Katholiek wordt directeur van N.V.S.H. „Ik vind dat iedereen daarin vrij moet zijn" Mr. v. Zeist één uit een gezin met 16 kinderen DE KNOPPEN BARSTEN OPEN Achtduizend midden standers geven "l op Prins Claus' agenda bezet tot 21 april Dit weekeind flink wat bloesems Studiecommissie Hervormde Kerk over abortus •Persoonsbewijs' buitenlandse arbeiders STEDENBAND TWENTE" Generaal Nass adjudant van koningin Oude man onder tram: dood CNV betwijfelt nut goedkeuring overeenkomst artsen-fondsen Mee zitten kijken Evolutie Christelijke wijze Kreukelaar99 Akelige zaak Stijging in verkoop tweedehands personenauto's Actiecomité is tegen Holland Promenade in Muiden Zoutconcessie „Weerselo" verleend Zeven t ien j arige krijgt 3 jaar voor doodslag SAMEN „EUROPEANEN" BEKIJKEN Utrecht Betuwe N.O.-polder Hervormde synode 28 april bijeen FOTO N. H. kerkdiensten bij geboorte Oranjetelg ZATERDAG 15 APRIL 1967 VUHGT „Ik geloof inderdaad dat ieder zinnig mens, dus ook iedere rooms-katholiek naar eigen eer en ge weten zal moeten uitmaken hoe zijn seksuele gedragingen in zijn huwelijk zijn. Ik vind dat iedereen daarin vrij moet zijn en ik geloof toch ook wel dat paus Johannes en later mgr. Bec kers de katholieken in die geest heb ben beïnvloed. Zeker hier in Brabant". Nicolaas Cornells van Zeist, meester m de rechten en nu nog secretaris van de reclassering in Den Bosch, docent aan de katholieke sociale academie te Eindhoven, 38 jaar, vader van twee dochters en twee zonen. 1.95 meter lang en tweehonderd pond zwaar, slaat wat stofjes van zijn geruite kostuum. Op 1 augustus van dit jaar zal hij In functie treden als directeur van de NVSH, de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming. Het is een nieuw gecreëerde func tie. Het werk voor de tweehonderd duizend aangesloten NVSH-leden was de raad van bestuur min of meer bo ven het hoofd gegroeid. Uit de stroom sollicitatiebrieven die voor de functie binnenkwam koos de NVSH voor mr. N. C. van Zeist praktizerend en belij dend katholiek zoon van een zeer prin cipieel roomskatholieke kleermaker uit Heiloo. „Niet zo verwonderlijk overigens", zegt de ietwat docerende Nicolaas van Zeist. „Van die tweehonderdduizend aangesloten leden is ruim tien procent rooms-katholiek. Een groot deel van hen woont in het zuiden van Neder land. Is het daarom zo verbazingwek kend dat de keuze op mij is gevallen?" Hij spreekt over een ..storm in een glas water" na een eigenlijk toch wel vrijwel synonieme beslissing, zoals hij zelf zegt, om een rooms-katholiek te benoemen tot voorzitter van een so cialistische partij, de PvdA. N. C. van Zeist werd op 30 juni 1929 In Noord wijk geboren in een gezin met zestien kinderen. Hij verhuisde naar Heiloo, waar zijn vader de kleermake rij uitoefende. „Hij heeft er echt wel even mee zitten kijken, toen hij hoor- dat zijn zoon de scepter ging zwaaien over de NVSH", zegt N. C. van Zeist over zijn nu 77-jarige vader. „De man is zeer principieel katho liek. Ondanks zijn zorg voor zestien eigen kinderen en in de crisisjaren nog eens even zeven pleegkinderen diende hij in Heiloo de reclassering". „Hij bezocht psychopaten in het St. Paulushuis. Kortom, hij leefde als een echt christen, met een zeer grote zorg voor zijn naasten. Die man", zegt zijp zoon nu, „heeft principieel geleefd en ge dacht, zoals de onveranderlijke wet ten van het geloof dat in die tijd eis ten". „Sindsdien is er echter een duidelij ke evolutie in dat denken ontstaan. Niet alles wordt meer geaccepteerd ais zijnde van de Heilige Geest. Ook de katholieke kerk is gaan beseffen dat de Heilige Geest uitsluitend