„Ontwikkelingshulp geen zaak van diaconie" HOFNAR Gloechof krijgt advocaat via So v j et-ambassade Grote drukte bij Drakensteyn maakt dranghekken nodig maak 'n Rotterdammer voor tweede maal van spionage vrijgesproken BOUQUET Ook vorig jaar weer minder geboorten „Optreden van politie bij Drakensteyn was onjuist" Duitse souvenirverkopers doen goede zaken Monteur gedood door explosie Damp0 breekt Gesprek met drs. Udink sinds kort minister: SAAI OPMARS R.V.D. ERKENT: RIJSTAND BESTELLERS GEEN ALCOHOL BIJ SNELVERKEER DEKMANTEL Grens (licht voor Italiaanse varkens Zondagsheiliging Partijloos D< VRIJDAG 14 APRIL 1967 DEN HAAG „De buren doen nog gewoon tegen me. Het is een fijne stad. Neen, ik ga niet uit Rotterdam weg". Dat zegt de minister die geen portefeuille heeft, de enige die abso luut zeker weet dat op zijn uitgaven niet wordt beknibbeld. Integendeel, minister Udink krijgt voor zijn ont wikkelingshulp oij de volgende begro ting ruimere armslag. Tijdens de lange formatieweken is zijn naam voor verschillende posten genoemd. Toen hij in Engeland de Bil- derbergconferentie bijwoonde meende hij „uit de boot te zijn gevallen". Een telefoontje anderhalf uur na zijn terug keer, leerde anders. „Het is onloochenbaar dat ik geen portefeuille heb. Ik heb deze post aan vaard uit loyaliteit tegenover de Chris- telijk-Historische Unie. Deze post ligt mij bovendien, anders had ik het zeker niet gedaan. Je moet iets goed kunnen doen of je moet het niet doen." Het geringe enthousiasme waarmee de nieuwe regering is ontvangen, heeft de minister niet van zijn stuk gebracht. „Men moet de regering op haar daden beoordelen". Drs. B. J. Udink is voorstander van een toenadering van alle christelijke partijen. In de „politieke crèche", zo als hij de Rijnmondraad betitelt, was hij zelf voorzitter van de protestants- christelijke fractie. „Het verliep uitste kend. Ik heb er nooit op behoren te letten of er nu een anti-revolutionair of een christelijk-historicus het woord zou voeren." „Er komen geweldige veran deringen, in de komende vier jaar. Ik geloof dat er veel positiefs in zit. Ik sta niet zo wantrouwend tegenover wij zigingen. We rennen ook niet naar de afgrond." Voorzichtig het bandje'van zijn dunne, lange sigaar af peuterend: „We hebben van die spreekwoorden, saaie soms. Deze bijvoorbeeld. Je moet het kind niet met het badwater weggooien. Nou, daar zit soms veel waars in. En de re gering, die moet midden in de stroom van veranderingen staan". De minister is in Deventer geboren, 41 jaar geleden. Hij studeerde in Lau sanne maar vooral in Rotterdam. Daar trouwde hij ook, 23 jaar ou. „Een echt studentenhuwelijk". De beroemde dr. K. P. van de Mandele ontdekte hem en als secretaris van het Nederlands Comité Waterwegen schreef hij tegen het Moer dijkkanaal. „Denk echter niet dat ik het beleid bepaalde", weert hij nu af. In 1953 kwam hij bij de Rotterdam se Kamer van Koophandel, die zich toen kritisch opstelde tegen de Europe se Economische Gemeenschap. „Als men mij dat nu nog zou verwijten, dan is dat niet juist. We waren kritisch, ze ker, maar niet tegen. We hebben op de moeilijke punten gewezen en die zijn er nog. Denk maar aan het ver voerbeleid". „Het petekind van dr. K.P." („ik heb lang met hem gewerkt en ik ben hem bijzonder dankbaar") werd alge meen directeur van de Centrale Kamer van Handelsbevordering. Daar „sloeg hij op de trom" voor Indonesië. De mi nister zegt nu: „Het is duidelijk dat Indonesië een bijzondere plaats in neemt. Nederland heeft niet voor niets ook de groep van landen geleid die de ontwikkelingshulp aan Indonesië een nieuwe vorm wilden geven". Eigenlijk heeft hij een hekel aan het begrip „hulp". Het heeft voor hem het geluid van „diakonie, armbestuur. Als of je er vanaf zou zijn als je je duit in het zakje hebt gedaan". „Het gaat om samenwerking tussen de industriële naties en de ontwikke lingslanden. We hebben een belangen gemeenschap. Kijk, het gaat hierom: 1. „Ontwikkelingshulp is een politiek belang. Het is noodzakelijk dat de ontwikkelingslanden mee worden opge trokken in de groei die wij doormaken. Je moet niet denken aan de gevolgen als ons eiland van welvaart wordt om spoeld door een zee van peilloze ellen de". 