Veenendaals dagblad Vreemde nachtelijke persconferentie Buiten *2? ENTHOUSIAST NAAR CANADA Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Autoriteiten vragen rust om Prinses Afscheid prof. Querido I Bankoverval in Vaals is nu opgelost TOESTAND ADENAUER ONVERANDERD ERNSTIG Piloot dood door defect aan zijn parachute Weer textiel fabriek dicht in Tilburg „SLAPENDE HONDEN WAKKER GEMAAKTIN DE VUURSCHE Duitse jongens voorkomen brand in postkantoor Bloedsomloop zwakker Koekoek bepleit „open brieven" van de fiscus Linzensoep voor het geval dat Directeur dood uit Amstel opgehaald Droog weer i in weekeinde i Vogelkroniek UITSLAG VERKIEZINGEN SPECIALISTEN VERKEER ZEGEN 155 ONTSLAGEN NA SPRONG UIT STARFIGHTER VOL GAS Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 15 APRIL I967 4le JAARGANG LAGE VUURSCHE De commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, graaf Van Lynden van Sandenburg en de burgemeester van Baarn, mr. F. J. van Beeck Calkoen, hebben vrijdagavond laat in de Kastanjehof te Lage Vuursche een beroep gedaan op de vertegenwoordigers van alle publi citeitsmedia om het hoofd koel te houden en de rust rondom „Drakensteyn", met name de privacy van prinses Beatrix en prins Claus, te handhaven. De burgemeester van Baarn gaf, na herhaaldelijk aandringen toe, dat hem een der gelijk verzoek had bereikt van de zijde van de secretariaten van prinses Beatrix en prins Claus. De door de Rijksvoorlichtingsdienst aangekondigde, maar niet door hem ge leide persbijeenkomst gaf aanleiding tot grote verwarring onder de publici- teitsvertegenwoordigers. Aanvankelijk werd omzichtig alleen een beroep ge daan om de privacy te eerbiedigen en begrip op te brengen voor de spannin gen, die ook op Drakensteyn bestaan. Het bleek, dat de burgemeester van Baarn een onmogelijke situatie met conflicten vreesde en dat hij gister avond een beroep op de commissaris van de Koningin had gedaan. De commissaris van de Koningin kwam snel naar Lage Vuursche, maar hij kreeg van de persvertegenwoordigers te horen, dat er in feite geen sprake is van spanningen. Het incident op de Driehonderd-roedenlaan behoort voor de persvertegenwoordigers tot het ver leden, vooral nu de federatie van Ne derlandse journalisten op een onpartij dig onderzoek heeft aangedrongen. De nog prille bereidwillige medewer king van de vertegenwoordigers van de Rijksvoorlichtingsdienst in Lage Vuur sche wordt door iedereen gewaardeerd, de samenwerking met de politie is ver beterd en over de nieuwsvoorbereiding hebben de persvertegenwoordigers evenmin te klagen. Het verbaasde dan ook velen dat de burgemeester van Baarn een beroep deed tot 't handhaven van orde en rust en dat hij speculeerde op de kans van spanningen, zonder dat er, naar zijn zeggen, enige aanleiding was voor het ontstaan van een noodtoestand. „Als burgemeester moet ik het geheel overzien en daarom vond ik een per soonlijk gesprek noodzakelijk", zei de heer Van Beeck Calkoen, maar na herhaald aandringen erkende hij, dat de anderhalf uur na het aangekon digde uur begonnen persbijeenkomst het resultaat was van regelmatig con tact met de secretariaten van prinses Beatrix en prins Claus. Dinsdag jongstleden, na het incident op de Driehonderd-roedenlaan, had de burgemeester, naar zjjn zeggen, geen yjye kunnen in ons land slechts in sporadische gevallen wijzen op gewestelijke natuurhistorische over zichten, ja eigenlijk bestond er slechts één, dat op die naam aanspraak mocht maken, namelijk de avifauna van Limburg door P. A. Hens. Lan