Eindelijk een oefencello Poolse president niet naar bet Vaticaan Westmoreland ziet nog geen einde aan oorlog Brandt en Kiesinger „behoedzaam" met elkaar op de vuist Over de grenzen Jong koelkasten Alleen Adolf Hitier kwam ook niet Griekse parlement ontbonden Regerings wisseling in Hongarije Brandt en Brown zijn het zeer eens V.S. lenen tien miljoen dollar aan Indonesië Politie vuurde op politie Houten raketten voor Syriërs Zwitsers spoten op Stones-fans Gestapo-beulen veroordeeld Celibaat priesters zal blijven Verkiezingen in Rijnpaltz Florida stopt met executies Olie nu naar zuiden van Bretajme Vierde Noorse spion in arrest lekkerrrr koud ZATERDAG 15 APRIL 1967 EDWARD OCHAB weg wezen SAIGON Ondanks een reeks ge allieerde overwinningen en de toe nemende desertie bij de tegenstan der, gelooft generaal William E. Westmoreland dat het eind van de oorlog niet in zicht is. De Ameri kaanse opperbevelhebber in Viët- nam verklaarde in een vraaggesprek dat zijn strategie dezelfde blijft: „Wij blijven hen gewoon uitputten tot Hanoi tot het inzicht komt, dat het zyn land verscheidene generaties lang heeft uitgeput tot aan de rand van de nationale ondergang. Dan zal het zyn standpunt moeten herzien. Mijn strategie is, de vijand over al onder druk zetten, en daar horen de bombardementen op het noorden bij. De enige manier waarop men een oorlog kan voeren, is door zo lang mogelijk zo groot mogelijke druk uit te oefenen." Westmoreland meent dat Hanoi troepen naar het zuiden blijft sturen, in de onjuiste overtuiging dat zij grote overwinningen behalen on danks de verschrikkelijke verliezen. Volgens de inlichtingendienst, ma ken de communistische commandan ten aanspraak op vijf tot 20 keer zo veel geallieerde doden als er wer kelijk zijn omgekomen. In# deze zin is Hanoi slachtoffer van zijn eigen propaganda, zo menen de V.S. Hoewel de communisten sinds 1 januari meer dan 22.500 doden en gewonden hebben verloren, zijn ze nog steeds in staat geregeld groot scheepse aanvallen uit te voeren. De Amerikaanse inlichtingendienst noemt het moreel van sommige vij andelijke eenheden slecht tot rede lijk, maar de leiding en de paraat heid blijven goed. Westmoreland houdt zijn onderge schikten voor: „De enige manier om de Viët-Cong volledig te verslaan, is zijn moreel te vernietigen, zijn lei ders in diskrediet te brengen -en hem ervan te overtuigen dat slechts de dood hem wacht." Het Pentagon heeft besloten, de Amerikaanse troepensterkte van de huidige 438.000 manschappen te ver hogen tot ongeveer 500.000. Westmo reland weigert zich uit te laten over het troepen-plafond, maar andere Amerikaanse officieren laten mer ken, dat zij veel meer troepen nodig zullen hebben. Westmoreland moet nog steeds re kening houden met de mogelijkheid dat een grote Amerikaanse eenheid geheel verloren gaat. Na de reeks successen van de laatste tijd meent de bevelhebber, dat het Amerikaanse publiek een grote nederlaag wel zou slikken. „Het is onmogelijk te zeggen hoe lang de oorlog zal duren", zei de ge neraal. „Ik zie nog niet, dat het eind in zicht is". Hij is van oordeel, dat een zuiver militaire overwinning mogelijk is in Viëtnam, maar acht een dergelij ke overwinning bijzonder breek baar als de politieke oorlog geen ge lijke tred houdt met de militaire. De Amerikaanse troepen hebben bewezen dat zij op elke plaats van hun keuze kunnen opereren en dat de Viët-Cong nergens meer een vei lig toevluchtsoord heeft. Een streek waar de Amerikanen nog geen aan val van betekenis hebben uitgevoerd, is de Mekong-delta, waar de oorlog