2. „Het is ook een economisch belang. We kunnen ons als rijke landen niet handhaven als we in ons zelf worden opgesloten". 3. „De diepste achtergrond is de men selijke solidariteit. En dat leeft voor al in ons volk. Dat is geen afkopen van schuldgevoelens. We kunnen de ontwik - Drs. B. J. UDINK enige minister die zeker kan zijn van een ruimere armslag ADVERTENTIE kelingshulp echter niet alleen toetsen aan het percentage, dat van ons natio nale inkomen hiervoor opzij wordt ge legd". Ik ben wel eens bang, dat we elkaar beoordelen op die percentages. Elkaar de vraag stellen: bent u één- procenter of twee-procenter. Over de man die dan voor 0,6 procent is wordt de banvloek uitgesproken. Die houding ligt beneden het niveau van de samen werking tussen arm en rijk. Hij is nuchter, de minister. Hij maakt zich geen voorstelling over wat hij alle maal zal en kan doen na zijn minister schap. Zo nuchter bekijkt hij ook de za kelijke uitvoering van zijn politieke taa die zo'n ideële achtergrond heeft. „We zijn er niet me eaf door overheidsgeld naar de ontwikkelingslanden te laten vloeien. Het bedrijfsleven hoort er bij en de maatschappelijke organisaties als missie en zending". „De stroom van particulier kapitaal zou weer moeten vloeien. Kennis moet worden overgedragen. Het moet een opmars worden over een breed front. Ik hoop dat de voorwaarden voor de stroom particulier kapitaal geschapen kan worden. „Het is een vreemde gedachte dat het bedrijfsleven niets met ontwikke lingshulp te maken zou hebben. Zij ne men er aan deel, zij moeten zich aan passen aan de ontwikkeling elders in de wereld." En over het voorstel van de textiel industrie de afzet naar Indonesië te be vorderen via ontwikkelingshulp: „Ik zie geen bezwaar als Indonesië onze textiel wil hebben. Maar ik kan ze ook niet laten kopen wat ze niet willen". De zaak zit zo: „De Nederlandse in dustrie moet zich instellen op zwaarde re produkten. De ontwikkelingslanden hebben in eerste instantie geen behoef te aan consumptiegoederen, die kunnen ze zelf maken. Ze hebben zwaardere industriële goederen nodig, kennis, de wetenschap van bedrijfsvoering". De minister laat zich niet verleiden tot een discussie over hulp rechtstreeks ADVERTENTIE HOFNAR PRODOKT6" «T8LÜ.TENO door een land of via een internationale organisatie. „We kunnen direct steun verlenen. We kunnen dat doen via een groep landen. Vergeet dan niet dat de Nederlandse industrie heel wat opdrach ten krijgt. Overigens geloof ik niet in die fabeltjes dat ontwikkelingsgelden en vooral die van de internationale or ganen verdwijnen in een bodemloze put of worden besteed aan Rolls Roy- ces, aan gouden bedden en dat soort zaken". Lang, slank en blond is de minister, die waakt over de ontwikkelingshulp waarvan prof. Zijlstra in zijn eerste stuk over de vorming van een nieuwe regering al zei dat het zowel verhou dingsgewijs als in absolute zin moest toenemen en dat standpunt is gebleven. Drs. B. J. Udink lacht. Zijn taak boeit hem en wat daarna gebeurt: „Ik weet het niet en ik vind het ook niet erg. Je weet toch, niet hoe het leven loopt". DEN HAAG Nederland telde