Gedeeltelijke documentaire I en forum over v. d. Lubbe UIT DE KERKEN Vragen over de BVD naar aanleiding van t.v.-uitzending FINANCIËLE NOTITIES LICHTE DRUK Kon. Gist en Brocades fusioneren j Vanavond op Nederland 1 VANAVOND MORGEN V f WISSELMARKT fv\ DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS Goed acteur Boekvorm Klaarheid TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart DIVIDEND VOORSTELLEN GEEN ALCOHOL BIJ SNELVERKEER Pagina 2 VRIJDAG 21 APRIL I9t JANET 44 Dat bespottelijke minnende paar in het Klimop Huis was iets dat hij niet goed verwerken kon. Hij schaamde zich en voelde zich van streek. Ieder ogenblik van de dag bracht hij nu op de scheepswerf door, zich wijs ma kend, dat hij hart voor zijn werk kreeg. Maar eigenlijk gingen zijn ge dachten in geheel andere richting en vroeg hij zich telkens af, hoe hij het vlugste uit Plyn weg zou kunnen ko men, om elders zijn fortuin te zoeken. Albert begon het wachten op het vertrek van de „Janet Coombe" eindelijk te vervelen en hij nam dienst op een ander schip, zijn vader aan eigen lot overlatend. Joseph had een gevoel of hij met het hoofd in de zon, boven de wolken liep, langs de rand van een afgrond. Zes weken lang leefde hij als in een droom, zonder zich om geld of iets te bekommeren, behalve dan om Annie en zichzelf. Schepen kwamen en gin gen, de stralende zomer maakte Plyn op z'n mooist, maar nog altijd lag de „Janet Coombe" aan haar boeien ge meerd, vergeten en verlaten. Eens op een dag in het begin van Juli, kwam Dick Coombe, nu eerste stuurman op het familieschip, des avonds op het Klimop Huis eten, vast besloten met de nodige tact zijn oom en tante eens te spreken over het na derende vertrek. Het was een pracht van een zomeravond en hij vond Jo seph en Annie bij elkaar op een bank je in de tuin gezeten. „Komaan, neef, blij je te zien", zei Joseph, zonder naar hem op te kijken. „Wat een pracht van een zomer, hè? Annie en ik hebben de hele dag in de tuin gezeten zonder iets te doen, zo dat we ons er bijna voor schamen, is t niet, liefje?" „O, Joe, het is verrukkelijk ge weest. Ik geloof trouwens, dat ik geen stap had kunnen verzetten, zelfs als ik gewild had". Zij straalde van ge luk en toewijding. Joseph geeuwde en rekte zich uit. „Ik deed toch beter wat meer bewe ging te nemen. Ik zou eens een twin tig mijl moeten gaan wandelen, al leen ik kom er niet toe. Ga zitten, Dick, en steek een pijp op, jongen. Annie heeft er geen bezwaar tegen". Zijn neef deed het en nam tegelijk onder het aansteken van zijn pijp zijn oom eens goed op. Hij constateerde, dat Joseph er dikker op was gewor den. Hij had iets van hangwangen ge kregen, die hij tevoren niet had op gemerkt, en ook waren er zakken on der zijn ogen. Zijn rechter oog, waar van Dick soms had vermoed, dat oom er aan boord last van had, was met bloed doorlopen en de pupil leek wel verwijd. „Vanmorgen is de „Mary Hawkins" uitgevaren", vertelde hij. „Voor de Middellandse Zee bestemd. De vrach ten zijn vast op het ogenblik en de boel ligt daar te rotten in afwach ting van verscheping. Zag u hem uit zeilen? Er stond een mooie bries en ik denk, dat ze wel een vlugge over steek zullen maken". Joseph schoof wat onrustig heen en weer. „Nee", antwoordde hij, „ik was nog niet bij de hand. Eerlijk gezegd, ben ik de laatste tijd niet aan de haven geweest. Liggen de steigers nog zo vol?" „Nou en of! Er liggen schepen vlak voor de stad op hun beurt te wachten. Vanochtend ontmoette ik kapitein Salt. De „Hannah Lee" heeft bijna uw snel ste overtocht naar Bristol geklopt, net een week geleden. Ze hebben er de mond vol van in Plün". Dick was lan gniet dom. Joseph toonde hoe langer hoe meer belang stelling. Nu keek hij zijn