Nachtelijke strijd tegen olieplaag 50 Meer emotie in Kamerdebat Repatriëring Ambonezen naar Indonesië wordt hervat crtidomo Wellicht door lostrekken van Alkvone Amro-bank stimuleert winkelcentra Strand tassen Hoek van Holland en Den Haag licht verontreinigd Half jaar voor doodrijden van stratenmaker Oefenramp in Leeuwarden M' Geen loonakkoord in de textiel Door moties van oppositie Voor honderden Weerters weer werk Volgende week al een proefneming Verkeerde image assette Beschamend INSPECTIE VLOT EEN KEIJZER TAPIJT Minister De Block naar Roemenië Citroenjenever Haal Henkes in huis! FABRIEK BEEREN OVERGENOMEN REGERING BETAALT EXAMEN MOEILIJK PARADE NIET CONCREET OVERSTEKENDE KLEUTERS DOOR AUTO GEGREPEN In een huis, dat mijn eigen smaak weerspie gelt Een interieur van De Jong en Luns naar begrafenis Adenauer VRIJDAG 21 APRIL 1967 v (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Bijge licht door de koplampen van een le gertje tractoren, waren vannacht op het strand tussen Hoek van Holland en 's-Gravenzande twee bulldozers en vier vrachtwagens bezig met het op ruimen van 'n 3 meter brede strook olie die zich in de loop van de middag langs de vloedlijn had afgezet. De olie strekte zich met onderbrekin gen langs de kust nlt. Ook op de Noor- derpier had zich een laagje afgezet. Bij het ministerie van verkeer en water staat werd vermoed, dat de olie afkom stig is van het Griekse vrachtschip AI- kyone, dat gisterochtend na een ver blijf van meer dan een maand van de Zuiderpier bij Hoek van Holland werd getrokken. Het schip heeft wekenlang op het ba- zalt liggen stoten, waarbij de dubbele bodem mogelijk werd beschdigd. In de dubbele bodem bevinden zich meestal de brandstoftanks van het schip. Een inspectie in het droogdok van Verolme zou vanochtend moeten uitwijzen of er in de bodem van de Alkyone inderdaad scheuren zijn ontstaan. Volgens een deskundige van Van den Tak's Ber gingsbedrijf, die het schip van de pier bevrijdde, zouden de bunkers echter volkomen intact zijn. Rijkswaterstaat voerde tegen het val len van de avond met een boot van de rijkshavendienst een inspectietocht uit in het zeegebied tussen Hoek van Hol land en Loosduinen. Er werd geen spat je olie gevonden en tot een groot alarm kwam het dan ook niet. Desondanks zag de leider van het op- ruimingswerk, de heer A. F. Dillen, van de dienst sport en recreatie van de gemeente Rotterdam, zich gister avond genoodzaakt meer materieel te laten aanrukken. Op het strand werd steeds meer olie gevonden. „We moe ten er snel bij zijn, anders wordt het reinigingswerk extra lastig", zei hij. Als de olie niet afkomstig is van de Alkyone zal de herkomst ook in dit ge val wel een mysterie blijven. Het is uit gesloten, dat de olie van de Torrey Canyon, die onlangs bij Land's End strandde, de Nederlandse kust al heeft bereikt. De grote olievelden hebben het Nauw van Calais nog niet bereikt. 't Staat vast dat de Liberiaanse tanker Diane, die maandag op dertig mijl ten westen van Hoek van Holland na een aanvaring in brand vloog, geen olie heeft verloren. HOEK VAN HOLLAND Het Griekse vrachtschip Alkyone, dat bijna vijf weken heeft vastgezeten op de Zuiderpier bjj Hoek van Holland, is gisteren vlot getrokken door de Euro poortsleepboten Maasbank, Schouwen- bank en Steenbank. De reus Zwarte Zee was er ook heen gederigeerd om eventueel het laatste rukje te geven, maar het bleek niet nodig. De bergers hadden vooral succes doordat de vloed hoger opliep dan was verwacht. Daarbij hielp ook de opste kende wind een handje. Nadat de slepers ongeveer twee uur hadden getrokken, kwam de Griek om tien over elf los. Het bergingsbedrijf W. A. van den Tak had al een gedeelte van de lading kopra uit de Alkyone gelost om het schip lichter te maken. Deze werkwijze droeg eveneens bij tot het gewenste resultaat. ADVERTENTIE Maak morgen een uurtje vrij. Om een