Veenendaals dagblad Premier De Jong's woorden tamelijk goed ontvangen Gelegenheidsfiets Buiten Den Uyl ziet weinig in „nobel stuk99 WIJ 1000 CALTEX Dol paard rende tot deur van Drakensteyn Frankrijk wil uitbreiding Oosteuropese contacten Moed Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei inde EINDELIJK GEBEURDE ER EENS WAT... Gevangenen ontvlucht Bij regeringspartijen en werkgevers veel waardering voor nuchtere terughoudendheid Bende pleegde 35 inbraken ITALIAANSE PSYCHIATERS IN STAKING mmmm Wisselvallig Jongen in kist gestikt Vogeldorp GULDEN GEWONNEN IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL (met 160.224 geldprijzen]. KONING KOMT OP BEZOEK PANIEK Kleuter verdronk in wasketel Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 19 APRIL I967 4le JAARGANG Twee scholieren uit Ermelo verschenen dinsdag bij Drakensteyn met een zelfgebouwde „happy-fiets", compleet met ooievaar en baby. Van onze correspondetn DELDEN De veertienjarige F. H. Welschen uit Delden is gestikt nadat hij zichzelf al spelend had opgesloten in een kist die in de hal van zijn ouder lijk huis stond. Toen zijn ouders des avonds laat thuiskwamen, vonden zij het kind. Doktershulp baatte niet meer. Tuigen lijk is het weinig meer dan een buurtschap of vlek en vergeleken met het paar dozijn roeken, die in de spichtige eiken naast het landhuis hun tenten hebben opgeslagen, kan bij menige andere nederzetting dezer kraaivogels gerust van een stad wor den gesproken. Zulke kolonies tellen vaak honderden nesten en wie daar dichtbij woont, kan in het voorjaar en gedurende de verdere broedtijd zijn plezier wel op, want het is een la waaierige samenleving, zonder egards voor anderer gevoelens. Ge hebt dan het mooie van de zwarte vogels met hun sterke blauw-violette glans gauw afgekeken. Reeds in de loop van februari lossen de winterse gezel schappen, die op akker- en weide grond foerageerden, geleidelijk op en keren terug naar het oude woonoord, waar ze de door storm gehavende nesten beginnen op te knappen. Dit zijn alle vogels van het derde kalen derjaar en ouder. Daarbij treden vaak meningsverschillen op luidruchtige wijze aan de dag en als ze elkaar een twijg (steeds afgerukt en niet van de bodem opgelezen) afhandig kunnen maken, laten ze dit niet. Heel de dag klinken scheldwoorden en protesten; tegen de tweede helft van april, wan neer de eieren gelegd worden en de wijfjes gaan broeden, wordt het mis baar en spektakel wat minder, maar toch blijft het de ganse zomer rumoe rig. Ook is het niet geraden zonder paraplu onder de bomen te lopen. Overigens zijn die roeken huwelijks- getrouwe vogels, want een paar blijft voor het leven of althans zeer lang samen. 19 april '67 A. B. WIGMAN VW»^AAAAA<VVVS'S^VVVV,>/VV*A/>/\/VSAAA/*/>AA/* EDE De Edese politie heeft in sa menwerking met die van Wageningen, een inbrekersbende opgerold, die de afgelopen vijf maanden 35 inbraken (34 in Gelderland en een in Zuid-Hol land) heeft gepleegd. Na enkele maan den speurwerk konden worden ingere kend H. (33 jaar) en M. (20) uit Wa geningen en N. (20) uit Bennekom. (Zij zijn opgesloten in Ede), alsmede een broer van N. uit Bennekom en V. uit Wageningen, die in Wageningen zyn ingesloten. De mannen hebben de 35 inbraken bekend. Op hun strooptochten gebruikten ze auto's, die ze hadden gestolen. Drie auto's reden ze na gebruik bij Wage ningen de Rijn in, uit vrees dat de wagens, indien ze de politie in handen zouden vallen, aanwijzingen zouden op leveren. De mannen hadden het voorzien op brandkasten in fabrieken, enz. Ze gin gen zo ruw te werk, dat ze vaak voor duizenden guldens schade aanrichten. Ook stalen ze goederen uit geparkeer de auto's. De bende is actief geweest in de volgende plaatsen: Ede, Wageningen, Arnhem, Scherpenzeel, Wijk bij Duur