Veenendaals dagblad PREMIER: TERUG NAAR PARLEMENTAIR BEWIND IN GRIEKENLAND Werkgelegenheid tot helft gereduceerd I W i Buiten Strand bij „de Hoek" snel schoongemaakt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Demonstraties in Kopenhagen Zestig doden door tornado Vragen over optreden van illusionist MET MAN EN MACHT DE OLIE TE LIJF Surveyor-3 deed wat gymnastiek Kamerleden hoorden klachten Kasteel in Denemarken gereed voor vlucht van Constantijn VLIEG VELDEN ZIJN VAND AA G WEER OPENGESTELD ONTSTELTENIS OP CYPRUS Svetlana Stalina mag onbeperkt in V.S. blijven Werkgevers gaan akkoord met groter aandeel in de premie VOOR TEXTIELARBEIDERS IN ENSCHEDE SINDS 1954 Kom thuis, Anne-Marie Vreemde namen Trouw Jongen op zijn bromfiets tegen trein Onrust Beproeving van graafarm Verzekering tegen niet-kunnen-iverken STIJGING Ex-bewindslieden kregen „lintje" Nieuwe industrie voor Deventer Zondag iets achter Z( Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 22 APRIL I967 4le JAARGANG NIEUWE REGERING IS BEEDIGD 99 KOPENHAGEN. Meer dan 600 demonstranten hebben gisteren in Ko penhagen tegen de militaire greep naar de macht in Griekenland gepro testeerd, waarbij het tot schermutse lingen kwam met de politie en de paleiswacht. De jeugdige demonstranten riepen „Hang Constantijn" en droegen span doeken met zich mee met teksten als „Weg met Constantijn", „Red Grieken land van het fascisme" en „Kom thuis Anne-Marie". Anne-Marie is de 20-jarige Deense prinses die als vrouw van Constantijn koningin van Griekenland is gewor den. Nadat de demonstratie aanvankelijk ordelijk verliep, raakten steeds meer Jongeren slaags met de politie, naar mate de stoet het Amaliënborgpaleis naderde. De politie zette de toegang tot het voorplein af, maar de demon stranten braken door het kordon. Met bontmutsen uitgedoste paleiswachten schoten de agenten te hulp. Een politiewoordvoerder zei dat er ondanks de vele incidenten, maar één arrestatie was verricht: „maar het zag er gevaarlijk uit en we traden krachtig op om de demonstranten van het paleis weg te houden." CHICAGO Een aantal tornado's heeft gisteren een spoor van vernie ling door het Amerikaanse midden westen getrokken en zeker zestig do den en vijfhonderd gewonden veroor zaakt. Talloze huizen en gebouwen werden vernield. Het zwaarst getrof fen zjjn de staten Michigan en Illinois, waar de cyclonen heftig tekeer gingen. Zeventien mensen, voor het meren deel middelbare scholieren, verloren het leven in Belvedere, ten noordwes ten van Chicago. Aan de zuidzijde van Chicago, in Oaklawn, werden tweeën dertig doden en honderden gewonden geteld. Hier kwam een vijfjarig kind om het leven toen het voor een rij dende auto werd geworpen en een man werd gedood toen een hoogspan ningskabel op straat terecht kwam. Oaklawn is tot rampgebied verklaard. Hulpploegen zoeken tussen de resten van huizen en auto's naar slachtoffers. ADVERTENTIE ZEMEN ZONDER ZORGEN A *\c\\\\> l 5 ZEMEN ZONDER ZORGEN TTii een oud boerenhof je namen we een paar pollen helmbloemen mee naar huis, een voorjaarsplant, die zo wel in de tuin gekweektals in het wild voorkomt en aan welke ik ple zierige herinneringen bewaar uit de tijd, toen ze in laag kreupelhout van de Z. Veluwezoom overal stond met het goede gezelschap van speenkruid en anemoon. Zij kleurde er eind maart-april met de bossen rose-lila bloempjes, gespoord en in spitse tros jes. Hopelijk zullen we er nu in de bor der eveneens van genieten, alsook van de niet minder ouderwetse druipende of gebroken hartjes, die echter niet één doch tweesporig zijn. De helmbloem heet