leeft in de harten van zijn gelovigen". „Laten wij eerlijk zijn", zegt mr. N. C. van Zeist. „Toen het concilie begon, heeft vooral hier in Brabant toch wel even iedereen in angst geze ten, zo van: wat zullen ze ervan ma ken". „Uit de bus is gekomen Schema dertien. Het handelt over de verhou ding Kerk en Wereld. Maar is er met dat schema te werken? Is het toch ei genlijk niet zo, dat het gesaboteerd wordt door allen die ermee om moe ten gaan". „Is", zo vraagt de jonge academi cus zich af, „een uitspraak van een Mgr. Beckers toch niet veel duidelij ker. Hij heeft de verantwoordelijkheid voor het geslachtsleven in het huwelijk overgelaten aan de man en de vrouw zelf. Zij zijn daarvoor verantwoorde lijk en niemand anders. Zij hebben te beslissen en om beslissingen te kun nen nemen moeten zij over middelen kunnen beschikken. Daarvoor is er de NVSH", zegt de heer Van Zeist. De NVSH ziet hij als een instituut dat deze mensen zal moeten begelei den op een christelijke wijze. „Het huwelijk is de kern van onze maatschappij. Als zodanig heeft ook de kerk het geaccepteerd. Toch wil diezelfde kerk dat huwelijk bepaalde dingen onthouden. Is dat aanvecht baar?" N. C. van Zeist vindt van wel. „Kerk en wet", zegt hij, „zijn bij voorbeeld tegen abortus. Toch zal men moeten beseffen dat het krijgen van kinderen niet louter en alleen een biologische zaak is. Er zitten ook so ciale aspecten aan de geboorte van ie der kind. Of dat nu buiten of binnen de band van een huwelijk is". „Als een kincl niet gewild is, om welke omstandigheid dan ook, ls het dan wel juist om het geboren te laten worden? Krijgt zo'n kind, juist omdat het ongewild ter wereld komt, wel een redelijke kans zich normaal te ontwik kelen? Blijft het niet altijd een kreu kelaar?" N. C. van Zeist spreekt zich niet duidelijk voor of tegen een absoluut medisch verantwoorde abortus uit. „De mogelijkheid zou er wel moeten zijn", is zijn oordeel. Duidelijk voorstander is hij van het accepteren van de homofilie. „Drie tot zes procent van de Europese bevol king is duidelijk homoseksueel", zegt hij. „Die mensen kun je onmogelijk wegcijferen. Dat is net zo dwaas als het niet erkennen van een staat als communistisch China". Over voor- of buitenechtelijke ge slachtsgemeenschap zegt hij, dat het Kinseyrapport heeft aangetoond dat ongeveer 95 procent van de wereld bevolking voor- of buitenechtelijk ge slachtsverkeer heeft gehad of heeft. Voor de niet getrouwde minderjarigen huldigt hij het denkbeeld dat zij wel voor voorbehoedsmiddelen in aanmer king komen, mits hun ouders daar voor toestemming geven. „Zo iets", zegt hij, „hangt bijzon der nauw samen met de sfeer in een gezin. De ene vader zal het goedvin den; de andere niet. Dat is een zaak waarin iedereen afzonderlijk zal moe ten beslissen" Echtscheiding vindt hij, net als abor tus, een akelige zaak. „Toch moet het mogelijk zijn", vindt hij. „Wat dat be treft is de katholieke geestelijkheid in Nederland bepaald een progressiever denkwijze toegedaan dan die in Italië bijvoorbeeld". Over het celibaat zegt hij: „Zeer moeilijk voor de mannen die er in moeten leven. Is dat nodig om hun ar beid te kunnen verrichten? Ik vind, en ik acht het toch ook wel bewezen, dat het geen wezenlijk verschil maakt of een priester getrouwd of ongetrouwd is. Het huwelijk zou mogelijk moeten zijn al zijn er natuurlijk duidelijk fi nanciële consequenties". Mr. N. C. van Zeist ziet zijn taak bij de NVSH vooral als een organisatori sche. „Maar", stelt hij nadrukkelijk vast, „natuurlijk heb ik mijn eigen zienswijze op alle aspecten van een rondom het