neef gespan nen aan. „Wat zeg je, de „Hannah Lee?" Dan moet zij haar leven duch tig hebben gebeterd, sedert wij de laatste maal in wedstrijd zeilden. Weet je nog, dat we tegelijk uit Plyn wegliepen? Nou, we sloegen haar met vijf mijlen van hier tot aan de Li zard. Dat is nog niet zo lang gele den". „Drie maanden langzamerhand, ka pitein", gaf Dick rustig ten antwoord. „Wat zeg je me daar, drie maan den?" riep Joseph verbaasd. „Ben ik dan al langer dan negen weken ge trouwd? Waarachtig, 't is zo. Wat vliegt de tijd! Wil je wel geloven, dat het mij nog maar een paar dagen toeschijnt? Jou ook niet, Anneke?" Hij stak zijn hand uit naar de hare. „Ja, liefste", beaamde zij. „Kapitein Salt loopt in het begin van de week weer uit", ging Dick on verstoorbaar voort. „Zijn schoener is nu no. 2, met een lading porseleinaar- de. Naar Newcastle. Daar vandaan in ballast om de beste vrachten op te zoeken. Iedereen zegt, dat hij toch weer het eerste thuis is". „Ha!" lachte Joseph een beetje minachtend. „Hij weet best, dat hij naast de „Janet Coombe" geen schijn van kans heeft. Ik geloof, vast, dat Jimmy Salt dat ook wel weet". „Nou en of, ik zei het hem ook al. Maar hij beweerde, dat hij ons mak kelijk zou voorbijkomen, omdat de „Janet Coombe" nu al bijna twaalf weken zeewier aan haar kiel had zit ten. Een hatelijke opmerking van die kapitein Salt. Hij zei ook, dat de „Ja net Coombe" langzamerhand een ba ken in zee was geworden en dat een paar vreemden onlangs hadden geïn formeerd of het soms een buitge maakt schip was uit de Franse tijd!" „De duivel zal zijn onbeschaamd heid halen!" riep Joseph uit. „Ik zal Jimmy Salt betere manieren leren, voor de donder. Annie, schat, hoorde je dat?" „Een schande is het!" zei ze, i maar ze had niet geluisterd, omdat 5 ze met haar gedachten bezig was met E het avondeten. Nu ging ze naar bin- E nen om het klaar te maken, terwijl Joseph stampvoetend het tuinpad op en neer liep en kapitein Salt uitmaak- te voor al wat lelijk was. De volgende dagen veranderde er S iets in Joseph's houding. Hij was zijn zorgeloosheid kwijt. Hij zwierf door Plyn en langs de havenkant. Hij ving hier en daar gesprekken op en ver beeldde zich, dat er allemaal onple zierige dingen over hem en zijn schip werden rondgebazuind. Hij knoopte 'n S praatje aan met de schippers in de E koffiehuizen en hoorde ze snoeven -j over snelle vaart en gunstige wind. z Toen sloeg het zomerweer om en z stond er veertien dagen lang een ster- E ke Zuid-Wester. De regen viel bij bak- ken uit de lucht en Joseph scharrelde in huis zo'n beetje rond tussen de keuken en zitkamer. De „Julia Moss" verging met man en muis ter hoogte van Kaap Lizard. Er liep een brik de haven binnen onder noodzeil, met de hele verschansing ingedrukt. Jo seph dacht terug aan eigen gevechten in volle zee tegen het geweld van wa ter en wind, aan dek van zijn onvol prezen „Janet Coombe", en hoe hij nooit één man had verloren. (Wordt vervolgd) luimiiimiiiiiii 3485. „Nou, die hooggeleerde collega van u bakt ze wel bruin, professor!" lachte Piloot Storm. „Ik zie ons op een goede dag al thuiskomen met slurven en flap oren of krokodillekoppen! Zou die man dat nu zelf wer kelijk geloven?" Dubois sloeg het boek hoofdschuddend dicht en wierp het de tent binnen. „Daar, voor de lief hebbers! Ik kan m'n tijd wel beter besteden. Wat 'n onzin!" riep hfj uit. „Dat noem ik een science-fiction kwakzalver, 't Valt mee, dat hij er geen tijd-machien- tjes bijgehaald heeft!" „Het doet me denken aan een verhaaltje dat ik onlangs las, over een testpiloot, die met z'n toestel hoog in de stratosfeer in een achter waartse tijdstroom geraakte," vertelde Buck. „Toen de kist van de grond af radiografisch binnengebracht was en men de cabine opende, lag er een kraaiende baby op de stuurstoel!" „Nu moeten jullie ophouden met die malie-praat!" riep Sandra uit, de handen ten hemel heffend. „Straks droom ik er weer van. Kijk eens hoe donker het is geworden. Ik weet niet, wat jullie doen, maar ik ga slapen!" 