Stijlgroepkostuum met het Wolmerk te passen. Enorme keuze in stoffen en dessins. Dus ook in prijsklassenI Vette vingers getuigen van de olie- plaag aan het strand. Bulldozers werken nu, opdat de kinderschep jes straks weer aan de gang kun nen. O De sleepboten hadden de Alkyone eerst mee naar buiten genomen om te zien hoe de toestand van het schip was. Korte tijd later koersten zij ermee in de richting van de Nieuwe Waterweg. Het schip werd voor repa ratie afgeleverd bij Verolme op Rozen burg, waar het direct in een droogdok werd gezet. Op 18 maart werd de sleepboot Vikingbank het slachtoffer van zware grondzeeën bij haar poging het enkele uren tevoren vastgelopen schip vlot te ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Van onze correspondent. LEEUWARDEN. De Leeuwarder rechtbank heeft de 36-jarige veehande laar J. M. J. F. uit Purmerend veroor deeld tot een half jaar gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar. De veehandelaar had op 20 januari op de Afsluitdijk een straatmaker aangereden. Die was dodelijk gewond geraakt. De veehandelaar, die had gedronken, was na de aanrijding snel doorgereden. Van onze correspondent LEEUWARDEN Een personen trein, die inreed op enkele goederen wagons, auto's van het Rode Kruis die na de melding van een spoorwegramp toesnelden, een gekantelde wagen, waaruit de slachtoffers slechts met snijbranders konden worden bevrijd en 160 doden en gewonden. Dat was het beeld van een spoorwegongeluk dat gis teravond om twee minuten voor zeven bij het station van Leeuwarden in scè ne was gezet. De Leeuwarder chirurg C. Grin, com mandant van het Rode Kruis, was op het idee gekomen om op deze wijze eens na te gaan hoe de hulpverlening functioneert als er werkelijk een ramp gebeurt. „Het hoeft niet beslist een spoorwegramp te zijn", zei hij, „het is immers ook mogelijk dat in Leeuwar den, dat dicht bij de militaire vliegba sis ligt, een vliegtuig midden in het centrum neerstort." De heer Grin constateerde dat zeven tien minuten na het melden van de ramp de eerste Rode-Kruisauto's van de vliegbasis op het terrein waren, even later gevolgd door auto's van de (Duitse) landmacht, die heel wat min der behoedzaam manoeuvreerden dan hun Nederlandse collega's en die over de rails stoven alsof het niets was. Van dat ogenblik af konden de „gewonden" naar drie Leeuwarder ziekenhuizen worden vervoerd. Een deel van de slachtoffers bestond uit geoefende EHBO'ers. Het effect ging verloren door het pretje dat pad vinders en scholieren van het gymna sium er ondanks de kaartjes met „schedelbasisfractuur" en „bovenbeen breuk" die ze om de hals droegen, van maakten. Vele gewonden moesten lang opgesloten blijven in een van de perso- nenwagons waarvan werd aangeno men dat ze slechts met snijbranders geopend konden worden. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen slepen. De negen bemanningsleden werden 's nachts door een helikopter gered. De bergers gaan nu hun krachten beproeven op de Vikingbank. In de stenen dam waartegen zij ligt, moet een geul worden gemaakt om een drijvende bok in staat te stellen erbij te komen. ADVERTENTIE Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht Cemakke- lijk in onderhoud. „Extra ka merbreed" (390 cm) vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM Van onze redactie economie DEN HAAG Minister De Block (economische zaken) zal zelf de leiding op zich nemen van een handelsmissie die op 30 mei naar Roemenië vertrekt. De Centrale Kamer van handelsbevor dering heeft de reis georganiseerd. De minister keert op 2 juni naar ons land terug. De voorzitter van de Ka mer ,de heer S. J. van den Bergh, zal dan de leiding overnemen. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen ADVERTENTIE DEN HAAG De Amsterdam-Rot terdam Bank betreedt nieuwe paden. Zij heeft een bureau in het leven ge roepen dat de stichting van winkelcen tra moet bevorderen. Het lid van de Raad van Bestuur, dr. C. F. Karsten, gaf gisteren toe, dat het concern laat is met dit initiatief, „maar niet te laat". Concurrentie (onder andere met de Middenstandsbank) heeft een rol ge speeld bij de opstelling van de plannen. Het „Project - ontwikkelingsbureau Amro" zal marktonderzoek verrichten, de ligging en inrichting van grote en kleine winkelcentra regelen en bemid delen bij de financiering en de bouw. Het bureau heeft de vorm van een stichting gekregen om aan te geven dat de Amro-bank geen directe winst na streeft. Er zou zelfs tegen kostprijs worden gewerkt. De stichting wil de winkelcentra niet blijvend exploiteren, zoals de Overzee- bank doet. Zodra een project panklaar is wordt het verkocht aan belangheb benden of beleggers. Als regel zullen de direct geïnteresseerden de financie ring voor een groot deel op zich nemen, is de bedoeling. De Amro-bank ziet wel een taak voor zich weggelegd in het verschaffen van middellang kapitaal voor de inrichting van de winkelcentra. Zodra een project met het dikke potlood grof is getekend, moeten er aparte N.V.-tjes of stichtingen komen die voor elk winkelcentrum de defini tieve architect en bouwer zoeken. De Amro-bank wil deze aparte N.V.-tjes een tijdlang helpen met adviezen. Maar zij hoedt zich er voor een Salomo's oordeel uit te spreken welke detaillist, klant of geen klant van de bank, zich wel of niet in een bepaald centrum mag vestigen. Anders dan burgemeester Boot van Hilversum, de voorzitter van het Cen traal Instituut voor het midden- en kleinbedrijf, gelooft het Amro-bureau niet dat de historische stadswinkelcen- tra hun functie verliezen als er grotere winkelcentra worden gevestigd aan de rand van steden. Het hart van de steden moet dan echter wel worden vernieuwd. Dergelijke vernieuwingen zullen waarschijnlijk in de toekomst ook worden aangepakt door het projec tenbureau van de Amro. Vertegenwoordigers van de detail handel, de gemeenten en beleggers zullen een directe inspraak krijgen bij de ontwikkeling van winkelcentra. Voorzitter van de stichting is burge meester J. P. Godwaldt van Roosen daal. De dagelijkse leiding krijgt drs. H. J. Neefs, nu nog algemeen secreta ris van het hoofdbedrijfschap detail handel. Over concrete projecten kon den nog geen mededelingen worden gedaan. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen UTRECHT. De Mitex. de organisatie waarin de drie bonden van textielwinkeliers samenwerken, heeft de vakbonden voorgesteld akkoord te gaan met een loonsverhoging van drie procent, in plaats van de vier procent die de regering heeft aangegeven. De bonden vinden dit echter onaanvaard baar. De Mitex wenst ook een gedeeltelij ke afbraak van de bepalingen omtrent de arbeidstijd en ook dit voorstel is door de bonden afgewezen. De zaken zullen nu waarschijnlijk worden voor gelegd aan het college van rijksbemid delaars. De nieuwe c.a.o. voor bouwkundige technici (per 1 april 1967) is door het college van rijksbemiddelaars afgewe zen. Het heeft vooral bezwaren tegen de nieuwe salaristabellen en de „open- breek-clausule" om per 1 juli anderhalf procent erin op te nemen. Werkgevers en werknemers is gead viseerd voorlopig gebruik te maken van de algemene loonmaatregel: vier procent verhoging per 1 april en anderhalf procent per 1 juli. (Vervolg van pagina 1) Het begon gistermiddag in de Tweede Kamer met een motie-Den Uyl over de werkloosheid, waarin van het nieuwe kabinet werd geëist meer woningen in aanbouw te nemen, de gemeenten met grote werkloosheid b(j te staan, de tex tielindustrie financieel te steunen en o.a. overleg met het bedrijfsleven te voeren over een arbeidsmarkt- en industrialisatiebeleid. De meerderheid had echter vertrouwen in de toezeggingen van de regering, met name inzake Twente, het Noorden en Limburg. Een motie van de