huwelijk". Of hU van katholieke zyde reacties heeft gekregen op zijn benoeming? „Helemaal niet. Ik heb zelf de bis schop van Den Bosch in kennis ge steld, want dat vind ik niet meer dan een kwestie van beleefdheid". DEN HAAG In 1966 is de verkoop van gebruikte personenauto's in Ne derland gestegen tot ongeveer 600.000 stuks. Gedurende dat jaar werden ongeveer 35.000 Bovag-garantiebewij- zen voor gebruikte auto's afgegeven, waarvan de koopprijs 2.500 of meer bedroeg. De garantie (10.000 km met een ma ximum van drie maanden) heeft be trekking op verborgen gebreken en op gebreken, ontstaan door normale slijtage. Op het eerder genoemde aantal van 35.000 uitgegeven garantiebewijzen werden slechts 36 klachten van ko pers door de Bovag, die bij geschil len bemiddelt, ontvangen (ongeveer 0,1 procent), waarvan 23 gevallen tot tevredenheid van koper en verkoper konden worden opgelost. In 6 geval len kon geen oplossing worden ge vonden, terwijl 7 klachten nog in be- handeling zijn. AMSTERDAM In Muiden en Mui- derberg is een actiecomité gevormd in verband met de voorgenomen vestiging in Muiderberg van het tentoonstellings park „Holland Promenade" van Joop Geesink's Holland Promenade N.V. Via de gemeente Muiden heeft deze N.V. grote grondaankopen daarvoor gedaan in Muiderberg. Dit park zou achtereenvolgens eerder in Amsterdam, Amstelveen en Zoeter- meer gevestigd worden. Op een vorige week in de gemeente Muiden huis aan huis verspreide circulaire van het ac tiecomité hebben tussen de 900 en 1000 meerderjarige inwoners (ongeveer een derde der kiezers) schriftelijk hun steun aan het comité tegen de vestiging van het park toegezegd. Het park betekent volgens het co mité het einde van een zeldzaam stuk open ruimte tussen Muiden en Muider berg. Het is in de zomer al zeer druk en dit zal in de toekomst door de recre atie-projecten bij Naarden en in de pol der Zuid-Flevoland nog drukker wor den. Er is geen enkele waarborg voor de toekomstige ontwikkeling van het park, aldus het comité. Mr. N. C. VAN ZELST logisch DEN HAAG De Hervormde Raad voor Kerk en Gezin heeft, in overleg met de Raad voor Kerk en Samenle ving, een studiecommissie ingesteld over de abortus provocatus. De taak van deze studiecommissie is als volgt omschreven: In het licht van de gewijzigde medi- zichten na te gaan: a. of de kerk zich op directe of in directe wijze zou dienen uit te spreken omtrent de ethische verantwoordelijk heid met betrekking tot de abortus-pro- vocatus, zowel gezien vanuit het ge zichtspunt van de betrokken vrouw, haar man en haar gezin als dat van de arts, alsmede van de gemeenschap; indien dit antwoord bevestigend zou luiden, b. op welke gronden deze uitspraak zou dienen te berusten en hoe een en ander duidelijk zou kunnen worden naar voren gebracht, alsmede c. welke wijzigingen op basis hier van in het Nederlandse recht met be trekking tot dit punt eventueel zouden moeten worden aangebracht. Een gedetailleerde studie is in deze opdracht niet begrepen. Doel van deze opdracht is, een meer algemene visie te ontwikkelen op grond waarvan een richtlijn voor het handelen gevonden kan worden. Voorzitter van dev commissie is mr. A. van Mazijk, vice-voorzitter van de Hervormde Raad voor Kerk en Gezin. DEN HAAG In de Staatscourant van gisteren is gepubliceerd 'n konink lijk besluit, waarbij onder de benaming Weerselo aan de N.V. Koninklijke Ne derlandse Zoutindustrie te Hengelo, con cessie wordt verleend voor de exploita tie van steenzout. De concessie strekt zich uit over een oppervlakte van 8.030 hectaren en is gelegen in de gemeenten Weerselo, De