Doornboomspark in opspraak in raad van Scherpenzeel Nieuw zwembad en veren igingsge bouw aan de Willaerlaan De heer L. W. Mijnders heeft schriften vol aantekeningen Te min....? Toch vijfde leerkracht voor school Allerhande in Ouwehand EERST MUZIEKTENT, NU SNACKBAR Baviaantje Kraanvogel I De jodenhaat is j ouder dan f woord I antisemitisme AGENDA U HET „Ik heb me altijd voor veel geïnteresseerd" 1 BURGERLIJKE STAND Aanvulling van politiekorps Geen geld Spijtig Concurreren LEERSUM Ou<l-W ageningen zong voor oud-Veenendaal WOENSDAG 19 APRIL 1967 SCHERPENZEEL „Het Doornboomspark is bezig zich van de gemeenschap af te zonderen, het is daarom wel eens goed dat er een frites-zaak in de buurt komt", zo reageerde de Scherpenzeelse wethouder J. van de Ham (CHU) in d,e raadsvergadering van gisteravond op het standpunt van het liberale raads lid mevrouw A. Zwaan-den Hertog, die had aangevoerd dat zij de bezwaren van de bewoners van het park tegen de vestiging van een snackbar aan het Oosteinde in grote lijnen deelde. Zij stond geheel alleen in haar mening, want uit de woorden van de overige raadsleden werd duidelijk, dat zij de bezwaren van de Doornboomsparkers niet aux sérieux namen. Door middel van een handtekeningenactie hadden de bewoners van het park er bij het college op aangedrongen af te zien van de voorgestelde vestiging van een snackbar in de kruidenierszaak van de heer W. van Middendorp. „Tegen een dergelijk ver maakscentrum van twijfelachtige aard hebben wij ernstige bezwaren", zo stond er ongeveer in hun bezwaarschrift te lezen. „De hele zaak zie ik als een fu tiliteit", zei de heer Hk. Berends (gemeentebelangen) en de heer G. Aarsen (PvdA) die aan het begin van de vergadering door de burgemeester werd beëdigd, riep schertsend uit: „We zullen het hele park afzetten met prikkel draad, dan weten de mensen tenminste zeker dat ze rust hebben „Het bezwaarschrift is overtrok ken", zo stelde burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg toen het voorstel aan de orde kwam om de exploitant van de snackbar, de heer H. J. Rustenhoven, het winkelhuis waarin nu de heer Van Middendorp nog woont en dat eigendom van de gemeente is, te verhuren. Mevrouw Zwaan vatte de diverse bezwaren van de park-bewoners in het kort samen, maar de raad bleek niet in het minst te overtuigen. Toen het voorstel onder de hamer doorging bleek dat ook mevrouw Zwaan haar standpunt had gewijzigd, want zij stemde niet tegen. Het Doornboomspark, een nieuw bouw-wijk aan de oostkant van het dorp, waar in hoofdzaak „import" woont kwam opnieuw ter sprake in verband met de verplaatsing van het oefenlokaal van de muziekvereniging „Caecillia". Deze verhuizing staat al enkele jaren op de nominatie, maar besprekingen met de muziekvereni ging en met de N.V. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten bleven steeds steken. Nu kwam het college met een voor stel, dat niet door alle raadsleden werd toegejuicht maar dat de ver plaatsing van het gebouwtje, zoals zou blijken, toch tot een feit maakte, „Er moet nog een bedrag van f 10.700.overbrugd worden", zo stond er in het voorstel te lezen. Het Bouwfonds had zich in principe be reid verklaard het oefenlokaal voor f5.900.van de muziekvereniging te kopen. Van dit bedrag zou Caecilia f 2.400.