volgens sommige strategen gewon nen of verloren zal worden. De delta, waar meer dan een derde van de 15 miljoen inwoners van Zuid-Viëtnam woont, is volgens het Amerikaanse opperbevel mili tair gezien een onverzadelijke spons. Westmoreland deinst er voor terug, hier een grote troepenmacht te sta tioneren, te meer daar hij in de rest van het land zijn handen vol heeft aan Viët-Cong en Noord-Viëtnamese eenheden. Westmoreland meent, dat de Viët- Cong zijn greep op de delta zal ver liezen, als Noord-Viëtnam gedwon gen wordt zijn steun aan de com munisten in het zuiden op te geven. BOEDAPEST Pal Losonczi, minis ter van Landbouw, is tot president van de Hongaarse volksrepubliek gekozen. Guyla Kallai, de premier is van zijn functie ontheven en tot voorzitter van de nationale vergadering gekozen. - De nieuwe president is 48 jaar. Zijn voorganger, Istvan Dobi (69) is sinds 1952 president geweest. Hij heeft zich nu niet herkiesbaar gesteld. Pal Losonczi is lid van het centrale partijcomité. Van 1960 af is hij minis ter van Landbouw geweest. De vice- presidenten Sandor Gaspar en Odön Kishazi zijn herkozen. Westerse waarnemers zien in Kal- lai's overplaatsing een degradatie in verband met de betrekkelijk geringe betekenis van parlementen in de mees te Oosteuropese landen. Ondanks zijn moeilijkheden met het Stalinistische regime van voor 1956, wordt Kallai beschreven als minder liberaal dan Kadar. Kallai's opklim men in de regering ging destijds ge paard met een reeks politieke proces sen en een minder soepele houding te genover de katholieke kerk. WILLIAM WESTMORELAND niet zo snel LONDEN De ministers van Bui tenlandse Zaken van Engeland en Duitsland, Brown en Brandt, zijn in Londen overeengekomen, dat hun rege ringen binnenkort „op hoog niveau" overleg zullen plegen over samenwer king ten aanzien van de luchtvaart, de defensieproduktie en het vreed zaam gebruik van kernenergie. De twee ministers die donderdag avond hun besprekingen die twee da gen hebben geduurd, affloten, consta teerden een „algemene harmonie in hundenkbeelden" over het ontwerp verdrag tegen een verdere versprei ding van kernwapens. Bepaalde me ningsverschillen over details zullen on derwerp van gesprek zijn bij het ko mende overleg op hoog niveau mi nisters of hoge ambtenaren en specia listen. Daar zal dan ook worden ge sproken over samenwerking op tech nisch en technologisch gebied. Naar van gezaghebbende Britse zij de verluidt heeft dé Duitse minister er op aangedrongen, dat Engeland bij zijn handel met Oost-Duitsland niet „te voordelige voorwaarden" stelt. Minister Brown heeft laten weten, dat zijn land aan Oost-Duitsland geen kre dieten verstrekken zal, waarvan de looptijd de vijf jaar te boven gaat. Algemeen werd gezegd, dat het over leg bijzonder bevredigend en in een zeer hartelijke sfeer is verlopen. Met voldoening maakten de twee ministers gewag van het reeds bereikte akkoord over de onderhoudskosten van het Britse Rijnleger. De besprekingen van Brandt in Lon den maakten deel uit van het perio dieke overleg tussen de twee regerin gen. Bondskanselier Kiesinger zal la ter in dit jaar zijn eerste bezoek aan Engeland brengen. De datum moet nog worden vastgesteld. DJAKARTA De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken. Adam Malik, en de ambassadeur van de Ver enigde Staten, Marshal Green, hebben vrijdag een overeenkomst ondertekend inzake een lening van tien miljoen dol lar van het Amerikaanse Bureau voor i internationale ontwikkeling (AID) aan Indonesië. Het verstrekken van de le ning hangt samen met de in