Liberator landde in Overberg Dicky Brander vond wit kievitsei m IE r j u DENK ER EENS OVER NA "J Dr. Renken, Scherpenzeel verbond zwaar gewonde Amerikaanse vliegenier schaken door H. KRAMER dammen bridge cryptogram Morfi Urgent Wacht N STRIJD SLAGVAARDIG OPLOSSING OPLOSSING VORIGE PROBLEEM: Partij Evans—Zuckerman na da 21e zet van zwart. door J. M. BOM door H?W. FILARSKI 4 maart 1944, 's middags ongeveer drie uur in Overberg. Het wordt onrustig in de klas. Meester Van Straalen kijkt een paar keer het lokaal rond. Dan tuurt hij naar buiten, van waar de onrust veroorzaakt wordt. Onophoudelijk klinkt het zware gedreun van een laagvliegende bommenwer per. De kinderen kunnen hun aandacht niet meer bepalen bij de lessen. De on derwijzer kan het hun niet kwalijk nemen, immers, het is oorlogstijd!.... Spoe dig klinkt het alarmsignaal. Het geluid van de bommenwerper komt steeds dichterbij. Van Straalen commandeert de kinderen naast de banken. In een oogwenk liggen de leerlingen in dekking. Hun harten kloppen angstig. Wat zal er gaan gebeuren?... Ook meneer Van Straalen is er niet gerust op. Elk ogen blik kan het sinistere gejank van neersuizende bommen gehoord worden. Ove rigens een heel bekend geluid in Overberg, de laatste jaren. Er zijn al wat pro jectielen gevallen! Gelukkig het geluid van de bommenwerper verzwakte weer wat. De kinderen richten zich op en turen spiedend naar het raam. Onder hen is ook onze zegsman. Co van Kooten. Levendig kan de nu 34-jarige Over- berger zich deze situatie nog herinneren. „Toen het geluid wat afzwakte ging onze meester even buiten kijken. Spoe dig holde hij weer naar binnen. Een orkaan van geluid doemde plotseling op. Het kwam steeds dichter bij. Nu zal het gebeuren, dachten we. We doken weet angstig naast onze banken. We hoorden een doffe dreun en toen was alles stil. De meester ging weer naar buiten om poolshoogte te nemen. Toen riep hij naar binnen dat er een grote bommenwerper was geland, vlak bij de boerderij van de familie Van Eek. „Mogen we gaan kijken, meester." riepen we. We hoefden het antwooid niet eens al te wachten, want meester Van Straalen greep zelf ook naar zijn jas en rende met ons naar de plaats des onheils. Tjonge, wat liepen we! De hele school rende mee, over greppels en door weilanden... Ioen we op een afstand van een meter of 70 van het vliegtuig genaderd waren, werden we tegengehouden. Maar we konden alles toch goed zien. Het personeel van de school mocht wel verder en liep op het vliegtuig toe"... tot zo ver de heer Jac. v. Kooten. Het bleek, dat een zware viermoto rige bommenwerper, een Liberator (Boeing 24) een noodlanding had ge maakt. Dit type bommenwerper had een dubbele staart, zoals op bijgaan de unieke foto, duidelijk waarneem baar is en behoorde toe aan de tac tische luchtmacht. Dit vliegtuig res sorteerde onder de 392ste bombarde- mentsgroep, tweede luchtdivisie en was gelegerd in Engeland bij de 8e Amerikaanse Luchtmacht. Op de staart van het toestel stond de let ter D en daaronder een F. Deze F duidde de roepnaam aan (bijvoor beeld Freddy??). Nadere informaties brachten aan het licht, dat het vlieg tuig reeds in Duitsland was aange schoten. Op eigen kracht vloog het nog tot Overberg en maakte daar de ze geslaagde noodlanding, op 4 maart 1944. Vlak in de buurt van de landings plaats stond een landbouwer, de heer G. Henken, die bezig was een vracht mest naar een weiland te brengen. Ook hij had het een poosje benauwd, toen de luchtreus