- laten vallen, terwijl de ge meente zich garant zou stellen voor een bedrag van dezelfde grootte. „Ik heb een jaar geleden al in de raad gezegd, dat de hele kwestie de gemeente geen geld mag gaan kos ten, maar nu wil men toch een gro te uitgave gaan doen, terwijl men al leen maar als bemiddelaar optreedt. Ik ga met veel pijn met het voorstel akkoord, want ik zie geen andere mogelijkheid", zo luidde het stand punt van de heer G. van Rootselaar (CHU). De burgemeester: „U moet die bij drage van de gemeente zien als een subsidie aan de muziekvereniging..." De heer Aarsen kwam met een heel ander aspect op de proppen. „Het trottoir ligt op de grond van de muziek en als de grond verkocht wordt zal de gemeente toch eerst het stuk trottoir moeten kopen..." „Goed dat ik gewaarschuwd ben", was de reactie van de burgemeester. De heer J. H. E. Sterk (SGP) kon digde aan tegen te zullen stemmen omdat hij er bezwaar tegen had dat er geld uit de gemeentekas aan deze zaak zou worden besteed. Ook de heer Aarsen dacht er zo over. „Ik ben niet van plan f2400.- aan het Bouwfonds te geven, vooral wanneer je bedenkt welke hoge prijzen ze voor hun huizen berekenen..." Het bleef bij deze twee tegenstem mers. Burgemeester Hoytema was er verheugd over dat de meerderheid van de raad zich achter het voorstel schaarde. „Als het niet gebeurd was zouden we weer jaren moeten gaan sjaggeren om de zaak rond te krij gen. De muziektent zal nu worden verplaatst naar de Willaerlaan, ten noorden van het zwembad. De totale kosten van sloop en nieuwbouw be dragen f 28.701.-. Mevr. A. ZWAAN-DEN HERTOG (VVD) ülleen geldlening aan te gaan van f 50.000.- bij de Bank van Nederlandsche Ge meenten. „Het resterende bedrag zul len we uit eigen middelen moeten be talen", verduidelijkte de burgemees ter. Hij kon tevens de toezegging doen, dat er volgende week al met de werkzaamheden begonnen zal worden. Volgens een mededeling van de burgemeester waren er achttien in woners ontheven van de verplichting rioolafvoerrechten tè betalen, omdat was gebleken dat de huizen die zij huurden door de eigenaars niet op het riool waren aangesloten, hoewel ze dat verplicht waren. In dat op zicht waren ze in gebreke gebleven en de burgemeester stelde hen dan Voor een bedrag van f 62.800.- zal het Edese aannemersbedrijf Rose- boom de Prinses Margrietlaan gaan verlengen. De raad besloot ter fi nanciering van dit project een vaste J. A. v. d. HAM (CH) zondagsrust O. VAN ROOTSELAAR (CH) met pijn Op debavianenrots van Ouwehands Dierenpark bruist het weer van leven. Nu het voorjaar zich heeft aangekon digd is er bij één van de wijfjes al een jong geboren. Alle andere vrouw tjes zitten dagelijks druk „kwebbe lend" om de kraamvrouw heen, die trots haar baby laat zien. Vader-ba- viaan, een kanjer van een aap, houdt de nieuwgierige opgroeiende jeugd op een afstand, soms met een grauw en een snauw, soms dobr een pak slaag uit te delen. Kortom het is een fan tastisch schouwspel deze rakkers van het oerwoud bezig te zien. In Ouwehands Dierenpark wil men de dieren zo natuurlijk mogelijk laten leven. Géén tralies, géén hekken, hoog stens een waterpartij tussen dieren en bezoekers. Van de lilford-kraanvogels was alleen het vrouwtje gekortwiekt. Het mannetje kon nu vrij rondvliegen boven het park en dat was telkens weer een belevenis. Maar nu is hij al drie dagen weg en niemand begrijpt waar de prachtige vogel zich kan op houden. Hij kwam tot nog toe steeds weer bij z'n vrouwtje terug. Zou iemand hem gevangen hebben? ook al gerechtelijke maatregelen in het vooruitzicht, als zij zich niet als nog zouden laten aansluiten. „Er zit iets scheef", zei de heer Van Bruggen (PvdA). Hij wees er op, dat huiseigenaars die woningen