Vernielingen na optreden Stones Prachtige Schubert-avond in Kröller-Müllermuseum Earl Hines en Robert Stolz deden het nog best UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN Staatslening (6 pet.) volgens tendersysteem Beter resultaat bij Hensen Hogere omzet voor Rubatex DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart Prof. Ziilstra president van Ned. Bank Pagina 2 MAANDAG 17 APRIL 1967 JANET 40 Mary en Martha vonden hun oom dit verlof buitengewoon goed op streek en lang niet zo schrikaanjagend en laatdunkend als anders. Zelfs Ka- therine verloor iets van haar haast natuurlijk ontzag voor hem en zag hem als een gewoon mens, in plaats van een grote, grove, vreemde man, die haar nauwelijks herkende, wan neer zij op weg naar school voorbij kwam. Joseph kende zichzelf niet meer te rug. Hij begon zich keurig te kleden en op zijn uiterlijk te letten. Met vol doening constateerde hij, dat hij nog geen grijze haren had. Het was een periode van het allermooiste zomer weer. Als hij 's ochtends wakker werd, hoorde hij de meeuwen „An nie" roepen. De golven, die op de rot sen braken, zongen duidelijk een lied van „Annie". Zelfs het zachte briesje fluisterde haar nam. De volgende week zou het Pinkste ren zijn en dat was de uiterste ter mijn, die hij zich had gesteld. De za terdag er voor liep hij nog even naar het kantoor van Hogg and Williams (de firmanaam was onveranderd), om zijn broer Philip over een verzeke ringskwestie te spreken. Tot zijn ver rassing kwam Annie Tabb de deur uit, juist toen hij naar binnen wou gaan. Ze kreeg een kleur, toen zij hem zag en had hem liefst ontweken, maar hij versperde haar de weg en wilde haar niet door laten. „Kijk, wat moet jij hier op dit kan toor?" vroeg hij gekscherend. „Neem1 je soms aandelen in een rederij?" „Nee, kapitein Joe", antwoordde zij. „Maar ik heb nog nooit een man ontmoet, die zoveel impertinente vra gen stelde als u. Ik had meneer Coombe een boodschap te brengen van moeder". „Wel nog an toe!" riep Joe ver baasd. „Ken je mijn broer Philip En hoe vind je hem wel?" Annie verfrommelde haar zakdoek je. „Ik vind hem een echte heer en heel aardig. Hij is altijd beleefd en vol attenties. Hij weet ook altijd iets aardigs te bedenken. Kijk eens, deze armband heb ik van hem voor mijn verjaardag gekregen!" Joseph fronste het voorhoofd en keek min of meer beteuterd. „Hoe lang ken je hem al?" wilde hij we ten. „Och, lieve help, dat weet ik al niet meer", lachte Annie iets ge maakt. „Hij komt dikwijls 's zondags lllllllllimillllllllllluilllimmm.ini11T11111111111111111111111111 op de thee. Had ik u dat nog niet ver teld?" „Nee, dat heb je nooit gedaan! Daar kan ik een eed op doen". „Och, zo gewichtig is het niet. Plyn is een kleine plaats, waar je toch iedereen kent. Maar nu moet ik vlug naar huis". „Vergeet niet maandagavond met me naar de kermis te gaan!" „Ik? Dat heb ik toch nooit beloofd". „Waarachtig wel, juffertje Coquet te!" „Schelden mag niet! Anders kijk ik u niet meer aan. Dat van maandag zal ik nog wel eens zien ik zal er eerst eens over denken". Daarvan wilde Joseph niets horen. Hij spreidde de armen uit en liet haar niet door. „Je moet „ja" zeggen en maandag mee naar de kermis gaan, anders kom je hier niet weg". „O, kapitein Joe, wat een onmoge lijke man ben je!" „Zeg alleen maarr „Ja", Annie!" „Nee, maar nu noemt hij me ook al bij mijn naam. „Zeg gauw „ja", anders kom je nooit op tijd thuis". Even was er een stilte. Allebei de den ze of ze boos waren. „Och, wat kan 't mij ook schelen! Ik kom dan wel!" gaf het meisje ten slotte te kennen, ofschoon ze nooit de bedoeling gehad had te weigeren, iets wat Joseph ook wel