februari jl. in Amsterdam gehouden bijeen komst van Indonesië en zyn crediteu- renlanden. Tijdens deze vergadering werd overeengekomen dat Indonesië leningen nodig heeft tot een totaal van 200 miljoen dollar per jaar. De lening van 10.000.000 dollar zal gebruikt worden voor het invoeren van grondstoffen en reserve-onderdelen die nodig zijn voor het uitvoren van het Indonesische economische herstelpro gramma. De lening zal een rente dra gen van drie procent per jaar en heeft een looptijd van 25 jaar. Gedu rende de eerste zeven jaar zullen ech- tèr geen aflossingen gedaan behoeven te worden. NIEUW DELHI In Nieuw Delhi heeft vrijdag gewapende politie traan gasgranaten afgevuurd op enige dui zenden politiemannen in burger, die in optocht naar de woning van de minis ter van Binnenlandse Zaken, Chavan, trokken om hoger loon te eisen. Deze hadden tevoren geweigerd gevolg te geven aan het bevel hun bevoegdheden over te dragen aan de centrale reser- vepolitie, de mannen die hun demon stratie uiteenjoegen. De reservepolitie wordt door de centrale regering ge bruikt om haar op elke plaats in In dia te kunnen inzetten. WARSCHAU President Edward Ochab van Polen is in zijn land terugge keerd na een statiebezoek aan Italië en iedereen stelt de vraag, waarom hij geen bezoek heeft gebracht aan de Paus. De deze week teruggekeerde president, was het eerste staatshoofd in 29 jaar, dat Rome bezocht en geen beleefdheidsbezoek bracht aan de Paus. In 1938 bezocht de nazi-dictator Adolf Hitler Rome, maar niet het Vaticaan. Naar verluidt was hem te verstaan gegeven, dat paus Pius XI hem beslist niet wilde ontvangen. Paus Paulus VI zou volgens zegslie den graag bereid zijn geweest Ochab te ontvangen, nadat hij eerder al een onderhoud had gehad met president Nikolai W. Podgorny van de Sovjet- Unie. Communistische zegslieden hebben verklaard, dat partijleider Vladys- laf Gomoelka zich tegen een bezoek aan de Paus had verklaard. Een jaar geleden was het Gomoel ka die meedeelde, dat Polen paus Paulus geen toestemming had gege ven, de viering van duizend jaar christendom in Polen bij te wonen. In beide gevallen zou hiermee uit drukking zijn gegeven aan de haat van het regime voor de Poolse pri maat Stefan Kardinaal Wyszynski en de ongerustheid ten aanzien van de kracht van de r.k.-kerk in Polen. De Poolse bevolking wordt beschouwd als voor 95 procent rooms katholiek. Enige ambassadeurs van Westelij ke landen hebben meegedeeld dat het Poolse ministerie van Buiten landse Zaken in vertrouwen heeft mee gedeeld, dat de verklaring voor het gebeurde is, dat men van mening is dat een ontmoeting tussen de Paus en Ochab prematuur zou zijn ge weest en de onderhandelingspositie van de regering zou hebben ver zwakt in eventueel te voeren onder handelingen over de verhouding kerk en staat. De voornaamste concessies die Gomoelka van het Vaticaan wil heb ben, zijn volgens ingewijden een in perking van de jnacht van de kardi naal en het als Pools registreren van de bisdommen in de vroegere Duitse gebieden. Niemand verwacht dat het Vaticaan de kardinaal zal afzetten, maar de regering in Warschau zou voorstander zijn van het benoemen van meer Poolse kardinalen en daar mee speculeren op verdeeldheid bin nen het episcopaat. Stilzwijgen. In de Poolse nieuwsorganen is niet met zoveel woorden melding gemaakt van het niet-bezoeken van het Vati caan door Ochab. Wel heeft de Pool se pers de laatste tijd verscheidene artikelen gepubliceerd over bezoeken aan de Paus door Westduitse politici, die dan naderhand als hun mening gaven dat het