hadden verhuurd door de mazen van het net glipten, terwijl zij, die een ei gen huis bewoonden wel werden aan geslagen. „Het is juridisch nu een maal niet anders mogelijk" ant woordde wethouder Van de Ham, „maar beschouwt u de hele zaak maar als een tijdelijke overgangs maatregel". „Ondertussen gaat er op deze manier een bedrag aan rioolaf voerrechten voor de gemeente ver loren", merkte de burgemeester spij tig op. De heer Aarsen was van mening, dat de gemeente in dit opzicht de hand in eigen boezem moest steken. „Hier is een fout gemaakt die de ge meenten een paar honderd gulden kost". En met die fout bedoelde hij het feit dat de desbetreffende ge meenteambtenaar onvoldoende toe zicht zou hebben gehouden op de ver plichting tot aansluiting op de riole ring. „We zijn soepel geweest, om dat het allemaal nog erg nieuw was", merkte wethouder Van de Ham ten slotte over dit onderwerp op. Tussen de debatten door maakte de burgemeester bekend dat er aan de Willaerlaan een nieuw diep zwem bad zal worden gebouwd. „We moe ten bij de tijd blijven, ons bad moet zo modern mogelijk zijn, zodat we kunnen concurreren met 't nieu we bad van Leusden". „Als u wilt concurreren, dan moet het bad haast wel op zondag open zijn" zo reageer de de heer Aarsen onmiddelijk. Daarop stelde de burgemeester dat openstelling op zondag moeilijkhe den gaf wat de personeelsbezetting betreft. „Er moet op zondag toezicht en controle ijn en als daar mensen aan het werk zijn kan de zondags rust in gevaar komen..." Toen wethouder Van de Ham zich in het debat mengde ontstond er een felle woordenstrijd tussen hem en de heer Aarsen. „U kent onze mening, laten we het er niet verder over hebben, want dit punt is helemaal niet aan de orde", stelde de wethou der. „Het gaat om het principe; open Heden, woensdag LEERSUM Damlust, 20 uur: lezing „Vondsten in het nieuwe land van het IJsselmeer". BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Raspoetin". Morgen, woensdag AMERONGEN Dorpshuis, 14 uur: bijeenkomst NWH, demonstratie „Lekkere Hapjes". Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Naar aanleiding van het optreden van de gitarist-zanger Paul Armand op zaterdagavond j.l. in garage Hogen- doorn, wilde ik gaarne in onderstaand ingezonden stuk mijn visie geven op de m.i. voorgewende verontwaardi ging van het jeugdige publiek over voornoemd zanger. In de ruime werkplaats van een be kend garagebedrijf te Veenendaal had den zich zaterdagavond j.l. enkele honderden jongeren verzameld om te dansen op de door de beatgroep W.O.?W. geproduceerde geluiden. Ik ben van mening, dat deze groep, naar mate de avond vorderde, meer succes had, dan de van radio en t.v. bekende zanger Paul Armand, die vooral de laatste tijd door zijn lied „Ben ik te min?" in het nieuws gekomen is. De ze, aanvankelijk met stormachtig ge juich ontvangen protestzanger, werd aan het eind van zijn repertoire nau welijks een applaus gegund. Zeker, Armand heeft zijn best ge daan. Velen hebben ervan genoten uit zijn mond het vuil te horen, dat ze zelf slechts in groepsverband op straat en in automatieken spuien. Wanneer ze het dan iemand voor de microfoon, ten overstaan van een groot publiek, horen doen, verloochenen ze zich en fluiten hem uit, omdat hen de spiegel voorgehouden wordt. Ze hebben van Armand genoten, die terwijl hij alle „heilige huisjes" om ver trapte zijn „programma", onder luide protesten uit de zaal, vergenoegd voortzette en, omdat hij nu toch een maal bezig was „en passant" ook