op hem afkwam, na eerst herhaaldelijk bo ven Overberg gecirkeld te hebben. Opeens zag hij hoe er een felle lamp aanflitste vanaf het toestel. Onmid dellijk daarna landde de machine. Toen het toestel eenmaal aan de grond stond, ging ik er onmiddel lijk op af. Ik geloof wel, dat ik de eerste was die erbij kwam, maar na korte tijd kwamen overal mensen vandaan. We dromden om het vlieg tuig heen. Een luik ging open. Een reus van een Amerikaan sprong uit het toestel. Weldra volgden er nog meer. Het toestel was bemand met tien koppen, maar een van hen bloed de hevig. Hij had een diepe wonde aan zijn been. De Amerikanen vroegen ons een paar dingen, maar we kon den hen niet verstaan. Even later kwamen ook mej. Van Deelen en meester Van Straalen van de Chris telijke school, te Overberg. Vooral mej. Van Deelen kon de piloten goed verstaan en fungeerde als tolk. Het bleek dat de Yankees verlegen zaten om een dokter voor hun gewon de kameraad. Toevallig was dr. Ren ken uit Scherpenzeel, op de boerde rij van de familie Blauwendraad, vlak in de buurt dus. Hij was spoe dig ter plaatse en hielp de gewonde. Enkele omstanders assisteerden de arts" bij ons, wat die arbeidslui voor men sen waren. Zij kenden hun uniformen niet. Toen het hun uit de doe ken was gedaan, keken zij minach tend naar de mannetjes van het Ar beidsleger. Eén Koenraad liep op de Amerika nen toe, om tot arrestatie over te gaan. De reeds genoemde reus van een Amerikaan zag de vent komen en keek even veelbetekenend naar zijn pistoolhouder. Toen keek hij weer naar de arbeidssoldaat en greep gelijk naar zijn pistool. De Koen- raad wist niet hoe gauw hij wegko men moest. In groepjes gingen toen de Ameri kanen er van door, na eerst hun vriend Wilson nog een sigaret tussen zijn lippen geduwd te hebben. Ted dy bleef lachen, uiteraard zuurzoet. Ik moest toen weer naar mijn paarden, die nog steeds voor de vracht mest stonden. Onderweg kwam ik een stel letje Duitsers tegen. Ze schoten in de lucht om paniek te veroorzaken. Ze gingen op zoek naar de Amerika nen, maar zonder succes... Waar de vliegers tenslotte terecht gekomen zijn? Er is niemand die het weet"... De heren G. Henken en H. Ulrich waren de eersten die bij het veron gelukte toestel arriveerden. De heer Henk Ulrich, nu 52 jaar, toen bakker, tegenwoordigt PTT-kan- toorhouder, vertelde ons hierover het volgende: „De gewonde werd door zijn kameraden voorzichtig uit het vliegtuig gehaald. Toen dokter Renken de grote wond ging verbin den, vroeg hij mij het been vast te houden. De jonge Amerikaan (Teddy Wilson geheten) gaf geen kik, on danks de zeer pijnlijke behandeling. Wel slikte hij enkele morfine-ampul- len, ter verdoving. Ook stak hij een sigaret op en hield zich opgewekt. Ik vond het erg beroerd voor de jon gen, want hij had zelf best in de ga ten dat zijn kameraden niet bij hem konden blijven. Maar de Amerikanen bleven wel zo lang mogelijk bij hun makker, ondanks het feit dat elk mo ment de Duitsers konden arriveren. Sommigen vertelden dat er bij Ver meer aan het spoorhuisje een stuk of wat Duitsers stonden, die niet dichterbij durfden komen. Of dat waar was weet ik niet. Een pijnlijk ogen blik brak aan, toen de bemannings leden afscheid namen van Teddy Wil son. Sommigen klopten hem op de schouder. Anderen drukten hem een sigaret tussen de lippen. Toen ver trokken ze, hem alleen achterlatend, tussen ons, voor hem onbekende Hol landers. Het kon niet anders. Het moest! Maar beroerd was het