Veenendaals dagblad Uitg< ^ewezen Rus met gezin naar Moskou op weg Nieuwe militaire junta heeft macht overgenomen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Middenstand klaagt in de Vuursche Lege tanker in brand op Noordzee weekend-systeem VOORSTELCANADA OOK AFGEWEZEN Surveyor-3 gelanceerd Kouder en meer wind NA TIONALE RAAD WERD ONTBONDEN RUSTIGE NACHT VOOR ADENAUER DRIE DODEN DOOR BRAND Spionage onvoldoende bewezen geacht Beëindiging oorlog in Viëtnam Winstprincipe in sovchozen Man verongelukt bij werken met meststrooier Veenendaals kind in Ede aangereden Tweehonderd man ontslagen bij bontweverij Barrière tegen infiltraties Beperking van gastarbeiders in Achterhoek Berk in blad INVLOED Drukte bleef ver onder verwachting Niets meer ftA AANVARING Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I COMMISSARIS PROPAGEERT BABY-LEPEL DANSMUZIEK GRAPI L LOM Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 17 APRIL I967 4le JAARGANG De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, kwam zondagmiddag, als voorzitter van het Prinses Beatrixfonds, naar Lage Vuursche om een kijkje te nemen in het perscentrum en ook om reclame te maken voor een geboortelepel, die het kind van prinses Beatrix en prins Claus krijgt en die voor 45 gulden in de handel zal worden gebracht met een toeslag voor het Prinses Beatrix fonds. MOSKOU Het nieuwe, op het winstprincipe gebaseerde economische stelsel in de Sovjet-Unie zal geleidelijk aan ook in alle Sovchozen (staats boerderijen) worden ingevoerd. Een desbetreffend besluit is door het cen trale partijcomité genomen. Naar het persbureau Tass bericht zal het nieu we systeem, waarmee in 2500 indus triële ondernemingen al goede resulta ten zijn bereikt, voorlopig bij wijze van proef in 390 van de in totaal 12.000 Sovchozen worden toegepast. Door deze hervorming krijgen de be drijven grote vrijheid van handelen en de mogelijkheid, de produktie door premies te stimuleren. Het nieuwe plan verplicht de staat aan de Sovchozen dezelfde prijzen voor hun produkten te betalen als aan de kolchozen (de collectieve landbouw bedrijven), die op het ogenblik circa tien procent meer ontvangen. De kre dietfaciliteiten zullen verder aanzien lijk worden verruimd. <3^ ^fyanneer de lorken in hun zeegroene voorjaarsjurken pronken en de vogelkers zich in wat donkerder kleur begint te kleden, worden ze op de voet gevolgd door het ontluiken van de berken. Dat is sinds verleden week langs de nog wat doodse hei- rand van de Veluwe een wonder schone openbaring van de lente. Toen in een meer precieze tijd dan de onze de zelfstandige naamwoorden zonder mankeren naar het geslacht onder scheiden werden, leerden we al op de lagere school, dat berk mannelijk was en ik heb dan ook vele jaren trouw over den berk geschreven. Niettemin voelde ik steeds aan, dat deze boom iets specifieks vrouwelijks heeft, veel meer bijv. dan de mannelijk te ver voegen stoere eik. Doch waarom de linde door de oude puristen als vrou welijk werd beschouwd, heb ik nim mer begrepen. Hoe het zij, vooral in april, als de berk het zijdezachte nieuwe lover laat wapperen op de adem van de wind en overal langs heidezoom en zandweg de bomen als bruiden in de voorjaarszon staan, zien ze er in mijn ogen weinig mannelijk uit. Zij zijn de symbolische dragers van het prille groen, al vertonen an dere bomen en struiken dit nog wel eerder. De sterke sapstroom doet de berkemantels wijder en wijder uit staan, maar ik geloof niet, dat er hedendaags nog mensen worden ge vonden, die de zogenaamde berkewijn uit een stam tappen. Er zit nogal drui- vesuiker in dit „bloed" en wat er gegist langs de stam sijpelt, trekt vlinders en mieren aan, maar ik meen, dat het verkrijgen van deze drank ge heel uit de mode is. 17 april '67 A. B. WIGMAN De staatsgreep is vanmorgen vroeg gepleegd. De bekendmaking ervan over de radio kwam in de plaats van het gebruikelijke nieuwsbulletin en werd gevolgd door