ER KOMT 'N SUPER-IJZERHANDEL Oude Cavansa-fabriek krijgt eindelijk een bestemming Gebouw heeft vele jaren leeggestaan Causerie over soldaat met en zonder moeder RAIFFEISENBANK VEENENDAAL Herv. Kerkeraad heeft nog geen eonereet plan voor rusthuis D.S.A. tegen de Instuif' Vos' Bijbels leerboek wordt heruitgegeven I Raiffeisenbank reisdeviezen 3550 4079 P E L CHEVROLET Kapper jureert collega's MIST u uw VRIJDAG 21 APRIL 1967 VAN WOUT BLAUWKOUS MIDDELGROOT Feestavond van H.D.S. De Raiffeisenbank is spaarbank, maar doet ook alle andere bank zaken. Bijvoorbeeld reisdevie- zenl U kunt ze krijgen in con tanten. En als u dat te riskant vindt, hebben wij natuurlijk ook reischeques voor u. Komt u even langs, vóór uw vakantie- of za kenreis. ra spaarbank en alle bankzaken dagblad DE VALLEI? Bel: Woning ingezet op f 26.400,- Schietnieuws V.A.B. KIRPESTEIN k\\mvvm\Am\\^^m\\m\\m\\m\\mvvmv\mvvm\\m\\m\\wkvmv\mv\mvvmv\m\\m\\m^m\\m\vmvvm\\mv\ Voor wat, hoort wat Consulent V erkoopa vond Kerk op camping Gift Gedachteniskerk Gast-zangers Bijzondere avondmaalsviering Kerkdienst voor gehandicapten Afscheid Organist vertrekt vvmwmwi De weledelzeergeleerde voorzitter van onze plaatselijke volksuniversiteit is van mening, dat de Veenendaalse ge meenschap het werk van deze instel ling aan zijn laars lapt. Een mening, die ik al verschillende jaren ben toe gedaan. De hogeschool voor Jan-met- de-Pet sukkelt al een hele tijd voort in een ziekelijk gangetje. Het aantal deelnemers is in de loop van de ja ren zo geslonken, dat men bij wijze van spreken de colleges om de beurt bij een van de belangstellenden in de voorkamer zou kunnen houden, 't Is triest voor de mensen die het goed menen, maar 't is de waarheid. En aangezien op de sluitingsavond van dit seizoen van de volksuniversi teit de voorgaande dame heeft vast gesteld, dat in bepaalde gevallen aan een ziekbed de waarheid moet wor den gesproken, zou ik dat in dit ge val maar 'es willen doen. Ik geloof niet, dat de volksuniversiteit het haalt. Het zal weer 'es over een an dere boeg gegooid moeten worden om het een tijdje te laten floreren. Niet dat het bestuur het niet goed zou doen; ik heb er nog nooit iemand aanmerkingen op horen maken, het geen op zichzelf al een slecht teken is. Een doorgewinterde handelaar in ongeregeld zei altijd: „als ze maar over je praten, goed of slecht dat doet er niet toe. Als je helemaal niet meer over de tong gaat, kun je je kraam wel inpakken." Beslist, de mensen van goeien wille zullen er andere zwier aan moeten geven. Er is altijd wel een zaal vol mensen te vinden die voor enige tijd hun culturele gezicht op willen zet ten, alleen moet het niet te lang du ren. Het moet niet te saai worden. Een poosje op niveau is aardig, maar dan moet je toch Weer hoogno dig naar beneden. Als de culturele gemeente weet. dat je belangstelling voor de zaak hebt moet het genoeg wezen. Dan wórdt er tenminste nog 'es gezegd „Die en die kwam vroe ger ook trouw, maar de laatste tijd komt ie helemaal niet meer." En dan wordt er vastgesteld, dat die en die het wel te druk zal hebben met andere dingen .waarmee de gemeen schap overigens ook gediend is. Op die manier blijf je tenminste in tel. Nee, het wordt tijd voor iets anders. Een schouwburg of zo. Met goeie stukken. Dan kunnen we ons tenmin ste weer 