wel. Terwijl zij vertrokken keek ik naar mijn arm. Hij zat geheel onder bloed. De heer Henken zegt er van: „Ted dy Wilson uit Chicago was beslist 'n koelbloedige vent. Hij gaf geen kik. Op een bepaald moment werd er een lont in het vliegtuig gelegd. We moes ten allen een eind terug. De lont werd aangestoken, maar ging helaas weer uit. Inmiddels arriveerden er enkele mensen van de Arbeidsdienst. Zij wilden de Amerikaan arresteren. De bemanningsleden informeerden Ook juffrouw Van Deelen en mees ter Van Straalen assisteerden btf het verhinden en het vervoeren van Ted dy Wilson. Het stemde Co v. Kooten tot voldoening toen hij hoorde dat de ze twee later samen in het huwelijks bootje stapten, al raakten zij hen in Overberg daardoor beiden kwijt. Op dit moment echter was die toekomst nog verborgen en was het probleem urgent hoe en waar men de gewon de zo goed mogelijk onderdak kon bezorgen. Hoewel zijn wond was ver bonden, bloedde hij nog steeds Men werd het er over eens om de Amerikaan naar de dichtstbijzijnde boerderij te brengen, van de familie Van Eek. Zo gezegd, zo gedaan. De fam. Van Eek weet het zich nog goed te herinneren. „Toen de Amerikaan reeds een paar uur binnen was, en onderwijl heel wat bloed was kwijtgeraakt, kwamen de Duitsers om hem te arresteren. Eerst onderwierpen zij de jonge Wilson aan een verhoor. Of beter gezegd, ze probeerden dat. De Amerikaan ver waardigde de Duitsers echter met geen enkel woord. Hoe beroerd hij er ook aan toe was, hij deed alsof de Duitsers lucht voor hem waren. Tenslotte werden de Germanen woest ft De boerderij van de familie v .Eek. O en begonnen te dreigen. Maar het liet Teddy schijnbaar koud. Hij wilde niets zeggen over het toestel, over de route en wat dies meer zij. Hier na grepen de Duitsers de gewonde onzacht beet en dwongen hem mee te gaan, of hij kon of niet. Ook nu gaf Teddy weer geen enkele kik, maar beet manmoedig op zijn lippen. Volgens de familie Van Eek werd hij vervoerd naar het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort, waarna er spoedig verteld werd, dat hij daar is gestorven. Anderen echter menen dat Wilson vervoerd werd naar het concentratiekamp Amersfoort (Laan 1914 - 1918) en daar aan mishande ling is overleden. Hoe het ook zij, in Overberg heeft men geen zeker heid over het lot van deze jonge Amerikaan. Evenmin als over de an dere negen bemanningsleden. Vanaf de boerderij van Van Eek zag men de Amerikanen in twee groepen weggaan. De ene groep ging de kant uit van Renswoude - Scherpenzeel, terwijl de anderen de richting van de Rijn kozen. Het lukte niet, ondanks tal van naspo ringen, te weten te komen hoe het met deze Liberator-mannen is af gelopen. De meesten menen, dat ze later toch door de Duitsers ge pakt zijn. Bij de Liberator werd een wacht geplaatst van vier militairen, name lijk een Feldwebel en drie soldaten. Hun namen waren: Müller (van ge boorte een Nederlander), Wilhelm, (van geboorte een Oostenrijker kwam uit Berlijn, Hans, kwam uit Italië en Adolf, het type van een echte Duit ser. De militairen werden bij de fa milie Van Eek ingekwartierd. Ze kregen een eigen kamer en bemoei den zich weinig met de bewoners. Desgevraagd vertelde de familie Van Eek ons, dat ze weinig last van de ze mensen had ondervonden. Ook de Ortskommandant kwam nog op de boerderij om te informeren in wel ke richting de vliegers gevlucht wa ren. Dit „wist" natuurlijk niemand! Zo was ook deze oorlogsgebeurtenis toegevoegd aan de vele feiten