eind vorig jaar 12.534.795 ingezete nen. Dat waren er 157.601 meer dan op 1 januari van dit jaar. Het aantal geboorten bedroeg vo rig jaar bna 240.000, het aantal sterf gevallen 101.000. Er was dus een ge boorte-overschot van 139.000. Ruim 62.000 mensen pakten hun koffer om in het buitenland te gaan wonen. Daar staat tegenover dat 82.000 bui tenlanders zich in ons land vestigden. Het vestigingsoverschot was dus twintigduizend. De totale bevolkingsgroei in 1966 (158.000) bleef achter bij die in 1965 (165.000) en 1964 (170.000). Dat komt onder andere door een sterke vermindering van de natuurlijke groei. De oorzaak daarvan zijn een iets groter aantal sterfgevallen en een geringer aantal geboorten. De teruggang van het geboortecij fer blijkt duidelijk uit de verhou- dingscijfers per duizend inwoners over de laatste drie jaar: 1964 20,7; 1965 19,9; 1966 19,2. Deze cijfers zijn afkomstig van het Centraal bureau voor de Statistiek. (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE Meer dan twee etmalen nadat zich bij het kasteel Dra kensteyn een incident had voorgedaan tussen twee paleisrechercheurs en een groepje journalisten en fotografen, heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteravond toegegeven dat het optreden van de twee politiemannen onwettig is geweest. De twee leden van de veiligheids dienst van het Koninklijk Huis waren onder het oog van een kapitein van de Rijkspolitie met politiehonden op getreden tegen de persvertegenwoordi gers op de 300 Roedenlaan, een openba re weg. Zij verboden de journalisten en fotografen stil te staan op een deel van de weg, een verbod dat blijkbaar niet meer van kracht was toen een wande ling van enkele bewoners van Draken steyn was geëindigd. In een uitvoerig communiqué zegt de Rijksvoorlichtingsdienst over het inci dent letterlijk: „Dit optreden van de veiligheidsdienst was begrijpelijk, al ontbrak daaraan de wettelijke grond slag". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG B(j hoge uitzondering heeft de van spionage verdachte verte genwoordiger van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, W. Gloechof, gistermiddag bezoek mogen ontvangen in het huis van bewaring in Den Haag. Na overleg met het ministerie van Buitenlandse Zaken en met toestemming van de procureur-generaal, heeft mr. J. W. Kolgert, de Haagse officier van Justitie, die het onderzoek tegen de gevangengenomen Rus leidt, een van de secretarissen van de Russische ambassade bij de verdachte toegelaten. Dat gebeurde gistermiddag om half vier. Het bezoek duurde precies een kwartier. De officier van Justitie was bij het gesprek tussen de twee Russen aanwezig. Een tolk heeft elk woord op geschreven. Ook enkele rijksrecher cheurs, die een aandeel hebben in de verhoren, waren aanwezig. Naar mr. Kolkert ons zei lag het onderwerp van het gesprek helemaal in het menselijke vlak. „Geheel in de trant van een hart onder de riem ste ken", aldus mr. Kolkert. „De secretaris van de Russische am bassade heeft zijn gearresteerde land genoot moed ingesproken en hem ver zekerd dat de leden van de ambassade alles in het werk zullen stellen om hem bij te staan. In dit verband deelde de ambassade ook mee dat zij voor een ad- oaco-t de heer Gloechof zou o rarvozv vocaat voor de heer Gloechof zou zor gen." „Er werd Russisch gesproken", al dus mr. Kolkert, „en mijn indruk was dat de heren heel vlug spraken. Ik ken geen Russisch, maar wij hebben een uitstekende Russische tolk en die heeft het gesprek makkelijk kunnen bijhou den. De ambassade-secretaris sprak met mij in het Duits." De heer Gloechof heeft na het ge sprek aan de officier van Justitie om bijstand van een advocaat