wetenschappelijk Corydalis en dit werd afgeleid van het Griekse „ko- rudalos", hetgeen kuifleeuwerik bete kent, als hoedanig zij reeds in de le eeuw door de kruidkundige Dioscori- des werd aangeduid. Met een beetje fantasie gelijkt dit gewas (de gespoor de bloem enprofiel gezien) op n zit tende vogel en het buitenvolk gaf het de typerende naam „Vogeltje op de kruk' of „Haantjes en kippetjes". Een tweede betekenis heeft het oude ge lijknamige kinderspel, waarbij een zangvogeltje aan een draad geleerd werd op een krukje te vl'egen. Hiero- nymus van Alphen maakte een toe passelijk vers op deze dressuur, zon der op het wrede ervan te wijzen: 't Vogeltje op de kruk, o kind'ren! Dat U zooveel vreugd bereidt, Is voor U een' ware schild'ring Van het beeld der leerzaamheid. En dan volgen nog 'n twintig regels van voorbeeld en vermaan. Mocht ge er interesse voor hebben, dan kunt ge U melden bij 22-4-'67 A. B. WIGMAN ATHENE In de Griekse hoofdstad Athene is gisteravond een nieuwe rege ring beëdigd, die onder leiding staat van de 66-jarige Constantin Kolias, pro cureur-generaal van het hof van cassatie. Hij is de enige niet-militair onder de nieuwe bewindslieden. Kolias zei i i een radiorede dat het leger gistermorgen heeft moeten ingrijpen om het land voor vernietiging te behoeden. „Wij behoren", zo vervolgde de nieuwe premier, „niet tot enige poli tieke partij. We steunen geen enkele politieke klasse. Wij behoren tot de klasse van de zwoegers. Uitscha keling van de boosdoeners is onze doel stelling. Van nu af aan zijn er geen rechtse, linkse of centrum-elementen; er z(jn alleen Grieken. Ons doel is so ciale rechtvaardigheid en een eerlijke inkomensverdeling. De regering zal grote aandacht besteden aan de jeugd en als de toestand in 't land weer nor maal is, zal het parlementaire leven weer worden opgevat", aldus Kolias. Voorts heeft het regeringsteam van Kolias op het programma de volgende punten staan: 0 Griekenland bljjft trouw aan het beginsel van het handvest van de Verenigde Naties en oprecht toegewijd aan de N-A.V.O. en zijn westelijke bondgenoten. 0 De Griekse regering wenst een oplossing van de Cyprische kwes tie door onderhandelingen. De betrekkingen met alle landen blyven gehandhaafd. Deze stormachtige ontwikkeling in Griekenland was het gevolg van een door het Griekse leger uitgevoerde staatsgreep, die gistermorgen in alle vroegte plaatsvond. De regering-Ka- nellopoelos werd afgezet en een aan tal politici van alle gezindten werd ge vangen genomen. Dit geschiedde met medeweten van de 26-jarige koning Constantijn, die zich in een koninklijk decreet beriep op een artikel in de grondwet, dat het leger de bevoegd heid heeft in te grijpen brj „gevaar voor openbare veiligheid". Omtrent de verblijfplaats van Constantijn en zijn echtgenote heeft men geen mededelin gen ontvangen. NICOSIA President Makarios van Cyprus heeft gisteren zijn kabinet in spoedvergadering bijeengeroepen om de Griekse crisis te bespreken. Zijn re gering verklaarde op geen enkele ma nier betrokken te willen raken bij de politieke ontwikkelingen in Grieken land. Een links georiënteerde krant eiste onmiddellijk dat de Cypriotische regering stelling zou nemen tegen „de koninklijke dictatuur in Griekenland". Het grootste deel van de bevolking van het Middellandse Zee-eiland is van Griekse afkomst en Cyprus onder houdt nauwe emotionele, politieke en militaire betrekkingen met Grieken land. De verwarde berichten over de staatsgreep in Griekenland werden hier met grote ontsteltenis ontvangen. 