nekamp, Oldenzaal en Tubbergen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Wanneer de Commissie van de Europese Economische Ge meenschap haar zin krijgt, zal in Nederland weer een identiteitskaart worden ingevoerd. Weliswaar niet voor Nederlanders, doch voor arbei ders uit Duitsland, Italië, Frankrijk, België en Luxemburg. De arbeidsvergunning waarvan werk nemers uit de EEG tot dusver voor zien moesten zijn, was aan de persoon gebonden. Zij gaf altijd nog een mo gelijkheid de toevloed van vreemde arbeidskrachten af te remmen. Wat er volgens de Commissie na 1 juli 1968 wanneer het verkeer van werk nemers uit de Gemeenschap geheel vrij zal moeten zijn voor in de plaats moet komen is een verblijfsdo cument dat „identiteitskaart voor on derdanen van een lid-staat van de EEG" zal heten. Naar 't uiterlijk zullen deze identiteits kaarten voor de zes landen overeen komen. De mogelijkheid om mensen te weren, zal ermee vervallen zijn. De voorstellen van de Commissie die dit tengevolge zullen hebben, worden op dit ogenblik door de zes regeringen bestudeerd. De Commissie beoogt het verkeer van werknemers in de EEG geheel vrij te maken en de laatste nog bestaan de discriminatie op te heffen. Daar toe zal de „nationale voorrang", de bevoorrechting van nationale werk nemers, geheel worden afgeschaft. Ook zal, wanneer de ministerraad de Commissie volgt, de voorwaarde dat men eerst drie jaar in de onderne ming moet werken voordat men ver kiesbaar is voor de ondernemings raad, verdwijnen. DEN HAAG Ongeveer achtdui zend middenstanders hebben te ken nen gegeven, dat zij hun bedrijf wil len opheffen. Zij hebben dit schrifte lijk gedaan bij de Stichting Ontwikke ling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf, nadat op 15 februari de gelegenheid was opengesteld bij deze stichting bedrijfbeëindigingshulp aan te vragen. Waarschijnlijk is het aan tal middenstanders, dat het bijltje er bij neerlegt, nog aanmerkelijk groter want voor de brandstoffenhandel, in welke branche de moeilijkheden als gevolg van de overschakeling op aard gas in ons land bijzonder groot zijn, is de aanmelding van deze aanvragen nog niet opengesteld. Aan deze achtduizend ondernemers is een formulier toegezonden, dat zij moeten invullen en tot nu toe zijn on geveer 4.000 ingevulde formulieren binnengekomen bij de stichting. Men heeft aan de hand daarvan een sta tistiek samengesteld en daaruit blijkt, dat het vooral de kruideniers zijn, die hun zaak willen sluiten. Ongeveer 1200 van de 4000 ingezon den formulieren (dertig pet. dus) zijn afkomstig van levensmiddelendetail listen. In de andere branches zijn de percentages lager. De schoenenwinke liers en -reparateurs maken 8 pet. uit van deze 4000, de aardappelen- en groentehandelaren 7 pet., de' kappers 6 pet., de textielwinkeliers 7 pet., de rijwielhandelaars en -reparateurs 5 pet., de sigarenwinkeliers 4 pet. De stichting heeft ook provinciege- wijs een overzicht gemaakt. Twaalf pet. van de formulieren kwam uit Groningen, 11 pet. uit Friesland, 41/* pet uit Drente, 5 pet. uit Overijssel, 10 pet. uit Gelderland, 5 pet. uit Utrecht, 10 pet. uit Noord-Holland, 7 pet. uit Zuid-Holland, 4 pet uit Zee land, 10 pet uit Noord-Brabant, en 6 pet. uit Limburg. Wat de grote steden betreft: 5 pet. kwam uit Amsterdam, 4V« p.ct uit Rotterdam en 5Vi pet. uit Den Haag. ROTTERDAM De Rotterdamse rechtbank heeft de zeventienjarige Pie- ter S. uit Rotterdam veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De jongen had ln oktober van het vori ge jaar de 52-jarige zwerver Nicolaas van der H. doodgestoken. Pieter