Engelse dansmu ziek. Twintig minuten later werd de bekendmaking herhaald, waarbij nog werd meegedeeld dat de junta naast kolonel Assasie, het hoofd van het nieuwe militaire bewind, bestaat uit majoor Asante van de Ghanese infan teriedivisie en majoor Atsjeampong. Van bloedvergieten of arrestaties is geen melding gemaakt. Aan het hoofd van het vorige bewind stond luitenant-generaal Ankrah. Ghana is in maart 1957 als eerste Britse kolonie in Afrika onafhankelijk geworden. De eerste premier en later de eerste president was Nkroemah, een van de invloedrijkste politieke fi guren in Afrika. Vorig jaar februari zetten officieren van leger en politie hem af, terwijl hij op weg was naar Peking met het plan later door te rei zen naar Hanoi om te trachten een of andere oplossing voor het conflict in Viëtnam te bewerkstelligen. Een paar dagen daarna vloog Nkroemah naar Conakry, de hoofdstad van Gui nee, waar zijn vriend president Sekoe Toeré hem asiel verleende. Sindsdien is het beeld van de ex-president in Ghana hoe langer hoe meer ontluis terd. Later werd meegedeeld, dat de leider van de Ghanese nationale bevrijdings- raad, generaal Ankrah, de staatsgreep zou hebben onderdrukt. LAGE VUURSCHE De schaarse middenstand in Lage Vuursche klaag de zondagmiddag steen en been want de drukte rondom kasteel „Draken- steyn" bleef ver beneden de ver wachtingen. Het was er zelfs aan zienlijk minder druk dan op een nor male zondag. Oorzaak volgens restau rateur K. Bleuland van Oordt van 't perscentrum „De Kastanjehof: „de mensen vrezen een druk verkeer". Ondanks het koele weer, vergaapten velen zich aan het in een lommer rijke omgeving gelegen kasteel. De snelbuffetten deden het nog wel, de terrasjes boden echter volop plaats aan belangstellenden. Pas na twaalf uur werd het verkeer iets drukker, maar de Baarnse politie had toch geen enkele moeite met de verkeers regeling. De ochtend was opval- rend stil in Lage Vuursche. De Baarnse politie is scherper gaan toezien op allerlei figuren, die com mercieel voordeel zien in de komen de blijde gebeurtenis. Duitsers, die restanten van een speciale Beatrix- Claus-trouwkaart uit Hitzacker met een eerstedag-poststempel aan de man brachten, zijn verwijderd. Hun kaarten vlogen snel weg, maar ze bedreven hun handel zonder vergun ning en de Baarnse politie wil onder geen voorwaarde van de openbare weg voor kasteel „Drakensteyn" een markt of een kermis maken. De spanning rondom de geboorte duurt inmiddels voort. Er wordt in en om Lage Vuursche steeds drukker gewe'd op de geboortedag. Een nieuwe da tum werd vandaag populair: 24 april, de geboortedag van de eerste prins Willem van Oranje. De wedders op 21 april zijn nog steeds in de meer derheid, maar er was zelfs iemand, die een gokje waagde op 29 april. VAASSEN. Zaterdagmiddag is de 36-jarige W. G. Weultjes uit Vaassen door een ongeluk om het leven geko men. De man was aan de Wild weg be zig met het strooien van mest op ma chinale w(jze. Op niet verklaarde wijze is de heer Weultjes door de strooier gegrepen en om het leven ge komen. Het ongeluk werd ontdekt door een op grote afstand wonende landbou wer, de heer E. Stegeman, wie het op gevallen was, dat tractor en strooier zich vanaf half één op dezelfde plaats bevonden en het was toen inmiddels half drie. De heer Weultjes was onge huwd. EDE Het 4-jarig zoontje van de familie R. uit Veenendaal werd gisteren middag te Ede ernstig gewond, toen hij van achter enkele auto's plotseling de rijweg overstak, waar hij werd aange reden door een personenauto bestuurd door den heer J. uit Kootwijkerbroek. Het kind kwam op de motorkap terecht en werd een tiental meters meegevoerd. Met inwendige kwetsuren aan de heup werd hij door de G.G.D. naar het Julianaziekenhuis in Ede vervoerd. 