delijke inventarisatie der vogelwereld werd in vroeger jaren verricht door mr. Albarda, baron Snouckaert en Haverschmidt. In Engeland bestaan daarentegen tientallen, vaak bijzonder fraai geïllustreerde, samenstellingen van de populatie in onderscheidene graafschappen en ook Duitsland bleef niet achter. Daarom mag het wel in de krant, dat er thans een instructief en gedocu menteerd werk is verschenen „Avi fauna van Noord-Brabant" (uitgave Van Gorcum, Assen; f 27,90 geb.) door een redactie van zes prima vak lui, geassisteerd door een paar dozijn liefhebbers, allen geestdriftige ama teur-ornithologen. Deze ijverige vogel werkgroep, onder aanvoering van Sj. Braaksma (Staatsbosbeheer), heeft het in vier jaar klaargespeeld de omvangrijke stof overal in de provin cie te verzamelen en het resultaat is een van veel kaartenmateriaal voor zien mooi en betrouwbaar boek van 300 blz., een onmisbaar vademecum voor iedereen, die wat over de vogels van N.-Brabant weten wil. Na een algemeen inleidend gedeelte over biotopen, vogelrijkdom, de N.-Br. landschappen en een vaak schilder achtige historische beschrijving der avifauna van de 15e tot de 20e eeuw, volgen alle in de provincie geconsta teerde soorten ten getale van 288, o.w. 163 broedende. Van bijzondere waarde zijn de 20 foto's waarvan ettelijke heel zeldzame nestelaars als hop, zwartkopmeeuw, ijsvogel en ooievaar uitbeelden. Het zou mooi zijn, indien er ook over Gelderland zulk een uitgave verscheen. 15 april '67 A. B. WIGMAN Prof. dr. A. Querido heeft gisteren in Amsterdam afscheid genomen als voorzitter van de Nationale Federatie voor Geestelijke Volksgezondheid. Tij dens de bijeenkomst overhandigde prof. Querido de voorzittershamer aan zijn op volger, dr. J. A. C. de Koek van Leeuwen (links). VENRAY Drie jongelui uit de Duitse plaats Kempen hebben vannacht een brand in het postkantoor te Venray kunnen voorkomen. De drie jongens de 20-jarige Gert-Anton Lohmöller, diens 19 jaar oude broer Paul en de even oude Peter Baldauf bemerkten omstreeks middernacht, dat de bieven- bus van het postkantoor in brand stond. Zij bedachten zich geen ogenblik, sloegen met een autokrik de dubbele ruiten van het postkantoor in en klom men naar binnen, waar zij met een daar aanwezig brandblusapparaat de brand konden blussen. Binnen het uur slaagde de rijkspolitie erin drie jongens aan te houden, die brandende lucifers in de brievenbus hadden gegooid. De dader was de 16- jarige Peter R., die was bijgestaan door Willem F. (17) en Jan O. (17). De drie knapen, allen afkomstig uit Venray, hadden diezelfde avond ook een tiental prullenbakken langs de openbare weg in brand gestoken. De schade aan de brievenbus wordt groot genoemd en alle daarin liggende post is verloren gegaan. ADVERTENTIE ZEMEN ZONDER ZORGEN N m aanleiding tot een dergelijk gesprek, maar „nu iedereen met zyn ziel onder de arm loopt en op nieuws zit te wach ten", meende hy er goed aan te doen een beroep te doen op het gezonde ver stand. Ook de commissaris van de Koningin moest tenslotte het antwoord schuldig blijven op de vraag welke aanleiding er was voor deze alarmerende bijeen komst, waarvoor zelfs de televisie camera's ingeschakeld bleven en foto grafen inderhaast waren gealarmeerd. Mr. Van Beeck Calkoen verklaarde niet te weten of de publikatie van een foto van prinses Beatrix in een van de ochtendbladen van gisteren verband houdt met het verzoek dat hem van de zijde van de prinselijke secretariaten heeft bereikt. Zowel de commissaris van de