die in die jaren in Overberg plaatsvonden. Juist om zijn ligging was dit dorp altijd weer het mikpunt van vriend en vijand. Urenlang kunnen de Overbergers er over vertellen mmmm VEENENDAAL Dat men niet al leen in het nieuws komt als men het eerste kievitsei heeft gevonden onder vond Dicky Brander, wonende aan het Panhuis. Hij vond dezer dagen in de omgeving van Veenendaal een zo goed als loit kievitsei, in tegenstelling tot het tweede ei uit hetzelfde nest, dat de normale kleur had. Dicky Brander is veertien jaar en gaat naar de technische school in Vee nendaal. In zijn vrije tijd echter zoekt hij de natuur op. Als hij geen vrije tijd heeft, maakt hij die door 's morgens om half zes op te staan. Hij trekt dan in z'n eentje de weilanden in om vogels te bestuderen en, als het de tijd ervoor is, om eieren te zoeken: „Maar ik neem nooit bebroede eieren mee. Daar heb je niks aan!" zegt hij. Tij dens dat eieren zoeken ontdekte Dicky begin deze week een wit kievitsei. Zo iets had hij nog nooit gezien en wat dat betreft zal hij niet de enige zijn. De veldbioloög A. P. de Kleuver wist echter wel een verklaring voor dit vreemde geval: „Het komt wel vaker voor", zei hij, „maar dan meer bij de Leersumse plassen. Een kievit gaat namelijk zulke lichte eieren leggen als hij geen pigment meer heeft om de schaal mee te camoufleren. En dat is het geval als de vogel veel eieren heeft gelegd, wat hoofdzakelijk komt door het uithalen van steeds hetzelfde nest. Dicky trok hieruit zijn conclusie. Hij had een boer toestemming gevraagd in z'n weiland te mogen zoeken. Dat was een stuk grond waar nog niemand ge zocht had. Daarnaast lag echte!1 een weiland waar heel veel was gezocht. Nu veronderstelt Dicky, dat de kievit van dat weiland is komen vliegen naar het stuk grond waar het uiteindelijke witte ei is gevonden. Naast eierzoeker en vogelliefhebber is Dicky ook nog een enthousiast visser. Zijn moeder weet te vertellen, dat hij vaak thuis komt met snoeken, waar zij van griezelt. „Kanjers gewoon". Maar 't belangrijkst zijn toch de eieren. „Vroe ger had hij een prachtige verzameling", vertelt zij. „Hij had hele grote eieren en piepkleine, ganze-eieren, enz. Op een kwade dag ontdekte Dicky dat muizen z'n hele verzameling hadden vernield. Huilend kwam hij het ons vertellen." De jonge natuurliefhebber is echter al weer hard aan het verzamelen om 'n nieuwe collectie op te bouwen. Trots toont hij z'n nieuwste aanwinst: een minuscuul eitje van een veldmus. „Ik begrijp niet hoe hij zo'n dingetje ziet liggen", is het commentaar van zijn moeder. I A AFLOOP van het toernooi te Hastings verklaarde de winnaar, ex-wereldkampioen Botwlnnlk, ln een interview onder meer, dal het momenteel slechts mogelijk ls grote successen te behalen wanneer men de kunst meester ls om oorspronkelijke situ aties op het bord te scheppen. Het leek hem dat Basman de enige van de En gelse meesters ls die een dergelijke stijl ontwikkelt. Michael Basman is een 20-jarige jonge man, die achter Botwlnnlk en Uhlmann. de derde plaats deelde met de ongeveer even oude Zuldslavische jeugdwereld kampioen Kurajica en de Rus Balashov. Het Braziliaanse schaakwonder Henrique Mecking (14) scoorde een punt minder. De uitlating van Botwinnik: „Oorspron- celijkheid is het geheim van schaaksucces sen" sluit goed aan bij enkele andere op merkelijke meningen. Lasker beweerde al tijd al. dat schaken strijd is en Bronstein sloot zich daar indertijd vrijwel bij aan toen hij vroeg: Wat is schaken zonder risico?" Hieronder «en partij van Basman. Wit: MECKING. Zwart: BASMAN (Hastings l966-'67). Benont verdediging. 