Mammoettanker in Amsterdam wordt onder water gelast DAAR BIJ DIE MOLEN i STEEDS VERPAKT Nieuwste na rage valse valse snor wimpers Gemeenschappelijke crèche in flat te Vlaardingen koelkasten ZO LAAT MOGELIJK WEDUWE Italiaanse prenten in Arnhems museum w\W\//// Nis M jjjSp t PAUSELIJK RAPPORT UITGELEKT Matrozen en predikanten uitgesloten wm lekkerrrr koud Te water 500 secties Portaalkraan Levertijd RAGE FEESTJE VRIJWILLIG HUUR ETIKET DRIE WEGGOOI Handwerk-ideeën AMSTERDAM Binnenkort begint in Amsterdam de bouw van de eerste tanker van 210.000 ton. Het 325 meter lange schip zal in twee gedeelten worden gebouwd door de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (NDSM). De stukken zullen gedeeltelijk onder water aan elkaar worden gelast. De werf heeft drie van zulke mammoetschepen in opdracht van de Koninklijke Shell Groep. Bij het monteren van de secties voor deze giganten, die per stuk vijf tig miljoen gulden kosten wordt de grootste portaalkraan van ons land gebruikt. Zij kost vier miljoen gulden. De werfdirecteur ir. C. J. Schuit vertelde dat het aanzienlijk goedko per is zulk een schip in twee helften te bouwen dan het inrichten van een accommodatie voor een heel schip van deze afmetingen. Daarbij komt dat op deze manier bij de tewaterlating de druk op de helling veel kleiner is, dat de bezetting van het aantal werkne mers gunstiger wordt, dat de voor raad secties kleiner kan zijn en dat de afbouw van beide delen vlugger gaat. Voor de werf wordt het aan elkaar voegen van de scheepsdelen een nieu we werkwijze. Onder water zal de scheidingsnaad worden gelast met be hulp van een caisson dat rondom het schip wordt bevestigd. Ir. Schuit blijft er nuchter bij: „Zoiets is in andere landen al meermalen vertoond en wij beschouwen het ook niet als een groot bezwaar". Het schip wordt opgebouwd uit bij na vijfhonderd secties. Ongeveer een derde van dit aantal zal tussen hon derd en honderdvijftig ton wegen. Speciaal voor het op zijn plaats bren gen van deze zware stukken is de nieuwe portaalkraan nodig. De cabine van de kraandrijver komt zestig meter boven de grond. Voor een belangrijk deel ten gerieve van deze belangrijke man wordt een van de kraanpoten van een elektri sche lift voorzien. De bijna zestig meter hoge poten Na de tewaterlating van de twee helften liggen het voor- en achterschip het diepst in het water. Op de bovenste tekening is schetsmatig voorgesteld hoe met water enkele tanks (A) worden geballast om de delen recht tegen elkaar te krijgen. Spanbruggen (B) worden op het dek en «p de zijden gelast als de scheepsdelen precies tegen elkaar sluiten. Dan kan boven water de scheidingsnaad worden gelast Ongeveer een kwart van de scheepsromp steekt onder water. Op de onderste tekening is geschetst dat hier een caisson (C) wordt gebruikt om de lassers in staat te stellen de naad dicht te maken. Het caisson sluit met een rubberafsluiting tegen de scheepshuid. RIDDERKERK In een molen die in het centrum van Rijsoord in de gemeente Ridderkerk al bijna veer tien jaar leeg en verlaten in het land schap staat, is plotseling een hele be drijvigheid rondom mode ontstaan. De jonge couturière Jenny Timmers heeft er 'n boetiek van gemaakt. Zij ver koopt er nu zelf ontworpen kleding, hoeden en sieraden. Hoewel de molen, waarvoor reeds een sloopvergunning was afgegeven, al enige tijd geleden door de familie Timmers werd gerestaureerd, kwam er nog heel wat kijken voor het inte rieur'op de nieuwe bestemming bere kend was. „De tegels in de haard zijn uit een oud Rijsoords huisje af komstig" vertelt Jenny Timmers, ter wijl zij in de bovenkruier met haar hond Isabelle voor het open vuur zit „Die twee deurtjes voor de ingang zijn gemaakt van Oudhollands glas, dat uit Frankrijk kwam. Een klusjes man heeft de muren afgebikt en ruw aangestreken. Verder is er een pas kamer gemaakt." Drie jaar geleden begon Jenny Tim mers les te geven in het maken van couture in de villa achter de molen, waar zij met haar man woont. Tevo ren leerde zij zelf het vak op de school van Charles