gevraagd. In feite zou de arrestant deze bijstand pas kunnen krijgen nadat hij door de rechter-commissaris is verhoord. Dat zal pas zondag het geval zijn. Gezien het bijzondere karakter van deze zaak, heeft de procureur-generaal de officier echter toestemming gegeven de heer Gloechof al gedurende het jus titieel vooronderzoek door een raads man te laten bijstaan. „Zodra de Rus sische ambassade mij d enaam van 'n advocaat opgeeft, zal deze onmiddellijk bij de verdere verhoren aanwezig mo gen zijn." Mr. Kolkert zei dat de advocaat de volledige vrijheid zal krijgen om vra gen te stellen en zich met het verhoor in te laten. Ook kan hij overleg plegen met de verdachte alvorens deze op een (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE Het was giste ren zo druk in de buurt van kasteel Drakensteyn, dat de Baarnse politie heeft besloten de komende dagen enke-» le meters voor de hekken van het kas teeltje dranghekken te plaatsen. Gelokt door het stralende weer trok ken gistermiddag honderden mensen naar Lage Vuursche, waar zij de ma rechaussees die met de bewaking van Drakensteyn zijn belast, honderduit vroegen. Volgens hun commandant wa ren zij door de grote drukte bij de kas teelhekken niet meer in staat normaal hun werk te doen. De in alle haast aan gevoerde dranghekken moeten het pu bliek nu op een afstand van de bewa kers houden. Inmiddels zijn ook de eerste verko pers van souvenirs bij Drakesteyn aangekomen. Terwijl de prinses bij haar moeder in paleis Soestdijk koffie zat te drinken en prins Claus in Rotter dam en Amsterdam dagbladbedrijven bezocht, verkochten de heren Eichmann en Klein uit Bonn in Lage Vuursche enkele honderden „eerste-dagskaarten", waarop naast een foto van prinses Bea trix en prins Claus op een Duitse post zegel het stempel 10 maart 1966 staat. De kaarten waren overgebleven van de huwelijksdag van het prinselijk paar. Er werden toen in Duitsland duizenden van deze kaarten verkocht. „Die din gen brengen door deze geboorte weer goed geld op", zegt de heer Eichmann. De waarheid van zijn woorden wordt bewezen door de honderden dagjesmen sen, die graag twee kwartjes voor een dergelijk souvenir over hebben. Zij trek ken hem de kaarten letterlijk uit han den. „Ik denk dat ik er dezer dagen nog zo'n tienduizend zal verkopen," zegt de heer Eichmann. Hij trekt er zich niets van aan dat zijn naam bij vele oranjegezinde dagjesmensen pijnlijke herinneringen oproept aan minder ple zierige dagen. Tot de belangstellenden die naar Drakensteyn kwamen behoorden ook veertien stram marcherende jongens van de bedrijfsschool van de PTT in Utrecht. De toekomstige briefbestel lers onder leiding van hun instructeur H. van Esseveld („Ik doceer postwe- tenschappen") waren aan het trainen voor de komende Vierdaagse van Nij megen. Een huismoeder uit Tilburg, mevr. R. Lurings, was samen met haar man uit Tilburg naar Drakensteyn komen rijden om prinses Beatrix in deze laat ste dagen een bloemenhulde te bren gen. De kristallen vaas met bloemen mocht zij aan de wachtcommandant geven, die beloofde ervoor te zullen zor gen, dat het geschenk onmiddellijk naar de prinses zou worden gebracht. Zielsgelukkig kwam de gulle geef ster terug met de opmerking: „Als de baby vandaag wordt geboren, heeft de prinses in ieder geval alvast een bloe metje." Het was een van de weinige ge schenken, die naar Drakensteyn wer den gebracht. Een van de marechaus sees die voor de hekken op wacht staan, zegt: „Het valt allemaal nogal mee. Er zijn maar weinig mensen die iets komen aanbieden". Een in Nederland wonende Duitse fotograaf van een Duits persbureau werd gistermiddag door enkele recher- Veertien leerlingen van