1. d2—d4, c7—c5 2. d4—d5, d7—d0 3. c2c4, e7—e5 4. Pbl—c3. g7-g6 5. e2—e4. Lf8h6!? 6. Lfl—dJ (in aanmerking komt ook Lxh6. Pxh6 T. Dd2.) eLhsxcl 7. Ddlxcl. a7—a« 8. Pgl—e2, Dd8h4 9. g2—g3(?) (Vrijwillige verzwakkingen dient men ln het algemeen te vermijden leerde Stei- nitz, een wereldkampioen uit de vorige eeuw. reeds. Hier lag 9. De3 ln verbin ding met 0-0-0 voor de hand.) 9Dh4h3 10. f2—f4. Pb8-d7 (Voorbarig is 10Dg2 wegens 11. Kd2 gevolgd door 12. Dfl met sterk spel voor wit.) - 11. Dcl-d2, Pg8—f6 12. 0-0-0, 0-0 13. Tdl-fl, Kg8-g7 14. Pe2gl, Dh3h6 15. Pgl—(3 Tf8—e8 16. Kcl—bl. e5xf4 17. «3xf4, b7-b5! (Om tegenspel ln het leven te roepen.) 18. c4xb5 (Sterker was 18. Pg5 eventueel gevolgd door Tf3.) 18Pd7—b6 19. Pf3gS Ta8—a7 20. b5xa6, Lc8xa6 21. Ld3xa8, Ta7xa6 22. PCS—b5'? (Ook hier is 22. Tf3 beter.) 22Te8xe4! (Met grote tactische slagvaardigheid neemt Basman zijn kans waar.) 23. Pg5xe4, Pf6xe4 24. Dd2—e2, Pb6—C4! (De verrassende pointe: de paarden dek ken elkaar indirect via het veld d2.) 25. Kbl-al (Op 25. Tdl? volgt 25Dxf4!) 25Pe4d2 26. Pb5a3 (Tegen de dreiging 26Pb3t 27. Kbl, Pcd2t 28. Kc2, Pd4t gericht. Veel sterker dan de tekstzet was echter de door Ostojic aangegeven zet 26. Dd3l.) Probleem voor de lezers: wat zou u met zwart ln de diagramstelling spelen? BASMAN Wat Basman deed kunt u ln de volgen de rubriek vinden! Wit: Kbl, Dh6. Ld3. Pe4. PIONc nen a2, b2, c2, f3, g5. Zwart: Kg8. Df4. Ta8 en c8. Le6. pion nen a7. b7. e7. f7, h7. Het briljante slot luidde als volgt: 22. Pe4—f6t!. e7xf6 23. Ld3xh7t. Kg8-h8 24. Lh7f5t I, Kh8g8 25. Dh6-h7t. Kg8-f8 26. Dh7h8t. Kf8e7 27. g5xf6 mat! HET succes van de jeugd was in het laatst gehouden tournooi om de persoonlijke landstitel zelfs meer dan compleet. Geen van de Jaren aan de top verkeerd hebbende spelers speelde een rol in de strijd om de bezetting van de bovenste plaatsen, behalve dan Roo- zenb' 'g. die zich nog juist op de tweede plaats kon handhaven. Na Sybrands als kampioen en Hans Wiersma als derde plaatste zich verras send op de vierde plaats Jan van Leeu wen uit Leiden. Enige jaren geleden deed hij ook al een keer mee. daarna verdween hij wegens studieredenen eni ge tijd van het wedstrijdtoneel, maar vierde dit Jaar een glorieuze come-back. De huidige dkmjeugd schrikt voor geen complicaties terug en ook al zijn de toegepaste systemen vaak nog niet volledig verantwoord, met hun zou hij (20—25) moeten spelen, maar blijft dan met een randstuk zitten na 30—24 en 28—23. Zwart kiest het eerste: 1517—22; 16. 28x17 11x22; 17. 30—25 7—11: 18. 46-41 16—21; 19. 11—37 12—17; Dit is geen gelukkige gedachte in ver band met het voorgaande. Beter is (21—26) of b.v. (4—9) 20. 32—28! 8—12; 21. 34—29 4—9; 22. 40—34 2—7; 23. 45—50 11—16; (zie dia gram) De door zwart doorgevoerde omsinge lingsactie kan alleen succes hebben, wan neer hij aan zijn linkervleugel het spel beheerst, maar Juist aan deze zijde heeft vuur en niet aflatende energiek doorzet tingsvermogen veroveren zij vaak pun ten, waar de oudere generatie veelal door gebrek aan geloof ln eigen prin cipes faalt. Hieronder zo'n voorbeeld uit de laatst gehouden kampioenswedstrijd: Wit: D. v. d. StaayZwart: J. H. van Leeuwen. 1. 32—28 19—23 2. 28x19 14x23 3. 37—32 10—14: 4. 41—37 17—21: 5. 34—30 14—19. 6. 30—25 21—26; 7. 