Veenendaals dagblad GENERAALS WILLEN POSITIE VAN KONING VERSTEVIGEN Over politici nog niets bekend Werk gaat gewoon door Mr. Van Hall: van plan om heen te gaan Buiten Premier De Jong noemt berichten onjuist Kamer debat levendiger na moties Korter werken bij Hollandia Wol en Kousen Ontploffend gas verwoest huis WIJ 1000 CALTEX Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Openbaar leven in Athene geheel stilgelegd Aller ogen zijn gericht op. inde Koud weer IN VEENENDAAL Eventueel ook ontslagen GULDEN GEWONNEN Geruchten i.v.m. rapport over Amsterdam A Geen top bij de begrafenis Adenauer '▲1 nrJM EUVRE MfcLK1 NIJMEEGS OUDERPAAR ERNSTIG GEWOND Op Cy p rus thans 128 doden Prinses Margriet bezocht zuster op Drakensteyn ■fBH 99 Pinksterbloem ZEVEN VRAGEN VERKIEZINGEN REGERING KREEG HET VERTROUWEN Gift van Paus tegen honger Eén vluchteling gearresteerd .;.y X-X IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL (met 160.224 geldprijzen!. Bur. voor redactfe en administratie: Prins Bemhardlaarr 28. Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adrn.). 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VRIJDAG 21 APRIL 1967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent 4le JAARGANG GRIEKS LEGER GRIJPT MACHT Terwijl opnieuw geruchten over zijn aftreden de ronde deden, koutte bur gemeester mr. G. van Hall in het Amsterdamse Havengebouw met Miss Singapore. De heer J. N. Strijkers, directeur van de V.V.V., staat tussen hen in. LONDEN In Athene heeft een radiostation van het leger vanmorgen be kendgemaakt, dat de militairen de macht in Griekenland hebben overgenomen krachtens een koninklijk besluit, getekend door koning Constantijn, zijn minis ter-president en het kabinet. Volgens de uitzending, die te Londen werd beluisterd, is de maatregel geno men „ter handhaving van de openbare orde". Het Griekse leger heeft de macht te middernacht overgenomen. Alle voertui gen moesten de straten van de stad verlaten en het publiek werd gewaarschuwd geen levensmiddelen te hamsteren. In de uitzending, afkomstig van de legerzender in de hoofdstad, werd verder gezegd, dat de effectenbeurs van Athene gesloten was. Over het lot van 's lands politici is met geen woord gerept. Waarnemers in Londen maken uit het koninklijk decreet op dat het leger met de staatsgreep de positie van de 26-jarige koning en die van de interim- regering wil versterken tegenover de leider van de Unie van het Centrum, de voormalige premier George Papan- dreoe, die in 1965 na een geschil met de koning aftrad. Sinds 78 dagen werd de regering «e- leld door premier Panajotis Canello- poelos. De korte mededeling, die vanochtend om tien over half zes door de radio werd gedaan, vermeldde niet, of de staatsgreep vreedzaam is verlopen. Al le telefoon- en telegraafverbindingen met Athene zijn verbroken. Vluchten tussen Londen en Athene werden on middellijk afgelast. De legerradio zei, dat de Griekse stafchef vandaag een radiorede zal hou den. Niet duidelijk werd of de radio hiermee de vier weken geleden be noemde stafchef admiraal Avegeris be doelde, of de stafchef van het leger, luitenant-generaal Gregorios Span dl- thalds. Volgens de radio hadden de koning, de eerste minister en de minister van Binnenlandse Zaken in een decreet ver klaard, dat bepaalde delen van de grondwet in gevaar waren gekomen. Telefoonverkeer met Griekenland is onmogelijk. Het Griekse telecommuni- catiepersoneel is donderdagmorgen vroeg voor 24 uur gaan staken om kracht bij te zetten aan looneisen. Bij de in aanbouw zijnde uitbrei- breiding van de Centrale Merweha- ven te Dordrecht, is de 34-jarige opper man C. Kusters donderdag van een stelling op een enkele meters lager ge legen stookvloer gevallen. Hij werd zo danig gewond, dat hij tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleed. T\eze naam is meestal voor onze Cardamine van