Slechts vier mensen kwamen levend uit het wrak Bliksem is oorzaak van ramp op Cyprus Nieuw drink- plezier DEFECT AAN „ANDERE" BRITANNIA BRACHT SPANNING IN ENGELAND Tafel van 1 km lengte Sibe HS ftqggklifnstoffel Kolenraad schuldig KIJKJE OP WERELDTENTOONSTELLING Gesprek over bufferzone in Vietnam PROEFPROCES VAN DE BEWINDVOERDERS TEIXEIRA GEWONNEN ALLEMAAL IJS? ONDER 126 SLACHTOFFERS ZIJN 3 NEDERLANDERS Vijf uur rondgecirkeld Barricade in gevangenis SURVEYOR VIEL WAT HARD OP DE MAAN Trammelant in N.P.D. RAMP IN ABERFAN (WALES) SCHERPE KRITIEK OP DE VOORZITTERLORD ROBENS Demonstreren gaat voor het werk in Peking Ook Air-France verliest rechten in Singapore Volkstelling in Sovjet-linie ZO AVO achter standpunt van Ver. Staten ONWEERSBUI PLOETEREN Zo fijn... zo lekker STAKING OM KWESTIE GEBOORTENREGELING RUITERLIJK WEL MOGELIJK PIJNLIJK IN WASHINGTON VREDESPLAN BOMBARDEMENTEN GEEN VERKOOP KWESTIE VIETNAM VRIJDAG 21 APRIL 1967 ADVERTENTIE NICOSIA Het staat nu wel vast, dat het verongelukte Britannia-char- tervliegtuig van de Zwitserse maat- Air Globe (waarvan wij gisteren reeds melding maakten), op geringe afstand van het vliegveld van Nicosia op het eiland Cyprus door de bliksem is ge troffen. Het toestel werd daardoor on bestuurbaar en stortte neer op de hel ling van een heuvel. In totaal waren 130 mensen aan boord; van hen ver loren er 126 het leven. Vier passagiers overleefden de ramp. Onder de slacht offers rijn drie Nederlanders. Het vliegtuig, gecharterd door een Zwitsers reisbureau, bracht 120 vakan tiegangers terug naar Europa na een vakantie van enkele weken in het Ver re Oosten. De meeste toeristen waren Duitsers. Verder bevonden zich een Brit, een Portugees, 25 Zwitsers, tien Fransen, twee Oostenrijkers, twee Ita lianen, een Spanjaard en drie Neder landers aan boord. Het ongeluk gebeurde op enkele kilo meters afstand van het vliegveld van Nicosia. Het vliegtuig kwam uit Bang kok en zou in Cairo landen, maar het weer boven de luchthaven van Cairo was zo slecht dat de piloot besloot naar Cyprus uit te wijken. Boven Cyprus kwam het toestel in een hevige onweers bui terecht. Enkele minuten voor de landing op 't vliegveld van Nicosia deel de de piloot mee dat zijn toestel door de bliksem was getroffen en dat het niet meer reageerde op de besturing. Onmiddellijk daarop verloor het vlieg veld het contact met het toestel. In weerwil van het slechte weer steeg een hefschroefvliegtuig op om een on derzoek in te stellen. Het toestel was nauwelijks opgestegen of de piloot ver telde dat hij wrakstukken zag liggen aan de voet van een heuvel, enkele ki lometers ten zuiden van het vliegveld. Er kwam onmiddellijk een grote hulpactie op gang. Cyprische militai ren en militairen van de strijdkracht van de UNO op Cyprus ploeterden door de modder in de richting van het wrak. De delen van het vliegtuig lagen over een groot deel verspreid, alleen de staart was nog vrijwel intact. Souvenirs van de vakantie van de passagiers lagen overal in het rond prentbriefkaarten van oosterse steden, Samoerai-zwaarden uit Japan, waaiers, bosjes wierookstokjes en een gesneden olifant uit Cambodja. In de staart troffen de redders ze ven overlevenden aan, van wie er drie zo ernstig aan toe waren, dat zij stier ven voordat zij het ziekenhuis hadden bereikt. Van de andere vier zijn er drie ernstig gewond. Alleen de leider van het reisgezelschap, Nicolas Pul ver uit Lausanne, kwam er tot verba zing van de dokters vrijwel heelhuids van af. „Hij heeft niet meer kneuzin gen dan van iemand die van een stoel is gevallen", zei de Oostenrijkse leger dokter van het veldhospitaal van de Uno. De Zwitserse reisleider vertelde: „Wij maakten een eerste vlucht over de landingsbaan, die te hoog uitviel. Het toestel naderde toen voor de twee de keer, maar blijkbaar waren we te laag want ik voelde plotseling een schok door het vliegtuig gaan