Montaigne in Am sterdam. Om de praktijk beter onder de knie te krijgen werkte zij enige jaren bij Dior in Parijs. „Ik wilde eerst een boetiekje in het souterrain van de Rotterdamse Schouwburg betrekken", zegt de nieu we molenbewoonster. „Maar dat was te duur en te ver af. Toen dacht ik, laat ik iets met de molen doen. Mijn man houdt ook van dit soort dingen. Ti- staan zeventig meter uit elkaar. De grote ligger krijgt een lengte van 117 meter en een hoogte van vijf meter. Dit onderdeel weegt vijfhonderd ton, hetgeen overeenkomt met het gewicht van 625 volkswagens. De onderkant van deze kraanligger ligt zo hoog 51 meter dat twee grote bestaan de draaikranen er onderdoor kunnen rijden. Voor het ln elkaar zetten van de portaalkraan, waarvan grote stukken door de NDSM zijn geconstrueerd, komt de drijvende bok ir. Snip in ac tie. Dit gevaarte werd vijf jaar gele den uitgedacht en gebouwd om de bouw van de Oosterscheldebrug moge lijk te maken. De machinefabriek heeft er nu een dertig meter hoge top- constructie bij gemaakt om onder de haak tot 75 meter hoogte een ge wicht van 450 ton te torsen. Aan de kraanligger worden verschil lende hijskatten bevestigd. Met twee ervan kunnen samen gewichten tot 150 ton worden behandeld. In het mid den op de ligger komt een kraan die in een cirkel kan draaien. Daar be vindt zich ook de cabine van de kraandrijver. A Deze tekening geeft een indruk van de kolossale portaalkraan die een plaats krijgt bij de N.D.S.M. te Amsterdam om de bouw van tankers van meer dan tweehonderdduizend ton mogelijk te maken. Deze schepen worden in twee helften gebouwd. VATICAANSTAD Mgr. Fausto Vallainc. de perschef van het Vaticaan, heeft vrijdag op een persconferentie verklaard, dat het uitlekken van het vertrouwelijke rapport aan Paus Pau- lus over de geboortenregeling, in feite neerkomt op een ernstige schending van de belofte tot geheimhouding, af gelegd door de leden van de commis sie die het rapport hebben opgesteld. Een Amerikaanse krant heeft een uitvoerig verslag over dit rapport ge geven. In kerkelijke kringen is toen de mening geuit, dat een lid van de com missie het .rapport in handen van bui- druk uit te kunnen oefenen op de Paus. In dit rapport, samengesteld door deskundige priesters en leken uit vele landen, werd aangedrongen op ver zachting van het kerkelijke verbod op het gebruik van kunstmatige voorbe hoedmiddelen. Mgr. Vallainc legde er de nadruk op, dat Paus Paulus zich persoonlijk bezig houdt met de kwestie van de geboor tenregeling en dat hij zijn besluit hier over bekend zal maken, wanneer hij de tijd hiervoor rijp acht. Nadat de Paus het rapport had gelezen, had hij in oktober van het vorig jaar ver klaard dat het niet in afdoende bewoor dingen gesteld was en dat hij de zaak nader zou bestuderen. Waarnemers ten Vaticane menen, dat de Paus pas een definitieve uitspraak over de kwestie zal doen na de eerste zitting van de bisschoppelijke synode die in septem ber in Rome zal worden gehouden. De NDSM hoopt met deze hulp in twaalf maanden een tanker met een draagvermogen van 210.000 ton te kunnen bouwen. Als een schip hele maal klaar is, zal het voor een laat ste dokinspectie naar Lissabon gaan. Daar is een gegraven dok, dat er groot genoeg voor is. Dit dok be hoort tot een nieuw scheepsbouwbe drijf, dat is opgezet door de NDSM, de RDM, Wilton-Feijenoord en twee Zweedse werven. LONDEN Als het succes van de winkel in Chelsea, die begonnen is met de verkoop van valse snorren voor heren en telkens uitverkocht is, iets bete kent, dan zullen valse snorren voor mannen binnenkort even gewoon zijn als valse wimpers voor vrouwen. Men moet echter vroeg opstaan, als men een valse snor machtig wil worden. Elke dag krijgt de 26-jarige Simon Boyle in zijn winkel nieuwe voorraad, maar die is in ongeveer twee uur uitverkocht. Hij heeft zijn apotheek hier opge bouwd met het interieur van een Heusdense apotheek uit 1812. Wij wil den hier van deze bovenkruier eerst een artsenbar maken. Ik had er al een uit flessen samengestelde wand voor