de bedrijfs school van de P.T.T. in Utrecht trokken gisteren in marstempo op naar Drakensteyn. Zij trainden voor de Nijmeegse Vierdaagse. O cheurs van de veiligheidsdienst be trapt, toen hij met zijn camera in de hand over een langs Drakensteyn lo pend bospad liep, dat voor het publiek is afgesloten. De man was in de bos sen verdwaald en was zonder het te weten op het landgoed van het streng- bewaakte kasteeltje terechtgekomen. De rechercheurs namen de fotograaf mee voor verhoor, maar lieten hem 'n uur later weer vrij. Van al deze drukte had prins Claus geen weet. Na zijn bezoeken aan dag bladbedrijven in Rotterdam en Amster dam reed hij gisteravond naar Nijme gen, waar in de Verrijzeniskerk door de Stichting Pan een orgelconcert ge geven werd. De Stichting Pan stimu leert de muziekbeoefening van studen ten. ADVERTENTIE vla-flip hem gestelde vraag antwoord geeft. „In dit speciale geval", aldus de of ficier van Justitie, „zal de advocaat van alle rechten gebruik mogen maken die anders pas ingaan nadat de ver dachte door de rechter-commissaris is verhoord en voor verdere bewaring is opgesloten. Er zitten aan deze zaak meer kanten dan alleen die welke door de justitiële sfeer worden gedekt", aldus mr. Kolkert. Over de vordering van dat onderzoek wilde de officier van Justitie nog geen enkele mededeling doen. Hij zei er tot nu toe nog geen bewijzen voor te heb ben gevonden, dat de heer Gloechof deel zou hebben uitgemaakt van het grote Russische spionagenet, dat sinds de sensationele vondsten en arrestaties in Italië in verscheidene Europese lan den is ontdekt. „Maar wat nu nog niet vast staat, kan morgen reeds het ge val zijn", voegde mr. Kolkert daaraan toe. Van ingewijden in het spionagewerk vernamen wij dat de naam van de heer Gloechof zou zijn voorgekomen op de lijst van meer dan driehonderd na men die op een Oostenrijker werd ge vonden nadat deze was gearresteerd op aanwijzingen die in Italië aan het licht waren gekomen. Deze Oostenrijker zou in contact met de heer Gloechof hebben gestaan. Tij dens verhoren in Oostenrijk zou hij dat hebben gezegd. Tevens zou hij daaraan hebben toegevoegd dat de functie van permanent vertegenwoordiger van de Russische burgerluchtvaartmaatschap pij in Amsterdam slechts een dekman tel was geweest voor de ware taak die de heer Gloechof zou hebben gehad. Mr. Kolkert stelde daartegenover dat tijdens de verhoren van de heer Gloe chof daarvan nog niets was gebleken. „Wij zijn op hem geattendeerd door de Nederlander die aangifte kwam doen van de poging hem om te kopen in ruil voor staatsgeheimen". Mr. Kol kert zei ook dat deze aangifte bij hem was binnengekomen enkele dagen voor de Rus in Amsterdam werd gearres teerd. Andere inlichtingendiensten buiten de B.V.D. zijn geheel buiten deze zaak ge houden. Die hebben echter sinds de verplaatsing van het hoofdkwartier voor Centraal-Europa van de NAVO van Frankrijk naar Limburg andere activi teiten ontwikkeld. Nu ook binnen onze grenzen 'n hoofdkwartier van de NAVO is gevestigd, is ook hier te lande toe neming van spionage-activiteiten te ver- vJachteri. Als afweer daartegen is de contraspionage in ons land belangrijk uitgebreid. In deze kringen had men niet de in druk dat de gearresteerde Rus ook op het terrein van de NAVO werkzaam is geweest. Amsterdam wordt als belang rijk contactcentrum heel speciaal ge observeerd, maar daarbij zijn de agen ten die voor belangen van de NAVO werken, niet op de heer Gloechof ge stuit. Van onze correspondent ALMELO De 38-,jarige chef-mon teur A. de Ruiter uit Zwolle is gister middag gedood b(j een explosie in de centrale stookinrichting van een nieu we w(jk in Almelo. Een