alsof een vleugel iets geraakt had. Ik werd van mijn stoel geslingerd en herinner me verder niets". Meer mocht Pulver van de dokters niet zeggen. Zij constateerden dat zijn temperatuur steeg. De man is voor alle zekerheid ter observatie in een zieken huis opgenomen. De drie mensen die ernstig gewond in een ziekenhuis zijn opgenomen zijn de Zwitserse stewardess en twee W^st- duitse toeristen. De drie Nederlanders die in het vliegtuig zaten waren de 53-jarige Amsterdamse fabrikant S. Buzaglo, die op 3 april was vertrokken voor een ver blijf van twee weken in Hongkong, de 47-jarige Haagse reclametekenaar P. de Vos en de 45-jarige in Breda wonen de Thaise mevrouw S. Brouwer-von Gonzenbach. De laatste twee waren al op 27 maart vertrokken voor een reis van 24 dagen naar Bangkok. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN In Engeland heeft men gisteren spannende uren beleefd met een Britannia van de Eagle Airways waarvan het landingsgestel niet goed werkte. Nadat het vliegtuig vijf uur lang had rondgecirkeld maakte het een noodlanding die op een klein brandje na goed is verlopen. Het vliegtuig, gecharterd door de Britse regering, vertrok gistermiddag van Londen naar Australië met aan boord 54 deskundigen op het gebied van raketten. Die gingen naar de lan- ceerplaats van de Britse regering in Australië. Kort na de start merkte de bemanning dat er iets niet in 'orde was met het landingsgestel. Men besloot na overleg met het vliegveld van Londen tot een landing maar eerst moest een groot deel van de benzine in de volle tanks worden opgebruikt, terwijl de bemanning pro beerde om het landingsgestel, dat ge deeltelijk vastzat, los te krijgen. Het duurde vijf uur voor men het aandurf de om te dalen. Al die tijd heeft de Britannia rondgevlogen boven het ge bied van Epsom, ten zuidwesten van Londen. Op het vliegveld Manston in Kent was intussen alles in gereedheid ge bracht voor de noodlanding: een lan dingsbaan was onder het schuim ge spoten, helikopters stonden klaar voor het geval het vliegtuig ergens buiten het vliegveld terecht zou komen en ook zieken- en brandweerauto's stonden ge reed. Toen de Britannia eenmaal aan de grond kwam zakte het landingsgestel van het toestel in elkaar en er ontstond een brandje. Dat was vrijwel meteen geblust. Alle passagiers en de beman ning kwamen heelhuids uit het vlieg tuig. Van onze correspondent LONDEN Gisteravond laat zaten acht gevaarlijke gevangenen in de gevangenis van Leicester nog steeds in hun cel gebarricadeerd. De avond tevoren waren zij in opstand gekomen tegen de manier waarop ze worden bewaakt en behandeld. Ze hebben alles in hun cellen kort en klein geslagen. Bij de groep in de strengst bewaakte afdeling bevinden zich drie van de beruchte treinrovers die in augustus 1963 26 miljoen gulden hebben gestolen uit een posttrein. Een van het drietal kreeg dertig jaar. Verder is er een van het drietal bandieten bij, dat vorig jaar drie Londense rechercheurs heeft ver moord. De directeur van de gevangenis wil als het even kan geweld voorkomen. Gisteravond wachtte hij nog gelaten af hoe lang de acht mannen de zelfgeko zen blokkade zouden volhouden. KOPENHAGEN (AP) De achthon derdste verjaardag van de hoofdstad van Denemarken, Kopenhagen, zal worden gevierd aan de „langste tafel ter wereld". Het meubel zal ruim een kilometer lang worden en met onderbrekingen voor enkele zijstraten de ruim anderhalve kilometer lange winkelstraat Stroeget vullen. De uitgebreide dis zal onder meer worden opgeluisterd door zestigduizend pullen bier, veertigduizend kopjes kof fie en veertigduizend pannekoeken. PASADENA De Surveyor-3 is bij het neervallen op de maan twee maal omhoog gestuit, waarvan de eerste keer tot een hoogte van tien meter. Daarna is hij terechtgeko men op een helling binnen een kra ter met een diepte van 7,5 meter. Sindsdien zijn 390 foto's naar de aar de