wist. Nu deed hij een stap terzijde en liet haar door. Met een lach als van een dronken kerel trad hij het kantoor van zijn broer binnen. Philip zat aan zijn bureau. Bij uit zondering was hij eens niet aan het werk. Hij hield zijn handen gevouwen achter het hoofd en staarde van ge dachten vervuld in de verte. Ook hij had een lachje om de lippen, maar geen van de broers zag dat bij de ander. „Hoe gaat het, Joe?" vroeg de een. „En hoe is het met jou, Philip?" informeerde de ander. Allebei hoopten ze, dat het geen lang gesprek zou worden, want ze voelden zich toch nooit op hun gemak in eikaars gezelschap. „Ziezo, dat is dat!" zei Joseph, toen hij een paar stukken van zijn hand tekening had voorzien en zijn vingers aan het vloeiblad afveegde. Schrijven was iets, waaraan hij altijd het land had. Philip las even de papieren door en borg ze daarna zorgvuldig op in een lade van zijn bureau. Hij wierp tersluiks een blik op zijn broer. Met tegenzin moest hij erkennen, dat de- «t ze er nog nooit zo goed had uitgezien. „Waar weet jij je vrije tijd mee te vullen, Joe?" vroeg hij uit louter nieuwsgierigheid. „Plyn moet voor jou toch een saaie vertoning zijn, als je de grote steden in het buitenland 5 gewend bent". „O, het is hier zo kwaad nog niet", E 'rchte Joseph, „mijn uren zijn aller- i prettigst gevuld, dat wil ik je wèl ver- tellen. Jij bent zelf een rare, Philip, jij vertoont je nu ook nergens. Lees r je nog altijd net zoveel als vroeger?" E „O ja, vrij veel. Maar de laatste E tijd gaan mijn gedachten toch een an- E dere kant uit. Ik ben nog niet oud ge- E noeg om een kluizenaarsleven te lei- den, weet je. Ik ben nog betrekkelijk E een jonge vent". Joseph verkneuterde zich om die E laatste opmerking. Het 'schoot hem E weer te binnen, dat Philip, volgens E de verhalen, aan het vrijen was. „Ik E geloof, dat je ons dezer dagen met een onverwacht huwelijk wilt E verrassen, Philip!" zei hij lachend. S Zijn broer deed geen poging een E lachje van voldoening te verbergen. E „Misschien Joe, wie weet! Ik mag in- derdaad wel verklappen, dat het bui- tengewoon waarschijnlijk is, dat ik E binnen niet al te lange tijd deze be- E langrijke stap hoop te doen". „Natuurlijk, als de dame in kwes- E tie daartoe bereid is!" plaagde Jo- S seph. „Op die voorwaarde, natuurlijk. Maar ik geloof, dat ik gerust kan E zeggen, dat ik wat dat betreft niets E heb te duchten". „Het is altijd een wonderbaarlijke E troost, als je verliefd bent, te weten E dat je gevoelens worden beantwoord", zei Joseph peinzend. „Hoewel, ik moet E zeggen, dat enige onzekerheid op dit 5 punt voor mezelf juist een zekere op- S winding meebrengt, die ik niet zou E willen missen". S (Wordt vervolgd) 3481. „Ja, stel je voor zeg, dat we de hele ruimte vaart eraan gaven!" Buck wees op zijn voorhoofd. „Belachelijk! Nu wij contact hebben met Venus en Mars), terwijl onze pioniers op Luna hun beste krach ten geven aan de bouw van de grote maanbasis!" „Het zou ook niet erg dankbaar zijn tegenover het volk van Valeron, dat ons toch de geheimen onthuld heeft van voortstuwing lang magnetische krachtlijnen", viel Arend hem bij. „En niet te vergeten de toepassing van repulsors en krachtscherm. Neen, ik denk, dat ka pitein Marc of Shor Nun al gauw kwamen informeren, wat er aan de hand was, als wij onze raketten aan de grond lieten staan en het bijltje erbij neergooiden. Ik zou me gewoonweg doodschamen!" „Nou, maak je maar niet bezorgd, jong. Zover zal 't heus niet komen, na alles wat er gepresteerd is door jou en alle andere astronauten en nu weer door Briggs." Professor Du bois schudde het hoofd, ,,'t Is alleen verdraaid jammer dat dit nu met de OS108 gebeurd is. Dat is weer ko ren op de molen der anti's. En je kunt ervan opaan, dat er bij de eerstvolgende assemblee de nodige hatelijke vragen gesteld worden over de financiële gevolgen van dit ongeluk". 