44. Rechter Tie staat op en loopt in de kamer heen en weer. „We hebben nu dus kunnen vaststellen", zegt de rechter tevreden, „dat de student Yang, samen met de boef Seng-san, het een of ander plannetje had beraamd, Tsjiao Tai! Vermoedelijk chantage op iemand die ze in de verlaten tempel plachten te ontmoeten. Maar Seng- san en Yang hadden hun slachtoffer onderschat. Deze heeft zich op afoende wijze van zijn twee chanteurs ont daan." „Dus is die kladschilder Lie Ko de moordenaar!" roept Tsjiao Tai uit. „Ik mocht die vent al dadelijk niet! Zal ik hem nu maar meteen uit zijn bed gaan halen?" De rechter schudt zijn hoofd. „Niet zo haastig, Tsjiao Tai. Waarom zouden Seng-san en Yang een doodarme schilder chanteren? Nee, hier zit veel meer achter. We hebben met een uiterst geslepen misdadiger te doen. We zullen hem in de waan laten dat we niet weten wie zijn tweede slachtoffer is. Laten we er maar eens een nachtje over slapen, Tsjiao Tai. Het is al middernacht." „Onze oude schrijver zal nu wel in het buurdistrict zijn aangekomen, edelachtbare." „O, ja", zegt de rechter, „die zou daar gegevens zoeken over de diefstal van het goud van de keizerlijke Schatmeester. Er is vandaag zo veel gebeurd, dat ik die oude zaak haast vergeten ben. Maar nu naar bed!" 43. Die avond ging Tekko vroeg naar bed en sliep di rect in. 's Nachts begon 't een beetje te waaien en te gen de morgen wakkerde de wind aan tot een flinke bries. De jonk schoot snel door de golven en de matro zen hadden de handen vol werk. „Zien Taks nu dat zoon Hemels R(jk gelflk hadden met te zeggen dat wind gauw zou gaan waaien!" begroette prins Lum- Bia onze vriend de volgende morgen zodra deze aan dek kwam. „Warempel!" lachte Tekko die heerlijk uit gerust opgestaan was. „Dat had ik echt niet gedacht! Er zit een behoorlijke gang in de boot en we schie ten flink op. Maar toch zal ik pas echt blij zijn wan neer we de vaste wal weer onder de voeten hebben. Ik ben nu eenmaal geen zeehond! „Oh-oh" lachte de prins weer. „Gij, westerlingen zijn nimmer tevreden! Gij willen altijd meer en altijd sneller! Geduld edele Taks. Hebben toch nog één wijle geduld. Ook dat zullen jnel- ler geschieden dan gij waarschijnlijk vermoeden!" En het ging zoals de prins gezegd had. Dank zij de gunstige wind kwam na enkele dagen varen de kust in 't zicht en op een morgen toen de zon nog maar nauwe lijks boven de kim verschenen was voeren zij de ha ven van Pan-Haai binnen. Het is 27 februari 1933. In Berlijn gebruiken rijkspresident Von Hinden burg en vice-kanselier Franz von Pa pen samen het avondmaal. Via een raam hebben ze uitzicht op de vage contouren van het Rijksdaggebouw, de plaats waar het parlement doorgaans vergadert. Een snel in intensiteit toe nemende rode gloed brengt de eten- den in verwarring. Ze rennen naar het raam het Rijksdaggebouw brandt. De brandweer is er binnen een kwar tier, maar politiemannen verhinderen het blussingswerk. Intussen heeft re chercheur Scranowitz een man met ontbloot bovenlijf gearresteerd: de Ne derlander Marinus van der Lubbe. Na hem worden ook een stel communisten gearresteerd. Op 21, 22 en en23 september '33 wordt in Leipzig het proces gevoerd tegen de vermeende brandstichters. De natio- naal-socialisten blijken het proces goed te hebben voorbereid hun politiek gewin blijkt maximaal. De gearres teerde communisten moeten niettemin worden vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Marinus