'es aan de bekenden laten zien. En de bekenden aan ons. Een theater, met een knappe gelegenheid waar je onder de koffie wat heen en weer kunt wandelen en een paar woorden met die en gene kunt wis selen. Zoiets is de moeite waard om er weer 'es een nieuwe jurk voor aan te trekken. Om naar je te laten kijken. Dat zit er bij zo'n afgezakte volksuni versiteit of bij die concerten op re tour toch immers niet meer in. Daar komen de echten. Een eigenaardig slag mensen, dat warempel meer oog en oor heeft voor het podium dan voor de omgeving. Sommigen zitten d'r gewoon in een sportjasje of een p'lovertje. Al met al vraag ik me toch wel af of het nog verantwoord is om een hand jevol mensen op gezette tijden zwaar gesubsidieerd in een zaaltje te laten zitten. 0an zijn er vertoningen die eerder in aanmerking komen voor een beschei den bijdrage uit de overheidskas. De modeshows bijvoorbeeld. En de mode wordt vandaag den dag toch ook on der de cultuur gerangschikt. Hoewel, eerlijkheidshalve dient gezegd te worden dat de zangverenigingen nog altijd tegen een redelijk aantal mensen aan vibreren. Het is mis schien gemeen van me om het te denken, maar ik geloof dat de rela tie tussen de zangers en het publiek daar aan mee werkt. Men weet hoe dat gaat. Marie zingt in het koor. Het koor moet op de planken en Ma rie krijgt, evenals de andere koorle den, een bosje kaarten in de vingers gedrukt die ze aan de man moet zien te brengen. Familieleden, goeie bekenden en buren gooien er een daalder tegen aan. Trouwens, ze wil len ook wel 'es zien hoever Marie de kaken van elkaar kan krijgen. En dan wordt het vanzelf een mooie avond. Maar wat heb je aan zo'n verzameling muzikanten, van wie je er niet één kent? Of aan één spreker met een trommeltje kleurenplaatjes? Geef ons de teevee dan maar. Da's wel zwart-wit, maar het beweegt tenmin ste. En je kan de voeten tenminste gerust op het lage tafeltje leggen en nemen waar je zin in hebt. Op die manier vallen zelfs de programma's van de vpro nog wel mee. Wout Blauwkous. VEENENDAAL Kapper M. van Hardeveld (gediplomeerd lid van de CACF te Parijs) heeft het vererende aanzoek gehad om op te treden als ju ry-lid bij kapperswedstrijden in Apel doorn, Geldermalsen, Delft, Den Haag, Dordrecht, Zwolle en Arnhem. De uitnodiging ging uit van de Ne derlandse Bond van Technische Clubs voor het Kappersbedrijf, die ook de wedstrijden organiseert. VEENENDAAL Het gebouw van de sigarenfabriek Canvansa aan de Kerkewijk is dezer dagen aangekocht door de heer De Kamper (67) die eigenaar is van een grossierderij in bouwmetalen en een constructie- werkplaats aan de Spoorlaan. Hij wil in de oude fabriek, die jaren lang te koop heeft gestaan, een moderne zelfbedienings-ijzerhandel gaan begin nen. Het gebouw zal daarom uiter lijk verschillende veranderingen on dergaan. Het interieur zal geheel worden verbouwd. De heer De Kam per heeft goede hoop op het slagen van dit zakelijke experiment. „Ik zie er echt wel wat in4', vertelde hij gis teren. „Bovendien is een dergelijke zaak iets geheel nieuws voor Veenen- daal." Zodra de vereiste vergunnin gen in zijn bezit zijn, wordt met de verbouwing, die vele maanden in be slag zal nemen, begonnen. Bijna vijftien jaar lang is het pand het eigendom geweest van de heer J. B. Westland, die onder meer