40. Rechter Tie heeft na het vertrek van de abdis nog een spelletje domino met zijn dames gespeeld. Juist als ze een kopje thee drinken, komt Tsjiao Tai rapporteren dat hij het onthoofde lijk van Seng-san en het moordwa pen in een oude put in de tempeltuin heeft ontdekt. Rech ter Tie gaat dadelijk met hem naar het wachtlokaal, waar het lijk opgebaard is op een houten tafel. De twee gerechtsdienaren die Tsjiao Tai geholpen hebben het lijk uit de put te halen, staan stram in de houding. Rechter Tie bekijkt de brede rug van het lijk zorgvuldig. „Ja, Tsjiao Tai, Seng-san is inderdaad vermoord door een messteek in de rug." Tsjiao Tai knikt. „De arme vent heeft een kapitaal aan tatoeage uitgegeven, edelachtba re! Die mooie tijgerkop op z'n schouders moest hem te gen aanvallen in de rug beschermen. Maar dat h^eft de ze keer niet mogen baten." De oudste gerechtsdienaar zegt: „Onder die twee duifjes staat ,Ik en Roos'. Dat moet op juffrouw Roos uit de kroeg slaan." „Welnee", zegt de andere gerechtsdienaar, „dat is geen duif, dat is een kalkoen!" „Mond houden!" beveelt Rechter Tie nors. „Kijk, Tsjiao Tai, onderaan is het silhouet van de verlaten tempel getatoeëerd. Hé, dat is interessant. Daar onder staat ,Ik en Yang worden hier steenrijk'." DEN HAAG Na afloop van het op treden van de Rolling Stones, zaterdag avond in de Haagse Houtrusthallen, hebben groepjes beatfans een spoor van vernieling door de Haagse binnen stad en langs het Scheveningse strand getrokken. Er is voor duizenden gul dens schade aangericht. De politie heeft achttien jongelui aangehouden, verdacht van vernielingen, inbraken en diefstallen. Gistermiddag zijn ze weer vrijgelaten. Kort nadat de Rolling Stones in de Houtrusthallen waren uitgeraasd, stroomden tientallen jongelui naar het Scheveningse strand. Zij braken er strandtenten open om er de nacht door te brengen, deuren en planken werden losgemaakt om er een kachel mee te stoken en om honger en dorst te stillen namen zij dranken en etenswaren weg. Op het strand arresteerde de politie een 17-jarige Maastrichtse en zeven jongens in de leeftijd van 15 tot 20 jaar die uit Rotterdam, Amsterdam, Haar lem en Sittard kwamen. Zij wilden de nacht gezamenlijk op het strand door brengen. Uit bouwketen in de buurt van de Houtrusthallen heeft de politie in de nacht nog ettelijke jongelieden opge pikt, die daar wilden slapen. OTTERLO Met alle respect voor het magnifieke spel van de pianist Jörg Demus die, vergezeld van de so praan Elly Ameling en de klarinettist George Pieterson met het programma „Schubertiade" (uitsluitend liederen en pianowerken van Franz Schubert, van daar de titel) zaterdagavond optrad in het Kröller-Müller Museum, kan men zich afvragen of, bij gebruik van onze moderne vleugel, niet iets verloren gaat van de intimiteit van deze vroeg- Weense romantiek, hoewel wij beseffen dat, mocht Demus al in het bezit zijn van een pianoforte uit Schuberts dagen, het toch niet mogelijk is zo'n instru ment op de concertreis met het pro gramma Schubertiade mee te nemen. Hoe het zij, zijn rijk geschakeerde, ambachtelijk perfecte spel, zijn genuan ceerde toucher, briljante techniek en gezonde stilistische opvatting, deden ons onze bezwaren vergeten bij het luiste ren naar „Moment musical in cis", de „Impromptu's In Bes en f" het „Kla- vierstück in Es" en de „12 Landler", ofschoon wij toch aan een gesloten vleugel de voorkeur zouden hebben ge geven. Met haar begeleider