maar even de godsdienst een knauw meende te moeten geven. Het publiek wist wie er kwam en het was besloten zijn fatsoen ten toon te spreiden en bij zijn tweede optre den had het zich dan ook volkomen op de „gore taal" afgestemd, waarbij de waarheden, die toch onmiskenbaar in zijn songs verborgen zitten, aan de oren voorbij gingen. Natuurlijk kan men niet iedereen over een kam scheren en er waren er genoeg, die oprecht verontwaardigd de zaal verlieten, toen hij in zijn lied te gen het Christendom hun God op een gruwelijke manier lasterde. Als hij maar een greintje respect voor wat velen heilig is in zijn lijf had, had hij deze songs achterwege gelaten, hoe wel ik ervan overtuigd ben, dat hij hiermede geen godslastering voor had. En-fin al met al was het een avond vol sensaties en ik kan met de beste wil van de wereld niet begrijpen, hoe men er toe komt uitgerekend deze knaap voor de jeugd van Veenendaal te laten optreden. Armand zal nu elders de schenen beurs trappen, maar in Veenendaal zal hij na zijn „afgang" van zaterdag nimmer weer voor het voetlicht ver schijnen. Dat blijft voor hem voor al tijd gedoofd en daar heeft hij dan ook om gevraagd. Ondanks alles mag ik hem wel, die Armand. Hij is eerlijk en staat ten minste niet te huichelen. Wat dat be treft kunnen vele nog wat van hem leren... P. J. de Vries, Rhenen. G. AARSEN (P.v.d.A.) beëdigd of dicht op zondag, het personeels probleem komt pas later aan de or de", riep de heer Aarsen nog voor dat de burgemeester met een ferme tik een eind aan dit gesprek „buiten de agenda" maakte. De heer G. van Kampen (AR) had er bezwaar tegen dat de heer J. H. Jans, keurmeester bij de Vleeskeu ringsdienst, tot keurmeester-opzich ter zou worden bevorderd. „Ik vind vind het overdreven", merkte hij op. „Er zijn twee keurmeesters bij de dienst en nu wil men de heer Jans opzichter maken over zijn collega..." De heer Van Kampen was evenals de burgemeester en enkele andere raadsleden nogal bezorgd over dat de Keuringsdienst momenteel met te korten werkt. De burgemeester schreef dit onder meer toe aan de gevolgen van mond- en klauwzeer en het daaruit voortvloeiende exportver bod. Tenslotte ging het AR-raadslid toch overstag en de heer Jans zal te zij ner tijd door het college benoemd worden tot keurmeester-opzichter. Aan het eind van de vergadering deelde mr. Hoytema mee, dat er een akkoord was bereikt over de bouw van 12 bejaarden woningen aan de Burg. Royaardslaan, die in twee blokken van twee en in twee blokken van vier zullen gerealiseerd. Dit jaar zal er wellicht nog met de bouw wor den begonnen. Er bestaan ook plannen voor de bouw van een groot clubhuis aan de Willaerlaan, tussen het zwembad en het gemeentelijk sportterrein. De burgemeester kon er nog weinig con crete mededelingen over doen. „Het wordt een verenigingsgebouw dat voor vele doeleinden geschikt zal zijn", zo merkte hij tenslotte op. Mevrouw Zwaan informeerde bij de rondvraag opnieuw naar de open stelling van het zwembad op zondag. „Kunnen we daar toch weer eens over gaan praten?" „Als twee ande re leden van de raad u steunen kunt u met een voorstel voor de dag ko men", was de laatste opmerking van de burgemeester. VEENENDAAL De heer L. WMijnders heeft een geheugen op papier. In talrijke aanteken- schriften heeft hij een groot aantal gegevens over de meest uiteenlo- pende onderwerpen vergaard. An- dere schriften heeft hij gevuld met een verzameling aantekeningen over één onderwerp. En telkens als hem een bepaald onderwerp