0 Zondag is een einde gekomen aan de vacature bij de Hervormde wijk- gemeente in wording „Sola Fide" te Veenendaal, die ontstond door het ver trek van ds. A. A. Bos naar Vlaardin- gen. Zijn opvolger, dsH. Nijeboer, (leed zondagavond zijn intrede, na in de morgendienst door ds. G. C. Vijze laar te zijn bevestigd. Vertegenwoordi gers van overheid en kerk waren aan wezig om in de vreugde van „Sola Fi de" te delen. Zowel Kesteren als Rhenen vormden zondag een trekpleister van honder den dagjesmensen; de Betuwe om haar nog schaars bloeiende fruitbomen, Rhe nen en omgeving om het wandelgenot. 0 Als hommage aan zijn vader mocht de 10-jarige Paul Kloosterman za terdagmorgen in Rhenen de eerste steenlegging verrichten van het nieuwe Candia-clubhuis, dat intussen al ver ge vorderd is. 0 Getuige het bericht van onze Leer- sumse correspondent is het inbre kersgilde daar bijzonder actief. Er werd op verschillende plaatsen ingebro ken en de stille getuigen doen vermoe den dat dit werk is van dezelfde per soon. Prof. dr. Adolf Heymer, de arts van Konrad Adenauer, en Ulla Britta Adenauer, de schoondochter van de voormalige bondskanselier, verlaten het huis van de ernstig zieke 91- jarige staatsman (foto). Gisteravond leek de toestand van de patiënt iets minder kritiek. Het laat ste medische bulletin zei: „In het ziektebeeld van hart en bloedsomloop Is een zeker stabilisering ingetre den. De toestand van de patiënt blyft echter ernstig". Dat de eigenljjk verwachte verslech tering was uitgebleven, gaf Ade nauers familie ef een sprankje hoop. De zieke hééft geen pyn en slaapt 's nachts rustig. Onder de brieven en telegrammen die blijven binnenstromen, waren ook goede wen sen van de president van het Joodse Wereldcongres, Nahum Goldman. ENSCHEDE Aan bjjna 200 man personeel van de N.V. Bontweverij Ter Kuile Cromhoff in Enschede is ontslag aangezegd, in verband met liquidatie van de onderneming. De vakbonden ver wachten, dat een goede regeling zal worden getroffen voor het personeel. Er werken veel oudere werknemers bij dit bedrjjf, dat een der oudste onder nemingen is van Twente. Bij een raadselachtige brand in het Brabantse St.-Willebrord, gemeente Rucphen, zyn gisternacht drie mensen om het leven gekomen. Het vuur werd omstreeks drie uur ontdekt in de aan de Bremstraat gelegen woning van de familie J. Schouw. Het uit vier personen bestaande gezin werd in de slaap verrast. Om het leven kwamen de 38-jarige mevrouw Schouw, de 18-ja- rige zoon en de 15-jarige dochter. De heer Schouw liep geen letsel op, maar kreeg wel een ernstige shock. De brand werd ontdekt door buren, die de man waarschuwden. Deze was, als elke zaterdag, gaan kaarten en om één uur 's nachts thuis gekomen. Om zijn vrouw niet wakker te maken, was hij apart gaan slapen op een kamer aan de andere zijde van de vliering. Toen hij de vlammen zag, rende hjj. luid gillend het huis uit, wilde toen terugkeren, maar kon door de vuurzee zijn vrouw en kinderen niet meer bereiken. De slachtoffers waren vermoedelijk al door de rook gestikt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Om vijf minuten over één vanmiddag heeft de van spionage verdachte Rus W. Gloechof met vrouw en twee kinderen ons land verlaten. Met een Toepolef van Aeroflot de maatschappij die hij in Nederland ver tegenwoordigde vliegt hij rechtstreeks naar Moskou. Gistermiddag, enkele minuten over half vier, heeft de Haagse officier van Justitie, mr. J. W. Kolkert, de Rus moeten vrijlaten. Hij had voldoende be wijs voor de beschuldiging, dat Gloe chof zou hebben geprobeerd via een onbekend gebleven Nederlander staats geheimen in handen te krijgen. De justitiële actie is afgestuit op de bekwame wijze, waarop de Rus zich tijdens de verhoren heeft geweerd. Hij deed zeer uitvoerige mededelingen over zijn kennismaking met de Nederlander, die aangifte had gedaan wegens po ging tot omkoping, maar hij zweeg in alle talen, als de officier van Justitie hem nader ondervroeg over zijn mis lukte poging Nederlandse staatsgehei men in handen te krijgen. „De heer Gloechof, die naar eigen zeggen een vooraanstaand Russisch staatsburger