Auschwitz-monument onthuld Gloechof«Blij toe, dat ik dit land uit moet" Onderzoek naar structuur van maanoppervlak Roerige Viëtna m-demonstratie in Amsterdam: 4 arrestaties Auto uit de bocht: 1 dode, 6 gewonden 100 duizend keuze uit snaarvormen met Ruim mensen bij plechtigheid Johnson heeft zorgen over demonstraties VINYL Van spionage verdachte Rus heeft „alleen onprettige herinneringen Duitsers vonden naambord van Urker kotter Bankbiljet voelde te dik aan Veertienjarige verdacht van aanrandingen Zeer lastig in Huis van Bewaring NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Speck door jury schuldig geacht Ook aanklachten tegen ziekenhuis en chirurg KROMMENIE Surveyor-3: gewicht bepalen Arm en hand Ruimtesonde „Als een wilde" Moord op 8 verpleegsters Alle lagen Indianen Verwarring Aanklacht Revisie MEISJE AL JAAR BEWUSTELOOS MAANDAG 17 APRIL 1967 HERDENKING VAN ADVERTENTIE een wankele basis heeft gehad. Zelf heeft de officier geen persoonlijk con tact gehad met „mijnheer X", die bij de rijksrecherche de zware beschuldi ging van poging tot spionage had inge bracht. „Ik heb alleen het proces-verbaal van de rijksrecherche daarover gele zen," aldus mr. Kokert. „De feiten daarin waren voor mij zwaar genoeg om het bevel tot arrestatie uit te vaar digen. De arrestatie is gevolgd enkele dagen nadat ik van dit proces-verbaal had kennis genomen. De arrestatie en de verhoren die daarop zijn gevolgd, waren helemaal een zaak van rijksrechercheurs. Daarbij heeft de officier niet de hulp ingeroepen van deskundigen in het spionagewerk. Hoewel de BVD al eni ge tijd de heer Gloechof in de gaten hield, is ook de Binnenlandse Veilig heidsdienst aan de eigenlijke zaak niet meer te pas gekomen. Ook de militaire en andere inlichtingendiens ten zijn buiten de zaak gehouden, wat in deze kringen meer dan ver wondering heeft gewekt. „De justitie had de rijksrechercheurs een briefje in het Russisch meegege ven, waarop stond dat de heren van de rijksrecherche waren en dat zij hem kwamen arresteren. Dat briefje heb ben de rijksrechercheurs de heer Gloe chof verscheidene keren laten zien, toen ze hem gingen arresteren. Deson danks," aldus mr. Kolkert, „verzette hij zich, op zichzelf al een strafbaar feit." „Ook mevrouw Gloechof en de twee de man van het kantoor van Aerflot hebben zich strafbaar gedragen door te proberen de arrestatie te verhinde ren. Het werd toen een hele veldslag daar in de Moreelsestraat, maar ik be grijp dat dit alles aan de emotionele sfeer moet worden geweten, zodat ik daarvoor ook geen verdere vervolgin gen meer zal instellen." DEN HELDER Duikers hebben een naambord van de Urker vissers- kotter „Maartje" opgehaald. Het schip was 23 februari tijdens een hevige storm met vijf man aan boord ver gaan. De duikers van het werkvaartuig „Hydra" vonden de ravage ,die op het wrak heerste te gevaarlijk om naar binnen te gaan. Zij hadden willen na gaan of nog resten van de bemannings leden te vinden waren. TERNEUZEN Een pomphouder in Terneuzen kreeg zaterdagavond arg waan, toen het bankbiljet van duizend Belgische frank, waarmee twee Algerij nen hem betaalden te dik aanvoelde. Bij het wegrijden noteerde hij het num mer van hun auto. Dit ziende, keerden zijn klanten weer om, vroegen het biljet van duizend frank terug on vervolgens met een bil jet van honderd franks te betalen. De pomphouder waarschuwde de po litie in Terneuzen, die er in slaagde de twee mannen op te sporen. Al gauw bleek, dat het biljet van duizend frank, inderdaad vals was. Het waren twee