WERKLOOSHEID KAN NOG WEL TOENEMEN E.E.G.-prognoses voor ons land niet onverdeeld gunstig Svetlana Stalin naar Verenigde Staten Lekasin Weer nieuwe figuur in moordzaak-Kennedy NOURILAX Kleiner tekort handelsbalans van E.E.G. afgelopen jaar Over de grenzen Staatsgreep Nu ook koplampen schoon Voorzie h tigheid geboden Op bezoekersvisum Deferre wint duel Weer betoging in Peking Textieloverleg in Brussel Roemenië vaag over plannen IVu een Portoricaan Burgerrecht in Baskenland opgeschort Spoedig Sovjet- ruimteproef BOEK PAS Hitler-herdenking in Antwerpen Strafgericht over oude dame Luchtmacht oefent drie dagen hoven West-Europa de snelle en zekere pijnverdrijver Uitvoer Werkloosheid Invoer Chinezen betoogden in Djakarta Banden sprongen van vliegtuig Gevecht bij Aden Indonesische mystica gearresteerd ZATERDAG 22 APRIL 1967 WASHINGTON Svetlana Stalin, een dochter van de voormalig (overle den) Russische dictator Joseph Stalin, is vertrokken naar New York, aldus is van de zijde van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. Uit wel ingelichte bron in Ziirich is vernomen, dat Svetlana gisteren tegen de middag van het Zürichse vliegveld Kloten is vertrokken. Volgens een Franse vriend van Svetlana, wil zij eerst de wereld rond reizen alvorens zich ergens te vesti gen. Svetlana laat een zoon en dochter in Moskou achter, waar zij sinds de dood van haar vader, in 1953, woonde. Voor haar vertrek naar New York, heeft zij enige weken in Zwitserland vertoefd en daarvoor in India. In New York werd vernomen, dat Svetlana enige jaren geleden een boek over haar leven in Rusland heeft ge schreven dat door Harper and Row zal worden uitgegeven. Een woordvoerder van Harper and Row verklaarde, dat het boek, dat nog geen titel heeft, op 16 oktober zal wor den uitgegeven. Het 70.000 woorden tellende manuscript wordt in de Ver enigde Statei vertaald door Priscol- la Johnson MacMillan, een deskundige in het Russisch. Het manuscript werd in 1963 voltooid en behandeld Svetla- na's leven met haar vader. Svetlana gaf een verklaring uit van de volgende inhoud: „Ik dank de Zwit serse autoriteiten en allen die mijn verblijf in Zwitserland mogelijk heb ben gemaakt hartelijk en oprecht voor hun vriendelijkheid en het begrip dat ze getoond hebben. „Ik heb in Zwitserland rust kunnen nemen en veel kunnen nadenken, en ben blij, dat ik uw land heb leren ken nen. Ik verlaat Zwitserland op mijn eigen verzoek om naar de Verenigde Staten te gaan. Svetlana was in het bezit van haar geldige Sovjet-paspoort en een tijde lijk bezoekersvisum voor Amerika. Het was niet onmiddellijk duidelijk of haar door de Amerikaanse regering politiek asiel verleend is. Svetlana's zoon Joseph vertelde, dat hij zijn moeder een week geleden nog over de telefoon had gesproken. Ze klonk toen „best", maar repte niet van haar plannen naar de Verenigde Sta ten te gaan. In een vraaggesprek in de flat van de familie in de buurt van het Krem lin, bleek dat Joseph nog niet gehoord had dat zijn moeder Zwitserland had verlaten. Hij maakte een gespannen indruk en trok nerveus aan een siga ret. De Russiche pers berichtte vorige maand in het kort dat Svetlana uit In dia naar Zwitserland was gegaan, in plaats van haar Moskou terug te ke ren, nadat ze het stoffelijk overschot van haar man naar India had verge zeld. Joseph is de zoon van Svetlana en Grigory Morozof, een student, die ze op 17-jarige leeftijd huwde, maar la ter op bevel van Stalin van zich liet scheiden. Joseph woont in de kleine flat van de familie in Moskou met zijn vrouw en zijn 15-jarige zusje Jekaterina. PARIJS De burgemeester van Marseille en socialistische kamerlid Gaston Defferre heeft gisteren het duel op de degen gewonnen waartoe de Gaullistische volksvertegenwoordi ger René Ribière hem had uitge daagd. Volgens Ribière had Defferre hem beledigd, door hem in een debat „idioot" te noemen en had deze ge weigerd hem zijn verontschuldigingen aan te bieden. Het duel, dat plaats had op een privé-terrein te Neuilly aan de Seine, duurde slechts vier minuten. Volgens journalisten die het duel van achter het struikgewas hadden gevolgd, was Defferre sneller dan zijn tegenstander en trof hij hem twee maal in de rechterarm. Het duel werd daarna gestaakt en de tegenstan ders werden door hun respectieve se condanten omhelsd. ANTWERPEN De Vlaamse Na- tionaal-socialistische Unie heeft woens dag in Antwerpen een Hitler-herden king gehouden, waaraan 25 man heb ben deelgenomen. Zij werden „vergast" op een film over het leven van Hitier en enige toespraken. De zaal waar de plechtigheid werd gehouden, was ver sierd met hakenkruisvlaggen. De orga nisatoren waren in uniform, met een hakenkruisband. Politie en recherche hielden de ko mende en gaande deelnemers nauwlet tend in het oog, aldus een bericht van het Belgische persbureau Belga. A Erg praktisch lijkt ons dit strand- pakje van Jacques Heim niet. Het heet Magnet 56. Het materiaal is ge stippelde kant