32 vooraanstaande schrijvers, beelden de kunstenaars, journalisten en acade mici gaven een verklaring uit waarin zij stelden dat na de machtsoverne ming van het leger, Cyprus het enige vrije deel van Griekenland is. De ondertekenaars van de verkla ring steunden de „democratische ele menten in Griekenland in hun wed strijd voor de terugkeer der vrijheid naar het Griekse moederland". De grote vraag is, welke positie de Griekse officieren innemen die het be vel voeren over 12.000 Griekse man schappen op Cyprus, zowel als over de 15.000 troepen van de Grieks-Cyprio tische nationale garde. De troepen ble ven gisteren in hun kampen en de of ficieren meldden zich zoals gewoon lijk bij het hoofdkwartier. Uiterlijk leek de toestand op het eiland geheel normaal. DEN HAAG Heeft de Engelse illusionist David Berglas onbevoegd de geneeskunst uitgeoefend, toen hjj vori ge week zaterdagavond enkele televi siekijkers onder hypnose bracht? De Tweede-Kamerleden dr. C. Boer- tien (A.R.) en drs. A. D. W. Tilanus (C.H.) willen daarover de mening horen van de minister en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De Kamerleden gaan er van uit dat toe passing van hypnose geneeskunst is en dat David Berglas niet door de Neder landse overheid als arts is erkend. De heren Boertien en Tilanus vragen of hypnose als massaal toegepast expe riment uit een oogpunt van volksgezond heid geen gevaren in zich oergt. Zij vra gen minister Roolvink en staatssecre taris Bartels ook of maatregelen nodig zijn om de toepassing van hypnose „bin nen verantwoorde grenzen" te houden. UTRECHT Op een met automa tische halve overwegbomen beveiligde overweg bij Voorhout (tussen Leiden en Haarlem) is vrijdagavond om streeks zeven uur de 17-jarige J. P. v. Eijk uit Ter Aar op zijn bromfiets te gen een trein gereden. Hij overleed ter plaatse. Hij ovedleed ter plaatse langs de neergelaten overwegbomen de overweg overgestoken. 0 Op de Rijksweg tussen Meppel en Staphorst is vrijdagavond de 59- jarige H. J. Padding uit Meppel ver ongelukt. De heer Padding stak de weg over naar een tankstation en werd ge grepen door een personenauto. Vrijdagmiddag is de 62-jarige R. C. Dam uit Rutten (Noordoostpol der) bij landbouwwerkzaamheden op het bedrijf van zijn zoon in Oostelijk Flevoland om het leven gekomen. Hij bestuurde een tractor, dia kantelde en boven op hem vieL De staatsgreep is gevolgd op een periode van politieke onrust, waarbij de vroegere premieh Papandreoe de koning ervan beschuldigde eerder een leider van een politieke partij dan een staatshoofd te zijn. Vandaag zullen de vliegvelden weer open gaan en mag de bevolking weer op straat. Samenscholingen van meer dan vijf personen en vergaderingen blijven verboden. In de Deense hoofdstad Kopenhagen wordt met stelligheid gezegd, dat ko ning Fr^derik voor z(jn Griekse schoonzoon (Constanten is gehuwd met de Deense prinses Anne-Marie) een van de koninklijke kastelen gereed houdt voor het geval het Griekse paar zou moeten vluchten. De Londense Time$ schreef over de staatsgreep, dat koning Constantijn met deze maatregelen wel eens het einde van de monarchie zou kunnen veroorzaken, hoewel zijn rol nog niet duidelijk is. Er komt stellig een enor me reactie van het volk en weinig wijst erop, dat het leger sterk en eens gezind genoeg is om het „in toom" te houden. Er doen vage geruchten de ronde 'olgens welke Constantijn niet met de actie zou hebben ingestemd. PASADENA De graafarm van de Surveyor-3 is goed bruikbaar. Dat kwam kwam gisteren vast te staan na dat de Surveyor-3 op de maan z(jn scha rende arm met de daaraan bevestigde metalen klauw ongeveer een en een kwart meter had