en heptachloor. Een heel ander geval van vogelver giftiging heeft zich voorgedaan in Via- nen. Daar werden onlangs veel dode watervogels, als eenden, futen e.d. aangetroffen langs de Kleine Lek, een stroompje van driehonderd meter lang, dat evenwijdig aan de rivier de Lek door de uiterwaarden gaat. De rijkspolitie, door een vogelwacht gewaarschuwd, vond niet alleen vijf tig zestig dode vogels, maar ook 'n grote hoeveelheid graan en erwten die daar uitgestrooid was. Een onderzoek door het grechteljjk laboratorium in Den Haag bevestigde het vermoeden, dat dit voer vergiftigd was, en wel met parathion. Een dader heeft men nog niet gevonden. GOES Na de vele grafschendin gen van de afgelopen weken in Bra bant en Limburg, zjjn nu ook op de begraafplaatsen in Middelburg en Goes vernielingen aangebracht. Vele grafzer ken op beide begraafplaatsen zijn be klad met leuzen als „Heil Satan", en „Dood aan Wiesenthal". De leuzen en hakenkruisen op onge veer 25 grafzerken in Goes zijn vol gens de politie, met een zogenaamde viltstift aangebracht. Naar de politie meedeelde, vertonen de teksten en de schrijfwijze een der mate grote overeenkomst met de ge vallen in Brabant en Limburg, dat vrijwel als zeker kan worden aangeno men, dat het hier om dezelfde dader(s) gaat. Behalve dat leuzen op de zerken wa ren aangebracht, bleken in Midden burg ook een tiental grafzerken omge trokken te zijn. Het speciale erekerk- hof voor overleden verzetsstrijders in Middelburg was ook geheel beklad. ADVERTENTIE LONDEN De Conservatieven hebben bij de verkiezingen van giste ren voor een nieuwe gemeenteraad van Groot-Londen het grootte stadsparlemenl ter wereld voor het eerst sedert 1934 de meerderheid be haald. Van de honderd zetels zijn tot dusver al 59 toegevallen aan de voormalige oppositie. Labour heeft er slechts achttien veroverd. Van vier kiesdistricten is de uitslag nog niet binnen Bij de verkiezingen voor een klei ne zestig graafschappen in Engeland en Wales lijdt Labour eveneens neder laag op nederlaag. Sindt het begin van deze verkiezingen, die de gehele week duren, hebben de Conservatieven tien graafschappen op Labour veroverd, met een winst van 150 zetels. Labour verloor er 140. De nederlaag der so cialisten in de vijf graafschappen Lancashire, Cheshire, Leicestershire, Warwickshire en Northumberland is meer te wijten aan lauwe opkomst van de Labour-aanhang dan aan een toeneming van het aantal conserva tieve stemmen. De omvang van de overwinning der Conservatieven in Groot-Londen overtreft alle verwach tingen der politieke orakels. (In de oude raad hadden 64 Labour-verte- genwoordigers en 36 Conservatieven zitting. Er zijn vijfeneenhalf miljoen kiesgerechtigden in Groot-Londen). Uitgelaten Conservatieven noem den de uitslag „een nagel aan Wil sons doodkist" en minister Brown van Buitenlandse Zaken vond het een droeve zaak voor de regering. Men schrijft de achteruitgang van Labour toe aan ontevredenheid over de so- berheidspolitiek van de regeringspar tij. CLERMONT FERRAND (Frank rijk) Een oefenvliegtuig van de Franse luchtmacht is gisteren op een huis bij Clermont Ferrand gestort. De piloot kwam om het leven, twee vrouwen en een kind in het huis wer den gewond. ADVERTENTIE Na de sluiting van de Wilhelmina te gen het einde van het jaar en van de staatsmijn Maurits binnen enkele maan den, blijft voor Staatsmijnen alleen nog de Emma over. De inkrimping' van de kolenproduktie is in 1962 begon nen met het stopzetten van de bouw aan de staatsmijn Beatrix. Daarna volgde de sluiting van schacht vier van de mijnen Hendrik en Emma. In 1965 begon de liquidatie van de cokesfabrieken en de afbouw van de Maurits. In die jaren liep het aantal werknemers van Staatsmijn terug van 39.000 man tot 27.000. Er zijn in heel Limburg overigens slechts elf werkloze mijnwerkers "te v„.uen. Velen vonden werk bij DAF, waarin Staats mijnen voor 25 procent deelnemen. De Wilhelmina is de eerste mijn bij Kerkrade die sluit. In deze streek is nog geen grote