vormde Elly Ameling een twee-eenheid zoals wij maar zelden tegenkomen. Dit was lied- De meest verheugende mededeling die zaterdag via de tv werd gedaan was wel, dat de kostelijke kindermusi cal „Ja zuster, nee zuster" in septem ber weer terugkomt. Tegen die tijd kennen we natuurlijk allemaal de dans die zaterdag tijdens de laatste afleve ring van dit seizoen werd geïntrodu ceerd: de twips. Deze laatste af levering duurde overigens wel weer langer dan was gepland: niet tot 17.30, maar tot 18.07 uur. Enfin, de eer ste maanden kan men zich in ieder ge val met een gerust hart voornemen, om kwart voor zes nog gauw even een doosje sigaren of een pondje suiker te gaan halen. De selectie uit twee goede Dorus- shows die naar Montreux zal worden gezonden, hebben we zaterdagavond maar gedeeltelijk gezien. Omdat we beide shows reeds in hun geheel had den gadegeslagen en vooral omdat de NCRV op het tweede net weer eens met een van haar voortreffelijke jazz programma's kwam. Het gold hier de tweede aflevering van de drie-delige serie „Jazz from a swinging era". Een overrompelende session, waarin pianist Earl Hines de grote man was. Tot voor kort is deze befaamde jazz-musicus uit de dertiger en veertiger jaren een beetje op de achtergrond geweest. Mis schien mede doordat! hij geen direct herkenbare eigen stijl heeft en gedu rende zijn improvisaties van de hak op de tak springt: nu eens een beetje no velty of Teddy Wilson, dan weer een vleugje Fats Waller, een derde keer wat boogey-woogey-maten of een knip oogje naar Errol Garner. Maar dat is tevens het boeiende van Hines. Nu zo veel jazz-pianisten het er naar hebben gemaakt, dat zij door de kenners ge categoriseerd zijn, is het verkwikkend, in Earl Hines een musicus te herken nen, die het ongecontinueerde, de vir tuositeit én de allure van een Art Ta- tum lijkt te benaderen. Tn dat licht kon men zaterdagavond niet alleen bewon dering hebben voor zijn versie van „Broadway", maar ook voor zijn ver tolking van „Candy", waarin „The girl from Ipanema", „Bluesette" en „A pretty girl is like a melody" werden vervlochten op een wijze die toch wel méér was dan „show". Ook de andere oudjes in dit programma (de gemiddel de leeftijd van de deelnemers was 60 jaar(!) deden het nog best, zoals so praan-saxofonist Budd Johnson in „It's magic". Vanavond om half acht kan men het derde en laatste deel van de ze voorbeeldige jazz-serie zien. Een andere bejaarde die het nog best doet, is Robert Stolz. De KRO (de omroep die zoveel operette in zijn tv- programma's doet, dat men bijna zou gewagen van Kroperette) heeft hem gisteravond weer eens op het scherm gebracht, door een speciaal aan hem gewijde uitzending van de Hessischer Rundfunk over te nemen. Er zullen on getwijfeld mensen zijn, die zich afvra gen, of Stolz niet te dikwijls in de schijnwerpers wordt gezet. Ik geloof dat zij ongelijk hebben. Telkens wan neer men deze hoogbejaarde kunste naar ziet en hoort, komt men onder de indruk van zijn sympathieke en des kundige persoonlijkheid. Er zullen ook mensen zijn die meer van Bach, Bé- caud, Brubeck of de door Stolz zelf ook gewaardeerde Beatles houden dan van zo'n zoet „Ave Maria" als dat wat men gisteren van de Regensburger Domspatzen zag. Toch zullen ook zij er niet aan kunnen ontkomen, respect op te brengen voor een man die duizenden verrukkelijke melodieën heeft geschre ven, waarvan er tientallen nog vrijwel dagelijks over de hele wereld officieel worden uitgevoerd of zomaar door mensen op straat worden gefloten of in de badkamer worden gezongen. Wie ooit het geluk heeft gevoeld dat ont stond wanneer een eigen Sinterklaas- rijmpje met genoegen door 'n