de wei misleidend en prematuur, want als Pinksteren laat valt thans 14 mei en soms nog wel mid. juni vinden we niet veel meer van die paarsblauwe crucifeer- tjes in bloei Sommige weilanden heb ben al medio april een lila kleur door deze welige tooi, doorgaans voor 't gou den beslag der paardebloemen. Toe passelijker en haast evenveel door de plattelandskinderen gebruikt, is de naam koekoeksbloem, want omtrent die tijd maakt zich deze vogel luid ruchtig bemerkbaar. Men schreef hem het z.g. koekoeksspog toe, dat als een blazig, speekselachtig schuim veel op de pinksterbloemen voorkomt, maar dat afkomstig is van een cicade het schuimbeestje als bescherming voor de larven. Het valt tot op zeke re hoogte te vergelijken met de ho ningdauw, die bladluizen op de plan ten afzetten. Onze pinkster- of koekoeksbloem wordt door de jeugd bij bossen ge plukt doch afnemen doet zij met, daar zorgen zaad, wortelknolletjes en uit lopers voor. Zij was eens waardig voor het gedicht „May-queen" van Tennyson, waarin het zieke meisje zich pinksterbloem en koningin van het feest waant. Echter, zo zegt mijn oude plantenboek pathetisch, dit ar me menschenbloempje was niet zo goed toegerust tegen de ongunst van lot en leven als het echte bloemen kind, dat den steel ombuigt en het stuifmeel goed beschermt, als regen of wind het haar lastig maken...." De naam Cardamine prateuse komt van het Griekse kardamine, zinspelend op de gelijkenis met de crucifeer „karda- man". Ook gekweekt als z.g. dub bele pinksterbloem zien we haar in vele tuinen. 21-4-'67 A. B. WIGMAN (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM „De overledene kan uit de beste bronnen berichten, dat hij niet is overleden". Dat zei burgemeester Van Hall ons gisteren spontaan en ongevraagd in het Amsterdamse Havenrestaurant, waar hij een ontmoeting had met miss Singapore Zijn opmerking sloeg op kranteberichten, waarin werd gemeld, dat mr. Van Hall had besloten heen te gaan, omdat zijn beleid door de commissie-Enschede minder gunstig zou zijn beoordeeld. De commissie stelt, zoals bekend, een onderzoek in naar de ongeregeldheden van een jaar geleden in Amsterdam. „Ik ben druk aan het werk om de belangen van de stad te behartigen", zei de burgemeester. „Ik ken de in houd van het rapport-Enschede abso luut niet. Ik heb geen enkel voornemen om mijn ontslag in te dienen". De geruchten, dat hij al een brief zou hebben geschreven, waarin hij zijn ontslag zou hebben gevraagd, wees mr. Van Hall lachend van de hand. „Als ik zo'n brief had geschreven, was ik nu niet volop aan het werk". Na zijn ontmoeting met Miss Singa pore, moest mr. Van Hall snel naar zijn ambtswoning om een bijeenkomst by te wonen van het college van B. en W. met de hoofdcommissaris van politie, P. A. Jong. „Door al het druk ke werk hebben de wethouders nog steeds geen kennis kunnen maken met de nieuwe hoofdcommissaris. Dat moet vanavond gebeuren", aldus mr. Van Hall. Ook minister-president De Jong heeft gisteravond in de Tweede Kamer de berichten over een ontslagaanvraag van mr. Van Hall onjuist genoemd. Hy deelde mee dat het eerste tussenrap port van de commissie-Enschede ein digt met zeven beleidsvragen. Daarop moet het kabinet nog een antwoord ge ven. Als dat is gebeurd zal het tussenrap port, vergezeld van een nota, worden gepubliceerd. Over de onlusten in Am sterdam zei de premier: „De ontwikke ling in de hoofdstad wordt door de re gering nauwlettend gevolgd". De voorzitter van de Bond van chris telijke politie-ambtenaren, D. Rook, heeft juist gisteren in een hoofdartikel in het orgaan van zijn bond fikse kri tiek op het beleid van burgemeester Van Hall geoefend. „Niet de politie is er schuldig aan dat er niet eerder is ingegrepen bij de wanordelijkheden in de hal van het PREMIER DE JONG geen ontslagaanvrage O Amsterdamse Centraal Station maar de burgemeester van