in Arnhem, Wageningen en Veenendaal bioscopen exploiteert. Aanvankelijk liep hij met plannen rond ook de oude sigarenfabriek tot een theater te ver bouwen. Verschillende oorzaken, waaronder de „concurrentie" van de televisie, brachten hem evenwel van dit voor nemen af; hij gaf de Ederveense ma kelaar H. B. Gaasbeek opdracht het pand te verkopen. In de loop der jaren hebben zich diverse verschillende gegadigden ge meld. Ook de gemeente heeft in het verleden belangstelling getoond. Men wilde het gebouw aankopen voor de sloop. Op de vrijgekomen grond zou den dan woningen worden gereali seerd. Deze transactie Is om finan ciële redenen niet door gegaan. Ma kelaar Gaasbeek reageerde destijds op de vraag van een onze redacteu ren, waarom de gemeente van de aankoop had afgezien, aldus: „De gemeente heeft met taxateurs ge werkt en tegen de taxatieprijs die toen uit de bus kwam zou ik heel Eder- veen wel willen kopen..." Later werd de fabriek gehuurd door Van Manen's Handelsonderne ming. Toen deze firma een plotseling vrij gekomen fabriek aan de Groene- veldselaan betrok, stond het Cavansa- gebouw weer geruime tijd leeg. Nu komt er dan een ijzerwaren- en gereedschappenzaak, die volgens het zelfbedieningssysteem zal worden op gezet. Het gebouw verkeert in een nogal haveloze staat. Inmiddels is met de verbetering ervan een begin gemaakt; het dak is totaal vernieuwd. De heer De Kamper heeft een architect op dracht gegeven tot het maken van de definitieve tekeningen, die op dit mo ment nog niet gereed zijn. Het bedrijf aan de Spoorlaan zal in de toekomst blijven bestaan. Acht jaar geleden begon de heer De Kam per, die bijna vijftig jaar in de ijzer- waren-branche heeft gewerkt, een eigen onderneming, die aanvankelijk De oude Cavansafabriek die binnen kort een andere bestemming zal krijgen. bescheiden van opzet was, maar die inmiddels is uitgegroeid tot een mid delgroot bedrijf, waar onder meer drie zoons werkzaam zijn. „Over de verkoop van dat pand aan de Kerkewijk is heel gebakke leid, maar nu is het er dan eindelijk van gekomen", zegt de heer Kam per sr. „Natuurlijk heb ik het zake lijk van alle kanten bekeken toen ik de beslissende stap deed. Een gokje, zegt u? Och, daar bestaat het hele leven in feite uit.„." In de voormalige sigarenfabriek zal naast de grote winkel ook een gros sierderij worden ingericht, waarin di verse bouwmachines zullen worden ondergebracht. OVERBERG Om wat meer te ho ren over de geestelijke verzorging van Jan soldaat zonder moeder zqn de dames van de C.P.B. don derdagavond bq elkaar geweest in de lagere school aan de Haarweg. Na opening heette de presidente mevrouw Hoogendoorn uit Amerongen in het bijzonder ds. C. Langbroek die zoals reeds eerder aangekondigd deze avond zou verzorgen en de nieuwe bestuursleden de dames J. v. Barneveld-Henken en G. Hek-Donse laar van harte welkom. De spreker had zijn onderwerp als het ware in 2 tijdperken verdeeld, nl. Jan met moeder en Jan soldaat, maar dan zonder moeder. Daar de stof op zich niet voor iedereen even gemakke lijk ligt, behandelde de dominee de overgang van het ene naar het andere tijdperk geleidelijk door het eerste tijdperk in vier fases te verdelen en hier een schematische voorstelling van op het schoolbord te tekenen. In de eerste fase bezag bij de jonge toekomstige