stede, Doesburg, Putten, Nunspeet, Woerden, Wolfheze, Barneveld, Ame- rongen, Bunschoten, Driel, Dodewaard en Harderwijk. Vrijdag zullen de man nen worden voorgeleid voor de officier van Justitie te Arnhem. ROME. In Italië zyn gisteren de artsen van de psychiatrische kli nieken voor onbepaalde tijd in sta king gegaan om aan eisen voor ho gere salarissen en betere arbeids voorwaarden kracht bij te zetten. Met hetzelfde oogmerk staken al de artsen van de gewone ziekenhuizen en de ziekenfondsen. Intussen heeft de onafhankelijke bond van spoorwegpersoneel, waar bij een minderheid van dit personeel is aangesloten, een staking van 24 uur aangekondigd die vanavond moet beginnen. De andere bonden willen eerst het resultaat van het 'opende overleg met de regering afwachten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regeringsverklaring van premier De Jong is bi} de rege ringspartijen en bij de werkgevers in zeer goede aarde gevallen. De socialis tische oppositieleider, drs. J. M. den Uyl, had er weinig goede woorden voor over. „Ik heb zelden zo'n nobel stuk gehoord. Het leek wel een bezinnings bijeenkomst in de Tweede Kamer", zei hij. D'66, de nieuwe partij, die een grote re democratisering van onze politiek en meer openheid nastreeft, had giste ren, volgens overleefde parlementaire traditie, geen enkel commentaar. Dit zelfde geldt voor de fractievoorzitter van de ARP, mr. B. W. Biesheuvel. Het overlegorgaan van de drie vak centrales NVV, NKV en CNV kwam vandaag bijeen om de rege ringsverklaring te bespreken. Na af loop van deze vergadering zou een commentaar worden gegeven. De realistische toon en de nuchter heid van de regeringsverklaring wor den over het algemeen erg gewaar deerd. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers vindt het verheugend dat het nieuwe kabinet het herstel van on ze economie en de groei van de wel vaart voorop willen stellen. Het is vol gens het Verbond zeer belangrijk dat het kabinet de werkloosheid in sommi ge delen van ons land, zonodig met nieuwe middelen, wil bestrijden. Het Verbond is minder enthousiast over de paragraaf die betrekking heeft op de hervorming van de structuur van de onderneming. De regering moet niet vooruit willen lopen op de advie zen van de Sociaal-Economische Raad en zij moet zich laten inlichten over de praktische kanten van dit vraag stuk, aldus het Verbond. Het Nederlands Katholiek Werkge vers Verbond was op dit punt posi tiever in zijn beoordeling. Het vond dat premier De Jong „verstandige taal" over dit probleem had gespro ken, De r.k. werkgevers waren boven dien blij met de toezegging, dat er een wetsontwerp zal komen inzake ga ranties aan het bedrijfsleven tegen po litieke risico's bij vestiging in ontwik kelingslanden. De eerste indruk van het Protes tants Christelijk Werkgevers Verbond over de regeringsverklaring was: gun stig. Het is een zakelijk stuk, dat ge tuigt van een wijze terughoudendheid. De protestantse werkgevers vonden belangrijk dat de nieuwe regering gro te aandacht wli geven aan de vergro ting van onze weivaart en aan de ver betering van ons welzijn. Zij vonden het bovendien van belang dat het ka binet aandacht wil geven aan een be leid op langere termijn. Voor de regeringsverklaring en het commentaar van enige fractie leiders zie men pag. 5. ADVERTENTIE De heer L. Soons Witte de Withstraat 19 Eindhoven Q Het merendeel van de Scherpenzeel- se raadsleden heeft zich gisteravond nogal misprijzend uitgelaten over de houding van de bewoners van 't Doorn boomspark. Deze bungalowwijk wordt voornamelijk bevolkt door mensen uit alle delen van het land, die in het Gel derse-Valleidorp zyn neergestreken om rust te vinden. Die rust wordt ernstig in gevaar gebracht, zo menen zij, door het in de omgeving van hun woonwijk regelmatig repeterende muziekkorps „Caecilia", waarover al het nodige te doen is geweest en nu ziet