gezonden van het gebied waar mogelijk astronauten zullen landen. Het graafarmpje zal spoedig in wer king worden gesteld. Een groot deel van de foto's was onscherp door re flectie van zonlicht. Dit is meegedeeld op een perscon ferentie die werd gegeven door tech nici van het laboratorium voor straalaandrijving in Pasadena, van waaruit de vlucht en de werkzaam heden van de Surveyor zijn geleid. Het terugstuiten vond plaats doordat de remraketten aan de drie poten van de Surveyor niet zijn stilgeval len, zoals de bedoeling was. De ra- ketjes hadden de snelheid van de Surveyor moeten vertragen tot 5 km per uur, waarna de Surveyor de laatste vier meter moest vallen. De stuwkracht van de raketjes maakte het gevaarte bijna gewicht loos. Bij het neerkomen stuitte hij 10 meter omhoog, kwam zes meter verder weer neer, stuitte nog eens 3 meter omhoog en kwam op 2,5 m van deze plaats tot stilstand. Een van de weinige scherpe fo to's geeft een beeld van een afdruk op het maanoppervlak van de ho ningraat-constructie van een der voeten onder de poten van de Sur veyor. De Cyprische president, aartsbisschop Makarios (links op achtergrond), be zocht gisteren de plek waar het Zwit serse chartervliegtuig was neer gestort. Op de voorgrond een van de verwrongen propellers van het ver ongelukte toestel. KREFELD (A.P.). De voorzitter van de uiterst rechtse Westduitse par tij N.P.D.Hans Jürgen Evert, is gisteren uit de partij gelopen. Oorzaak van zijn uittreden zou „de bedreiging van de democratie in de partij" zijn. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN De Britse Kolenraad aanvaardt de verantwoordelijkheid voor de ramp van Aberfan in Wales, waar in oktober 116 kinderen en 28 vol wassenen zijn omgekomen in het slik van 'n slakkenberg die in beweging was gekomen. Dat bleek gisteren uit verklaringen van Lord Robens, de voorzitter van de Kolenraad, voor het tribunaal in Cardiff dat een officieel onderzoek instelt naar de toedracht van de ramp. De Kolenraad is het hoogste orgaan van de genationaliseerde Britse mijnen. SIBEMA-VERKOOP, bel 04490-5055 PEKING (Reuter) De arbeiders van Peking, die na maandenlange cul turele revolutionaire activiteit weer aan het werk waren gegaan, hebben gisteren opnieuw vrijaf genomen. Met cymbalen, trommels en bekkens vier den zij de komst van het nieuwe stadsbestuur, dat in de plaats komt van de afgezette burgemeester Peng Tsjen. De Chinese hoofdstad was gisteren één grote deinende massa, waarin verkeer onmogelijk was. Triomfante lijk marcheerden tienduizenden Chine zen door de straten van de stad, nadat ze eerst een bijeenkomst in het stadion hadden bijgewoond. Ze zeulden grote portretten van Mao mee en bleven, alsmaar schreeuwend en zingend, de hele dag op en neer lopen. Aan het hoofd van het nieuwe stadsbestuur staat de minister voor de staatsveiligheid, Hsieh Foe-tsji. Na de afzetting van Peng Tsjen, een van de eerste slachtoffers van de culturele revolutie, heeft Peking enige tijd een militair bestuur gehad. Hsieh Foe-tsji beloofde dat hij van Peking een „wer kelijke rode stad" zal maken. SINGAPORE. Een woordvoerder van redering van Singapore heeft gisteren verklaard, dat ook aan Air- France het recht op het vervoer van passagiers op de route Singapore- Sydney is ontnomen. De woordvoer der bevestigde de mededelingen die Lufthansa en Alitalia hierover woens dag hebben gedaan. Het verlies van het recht betekent, dat de luchtvaart maatschappij alleen transitpassagiers via Singapore mogen vervoeren. Tot dusver konden de maatschappijen in beide richtingen passagiers meene men die voor Sydney of Singapore be stemd waren. In Keulen heeft een woordvoerder van Lufthansa verklaard, dat zijn maatschappij van plan is onderhande lingen met de regeringen van Malei sië en Singapore aan te knopen om te trachten de passagiersrechten terug te krijgen. Vier andere luchtvaartmaatschap