op elkaar geplakte reclamebiljetten van duizend frank, waarop een bepaald ar- artikel wordt aangeprezen. De politie acht het niet uitgesloten dat de aanbie ders dit „plakwerk" vaker hebben ver richt. RIDDERKERK Een veertienjari ge schooljongen uit Ridderkerk is aan gehouden omdat hij sinds Kerstmis acht mishandelingen en drie aanran dingen zou hebben gepleegd. Zijn slachtoffers waren vrouwen en meisjes tussen de veertien en 77 jaar. De jongen, die nogal groot van stuk is, zou vooral een deel van Slikkerveer onveilig hebben gemaakt. Een ernstig kijkende Gloechof ver laat het Huis van Bewaring aan de Casuariestraat in Den Haag. o KONINGSBOSCH Op de verbin dingsweg tussen de Limburgse gemeen ten Echt en Koningsbosch is in de nacht van zaterdag op zondag een per sonenauto met zeven inzittenden uit de bocht gevlogen en tegen een boom ge botst. De achterin gezeten 22-jarige mej. T. Reynants uit Koningsbosch was hierbij op slag dood. De 28-jarige J. Ramakers uit Putbroek is met levens gevaarlijke verwondingen in het zieken huis te Heerlen opgenomen, terwijl de vijf overige inzittenden allen zwaar ge wond naar het ziekenhuis te Sittard zijn overgebracht. 0 Gisternacht om kwart voor een is op Rijksweg 61, nabij de Zeeuwa- Vlaamse gemeente Westdorpe, een per sonenauto tegen een boom gereden. De bestuurder, de sinds een week over het rijbewijs beschikkende 18-jarige T. J. H. uit Baarland, kwam met de schrik vrij, maar zijn passagier, de 21-jarige dokwerker F. J. van Kam uit Goes, kwam om het leven. H. is door de rijkspolitie te Sas van Gent in hechte nis genomen, aangezien hij vermoede lijk onder invloed van sterke drank verkeerde. 0 Op een kruispunt in de Belgische plaats Achel zijn zaterdagochtend twee auto's, waarvan een bestuurd door de 55-jarige C. Meuge uit Rotterdam, met elkaar in botsing gekomen en te gen de gevel van een huis beland. De heer M. overleed tijdens de overbren ging naar het ziekenhuis van Neerpelt. 0 De 83-jarige P. Prince uit Best is vrijdagavond bij het oversteken van de rijksweg Eindhoven-Den Bosch door een personenauto overreden. 0 In Zeeland (in oostelijk Brabant) is zondagmiddag de 17-jarige A. M. van de Hei om het leven gekomen bij een botsing tussen een auto en een mo torfiets. 0 De 11-jarige W. A. Lievense uit Nieuwerkerk is zondag om het le ven gekomen bij een aanrijding op de weg van Bruinisse naar Zierikzee. De 27-jarige mevr. M. J. Neele- mans-Timmermans uit Rotterdam kwam zondag om het leven bij een au tobotsing op Rijksweg 4 onder Nieuw- Vennep (Haarlemmermeer). 0 Op de kruising Benschopperweg - Achtersloot in IJsselstein is zater dagmorgen de zesjarige H. P. Timmer uit IJsselstein om het leven gekomen, toen hij op zijn fiets te weg overstak. De bestuurder van een tegemoetkomen de personenauto kon een botsing niet meer voorkomen. 0 Op de provinciale weg Kesteren- Veenendaal, onder Rhenen, heeft zich zaterdagavond 'n verkeersongeluk voor gedaan, waarbij de 61-jarige wielrijder E. Bosch uit Rhenen om het leven is gekomen. 0 Op de Hoogendijk in de Friese ge meente Menaldumadeel is gister nacht een personenauto tijdens een in haalmanoeuvre op twee tegemoetko mende bromfietsers ingereden. Hierbij kwam een van de bromfietsberijders, de 17-jarige K. Tjitse uit Marsum, om het leven. De andere bromfietsberijder, de eveneens 17-jarige J. Dijkstra uit Marsum, liep ernstige verwondingen op, evenals de bestuurder van de personen auto. 0 De 57-jarige jachtopziener P. Ver meulen uit De Koog op Texel is zaterdagmiddag bij een verkeersonge luk op de Pontweg om het leven geko men. De auto, waarin hij zat, bestuurd door zijn 21-jarige zoon, botste, na het passeren van een auto die voorsorteer de, tegen een verkeersbord. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 4%tot 6 4 MILJOEN DODEN Meer dan honderdduizend mensen uit heel Europa zijn gisteren aan wezig geweest bij de onthulling van het door internationale samenwerking tot stand gekomen monument dat in het vernietigingskamp Auschwitz is opgericht De bank waar u zich thuis voelt! CAPE KENNEDY Wij zullen spoedig vrij nauwkeurig weten hoe veel gewicht de maanbodem in de buurt van de krater Landsberg kan dragen. Tenminste indien de Ame rikaanse ruimtesonde Surveyor-3, die vandaag op weg moet gaan naar de maan het hem opgedragen „graaf werk" goed uitvoert op de maan en de televisieopnamen daarvan de aar de bereiken. De Surveyor-3 heeft ongeveer 65 uur nodig om zijn plaats van bestem ming te bereiken. Die plaats ligt in een denkbeeldige cirkel met een door snede van zestig kilometer, in het oos telijk deel van Oceanus Procellarum (Zee der stormen). Dat doelgebied, en een groot stuk maanbodem er om heen, is een van de plaatsen die de Amerikaanse rijksdienst voor lucht vaart (NASA) heeft uitgekozen als mogelijke landingsterreinen voor as tronauten. „De Surveyor-1 was het oog van de mensheid op de maan", zei Benja min Milwitsky, een van de leiders van deze sterk tot de verbeelding sprekende onderneming, het afgelopen weekeinde, „en Surveyor-3 zal 's men sen arm en hand op de maan zijn." Slaagt de lancering en gaat verder alles goed met Surveyor-3, met inbe grip van de „zachte landing" woens dagavond heel laat of donderdagmor gen heel vroeg, dan zal het nog even duren eer het graafwerk van de Sur veyor-3 kan beginnen. Ingenieurs en andere technici op aarde zullen dan eerst precies willen nagaan hoe de ruimtesonde op de maan terecht is gekomen en ook de televisiecamera's en zendapparatuur op de proef willen stellen. De televisiecamera aan boord van de Surveyor-3 is precies gelijk aan die welke aan boord van de Surveyor-1 in juni van het vorige jaar ongeveer 650 kilometer verderop op de maan 11.150 detailfoto's maakte. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De van spionage ver dachte Rus Gloechof zei gistermiddag bij zijn afscheid van de officier van Justitie, dat hij bijzonder blij was, dat hij het land moest verlaten. „Ik zou niet graag langer in dit land willen blijven", zei hij, „ik zal hier alleen maar- onprettige herinneringen aan overhouden". Bij het huis van bewaring in Den Haag verscheen even later een auto van de Russische ambassade om de Rus af te halen. Dat gebeurde door de heer J. Nikonorof, tweede secretaris van de Russische ambassade, die vrij dagmiddag de heer Gloechof in het huis van bewaring had bezocht. Na een kort bezoek aan de Russische ambassade werd de heer Gloechof naar zijn woning in Amsterdam ge bracht. De ambassade leverde geen commentaar op deze affaire, die voor de Russen zo gunstig en voor de Justi tie zo ongunstig is afgelopen. Mr. Kolkert, de Haagse officier van Justitie, die het onderzoek heeft ge leid, was ervan overtuigd, dat de heer Gloechof een belangrijke en gevaarlij ke spion was. Mr. Kolkert leidde dit af uit de wijze waarop de heer Gloe chof op zijn arrestatie en zijn gevan genhouding had gereageerd. „Hij trad geheel volgens het boekje op", zei mr. Kolkert. „Dat was al di rect het geval bij zijn arrestatie, toen hij zich hevig verzette en luid schreeu wend groot misbaar