fractievoorzitter van D '66, mr. H. van Mierlo, waarin werd gevraagd de bijdrage aan de ont wikkelingshulp te laten afhangen van de cijfers van de Wereldbank over de bestedingsmogelijkheden in de ontwik kelingslanden, werd meteen om zeep geholpen. Dat gebeurde door een op merking van drs. W. K. N. Schmelzer, de fractievoorzitter van de KVP: „De heer Van Mierlo bindt zich aan iets, dat hij volstrekt niet kent". Hier was het conflict dat de oppositie voor de hoge prioriteit van de ontwik kelingshulp in het regeringsbeleid de toezegging eiste dat die hulp binnen vier jaar zal worden verdubbeld tot ruim achthonderd miljoen. Bovendien wilde mr. Van Mierlo een andere grondslag, geheel los van onze eigen mogelijkheden om voor dit doel geld te verschaffen. Deze benadering werd fel bestreden door de woordvoerders van de regeringsmeerderheid, met na me door mr. Biesheuvel, op wiens ini tiatief de voorrang van de ontwikke lingshulp in het regeringsbeleid was ge bracht. Ook voor deze hulp blijft het dus een kwestie van afwegen tegen over de andere uitgaven en in het ge heel van de mogelijkheden. (Van onze correspondent) WEERT De broodwinning van 150 werknemers van de failliete Frans Beeren-Textielfabrieken in Weert is gered. Curator mr. P. Jacobs is er in geslaagd het totale onroerende goed van de onderneming in Weert en Ven- ray over te doen aan drie textielbedrij ven. Rosita uit Sittard, Etex uit Someren en Artex uit Aarle Rixtel beginnen maandag met de voorbereiding om de produktie in de fabrieken van Frans Beeren te hervatten. Binnen twee maanden zullen dan 150 man weer aan de slag kunnen. In het najaar kunnen nog eens 75 vrouwen worden aangeno men. Voor de gedeelten die zij zelf niet nodig hebben, zoeken de drie fabrikan ten nog huurders. Met de gemeente Weert wordt gesproken over de even tuele verhuur van de kantoorgebouwen. In Oude-Pekela verdwijnt de werk- werkgelegenheid van negentig mensen. De strokartonfabriek Albion sluit op 1 mei, twee maanden eerder dan was voorzien. Dertig man zullen eind vol gende week worden ontslagen. De an deren volgen daarna. Albion heeft geen gebrek aan orders. Er is evenwel te weinig stro. Andere strokartonfabrieken hebben hetzelfde euvel en zullen op de verwerking van papier moeten overschakelen. VERKORTING Sturka sportkledingfabriek in Zut- phen gaat zes weken lang op halve kracht werken. De directie heeft voor een belangrijk deel van het personeel een verkorting van de werktijd ge vraagd. Bij Sturka werken 500 man personeel, van wie ongeveer de helft vrouwen. Voor de gehuwde mannen zal de verkorte werktijd geen directe financiële gevolgen hebben. De maat regel is genomen, omdat er op zeer voorzichtige wijze herenconfectie wordt ingekocht. De herenkledingfabriek C. E. Grol en Zoon in Groningen zal tussen 8 mei en 30 juni de werktijd wekelijks met gemiddeld zestien uur verkorten voor de 900 man personeel, de mensen in de ne- venbedrijven te Nieuweschans en Hoo- geveen inbegrepen. Men houdt er re kening mee dat andere Groningse be- ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Van een onzer verslaggever» DEN HAAG De repatriëring van Ambonezen naar Indonesië wordt her vat. Ai» proef gaan woensdag ai twaalf mensen (drie gezinnen) per vliegtuig van Schiphol naar Ambon. De geregel de terugkeer van Tolukkernaar hun vaderland begint in september. Zeshonderd gezinnen, bij elkaar on geveer drieduizend mensen, hebben be langstelling voor terugkeer naar Indo nesië Het staat nog niet vast in welk tempo zij uit Nederland zullen vertrek ken. In september gaan er tien ge zinnen, bij elkaar zo'n zestig zielen. Er wordt naar gestreefd de belangstellen den in groepen van ongeveer honderd man te laten vertrekken. Daarmee zullen jaren gemoeid zijn, tenzij de eco nomische ontwikkelin in Indonesië zo'n gunstige wending neemt, dat gro tere aantallen kunnen worden opgeno