men weer be ren en wolven op de weg doordat in een pand dat aan hun woonwijk grenst 'n snackbar wordt Ingericht. Scherpen- zelers zijn doorgaans beste mensen, maar kom niet aan „hun muziek" en wanneer een te goeder naam en faam bekend staande snackbar wordt beti teld als een vermaakscentrum van twij felachtige aard, dan strijkt men de oor spronkelijke bewoners weer tegen de haren in. De Doornboomsparkbewoners zijn vrijwillig naar Scherpenzeel geko men en deze stap vraagt tevens hun aanpassing aan de plaatselijke omstan digheden. Dit is koning Mahendra van Nepal, die met koningin Ratna van 25—28 april een staatsiebezoek aan Neder land zal brengen. (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE Een Bussumse kelner van 26 jaar heeft gisteren op Lage Vuursche voor de sensatie van de week gezorgd. Compleet met wild wapperend servet uit de linkerzak van zyn smokingjasje, reed hy 's middags tegen half één op een op hol geslagen paard door de tuinen van kasteel Drakensteyn. Het was de heer André Gorel, die de gasten bedient van een van de vele voortreffelijke restaurantjes bij het kasteel. Zijn rit bekocht hij met een gescheurd jasje en een paar kale schoenen, maar heel Lage Vuursche en naar later bleek ook de onthutste paleiswacht en de marechaussee hebben erom gegild. Het was allemaal gistermorgen be gonnen. In de manege Libertas aan de Hilversumse Gijsbrecht zette de 25- jarige Dieni Meeuwis uit de Huygens- straat 18 haar voeten in de stijgbeu gels van de drie jaar oude ruin Davie. Het paard stapte door de bossen rich ting Lage Vuursche. Met vaardige hand leidde de kleine berijdster, die al sinds haar vijfde jaar paard rijdt, het dier over de zandpa den naar het pittoreske plaatsje. Paard en berijdster kregen dorst. Voor Davie was er een bak water, Dinie Meewis streek neer op het terrasje te genover kasteel Drakensteyn en bestel de koffie. Toen het tijd werd om op te stappen liet Davie het afweten. Het paard be gon, kennelijk nerveus geworden door de drukte bij het kasteel, te steigeren; het liet zijn berijdster niet in het za del klimmen. Dinie bleef proberen Davie strekte de achterbenen en het meisje viel en verwondde haar linker hand. Dat was het moment waarop de kel ner André Gorel zijn witte servet in de linkerzak van zijn smokingjasje stak. „Paardrijden kan je niet, meis je", zei hij terwijl hij Dinie op de been hielp. „Ik zal het je wel eens even la ten zien", waren zijn woorden, en ter wijl hij zijn clientèle aan zijn collega overliet, besteeg hij Davie. Davie nam zijn nieuwe berijder niet, begon te steigeren en rende in ge strekte draf de oprijlaan van kasteel Drakensteyn op met de kelner in het zadel. De marechaussee, die iedereen moet tegenhouden, bleek niet bestand tegen het forse geweld van één paar- dekracht en moest met lede ogen toe zien hoe de inmiddels op hol geslagen Davie met een snelheid van zo'n veer tig kilometer per uur de poort door rende, richting kasteel waar een Prin ses haar baby verwacht. De telefoon in zijn wachthuisje was zijn enige toeverlaat. „Een paard", meldde hij aan zijn wachtcommandant, „een op hol geslagen paard en kel ner". Er rees paniek. Paleisrechercheurs en marechaussees renden hun kwar tieren uit, maar het kwaad was al ge schied. Een briesende Davie, de neus gaten wijd uiteen, de ogen schichtig, stond al voor de brug die rechtstreeks toegang geeft naar de paar meters verder gelegen voordeur van het kas teel. Voorovergebogen, de handen in manen, zat de kelner, één met zijn paard, want ook bij hem stonden de PARIJS In de regeringsverklaring die premier Pompidou gisteren in de nationale vergadering heeft voorge lezen staat dat Frankrijk blijft streven naar betere betrekkingen met de Oosteuropese landen. De premier gaat in juli naar Moskou en presi dent De Gaulle zal in juni een be zoek aan Polen