Amsterdam", al dus de heer Rook. Hq vond, dat het vacuüm in de ge zagsverhouding in Amsterdam weer eens in zijn volle duidelijkheid was ge demonstreerd. Hij vroeg zich af hoe lang het nu weer moet duren voordat de politie de gelegenheid krijgt om haar eigenlijke taak naar behoren te kunnen vervullen. Griekenland bevindt zich in een stormachtige politieke periode op het moment van de staatsgreep van het le ger. Over een maand zouden nationa le verkiezingen worden gehouden. Op het ogenblik treedt Panajotis Ca- nellopoelos op als premier. Hij is de leider van de rechtse Nationale Radica le Unie (E.R.E.). De koning benoem de hem op 3 april tot premier. Dit be sluit wekte de woede van de andere partijen op. Canellopoelos, die er niet In slaagde een vertrouwensvotum van het parle ment te krijgen, ontbond vrijdag het parlement en schreef verkiezingen uit. Maar de ERE, die het beter deed dan sommigen hadden verwacht, zal ver moedelijk toch niet voldoende stem men krygen voor een meerderheid. Dat zal het leger wellicht aangezet hebben de macht over te nemen. De benoeming van Canellopoelos heeft in Athene en Saloniki reeds geleid tot demonstraties, waardoor tientallen de monstranten gewond werden. Recht- sen en linksen vochten, nadat ex-pre mier Papandreoe de beschuldiging had uitgesproken, dat met de verkiezingen zodanig geknoeid zou worden, dat de E.R.E. er de voordelen van £v>u "pluk ken. Hij sprak diezelfde beschuldiging uit na de stembuszege van de E.R.E. in 1961. Oud-premier George Papandreoe, leider van de machtige Centrum Unie en in zijn hart anti-monarchist, zou zondag te Saloniki een begin maken met zijn verkiezingscampagne. Vele hoofdofficieren van het leger zijn voor de jonge koning Constantijn en zijn Deense vrouw, koningin Anne- Ma rie, en tegen de politici van het land. De favoriete leuze van Papandreoe is: „De koning heerst, maar het volk regeert". De 80-jarige Papandreoe en zijn zoon Andreas, die de dagelijkse leiding van de partij heeft, verwijten de koning sinds lang bemoeienissen met de poli tiek. Daardoor verloor Papandreoe zijn premierschap in 1965, toen hij een hoog lopend geschil met de koning kreeg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met een aantal mo ties van de oppositie is gisteren einde lijk de emotie in het Tweede-Kamer debat gebracht. Het inhaken van de socialistische fractieleider, drs. J. M. den Uyl op de voorstellen van D'66 werd een openlijke vrijage. De pogin gen van de anti-revolutionaire fractie voorzitter, mr. B. W. Biesheuvel om zich na anderhalf jaar beleid-Cals nu toch nog een beetje onafhankelijk ten opzichte van het kabinet-De Jong op te stellen, werden ontmaskerd door de oppositie. Het resultaat was een eens gezind front van de vier regeringsfrac ties, KVP, VVD, ARP en CHU, dat alle moties om hals bracht. Het kabinet-De Jong kreeg daarmee de verwachte vertrouwensultspraken aan het slot van het debat, dat op een gegeven ogenblik zo levendig was, dat de liberale fractievoorzitter mr. E. H. Toxopeus uitriep: „Ik dacht dat lk een teach-in bijwoonde." Men zie verder elders In dit num mer. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft donderdag 10.000 dollar geschonken voor het wereld-voedselprograr in verband met zijn oproep voo. tensievere strijd tegen honger, ar moede en sociale onrechtvaardigheid in de wereld. CONSTANTIJN leger beveelt WASHINGTON President Johnson zal zich in geen enkele andere Europe se hoofdstad ophouden, wanneer hij naar Bonn gaat, aldus is door bet Wit te Huis bekendgemaakt. In officiële Amerikaanse kringen is verder te verstaan gegeven, dat John son besprekingen zal hebben met Duit se leiders. Men sluit echter de moge lijkheid uit van een topconferentie of van bilaterale besprekingen met de an dere staatshoofden of regeringsleiders, die de begrafenis van dr. Adenauer zullen bijwonen. Grote portretten