Als R.V.D. de spanning breekt, gaan bij PAKO de machines draaien.... 100.000 Rhenense lepels bij geboorte Oranje-baby B. DROST: „MAANDAG IS HET ZO VER..." Kantongerecht Wageningen Dartel lenteverschijnsel werd niet geaccepteerd Volop bloesempracht tussen de rivieren Kerkdienst na geboorte baby Nieuwe bank in V eenendaal-Zuid Die Jahreszeiten in 3550 4079 AGENDA Arnhem MIST NCVB besloot winterseizoen Service Fa. Veldhuizen heropende nieuwe zaak v.v. „WAGENINGEN u uw VALLEI Wederopbouw wet Niets gezien Geen geld Vijf keer Geen opzet Rustig Nichten reünie ASSURANTIEKANTOOR MULDER ft VERZEKERINGEN ft HYPOTHEKEN ft FINANCIERINGEN UIT HET ZAKENLEVEN Pagii.a 1 ZATERDAG 15 APRIL 1967 RHENEN „Uit betrouwbare bron" zegt de heer B. Drost, directeur van de Rhenense metaalwarenfabriek PAKO, een tikkeltje officieel, „heb ik vernomen, dat de baby van prinses Beatrix omstreeks de zeventiende, dat is dus maandag, geboren zal worden...." De heer Drost volgt de gebeurtenis sen in en rond Drakensteyn met grote interesse, want zo gauw de Rijksvoor lichtingsdienst de geboorte meldt, zullen in zijn bedrijf de machines gaan draaien, die 100.000 speciaal ontworpen herinnerings-lepeltjes moeten gaan produceren. Spannende dagen dus ook voor het personeel van de Rhenense fabriek. Als de geboorte 's avonds wordt afgekondigd, houdt dat in, dat er 's nachts gewerkt zal moeten worden. Overigens heeft men het meeste werk al achter de rug. want de lepeltjes liggen wat vorm betreft al kant en klaar in het bedrijf; alleen de naam van het prinsenkind en de geboortedatum zullen „als het zover is" nog moeten worden „ingevuld". 100.000 speciale lepeltjes, hoe raak Je die kwijt? Directeur Drost ziet er geen probleem in: „Er zijn folders door het hele land gegaan. Scholen en gemeentes zijn bijzonder geïnte resseerd, we hebben bovendien al veel bestellingen binnen van gros siers..." Het is bij de PAKO eigenlijk een traditie, dat er speciale souvenirs worden gemaakt, als zich bij de ko ninklijke familie een feestelijke ge beurtenis voordoet. Toen koningin Juliana werd geborert werd er ook een herinneringslepel gemaakt en ook toen prinses Beatrix haar verlo ving aankondigde. Zo zijn er nog ve- Dit is een proefmodel zoals dat werd vervaardigd by de Pako te Rhenen. Honderdduizend van deze herinneringslepeltjes liggen klaar om bij het eerste sein van Draken steyn van naam en datum te wor den voorzien. Heden, zaterdag VEENENDAAI, Garage Hoogendoorn. 20 uur: Garagebal Circuit '67 m.m.v. „WO?W" en Ar- mand. RHENEN Panoramamolen 20 uur: Mallemolenclub m.m.v. „Mother's Love Group 69". LEERSUM Hof laan. 14 uur: start puzzelrit voor auto's en bromfietsen. Inschrijven v.a. 13 uur. AMERONGEN Dorpshuis. 20 uur: beatavond. SCHERPENZEEL Boszicht, 20 uur: Oskadi-dansavond m.m.v. „The four dice". BIOSCOPEN Luxortheater Veenendaal. 19.30 uur: „Een miljoen jaar geleden". Het Centrum Leersum, 20 uur: „Viva Maria". Morgen, zondag VEENENDAAL Petrakerk, 19.30 uur: jeugdappèl m.m.v. Henry Blackmon. LEERSUM Uilentoren, 8 uur: woudlopen Larsheim. BIOSCOPEN Luxortheater Veenendaal, 15 uur: „Een miljoen jaar geleden" en 19.30 uur: „Raspoetin de waanzinnige monnik". Het Centrum Leersum. 15 uur: „De Ti tanen" en 20 uur: „Viva Maria". STADSSCHOUWBURG Dinsdag 18 april, 20 uur: Operagezel schap Forum met „Der Freischütz" van Carl Maria von Weber. Vrijdag 21 april, 20 uur: Toneelgroep Theater met „Bloomsday". MUSIS SACRUM Donderdag 20 april. 