brengen. Pompidou zei dat de verdere ont wikkeling van de Europese gemeen schap nog veel inspanning zal vragen. De Franse regering zal op dit stuk enkele initiatieven nemen. Zij wil ko men tot fusie van de EEG met de an dere gemeenschappen Euratom en EGKS, en tot harmonisering van de politiek op het gebied van belastingen, energie en transport. De economische expansie van Frank rijk is iets afgenomen, voornamelijk als gevolg van de economische terug gang in Duitsland en Engeland De regering zou geleidelijk de prij zen vrijgeven en maatregelen treffen ter waarborging van de werkgelegen heid en ter vergemakkelijking van de omscholing van arbeiders. Volgende week zal de regering een wetsontwerp voor een agrarische her vorming indienen. Bijzonderheden hier over verstrekte de premier niet. Pompidou zei dat na negen jaar werken Frankrijk nu militair en poli tiek volkomen zelfstandig is. Frank rijk blijft bevriend met Amerika ook al keurt het zijn optreden in een zeker deel van de wereld af. neusgaten wijd uiteen en de ogen schichtig. Davie wendde de steven, zag af van de toegangsdeur en rendde op een keu rig onderhouden perk met paarse en rode hyacinten af. Dat was het mo ment waarop de kelner eieren voor zijn geld koos, de voeten uit de stijg beugels trok en met een forse sprong op de plavuizen terechtkwam. Nadat het dier door een marechaus see was gevangen, wandelde de kel ner terug naar het hotel, met het paard aan de teugel. AMSTERDAM Midden op het drukke Surinameplein aan de zuid westkant van Amsterdam zijn gisteren drie gevangenen ontsnapt uit een cel auto. Samen met zes anderen zouden zij naar het huis van bewaring in Haarlem worden overgebracht. Van geen van de drie is vannacht een spoor gevonden De negen gevangenen kwamen uit het huis van bewaring aan de Amstel- veenseweg. Zij hadden hun eigen kle ren aan en hadden al hun spullen bij zich. Zoals gebruikelijk verzorgde de parketgroep van de rijkspolitie in Am sterdam het transport. Eén van de gedetineerden moet een soort sleutel bij zich hebben gehad waarmee hij het slot van de auto kon openen. Dat was bij het instappen niet gecontroleerd. Op het Surinameplein niet ver van het huis van bewaring waar de reis was begonnen, vloog ineens de deur van de celauto open. Vier van de ge vangenen sprongen eruit en zetten het op een lopen. De parketwacht die het transport begeleidde achterhaalde één van de vluchtelingen. Na een korte schermutseling had hij hem in bedwang en bracht hij hem terug naar de auto, waarin de overige vijf door een andere oppasser werden stilgehouden. De drie andere uitbrekers stoven op het Surinameplein een groot ver- keerscircuit waarop het altijd druk is verschillende richtingen op. In de drukte waren zij zeer snel buiten be reik van de bewakers. Zij verdwenen in de vele straten die op en bij het Suri nameplein uitkomen. Het is wel zeker dat het ontvluchte drietal niet in Amsterdam is gebleven. Een rug van hoge luchtdruk, die een uitloper vormde van een gebied van hoge barometerstanden tussen de Azoren en Ierland, trok de afgelopen nacht over ons land. Tijdens opklaringen en weinig wind daalde op vele plaatsen de tempera tuur in de thermometerhut tot 1 a 2 graden onder het vriespunt, terwijl aan de grond plaatselijk 4 graden onder nul gemeten werd. Aan de noordflank van het hoge- drukgebied trekt een depressie onder IJsland langs oostwaarts, waarmee zachtere en vochtiger lucht naar de Britse eilanden wordt getranspor teerd. De voorste begrenzing van deze lucht is tot Schotland en Midden- Engeland doorgedrongen. Morgen zal de depressie boven het noorden van de Noordzee en Zuid- Scandinavië aankomen. Tijdens de nacht zal ons land zich in de zach tere lucht bevinden, zodat er geen nachtvorst meer zal voorkomen. Mor gen overdag stroomt achter het kou front van de depressie weer koelere