maakte. In de au to van de rijksrecherche deed hij alles wat geroutineerde spionnen plegen te doen", vertelde mr. Kolkert. „Hoewel hij geboeid was en op de achterbank tussen twee rijksrechercheurs zat, pro beerde hij de zijruiten van de auto in te slaan. Ook trachtte hij onophoude lijk op de voorbank te klimmen om het stuur in handen te krijgen." „Zelfs in het Huis van Bewaring bleef hij te keer gaan als een wilde. Om het heel zacht uit te drukken", aldus mr. Kolkert, „hy gedroeg zich onaange past". De heer Gloechof begon met te zeg gen dat hij "het Huis van Bewaring als lijk zou verlaten indien men hem niet gauw vrijwillig in vrijheid zou stellen. Daarna eiste hij een ruime kamer met bad en toilet. Hij kondigde aan, dat hij geen hap zou eten. Hij verkoos de hon gerdood boven de onmenselijke behan deling, die hij in Nederland moest on dervinden. De eerste dag van zijn verblijf in het Huis van Bewaring weigerde hij ook enig voedsel tot zich te nemen, maar gaandeweg begon hij de tweede dag wat te eten. Tenslotte maakte hij gebruik van het geld, dat de Russische ambassade voor hem had afgegeven en kocht hij wat extra fruit en choco lade in de kantine van de gevangenis. Mr. Kolkert gaf toe, dat het onder zoek tegen de heer Gloechof slechts WARSCHAU Op de plaats waai eejis de treinladingen met mensen binnenliepen, bestemd voor de gas kamers van het concentratiekamp Auschwitz in Polen, is gisteren een monument onthuld ter nagedachte nis van de vier miljoen slachtoffers die in dit kamp zijn vermoord. De oud-gevangene met kampnummer 62933. Josef Cyrankiewiecz, hield een herdenkingsrede. Hij is nu president van Polen. Hij vervolgde: „De vraag rijst hier of zij het Derde Rijk alleen in aard rijkskundige vorm vertegenwoordigt of ook in zijn politieke vorm. Zij die Duitsland de grenzen van 1937 willen geven spreken zich open lijk uit voor een revisie. Zij zweren samen om land te stelen dat aan an deren toebehoort, aan de oevers van de Oder en de Neisse, de Sudeten, Alto Adige". Premier Cyrankiewiecz was van oordeel dat alleen in de Duitse Democratische Republiek (Oost-Duitsland) de juiste conclusies uit de oorlog waren getrokken. Hij keerde zich voorts tegen de regering- Kiesinger, de N.P.D. en de Ameri kaanse aanwezigheid in Viëtnam. As Ook de Russische generaal Petren- ko die destyds het kamp bevrydde 27 januari 1945 hield een toe spraak. De Poolse minister voor de oud-strijders, Janus Wiczorek, knipte 't monument. Daar zal een urn wor den geplaatst niet de as uit de cre matoria. Aan het eind van de plechtigheid trok een lange stoet van familieleden van de slachtoffers en andere aanwe zigen langs het monument, dat in korte tijd was omringd door bloemen en kransen. PEORIA (Reuter) Richard Speek is door een jury schuldig bevonden aan moord op acht verpleegsters. Dat drama speelde zich af in juli van het vorige jaar in Chicago in het zuster huis van een ziekenhuis. Het is nu mogelijk dat de rechter Speek veroordeelt tot de dood op de elektrische stoel, maar hij is niet ver plicht om de aanbeveling van de jury te volgen. Die voegde aan haar uit spraak het advies toe om Speek ter dood te brengen. Het zal zeker nog dertig dagen du ren eer de rechter zijn vonnis velt. Daarna kan Speck dan nog in beroep gaan. Zijn verdediger, die hem door de rechtbank is toegewezen, heeft ge zegd dat hij Speek nog steeds van de elektrische stoel hoopt te kunnen red den. NEW YORK Op zijn ranch in Texas heeft de Amerikaanse presi dent Johnson gisteren gepiekerd over het toenemende