S. lag in de kabine van een bij het concertgebouw De Doelen ge parkeerde auto, toen Van der H. bij hem kwam zitten. Volgens S. zou de zwerver zich daarna jegens hem hebben misdragen. S. werd kwaad en stak Van der H. met zijn mes in het hoofd. De zaak tegen S. werd veertien da gen geleden achter gesloten deuren be handeld. De eis was toen vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek. HENGELO De colleges van bur gemeester en wethouders van de ge meenten Almelo. Borne, Enschede en Hengelo willen een gemeenschappelij ke regeling aangaan, die ten doel heeft de bestuurlijke samenwerking tussen deze gemeenten' te bevorderen. De re geling krijgt de naam „Samenwerkings orgaan Stedenband Twente". Het orgaan stelt zich ten doel: a. de voorbereiding en uitvoering van besluiten van de gemeentebestu ren, voor zover deze van betekenis zijn voor de stedenband, in gezamenlijk overleg der deelnemers te doen ge schieden. b. het bevorderen van de coördina tie van structuurplannen van de samen werkende gemeenten. c. het bevorderen van de structurele belangen. d. het bestuderen van het totstand- brengen van instellingen voor bestuur lijke integratie, voor zover deze nood zakelijk worden geacht. De laatste tijd waren reeds periodie ke besprekingen tussen de colleges van B. en W. van de zogenaamde steden band gemeenten Almelo, Borne, En schede en Hengelo geweest, die ten doel hadden te komén tot een gemeen schappelijk overleg omtrent zaken die een zekere gecoördineerde aanpak vroegen. Dit overleg werd gedragen door de bereidheid tot samenwerking. Er werden verschillende werkgroepen gevormd, die bepaalde deeltaken ter hand namen. Het gemeenschappelijk beraad leidde tot het besef, dat er sprake is van een voortgaande inte gratie op verlerlei terrein. Als voorzitter van het orgaan is angewezen de burgemeester van En schede en als secretaris de gemeente secretaris van Hengelo. AMSTERDAM Beeldhouwer Carel Kneulman bekijkt samen met stads beeldhouwer Hildo. Krop zijn in brons gegoten beeld „De Europeanen", dat vrijdag tegenover het Concertgebouw is onthuld. De ruim drie meter hoge surrealistische groep moet uitdruk king geven aan de spanningen, waar aan de Europese mens in deze tijd onderhevig is. DEN HAAG De koningin heeft de oud-commandant van het Korps Mari niers, generaal-majoor der mariniers J. G. M. Nass, met ingang van 14 april 1967 benoemd tot haar adjudant in bui tengewone dienst. AMSTERDAM De 78-jarige heer A. Verschuur uit Amsterdam is giste ren op het Victoriaplein in de hoofd stad bij het oversteken door een tram aangereden. H(j werd met ernstige hoofdwonden naar het Wilhelmina-Ga-st- huis overgebracht, waar hij later is overleden. UDEN In Uden is gisteren de 28- jarige P. R. Mathon uit Oosterhout op de provinciale weg Eindhoven-Nijme- gen bij een verkeersongeval om het le ven gekomen. Hij wilde met zijn per sonenauto in een flauwe bocht een an dere personenauto inhalen en botste daarby op de andere weghelft tegen een vrachtauto. H(j overleed ter plaatse. De knoppen van de fruitbromen barsten nu dan toch echt open! De vroege pruimebomen die met Pa sen moederziel alleen stonden te bloeien, hebben nu gezelschap ge kregen van een groot aantal met wit te bloesem aangeklede kersebomen en zelfs van een paar erg bij de tijdse peresoorten: ook al in het wit. De tijd van de bloesemroutes ts nu wel echt aangebroken. In Utrecht is de laatste hand ge legd aan de bewegwijzering van twee trajecten, die beide op de Cath- rijnebrug in ytrecht beginnen. Ze zijn herkenbaar aan kleine zeskan- tige bordjes, waarop met blauwe