25x14 9x20: Bijna alle openingen zijn heden ten da ge afgestemd op de aanval. Zwarts 7e zet la bijzonder populair daarvoor boven het eertijds geprefereerde (19x10) 8. 40—34 5—10; 9. 44—40 10—14; 10. 50—44 11—17; 11. 47—41 7—11; 12 32—28 23X32; 13. 37x28 26x37; 14. 41x32 1—7; 15. 35—30! Sterk gespeeld; Zwart moet nu beslissen of hij zich beperkingen zal la ten opleggen of niet. Indien niet. dan wit hem ernstige beperkingen opgelegd blik egenactie. Met zijn volgen zet drijft hij als het ware een wig in de en vanaf dit ogenblik begint wit een scherpe tegenactie. Met zijn volgende zwarte positie: 24. 29—23'. 18x29; 25. 34x23 7—11; 26. 37—311 Juist, waar zwart zijn activiteit moet gaan ontplooien snoert wit de zwarte stelling ook nog ln! 2621—26; Vrijwel gedwongen, maar desniettemin moet hier al de zwarte stand als verlo ren beschouwd worden. 27. 40—35 Niet het schijnbaar sterkere 38—32 (26x37) 42x31 wegens (12—18!) enz. 2726x37 28. 42x31 19—24: Vee! anders is er niet! 29. 48—42 13—18: 30 44-40 18x29; 31. 39—34 9—13; 32. 34x23 13—19; Ook (13—18) 43-39 (18x29) (39—34) brengt geen verlichting. Zwart speelt daarom maar op een paar -kleine kansjes. Er dreigt (17—21) en 43—39 wordt belet door (24—29); Wit vervolgt echtei met: 33 23—18! 12x32; 34. 38x18 16—21: de enige; 35. 33—28 24—29; De zwarte stand is reddeloos, doch wit ver trouwt niet op zijn stelling en wil de zaak forceren: 36. 35—30??? Schijnbaar sterk, maar zwart heeft heel listig een fraaie verdedi ging tegen deze voortzetting. Aan onze lezers de opgave: Hoe maakt zwart gebruik van wits misvatting? Oplossing vorige maal: Wit: (J. M. Bom) 22. 27. 28. 32, 33. 35. 36. 37. 39. 43, 45. 48 <12st.) Zwart: (Weerheym) 3. 6. 8. 11. 12. 18. 15. 17 19 24. 25 (12 St.) Zwart forceerde fraai de winst door: (12—18!) dreigt 17—21: wit vervolgde met: 43—38 en werd geslachtofferd door de fraaie ..Coup Philippe": (24—29!) 33x24 (19x30) 35X24 (18—23) 28x19 (17x28) 32x23 (8—12!) 19x17 (11x44) waarna wit terecht de strijd onmiddellijk staakte! ZOUDEN veel spelers het tegenspel van het volgende vier-schoppencontract aan de tafel hebben gevonden? De volledige spelverdeling van het vorige week gepubliceerde tegenspelprobleem was als volgt: 43 O H B74 O AH2 4» A V 9 6 vier door oost. Vond u het goede tegen spel? Zuid mag deze slag niet nemen, waar na noord met ruitenheer aan slag komt. Weer volgt schoppen voor oosts schoppen vrouw en de nagespeelde ruiten kan zuid nemen met de ruitenvrouw, waarop zuid de derde troef kan spelen en oost één down gaat. Sansatout-bod is dan automatisch he- renvraag daar partners azen reeds be kend ztjn. In een viertallen wedstrijd kreeg zuid nu de volgende kaarten zuid gever, allen kwetsbaar. H 10 8 A 10 8 2 B S B 10 7 3 N. gev. niemand kwb. Noord een klaver, oost een schoppen, west twee schoppen, noord double, oost drie ruiten, west drie schoppen, oost vier schopp-n. Onderne mend door oost geboden, ofschoon het drie-ruitenbod alleen maar geschikt was om het de tegenpartij gemakkelijker te maken. Uitkomst klaver twee voor noords aas, noord speelde troef terug die oost met de negen won. Nu volgde ruiten Onjuist is de eerste ruitenslag te nemen en troef te vervolgi oost wint. Wanneer nu door oost weder om ruiten gevraagd wordt, komt noord aan slag en die heeft geen derde troef meer! Uit noords sterke bieden is dit tegenspel wel te vinden noord heeft vermoedelijk vier hartens en vrij zeker hoge ruitens. Maar hoeveel spelers zou den aan de tafel die ruitenvrouw bij de eerste ruitenslag