van der Lubbe heeft er drie dagen apathisch bijgezeten en legt tenslotte een volledige bekentenis af. Hij wordt ter dood gebracht. Sindsdien zijn bijna 34 jaar verlopen en nog steeds zijn de vlammen van die brand niet echt gedoofd. Er zijn ande re meningen dan die van de rechtbank in Leipzig. De nazi's hebben zelf de brand gesticht, om er zoveel politieke agitatie aan te kunnen verbinden dat ze de verkiezingen van een paar weken later ruimschoots zouden winnen. Van der Lubbe is een instrument geweest van de nazi's. Het zijn maar een paar afwijkende mogelijkheden. Het historische effect van de brand zet de vertolkers van deze en andere meningen nog altijd in vuur en vlam. Een broer van Van der Lubbe heeft kort geleden bij het Landesgericht van West-Berlijn een verzoek om revisie van het Leipziger proces ingediend. Voor de Hessische Rundfunk was dat aanleiding te proberen het proces in tv- beeld te brengen. Het is januari van dit jaar. In de studio's van de Hessi sche Rundfunk herleeft de naargeestige sfeer van het Rijksdagbrandproces. De Nederlander Jules Hamel wordt gevraagd de rol van Van der Lubbe te komen spelen, „omdat de oorspronke lijkheid gediend is met een Nederlan der, omdat Hamel het uiterlijk van v. d. Lubbe goed benadert en omdat Ha mel een goed acteur is". Zo verklaart de 34-jarige regisseur Tom Tölle. Ze ven weken duren de opnamen. In fe bruari wordt de scènische documentai re uitgezonden, in twee afleveringen van anderhalf uur. De reactie is fel, niet alleen in Duits land. In Frankrijk en Nederland wor den scherpe aanvallen gedaan op het produkt van de Hessische Rundfunk. De algemene kritiek: er is niet gezocht naar de waarheid achter de brand. En dat klopt. Het draaiboek is volledig ge baseerd op de oorspronkelijke proces stukken en het historische materiaal dat dr. Fritz Tobias tot boek heeft ver werkt. De NCRV met name chef-drama David Koning heeft het zich tot taak gesteld het geval-Van der Lubbe te ont rafelen. Dit met behulp van het Duit se tv-produkt. Tweemaal anderhalf uur werd te lang gevonden. Daarom wil de David Koning er een programma van een uit uit monteren. De Hessische Rundfunk heeft dat, slechts een week voor uitzending, ver boden. De artistieke waarde en de authenticiteit van zijn produkt zou door de bewerking van de NCRV worden aangetast. David Koning en de NCRV zaten er mee. Er was al een forum ge vraagd om het programma na afloop de diepte te geven die het zelf schijnt te missen. De voorpubliciteit was zo groot geweest, dat zonder fors gezichts verlies het programma niet vervallen kon worden verklaard. De oplossing is gevonden in het uit zenden vanavond (tien over negen, Ne derland I) van het eerste deel. „Daar in komt Van der Lubbe aan bod", zegt de NCRV. „Het tweede deel handelt voornamelijk over de andere figuren in het proces en is dus voor Nederland minder belangrijk." David Koning zal vanavond zelf in beeld komen om het ontbrekende deel en het vonnis in en kele woorden te schetsen. Dat is om tien over half elf. Daarna zal het forum de draad op nemen, daar waar de Hessische Rund funk die heeft laten vallen. In het fo rum van tien mensen zitten een paar figuren die zich nauw bij de zaak be trokken voelen. Zoals de Haarlemse advocaat mr. Benno Stomps, die des tijds vergeefs heeft geprobeerd als ver- N Herv. Kerk Beroepen: te Nederhemert: J. van Vliet te Ouddorp; te St.