lucht binnen. Een en ander zal met regen of motregen gepaard gaan, waarbij de wind toeneemt uit weste lijke richting. Wat men allereerst in het nieuwe ka binet-De Jong moet prijzen is de moed van deze ministers, want de taak die zij op hun schouders geno men hebben is wel uitzonderlijk moeilijk. Daarom was de toon waar in de regeringsverklaring van giste ren gesteld was eigenlijk nog belang rijker dan de inhoud. Begint men met moed die hoop rechtvaardigt of is het meer de moed van de wan hoop? Begint men met de nu bekende gege vens op een rijtje te zetten, dan Is het inderdaad een opsomming om huilend bij weg te lopen. Tekort over het lopende jaar: een forse twee mil jard gulden oftewel ruim één mil jard meer dan dr. Vondeling op Prins jesdag 1966 had begroot. Minimaal tekort over 1968: meer dan een mil jard; waarbij minimaal dan wil zeg gen: als men zou doorgaan op de oude voet, dus zonder extra voorzie ningen waarom de situatie op dit ogenblik dringend vraagt. En in de derde plaats: het tekort op de lopen de begroting is zo groot geworden omdat de belastingopbrengsten bitter zijn tegengevallen, logisch gevolg van bedrijfssluitingen en een met duizenden toenemend aantal werklo zen. En er is geen minister ter we reld die zal kunnen voorspellen hoe het met de conjunctuur en dus ook met de belastingopbrengst zal gaan in 1968. Een triest begin voor een kabinet dat over een aantal niet zo ervaren mi nisters beschikt. Daarom mag men zeker ook de nuchterheid prijzen, waarmee premier De Jong en zijn collega's de problemen tegemoet zijn getreden. Er staan in de regerings verklaring geen schokkende, tot de verbeelding sprekende maatregelen aangekondigd er wordt zelfs heel weinig concreets in aangekondigd. Wat wil men ook van mensen die nog maar zo kort minister zijn en dan voor een dergelijke chaos ko men te staan? Maar wat er wel in staat, als richtsnoer van het komen de beleid, wekt vertrouwen, want het is de altijd juist gebleken stelregel dat men geen gulden kan uitgeven, als men geen gulden heeft. Die gul den zal dan eerst verdiend moeten worden. Kan dat op dit ogenblik? Waarschijn lijk niet. Er moeten maatregelen ge nomen worden om de werkloosheid te bestrijden en waar mogelijk de bedrijvigheid te doen toenemen. De Limburgse mynen moeten eerder sluiten en dat gaat geld kosten, de textielindustrie moet op de een of andere manier uit de moeilijkheden worden geholpen, de bouwnijverheid moet weer op gang komen, de scheepsbouw heeft een injectie no dig, de wegenbouw mag niet achter op raken, de voorzieningen voor de recreatie kunnen niet te lang wach ten, wil dit land nog leefbaar blijven en ga zo maar door. Allemaal zaken die geld en in vele gevallen extra geld vergen. Geld dat eigenlijk niet beschikbaar is en (nog) niet is ver diend. Het zal dus moeten neerkomen op be zuinigingen in de overheidssector enerzijds en lastenverzwaringen an derzijds. Dat zyn zaken die geladen zijn met politieke sentimenten en daarom opschudding teweeg zullen brengen. Het kabinet wil zich eerst op deze concrete maatregelen ver der bezinnen heel verstandig. Maar we zijn wel benieuwd welke nuchtere daden er zullen volgen na de nuchtere woorden van gisteren. Voorlopig zijn we blij te kunnen con stateren dat de moed der ministers niet de moed der wanhoop ls. HEERENVEEN De dertien maan den oude Tjalke Gerrit, het jongste kind uit het gezin Vooistra te Heeren veen, is in een wasketel gevallen, waarin vijftien tot twintig centimeter water stond. De moeder was buiten bezig met het ophangen van de was. Toen ze binnen kwam, zag ze het kind in de ketel. Ze rende met het kindje naar buiten, dat door een juist passerende automobiliste werd meegenomen naar het ziekenhuis. Bij aankomst daar bleek het kindje reeds te zijn overleden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1