aantal betogingen en acties tegen de Viëtnamese oorlog. Een rapport van de FBI bood hem daartoe rijkelijk stof. Het ging over de demonstraties waaraan in New York en San Francisco dit weekeinde naar schatting driehonderdduizend mensen deelnamen. Afgezien van enkele kleine scher mutselingen tussen voor- en tegen standers van de Amerikaanse politiek in Viëtnam, respectievelijk aangeduid met de bijnamen „haviken" en „dui ven", hadden de demonstraties een uitermate ordelijk verloop. In New York trokken de ongeveer 250.000 betogers van het Central Park op naar het gebouw van de Uno, Men sen uit alle bevolkingsgroepen en uit alle lagen van de maatschappij liepen mee. De demonstratie stond onder lei ding van ds. Martin Luther King. Ds. King overhandigde een petitie aan dr. Ralph Bunche, de ondersecre taris voor publieke aangelegenheden van de Uno. In de petitie stond dat de betogers demonstreerden voor de be ginselen van de vrede, zoals die zijn neergelegd in het Handvest van de Verenigde Naties. Voor de mars begon hadden onge veer honderd jongens hun oproepings- kaarten voor de militaire dienst ver brand. Zij riskeren hiermee gevange nisstraf. In San Francisco, de geboorteplaats van de Uno, liepen ongeveer zestigdui zend mensen in de stoet mee, die op trok van het centrum van de stad naar het Kezar-stadion. Bij dit aantal waren ook 35 Sioux-indianen die een bord meedroegen waarop stond: „Bleekgezicht president spreekt met gespleten tong". (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM De maandelijkse demonstratie tegen de oorlog in Viët nam heeft zaterdagmiddag geleid tot vier arrestaties. Bovendien is er een gewonde gevallen door een ongeluk met een auto. Alle arrestanten zijn in de loop van de avond weer op vrije voeten gesteld. Al meteen bij het begin van de op tocht na een herdenking van de so cialistische politicus H. Sneevliet, die in 1942 door de Duitsers werd gefusil leerd deed zich het eerste incident voor. Een groot spandoek met de woor den „Johnson moordenaar" werd ont rold. Onder luid protest van de overi ge demonstranten werd het doek in beslag genomen en werd de jongen, die het droeg, een vijftienjarige scho lier, gearresteerd. Door dit incident liepen de gemoede ren warm. Ernstiger werd het toen de commandant van de mobiele eenheid opdracht gaf de kop van de stoet van de rest af te snijden en te verspreiden. Aanleiding daartoe waren spreekkoren die aan het begin van de uit enige hon derden mensen bestaande rij werden aangeheven en waarin president John son voor moordenaar werd uitgemaakt. Tevoren was duidelijk en herhaaldelijk gewaarschuwd, dat dergelijke kreten niet zouden worden getolereerd. Er vielen rake klappen toen de politie in greep. De rest van de demonstranten mocht de tocht voortzetten op voorwaarde dat de verboden spreekkoren niet weer zouden worden aangeheven. Op de Dam waar de demonstranten die door de po litie uit elkaar waren gedreven, zich al lang weer bij de stoet hadden aan gesloten, kwam het opnieuw tot een treffen. Een aantal mensen rende op het Nationale Monument af. Bij het verlenen van de vergunning voor de optocht was echter nadrukkelijk be paald, dat men de Dam wel mocht oversteken maar dat geen manifestaties zouden mogen worden gehouden. Politiemannen van de mobiele een heid verjoegen de jongelui van 't mo nument, wat bij de organisatoren hef tige afkeer jegens de politie opwekte. Zo zelfs dat later, toen acht politieman nen te paard, die de stoet hadden be geleid, zich opstelden om in rustig