militair in de geborgenheid van het gezin; waar naar hem wordt geluisterd, men met en op hem rekent (vaak vindt hij nog een tastbaar bewijs hiervan in de vorm van wat lekkers tussen zijn bagage bij zijn aankomst ln het kampement!) Als zoonlief in dienst moet wekt dit vaak innerlijke spannin gen bij hem op wegens het onzekere over wat hem staat te wachten en de móeders hebben vaak veel zorgen en vragen zich af, wat voor koers hun jongen zal gaan varen in deze gesloten militaire gemeenschap. Uitvoerig be lichtte de spreker de waarde van het geborgen zijn en vond dat moeder door gaans de centrale figuur vormt, waar alles om draait. Bij de tweede fase behandelde dominee de zoon als het contact tussen opa, oma en hun kleinkind, als de werknemer met zijn werkgever of leerling met zijn onderwijzer en niet te vergeten het contact met vrienden. Als derde fase noemde de causeur het dorp met de politie als gezagsdra gers, waarbij alles erg gemoedelijk gaat, dus nog grotere contactkring. De laatste fase is volgens dominee vooral voor de christelijk opgevoede jongen het belangrijkste, daar zij de geestelij ke verzorging behelst van hem voor het oproepen in mil. dienst. Hij heeft dan te maken met kerk, catechisatie en verenigingsleven, dus gelijkgestem den. Komt hij in militaire dienst, dus zijn 2e tijdperk, dan ontvallen hem alle vier genoemde fases en moet hij geheel op eigen kracht varen. Vooral de eerste maand(en) heeft hij het moeilijk met aanpassen. Er wordt geen rekening meer met hem gehouden of naar hem geluisterd. Hij moet leren op te trek ken met dienstmakkers, die alle lagen der bevolking vertegenwoordigen. Uit zijn rijke arsenaal van praktijk voorbeelden putte dominee er vele om te trachten de aandachtige toehoorders duidelijk te maken, dat deze zaak heus niet zo eenvoudig ligt en het daarom uitermate belangrijk is, dat de ouders voorgelicht worden over wat er met hun jongen in mil. dienst gebeurt. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waar een dankbaar gebruik van werd gemaakt. De presidente dank te ds. C. Langbroek voor de moeite die hij zich getroost had deze avond te ver zorgen. LEERSUM Hedenavond organi seert de feestcommissie van de sport vereniging HDS een contactavond voor haar leden in hotel „Het Centrum". Enige maanden geleden richtten de enthousiaste jeugdleden C. v. d. Berg, J. Bor en M. van Dijk een feestcom missie op en deze jongens komen reeds vanavond met een programma. Er kan worden gekaart, gesjoeld, en zovoort. Voor de winnaars zijn enkele leuke prijzen beschikbaar gesteld. ADVERTENTIE 66-170 tot 17.30 H. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.3017.80 uur RENSWOUDE Maandagavond 24 april zal in gebouw „Rehoboth" te Renswoude de jongensclub van Rens- woude een wedstrijd spelen tegen „De Instuif" uit Veenendaal. Men verwacht een spannende wedstrijd tussen beide rivalen. De DSA-jongens mogen de Veenendaalse Instuifclub niet onder schatten, daar zij ongetwijfeld een fel le aanval zullen doen op het nog steeds ongeslagen thuisrecord van de Rens- woudse club. DSA zal dan ook in de sterkste formatie uitkomen. De ploeg is als volgt samengesteld: Gerrit Veldhuizen, Teun Vlastuin, Wim Vink, Evert Jan Groeneveld, Thijmen Wolwinkel, Gijs Gijsbertsen, Gert v. d. Broek, Kees Overeem, Adrie Veldhui