Vaticaan de omstre den bisdommen als Duits zou blijven aanmerken. Dit laatste werd dan scherp gekritiseerd in de artikelen. Ook heeft de pers het hoog opgeno men dat in een bericht in 1' Osserva- tore Romano de stad Wroclaw werd aangeduid als liggend in Oost-Duits land, in plaats van in Polen. l'Osser- vatore heeft dit later gecorrigeerd. Het was een domme, maar aardrijks kundige fout. Onder de Poolse katholieken heerst in het algemeen teleurstelling over het feit dat het staatshoofd de Paus niet heeft bezocht. Velen zien hierin een onbeleefdheid, anderen vinden dat het goed past in de regeringspol itiek, die erop gericht zou zijn niets te doen om de betrekkingen tussen kerk en staat te verbeteren. VATICAANSTAD Een zegsman van het Vaticaan heeft vrijdag voor speld, dat een mogelijk Pauselijk do cument met betrekking tot het celi baat de houding van de kerk ten op zichte van het huwelijk van priesters niet zal wijzigen. De zegsman, mgr. Fausto Vallaino, heeft op de wekelijkse Vaticaanse pers conferentie gezegd, dat er niets bekend is over een spoedig te verwachten bul- Ie van de Paus over het celibaat der priesters. En hij voegde daar aan toe, „als zo'n stuk al zou komen zou het niets afdoen aan de traditionele leer en op vatting van de kerk ten opzichte van het celibaat." In de Vatcaanse kringen heeft men zijn bezorgdheid uitgesproken over de met veel publiciteit gepaard gaande incidenten in Engeland en de Verenig de Staten waar priesters openlijk hun ambt vaarwel hebben gezegd om te trouwen. Volgens sommigen zal Paus Paulus VI de traditionele leer van de kerk ten aanzien van het celibaat der priesters nog een extra bekrachtigen ten gevol ge van deze gebeurtenissen. J AMMAN De drie Syrische MIG-21-straaljagers die vrijdag na een gevecht met Israëlische „mys- tère"-jachtvliegtuigen in Jordanië waren neergestort, waren uitgerust met houten namaakraketten, heeft een Jordaniër vrijdag officieel ver klaard. Men had hem dit gevraagd naar aanleiding van Jordaanse persberichten. „Het spijt ons diep, maar dat is juist",' zei hij. JACKSONVILLE De federale rech ter William McCrae heeft bepaald dat de terechtstelling van alle vijftig ter doodveroordeelden in Florida voorlopig niet mag doorgaan. Een organisatie ter bescherming van de burgerrechten had eerder gesteld, dat de dood door de elektrische stoel een wrede en ongewone straf is en daardoor in strijd met de Amerikaanse grondwet. De zaak zal op 31 mei in behandeling worden genomen. In 1964 is in Florida voor het laatst iemand terechtgesteld. MAINZ. De twee Duitse top-politi- ci zijn deze week hun campagne be gonnen in de deelstaat Rijnpalts voor een van de belangrijkste provinciale verkiezingen. welke West-Duitsland heeft gekend. De christen-democraten, die een campagne in Amerikaanse stijl voe ren om hun „gezicht" te verjongen, stellen groot vertrouwen in de verkie zingstournee van kanselier Kurt Georg Kiesinger. De socialistische minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt is enige dagen eerder begonnen. De krachtproef heeft 23 april plaats. De stemgerechtigden gaan dan 100 af gevaardigden kiezen voor het nieuwe parlement. De chr. democraten bezet ten thans 46 zetels, de socialisten 43, en de vrije democraten 11. Op dezelfde dag worden verkiezingen in de noordelijke staat Sleeswijk-Hol- stein gehouden. De twee verkiezingen zijn de eerste in Duitsland sinds het optreden van de coalitie-regering en worden daarom nauwgezet gevolgd door politieke waar nemers. De chr. democraten zijn met iets nieuws in het politieke verkoopbeleid