Konin gin als de burgemeester van Baarn wisten niet, dat de spanningen in Lage Vuursche na het incident op de Drie honderd-roedenlaan is geluwd en dat er thans sprake is van een aanzienlijk betere verstandhouding tussen de ter plaatse aanwezige voorlichters van de R.V.D. en de pers. De burgemeester van Baarn zegde toe een contactman in Lage Vuursche te zullen stationeren om hem op de hoogte houden van de gang van zaken. De persbijeenkomst eindigde na een verward uur in een reeks gespreks groepen, waarbij iedereen zich lachend afvroeg wat de bedoeling ervan was ge weest. MAASBANK Hoewel de meeste appelbloesem nog in de knop verscholen zit ver wacht de Betuwe in het komende week einde toch al een stroom dagjesmen sen om de bloesempracht te aanschou wen. Het milde voorjaarsweer in de afgelopen week heeft de gezwollen knoppen doen openspringen en het land tussen de rivieren toont zich nu in zijn feestkleed. 0 Wachtmeester Boos in Rhenen heeft weer een bijdrage geleverd aan het blad van de St. Cuneraparochie waarin hij zijn misnoegen uitspreekt over de vernielzucht van de jeugd. Ook waar schuwt hij in deze aflevering tegen het voetballen op straat want, zo zegt hij, de politie vindt het eigenlijk vervelend steeds maar weer ballen in beslag te moeten nemen. In Veenendaal-zuid werd vrijdag middag een nieuw kantoorgebouw van de Raiffeisenbank officieel in ge bruik genomen. 0 In Rhenen liggen honderdduizend herinneringslepeltjes als aandenken aan de geboorte van de koninklijke ba- bay klaar om de laatste behandeling te ondergaan. Dit gebeurt zo gauw als het grote nieuws wereldkundig wordt ge maakt. 0 De christelijke oratoriumvereniging „Euphonia" in Rhenen is al druk bezig met de repetities voor de uit voering van Haydn's „Jahreszeiten" in de veilinghallen te Kesteren. O In hetzelfde Kesteren kjken de ver schillende fracties elkaar wantrou wend aan vanwege het feit, dat één van de raadsleden geheimen heeft ver klapt uit de commissie, die een on derzoek instelde naar de achtergron den van de jongste wethoudersverkie zingen. De bemanning van de vorige maand vergane „Vikingbank" heeft na enige weken rust, weer een schip gekregen. Gisteren nam kapitein Plug met drie „oud-Vikingbankmannen" zijn nieuwe schip in bezit. Op de foto v.l.n.r. de kapi tein, tweede machinist L. Hazenberg, eerste machinist L. Ras en matroos T. Vet aan boord van de „Maasbank". VAALS De overval op het kantoor van de Algemene Bank Nederland in Vaals op 27 januari van dit jaar is op gelost. De politie van Keulen hield don derdag de vermoedelijke leider van de bankroof, de 84-jarige 8. uit Aken aan. De man probeerde in zijn auto te ont komen, maar de politie schoot hem in het been. In de wagen lagen een aantal sieraden, die vorige week werden ge stolen uit een juwelierswinkel in de Bel gische plaats La Calamine, en een aan tal vuurwapens. Van S. leidde het spoor naar een an dere inwoner van Aken. in wiens ga rage de witte Opel Rekord vrd gevon den, die de bankrovers hadden gebruikt. In de garage lag een compleet arsenaal van wapens en inbrekersgereedschap pen. Bovendien lagen er de nylonkousen en een pet, die door de bankrovers in Vaals waren gebruikt. De Akense politie verwacht binnen kort de derde dader van de overval aan te kunnen houden. Uit de verhoren is gistermorgen al duidelijk geworden dat de twee aangehouden Duitsers waar schijnlijk ook betrokken zijn geweest bij inbraken en overvallen in België, Lu xemburg en Frankrijk. Bij de bankroof in Vaals werd voor ongeveer negenduizend