zen, Jan Rijnders, Jaap Veldhuizen, Gert van Leeuwen en Sjaak Overeem. De spelen bestaan uit Sjoelen, dam men, speerwerpen, quiz en behandig- heidsspelen. ADVERTENTIE VEENENDAAL De centrale kerkeraad van de Ned. Hervormde Gemeente in Veenendaal heeft nog geen beslissing genomen omtrent de bestemming van het oude rusthuis aan de Kerkewijk. Hoewel er in de laatste kerkeraadsverga- dering uitvoerig over gediscussieerd werd, kwamen er geen concrete voorstel len uit de bus. Op dezelfde vergadering werd besloten dr. C. Graafland te be noemen tot voorzitter van de Hervormde jeugdraad. Hij volgt ds. D. van den Berg op, die destijds naar Huizen is vertrokken. Ede Coöperatieve Veluwse Eiervei- ling Aanvoer 884.490 stuks. Handel: kalm. Prijzen: (in guldens per 100 st.): eieren van 52-53 gram 9,319,63; 56-57 gram 10,57—10,78; 60-61 gram 11,08— 11,61; 64-65 gram 11,81—12,15. Barneveld Eierveiling. Aanvoer 720.570 stuks. Handel gedrukt. Eieren van 40-48 gram 7,628,38; 49-58 gram 8,71—11,08; 59-65 gram 10,98—11,95; 66-72 gram 12,24—13,48. Barneveld Eiermarkt. Aanvoer cir ca 2.150 000 stuks. Handel kalm. Eieren van: 45-50 gram 7,808,90, kg-prijs %73 —1,78; 51-58 gram 9,25—11,20, kg-prijs 1,81—1,93; 59-65 gram 11,40—12,25, kg- prijs 1,93—1,88. UTRECHT, 20 april 1967. Totale aanvoer 4084 stuks. Runderen 1913; vet te kalveren 429; graskalveren 36; nucht. kalveren 1495; schapen 84; lammeren 94; bokken en geiten 33. Prijzen (in guldens): melk- en kalf- koeien per stuk f 10501425; kalf vaar zen f 9601250; vare koeien f 900110; pinken f 625750; stieren f 8001050; glaskalveren f 410525; nucht. kalveren f 3560; fokkalveren f 100175; scha pen f 85—120; lammeren f 90125; bok ken en geiten f 1658, alles per stuk. Vette koeien le kw., per kg gesl. f 4 4.30; vette koeien 2e kw. p. kg gesl. gew. f 3,803,90; vette koeien 3e kw., p. kg. gesl. gew. f 3,703.85; vette kalveren le kw. per kg. lev. gew. f 2,903.10, vette kalveren 2e kwal., p. kg lev. gew. f 2,802,90; vette kalveren 3e kw, lev. gew. f 2,402,80; nucht. kalveren p. kg lev. gew. f 1,301,60. Overzicht. (Resp. handel en prijzen). Melk- en kalfkoeien: matig, prijshou dend; vette koeien idem, idem; vare koeien redelijk; vette kalveren: williger, hoger; graskalveren: matig, ruim prijs houdend; nucht. kalveren: iets williger, prijshoudend; fokkalveren: idem, idem; schapen: rustig, prijshoudend; lamme ren: idem, idem. VEENENDAAL De waarnemend- notaris te Veenendaal, de heer J. Ha- ge heeft woensdagavond in hotel „De Korenbeurs" namens opdrachtgevers bij inzet een woning aan „de Brinken" en een perceel grond aan de Vijgen dam te koop aangeboden. Het woonhuis haalde een inzet van f26.400.-. Voor de grond werd f 5000.- geboden. De toeslag vindt plaats op dinsdagavond 25 april in hotel „de Ko renbeurs". SCHERPENZEEL De wekelijkse onderlinge schietwedstrijden van de Schietvereniging „Scherpenzeel", wel ke woensdagavond in het Verenigings gebouw aan de Molenweg werden ge houden, hadden de volgende uitslag: C. Valkenburg 94, A. C. v. Dusschoten 92, M. Berendse 90, J. ten Broek 89, P. v. Engelenburg 87, J. v. Eist 85, T. Rustenhoven 85, H. Methorst jr. 84, H. Pater 82, J. Davelaar 82, H. Met- horst sr. 81, R. van Eist 80, A. Valken burg 76, H. v. Droffelaar 76, J. Rusten hoven 76, J. v. Engelenhoven 74, W. Klumpenaar 