gekomen: meisjes in mini-rokken was sen de voorruiten van auto's met de leuze: helder zicht door de CDU. Hun kandidaten delen visitekaartjes uit in café's, supermarkten en aan de fa- briekspoorten, met de uitnodiging: „Bezoek me wanneer u wilt". De socialisten poetsen de schoenen van de kiezers, delen tandpasta aan schoolkinderen^uit en stoppen geld in parkeermeters als de tijd verstreken is. De vrije democraten, coalitie-genoten van de CDU in het provinciale be stuur, geven voorbijgangers glazen wijn weg een beroemd produkt van deze staat, die grotendeels van de landbouw leeft. Alle drie partijen hebben adverten tie-bureaus ingeschakeld. Maar de chr. democraten beweren, dat zij met hun campagne straatlengten voor liggen. Zij streven naar persoonlijk contact met zoveel mogelijk mensen in stre ken die de meeste „zwevende" kie zers tellen. Nieuw in de verkiezingen zijn de recht se nationaal-democraten, die voorspel den dat zij tien a twaalf procent van de stemmen zullen behalen, ondanks de inwendige strijd om de partijlei ding. Zij voelen zich er zeker van de vijf procent te vergaren, die nodig zijn om vertegenwoordigd te worden in de Landdag en zij beweren, dat zij in sommige districten de vrije democra ten zullen wegvagen. 'Zegslieden van de andere partijen betwijfelen of de NDP haar spectacu laire successen van vorig jaar in Bei eren en Hessen zal herhalen. Een woordvoerder van de CDU zei: „Wij komen in de verkiezingen met meer argumenten tegen de NPD, dan tegen de socialisten. Wij weten wat de kranten in het buitenland schrijven". De chr. democraten hebben de pro paganda van de NPD grondig geana lyseerd en hun sprekers voorzien van tegenargumenten. Uit vrees de coalitie in Bonn te verstoren, geven de leiders van de twee grote partijen toe, dat zij elkaar behoedzamer moeten aanpak ken dan in vorige verkiezingen. Maar Brandt heeft op verkiezings vergaderingen gezegd, dat de grote coalitie alleen bedoeld is om zich zelf voor zekere tijd te bewijzen en om de economische problemen op te lossen. Hij zei dat de socialisten zijn bijge sprongen om een financiële catastrofe te voorkomen, welke dreigde te ont staan door het beeld van de regering van ex-kanselier Ludwig Erhard, welke volgens de socialisten verdeeld was en onbekwaam tot handelen. Erhard is nog voorzitter van de CDU. V». PARIJS Een grote olievlek van 250 vierkante kilometer bedreigt nu de zuidkust van Bretagne, opgestuwd door de noordenwind. Een vissersvloot tracht met een net van 15 km lengte de plaag te bestrijden. De oesterban- ken zijn tot dusver gespaard gebleven, de kopers aarzelen echter de oesters af te nemen. Donderdag bleef vijftig procent van de vis in de Parijse hal len onverkocht, hoewel deze vis verder op zee gevangen was en niet door olie was aangetast. ZüRICH (Zwitserland) De Zwitser se brandweer heeft haar spuiten gericht op honderden gillende tieners bij de aankomst van de Britse beatgroep „The Rolling Stones". De vijf Engelse jongens werden haas tig in twee Mercedessen geduwd waar na zij, zonder zich om de douane te hoeven bekommeren, wegsnorden. On geveer 1200 jonge bewonderaars op het dakterras van de luchthaven schreeuw den het uit van woede en teleurstel ling, stormden de trappen af en het vliegveld op. Politieversterkingen dron gen de tieners hardnekkig terug, ter wijl drie brandweerauto's het vlieg- véld opreden. Terwijl vele jongeren doorweekt een goed heenkomen zochten protesteerden toeschouwers tegen het strenge ingrij pen. Na de traangasrellen die zich gis teren in Warschau voordeden hadden