is, heeft zich tijdens de verhoren buitengewoon onhebbelijk ge dragen", zei de officier van Justitie. „Als ik hem vragen stelde over 't feit, waarvan hij werd verdacht, stopte hij zijn vingers in zijn oren en ging hij als een zoutzak over de leuning van zijn stoel hangen". „Hij had een stempeluitdrukking en die herhaalde hij telkens als ik tot de kern van de zaak wilde doorstoten. Hij zei dan: Ik zal praten als er iemand van de Russische ambassade bij is. Meer was er dan niet uit hem te krij gen", stelde mr. Kolkert spijtig vast. De officier had van het begin af de overtuiging gehad, dat de arrestatie van de Rus op aangifte van slechts één getuige onvoldoende was. „Maar", zei mr. Kolkert, „ik heb meer mensen laten arresteren op ge ringere aanwijzingen. De aangifte van de man, die ik nu. maar Mijnheer X zal noemen, was positief genoeg, maar ik ken het aloude adagium, dat één getuige geen getuige is. Je moet er tenminste twee hebben en die tweede getuige hebben wij tijdens het vooron derzoek niet kunnen vinden". In de regel komen tijdens het onder zoek meer feiten naar voren. Dat is in dit geval niet gebeurd. Daarom moest de officier, toen de termijn was ver streken, gedurende welke hij de man kon vasthouden, de minister van Justi tie meedelen, dat hij onvoldoende gron den had om de heer Gloechof langer gevangen te houden. „Ik heb daarom afgezien van de voorgeleiding aan de rechter-comm issar is". De minister van Justitie beval daar op, dat de man moest worden vrijge laten, maar dat hij met het oog op de veiligheid van de Nederlandse staat als ongewenste vreemdeling het land uitge leid moest worden. Zijn verblijfsver gunning werd onmiddellijk ingetrokken. HOEK VAN HOLLAND Van morgen omstreeks half tien heeft on geveer twintig mijl ten westen van Hoek van Holland in dichte mist een botsing plaats gehad tussen twee sche pen: de Liberiaanse tanker „Diane" (60.193 ton) en de Duitse kustvaarder „Annelies Christopersen" (998 ton). Bij het ter perse gaan van deze edi tie stond de tanker in brand en ver keerde dit schip in zinkende positie. De meesten van de 36 bemanningsle den waren in de reddingsboten gegaan. Het Duitse schip was er veel beter aan toe en had geen hulp nodig. De „Diane" passeerde vanmorgen om half zeven Hoek van Holland, na dat het schip een lading ruwe olie in Europoort had afgeleverd. De tanker was nu zonder lading op weg naar de Perzische Golf om daar opnieuw olie in te nemen. Men vreesde, dat zich bij de brand gasontwikkeling in de le ge tanks zou voordoen, wat explosiege vaar niet denkbeeldig maakte. Direct na het ongeluk snelden sche pen te hulp: het Nederlandse schip „Steenkerk", dat dicht in de buurt was, de reddingsboot uit Stellendam, de Bel gische sleepboot „Scaldis" en de Ne derlandse sleepboot „Maasbank". Van het vliegveld Valkenburg steeg een Tracker van de Marineluchtvaartdienst op om hulp te gaan bieden; twee Agus- ta-helikopters werden snel in gereed heid gebracht om eventueel ook te kunnen bijspringen. Uit IJmuiden was de sleepboot „Ti tan" met brandblusmiddelen naar de tanker onderweg. ADVERTENTIE WEER STAATSGREEP IN GHANA HONGKONG Noord-Viëtnam heeft gisteren het Canadese voorste! tot beëindiging van de oorlog van de hand gewezen. Het wil niet praten voordat Amerika de bombardemen ten op Noord-Viëtnam onvoorwaar delijk heeft gestaakt. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Paul Martin, stelde vo rige week scheiding van de strijden de partijen voor, b.v. door een gedemi litariseerde zone, beëindiging van al le vijandelijkheden ter zee, te land en in de lucht en terugkeer tot de Ge- neefse bestandsbepalingen van 1954. Het officiële Noordviëtnamese blad Nhan Dan spreekt van „een slim plan van de Amerikaanse imperialisten, waarbij geen duidelijk onderscheid wordt gemaakt tussen de agressor en zij die agressie veroordelen" Brandpunt Het brandpunt van de Viëtnamese oorlog heeft zich naar de noordelijke provincies van