belang in- boezemt - vaak doordat 't regelma- tig in het nieuws komt duikt hij in zijn schriften om „de voorraad" aan te vullen. Dat heeft hij ook gedaan met het probleem van wat hij zelf noemt Ahasverusde wan- delende jood, of Israël en de vol- ken." Daarover wil hij met ieder- een spreken, om op die manier zijn gedachten aan anderen over te brengen. Het is de moeite waard om zijn mening te weten. „U kent natuurlijk het verhaal van Ahasverus, de Jood, die Chris- tus weigerde te helpen en daarom E gedoemd werd eeuwig over de aar- E de te zwerven", zegt de heer Mijn- ders, „maar dat verhaal is natuur- E lijk niet letterlijk te nemen. Ahasve- E rus is niet een Jood, maar beduidt E het gehele Joodse volk. De Joden zijn door hun gehele geschiedenis E gedoemd geweest te zwerven over i de aardbodem, niet alleen na de val E van Jeruzalem, maar dat zwerven begint eigenlijk al bij Abraham, die op zoek moest naar een nieuw va- E derland. De Joden zijn alle eeuwen door vervolgd geweest, ook door ve- E le christenen. Zelfs in ons land wer- I den ze meer geduld, dan geacht. De reden daarvoor was dat men de joden de schuld gaf van de kruisiging van Christus en dan blijkt dat we dit feit net zo min begrijpen I als die Frankische koning, die toen hij het verhaal van de kruisiging hoorde uitriep: „Was ik er maar ge- weest met mijn Franken". De ko- ning dacht dat het dan niet gebeurd i zou zijn, maar hij wist dan ook Joden niet, heer Jezus, die u kruis- ïïiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiimiiiiii= OVERBERG Het personeel van de School met de Bijbel aan de Haar- weg is thans uitgebreid met een vaste vijfde leerkracht, de heer Hermsen uit De Steeg. Deze onderwijzer heeft zijn benoeming aanvaard en zal per 1 juni a.s. in dienst treden. Door diverse om standigheden heeft de aantrekking van een vaste vijfde leerkracht later plaats gevonden dan in de bedoeling lag. Des ondanks is mevr. Van Essen-Roelofs op verzoek van het hoofd der school de heer Bos, deze post blijven waarne men. Bij het uitzaaien van bepaalde zaden moet men ten volle rekening houden met de meest geschikte zaaitijd en de ze is voor diverse gewassen nogal ver schillend. Zo kan bijv. Lathyrus reeds vroeg in 't voorjaar worden gezaaid, goudsbloemen eveneens. Daarentegen behoren de Papavers, Godetia en Balse- minen, die als jonge plant een veel ge ringer weerstandsvermogen bezitten te gen koude nachten en voorjaarskoude, nooit voor mei in de volle grond te wor den gezaaid. Bij groenten zien we het zelfde. Ik stel als voorbeeld: spinazie kan reeds in februari - maart worden gezaaid, snijbonen en slabonen nooit voor mei. Talrijke mislukkingen van uitgezaai de zaden zijn een gevolg van de om standigheid, dat ze in een verkeerde tijd werden gezaaid. Vroeg zaaien in de open grond is zeer beslist af te ra den. Een liefhebber met ervaring weet dat wel en oefent geduld, al valt dat niet mee! Voordat met het uitzaaien wordt begonnen moet de aarde goed fijn gemaakt worden, het zaad mag nooit met grove grondkluitjes bedekt worden. Diep zaaien is in de regel on gewenst. Theoretisch geldt, dat de zaadkorrel even diep gezaaid moet worden als ze dik is, maar zoals dat meer met dergelijke regels gaat, in. de praktijk komt er niks van terecht. Het best kan men zaaien op een zwoele of op een regendreigende dag. Al duurt het uitzaaien enkele dagen langer dan men wenst, wacht gunstig weer af. Mocht na het zaaien een dro ge periode intreden, dan vooral niet gieten, want dit bevordert