ontworpen. In december kwam ik echter op het idee de molen voor mode te gaan bestemmen. Nu hangen er mijn lentemodellen". Terwijl oude kooldraadlampen ach ter geel glas een zacht licht versprei den laat zij onder de dikke dwarsbal ken van het oude plafond uit 1812 en kele modellen zien. „Elk ontwerp voer ik slechts één keer uit", zegt zij. „Ik vind het fijn dingen helemaal naar eigen smaak te doen, zoals de inrich ting hier. Mijn collectie kan het vol gende seizoen ook worden getoond in deze omgeving". De zaak kan nl. niet meer dan 20 snorren tegelijk krijgen, want de pruikenmakers, die ze vervaardigen van echt haar, geen spul voor win kels in feestartikelen waren niet ingericht op de onvoorziene vraag. Zij maakten er tot dusverre slechts een paar voor filmsterren en acteurs en hadden nooit gedroomd, dater een ruimere markt voor bestond. En toen kreeg Simon Boyle het reuzen idee, er een paar te koop aan te bieden bij zijn modernistische man nekleren. Simon heeft het idee voor het eerst gekregen, toen hij twee jaar geleden (hij is ook deelgenoot in een pruiken makerij) een valse snor had gemaakt voor George Harrison. Zijn Beatle- vriend heeft sindsdien een snor van eigen teelt gefokt, maar destijds wilde hij zichzelf alleen maar vermommen om in Frankrijk rustig van zijn va kantie te kunnen genieten, zonder voortdurend te worden belaagd door schreeuwende vereersters met hand tekeningenboekjes. Simon maakte de snor en George droeg die. Niemand wist, dat een van de Beatles zich in Parijs bevond. Simon deed er niets meer aan, tot hij een paar weken geleden enkele exemplaren bij wijze van nieuw snuf je in zijn etalage legde. Ze werden verkocht, een zondagsblad maakte er gewag van en de rage was ontke tend. Behalve begerige klanten kwamen er stapels postbestellingen. „Het is fantastisch" zegt Simon, die er nog een beetje verbijsterd uitziet, „maar ik geloof dat het misschien niet lan ger dan een paar maanden zal duren." Volgens de kappers kan hij zich deerlijk vergissen. De grote attrac tie is afgezien van de buitennissig- heid dat de plaksnorren niet zoals de echte elke dag moeten worden bij geknipt en verzorgd. Dat vonden heel wat mannen, die er heimelijk naar snakten hun bovenlip te versieren, te veel moeite. De snor is er zo volle dig uit gegaan, dat de kappers hun krultangen, knevelwas en speciale benodigdheden voor de verzorging van de snorren hebben weggedaan. „De" plaksnor van de dag is de „Vava Zapata", een hangsnor als van een Mexicaanse schurk waaraan door heel veel jeugdige modegekken de voorkeur wordt gegeven, maar er zijn nog 34 andere modellen te krij gen, van Hitler's „tandenborstel" tot ARNHEM Ter gelegenheid van het in Arnhem te houden jaarlijkse congres van de Dante Alighieri-verenigingen in Nederland zullen van 22 april tot 4 juni a.s. in het Gemeentemuseum te Arnhem achttiende-eeuwse Italiaanse prenten uit de collectie van het Museum Boy mans-Van Beunlngen te Rotterdam worden tentoongesteld. ADVERTENTIE de snorren van Clark Gable en Salva dor Dali. Ze kosten van 4,20 dollar voor be scheiden mini-modellen tot zeven dol lar voor de „Viva Zapata's" en zijn geplant op een doorzichtig netje van nylon, dat met een kleefstof op de lip wordt geplakt. De valse snorren zijn veel overtuigender dan de valse wimpers. „Sommige lui kopen ze alleen maar om gedurende feestjes te dra gen", zei Simon, „min of meer voor de grap", maar de knappe verkoop ster in zijn zaak aegt, dat haar beste klanten niet de langharigen zijn. „U zou het niet willen geloven, maar meestal zijn het mannen van middelbare leeftijd, die om valse snorren komen. Wij knippen een lok van hun haar af om de kleur te vin den, die er precies bij past." Zouden langharige klanten snorren kunnen laten maken van hun eigen "ef. A haar, zoals meisjes haarstukjes en vlechten van eigen afgeknipt haar plachten te laten maken? „Het is mogelijk, maar niet prak tisch. Men ziet het er misschien niet aan af, maar er is heel wat haar nodig om een snor te maken en het moet op zijn minst zeven en halve centimeter