Zuid-Viëtnam ver plaatst. Premier Ky noemde de toe stand daar ernstig en deelde mee dat men In de kustvlakte is begonnen met het opwerpen van een barrière tegen de infiltratie uit het noorden. Hij gaf te kennen dat die zou bestaan uit prik keldraadversperringen, mijnenvelden en bunkers, en zou lopen van de zee tot aan de eerste bergketens in het binnenland. Moreel De infiltratie is de afgelopen tijd toegenomen en men acht het moge lijk dat de Noordviëtnamezen en de Viët-Cong aansturen op een grote over winning in het noorden om het mo reel wat op te vijzelen. De Amerika nen hebben al een infanteriebrigade naar het gebied gestuurd en met B-52's bombardementen laten uitvoe ren om het offensief de kop in te drukken. De nieuwe maatregelen vol gen op twee succesvolle guerrilla-aan vallen in de provincie Kwang Tri, die aan de gedemilitariseerde zone grenst. Een Amerikaans vliegtuig heeft gis teren bij vergissing in de Mekongdel- ta een dorp gebombardeerd, waar ge deserteerde Viët-Congstrijders wonen. Er zijn volgens een Amerikaanse woordvoerder 14 doden en 25 gewon den. Zaterdag zijn bij een andere ver gissing in de provincie Binh Dinh 29 Viëtnamese soldaten gedood en 70 verwond. In verband met de arbeidssituatie in Twente en de Gelderse Achterhoek, heeft het directoraat-generaal voor de Arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid thans ten aanzien van de tewerkstelling van buitenlandse arbeidskrachten voor de ambtsgebieden van het gewestelijk arbeidsbureau Winterswijk, met inbe grip van Eibergen en Doetinchem. de zelfde beperkende maatregelen geno men, die reeds in Twente worden toe gepast. Deze maatregelen houden in, dat ver lenging van werkvergunning of verle nen van een nieuwe werkvergunning voor buitenlanders (voor zover zij geen onderdaan zijn van een der E.E.G.-lan- den) slechts bij hoge uitzondering zal kunnen geschieden. Daarnaast wordt vrijwillige afvloeiing van buitenlandse werknemers bevor derd, in samenwerking tussen de G.A.B.'s en de betrokken werkgevers. CAPE KENNEDY De Survevor- 3 is vanmorgen door een Atlas-Centaur raket gelanceerd om na een reis van 381.400 km een zachte landing op de maan te maken. In het weekeinde trok een depres sie van het zeegebied ten zuiden van Groenland over IJsland naar de kust van Midden-Noorwegen en deze ver volgt haar koers in z.-oosteiyke rich ting. Achter deze depressie ontwik kelde zich Doven Groenland een ge bied van hoge barometerstanden, dat verbinding kreeg met het hogedruk- gebied tussen de Azoren en Ierland. Tussen beide druksystemen stroomt thans met krachtige tot stormach tige winden koude lucht uit de pool streken over Jan Mayen en IJsland naar het zuiden. Zo vroor het op IJs land vannacht 10 graden, terwijl in Schotland de temperatuur plus 8 gra den was. Een temperatuurverschil dus van 18 graden. Tengevolge van deze ontwikkeling zal de wind in ons land naar noord west ruimen en in kracht toenemen, aan de kust tot hard of mogelijk stormachtig. Aangezien de lucht, die in het komende etmaal aangevoerd wordt, onstabiel van opbouw is, zul len er ook plaatselijk enkele regen- of hagelbuien vallen. Het wordt koud en guur voor de t(jd van het jaar. ABIDJAN In Ghana heeft een nieuwe militaire junta de macht overge nomen, zo is vanmorgen in het buurland Ivoorkust van de Ghanese radio vernomen. Hoge legerofficieren onder leiding van luitenant-kolonel Assasie van het Ghanese parachutistenbataljon hebben volgens de radio het militaire bewind ten val gebracht dat het land sinds de afzetting van president Kwame Nkroemah, op 24 februari vorig jaar, bestuurde. Nkroemah leeft in ballingschap in Guinee. De tot dusver regerende na tionale bevrijdingsraad is met ingang van heden ontbonden. De leden hier van moeten zich zo spoedig mogelijk op het legerhoofdkwartier melden, al- du? radio-Ghana. ADVERTENTIE Druivensap drinken-veilig rijden alcoholvrij druivensap (GE BR. STEUR Nvj s=

De Vallei | 1967 | | pagina 1