men. De kosten van de overtocht komen, zoals al vaststond sinds 1960 toen de Ambonezen naar Nederland kwamen, voor rekening van de Nederlandse re gering. De repatrianten krijgen boven dien van de Nederlandse regering een zakgeld mee, dat gelijk staat aan de kosten van levensonderhoud (in ru- piahs) voor drie maanden. Voor de repatriëring is een technisch apparaat opgebouwd, waardoor het niet meer kan voorkomen dat repatri anten zoals in voorgaande jaren is gebeurd een maand of drie lang in Djakarta strandden voor zij konden doorreizen naar hun eindbestemming. Het tempo, waarin Molukkers naar In donesië kunnen terugkeren, zal nu al leen nog maar afhangen van de werk gelegenheid in hun plaats van bestem ming: meestal Ambon. Over het algemeen zal het voor te rugkerende geschoolde arbeiders niet moeilijk zijn in Indonesië hun levenson derhoud te verdienen. Door contacten via het Commissariaat voor Ambonezenzaken is het in Ne derland bekend aan welke geschoolde mensen in de Molukken de meeste be hoefte bestaat. Hun, die naar Indonesië terug willen, kan daardoor de raad worden gegeven zich van te voren in een bepaalde richting te bekwamen. Met de terugkeer van het gezelschap dat volgende week uit Nederland ver trekt, kan worden nagegaan of de or ganisatie die voor de repatriëring is opgebouwd, nog zwakke plekken ver toont. Het aantal Molukkers, dat naar Indo nesië wil terugkeren neemt langzaam „druppelsgewtjs", zei men gisteren op de Indonesische ambassade toe. Er verbleven in Nederland ongeveer der tigduizend Molukkers. In 1950 kwamen er veertienduizend in Nederland aan. Van de terugkerende Molukkers zal geen loyaliteitsverklaring worden ge vraagd. De verantwoordelijkheid voor de loyaliteit van de repatrianten ligt bij de Indonesische ambassade in Den Haag. Men kent daar zfjn pappenhei mers. drijven met samen 2.500 man een ge lijke maatregel zullen treffen. De pacifist Lankhorst kwam nog met een motie waarin wérd gevraagd de uitgavenbeperking ook toe te passen op de defensie en te onderzoeken of de defensielasten in hun geheel niet om laag kunnen nu er een ontspanning in de verhouding Oost-West is tot stand gekomen. Na alle plannen voor een meerjarige opzet voor de rijksuitgaven, die boven dien in het regeringsprogram zijn vast gelegd, diende de afgevaardigde A. de Goede van D'66 toch een motie in met de eis dat het kabinet in september tegelijk met de nieuwe begroting 1968 zo'n financieel plan voor de jaren 1969 tot en met 1971 zal indienen. Premier De Jong had er in zijn ant woord misschien wat te veel de nadruk op gelegd hoe moeilijk het wel was om een dergelijk plan te maken, waardoor de oppositie wantrouwig kon gaan den ken dat er helemaal niets van zou ko men. Drs. Den Uyl wilde er al meteen een totale planpolitiek van maken met de suggestie het bedrijfsleven erbij te halen. In zekere tegenstelling tot de rege ringsgetrouwheid van drs. Schmelzer, wilde mr. Biesheuvel tenslotte toch nog wel zo spoedig mogelijk een concrete uitwerking zien van het werkloosheids beleid. Dit maakte de socialist drs. Roemers wakker: „Het doet me genoegen dat u daarover meer zorg hebt dan de heer Schmelzer." Mr. Biesheuvel: „U bent eigenlijk in debat met de heer Schmelzer, via mij, kennelijk om geen kortsluiting te krij gen. Ik begin alweer een nuttige functie te vervullen tussen links en rechts." Drs. Roemers: „U bent van harte welkom." Mr. Biesheuvel: „Ja, maar zo snel breidt het bondgenootschap zich ook weer niet uit." Wel vroeg hij de regering om na te gaan of de norm van tachtig procent van het minimumloon voor de werk loosheidsuitkering omhoog kan. Premier De Jong had tevoren in zijn ruim een uur durend antwoord weinig opzienbarende mededelingen gedaan. Hij wilde zelfs niet duidelijk zeggen of de parade op 1 mei in Amsterdam zal doorgaan, hoewel hij wel liet door schemeren dat hierop weinig