vasthouden?! Biedprobleem EEN conventie afkomstig uit Frankrijk die tegenwoordig ook door ver schillende topparen in Nederland wordt toegepast, is de „twee-klaver Al- barran". Na een twee-klaver opening moet de partner, als hij een aas heeft, de kleur van dat aas bieden (met twee azen: drie Sansatout). Een later vier ln xuid Biedverloop: Oost 3 Ruiten pas doublet Zuid West Noord 2 Klaver pas 2 Harten pas pas 4 Harten 4 SA pas 5 Klaver Noords twee harten geeft het aas van die kleur aan. Zuid nam, na drie ruiten van oost. de kans mee om te passen: daar de situatie wegens het twee-klaver bod toch mancheforcing was. moest noord in elk geval enig verder bod doen. Noorda vier hartenbod toont een lange harten- kleur. Vier SA ls herenvraag en vijf kla ver betekent dat noord géén heer heeft. Wat moet zuid thans bieden, waarbij we moeten aannemen dat noord op leder bod dat zuid thans doet, verder zal pas sen? Oplossing 15 april. HORIZONTAAL: 1. dappere op kousevoeten (7) 6. zielloos mens (5) 9. deze vogel zong utut, maar is nu dood (4) 10. op een andere plaats (7) 11. het lijkt een heel getel om deze steen op zijn plaats te krijgen (5) 12. dat moet je betalen (4) 13. de slapste liggen dooreen op ho pen (7) 14. deze kleur is de baas (5) 16. zij moeten de doorslag geven (14) 20. georganiseerde kwaadsprekerij in het groot (14) 23. ligt aan de oppervlakte (3) 25. de spreuk uit de taalles (7) 28. de wortel waarop geslagen kan worden (4) 89. met dit beest kan men uit rijden gaan (5) 30. de iet uit het niet (7) 31. met dit beest kan men uit rijden gaan (4) 32. voor velen het Mekka van Euro pa (5) 33. deze plaats ia precies goed voor de voorname gast (7) VERTIKAAL: 2. hij weet er alles van (5) 3. vliegend is hij vlug (5) 4. aan veranderingen onderhevig (9) 5. stuwer (5) 6. gemechaniseerde draaierij (7) 7. zulk geschat kan leed veroorza ken (9) 8. zij houdt de anderen aan het lijn tje (11) 13. schutdrager (11) 15. daar zit niet veel afwisseling in (5) 17. hij is dol op het nieuwste (3) 18. bij hem if het niet gauw goed (9) 19. de scherpe kant der dingen (8) 21. afschuiver (7) 22. hapjes vooraf (7) 24. periode die volgens vele gesala- rieerden te lang duurt (5) 26. daar kan niets meer bij (5) 27. dit is ook erg (5) Oplossing vorige kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. nota: 4. gotisch; 9. ster: 13. oer; 14. ar: 15. lei: 16. el; 17. ree: 18. grom; 20. as; 22. Ob; 23. eens; 24. mop pen: 27 ijbode; 30. Erp; 31. aks; 33. ere; 35. fontein; 37. knellen; 40. te; 41. Lla; 43. e.k.; 44. la: 46. na; 48. heffe; 50. in; 51. om; 52. hak: 53. Aden: 54. zede; 55. pre; 56. Em.; 57. op; 58. steen; 60. Rs.; 62. es; 63. eb: 85. ent; 67. te: 69. Deme- ter; 72. barones; 75. rol; 76. aga; 78. Aar; 80. poreus; 82. Londen; 86. laan; 88. es; 90. M.D.; 91. naad; 93. era; 94. er; 95. Ina; 97. af; 98. Ate: 99. part: 100. dinsdag; 101. krom. Vertikaal: 1. noga; 2. oer; 3. trom; 4. grappig; 5. tl.; 6. iep; 7. si; 8. hebbend; lo. tree; 11. Een; 12. rest: 19. moeten; 21. S.E.; 22. o.l.; 23. edelen; 25. pre; 26. na; 27. ijs; 28. ore; 29. do; 32. kuif; 34. re; 35. felheid: 36. N.T.; 38. l.k.; 39. Neme sis; 41. lente; 42. afzet: 45. aam; 47. aap; 48. hes; *9. een; 50. Ier; 51. ore; 57. Oberon; 59. enig; 61. storen: 63. Em.; 64. geleerd: 66. maandag; 68 en; 70. el; 71. tor; 73. rad; 74. e.d.; 76. as; 77. al; 79. klep; 80. paar; 81. U.S.; 83. om; 84. naar; 85. adem: 87. ara: 89. ons: 92. A.T.O.: 95. in 96. ad.

De Vallei | 1967 | | pagina 15