de Zwitserse autoriteiten blijkbaar be sloten geen enkele risico te lopen. m Het voornaamste probleem waar mee jeugdige cetlisten zich gecon fronteerd zien. is de hoge prijs van het instrument. Een Engelse firma heeft nu een goedkoop op een cello gelijkend instrument ontworpen, dat geschikt is voor de studie in de eerste 13 jaar van de studie. Het instru ment heeft twee zijkleppen, die de leerling in staat stellen de juiste knie posities in te nemen. De kast is ver vaardigd uit berkehouten lamellen. (Fabr. Baliol Musical Instruments, 3335 Percy Street, Newcastle upon Tyne, England). OSLO De politie van Oslo heeft meegedeeld dat een vierde arrestatie is verricht in verband met het ont dekte spionagekomplot. De gearresteer de is een 44-jarige visser die onderoffi cier is geweest bij de kunstwacht in Noord-Noorwegen. BIELEFELD Vier oud-Gestapo mannen zijn veroordeeld wegens me deplichtigheid aan moord op meer dan 10.000 Poolse Joden in de concen tratiekampen Auschwitz en Treblinka. De slachtoffers werden in 1943 gede porteerd uit Bialvstok en Grodno (Po len). De schuldigen zijn Wilhem Altenloh (58), hoofd van de veiligheidsdienst in Biolystok, veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf wegens medeplichtigheid aan moord en deportatie van tenminste 10.000 joden, Lothar Haimbach (58) SS-majoor veroordeeld tot negen jaar wegens medeplichtigheid aan tenminste 21.600 moorden, Heinz Errilis (53) Ge- stapofunctionaris, veroordeeld tot zes een half jaar wegens medeplichtigheid aan ten minste 18.500 gevallen en Ri chard Dibus, (51) Gestapofunctionaris, veroordeeld tot vijf jaar voor 21.500 gevallen. De beklaagden voerden aan dat zij niet wisten dat de deportaties eindigden in uitroeiing in de concentratiekam pen. De belangrijkste beklaagde in het proces, advocaat dr. Herbert Zimmer- mann, pleegde vier maanden voor het begin van het proces zelfmoord. Tijdens het 13 maanden durende pro ces werden 186 getuigen gehoord, van wie velen uit Israël, de Verenigde Sta ten, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Amerika kwamen om hun verklaring af te leggen. yyesterse waarnemers in Moskou verwachten grote verschuivingen in de Russische militaire top, met als doel de vervanging van de „oude veldheren" uit de tweede wereldoor log door vijftigers, met meer gevoel voor technologie en de noodzaak van burgerlijke controle op modern mili tair apparaat. Volgens sommige zegslieden doen in militaire kringen geruchten de ronde, dat ruim 500 officieren bij de ze verjongingsactie betrokken zul len raken. FAe plannen staan in verband met de benoeming van de 63-jarige maarschalk Andrei Gretsjko tot mi nister van Defensie, ter opvolging van de overleden maarschalk Ro- dion Malinofsky. Met Gretsjko werden drie nieuwe onderministers van Defensie be noemd, die allen ongeveer tien jaar jonger zijn dan de mannen die zij naar alle waarschijnlijkheid zullen vervangen. Malinofsky, wiens militaire loop baan nog uit het Tsarentijdperk stamde, omringde zich met plaats vervangers uit de beginperiode van de Bolsjewistische revolutie. Op het ogenblik geschiedt bevorde ring tot de hoogste rangen uiterst langzaam. De gemiddelde leeftijd van de 12 militairen op de belangrijkste posten is 64, terwijl enkele van hen de 70 naderen. VTan de drie nieuwe onderministers zal de jongste, de 55-jarige maarschalk Ivan Jakoebofsky, naar verwacht wordt Grotsjko's post als op perbevelhebber van de strijdkrachten van het Pact van Warschau overne men. De 56-jarige generaal Sergei Sko- kolf, evenals Jakoebofsky benoemd tot