van Adenauer be heersten gisteren de voorpagina's van alle Westduitse kranten. „Die Welt" gaf een geheel aan het leven van Adenauer gewijd supplement van 32 pagina's uit. in een ohdertekend bericht uit Bonn, heeft het Russische règeringsblad Iz- vestia Adenauer „een ridder van de koude oorlog" genoemd, die een „wraakzuchtige en militaristische" po litiek voerde. Communistisch Oost-Europa reageert overigens op de dood van Adenauer met een mengsel van beheersing, kri tiek en grommende erkenning van zijn politieke allure. Radio Moskou beperkte zich tot een feitelijk bericht over de dood van Adenauer en voegde er geen commen taar aan toe. De Bulgharse radio en de Albanese radio brachten het bericht van de dood van Adenauer pas gistermorgen. Het Oostduitse persagentschap ADN, ken schetste het leven van Adenauer als een „dat gericht was tegen de belan gen van Duitsland". Radio-Praag daarentegen zei, dat Adenauer „onmiskenbaar een politieke persoonlijkheid was, opmerkelijk door het feit, dat hij zijn politieke weg ont wikkelde toen hij 73 jaar was". VEENENDAAL Weer slaat het spook van de werktijdverkorting toe in Veenendaal. Met ingang van maandag 24 april a.s. zal het grootste deel van de werknemers van de Wol- en kousenfabriek „Hollandia" aan het Verlaat een werktijdverkorting van 50 procent krijgen. Het betreft hier ongeveer 200 arbeiders. In totaal weiken bijna 300 mensen bij Hollandia. Het moet niet uit gesloten worden geacht, dat de verkorting, die voorlopig voor zes weken zal worden aangevraagd na die tijd nog verlengd zal worden. Ook is het waar schijnlijk, dat er een aantal ontslagen zullen vallen. De regeling, die de vak bonden voor het personeel hebben kunnen bereiken is minder gunstig dan indertijd bereikt is bij de Scheepjeswolfabrieken. maar steekt toch gunstig af bij wat in andere bedrijven, elders in het land, bereikt is. In ieder geval is zij hoger dan de normen, die de c.a.o. aangeeft De moeilijkheden bij de Hollandia zijn van structurele aard binnen het concern Clos Leenbruggen nv, waar van de Hollandia sinds een aantal ja ren een onderdeel vormt, Evenals bij de Scheepjeswol het geval ls worden ook hier de moeilijkheden veroorzaakt door een te grote voorraad aan industriega rens, waarvan de markt kennelijk over verzadigd is. Van de werktijdverkorting is het personeel van de breierij en de technische dienst uitgezonderd. De uitkering, die de directie zal ge ven, boven de uitkering, die via de so ciale wetgeving door de arbeiders ont vangen zal worden, is voor de werkne mers van 23 jaar en ouder een aanvul ling tot 100 procent van het netto-loon, terwijl de werknemers die jonger dan 23 jaar zijn 95 procent ontvangen. De CAO geeft voor kostwinners een recht op aanvulling tot 90 procent en voor niet-kostwinners een recht op 80 pro cent. De directie gaat dus respectieve lijk 15 en 10 procent boven hetgeen bij contract verplicht is. Bij de Scheep jeswolfabrieken werd indertijd een ak koord bereikt, waarbij alle lonen tot 100 procent aangevuld werden. De heer H. W. Hannink, districtsbe stuurder van de „Eendracht", de bij het NW aangesloten bond van werkne mers In de textielnyverheid, zei: „Ik ben niet ontevreden over de regeling, die getroffen is. Natuurlijk hadden we graag een geiyk akkoord bereikt, maar dat zat er gezien de akkoorden die gesloten zijn bij arbeldsverkortlngen elders in het land niet in. We zijn als vakbond vrij redelijk te spre ken over de manier, waarop het over leg met ons gepleegd is. We hebben deze week twee dagen vergaderd met de directie en hoewel we graag 100 procent voor het gehele personeel gehad hadden, betekent dit toch reeds een grote som voor de di rectie van het bedrijf. De onderhande lingen zyn in een goede openheid ge voerd, al zijn ze van beide zijden ste vig geweest. Geen der beide partijen heeft echter geprobeerd de andere