68. ADVERTENTIE veenendaal crrr-motora - ede De hervormde kerk van Achter berg wordt van week tot week schoongehouden door een aantal da mes, die zich hiervoor beschikbaar hebben gesteld. De kerkvoogdij gaat deze nijvere dames een attentie aan bieden, in de vorm van een avond je. Tot consulent van de nog steeds vakante hervormde gemeente te Eist is benoemd ds. J. van der Haar te Achterberg. Het consulent schap werd tijdelijk waargenomen door ds. G. Kaastra te Amerongen. De jaarlijkse voorjaars-verkoop avond van de hervormde vrouwen vereniging te Opheusden zal plaats vinden op dinsdag 25 april. De op brengst f" voor de zending. Voor het nieuwbouwfonds van de gereformeerde kerk te Veenendaal werd een gift ontvangen van 1000 gulden. De penningmeester van 't r.-k.-kerk- bestuur te Rhenen heeft via het con tactblad de parochianen gevraagd om enkele ideeën ten aanzien van de Gedachteniskerk. Deze kerk is bedoeld als monu ment ter herinnering aan het oor logsgeweld rond de Grebbeberg. Een stichting heeft hiervoor via een landelijke actie de bouwsom bijeen gebracht. Het kerkbestuur is van mening, dat het tijd geworden is om de ver houding tot deze stichting te rege len, maar weet nog niet goed in welke vorm men dit moet gieten. Het tweede punt is de té beschei den wijze -waarop de kerk wordt ge annonceerd, namelijk door middel van een klein bordje. Op de een of andere manier wil men dit duidelij ker laten blijden. s Ook in Amerongen gaat men in terkerkelijk iets doen aan begelei ding van de mensen die daar hun recreatie zoeken. Om te beginnen gaat men op de camping „De Ossenberg" in Over- berg van 1 juli tot 15 augustus kor te kerkdiensten houden. Op door-de-weekse-dagen zal een team van de Bijbelkioskvereniging de jeugd met spel en dergelijke be zighouden. Voor dit werk is een commissie gevormd. Jongeren die de commissie daadwerkelijk behulp zaam willen zijn kunnen zich aan melden. Op 30 april zal tijdens de hoogmis van half elf in de r.-k.-kerk te Rhe nen een gemengd kerkkoor uit het Duitse Leverkusen medewerking verlenen. De kerkeraad der hervormde ge meente te Maasland heeft onlangs een aantal gereformeerden uitgeno digd tot mee-viering van het Heilig Avondmaal. Dat gebeurde naar aanleiding van de openbare geloofs belijdenis van een aantal jongeren, gevolgd door een gezamenlijke avondmaalsviering. Onder deze nieuwe lidmaten be vonden zich enkelen van gerefor meerden huize. De ouders ontvingen een uitnodiging waarin o.m. stond: „Nu het geval zich voordoet, dat u tot de gereformeerde kerk behoort, hebben wij na breed beraad in de kerkeraad besloten u bovenstaande uitnodiging te doen toekomen en ho pen dat u, zo u in uw eigen kerk gerechtigd bent het Heilig Avond maal mee te vieren, onze uitnodi ging zult aanvaarden." In de gereformeerde kerk aan de Vaartburg in Veenendaal wordt zon dagmorgen om 11.15 uur weer een dienst voor geestelijk gehandicapten gehouden. Als voorganger treedt op ds. A. Terlouw. RHENEN Catecheet C. W. Vos te Rhenen heeft een boek geschreven. Overigens is dat al weer een aantal jaren geleden, maar nu is hij bezig met de voorbereiding van een tweede druk. Het boek is geen leesboek, maar een leerboek. Een leerboek natuurlijk voor zijn vak: godsdienstonderricht of, zoals hij zelf liever zegt: Bijbelonderricht. Bijbellessen