let ters het woord „bloesemroute" staat. Eén ervan loopt door het zuid oosten van het Utrechtse polderland en komt onder meer door: Bunnik, Odijk, Werkhoven. Wijk bij Duurste de, Schalkwijk, Vreeswijk en Jut- phaas. De andere route loopt van de Ca- therijnebrug in Utrecht naar De Meern en vervolgens naar: IJssel- stein, Montfoort, Oudewater, Lin- schoten. Woerden en Harmeien. Van daar gaat het weer terug naar Utrecht. Beide trajecten zijn ongeveer 75 kilometer lang. Een volledige be schrijving ervan wordt verstrekt door de V.V.V. van Utrecht, Tunnelweg 3 tel. 030-22847. Men kan hier vandaag in Utrecht en ook zondag terecht tot elf uur 's avonds. In de Betuwe en verre omstreken liggen de meeste bloesemroutes. Eén ervan, „de „kerseroute" kan worden begonnen in Beesd en komt daarna onder meer in: Tricht, Buurmalsen, Culemborg, Beusichem, Buren, Kerk- Avezaath, Zoelen, Maurik, Kesteren, Ochten, IJzendoorn, Echtelt, Tiel, Op- hemert, Varik, Opijnen. Neerijnen, Meteren, Geldermalsen, Deil en En- spijk bij de weg Utrecht Den Bosch (totaal 125 kilometer). Een ander traject de „appelroute", begint in Kesteren (te bereiken via de brug bij Rhenen) en doet vervol gens onder meer aan: Opheusden, Zetten, Hemmen, Randwijk, Heteren, Eist, Driel, Elden, Huissen, Angeren, Doornenburg, Gendt, Bemmel, Res- sen, Lent, Oosterhout, Herveld, An- delst, Dodewaard, Ochten, Kesteren en Rhenen (140 km). Andere trajecten: de Bommeler- waardroute (aangegeven door een bordje met daarop een aardbei) die in Zaltbommel kan worden begon nen (zestig kilometer), en de Maas- en Waalroute (gemarkeerd door bordjes, waarop een peer staat ge schilderd) die na Beuningen (weste lijk van Nijmegen) als volgt verder loopt: Ewijk, Winssen, Deest. Berg- haren, Horssen, Druten, Wamel, Dreumel, Alphen, Maasbommel, Ap- peltern. Batenburg (een van de kleinste stadjes van Nederland), Hernen en tenslotte: Wijchen (hon derd kilometer). De meeste grote V.V.V.-kantoren hebben deze routes in voorraad. In de Noordoostpolder is van bloe sem nog weinig te zien. Deze laat in dit noordelijker gedeelte van ons land altijd wat langer op zich wach ten en bovendien bestaat het meren deel van de boomgaarden in de Noordoostpolder uit appelbomen. En die hebben nog de tijd. DEN HAAG De generale synode van de Ned. Hervormde Kerk zal vrij dag 28 april 1967 voor één dag in ver gadering bijeenkomen. Ditmaal niet, zo als gebruikelijk, in Hydepark te Drie bergen, maar in het gebouw van de American Protestant Church in Den Haag. In de middagvergadering wordt af scheid genomen van dr. E. Emmen, se cretaris-generaal van de Ned. Hervorm de Kerk, die per 1 mei 1967 wordt ge pensioneerd, en tevens van mr. dr. H. M. J. Wagenaar, directeur van de raad voor de predikantstraktementen, die eveneens met pensioen gaat. In de middagvergadering worden voorts de nieuw benoemde secretaris generaal van de Ned. Hervormde Kerk, da. F. H. Landsman, en de nieuw be noemde secretaris voor algemene zaken, dr. R. J. Mooi, geïnstalleerd. BRUSSEL De 27-jarige J. Oostvo gels uit Zundert is vrijdagochtend te Brasschaat (ten noorden van Antwer pen) met een tractor geslipt en tegen een boom gereden. Hij liep zulke ern stige verwondingen op, dat hij kort na zijn overbrenging naar een ziekenhuis te Brasschaat overleed. LAGE VUURSCIIE De agenda van prins Claus is tot en met 20 april bezet. Hjj heeft (nog) geen af spraak gemaakt voor 21. 22. 