met drogredenen tot zijn standpunt over te halen", aldus de heer Hannink. „De CAO spreekt over kostwinners en niet-kostwinners, maar we hebben bereikt, dat die groep, die redelijker wijs als kostwinner aan te merken is de personen van 23 jaar en ouder hun volledige netto-loon beuren. Dit vinden we een van de positieve punten in de resultaten van de onderhandelin gen", meent de vakbondsbestuurder. NIJMEGEN Uit een lekke leiding stromend gas heeft vannacht in de Eri castraat te Nijmegen een arbeidershuis, bewoond door het acht leden tellende gezin Van Well, in een puinhoop veranderd. Bij de ontploffing, die in de wijde omgeving honderden ruiten deed sneuvelen, liepen de heer en mevrouw Van Well ernstige verwondingen op. Zij verkeren evenwel niet in levensgevaar. Twee kinderen werden naar buiten geslingerd en kwamen op straat terecht. Hun vader en moeder, alsmede vier broertjes en zusjes, werden door buren uit het puin bevrijd. Uitgezonderd het echtpaar Van Well, dat in een zieken huis is opgenomen, liep niemand noe menswaardig letsel op. BAZEL De Zwitserse charter maatschappij „Globe Air" deelt mee, dat twee van de vier overlevenden van de vliegramp op Cyprus, in het zieken huis overleden zijn, waardoor het aan tal slachtoffers gestegen is tot 128. LAGE VUURSCHE Prinses Mar griet is giseren op kasteel Drakensteyn geweest, waar zij prinses Beatrix heeft bezocht. Prinses Margriet bracht haar bezoek aan Drakensteyn na in het zie kenhuis De Lichtenberg in Amersfoort te hebben gewerkt. Prinses Margriet werkt enkele malen per week als hulp verpleegster in De Lichtenberg. AMSTERDAM Een van de drie ontsnapten uit een arrestantenwa gen in Amsterdam, de 27-jarige F. B., is gearresteerd op het station van Cuyk in Noord-Brabant. Hy zou daar naar kennissen zijn gegaan, maar hij werd opgevangen door een wachtmeester van de Rijkspolitie, die hem, samen met een collega, na een kort gevecht over meesterde. De Rijkspolitiemannen in Cuyk had den uit Amsterdam de waarschuwing gekregen dat B. wellicht naar hun plaats zou komen. ADVERTENTIE XvX-XXvX* Sx-x-xvxjxjx 0 De oude Cavansafabriek op de hoek van de Kerkewijk en de Rem-1 brandtlaan te Veenendaal krijgt einde lijk een bestemming. Na een drastische verbouwing zal er een super-ijzerhan del in worden gevestigd. Q In Overberg heeft ds. Langbroek uit Veenendaal voor de Plattelands vrouwen een causerie gehouden over „Jan soldaat, met en zonder moeder". 0 Het gemeentebestuur van Rhenen heeft de heer Hans van Schie als sportleraar benoemd. Hij volgt als zo danig de heer E. van Asselt uit Vee nendaal op. ✓- Oze kunstrecensent bezocht in het Streekmuseum te Rhenen de expo sitie van de Wageningse schilder Kees van Lent. 9 Recticel in Kesteren investeert on geveer drie miljoen gulden om te gemoet te kunnen komen aan de steeds grotere vraag naar de produkten van dit bedrijf. ADVERTENTIE De heer A. E. Steenbergen Herculesstraat 118 Enschede Een depressie, die gisteren boven Zuid-Scandinavië lag, is naar Fin land weggetrokken. Een randstoring ervan, die ten zuiden van IJsland tot ontwikkeling kwam, bereikte gister middag Schotland en trok vanoch tend, vergezeld van regen en on weersbuien, over de Duitse Bocht naar Denemarken. Achter deze sto ring is de wind naar het noordwesten geruimd en stroomt koude onstabiele polaire lucht over de Noordzee naar onze streken. Een volgende depressie, die af komstig is uit de omgeving van New Foundland, zal zich het komen de etmaal langs de zuidpunt van Groenland naar IJsland verplaatsen. Deze wordt voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk, die zich morgen later op de dag over de Brit se eilanden zal gaan uitbreiden. Langs de oostflank van dit hogedruk- gebied handhaaft zich boven onze omgeving een noordwesteiyke lucht stroming, zodat het koude en onbe stendige weer aanhoudt.

De Vallei | 1967 | | pagina 1