20 uur: Het Gelders Orkest o.l.v. Carl von Garaguly m.m.v. Jörg Demus, piano. Ie andere „Oranje-herinneringen" in de loop der jaren geproduceerd. Is het niet riskant? „Voor ons als producent niet, wel voor de grossiers die grote voorraden moeten aanleg gen. Dat wil niet zeggen dat wij ons niet terdege informeren. Als we ho ren, dat er een blijde gebeurtenis op komst is, moeten we eerst zekerheid hebben. Het klinkt U misschien wat vreemd in de oren, maar zo gaat dat nu eenmaal. Pas als die zekerheid er is, gaan we aan de slag. Er wordt dan een voorlopig ontwerp van bijv. een lepeltje gemaakt. De vertegen woordigers nemen die tekeningen mee het hele land door en laten 't ont werp aan de mensen zien. We gaan de markt onderzoeken, zou je kunnen zeggen en het gebeurt wel, dat we met de aldus opgedane ervaringen ons model gaan wijzigen. Van het de finitieve model wordt tenslotte een stempel gemaakt. Directeur Drost draait er niet om heen als hij zegt dat bij dit alles de commercie voorop staat. Dat wil niet zeggen, dat het koningshuis hem niets „doet". Hij gelooft zelfs, dat het vorstenhuis aan populariteit zal win nen als er straks een prinsje wordt geboren. De PAKO heeft een belangrijke rol gespeeld in de speldjesrage van des tijds. Nu is de verzamelwoede over het hoogtepunt heen, al zullen er ook speciale speldjes ter gelegenheid van de geboorte van het Oranje-telg wor den gemaakt. „Speciaal voor de jeugd", zegt de directeur. „Trouwens we zijn van plan ook sleutelhangers te maken". De heer Drost heeft in zijn folder het prinsenkind alvast „Willem" ge doopt. Het herinneringslepeltje die daarin staat afgebeeld toont een wiegje met er boven de letters BC en er onder de naam Willem en de datum 20 april. „Dat hebben we al leen maar gedaan om een betere in druk te geven van het geheel", glim lacht hij wat verontschuldigend. De naam „Willem" past precies op het lepeltje. Als de baby een langere naam krijgt levert dat misschien wel moeilijkheden op voor de PAKO. Maar ook daar wordt in het bedrijf aan de Rijksstraatweg tussen Rhenen en Eist wel een mouw aan gepast... De directeur van de Pako, de heer B. Drost, met het stempel en een proefexemplaar van het lepeltje. ADVERTENTIE zoekt voor haar JEUGDSELECTIE spelers en keepers van 16 t.m. 18 jaar en voor haar BETAALDE KERN spelers en keepers van 18 t.m. 23 jaar Opgave te zenden aan secretaris E. J. Leander, Crocusstr. 17 te Wageningen, Telef. 08370-3665. Na opgave zal het bestuur van „Wage ningen" zich in verbinding stellen met het bestuur van dff vereniging waarvan de speler lid is i.v.m. de goedkeuring. WAGENINGEN Omdat hij niet voldoende naar rechts uitgeweken was voor een tegenligger moest de 73- jarige inwoner van Lunteren, de heer J. van D., de reden van zijn gedrag op de weg aan de kantonrechter, mr. A. C. van den Brand, komen vertellen. Verdachte mocht voor de tafel van de kantonrechter komen en op een bij het proces-verbaal horend situatieschetsje aanwijzen hoe hij gereden had en waar hij met de tegenligger in aanra king was gekomen. Verdachte ging aan het vertellen, bracht onder aandacht dat hij voor een fietser had moe ten uitwijken waardoor hij niet helemaal langs de kant reed. Het verhaal ging hierop nog een poosje door en de kantonrechter wilde toen wel eens weten hoe het met de verwondingen was afgelopen. „Van mij of van