lang zijn, wil men ermee kunnen werken." Sommige van de jongelui zouden de nodige hoeveelheid kunnen missen zonder het te merken, maar er schijnt weinig kans te bestaan, dat de snor ren een einde zullen maken aan de lange-haren-rage. Lange haren plus een baard plus een snor worden even wel als teveel van het goede be schouwd. Toen de deftige kapper Michael be- Onze opa's vonden snorren ook mooi en zo krijgshaftig. En oma stond met open mond van bewonde ring te kijken als opa met de schut terij mee marcheerde. sloot een „Viva Zapata" te gaan dra gen, offerde hij zijn baard op. Sommige klanten van Simon heb- heb hun echte snorren afgeschoren, toen zij ontdekten, dat er valse te krijgen waren. Minder moeite en op den duur goedkoper. Twee klassen van mensen zal Si mon nooit als klanten krijgen: predi kanten van de Anglicaanse staatskerk en matrozen mogen in Engeland geen snorren hebben, evenals de strafge- vangenen. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten heeft in Vlaardingen in een flatge bouw bij wijze van proef een crèche geopend waar de bewoners van de flats straks hun kinderen onder toe zicht kunnen laten spelen. De kinder bewaarplaats, ondergebracht in de on derbouw van het gebouw van zeven woonlagen, is bedoeld voor ongeveer 25 kinderen die net nog te jong zijn voor de kleuterschool. Zij kunnen er schommelen, in een zandbak spelen, klimmen en zelfs sla pen of uitrusten op twee bedbanken. In de door architect Jan Verhoeven met kistjes van vezelplaat, kurken vloerbedekking en veel blank hout in gerichte speelruimte is de verlichting beschermd. Er wordt nog een moge lijkheid gezocht buiten, in de ge meenschappelijke tuin, ook een afge sloten gelegenheid in te richten. De 234 flats in het gebouw waar de crèche is ingericht en in een soort gelijk gebou^r ernaast komen in oktober voor bewoning klaar. De kin derbewaarplaats zal tot zolang wor den „ingespeeld" door jonge bewo nertjes van naburige huizen. Het Bouwfonds hoopt dat de speel- gelegenheid ook nadat de flats klaar zijn, voor zover mogelijk voor kinde ren van niet-bewoners open blijft. Het is de bedoeling dat de bewoners-coö peratie de flats zijn voor de ver koop bestemd straks het toezicht in de crèche organiseert. Als dat niet op vrijwillige basis mogelijk zou zijn, zouden er twee kleuterleidsters in vaste dienst kunnen worden aange steld. Het Bouwfonds denkt eraan de betaling daarvan te regelen door deze leidsters gratis wonen aan te bieden in de eenkamerflats waarvan er op elke woonlaag één is. VOORBURG De verpakkings- beurs Macropak die in de jaar beurshallen in Utrecht begon, toont hoe verpakt we tegenwoordig le ven. Het zijn vooral de huisvrou wen, die in hun dagelijkse doen met alle mogelijke soorten verpak kingen te maken hebben. In ons land was het een kleine tien jaar geleden een unicum, dat de huis vrouwen de kans kregen om mee te praten over de praktische waarde van verpakkingen. Sindsdien zijn ontelbaar veel soorten verpakking, kritisch bekeken en beoordeeld door vrouwen. Mevrouw G. C. R .Valentijn-Ren- sen in Voorburg, weet als secreta resse van de werkcommissie huis vrouw en verpakking (ingesteld door het Nederlands Verpakkings centrum en de Nederlandse huis- houdraad) alles af van de proble men van verpakking. De commissie, waarin naast huis vrouwen ook vertegenwoordigers van industrie en speurwerkinstitu ten zitten, werkt op basis van het uitwisselen van gegevens. Op het gebied van etiketteren is in ons land nog niet zoveel gebeurd. „In een land als Denemarken, staat op vrijwel alles wat je koopt de ui terste verkoopdatum. Dat gebeurt bij ons nog niet zo veel," zegt me vrouw Valentijn-Rensen. Zo'n da tum is belangrijk om te weten, tot hoelang iets houdbaar is. Daarover bestaat veel misver stand, vooral bij plastic verpakking. Er zijn mensen die denken: Als iets luchtdicht in plastic verpakt is, dan kan er niets mee gebeuren, dan is het onbeperkt houdbaar. Maar dat is niet altijd zo," licht mevrouw Va- lentijn toe. Om over de bederfelijkheid van levensmiddelen