geven op de open bare school is zijn vak en zijn hobby hij beschouwt het als het voornaam ste deel van zijn taak, die toch veel meer zou kunnen omvatten. Catecheten in de Hervormde Kerk (het enige Nederlandse kerkgenootschap waar men deze betiteling kent) zijn eigenlijk een soort „hulpdominees". Velen treden dan ook op als voorganger in gewone erediensten. De heer Vos echter niet. Als hij eens voorgaat is het meestal in een jeugddienst. Wel bekleedt hij een aantal nevenfuncties: godsdienstige begeleiding van het jeugdwerk, lei der van de zondagsschool contactpersoon van de hervormde jeugdraad bij de- Provinciale Jeugdraad en leider van het Open Deur-werk. Ds. J. Catsburg hoopt op zondag 2 juli afscheid te nemen als predi kant van de hervormde gemeente te Opheusden. Dit zal gebeuren in een kerkdienst die om twee uur be gint. Dinsdag 11 juli a.s. zal ds. Cats burg zijn intrede doen in zijn nieu we standplaats, St. Maartensdijk. De organist van de hervormde gemeente te Achterberg, de heerB. van Voorthuizen legt zijn taak neer. Hij heeft deze functie 38 jaar ach tereen vervuld. De kerkelijke colle ges zullen de scheidende organist nog een afscheidsavond aanbieden. AAVV%V\m\V1 Maar nu dat boek. Zelfs uiterlijk is het al iets bijzonders: het is niet ingebonden, maar het zijn allemaal losse pagina's in een ringbandje. Het grote voordeel voor het onder wijs is duidelijk: op blanco pagina's kan de leraar net zoveel aanteke ningen laten maken als hij wil. Het boekje is dan ook geen afgeronde cursus, maar geeft de leraren vol doende ruimte voor improvisatie en het volgen van eigen inzicht. De volgorde van de lessen in dit boek wijkt af van de bijbelvolgorde, om# dat ze is aangepast wat het Oucft Testament betreft aan de Joodse volgorde in de Tenach. „Toen ik in Rotterdam werkte voelde ik een gemis aan een goede methode om de kinderen bij belles sen te geven. Eerst heb ik gepro beerd ze een dictaat te geven, maar dat kostte te veel tijd. Toen heb ik gedacht aan het maken van stencils, maar ook dat bleek niet de goede oplossing en zo is eigenlijk mijn boek geboren. Nu wordt het door veel van mijn collega's gebruikt," vertelt de heer Vos. „Voor de leer krachten is een handleiding bij de methode beschikbaar. Hoewel tame- lijk uitgebreid is het boekje toch niet geheel afgerond. Er wordt ruimte gelaten voor allerlei op drachten, zoals tekenen en het ma ken van opstellen, om op die ma nier de kinderen zo veel mogelijk bij de bijbelse geschiedenissen te betrekken." De tweede druk van dit boek wordt, vergeleken met de eerste, sterk veranderd. De tekst wordt uit gebreid en een aantal gedichten wordt toegevoegd. Wat blijft zijn de werkelijk fraaie illustraties niet tè modern, maar zeker niet stijf. „Ik ondervind bij de voorberei ding van deze tweede druk veel me dewerking van de directeur van een kweekschool. Deze man laat zijn leerlingen de methode gebruiken op de scholen, waar rij hospiteren en spreekt dan later de resultaten met zijn leerlingen door. Van dit alles maakt hij rapporten, die in de ko mende zomervakantie uitgewerkt zullen worden. Ik hoop mijn voor deel te doen met de inhoud van de ze rapporten. De praktijk is altijd nog de beste toetssteen voor een dergelijk werl," aldus de heer Vos. MBMllUllMlllll

De Vallei | 1967 | | pagina 3