gulden buitge maakt. De drie overvallers, die om on geveer kwart voor negen het bankge bouw binnendrongen, zagen een bedrag van honderdduizend gulden over het hoofd doordat de kassier ongemerkt een bureaula had weten dicht te duwen. De drie rovers verdwenen in hun auto in de richting van het Drielandenpunt. De rijkspolitie, die was gewaarschuwd door een meisje dat tegenover het bank gebouw woonde, zette toen de achter volging in. Bij het Drielandenpunt sloeg de motor van de politiewagen af. Die storing heeft zeer waarschijnlijk het leven van de agenten gered, want de overvallers hadden op de achterbank van hun wagen een mitrailleur opge steld, waarmee zij door de achterruit de politiewagen wilden beschieten als deze dicht genoeg was genaderd. LONDEN De einduitslag van de verkiezingen voor een nieuwe gemeente raad van Groot-Londen is als volgt: Conservatieven 82 zetels; Labour 18 ze tels. De vorige gemeen;eraad telde 64 Labourleden en 36 Conservatieven. BONN Gisteravond laat liet de toestand van dr. Konrad Adenauer zich zeer ernstig aanzien. „De toe stand blijft onveranderd ernstig. Niets w(jst op een verbetering", hadden de artsen vroeger op de avond meege deeld, nadat z(j de patiënt opnieuw hadden onderzocht. Van vandaag af zal driemaal per dag een medisch bul letin worden uitgegeven. Toch is de weerstandskracht van de 91-jarige onverwacht groot gebleken. Adenauer had een rustige nacht ge had. Hij was volledig b(j bewustzijn en sprak nu en dan met zijn artsen. Zijn bloedsomloop echter is verder ver zwakt. Hij ligt nog steeds onder een zuurstoftent. Het team van geneesheren Is tot twaalf specialisten uitgebreid. De plaatselijke apotheker Walter Schmeetz, brengt steeds nieuwe ge neesmiddelen. Adenauers familie had gisteren nog niet alle hoop opgegeven. In het kleine Rhöndorf heerst onge wone drukte, maar iedereen vermijdt onnodig lawaai en de automobilisten rijden langzaam. Rondom Adenauers landhuis houden journalisten uit heel Europa de wacht. De stroom van belangstellenden, jong en oud, uit heel West-Duitsland, houdt aan. Een oude vrouw uit Ham burg bad op straat voor het herstel van de oud-bondskanselier. De politie heeft de omliggende stra ten afgesloten voor alle rijdend ver keer. De politieman Zander, die veer tien jaar lang Adenauers lijfwacht Is geweest, doet bijna onafgebroken dienst. Binnen de politie-afzettingen hebben cameralieden van de t.v. en persfotografen hun apparatuur opge steld, de camera's met plastic afge dekt tegen regenbuien. Via de tele foon en het dorpscafé Türmchen wor den persgesprekken naar vele buiten landse kranten doorgegeven. Ver over de duizend brieven en tele grammen zijn bij Adenauers huis be zorgd. De bloemstukken vullen drie kamers. Paus Paulus zond zijn apos tolische zegen, president Johnson een persoonlijke brief. Adenauers familie dankte gisteren in een verklaring voor alle blijken van medeleven. De Westduitse radiostations begin nen iedere nieuwsuitzending met de ZEMEN ZONDER ZORGEN De groep jonge Nederlanders, die ons land als gidsen vertegenwoordigen op de komende wereldtentoonstelling in Canada, is gistermiddag van Schiphol vertrokken. Aan enthousiasme ortbrak het deze jonge mensen niet, getuige deze opname, die vlak voor het vertrek werd gemaakt. laatste mededelingen over Adenauers toestand. Vele kerken hielden gebeds diensten. Talrijke bondsdagleden ver lieten gisteren herh» ldelijk de parle- mentszitting om van Adenauers toe stand op de hoogte te blijven. Bonds kanselier Kiesinger, die op verkiezings- reis was, door Rijnland-Palz, werd via mobilofoonverbindingen regelmatig in- gelicht. Adenauers kinderen waken om beur ten bij zijn bed. Gisteravond laat brandde voor vele vensters van het grote huis nog licht. Adenauers kamer op de eerste verdieping was donker. Rondom het witte landhuis met de groene luiken staan de kersebomen in volle bloei. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Koekoek (B.P.) gelooft, dat men heel wat geld en tyd zou kunnen bespa ren, wanneer de ontvangers van de be lastingen de aanmaningen niet meer in gesloten enveloppen zouden verzenden. De huidige methode brengt extra werk en hogere portokosten mee en strookt niet met ons aller taak van be zuiniging, aldus boer Koekoek in schrif telijke vragen aan de minister van Fi nanciën. Hij ging daarbij uit van vijf miljoen aanmaningen per jaar. Van onze correspondent TILBURG De Verenigde Tilburg- se Weverüen gaan sluiten. De 155 werk nemers van die honderd met twintig of meer dienstjaren zullen binnen de komende dertien weken moeten vertrek ken. In die tyd zal men nog trachten de orders af te werken. De bank heeft voor die periode de lonen, het vakantiegeld en de gratificaties gegarandeerd. Het bedrijf verkreeg enige tyd gele den uitstel van betaling. De bewindvoer der acht het niet verantwoord de zaken voort te zetten. De concurrentie in de sector van de wollen stoffen heeft het bedrijf de das om gedaan. Al in decem ber moesten 150 jongere personéelsleden een andere baan zoeken. Driekwart van hen is daar inmiddels in geslaagd. De KLM Bedryfskledingfabriek heeft voor 350 man personeel van haar fa brieken in Haaksbergen, Coevorden, Klazienaveen en Vriezenveen toestem ming gevraagd om de werktijd te verkorten. De bedoeling is het werk tot twee dagen per week stil te leggen ge durende een periode van zes weken. De gehuwde werknemers krijgen in die tfld hun volle loon uitbetaald. De maatregel is nodig wegens de gestegen voorraden en de teruggelopen afzet. De schoenfabriek A. C. Stokkermans- Siegl in Kaatsheuvel heeft uitstel van betaling gekregen. Volgens ingewijden zal de bewindvoerder, mr. P. K. van Ginneken, geen andere keus hebben dan tot liquidatie te besluiten. Afgelopen week werden 22 van de zestig werkne mers ontslagen. LAGE VUURSCHE - De negentien jarige student in de medicijnen H. Cor- bey uit Breda heeft prinses Beatrix een blikje linzensoep aangeboden. Dit om de kwestie van het eerstgeboorterecht op een bevredigende manier te regelen voor het geval zy een tweeling krijgt. Zoals bekend, verkocht Ezau, de zoon van aartsvader Izaak, zijn eerst geboorterecht aan zijn tweelingbroer Jacob voor een schotel linzenmoes. De student heeft hiermee voldaan aan een opdracht van de Utrechtse studen tenvereniging „Veritas". LELYSTAD Een tweezits Star- fighter van de Koninklijke Luchtmacht is gisterochtend, zoals wij in een deel van onze oplage reeds meldden, ver loren gegaan na een beoordelingsfout bij een landingsmanoeuvre. Na het verlaten van het toestel in de buurt van Lelystad is de kapitein-instructeur J. Weyland (34) uit Enschede om het le ven gekomen doordat zijn parachute zich niet helemaal had geopend. De andere inzittende, eerste luitenant J. P. J. Jutten (33), landde ongedeerd. Zü waren omstreeks half elf gestart van de vliegbasis Twente voor een her- scholingsvlucht voor luitenant Jutten, die een ervaren straaljagerpiloot is, on der andere op de Hunter. Op de vlieg basis Leeuwarden zou hy een doorstart maken: nadat de wielen de baan