familielid of kennis werd opgelezen, zal een kunstenaar als Robert Stolz het geluk van een eerbetoon als dat van de Hes sischer Rundfunk niet misgunnen. Ook al was de interviewer soms een beetje te eerbiedig en werden enkele liedjes („Adieu, mein kleiner Garde-offizier" en „Frag' nicht warum") weinig be zield gezongen: het was in woord, 3 Eiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiii beeld en muziek een fijne brok tv-amu- sement. In de NTS-kunstrubriek zei André Francis, auteur van het toneelstuk „Dallas", onder meer dat het publiek wordt afgestompt door de vele berich ten van krant en tv en dat de toneel schrijver het daarom moet wakker schudden door het nieuws op zijn wijze te behandelen. Een suggestief filmpje van Jan Kijser liet zien, dat men in Oberhausen niet alleen films draait en in fabrieken werkt, maar ook veel eet en drinkt. Daarom heet het stadje waarschijnlijk ook Oberhausen. J. v. d. K. kunst in haar meest volkomen subtili teit in een bewonderenswaardige ver scheidenheid van palet dat aan elk lied zijn eigen karakter gaf. Want de stijl van deze liederen moge dan van een specifiek Weense romantiek zijn, niet temin heeft elk lied zijn aparte beko ring, die de wisselende stemming al tijd weer belicht, iets waarin Schubert in zo goed als al zijn vocale werken heeft uitgemunt. Was het onrustige „Gretchen am Spinnrade" niet reeds een coup de maitre van een 17-jarige? En of wij nu te maken hebben met coupletliederen, doorgecomponeerde ka rakterliederen of Ballades, altoos weer komen wij in de ban van deze overstel pend rijke, onsterfelijke liederenschat. De soliste, die over een schier vol maakte stem beschikt, schonk ons een 12-tal bekende of minder bekende lie deren, w.o. „An die Musik", „An mein Klavier", „Gretchen am Spinnrade", „Seligkeit", „Lachen und Weinen" en „Der Musensohn", die ons bijzonder getroffen hebben. Maar het verrukkelijke „Der Hirt auf dem Felsen", dat zonnige lied, ge schreven in zijn laatste levensjaar, heeft misschien wel het meest indruk gemaakt. En nooit hebben wij de obli gaat klarinetpartij zo fraai, en met zo'n bijna verontschuldigende toon ho ren voordragen als nu geschiedde door de jonge klarinettist George Pieterson. De geestdriftige hulde, door het over- talrijke publieke staande gebracht, zal, dachten wij, in dit geval in hoofdzaak Pieterson hebben gegolden. Ook het slot van de avond met „Der Musensohn" lokte een staande ovatie uit, waarvoor de zangeres dankte met een innemende toegift, het schalks ge zongen „Die Forelle". v. R. Geref. Gemeenten: Beroepen: te Waardenburg: J. C. Weststraten te Meliskerke. Bedankt: voor Veenendaal: G. Schip- aanboord te Apeldoorn. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Ermelo: J. P. Geels te Haarlem-Centrum. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Ik ver bind u door..., pr. 18.30 Dansork. 18.45 Eigen weg: gespr. met een jonge werk loze. 19.10 Op de plaat... rust!: strijd- krachtenprogr. 19.40 Humanistisch Ver bond. Gezin en opvoeding. Een toespr. door de heer H. J. J. Lips. NRU: 19.50 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Nws. 20.05 Oude en mod. muz. van Franse com ponisten (gr), (evtl. komt een gedeel te van dit concert te vervallen, inpl. daarvan wordt dan uitgezonden: Dies Irae, oratorium). 21.00 Joodse identifi catie, gespr. n.a.v. het Joodse Paas feest. 21.30 De RONO maakt het bont, een progr. van en over de Reg. Omroep Noord en Oost. 22.00 Let the peoples sing: een internat, competitie voor ama teur-koren. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stem van een Stam, liedjes uit het Zui den. 23.15 Licht platenprogr. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Licht orgelspel (gr). 18.20 Uitz. van de Boeren Partij. Spr.: de heer E. J. Harmsen, secr. van de B.P. 18.30 Tienerama. 18.55 Op de man af, pr. 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Radiokrant. 19.30 Vocaal ensemble: mod. liederen. 19.50 Orkestparade(gr): lichte muziek. 20.30 David en Joab, hoorsp. 21.20 Licht orkest (gr). 21.30 Muz. en dienst: A. Stereo: Klass. orgelconc. B. Het gees telijk volkslied. 22.15 Avondoverd. 22.30 Nws. 22.40 Literama radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 23.00 Lichte gr. muz. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Jour naal. STER: Reclame. VCK/IKOR/ RKK: 19.00 Kenmerk, wekelijkse act. rubr. over kerk en samenleving. NCRV: 19.30 Jazz from a swinging era: jazz concert. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. SER: 20.16 Reel. TROS: 20.20 Mijn oom van Mars, TV-film, 20.45 Kompas: act. rubriek. NCRV: 21.20 Zwarte vrijdag, TV-spel. 22.40 Overd. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reel. VARA: 20.05 Z-Cars: Ge woon wat routine-vragen TV-film. 20.55 Achter het nws. 21.20 Coronation street, TV-film. 21.45 Bespied, een serie films over de natuur. STER: 21.56 Reclame. NTS: 22.00-22.15 Journ. 22.30-23.00 Te- leac: Automatisering (8). HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte gramm. muziek. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte grammofoon- muziek. (8.308.35 De groenteman!. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Londens Fil harmonisch orkest (gr.): moderne mu ziek (9.35 Waterstanden). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nieuws). 11.02-11.32 RVU Stromingen ih de moderne Nederland se poëzie, door J. van der Vegt. 12.00 Stereo: Dansorkest en zangsolisten. 12.25 Beursberichten. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichtinguitz. voor de landbouw. 12.40 Orgelmuziek. 13.00 Nws. 13.10 Journaal en beursberich ten. 13.30 't Muzikantenuur: 1. Jiddi sche liederen; 2. klassieke kamermuz. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Stereo: Belgisch klarinettenkwar- tet: mod. muziek. 16.00 Nws. 16.02 Ba riton en piano (gr.): moderne liede ren. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Lichte gramm. mu ziek voor de tieners. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord, meditatie. 7.15 Porder: lichte gramm.muz. en praatje. (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte gramm. muz. #.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. 10.00 Aubade: klass. en mod. orkestwerken (gr.). 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musette orkest en zangsolist. 12.18 Marktberichten voor de schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Me- delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Act. 12.50 Draaien maar! lichte gramm. muz. en praatje. 13.30 Musiësta lichte gramm. muz. 14.20 Schoolradio. 14.40 Stero: Licht instru mentaal ensemble. 15.00 Pizzicato: pro gramma vol muziek en wetenswaardig heden. 17.00 Overheidsvoorlichting: Nieuws uit de Nederlandse Antillen. Spreker: Henk Dennert. 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM III. TROS: 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.07 P-r-r-r-r-T: programma van Har- men Siezen. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Kwink: lichte muziek en actualitieten. (11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Muzikaal VARA-Varia. 13.00 Nws. 13.02 Actuali teiten. 13.05 Gast-vrij. 14.00 Nws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Decor. 15.00 Nws. 15.02 Actualiteiten. 15.05 Elektronisch orgelspel. 15.25 Lichte orkestmuziek en zang. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten. 16.05 Zorro: programma voor tieners. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.02- 18.00 Verzoekplatenprogramma. MAANDAG, 17 APRIL 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teren). 10.20 Sportoverz. 10.50 Bezoek aan de kinderdierentuin. 11.30 Het che misch lab. in de loop der tijden. 12.00- 13.30 Act. en muz. 16.40 Nws. 16.45 Chi nese kookkunst. 17.00 Hebreeuwse en Jiddische liederen. 17.15 Plantenrubr. 18.00-18.05 Nws. (Region, progr.: NDR: 18.05 Act. 18.16 Sportjourn. 18.50 Zand mannetje. 19.00 Act. 19.21 Weekend in Dakar, filmrep. 19.59 Progr. overzicht. WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn-Westfa- len. 18.10 Film .18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 Film. 19.40 Film). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Act. 21.00 Progr. rond Lili Palmer. 21.45 TV-dis- cussie. 22.30 Journ. weerber. en com mentaren. 22.45 Filmrep. 23.30 Nws. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 Film over mensapen. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20.00 Dagboek uit de kath. kerk. 20.15 Filmrep. Aansl.: nws. 21.00 Film. (niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.55 Nws, weerber. en thema's van de dag. iiHiiiiiiiiiiiuaiii 139-31 39. Vlak bij 't verlokkende stuk spek gekomen wentel de de haai zich e<>n halve slag om en hapte toe. Onmid dellijk drong de venijnig scherpe punt van de haak zich verder door 't spek heen en zette zich vast. De haai was gevangen. Dit wilde echter nog niet zeggen dat Sho-Yu nu maar meteen met de bereiding van de haaie- vinnensoep kon beginnen want zo ver was 't nog niet. De haai zat weliswaar aan de haak maar was nog niet binnengehaald. Dit laatste moest nog gebeuren en dat zou nog een heel karwei blijken te zijn. Aan beide kan ten werd er hard aan de lijn getrokken en de haai die izch beet genomen voelde ging gewildig te keer. Het vraatzuchtige dier zwom, voor zover de lijn dat tenminste toeliet boven de waterspiegel omhoog. Hier van maakten de drie man aan 't andere uiteinde van 't touw een dankbaar gebruik en iedere keer dat 't roof zuchtige monster boven de golven uitsprong werd de lijn weer iets verder binnen gehaald. Eindelijk was 't dan zover dat de haai geheel boven water tegen de romp van 't schip aanhing en toen moest er met man en macht getrokken worden. „Passen op dat hij lijn niet doorbijten!" schreeuwde de kok toen de kop van de verscheurende vis boven de verschansing verscheen. Nog even getrokken en toen.... Ja, toen schoot de haak opeens uit de opengesperde bek van het monster. En daar lag de reusachtige haai nu keurig in evenwicht op de rand van de reling te spartelen. 0,0H,ZE ZITTEN VAST f -Xy /V II W0 AH,DAT HAD IK NODIG... J Van onze redactie financiën DEN HAAG De minister van financiën komt met een nieuwe staats lening van 300 miljoen gulden tegen een rente van 6 procent. De koers van inschrijving wordt pas later vastge steld. Op 27 april kan worden inge schreven op de obligaties die duizend eq honderd gulden groot zijn. Beurs notering in Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Met dit nieuwe systeem (het tender systeem) brengt minister Witteveen (financiën) een nieuwtje in de over heidsfinanciering. De inschrijvers im mers op deze lening moeten zelf de koers aangeven waarvoor zij bereid zijn in de lening deel te nemen. Deze koers mag niet beneden 98 procent liggen en mag in geen kleinere fracties dan in achtsten van procenten worden afgerond. Er kan dus naar keuze worden ingeschreven tegen een koers van 98, 98%, 98%, 98%, 98%, enz. Na sluiting Aan de hand van de inschrijvingen