kans is. „Het kabinet beraadt zich nog over de inkrimping van het aantal en van de omvang van de parades." Nu Ko ninginnedag op zondag valt, zal deze parade op mdandag 1 mei moeten wor den gehouden. Dit betekent dat de deel nemende militairen hun verlof zien be kort en dat vindt de minister van De fensie niet juist. Het kabinet zal binnenkort beslissen over hvilp aan de textiel in Twente, zei de premier verder. Het ziet er naar uit dat de wet op de zware geneeskundige risico's pas op 1 januari kan ingaan. De Ziekenfondsraad heeft minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksge zondheid) meegedeeld dat sterk moet worden betwijfeld of de wet 1 juli kan ingaan. Er moet nog te veel worden voorbereid. Mr. Van Mierlo kreeg geen concrete antwoorden op een aant ïl vragen over staatsrechtelijke vernieuwingen. De premier beperkte zich in feite tot de mededeling dat de staatscommissie niet te groot zal worden en dat ze zal worden samengesteld uit politieke en wetenschappelijke mensen. De vraag of de opkomstplicht bij verkiezingen zal worden afgeschaft hangt af van het advies van de commissie, zo kreeg mr. Biesheuvel te horen. Het kabinet wil wel bekijken of de verantwoordingsplicht van burgemees ters aan de gemeenteraad inzake de openbare orde met voorrang kan wor den bezien. Die verantwoordingsplicht is bovendien geen gemakkelijke zaak. Als er verantwoording moet worden afge legd, moeten er ook sancties kunnen worden toegepast? Hoe moet deze zaak worden geregeld? De taakafbakening tussen de depar tementen van buitenlandse zaken en economische zaken is geregeld, zo zei de heer De Jong nog. De „Provinciale Zeeuwse Courant" (lib.) heeft veel kritiek op het „Contactblad voor de stimuleringsge bieden", een blad dat door de nijvere ambtenaren wordt vol geschreven met allerlei stukken over „begeleiding" en soortgelijke dingen, die tegenwoordig zo nodig z(jn voor 'n blad dat één goede kant heeft nl. dat 't niet meer dan vier maal per jaar verschijnt. In het laatst verschenen nummer is een pagina ge wijd aan de stichting Zeeland, waarbij een foto is geplaatst met een aantal meisjes in Arnemuidse dracht in de kerk. „Een mooie foto, zonder twijfel, waarbij echter moet worden aange tekend dat zij van jaren en jaren her dateert: de jeugd van Ame- muiden is, zoals men als algemeen bekend mag veronderstellen tegen woordig niet meer in dracht ge kleed. Het jaartal van de opname wordt in het blad evenwel niet ge noemd, de foto is zonder enig com mentaar of verklaring afgedrukt. En dat bij een artikel over „op bouwwerk" in Zeeland. Zo ontstaat een stuk beeldvorming over deze provincie, die in geen enkele ver houding tot de werkelijkheid staat; hier wordt een sfeer gesuggereerd, die niet bestaat. Men begrijpe ons goed: wij heb ben niets tegen klederdrachten, in tegendeel zij waren een prachtige vertolking van een eigen levenstype in dit gewest. Maar we hebben er wel bezwaar tegen dat bij een arti kel over het „beter doen functione ren van de samenleving als geheel" (wat dat dan ook zijn moge) in Zeeland een oude foto van kinder tjes in dracht wordt verplaatst. Daarmee wordt aan een beeldvor ming gewerkt, waartegen we op de-o ze plaats bij herhaling stelling heb ben genomen, namelijk het beeld van het oude, geïsoleerde Zeeland, dat nu opengelegd wordt door het deltaplan met als gevolg een stuk ernstige ontwrichting, waaraan no dig iets moet worden gedaan. Dat was ook de gedachtengang, die vol komen misplaatst in de eerste ja ren na 1953 buiten Zeeland ingang vond, een stuk meewarigheid, een ach-en-weegeroep zonder dat de klagers en de roepers de feiten kenden. We hadden de indruk, dat deze beeldvorming zo langzamer hand was verdwenen om plaats te maken voor een stuk werkelijk heid, namelijk een vitale provincie met drie belangrijke bestaansbron- nen, industrie, landbouw en recre atie, een provincie