uitgestoken, weer iets had ingetrokken en vervolgens op en neer en van links naar rechts had bewo gen. Deze proef duurde ongeveer twee uur. Na afloop ervan waren de technici in Pasadena die de graafarm per radio hadden bestuurd, overtuigd dat zij op de betrouwbaarheid ervan konden reke- De camera's van de Surveyor-3 maak ten foto's van deze beproeving van de graafarm, van het landingsgebied waar de Surveyor-3 was terecht gekomen en van het driepotige landingsgestel. Toen de proef met de graafarm van de Surveyor-3 was geëindigd schakel den technici per radio een deel van de apparatuur van de ruimtesonde uit. De Surveyor-3 kreeg verscheidene uren rust. In die tijd moesten zijn batterijen weer worden opgeladen. De „mysterieuze" zoon van Claudia Cardinale, wiens bestaan pas kort werd onthuld, met zijn moeder in de tuin van de villa van de filmactrice te Rome. De 9-jarige Patrick werd in 1958 in Tunis geboren en was tot voor kort op een kostschool. Claudia is nu getrouwd met de filmmaker Franco Cristaldi. (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND De Dienst gemeentewerken van Rotterdam en ver scheidene particuliere bedrijven hebben gisteren op het door olie verontreinigde strand van Hoek van Holland een soort generale repetitie gehouden. Ervan uitgaande dat de Nederlandse kust mogelijk nog eens wordt getroffen door een ramp als die met de Torrey Canyon bij Land's End, heeft Gemeen tewerken een aantal monsters genomen om te kunnen bepalen welke bestrij dingsmiddelen het beste kunnen worden gebruikt. „Tot een conclusie zijn wij nog niet gekomen", zei gisteravond ir. J. Aar- noudse, technisch adjunct-directeur van Gemeentewerken. „Samen met deskun digen van het rijk en van de petro chemische industrie willen wij nagaan wat onder bepaalde omstandigheden het beste kan worden gedaan". Op het strand waren gisteren fabri kanten van verschillende produkten op het gebied van de oliebestrijding bezig met proeven. Hun werk werd bemoei lijkt door een harde wind, die het laagje olie met zand vermengde. De opruimingsploeg in Hoek van Hol land is gisteravond vrijwel gereedgeko men. Nadat de vloed 's middags opnieuw wat olie zij het van een andere samenstelling had aangevoerd, scho ven bulldozers het verontreinigde zand op hopen, die door vrachtwagens naar een grote kuil in de duinen werden af- afgevoerd. „Dank zij de aannemers, die ook in de avonduren voldoende materiaal ter be schikking stellen, kunnen wij het strand voor het weekeinde schoon hebben," zei de heer A. F. van Dillen, die namens Gemeentewerken met de leiding van het reinigingswerk was belast. De vloed van gistermiddag bracht ook wat olie mee naar de stranden bij Ter- heyden en Monster. Met de opruiming werd onmiddellijk begonnen. Aan de hand van monsters hoopt men te kunnen nagaan of de olie afkomstig is van het Griekse vrachtschip Alkyone, dat donderdag van de pier bij Hoek van Holland werd getrokken, of van de Liberiaanse tanker Diane, die dinsdag de Nieuwe Waterweg opvoer na een hevige brand op de Noordzee. De kosten van het reinigingswerk zouden dan op de verzekeringsmaatschappijen kunnen worden verhaald. BERN. Svetlana Stalina, de dochter van Stalin, heeft van de Amerikaanse regering toestemming gekregen in de Verenigde Staten te blijven, zo lang als zij wil. De 42-jarige vrouw, die enkele maan den geleden op spectaculaire wijze naar het Westen vluchtte, kwam gistermid dag met een vliegtuig van de Zwitserse maatschappij Swissair aan in New York. Zij had de laatste zeven weken in de grootste geheimhouding in Zwitserland doorgebracht. Kort geleden was Svetlana met een Italiaans lijnvliegtuig uit India naar Europa gereisd. Zij laat een zoon en een dochter achter in de Sovjet-Unie. Inmiddels had de Amerikaanse uit geverij Harper en Row bekend gemaakt dat binnenkort een boek in de handel komt dat Svetlana enkele jaren geleden schreef. Het manuscript zou al enige tijd in Amerika zijn geweest. Het kostte veel nachtelijke inspan ning om het door olieslierten be vuilde strand van Hoek van Hol land te reinigen. Hier zien we een schoonmaakploeg met bulldozers. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Stichting van dc Arbeid heeft een uitweg bedacht om de zogenaamde middengroepen te vrywa ren voor een te grote verzwaring van lasten door de invoering van de nieuwe arbeidsongeschiktheidsverzekering op 1 juli. De werkgevers zyn bereid 8,45 procent aan premie te betalen. Voor de werknemers blijft dan 0,75 procent over. Oud-minister Veldkamp had voorge steld, dat beide partijen de premie zou den delen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid meent dat niet te ontko men zou zijn aan een looncompensatie, wat de kosten van de nieuwe verzeke ring op 130 miljoen gulden per jaar zou brengen voor de werkgevers. Nu zijn zij twintig miljoen gulden goedkoper uit. De enige „verliezer" is nu de fiscus die anders belastingpenningen had kunnen innen over het compensatieloon. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid was het gisteren binnen tien mi nuten eens over deze oplossing. Ver wacht wordt dat minister Roolvink (sociale zaken) de verschuiving van het premie-aandeel zonder meer overneemt. Vóór 1 juli moet dan echter nog een wetswijziging tot stand komen omdat oorspronkelijk vast lag, dat de premie gelijk op zou worden verdeeld. Het staat vast dat de premie voor de nieuwe verzekering in de komende ja ren zal stijgen. Brengt minister Rool vink inderdaad een wetswijziging tot stand, dan is het ook in de toekomst op betrekkelijk eenvoudige manier mogelijk met de premielast te schuiven, wanneer dit wenselijk wordt geacht in verband met de te voeren loonpolitiek. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid stelt minister Roolvink voor geen verandering te brengen in de verdeling van de premie voor de ziekenfondsver zekering. De werknemers betalen per 1 juli dan in totaal 16,10 procent voor hun sociale zekerheden en de werkge vers 18,20 procent. Voor beide partyen komt dit neer op een stijging van 0,85 procent. DEN HAAG Minister-president De Jong heeft gisteravond, in aanwezig heid van vice-premier Bakker, onder scheidingen uitgereikt aan de oud-mi nisters en staatssecretarissen van het kabinet-Zijlstra. Oud-minister-president Zijlstra en oud-minister-Veldkamp werden be noemd tot grootkruis in de orde van Oranje Nassau. Oud-vice-premier Bies heuvel werd grootofficier in die orde. Tot commandeur in dezelfde orde wer den benoemd de oud-ministers Diepen horst en Verdam en de oud-staatsecre tarissen Bartels en De Meijer. Oud minister Bot en oud-staatsecretaris Schaper werden commandeur in de or de van de Nederlandse Leeuw. Oud staatssecretaris Peijnenburg werd be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. ENSCHEDE In 1954 werkten in Enschede meer dan 21.000 mensen in de textielindustrie. Vóór de klap bij Van Heek was dit aantal verminderd tot 13.000. Dit betekent dat inclu sief de laatste ontslagen de werk gelegenheid met vijftig procent is te ruggelopen. Dit zei de Enschedese bur gemeester, mr. A. J. Vleer, die gisteren als eerste door de vaste commissies voor Economische Zaken en voor So ciale Zaken en Volksgezondheid van de Tweede Kamer in