het kiemen zo goed als niet en op de bovengrond vormt zich bij gieten een vaste korst waar de fijnere kiemplantjes heel moei lijk door heen kunnen komen. Het kie men der zaden gaat heel ongelijk. Er zijn zaden, die, wanneer het weer eind april-begin mei meewerkt, binnen acht dagen gekiemd zijn, maar er zijn er ook die er soms wel twee a drie weken voor nodig hebben. Laat u zich niet ontmoedigen wanneer het wat langer duurt en laat u niet verleiden om in de grond te gaan wroeten. Dit zou wel heel funest zijn.. De diverse bloemvakken, zoals die in gazons worden aangebracht, hetzij rond, ovaal, vierkant of lanwerpig, kun nen in belangrijke mate bijdragen tot verfraaiing van de tuin. In het voor jaar prijken ze met de kleurige bloe menweelde van tulpen of hyacinten, of wel met violen of vergeet-mij-nietjes, in de zomer zijn het rode Geraniums, rode Salvia's of veelkleurige zaai- of knolbegonia's, waarmee de perken of vakken beplant worden. Ook zien we veel perken of vakken met rozen be plant. Te veel perken of te veel bor ders komen echter het aanzien van de tuin niet ten goede. De aanwezigheid van één perk rode Geraniums te mid den van een mooi gazon geeft in kleine re tuinen dikwijls zelfs een veel mooier effect dan meer tegelijk. Groenblijvende heesters kunnen in de maand april het best verplant worden. Ik bedoel hiermee o.m. de Rhododen drons, de Aucuba's, Hulst, Evonymus, etc. Denk er wel om dat de groenblij vende heesters steeds met een vaste wortelkluit verplant moeten worden, dus er moet zoveel mogelijk aarde aan blijven. Met Rhododendrons wordt nog al eens getobt. Men mag deze maar niet zo zonder meer in de grond zetten. Het is een eerste vereiste dat er in en om het plantgat voldoende veen grond, turfmolm en oude mest komt. Is het een poos aanhoudend droog weer, geef de pas geplanten dan een flinke hoeveelheid water. Wanneer de bolgewassen, tulpen, narcissen, hyacinten, etc. zijn uitge bloeid, dan de zaadknoppen wegne men. Doet men dit niet dan worden de bollen uitgeput en bloeien 't volgend jaar niet meer. Bij de hyaciiiten wor den de uitgebloeiden eraf gestroopt. In dien mogelijk moet men deze gewas sen nog laten staan, doch heeft u de plaats waar ze bloeiden nodig om er andere soorten planten op uit te plan ten, dan moeten ze worden opgenomen en op een plekje worden ingekuild al waar het loof rustig gaat afsterven. Het inkuilen doet men op een schaduw plek. Aldus behandeld zullen ze het volgend jaar weer bloeien. Indien men een mooi grasveldje of gazon wil hebben dan moet men veel maaien. Hoe korter het gras gehouden wordt, des te beter is dat voor de grasmat. Vergeet ook vooral de voe ding niet! Zorgt dat de bemesting in orde is. U moet nu eens om u heen kijken, er staan thans diverse heesters en sierboompjes in bloei. Mocht u mis schien ook zullen fraai bloelende hees ters in de tuin willen hebben, dan kunt u deze thans alvast noteren. Diverse planten raken uitgebloeid, vooral in een rotstuintje is dat het ge val. De uitgebloeide bloemen direct verwijderen, anders vormen deze zaad en putten de planten hierdoor uit. ten." Zo bestond reeds lang, voordat het woord uitgevonden was het an- ti-semitisme. We zien dat al bij de Farao, die het joodse volk tot sla ven wilde maken en bij Haman, die het uit wilde roeien. De grootste verschrikking daarvan hebben we echter gezien in de laatste oorlog, toen alleen al van de 140.000 Neder landse Joden er 110.000 vermoord werden. In het licht van het anti semitisme moeten