pijen, die via Singapore vliegen (Boac, Quantas, Air India en Air New Zealand), vallen niet onder de maatre gel van de regering van Singapore, omdat zij deel uitmaken van een pool-overeenkomst. WASHINGTON Ongeveer zesdui zend studenten aan de rooms-katholie- ke universiteit in Washington zijn gis teren in staking gegaan uit protest tegen het ontslag van een jonge pries ter-professor, die het niet eens is met het standpunt van zijn kerk inzake de geboorteregeling. Zij hebben ver klaard te zullen blijven staken, totdat .Pater Charles Curran (33 jaar) weer op zijn plaats terug is'. Lord Robens is gisteren anderhalf uur aan één stuk aan de tand gevoeld door de advocaten van de verschillende belangengroepen die bij het onderzoek zijn betrokken. Vooral natuurlijk door die van de nabestaanden. Maar ook de voorzitter van het tribunaal heeft Lord Robens het vuur na aan de schenen gelegd. Hij beet de voorzitter van de Kolen raad zelfs toe, dat weken en zelfs maanden van het onderzoek overbodig zouden zijn geweest, indien Lord Ro bens eerder met zijn verklaringen voor het tribunaal was verschenen. Hij is pas gekomen nadat er scherpe kritiek op hem persoonlijk was geoefend en nadat het tribunaal hem deze week had gevraagd of hij zich daartegen wilde verweren. Ruiterlijk bekende Lord Robens gis teren dat de Kolenraad heeft verzuimd bepaalde voorzorgsmaatregelen te ne men die hadden kunnen uitwijzen dat de slakkenberg van Aberfan in bewe ging kon komen en dat er een bron in het hart van de berg was, die de slakken omzette in slik. Twee dagen na de ramp heeft Lord Robens in een televisie-interview heel andere dingen gezegd. Zonder zijn technische adviseurs te raadplegen zei hij toen, dat niemand wist en ook niet kon weten dat er een bron onder de slakkenberg zat waardoor de massa in beweging was gekomen. Nadat het onderzoek naar de oorzaak van de ramp door de mijnautoriteiten eenmaal goed op gang was gekomen bleek hem dat het wel degelijk mogelijk was geweest daarachter te komen. De voorzitter van de Kolenraad heeft gisteren verder toegegeven dat het toezicht op het ophogen van de slak kenberg van Aberfan werd uitgeoefend door iemand die onvoldoende kennis van zaken had. Het moet buitengewoon pijnlijk zijn geweest voor Lord Robens om dit alles voor het tribunaal te erkennen, vooral ook omdat hij geen enkel ogenblik verbloemde dat alle verzuim waarvan hij sprak voor rekening komt van de hoogste mijninstanties in Engeland, de nationale Kolenraad, waarvan hij de voorzitter is. SAIGON Zeven landen die recht streeks betrokken zijn bij de oorlog in Vietnam de Verenigde Staten, Zuid- Viëtnani, Zd-Korea, Thailand, Austra lië en Nieuw-Zeeland zijn gisteren in Washington een geheim tweedaags overleg begonnen over de Viëtnamese kwestie. Uitgangspunt van de besprekingen ii het nieuwe Amerikaanse voorstel tot terugtrekking van de strijdende partij en uit de gedemilitariseerde zone in Viëtnam. Het Amerikaanse voorstel is ontleend aan een vredesplan dat de Canadese minister van buitenlandse zaken. Mar tin, de vorige week heeft ontvouwd. Die stelde toen vermindering van mili taire activiteiten voor. Hanoi reageer de cynisch op het Canadese vredes plan. Het heeft nog niet gereageerd op het meer gespecificeerde Amerikaanse voorstel. Intussen hebben Amerikaanse vlieg tuigen de luchtoorlog tegen Noord-Viët- nam onverminderd voortgezet. Zij voerden gisteren een groot aantal aan vallen uit en bombardeerden onder meer fabrieken in de onmiddellijke na bijheid van de havenstad Haiphong. Volgens het Amerikaanse hoofdkwar tier in Saigon lagen de fabrieken nog juist buiten de woonwijken van de bur gerbevolking. De Amerikaanse vliegtui gen ondervonden veel hinder van de Noordviëtnamese luchtafweer. Er zijn geen berichten over neergeschoten Amerikaanse vliegtuigen. MOSKOU (A.P.) De Sowjet-Unie had op 1 januari van dit jaar een bevolking