ook waar niet meer sociale knelpunten voorko men dan in welk ander deel van Nederland. Maar nee, ergens in Den Haag zit een of andere ambte naar een overbodig contactblad sa men te stellen en hij moest zo no dig bij een Zeeuws rapport een overjarige suggestieve foto van jeugd in klederdracht afdrukken. Waarom? Er wordt toch óok niet over gedacht om bij een dergelijk verhaal een foto van een stoom tram af te drukken? Of van een hondekar Dergelijke afbeeldingen hebben ook niets met de werkelijk heid van vandaag te maken, nie mand zou het in zijn hoofd halen zulke foto's zonder meer bij een actueel stuk af te drukken, maar een afgedane klederdrachtenfoto wordt wel voor de dag gehaald. Blijkbaar is dat voor sommige lie den nog altijd de „image" van Zeeland, zoals de kousevoeten van Sandie Shaw en de haren van de Beatles. Die haren en die kousevoe ten zijn nog ergens een stuk reali teit, de kinderen in klederdrachten daarentegen zijn er gewoon niet meer. Er is opnieuw aanleiding te constateren, dat het bewuste con tactblad behoort te verdwijnen. In een tijd, waarin elke departemen tale begroting moet worden uitge kamd op overbodige uitgaven, kan een dergelijk orgaan zonder de minste moeite worden geschrapt. Het zou bovendien een bezuiniging zijn waar niemand verdriet om zou hebben". ADVERTENTIE alles voor Baby's huidje STOFVRIJ AFGESLOTEN ZEIST. De tweejarige Jer- faas de Jong is gistermiddag in zijn woonplaats Zeist bij het oversteken door een auto doodgereden. Zijn drie jarige vriendje Ad Rosen werd met ernstig hersenletsel in een Utrechts ziekenhuis opgenomen. ADVERTENTIE KORTE LIJNBAAN 21 TEL 010/112955 ROTTERDAM GROTE MARKTSTa 5 TEL 070/116162 DEN HAAG MARIAPLAATS 2 TEL 030/18900 UTRECHT BRINK 93 TEL 05700/12411 DEVENTER De ontsnapping in Amsterdam van drie gedetineerden uit een speci aal voor het vervoer van gevangenen ingerichte politiewagen, is even lach wekkend als beschamend, van ontsnap pen is eigenlijk geen sprake geweest. De veroordeelden zijn eenvoudig uitge stapt, daartoe aangespoord door een on begrijpelijke nonchalance van de ver antwoordelijke rijkspolitie. „Dat begon al met het te vol la den van de transportwagen. Daar door moest zo moet althans wor den aangenomen de met de be waking belaste parketwachter zegge één bewaker voor acht man) voorin naast de chauffeur plaatsne men. Met andere woorden, de gede tineerden werden in feite zonder bewaking vervoerd. Deze politië le nonchalance krijgt nog extra-re liëf door het feit dat één van de ontsnapte gevangenen al eens eer der was ontvlucht. Er komen zo nog wat kleinigheden bij, zoals het niet geboeid zijn van de gevange nen en het bezit bij één an de ge detineerden van een voorwerp waarmee de politie-auto kon wor den geopend. Gefouilleerd is er dus blijkbaar ook niet of nauwelijks. Het is intussen niet onze bedoe ling om het lachwekkende en be schamende van deze operatie-weg wezen aan de kaak te stellen, wel om bezorgdheid te uiten. Het is immers nog niet zo zeker dat de les nu geleerd is en dat dergelijke eenvoudige ontsnappingen in de toekomst niet meer voor zullen ko men. Daarvoor is de verantwoorde lijkheid voor dit transport te zeer in het ongewisse gebleven. De Di rectie Gevangeniswezen van het Ministerie van Justitie verwees voor inlichtingen naar de officier van Justitie te Amsterdam en deze verwees verder naar de rijkspolitie. Zekerheid over een grotere waak zaamheid bij gevangenentransport lijkt nochtans wenselijk, want het zijn nu niet direct de meest ge vaarloze veroordeelden die in Am sterdam gelegenheid werd geboden de benen te nemen". DEN HAAG Premier De Jong en minister Luns zullen de Nederlandse regering vertegenwoordigen op de be grafenis van oud-bondskanselier dr. Konrad Adenauer, volgende week dins dag. Koningin Juliana heeft een telegram van rouwbeklag gestuurd.

De Vallei | 1967 | | pagina 9