-Philipsland (toez.): D. B. van Lokhorst te Eemnes- Buiten; te Schoonebeek (toez.) J. Dol, godsdienstleraar aan de Hervormde Kweekschool te Assen. Bedankt: voor Westbroek: J. V roe gin- dewey te Goudswaard. Bedankt: voor Valburg-Homoet: D. B. van Lokhorst te Eemnes-Buiten; voor St. Johannesga: H. van Dijk te Tweede- Exloërmond. Geref. Kerken Beroepen: te Eindhoven: C. Klapwijk, studentenpredikant te Groningen; te Diever: R. Pluim te Oosterend (Fr.). Bedankt: voor Emmen-Angelslo: L. J. Bolthuis te Woerden; voor Veendam: G. Manenschijn te Broeksterwoude. dediger voor Van der Lubbe te mogen optreden. Hij steunt ook de pogingen van Van der Lubbes broer om eerher stel voor Marinus te krijgen. Over de Duitse documentaire zegt hij: „Men heeft twintig miljoen mensen een pro ces getoond, dat geen proces is ge weest." Een andere belangrijke figuur in de zaak-Van der Lubbe is de Franse jour nalist dr. Edouard Calic. Hij is de man geweest die documenten en gegevens heeft gevonden waarin een volledig andere kijk op de zaak wordt gegeven dan de officiële. Deze gegevens worden binnenkort in boekvorm in Duitsland gepubliceerd. Mogelijk geeft dr. Calic vanavond in het forum al iets van zijn bevindingen weer. Over het stuk zelf is hij al even ontevreden als mr. Stomps: „Men moet het beschouwen als een volstrekte falsificatie een bedenke lijk verschijnsel, vooral in een tijd van wederopbloeiend fascisme". Andere forumleden zijn Jef Last die in '63 een boek over het Rijksdag brandproces schreef, Arthur Lehning die de visie van Fritz Tobias aanhangt en dr. L. Hornstra die sterk twijfelt aan de nieuwe gegevens van dr. Calic. Rookmagiër Robert Jasper Grootveld (waarom?), Koos de Vink (vriend van Van der Lubbe), Harry Schulze-Wilde en mevr. Sirach vormen de rest van de gespreksgroep. De heer W. L. Brug- sma, erkend gespreksleider, moet pro beren voor twaalf uur vannacht met de negen anderen klaarheid te brengen. Hier zijn een paar vragen: Heeft Van der Lubbe tijdens het proces ver dovende middelen gekregen? Was hij een handlanger en zo ja van wie? Waarom heeft Goering alleen op de avond van de brand het gebouw van de Rijksdag zonder bewaking gelaten? En waarom heeft de Hessische Rundfunk verzuimd de feiten die na de oorlog te voorschijn zijn gekomen, in de recon structie te verwerken? Aan tien mensen vanavond om te antwoorden; een antwoord op eigenlijk maar één vraag: Wie stak de Rijksdag in brand? En dat antwoord zal ook vanavond niet komen. DEN HAAG De uitzending van de VPRO-tv omtrent het optreden van de BVD is aanleiding geweest tot het stel len van schriftelijke vragen voor de Tweede-Kamerleden mevrouw Singer- Dekker en de heer Franssen (beiden PvdA) aan de minister van Binnenland se Zaken. Minister Beernink verklaart in zijn antwoord dat hem is gebleken, dat on der de in de tv-uitzending geschetste gevallen zich enige bevinden, waarom trent aan de vaste commissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten reeds de nodige inlichtingen zijn ver strekt. Hij is bereid ten aanzien van alle gevallen een nader onderzoek in te stellen en heeft daartoe inmiddels aan de presentator van de uitzending ver zocht alle gegevens beschikbaar te stel len, die een onderzoek mogelijk kunnen maken. Omtrent het eventuele resultaat van dit onderzoek zal de minister op de gebruikelijke wijze in overleg tre den met de vaste commissie voor noemd. Ook de heer Wiebenga (PSP) had de minister vragen gesteld over de uitzen ding van de VPRO. Hij vroeg de mi nister onder meer of de in die uitzen ding genoemde gevallen (waar sprake is van invloed op o.a. benoemingen en ontslagen bij de overheid vanwege de BVD) door de minister een toelaatbaar te achten situatie opleverden. De minister heeft hierop geantwoord, dat hij niet in staat is, in te gaan op een vraagstelling van „zo algemene en veronderstellende aard" als door het Kamerlid is gedaan. De beoordeling van antecedenten en van de daaraan te verbinden consequenties kan slechts in concreto geschieden. Over de daarbij