de ander", vroeg de grijsaard. „Neen, van beiden". Van D. vertelde dat hij drie ribben en zijn borstbeen gekneusd had bij het ongeluk maar dat 't allemaal in orde was gekomen. „Oh, U bent tegen het stuur gekomen", zei de kantonrechter en las de aard van verwondingen van de ander op die in hef rapport in Latijn gesteld waren, waarna hij tot de con clusie kwam: „Zeker ook tegen het stuur". De officier van Justitie, mr. H. G. Boekraad kreeg hierna het woord voor zijn requisitoir waarin hij zei met zijn strafbepaling reke ning te willen houden met de omstandigheden en de per soon van verdachte. Hij eiste een geldboete van f 50,- subsidair vijf dagen hechtenis, aan welke eis de kanton rechter zijn vonnis conformeerde. Bel: tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 VEENENDAAL Het Convent van predikanten heeft besloten op de dag na de geboorte van de baby van kroon prinses Beatrix en prins Claus een dienst te beleggen in de Oude Kerk, aan de Markt, die om 20 uur begint. Mocht de baby op zaterdag of zondag worden geboren, dan wordt de dienst gehouden op maandagavond. In de dienst zal gesproken worden door de hervormde predikant ds. S. P. van Assenbergh en de christelijke ge reformeerde predikant ds. J. Keuning. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoek van het gemeentebestuur van Rhenen om vergunning voor de bouw van 63 etagewoningen op het perceel, kadas traal bekend gemeente Rhenen, sectie G nrs. 2164 en 2039 gedeeltelijk, gele gen aan de Papaverstraat. Dit bouw plan wijkt af van het ter plaatse gel dende bestemmingsplan. Alvorens een beslissing overeenkom stig artikel 20 der wederopbouwwet te nemen, worden eigenaren en gebrui kers van aangrenzende percelen en na bij gelegen gronden in de gelegenheid gesteld om binnen 14 dagen na dagte kening van deze bekendmaking tegen het verlenen van de gevraagde ver gunning schriftelijk by hun college be zwaren in te dienen. De hierboven bedoelde bouwaan- vraag en de daarbij behorende stukken liggen gedurende genoemde periode ter gemeentesecretarie. Rhenen. 14 april 1967 De secretaris, W. C. Pieters De burgemeester. L. Bosch v. Rosenthal RESTEREN De meeste kerse- en perebomen in de Betuwe staan in volle bloei en maken het rivierlandschap tot een waar paradijs. Het aanstaand en volgende weekeinde wordt een groot aantal dagjesmensen verwacht, die de bloesem komen bewonderen. De bloesemzondagen staan voor de deur en ho teleigenaren. veerbazen, politie enz. zijn gereed om de krote drukte te verwerken. De V.V.V. Gelders Rivierengebied raadt de bezoekers aan de Be- tuwe-routes te volgen, welke door de mooiste gebieden van het rivierlandschap slingeren. Bovendien vermijdt men hierdoor verkeersopstoppingen. De ver keersdrukte zal zich voornamelijk concentreren op de hoofdwegen, met name op de provinciale weg Kesteren-Rhenen. Verwacht wordt, dat het volgende weekeinde ook de appelbomen in bloei zullen staan. Ook uit Lunteren was de landbouwer K. de K. gekomen die op de weg, toen hij uit een uitrit kwam, het overige verkeer had gehinderd. De 73-jarige verdachte bleek een beetje doof te zijn en de kantonrechter nodigde hem uit dichterbij te komen. Weer werd aan de hand van een schetsje de zaak uit gepraat. Hij vertelde over de wagen, die hij gehinderd had, dat hij niet gere kend had op de hoge snelheid ervan en maakte zijn verhaal steeds langer, tot de kantonrechter