wat meer klaarheid te verschaffen komt de commissie deze week met een pocketboek waarin alles te vinden is over de houdbaarheid van produkten. Het boekje heeft heel wat werk gege ven, want er moesten veel gegevens verzameld worden die nog niet be kend waren. In tabellen staat aan gegeven, hoe lang sommige levens middelen goed gehouden kunnen worden. Wat is nu voor een huisvrouw het belangrijkste bij verpakking „Drie dingen," zegt mevrouw Valent.jn. „De doelmatigheid, de conditiebe scherming en de aantrekkelijKheid. Deze drie factoren zijn a'ie even belangrijk." „Heel belangrijk is wol, dat de verpakking goed het produkt weer geeft. In de winkels var. tegenwoor dig moet je alles maar bij elkaar zien te vinden en ga je heel veel af op de verpakking. Daarom is die eis van een goede aanduiding van het produkt op de verpakking, be slist geen luxe", is het oordeel ven mevrouw Valentijn. „Er zijn veel klachten over melk in plastic, maar er zijn zoveel ver schillende systemen die bij die een malige verpakking worden toege- I past." Met de plastic, kartonnen en j papieren verpakkingen erbij laat zij i zien, dat er inderdaad heel wat mo- I gelijkheden zijn om de melk afge- j meten bij de consument af te leve- ren. Het verpakken van levensmidde len in weggooi-glas, vindt mevrouw Valentijn niet gek. „Dat geeft mo gelijkheden, om weer eens over te gaan op andere modellen. Bij pot ten met statiegeld die ingeleverd konden worden was het zo, dat je jaren tegen een en hetzelfde model aankeek." A Een kleuterklas nam enthousiast be zit van de kinderbewaarplaats die het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten 70920 D De onkosten zouden over de bewo ners moeten worden omgeslagen in de vorm van een verhoging van het bedrag (voorlopig geschat op 35 gul den per maand) dat de bewoners straks maandelijks voor alle mogelij ke diensten in de flat gaan betalen. Die verhoging zou niet meer dan en kele guldens behoeven te bedragen. Als de proef met de crèche slaagt wil het Bouwfonds een dergelijke dienstverlening voor de ouders van jonge kinderen ook in zijn andere flatgebouwen invoeren. Het Bouw fonds ziet hier een mogelijkheid de bezwaren van jonge gezinnen tegen 't hoog wonen voor een deel weg te ne men. Handwerksters die een voorkeur heb ben voor de kruissteek kunnen aardige ideeën opdoen uit het boekje van de Deense ontwerpster Ellen Jessen: „Gamble motiver till korsting fra Pe ru". Vr(j vertaald luidt de titel „Kruis- motieven uit Peru". Ellen Jessen baseerde haar tekenin gen op vormen die de verschillende pude culturen uit Peru ons hebben na gelaten. De bijzondere geometrische fi guren zijn aangegeven in DMC-garens, zodat de voorbeelden ook in Nederland kunnen worden uitgewerkt. Het boekje geeft tevens een overzicht van de indrukwekkende culturele nala tenschap van het Zuidamerikaanse bij wijze van proef voor de bewoners land (Verkrijgbaar bij Bokker's boek- van een Vlaardings flatgebouw heeft handel, speciaalzaak® in handwerkuitga- ingericht. ven, Heemstede). - Het boek dat de Engelse huisarts Dr. K. C. Hutehin schreef om vrou wen te helpen zo laat mogelijk wedu we te worden is nu ook in het Neder lands vertaald. Met de titel „Hoe houd Ik mün man in leven" ver scheen het bij H. J. W. Becht's Uit gevermaatschappij nv in Amsterdam. „Voor vele mannen is het groten deels een kwestie van stom geluk als ze de veertig halen", stelt deze huis arts, die er op wijst, dat juist de vrouw een grote invloed kan hebben op de gezondheid van haar man. In zijn boek geeft hij een overzicht van de manieren waarop de vrouw er toe kan bijdragen de gezondheid van haar man in goede conditie te houden. De man die de veertig nadert loopt in onze tijd meer het gevaar binnen de eerstvolgende tien jaar te worden geveld dan een man van vijftig en er sterven tegenwoordig tweemaal zo veel mannen als vrouwen op middel bare leeftijd, zo blijkt uit de statistie ken. Voor vrouwen met echtgenoten van rondom de veertig wel feiten om eens ernstig bij stil te staan.

De Vallei | 1967 | | pagina 14