van 234.401.000 mensen. De drie grootste Russische steden waren: Moskou met 6.507.000 inwoners. Lenin grad met 3.706.000 inwoners en Kiev met 1.417.000 inwoners. Andere Sowjet- russische steden met meer dan een miljoen inwoners waren: Bakoe, Tasj- kent, Gorki, Charkov en Nowosibirsk. AMSTERDAM De bewindvoerders van Teixeira de Mattos hebben het proefproces over een pakket effecten, dat in de kluis van de bank op zijn be stemming Hgt te wachten, voorlopig gewonnen. Het Amsterdamse Gerechts hof heeft gisteren bepaald dat het pakket (ca. f 7,5 miljoen) in de boedel van Teixeira valt. De zaak moet nu nog door de Hoge Raad worden behandeld. Een overzicht van het terrein van de wereldtentoonstelling te Montreal waar op het ogenblih hard gewerkt wordt om alles voor 28 april, de datum waarop de expositie open gaat, klaar te krijgen. Het proces was aangespannen door twee cliënten van Teixeira die resp. een en drie certificaten Nillmij van de bank te vorderen hebben. In totaal liggen er vier van deze certificaten in de kluis van Teixeira, maar de twee cliënten kunnen niet aantonen op wel ke nummers zij recht hebben. Omdat er geen andere gegadigden voor de certificaten zijn komen opda gen, menen de schuldeisers dat het niet van belang is welke nummers zij krijgen. Het Hof oordeelde gisteren dat het wel iets uitmaakt en dat de omstandigheid dat er geen andere gegadigden zijn, onvoldoende is om daaruit af te leiden dat Teixeira juist deze certificaten voor de twee cliënten bewaarde. „De algemene voorraad ef fecten bij Teixeira wisselde steeds en er werden ook door het bankiershuis voor eigen rekening gekochte effecten in opgenomen", aldus het Hof. Ook het verzoek van de cliënten om alle aanwezige effecten te verkopen en de opbrengst te verdelen onder dege nen die er aanspraak op kunnen maken, ook al weten zij de nummers van hun stukken niet, werd van de hand gewezen. De eis om bewindvoer ders te verplichten alsnog nummers toe te wijzen en de stukken dan uit te leveren, kon ook geen genade vinden bij het Hof. De faillissementswet verzet zich er tegen dat tijdens een surseance van betaling bepaalde concurrente credi teuren worden bevoordeeld, aldus het arrest. Van de bewindvoerders, die voor de belangen van de gezamenlijke schuldeisers moeten waken, kan niet worden gevergd dat zij ten nadele van de overige crediteuren aan zulk een toewijzing en uitlevering meewerken, zo meent het Hof. De twee cliënten werden veroordeeld tot betaling van de kosten van het proces, die door de bewindvoerders van Teixeira tot nu toe op 1650 worden geschat. WASHINGTON De Zuidoostazla- tische Verdragsorganisatie zal de in spanning om de communistische agressie tegen Viëtnam te doen mis lukken, voortzetten en waar mogelijk verhogen. In een communiqué dat gisteren werd uitgegeven na een drie daagse bijeenkomst van de ministe riële raad van de ZAVO werd voort» gezegd, dat het aftasten naar kansen op vrede zal worden voortgezet, maar de ministers onderschrijven het Ame rikaanse standpunt, dat voor vermin dering van de strijd van de zijde van Noord-Viëtnam de verzekering moet worden verkregen, dat dat land ge lijksoortige maatregelen zou nemen. Vijf van de acht ZOAVO-landen de Verenigde Staten. Australië, Nieuw-Zeeland, Thailand en de Phi- lippijnen hebben troepen in Zuid- Viëtnam. Engeland heeft geen troe pen gezonden, maar geeft er de voor keur aan naar vrede te streven in zijn kwaliteit van mede-voorzitter van de Geneefse conferenties over Indo-China. Pakistan was slechts vertegenwoor digd door zijn ambassadeur. In het communiqué wordt gezegd, dat Paki stan niet heeft deelgenomen aan de op stelling van het communiqué en dat dit niet noodzakelijk het Pakistaanse standpunt weergeeft. Het achtste lid, Frankrijk, heeft de bijeenkomst geboycot omdat het te gen de Amerikaanse Viëtnam-politiek gekant ia.

De Vallei | 1967 | | pagina 5