uitriep: „Wat hebben we nu aan die feiten die niet terzake dienen, dat is allemaal geleuter". Even later bleek, dat het noodzakelijk was om getuigen te horen en werd de zaak voor onbepaalde tijd aangehouden. De Nijmeegse vertegenwoordiger H. E. B. (40) stond terecht omdat hij op de Arnhemseweg te Ede de maximum snelheid had overtreden. Verdachte vertelde geen bord gezien te hebben en in de veronderstelling geleefd te heb ben al buiten de bebouwde kom te rij den. De kantonrechter vond, dat juist, omdat hij geen bord had gezien, hij had moeten begrijpen, dat hij nog steeds in de bebouwde kom reed en dan ook maar gewoon vijftig had moe ten rijden. „Bovendien", zo zei hij, „was het al de vierde keer". De offi cier van Justitie twijfelde er niet aan of het feit stond vast en eiste een geldboete van f 50,- of vijf dagen, waarvan de kantonrechter f 60,- of zes dagen maakte. De 24-jarige fabrieksarbeider A. V. uit Ede had ook niet erg goed aan de snelheid gedacht, terwijl hij op zijn bromfiets reed. Hij zei na het voorle den van de tenlastelegging er niks op te zeggen hebben, waarna de officier al snel het woord kreeg en f 35,- of vijf dagen eiste. Verdachte zei de centen niet te hebben, wat de kantonrechter deed repliceren: „Had U maar niet te hard moeten rijden" en vonniste met f 40,- of vier dagen. De rij hardrijders was hier nog lang niet mee ten einde en als een der vol gende stond voor het hekje de 48-jari- ge publiciteitsambtenaar J. L. B. M. W. van de Arnhemse VW. Verdachte verontschuldigde zich met de woorden dat het maar een kort stukje was ge weest waar hij te hard had gereden. Kantonrechter: „Wat bedoelt U daar mee? Dat U zich er dan niet aan dient te houden? Het is bovendien de vijfde keer al". Verdachte vond dat allemaal niet zo erg, omdat het dan wel vijf keer was, maar over een groot aantal jaren ver spreid. „En", zo zei hij laconiek, „dat is gemiddeld eenmaal per jaar'De kantonrechter had een geheel andere mening, die hij de erg over zichzelf tevreden verdachte probeerde duidelijk te maken. De officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op: „Uit de data op W's straflijst begrijp ik, dat zyn te hard rijden een soort lenteverschijn sel is. Het is wel aardig om dartel te zyn, maar dan niet op de weg". Hij onderstreepte de ernstige woor den van de kantonrechter en eiste f 75,- of zeven dagen met een voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van drie maan den met een proeftijd van twee jaar. De voorwaardelijke ontzegging liet de kantonrechter bij zijn vonnis onge wijzigd, van de geldboete maakte hij f 100,- of tien dagen. Op de Wageningse Lawicks Allee had de Amsterdamse vertegenwoordi ger J. R. E. (55) zijn wagen ook een te hoog aantal toeren laten draaien dan is toegestaan. E. zei helemaal geen commentaar op zijn daad te heb ben eri zou zelfs graag 't schikkings voorstel betaald hebben, ware het niet, dat hij dit te laat ontvangen had door een onjuiste adressering. De kanton rechter vond echter dat nu de verte genwoordiger er toch was hg ook maar eens moest vertellen hoe het allemaal in zijn werk was gegaan. „Kijk", zei verdachte, „het was natuurlijk geen opzet". Kantonrechter: „Nou, dat weet ik helemaal niet, dat is helemaal niet zo natuurlijk". De officier wilde uit eindelijk het aanvankelijke schikkings bedrag niet te boven gaan en eiste een geldboete van f 45,- subsidiair vier da gen