eerste plaatsvervangende minis ter, wordt genoemd als opvolger van de 68-jarige maarschalk Matvei Za- charof als chef van de generale staf. De derde nieuwe onderminister, de 57-jarige generaal Ivan Paflofsky, werd uit het grensgebied met China naar Moskou'gehaald. De enige andere hoge militairen onder de 60, zijn admiraal Serei Gorsjkof. opperbevelhebber van de zeestrijdkrachten, en generaal Pavel Batitsky, commandant van de lucht verdediging. Beiden zijn 56. "Voor Gretsjko's benoeming deden geruchten de ronde, dat het Kremlin overwoog met een traditie te breken, door een burger aan het hoofd van het ministerie van Defen sie te stellen. Dit zou gestuit zijn op verzet van ANDREI GRETSJKO meer begrip de conservatieve legerleiders, maar volgens welingelichte zegslieden wil len de Russische leiders dit in de ko mende jaren trachten te bereiken. De militaire kaste in Rusland ls sedert de overwinning in de oorlog een moeilijk te leiden geheel. Hoewel doorgaans wel communistisch, warer de bevelhebbers meestal in de eerste plaats militair. Zij lieten zich niet veel zeggen door de bureaucraten die zij verachtten in hun hart. De partij heeft altijd hard gestre den tegen een „staat in de staat" die op kritieke momenten de politie! van de machthebbers in het Krem lin zou kunnen doorkruisen. ADVERTENTIE ie»-- 70720 D ATHENE De rechtse premier Pa- najiotis Cannellopoelns heeft gisteren het Griekse parlement ontbonden en verkiezingen uitgeschreven voor 28 mei. Hiertoe werd besloten na een kabi netsvergadering van een half uur, waar Cannellopoelos zijn ministers moet hebben verteld, dat zijn pogin gen de kleine partijen aan zijn kant te krijgen, en zo een meerderheid in het parlement te verwerven, mislukt wa ren. Als er zich geen nieuwe ontwikkelin gen voordoen, op het grillige Griekse politieke toneel, zullen de verkiezingen gehouden worden op de dag die daar toe maanden geleden na de val van oud-premier Stephanos Stephanopoelos werd bestemd. Joannis Paraskevopoelos volgde Ste phanopoelos op als premier van een interimkabinet dat verkiezingen moest houden, maar werd eind maart zelf ten val gebracht. Cannellopoelos werd op 3 april be noemd door koning Constantijn met volmacht het parlement te ontbinden als hij dat wilde. De ontwikkelingen van de laatste tijd betekenen, dat Griekenland de verkiezingstijd in zal gaan onder een rechtse regering in plaats van de niet- politieke regering van Paraskevopoe los. Het is hoogst waarschijnlijk, dat de linkse partijen zich hierover zullen be klagen, wat misschien weer aanleiding zal zijn tot nieuwe straatgevechten. Bij de laatste verkiezingen in febru ari 1964 verloor de nationale radicale unie (ERE) van Cannellopoelos zijn meerderheid en werd na een regerings periode van acht jaar vervangen door de linkse centrale unie partij van Pa- pandreoe. Als premier voerde Papandreoe vele hervormingen in, die bij arbeiders en boeren een goed onthaal vonden. Hij kwam echter in botsing* met de koning toen hij de leiding over de strijdkrach ten persoonlijk op zich wilde nemen. In juli 1965 ontsloeg de koning Pa pandreoe na een krachtmeting. Sinds dien hebben de regeringen elkaar snel opgevolgd. De meerderheid van het parlement verlangde dat Cannellopoelos zou af treden om de verkiezingenover te la ten aan een niet-politiek regering. Cannellopoelos heeft eerlijke en recht vaardige verkiezingen beloofd, maar zijn tegenstanders waarschuwen dat 'n nationale krachtmeting onder een re gering van zijn partij de monarchie in gevaar zou brengen.

De Vallei | 1967 | | pagina 6