tempo naar het hoofdbureau terug te rijden, een van de organisatoren hun „weer groot vertoon van macht" ver weet. Verwarring veroorzaakte achter het monument op de Dam het ongeluk, waardoor een van de demonstranten werd gewond. Een rode sportauto reed op een groep betogers in, en stoof er vandoor zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Behalve de jongen, die werd aange houden wegens het dragen van 't span doek, werden nog drie anderen aange houden, wegens belediging van de po litie. Ook zij werden 's avonds vrijge laten nadat alle gegevens waren ver zameld voor het opmaken van proces verbaal. Gisternacht bleef het bij heen-en- weer-geloop tussen Spui en Leidseplein. De politie was voor deze gelegenheid niet alleen met wapenstokken, maar ook met honden uitgerust. Van de stok ken hoefde geen gebruik te worden ge maakt, de honden kregen af en toe wel wat ruimte. Enkele mensen zouden door de beesten gebeten zijn. Volgens de politie waren de gevolgen daarvan niet ernstig. De politie had wel op alles gerekend. Zij beschikte dit weekeinde ook over het rijdende waterkanon van Den Haag. Noch bij de Viëtnamoptocht, noch 's nachts hoefde men het kanon in stelling te brengen. Het is inmiddels naar Den Haag teruggebracht. Am sterdam en ook Rotterdam krijgen over enige tijd zelf watenkanonnen voor het bestrijden van ongeregeldhe den. O Politiemannen keerden zich zater dagmiddag in Amsterdam tegen Viëtnamdemonstr anten, die on vriendelijke leuzen jegens 't Ame rikaanse staatshoofd hadden ge roepen. Hierbij zijn enige rake klappen gevallen. In het monument zijn alle gruwe lijke facetten van het vernietigings mechanisme van de nazi's bijeeenge- bracht: een granieten schoorsteen, symbool van de schoorstenen van de crematoria, met daarby de ruïne van een crematorium en van een gaska mer. Onder de meer dan honderddui zend mensen die de aangrijpende plechtigheid bijwoonden, was een aantal oud-gevangenen van het con centratiekamp. van wie sommigen de gestreepte kamppakken hadden aan getrokken. Tegen de sombere achtergrond van het kamp Auschwitz was het niet ver bazingwekkend dat de rede van pre sident Cyrankiewiecz in feite een scherpe aanklacht was tegen de West- duitse Bondsrepubliek. Hij verweet de Bondsregering dat zij niet de les sen had getrokken uit het verleden en dat zij de jeugd niets leerde over de misdaden van de nazi's. Hij vroeg zich zelfs af of de Bondsregering eigenlijk niet de geest van het Der de Rijk wilde laten herleven. „De regering in Bonn beschouwt zich nog steeds als de vertegenwoor diging van geheel Duitsland. Ze be weert dat de Duitse Bondsrepubliek de voortzetting is van het Derde Rijk en ze willen de grenzen van 1937 te rug", aldus de Poolse president. (Van onze correspondent ENSCHEDE De heer W. J. B. Versluis uit Enschede zijn dochter Mia is na een operatie aan haar hie len nu al een jaar buiten kennis heeft nu ook een aanklacht ingediend tegen de directie van het ziekenhuis Ziekenzorg en de orthopedisch chirurg dr. E. A. Penrhyn Lowe. Bij zijn aanklacht tegen Ziekenzorg, zegt de heer Versluis, dat het perso neel op onverantwoorde wijze te werk is gegaan. De chirurg zou al voor de operatie bemerkt hebben dat er iets met Mia aan de hand was. Hij heeft echter toch geopereerd. De heer Versluis had vorige week al een aanklacht ingediend tegen de nar- cotiseur, dr. B. P. de Planque. Deze zou bewust met defect materiaal heb ben gewerkt. gezien op tv? Nu in KLEUR bekijken t bij uw woning inrichter i

De Vallei | 1967 | | pagina 9