hebben geraakt direct doorvliegen. Op dit moment ging het verkeerd. De Starfighter kwam te hard op de baan terecht met een snelheid van meer dan driehonderd kilometer. De linkerpoot van het hoofdlandingstoestel begaf het, het toestel zakte door en de brandstof tank aan de linker vleugeltip raakte de grond. De tank scheurde, zodat de brandstof wegliep. Door deze gang van zaken kwam ook het neuswiel zo hard neer dat het werd teruggedrukt in de neus. Kapitein Weyland reageerde onmid dellijk met vol gas en naverbrander, zodat de Starfighter met grote snelheid omhoog schoot. Alles scheen weer goed te gaan. Boven de vliegbases Leeuwar den en Twente constateerden andere vliegers evenwel dat een landing niet meer mogelijk was. Na overleg met het militaire vlucht- inlichtingencentrum vloog de instructeur het vliegtuig in de richting van het IJs- selmeer. Zij zouden daar de minste schade aanrichten. Kapitein Weyland verliet het toestel op drieduizend meter hoogte. Hij sprong het eerst, omdat hij op de achterste plaats zat. Van het vliegkamp Valkenburg steeg een reddingsvliegtuig op van de Marine luchtvaartdienst en van Terschelling vertrok een helikopter van de lucht macht. De bemanning van de helikopter trof kapitein Weyland levenloos aan. Luitenant Jutten was met zijn para chute naar een boerderij gelopen. Hij werd eerst op de vliegbasis Soesterberg medisch onderzocht voordat hij naar Twente werd gebracht. De Starfighter kwam na een spiralen- de vlucht op verscheidene kilometers van de vliegers terecht in de polder Oostelijk-Flevoland. Het toestel vloog in brand. Nooit eerder is bij de Koninklijke Luchtmacht een dodelijk ongeluk ge beurd door een niet goed functionerende parachute. Aan de commissie van onder zoek, die direct aan het werk ging, zijn daarom enkele valschermdeskundigen toegevoegd. Onze luchtmacht heeft nu sinds 19 de cember 1962 zes Starfighters verloren. Daarbij lieten vier vliegers het leven. Het is de eerste keer dat een tweezits toestel van dit type moest worden afge schreven. AMSTERDAM Uit de Amstel by het Muntplein te Amsterdam is gister middag omstreeks vijf uur het stoffelyk overschot opgehaald van de 48-jarige W. J. K., directeur van een confectie fabriek in Enschede. Hoe de man, die voor zaken in de hoofdstad was, te wa ter is geraakt, is onbekend. De heer K. heeft in het middaguur met een medewerker van zijn bedrijf in de omgeving van de Munt geluncht. Tussen drie en vijf uur moet hij ver dronken zijn. O PALERMO De koepel van de ka thedraal van Palermo staat op instorten. Gisterochtend sloeg de koster alarm toen hij gekraak hoorde. De brandweer constateerde dat een der spitsen op de koepel al enigszins verschoven was. Het bedreigde deel van de kerk is afgezet. (Van onze weerkundige medewerker) 1JTet weer blijft gedurende het hele weekeinde droog. Het staat onder bescherming van een hogedrukgebied van de Azoren over de Britse Eilan- den en Scandinavië tot de Oostzee- staten. Het systeem neemt langzaam in be- tekenis af maar moet in staat worden geacht een regenstoring boven Oost- Duitsland op voldoende afstand van ons land te houden. Wel zullen er wolkenvelden over Gelderland schuiven, die echter de zon naar alle waarschijnlijkheid 's middags op de meeste plaatsen niet zullen kunnen verduisteren. Vooral aanvankelijk blijft het kil met j temperatuurmaxima van 8 tot 11 graden C, maar zondag zal het voor het gevoel een tikkeltje warmer kun- nen worden, aangezien de wind dan j j verder afneemt.

De Vallei | 1967 | | pagina 1