industrie gevestigd. Tien bedrijven hebben het plan een groot industriepark in te richten dat aan 1700 man werk moet bieden. De Wilhelmina is de oudste zetel van Staatsmijnen. In 1909 begon de pro duktie van nu bijna zestig miljoen ton steenkool. Er zit nog vier miljoen ton in de grond. Het gangenstelsel is 62 kilometer lang en strekt zich tot 785 meter onder de grond uit. Men verwacht, dat minister De Block op korte termijn zijn toestemming tot de sluiting zal geven. Er is de laatste maanden druk overleg gevoerd. De mi nister heeft, overeenkomstig de statu ten van Staatsmijnen, de beslissende stem. Vier leden van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zullen maandag met mi nister De Block overleg plegen over de moeilijke situatie voor huisbrandkolen. Terwijl er in Nederland een voor raad van 300.000 ton bestaat, voert Frankrijk nog grote hoeveelheden an traciet in uit Polen en de Sovjet-Unie, vorig jaar liefst 1,6 miljoen ton. Neder land verlangt van zijn partners in de gemeenschap (Frankrijk, Duitsland, Italië en Benelux) dat zij zullen mee werken aan het wegwerken van de voorraden. In de laatste ministerraad in Luxem burg is in beginsel overeenstemming bereikt over steun aan de huisbrand kolen. In welke vorm die steun moet worden gegoten, is nog niet bekend. Hierover zullen de leden van de Hoge Autoriteit nu overleg plegen. De vice-voorzitter van de Hoge Auto riteit, de Belg Coppé, voorspelde giste ren in Rotterdam dat in 1970 de ge meenschap niet meer dan 190 miljoen ton kolen kan gebruiken. Nu verbruikt men nog 205 miljoen ton. De voorraad bedraagt echter al 34 miljoen ton. ADVERTENTIE '000000 m 1L. In de Lucas-Stichting aan de Van Nispenstraat in Doetinchem heeft donderdagavond een bijzonder felle brand gewoed, die de hele binnenstad verlichtte. Huizenhoog torenden de vlammen boven de daken uit. Gade geslagen door een duizendkoppige menigte, maakten de brandweerlie den halsbrekende toeren op de daken van de belendende percelen. De scha de beloopt honderdduizenden gul dens. Een groot aantal bedryven, die in de Lucas-Stichting onderdak von den, zijn door de brand gedupeerd. ADVERTENTIE <8 Eén op do drie in Wolfheze jonger dan 21. Veel enthousiaste jongeren volgen een Wolfheze- opleiding. Een goede basis voor nu en later. Doe het ook. Wonen, werken in Wolfheze. Gezellig samen uit? Wegwezen naar Arnhem Meer weten? Bel of schrijf naar hoofd Per soneelszaken fiycK Zislianhuii „V* m Os Wrso. mm m Zmvmv+mm Wolfheze bij Arnhtm. Tel. 08308 - 241 LONDEN De Britse regering zal haar besluit omtrent eventuele toe treding tot de EEG nog voor Pink steren en wel tussen 10 en 12 mei, bekendmaken, zo is in Britse politie ke kringen vernomen. Premier Wil son zal dan het Lagerhuis de conclu sies meedelen waartoe zijn regering gekomen is na de „verkenningsreis" van hem en de minister van Buiten landse Zaken door de landen van de Europese Gemeenschap. Vlak daarop gaat het parlement op Pinksterreces, vermoedelijk tot 30 mei. Wilson zelf vertrekt de 31ste mei uit Londen voor een bezoek aan Canada en de Verenigde Staten. Volgens genoem de politieke kringen zal het besluit van de regering positief zijn. Alleen weet men nog niet in welke vorm de bekendmaking zal worden gegoten. De bemanning van een peilvaartuig van de rijksdienst Lauwerszee- werken heeft gisteren in de buurt van Oost- mahorn een dode dol fijn aangetroffen. De rijkszoölogische dienst in Amsterdam heeft het dier, dat twee en een kwart meter lang was, opgehaald. PUNT A DEL ESTE De staatshoofden van Latijns-Amerika, verenigd op de topconferentie van Punta del Este, hebben gisteravond verklaard een gemeenschappelijke Latijns-Amerikaanse markt op te zullen richten. Volgens Amerikaanse zegslieden moet de gemeenschappelijke markt tegen 1985 in werking treden. Presi dent Johnson zal volgens hen ln een begeleidende nota zijn volledige steun verklaren aan „dit veelbelovende La tijns-Amerikaanse initiatief". De verklaring die door de president getekend