collega, J. v. d. Spaa uit Meppel, werd licht gewond. De heer De Ruiter was de ketels van de aardgasverwarming aan het contro leren, toen door een explosie het deksel van een der drie ketels tegen hem opensloeg. Hij werd tegen een andere ketel geslingerd en was op slag dood. DEN HAAG Maandag gaat de Nederlandse grens dicht voor varkens en varkensvlees uit Italië, so meldt de Staatscourant van gisteren. Uitgezonderd zijn alleen Parmezaan se ham, salami, gesmolten vetten en (varkens) vleesconserven die tot hon derd graden celsius verhit zijn geweest. De maatregel is genomen wegens in Italië heersende Afrikaanse varkens pest. Jn „Nederlandse gedachten' (a.r.) toornt de hoofdredacteur, dr Friese senator Hendrik Algra legen de alom merkbare ontwikkeling waarbij de zondagsheiliging in gevaar komt. Er is hier een sterke invloed van het buiten land. waar men, met uitzondering van Engeland, nooit veel voor de zondagsrust heeft gedaan. ..Ook in ons land wordt de zondags rust wel in sterke mate bevorderd in tal van bedrijven, maar de recrea tie vraagt altijd méér om mensen, die ter wille van de recreanten op zondag beschikbaar zijn. De autoten toonstelling op de RAI was op zondag open. De toonzaal Soesterberg van Goed Wonen zal op zondag open zijn. Want „het bezoek aan toonzalen be hoort tot de nieuwste vormen van re creatie". Het bestuur van de RAI verplicht dan ook de standhouders, hun stand op zondag open te houden. De gespreksgroep Midden- en Klein bedrijf van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs heeft zich unaniem uitgesproken voor het voortaan open blijven van alle vakbeurzen in de Utrechtse Jaarbeurs op zondag. Met de schoenenbeurs was dat al het ge val. Sommige detaillisten beweren, dat kleine zakenmensen door de week geen tijd hebben en dus op de zondag zijn aangewezen. (Vroeger wa ren de landbouwtentoonstellingen ook op zondag open, omdat de boeren het op prijs stelden dat ook hun arbei ders deze leerzame tentoonstellingen zouden gaan zien, maar een vrije dag kon er niet voor gegeven worden. Vooral dank zij de vasthoudendheid van de CBTB is het niet eens meer een punt van discussie, het wordt al gemeen aanvaard, dat de tentoon stelling op zondag gesloten is). De directie van de Jaarbeurs heeft medegedeeld dat thans blijkt dat in de conceptie van het moderne beurs- wezen, met name in de EEG-landen, de zondagsopening meer en meer in gang heeft gevonden. Ter verster king van de concurrentiepositie kan de Utrechtse Jaarbeurs moeilijk bij deze ontwikkeling achter blijven, zo meent de directie. Op vragen van de heer Van Dis heeft minister Bak ker geantwoord, dat hij hier geen be voegdheden heeft. De Jaarbeurs is geen overheidsinstelling. Maar hij heeft het Jaarbeursbestuur wel ge wezen op Het z.i. onjuiste van deze ontwikkeling. Het convent van chr. organisaties heeft zich duidelijk uitgesproken tegen de begeerte, om alle mogelijke vakbeur zen op zondag open te stellen. Maar wij kennen nu de argumentatie. Het bezoek aan toonzalen is een vorm van zondagse recreatie. En de concurrentie met de andere EEG- landen maakt het noodzakelijk, dat er beslag wordt gelegd op de zon dag. De werknemersorganisaties heb ben zich meestal met kracht verzet tegen de zondagsarbeid. Hun leden laten zich die rustdag niet gemakke lijk weer ontroven. De winkelsluiting op zondag en des avonds na 6 uur betekende voor de middenstanders een bevrijding van een slavenleven. In het kader van moderne opvattingen, ook gelet op de situatie in de andere EEG-landen is hier uit de eigen kring van de middenstanders de aanval begonnen op de zondagsrust. Als de eerste bar ricaden zijn genomen, dan komt van het een het ander