we ook de ge beurtenissen zien, die zich regelma tig afspelen in de staat Israël; de jonge staat waar de joden zich met oneindig veel moeite en zelfopoffe ring genesteld hebben, die ze bijna meter voor meter hebben moeten E veroveren, maar waar de moeilijk- E heden nog steeds niet opgelost zijn. Het is voor mij de vraag, of ze E deze staat werkelijk zullen kunnen behouden. De moeilijkheden worden steeds groter en waarschijnlijk zal de tijd de beste bondgenoot van de Arabieren zijn. Reeds nu overwegen zoals ik laatst in een krant las, veel E jongeren om te emigreren naar de Verenigde Staten. Of de vorming van de staat Israël E een politieke gebeurtenis is, of een vervulling van de profetieën, zoals sommigen menen, ik kan het niet zeggen. De Bijbel is geen naslag- boek om de toekomst van de staat Israël te voorspellen. Velen menen dat de massa der Joden bekeerd E zal worden tot het Christendom, an- deren zijn het daar niet mee eens, ik weet het niet. Het is ook de E vraag of de vestiging van de Staat Israël het begin van een grote op- I bloei van het Jodendom inluidt, of 1 dat men juist het einde van de Jo- den ziet," aldus de heer Mijnders. De heer Mijnders deed zijn ver- haal in zijn flatje in het Bejaarden- I centrum „De Engelenburgh", waar hij sinds enkele jaren woont. Voor die tijd woonde hij altijd in Apel- doorn. Daar was hij een der anima- E tors van 't verenigingsleven van de hervormde kerk, deed hij aan evan- E gelisatiewerk en was hij voorzitter E van de kiesvereniging van de Staat- kundig Gereformeerde Partij („niet niets af van de versregel ,,'t zijn de iiiiiiimiiiitiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiimimiiiiHiiiiuiimiiiiiiiiiiii omdat ik zo'n verenigingsman ben, maar als je eenmaal ergens in zit willen ze je overal voor hebben en je verzaakt je plicht als je altijd „nee" zegt," meent hij). Hij is nu 73 jaar en reeds acht jaar gepen sioneerd bij de grote houthandel in Amsterdam, waaraan hij het beste deel van zijn leven gegeven heeft. Voor deze houthandel reisde hij het hele land af, meestal per trein. Vroeger, ver voor de oorlog, ge beurde het meermalen, dat hij een hele week van huis was. „Als ik dan in een hotel zat en ik was klaar met het schrijven van mijn rap porten, dan ging ik zitten lezen. Al tijd zorgde ik voldoende lectuur bij me te hebben. Ik heb altijd periodes gehad, waarin ik achter elkaar veel over hetzelfde onderwerp las; de onderwerpen veranderden echter ie dere paar maanden. Ook toen maak te ik reeds aantekeningen over ge beurtenissen, die me interesseer den, of noteerde ik zinsneden van boeken, die ik onthouden wilde. De meeste heb ik nog. Ook in de trein zat ik nadat ik mijn rapport afge schreven had dat deed ik altijd in de trein meestal te lezen," aldus de heer Mijnders. Zijn hobby levert nu goede vruch ten op. De bejaarden, die regelmatig in het OCB-gebouw komen kennen hem wel. Reeds enige malen heeft hij een inleiding gehouden. Vaak plotseling, omdat de spreker van die middag niet kwam op dagen. De eerste maal, dat hij plotseling inviel was het met het voorlezen van een boekje, dat hij toevallig in de zak had, omdat hij het aan de eigenaar terug moest geven. „Dat was voor mij niet moeilijk, want ik had vroeger vaak gedeclameerd." Nu zorgt de heer Mijnders er al tijd voor een schrift in de zak te hebben op de bekende dinsdagse ont- spanningsmiddag. Als er geen spre- i ker komt, valt hij wel in, het be- j stuur rekent er al op. Over de Jo- den heeft hij reeds zo'n