Enschede open baar werd gehoord. Het ging om de moeilijkheden in de Twentse textiel. De werkgelegenheid in deze bedrijfstak nam, zo zei drs. Ver steeg, de directeur van het Economisch- Technologisch Instituut, met 8.600 men sen af. In de overige industrieën kon den daarentegen 8.300 werknemers meer worden geplaatst. Het aantal arbeiders in de textiel zal nog sterker teruglopen. Niemand weet hoevèr dit proces zal gaan. Twente moet, zo zei drs. Versteeg ontwikkelingsgebied worden, evenals het noorden van ons land. Bovendien zullen de textielbedrijven tijdelijk steun moeten krijgen door leningen te gen een lage rente. Prof. dr. W. Hessel voegde hier later nog aan toe, dat er ook investerings faciliteiten moeten komen, en dat d® overheid het wetenschappelqk speur werk zal moeten bevorderen. Mr. F. R. Crommelin, de voorzitter van de be langengemeenschap T went e-Oost-Gel derland, vroeg tijdens de hearing speci aal om steun voor de middelgrote be drijven. Hy vond de vrymaking van de han del wel een goede zaak, maar niet al® de eigen industrie wordt beconcur reerd door bedrijven uit landen met een lage levensstandaard of door lan den die tegen politieke prijzen uitvoe ren. Aan het lijstje van wensen voegde hij nog toe: een tweede schrijftafel voor de rijksinstellingen in Twente, de ver snelde aanleg van de weg Den Haag Rotterdam via Utrecht naar Twente (E 8) en de weg van Enschede naar Zevenaar (rijksweg 15). Dr. W. Kroese, die namens de werk gevers sprak, had nog meer verlan gens op korte en lange termijn. Zo wil hij paal en perk stellen aan de in voer uit Hongkong. Ook zal vyftien miljoen gulden uit de pot voor ont wikkelingshulp aan Indonesië moeten worden gegeven in de vorm van tex tiel. Het sociale element kwam speciaal in de hearing naar voren, toen de werknemers werden gehoord. Zij klaag den over het feit, dat ze niet tijdig en voldoende waren ingelicht over de si tuatie by verscheidene bedrijven. Een jaar geleden hebben wij tegen één van de directies gezegd dat we ongerust waren. „Dan bent u ongeruster dan wij", antwoordde deze directie, zo zei de heer De Jong van de N.V.V.-bond „De Eendracht". „Men mag niet zeggen dat de arbei ders de situatie begrijpen en dat ze er mee akkoord gaan. Ze voelen zich daar entegen bedrogen", zo zei hij. De heer De Jong drong aan op de instelling van een fonds ten behoeve van werknemers die moeten worden ontslagen als gevolg van modernisering in de bedrijven. DEVENTER In het gebouwencom plex van de voormalige Davo-Haarden- fabriek N.V. op het industrieterrein in Deventer gaat de Staalmeubelindustrie Soest in oprichting, fabrikant van bu reau- en bedrijfsmiddelen, een bedrijf vestigen. Begonnen wordt met dertig man per soneel en men verwacht, dat dit aan tal binnen het jaar tot honderd man zal stijgen. Het gaat om geschoold en ho ger geclassificeerd personeel (Van onze weerkundige medewerker) Over het geheel gezien behoudt het weer de komende 2-3 dagen zijn wis selvallig karakter, maar tijdelijk zit er dit weekeinde toch wel enige ver betering in de lucht. Vanmiddag valt er hier en daar nog wel een regen- of hagelbui, maar vervolgens gaan op klaringen domineren en brengt een rug van hoge druk uit het N.W. tijde lijk droger weer. bij verder afnemende wind. In de nacht van zaterdag op zondag is in Gelderland levensgroot gevaar voor nachtvorst. Maar zondag over dag verwachten wij een licht ther misch herstel, bij naar Z.W. krimpen de wind. Op wat langere termijn gezien wordt het weer dan opnieuw onbe stendig, als het ons tegenzit later op de zondag al weer.

De Vallei | 1967 | | pagina 1