en zijn we over twintig jaar zo ver als in België en in Frankrijk. En dan lezen we nog eens, van wat eenmaal werd nage streefd en bereikt en daarna wegge gooid ,en vragen we ons af, hoe we zo blind en laks zijn geweest om niet tijdig de grenspalen stevig in de grond te zetten". ezer dagen heeft de heer Peij- nenburg afscheid genomen als staatssecretaris voor de Koninklijke Landmacht. En dat niet omdat hij zijn taak niet goed zou hebben ver vuld, evenmin omdat hy tot een „ver keerde" politieke partij behoort, doch eenvoudig omdat hij de in ons politie ke bestel onvergeeflijke zonde beging partijloos te zijn en dat ook te willen blyven. zo schrijft de militaire me dewerker van het Alg. Handelsblad, (lib.). „Dat laatste strekt hem tot eer. Wij zouden niet graag de kost geven aan hen, die er geen been in zouden zien „zich te bekennen" tot een partij om maar politieke carrière te maken. Wie in de politieke wereld hoog vil klimmen, weet, dat hij moet kiezen, een keuze, die dikwijls zal neerko men op een eliminatieproces in de j zin van... „die partij niet, die even minnou vooruit, die dan maar!" Het blijft een onbevredigende zaak dat kennis en kunde zozeer gekop peld moeten zijn aan politieke kleur, dat van deze drie de politieke kleur de meeste is. Dat heeft de kabinets formatie ons voor de zoveelste keer geleerd. Of het landsbelang daarmee gediend is? De vraag stellen is haar beantwoorden ADVERTENTIE Fr'&tfrdiinstofteH Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Voor de tweede maal binnen een jaar tijds heeft de Rotterdamse Rechtbank gisteren de veertigjarige technisch inkoper Cor S. uit Rotterdam vrijgesproken van spiona ge. De vorige keer was S. „het plegen van voorbereidende handelingen ten bate van een vreemde mogendheid" ten laste gelegd. Ditmaal had de officier van justitie het in de dagvaarding van laten bij een poging tot spionage. Hij eiste een gevangenisstraf van vier en een half jaar en vroeg onmiddellijke ge vangenneming. De rechtbank achtte ook nu de be wijslast onvoldoende. Na nauwelijks tien minuten in de raadkamer te zijn geweest, verwierp zij het verzoek tot gevangenneming en werd S. vrijgespro ken. Zijn paspoort, dat de Rotterdam mer in oktober 1965 was afgenomen, kreeg hij terug. De officier van justi tie zal opnieuw in beroep gaan. S. werd er van beschuldigd contac ten met Oost-Duitsland te hebben ge had met het doel staatsgeheimen uit te leveren. Het staat vast dat hij tele foonboeken, plattegronden, militaire jaarboeken en tijdschriften naar Oost- Duitsland heeft overgebracht, maar deze stukken zag de rechtbank niet als staatsgeheimen. Hij heeft toegegeven van de Oost- duitse instanties codeboeken te hebben gekregen waarmee hij boodschappen, die via de radio werden uitgezonden, kon ontcijferen. S. voerde aan dat het zijn bedoeling was geweest dit mate riaal te gebruiken in het voordeel van ons land. Evenals vorig jaar diende de zaak achter gesloten deuren. Getuigen wer den gisteren niet gehoord. De affaire-S. is louter een juridisch steekspel gewor den. De feiten zijn dezelfde gebleven en daarom kon de zaak binnen anderhalf uur worden afgehandeld. Dat de officier van justitie de zaak weer voor de rechtbank kon brengen, komt doordat het gerechtshof de oor spronkelijke dagvaarding nietig had verklaard. De officier, mr. R. A. Schim mel. had de eerste keer vijf jaar ge vorderd. Hij eiste nu een half jaar min der, omdat S. er het afgelopen jaar be roerd aan toe is geweest. S. is al dif tijd werkloos geweest. Voordien had hi een zeer behoorlijke positie bekleed. ADVERTENTIE de kracht van een verkoudheid bij Vader. Moeder en Kind.mmm^ h

De Vallei | 1967 | | pagina 7