inleiding ge- j reed en de bejaarden kunnen er op i rekenen deze eerstdaags voorge- j schoteld te krijgen. De heer Mijn- j ders zet zijn licht niet onder de korenmaat. iiiHimiiiiimiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiii Geboren: Rijk, z.v. A. J. van Vulpen en A. M. Geijtenbeek; Geertruida En- gelina, d.v. W. Jonkers en M. P. Har deman; Frangois Jacobus, z. v. E. Meindertsma en M. J. de Jonge; Ro bert Patrick, z.v. J. N. van den Hoo- genband en M. A. Agerbeek; Gerrit, z.v. G. E. van den Bos en B. A. Bleijenberg. Overleden: D. Rozeboom, 95 jaar, geh. gew. met J. J. Kroeze. Gehuwd: W. Schoo (Hilversum) en W. J. van Hussel; G. B. van Zetten (Amerongen) en W. van Geijtenbeek. Vestigingen: Fam. G. Z. Jol, Kon. Julianalaan 80, gekomen uit R'dam; Fam. C. J. Broers, Pr. Irenelaan 4, gekomen uit De Bilt. Verhuisd: Fam. L. Albers, Rijks straatweg 217 naar Middelweg 63. Vertrokken: Dhr. J. van Dijk, Traai- weg 8 naar Rheden, Velp, Schonenberg singel 5. VEENENDAAL Voor de Veenen- daalse bejaarden hebben dinsdagmid dag een 50-tal leeftijdgenoten uit Wa- geningen onder de bekwame leiding van de heer Van Leersum een zeer enthousiaste uitvoering gegeven. De grootste prestatie van de bejaarden was zeker het volledig a capella zin gen van alle liederen, waarbij ze steeds goed op toon bleven, misschien wel dank zij de steun van de dirigent, die zelf over een mooie stem beschikt. De gebrachte zangnummers werden afgewisseld met voordracht en schets jes, die ook bijzonder goed gespeeld werden, vooral met veel durf. Het ap plaus bewees wel dat zowel zang als voordracht in de smaak viel. Het was een fijne middag voor de bejaarden. Volgende week dinsdag 'is er een brei- en praatmiddag en op dinsdag 2 mei volgt de laatste ontspanningsmid dag van dit seizoen. Nog niet zo lang geleden besloot de directie van Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg in Rhenen de enorme witkopgier volledige vrijheid te geven. Tot voor kort huisde deze grote roof vogel in een grote gazen kooi. Inmiddels heeft de verhuizing van de gier plaats gevonden. De vogel zit nu op een eilandje midden in een gro te vijver. Op dat eilandje staat een gezellige boschage met in het midden een lommerrijke boom. Dagelijks kan men de gier nu op één van de boom takken zien zitten. Héél rustig zit de vogel daar om zich heen te kijken, alsof hij ergens in de wildernis zit uit te rusten van één van zijn rooftochten. Vlak onder hem zwemmen de zwa nen en de eenden en zoeken de flamin go's naar voedsel. Ook de kleine zwaantjes en eendjes dartelen rustig onder de vlijmscherpe klauwe:. van de witkopgier. De vogel is niet gevaar lijk voor zijn gevederde vrienden. Dat is kort te verklaren, daar hij een ka davereter is en niets om een levende „hap" geeft. De witkopgier gaat ook op stap. Hier en daar neust hij in het dieren park nieuwsgierig rond. Het kan zijn dat een argeloze bezoeker plotseling voor hem staat. Maar niemand be hoeft bang te zijn. De gier was deze week al zo brutaal, dat hij een kijkje ging nemen bij de wolven, maar de directie heeft daar echter een stokje voor gestoken, in het belang van de veiligheid van de vogel. De wolven mochten eens honger hebben Intussen heeft de gier voor een nieuwe attractie gezorgd, waarvan al menige bezoeker heeft genoten. LEERSUM Gisteren is het politie korps te Leersum uitgebreid met een derde man. Het is wachtmeester rijks politie der eerste klas, de heer W. Sijp uit Schaesberg in Zuid-Limburg.

De Vallei | 1967 | | pagina 3