hechtenis. Verdachte: „Die vier dagen vind ik wel een beetje zwaar". De kantonrechter antwoordde, dat hij die dan ook alleen moest zitten, wan neer hij de boete niet betaalde en von niste conform. De 40-jarige Oosterbeker J. v.d. K. had als voetganger op de rijbaan gelo pen in plaats van op het trottoir, het verkeer gehinderd en daarbij een licht ongeluk veroorzaakt. De kantonrechter vroeg verdachte waarom hij dan wel niet van het voetpad gebruik had ge maakt, en kreeg als antwoord te ho ren: „We liepen met een aantal men sen naast elkaar, het was nacht dus heel rustig". Zo vreselijk rustig was het toch niet geweest want K. werd door een bromfiets geschept, waarbij hij letsel had opgelopen. De officier bracht in het midden dat verdachte ook in 1961 al eens gestraft was ge weest, maar de Oosterbeker meende dat wanneer hij op de bromfiets had gereden er niets gebeurd was. „Nee", vond de officier, ,,maar U had toch op het trottoir moeten lopen". Hij noemde het in zijn requisitoir een onnodig ge beuren en vond het al bij al zeer ge vaarlijk omdat verdachte niet enkel zich zelf, maar ook anderen in gevaar bracht. Hij eiste een geldboete van f 50,- of vijf dagen. Verdachte vond dat „knap veel" en „als het nou be wust gebeurd was, dan zou ik zeggen: ja". De kantonrechter deed een tientje van de eis af en vonniste met f 40,- of vier dagen. VEENENDAAL Gistermiddag werd het nieuwe bijkantoor van de Raiffei- senbank aan het dr. Slotemaker de Bruïneplein officieel in gebruik gesteld. Er bestond een vrij grote belangstelling voor dit gebeuren. Namens het bestuur was onder meer voorzitter E. H. Hootsen aanwezig en hij bood de heer S. Kroesbergen, directeur van de bank, en de beheerder van het nieuwe bijkan toor, de heer W. van Amerongen, zijn hartelijke felicitaties aan. Maandagmor gen zal het bijkantoor voor het publiek worden geopend. Men kan er voor al le bankzaken terecht. De laatste dagen is er hard gewerkt om het kantoor op de geplande datum gereed te hebben en vrijdagmiddag werden de genodigden dan ook verwel komd in een gebouw, waarvan de verf nog nat was. De komende weken zal men ter gelegenheid van de opening een actie voeren. Elke tiende, vijfen twintigste, vijftigste en honderdste cliënt zal worden verrast met een waarde-cheque die bij de winkeliers in Veenendaal-zuid kan worden ingewis seld. RENSWOUDE De familie Blan ken in Renswoude heeft deze week een sinds jaren bestaande traditie voortge zet. De dames met deze familienaam kwamen namelijk voor de -vijftiende achtereenvolgende maal bijeen voor een soort familiereünie. Als plaats van samenkomst was dit maal het Hofje gekozen. De oudste van de nichten was mevr. Broeren- Blanken, 80. jaar. De jongste was 55 jaar. Men heeft er weer een gezellige dag van gemaakt en met een „tot vol gend jaar" namen de reünisten weer afscheid. RENSWOUDE De afdeling Rens woude van de Ned. Christen Vrouwen bond had voor de laatste vergadering van dit seizoen, die in gebouw „Reho- both" werd gehouden, ds. A. J. den Tonkelaar uitgenodigd om een cause rie te houden over het onderwerp „De broeders van Taize". Spreker verdui delijkte het gesproken woord met dia's. Ds. Den Tonkelaar vertelde, dat drie afgestudeerde jongelui indertijd dit werk hebben opgevat. Ze hadden praktisch dezelfde beloften afgelegd als hun mede-kloosterlingen van de Rooms Katholieke kerk zoals het celibaat, het leven in armoede en onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan God. Het aantal kloosterlingen is in de loop van de ja ren uitgegroeid tot circa zestig en hier onder bevinden zich Hervormden, Ge reformeerden en Remonstranten. Men leeft onder andere van de opbrengst van het land. Aan het einde van zijn interessante betoog raadde ds. Den Tonkelaar zijn gehoor aan wanneer men bijvoorbeeld tijdens vakantie in de buurt komt eens een kijkje te# gaan nemen bij „de broe ders van Taize". Het bankgebouw, dat gevestigd is in de voormalige kapsalon Kerkhove, is modern van interieur, heeft drie loket ten en maakt een prettige indruk. De heer Kroesbergen vertelde nog, dat men het bijkantoor heeft opgezet als een service aan Veenendaal-zuid. EDERVEEN, 14 april Eiermarkt Aanvoer ca. 900.000 stuks. Prijzen: Kippeëieren f 11,50 - f 12,50 en henne- eieren f 9,00 - f 11,00, alles per 100 stuks. Handel traag. ADVERTENTIE Eigenaar R. R. Mulder Makelaar in Assurantiën sinds nov. 1922 Kerkewgk 167 Veenendaal Telefoon 083853000 Vertegenwoordiger H. Logtenberg, Larikslaan 4, Veenendaal. RESTEREN Voor de tweede maal in dit jaar zal de chr. oratorium vereni ging „Euphonia" met de uitvoering van een oratorium voor het voetlicht tre den. Nadat in februari met veel succes de Johannes Passion van Joh. Seb. Bach in de Cunerakerk te Rhenen werd uitgevoerd, zal op 30 mei in de vei linghallen te Resteren het in 1800 door Joseph Haydn geschreven oratorium „Die Jahreszeiten" ten gehore worden gebracht. Euphonia heeft de veilinghallen tot plaats van uitvoering gekozen, omdat Rhenen geen behoorlijke zaalaccom modatie heeft waar een dergelijk con cert tot zijn recht kan komen. De ge meente Kesteren, die in de midden- Betuwe steeds meer een centrale plaats gaat innemen, vormt door haar landelijk karakter een goede achter grond voor de uitvoering van een werk als „Die Jahreszeiten", dat het na tuurgebeuren in de vier jaargetijden tot onderwerp heeft. Uiteraard zal de veilinghal, die voor dit doel gratis beschikbaar werd ge steld, een metamorfose moeten on dergaan om de juiste sfeer te schep- pe voor dit muzikale gebeuren. Hiervoor worden reeds grote activi teiten ontwikkeld. Euphonia heeft zich weer van de medewerking van een drietal in Neder land welbekende solisten weten te ver zekeren, namelijk Annette de la Bije, sopraan: Jan Waaijer, tenor; David Hollestelle, bas. De instrumentale begeleiding is in handen van het Utrechts Symphonie Orkest, dat tot de vier beste orkesten van Nederland kan worden gerekend. De algehele leiding is weer in handen van Gijsbert van Zanten, die reeds vele malen heeft bewezen op bekwame wijze koor, orkest en solisten tot een goed musicerend team te kunnen sa mensmeden. EDF-RVEEN Donderdag vond aan de Bruinhorst de heropening plaats van de manufacturenhandel van de firma Veldhuizen. Door deze verbou wing is er nog beter dan voorheen een overzicht van de grote sortering tex tiel. De nieuwe zaak die al meermalen is verbouwd, omvat de gehele bene denverdieping en is van alle gemakken voorzien. De firma Veldhuizen kreeg op deze heuglijke dag tal van felicitaties en bloemstukken aangeboden. Voor de klanten waren er speciale aanbiedin gen waar men veel gebruik van maak te. Het ontbrak de firma Veldhuizen dan ook niet aan belangstelling op de ze dag. De nieuwe zaak is voor groei end Ederveen een grote aanwinst.

De Vallei | 1967 | | pagina 3