toegepaste normen wordt overleg ge pleegd met de vaste commissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten der Kamer. De minister vestigt er verder in zijn antwoord de aandacht op, dat bij Koninklijk Besluit nr. 51 van 8 au gustus 1949 nadere regels zijn gegeven met betrekking tot de organisatie, de werkwijze, de taak en de samenwer king van inlichtingen- en veiligheids diensten. Bedoeld „vertrouwelijk" ge- rubricerend K.B. ligt voor de leden van de Sta ten-Generaal ter vertrouwelijke kennisneming ter inzage bij de griffies van de beide Kamers. In het overleg met de commissie voor de inlichtingen en veiligheidsdiensten zijn de leden daarvan terzake nader geïnformeerd. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termij nen, lezing. 18.20 Licht pianospel. 18.30 Jazz-rondo: Jazz- en volksmuz. 18.50 Informatie over informatie- 19.00 Ronduit: progr. voor jonge mensen. 19.30 Lezen en schrijven, literair pro gramma. 20.00 Nws. 20.05 Act. muz. 20.45 Geloven met of zonder kerk, ge sprek.'VARA: 21.00 Radiokamerorkest en solist: klassieke muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Licht gevarieerd pla- tenprogr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.20 Uitzending van D'66. Spreek ster: Mej. A. Goudsmit. 18.30 Sjook: programma voor twintigers. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 RVU: Eeuwenoude culturen- moderne staten, door Tom Hoogland. NRU: 20.00 Stereo: Operet- temuz. (gr). 21.00 Klare taal, lezing. 21.15 Volksmuz. 21.35 Lichte grammo- foonmuz. 22.05 Parlementair weer overzicht. 22.25 Humanistisch Ver bond. Kort commentaar, onder redac tie van en uitgesproken door Th. Po- let. 22.30 Nws. 22.40 Profiel van Cole man Hawkins, klankbeeld. 23.15 Con cert: I. Omroepdubbelkwartet: moder ne Franse liederen; II. Radio Kamer orkest: moderne muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevisie (herh. v. dinsdag 18 april). 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journ. STER: 18.56 Reclame. NCRV: 19.00 Twien, maan delijks magazine voor tieners. STER: 19.5fr Reclame. NTS 20.00 Journ. STE&: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 De Lucy Show, TV- film. 21.10 Een brandende kwestie. Het Rijksdagbrandproces: montage van de belangrijkste momenten uit de do cumentaire. 22.10 Discussie over Rijks dagbrandproces. NTS: 23.10-23.15 Jour naal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws. in 't kort STER: 20.01 Reclame. VARA: 20.05 Corona tion Street, TV-film. 20.55 Achter het nieuws. 21.20 Mies en scène. 22.05 Uit gerekend: consumentenrubriek. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15-22.30 Journ. herh.). ZATERDAG 22 APRIL 1967 HILVERSUM I. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymna stiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammof oonmuziek. VPRO: 7.55 Voor de kinderen. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.35 Van de voorpagina; 8.50-9.00 Wegwijs: tips voor trips en vakanties). 9.15 Stereo: Klassieke grammofoon muziek. (9.35 Waterstanden). 10.00 Z.O. 135: gevarieerd programma. (11.00 Nws.). 12.15 Voor nu en later, lezing. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers (gr.). 13.15 Uit laat, een programma voor twintigers. 14.55 Radio Jazz-Magazine. 15.25 De Utrechtse Politie .klankbeeld. 16.00 Nws. 16.02 Oosteuropese kroniek. 16.20 Lichte orkestmuziek. NRU: 16.30 Fran se les. VARA: 17.00 Tussen stilstand en beweging, lezing. 17.15 Lichte grammofoonmuziek. 17.30 Radioweek- j our naai. HILVERSUM II. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Fluit en klavecimbel: klassieke mu ziek. 7.30 Nws. 7.32 Geestelijke liede ren. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Djinn: gevarieerd programma. (8.30- 8.32 Nws.) 12.25 Marktberichten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoor lichting: Geven en nemen. De familie van Buuren praat weer over het ver keer. 12.50 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 13.00 Vliegen de schijven: platenprogramma voor de militairen. 14.00 P.M.: familiepro gramma. 17.00 Carionca: radiomaga zine voor tieners. HILVERSUM III. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte orkest muziek (gr). 9.30 Leger des Heilsmu- ziek. 10.00 Nws. 10.02 Koorwerken van grote meesters. 10.30 Licht gevarieerd muziekprogramma. (11.00 Nws.). 12.00 nws. 12.02 Variant: actualiteiten, re portages, stripverhaal en lichte mu ziek. 13.00 Nws. 13.02 Platenshow voor tieners. 14.00 Nws. Velvet voices. 14.30 Op toenertoeren: serie Ramblers Radio reprises. 15.00 Nws. 15.02 Kiosk. 15.30 Licht platenprogramma. 16.00 Nws. 16.02 Weekend-Melodie. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshow: reportages, uit slagen, commentaren en lichte gram mofoonmuziek. VRIJDAG 21 APRIL 1967. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van gisteren). 10.20 Muzikaal amusements- progr. 11.45 Kookpraatje. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Jazz- progr. 17.55 Overzicht middagpro gramma's komende week. 18.00-18.05 Nws. (Region.progr.: NDR: 18.05 Act. Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 TV- film. 19.59 Programma-overzicht WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn-Westfalen. 18.10 Amusementprogramma. 18.25 Hier und Heute(I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 TV- film. 19.40 Muzikaal progr. 20.00 Journ. en weerbericht. 20.15 Monitor: act. 21.00 Detectivefilm. 21.45 Journ. en weerbericht. 22.00 Reportages uit Bonn 22.20 Eurovisie: Wereldkampioenschap pen standaarddansen voor amateurs. 23.05 Nws. DUITSLAND II. 17.40 Sportprogr. 18.10 Nws. en weer bericht. 18.20 Act. en muz. 18.55 TV- spel. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20.00 Detective- spel. 21.15 Amusementsprogr. Aansl.: Nws. 21.45 Informaties en meningen van buitenlandse correspondenten. 22.30 Nws, weerbericht en thema's van de dag. «e Y AMSTERDAM De beurs stond voor de hoofdfondsen onder lichte druk. De internationals begonnen al beneden het vorige slot, herstelden zich nader hand, maar werden tegen het slot op nieuw aangeboden. Hierdoor moesten Philips en Koninklijke ruim 1 terug. Voor Unilever bleef het verlies tot en kele dubbeltjes beperkt, omdat dit fonds zich aan aanbod tegen het slot kon onttrekken. AKU bleef op de oude koers, maar Hoogovens was verder in reactie. Op lokale markt ging, evenals in de internationale sector weinig om. In de farmaceutische concerns Brocades en Gist mocht geen koers worden opge maakt. Dagra, die nu als kleintje wel heel erg eenzaam overblijft en op de vorige dag door toevallig aanbod nogal flauw gestemd was, kon zich nu krach tig herstellen. De al jaren durende ver wachting, dat ook dit bedrijf wel eens in groter verband zal opgaan, kreeg weer nieuw voedsel. Na de beurs werd bekend, dat de Ned. Melk Unie het dividend zal moe ten passeren. De laatste dagen lag dit aandeel al slecht in de markt en ook nu werd weer op een lagere laatprijs gekoerst, zonder dat het bericht be kend was in bredere kring. Lager waren voorts opnieuw de Enot en Scholten-Honig, terwijl Druk kerij De Boer, Gelderland-Tielens, Bil- liton en Enkes in reactie waren. Fok ker moest teleurgestelde speculatie zucht verwerken. Hoger waren op nieuw: Elsevier, Thomassen Drijver, Van der Grinten, Meelfabrieken, Meta- verpa, Van Swaay en Centrale Suiker. De scheepvaartmarkt was verdeeld. De Rotterdamse Lloyd zette de opmars met elan voort maar Van Ommeren