23 en 24 april, zo heeft een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst mede gedeeld. Van 25 t/m 28 april is hij druk in verband met het staatsiebe- zoek van de koning van Nepal. Van daag en zondag bljjft prins Claus waarschijnlijk op kasteel Drakensteyn. Maandag heeft hij een afspraak, 18 april gaat hij naar Rotterdam en 20 april staat op zijn programma een bijeenkomst in Leiden in het kader van zijn bestudering van problemen rondom de ruimtelijke ordening. Het dagprogramma van 17 en 19 april is nog niet bekend. De RVD-woordvoerder verklaarde nog dat de cond'tie van prinses Bea trix uitstekend is. Het is te verwach ten dat prof. Plate de komende dagen wat meer routinebezoeken aan Dra kensteyn zal brengen. Naar aanleiding van de publikatle van een foto van prinses Beatrix in een ochtendblad, hebben rijks- en ge meentepolitie gisteren een onderzoek ingesteld naar de plaats waar deze foto is gemaakt. Volgens adjudant Marskamp van de rijkspolitie is geen strafbare overtre ding geconstateerd, aangezien de fo tograaf mogelijk via een niet afge sloten hek bij de woning van de do minee op het erf van de hervormde kerk is terechtgekomen. De kerk grenst aan de tuin van Drakensteyn. Volgens de politie heeft de fotograaf vandaar de foto gemaakt. Het hek is nu van een slot voorzien. Een marechaussee, zo is volgens de rijkspolitie gebleken heeft gicterer wel een fotograaf in de omgeving van de kerk en het aangrenzende kerkhof gesignaleerd, df~* hij heeft zulks niet aan de rijkspolitie gemeld. DEN HAAG Het moderamen van de Generale synode der Ned. Hervorm de Kerk heeft de hervormde kerkeraden in het land geadviseerd ter gelegenheid van de aanstaande bljjde gebeurtenis in het gezin van prins Claus en prinses Beatrix, zo mogeljjk in samenwerking met andere kerken ter plaatse, een bij zondere kerkdienst te houden onder lei ding van één of meer voorgangers van deze kerken. Het moderamen van de hervormde synode adviseert de kerkeraden deze samenkomst 's avonds om 8 uur te hou den op de dag van de geboorte indien de bekendmaking vóór 2 uur in de na middag geschiedt, of op de dag erna, indien de geboorte na 2 uur in de na middag bekend wordt gemaakt. Indien de bekendmaking 's zaterdags na 2 uur in de namiddag of 's zondags geschiedt, dan adviseert het moderamen de bijzon dere kerkdienst op de daaropvolgende maandag, eveneens om 8 uur 's avonds, plaats te laten vinden. UTRECHT Het Christelijk Natio naal Vakverbond handhaaft zijn be zwaren tegen de drastische verhoging van de huisartsenhonoraria, ai erkent het verbond dat voor huisartsenhulp een behoorlijke vergoeding moet wor den betaald. Maar deze vergoeding moet, gezien het gemillimeter in de loonpolitiek, wel redelijk blijven, zo vindt het CNV. Het verbond heeft zich indertijd te gen de door de regering gestelde richt lijnen uitgesproken. Dit betekent ech ter niet, dat het nu in de Ziekenfonds raad de overeenkomst die op die richt lijnen is gebaseerd, niet zal goedkeu ren. Het gaat daarbij namelijk slechts om het toetsen van de overeenkomst aan die richtlijnen. Overigens vindt het CNV het wel onbevredigend, mee te moeten werken aan de goedkeuring van een overeen komst met de grondslagen waarvan het het niet eens is. Daarom vraagt het verbond zich af, of het niet beter is dit soort overeenkomsten geba seerd op door de regering gegeven bin dende voorschriften niet meer ter goedkeuring aan de Ziekenfondsraad voor te leggen. „Het verschil in ver antwoordelijkheden komt dan beter tot zijn recht", aldus het verbond, dat er in verband ook aan herinnert dat de Ziekenfondsraad de minister nog moet adviseren over de gewenste procedure in geval van een conflictsituatie zoals zich nu tussen artsen en fondsen heeft voorgedaan.

De Vallei | 1967 | | pagina 5