zal de minister zo spoedig mogelijk na het sluiten van de inschrijving de koers van uitgifte bekend maken. Allereerst krijgen de inschrijvers die tegen een hogere koers hebben inge schreven dan die welke de minister heeft vastgesteld, hun inschrijving vol ledig toegewezen tegen de door de minister vastgestelde lagere koers. De rest van de lening wordt toege wezen aan hen die precies met hun inschrijfkoers „raak hebben gescho ten". Zij krijgen wat er van de lening dan nog over is. Degenen die beneden de vastgestelde koers hebben inge schreven krijgen niets. ROTTERDAM. Machinefabriek Hensen heeft vorig jaar belangrijk betere resultaten behaald dan in 1965. De exploitatiewinst nam tot tot 2.04 (v.J. 1.30) miljoen. Na aftrek van o.m. afschrijvingen, kosten en belasting bleef een nettowinst over van ƒ511.844 290.872). Het bestuur stelt voor het dividend te verhogen van 5 tot 9 pet. Vorig jaar is in het bedrijf een reorganisatie doorgevoerd, waarvan de resultaten in enkele afdelingen al merkbaar worden. In 1966 werden vele opdrachten geboekt voor de levering van kranen, ook uit het buitenland, hoewel de concurrentie op de Europese markt steeds scherper wordt. Ook voor de afdeling liftenbouw werden belangrijke niéuwè orders ver kregen o.m. van de B.I.P.M. in Pernis en van de A.K.U. De eerste bestelde een installatie die dit jaar zal worden doorgetrokken tot tweehonderd meter boven het maaiveld. Deze installatie is bestemd voor een nieuw te bouwen schoorsteen van 210 meter. Hensen heeft vorig jaar 802.741 ge- investeerd en 907.741 afgeschreven. WEESP (ANP) Rubatex heeft vorig jaar een krachtige stijging van de omzet geboekt. De grotere vraag kon gemakkelijk worden opgevangen door een uitbreiding van de capaciteit. Het exploitatiesaldo daalde tot 297.365 (v.j. 304.651). Na afschrijvingen en voorzieningen resteert een nettowinst van ƒ104.396 84.244). Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 10 tot 12 pet. De export had een groot aandeel in de omzet o.m. door een belangrijke order uit Rusland. Verwacht wordt dat het aandeel van de export verder zal- toenemen. Holl. Melksuiker: winst 11 procent hoger UITGEEST De produktie van de Hollandsche Melksuikerfabriek is vorig jaar 11 pet. gestegen met een enigs zins lagere kostprijs. Daarbij nam de bruto omzet toe met 15 procent bij iets gedaalde prijzen. Het exploitatiesaldo klom van 0.76 miljoen tot 1.13 miljoen. Het bedrijf behaalde een saldo winst van ƒ293.166 (v.j. ƒ269.088), waaruit 15 (14) pet. dividend wordt voorgesteld. De Nederlandse bedrijven van de onderneming hebben vorig jaar goed gewerkt, maar de gang van zaken bij de Franse dochteronderneming beant woordde niet aan de verwachtingen. De vooruitzichten z(jn intussen wat verbeterd. Over het geheel genomen is het lopende jaar tot nu toe bevredigend geweest De directie betwijfelt echter of de lagere verkoopprijzen en de hogere produktiekosten geheel kunnen worden opgevangen. DEN HAAG Prof. dr. J. Zijlstra is met ingang van 1 mei benoemd tot president van de Nederlandsche Bank. Dat is gebeurd bij Koninklijk Besluit van 14 april, op voordracht van de mi nister van Financiën en in overeen stemming met het gevoelen van de mi nisterraad. Prof. Zijlstra werd al op 20 septem ber vorig jaar per 1 mei benoemd tot opvolger van dr. M. W. Holtrop ajs president van de centrale bank. Deze eerdere benoeming werd eind novem ber weer ongedaan gemaakt op ver zoek van prof. Zijlstra zelf. Dit wegens zijn benoeming tot minister-president, minister van Algemene Zaken en mi nister van Financiën. Dr. Holtrop zal dit jaar de pensioen gerechtigde leeftijd bereiken.

De Vallei | 1967 | | pagina 2