zal worden bestaat naast de beslissing over de oprichting van een gemeenschappelijke markt uit de volgende belangrijke punten: grondvesting van de Latijns-Ame rikaanse economische integratie door multinationele projecten. gezamenlijk streven naar vergro ting van de inkomsten uit de bui tenlandse handel. verbetering van de levensstand aard van de plattelandsbevolking, en verhoging van de landbouw- en voedselproduktie, ten bate van Latijns Amerika en de rest van de wereld. Verwacht wordt dat alle aanwezige presidenten het document zullen teke nen, met de mogelijke uitzondering van de president van Ecuador. Volgens diplomatieke zegslieden zijn de staatshoofden ook informeel over eengekomen een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken te beleggen ter behandeling van de Ve nezolaanse klacht over de Cubaanse agressie en interventie. Datum en plaats voor een dergelijke conferentie zouden door de permanente raad van de organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) in Washington moeten wor den vastgesteld. De Amerikaanse president verklaar de dat er met de ontwikkeling van LattfnsAmerika haast geboden is. „Ik beloof hierby plechtig, zolang ik aan blijf, alles te zullen doen wat in mijn macht ligt om u hierbij te helpen", zo zei hij. Hij verklaarde voorts dat hij de Amerikaanse Import-Export Bank zal verzoeken leningen te verstrekken voor de bouw van grondstations in Latijns-Amerika voor kunstmaanver bindingen. De eerste directe aanval op de Ver enigde Staten kwam gisteren van Ecuadors president Arosemena, die Washington verweet miljarden dollars te besteden aan de verdediging van de democratie in Vietnam maar de Latijns-Amerikaanse buurlanden te verwaarlozen. In Rhenen behoort een vervelende historie tot het verleden. De rust in de Macro is namelijk teruggekeerd. In de gisteravond gehouden vergadering werd een geheel nieuw bestuur geko zen en daarmee is tevens het doorgaan van de op Hemelvaartsdag te houden Leccius de Ridder-motocross verze kerd. De Ederveense fanfare „Irenepre senteert op de eerstvolgende uitvoering die volgende week zal worden gehou den de nieuwe instrumenten die dank zij verschillende acties en een subsidie konden worden aangeschaft. Bovendien zal dan het nieuwe tamboerkorps voor het eerst optreden. Pastoor drs. J. A. Wielens gaat de St.-Cunera-parochie te Rhenen verla ten. Zijn plaats zal worden ingenomen door kapelaan Van Kooten uit Utrecht die enthousiast is om zijn nieuwe taak als pastoor van Rhenen aan te vangen. In Leersum moet de heer Pico zijn huis regelmatig leeghozen wil hij met droge voeten zijn slaapvertrek kunnen bereiken. NICE Uit een bridgeclub te Nice zijn gisteren zeven oude schilderijen gestolen met een geschatte waarde van meer dan 100.000 gulden. Een van de werken wordt toegeschreven aan Rem brandt. Het is een paneel met een Christusfiguur. Ook werden een inte rieur van Holbein en een zeegezicht van Imbert meegenomen. Nog steeds vormt een langgerekte zone van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Azoren via de Brit se Eilanden en Scandinavië tot boven West-Rusland, een barrière voor de pressies ,die van de Oceaan naar het oosten koersen. Zij zijn gedwongen via IJsland naar de Noordelijke IJs zee uit te wijken. Aan de oostkant van het langge rekte hogedrukgebied zijn de lucht- drukverschillen toegenomen, zodat er in onze omgeving meer wind kwam. De aangevoerde lucht is ook iets dro ger. waardoor het weer schraal is geworden. In het komende etmaal zal de wind uit richtingen tussen noord en noord oost waaien. Dit houdt in, dat uitge strekte mistvelden, die zich boven Denemarken en de Noordzee bevin den, naar onze omgeving gaan bewe gen .Overdag zullen deze mistvelden overgaan in lage bewolking. In het zuiden van het land is de kans op zonnige perioden dan ook het grootst. De maximum-temperaturen, die van daag al enkele graden lager liggen dan die van donderdag, zullen nog iets verder omlaag gaan.

De Vallei | 1967 | | pagina 1