en de Japanlijnen moesten 2 punten terug. KLM bleef op de oude koers. DELFT In de farmaceutische sec tor staat een belangrijke fusie op sta pel, namelijk tussen Brocades en de Koninklijke Nederlandse Gist- en Spi ritusfabriek. De besturen hebben be kend gemaakt, dat zij fusiebesprekin gen voeren. Hierdoor zullen twee mil joenenconcerns samengaan die elk een omzet hebben van ca. f 300 miljoen. De besturen zijn van mening dat door een gecombineerde inspanning, speciaal op het gebied van speurwerk, ontwikkeling, produktie en verkoop van farmaceutische artikelen, een snel lere groei over een wijder terrein kan worden bereikt. In de meest expansie ve sectoren vullen de ondernemingen elkaar op waardevolle wijze aan, waardoor een integratie veelbelovende vooruitzichten biedt. De meer trad 1 - nele activiteiten van de twee concerns kunnen binnen de bestaande vennoot schappen op dezelfde manier worden behartigd Bovendien kan voor een bredere basis een gewenste spreiding van risico's worden verkregen, aldus delen de besturen mee. Indien de plannen tot uitvoering komen, kunnen de aandelen van beide concerns worden verwisseld in die van een op te richten moedermaatschappij. Na een emissie van de Gist- en Spiritusfabriek en een uitkering van 20 pet. uit de agioreserve van Brocades kan de verwisseling geschieden op basis een op een. Bij de ruilverhouding is rekening gehouden met de intrinsieke waarde die bij de Gistfabriek aanmerkelijk hoger ligt dan bij Brocades en met de rentabiliteit, die bij het Delftse concern eerst de laatste jaren geleide lijk op het niveau van Brocades is gekomen. Tevens zijn de belastingvrije agioreserve en de hogere uitkeerbare winst van Brocades in aanmerking genomen. De voorstellen aan de aan deelhouders zullen hierdoor het vol gende inhouden: Aan de aandeelhouders in de Gistfa briek wordt machtiging gevraagd voor de in de statuten voorziene inkoop van de aandelen op naam van de Instelling tot Beheer en Administratie van aande len op naam van de Koninklijke Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek N.V., gevestigd te Delft. Na intrekking van deze aandelen zal het gewone aandelenkapitaal thans nominaal 18 miljoen zijn teruggebracht tot ƒ16.015.000. Met het oog op de belan gen van het personeel wegens deze voorgenomen inkoop is er overleg met de vakbonden. Vervolgens zal in de verhouding een op twintig worden overgegaan tot de uitgifte van nieuwe aandelen tegen 300 pet. met recht van voorkeur voor de aandeelhouders. De nieuwe aandelen, die ten volle zullen delen in de resultaten van 1967, worden in de vorm van recepissen van nominaal 50 ter beschikking gesteld. Deze stukken kunnen dan te zijner tijd worden verwisseld in certificaten of aandelen van nominaal ƒ50 in de op te richten moedermaatschappij. Van het hierdoor tot 16.815.750 verhoogde kapitaal blijft een half mil joen buiten de aandelenruil. Dit bedrag is als bekerheid gedeponeerd voor een reeds lang bestaande contractuele ver houding. EERSTE NEDERLANDSCHE Over 1956 wordt 10 pet. voorgesteld op het met 20 pet. verhoogde kapi taal, dat intussen geheel is volge stort. Over 1965 werd f 30 per aan deel uitgekeerd over het daarop ver plicht gestorte bedrag en 4 pet. op de onverplichte stortingen. Dit divi dend kwam overeen met 9,2 pet. voor een volgestort aandeel. De Nieuwe Eerste Nederlandsche keert 12 pet. uit. AMSTERDAM, 20 april Londen 10.11*10.111; New York 3.61 A— 3.61 A: Montreal 3-33H—3.34A: Parijs 73.03*73.08*; Brussel 7.2617.27* Frankfort 90.94*—90.99*; Stockholm 70.06* -70.11*, Zürich 83.59*—83.64%; Milaan 57.83*—57.88*; Kopenhagen 52.28*—52.33%; Oslo 50.54—50.59; We nen 13.971—13.981; Lissabon 12.61*- 12.62).

De Vallei | 1967 | | pagina 2