en het wordt over een badpak gedragen. De zijden laarzen lijken ons vooral bij olie op het strand een uitkomst. PEKING Naar schatting een mil joen mensen trokken vrijdag met vlag gen, spandoeken en portretten van Mao door de straten- van Peking om de vorming van een revolutionair ge meentelijk bestuurscomité te vieren. Premier Tsjoe En-Lai en Mao's echt genote Tsjiang-Tsjing hebben intussen gewaarschuwd dat de strijd tegen de „partij- en klassevijanden" nog lang niet voorbij is. „Erkend moet worden, dat het niet eenvoudig is de macht over te nemen, maar het is ook niet gemakkelijk die te behouden. Nog moeilijker zal het zijn, de dic tatuur van het proletariaat te consoli deren", zo zei Tsjoei En-Lai in een toespraak. Mevrouw Tsjiang-Tsjing beschreef de strijd om alle dingen in overeenstem ming te brengen met de Chinese revo lutie als „een belangrijke taak voor de komende honderd jaar"; BRUSSEL Een 85->jarige dame is donderdag te Andenne (bij Na men) het slachtoffer geworden van een vrouwengericht. Ontstemd over de roddelpraatjes waarvan zij de oude dame vedach- ten, organiseerde een groepje vrou wen een strafexpedtie. Zij reden met een taxi naar de woning van hun slachtoffer, waar zij de inboedel kort en klein sloegen. De oude dame liep en passant ook enkele klappn op. Na het strafgericht moest het be jaarde slachtoffer geheel overstuur in een ziekenhuis worden opgenomen. DEN HAAG Vliegtuigen van de geallieerde luchtmacht van Centraal- Europa zullen voor de twaalfde ach tereenvolgende maal in mei de jaar lijkse herkenningsoefening op lage hoogte, „Roval Flush", uitvoeren. Op 22, 23 en 24 mei zullen zowel overdag als 's avonds en 's nachts vluchten worden gemaakt in een ge bied dat omvat Engeland en Schot land, het grootste gedeelte van Frank rijk, de Benelux, een zeer groot deel van de bondsrepubliek Duitsland en een deel van Denemarken. Op 26 en 27 april wordt de generale repetitie voor deze oefening gehouden. ADVERTENTIE BRUSSEL De Nederlandse regering zal een politiek voor het behoud van een voldoende mate van economische groei met ondersteuning van de in vesteringsactiviteiten en beperking van de werkloosheid voorzichtig moeten voeren, zo meent het jongste kwartaalbericht van de EEG-commissie over de economische toestand van de gemeenschap. Nederland zal nl. niet de noodzaak uit het oog mogen verliezen, dat die po litiek het bereiken van extern en intern evenwicht niet in gevaar mag brengen, aldus het verslag. Het overzicht verklaart dat de voor uitzichten voor de economische ont wikkeling in Nederland dit jaar duidt op een wellicht wat sterkere vertra ging van de produktiestijging, ondanks een waarschijnlijk nog steeds aanzien lijke uitbreiding van de uitvoer. De vertraging van de produktie-expansie zou vooral een gevolg kunnen zijn van het feit, dat de investeringen tenden- tieel zelfs zouden kunnen dalen. Op de arbeidsmarkt zal zich een ver dergaande ontspanning aftekenen. Desondanks zullen de prijsstijgings tendensen nog steeds aanmerkelijk blijven, niet in de laatste plaats omdat de loonsverhogingen, ook zal zijn de ze minder groot dan in 1966 nog steeds in belangrijke mate de produktiviteitsstijging over treffen. De lopende rekening van de betalingsbalans zal nog verder kunnen verbeteren. Veel zal afhangen van de econo- misch-politieke maatregelen van de nieuwe regering, aldus het verslag. In ieder geval zou kunnen worden aangenomen, dat de buitenlandse vraag in 1967 de meest expansieve component van de totale vraag zal zijn. Er zijn redenen om aan te nemen dat de uitvoer in het tweede halfjaar wellicht weer een sterker stijgende tendens zal vertonen dan tot dusver. Aangezien enerzijds de vraag op ver scheidene uitvoermarkten weer zou kunnen toenemen en anderzijds de drang tot exporteren als gevolg van ruimere aanbodmogelijkheden uit de binnenlandse produktie groter zal zijn geworden. De stijging van de binnenlandse vraag zal vermoedelijk belangrijk langzamer zijn dan in 1966. Conjunctu reel gezien is het zelfs niet uitgeslo ten, dat zich in het eerste halfjaar nog een zekere verdere daling van het expansietempo, ten opzichte van de afgelopen maanden, zal voordoen. De voornaamste oorzaak hiervan acht het verslag, dat de bruto-investeringen in vaste activia een dalende tendens zul len vertonen. MC De ontwikkeling van de produktie, en met name de industriële produktie, zal niet zeer levendig zijn. Daar waar de produktiestyging door een krachti ge structurele tendens wordt geken merkt, zal deze stijging niettemin vooral als gevolg van een tegen het midden van het jaar van kracht wor dende verkorting van de arbeidstijd volgens de langlopende CAO's be perkt zijn. De produktiviteltsverhogingen zullen voldoende zijn om de groei van de produktie te waarborgen. Dit houdt in, dat de arbeidsmarktsituatie waar schijnlijk nog gekenmerkt zal worden door een zekere toeneming van de werkloosheid, te meer daar een aan zienlijke styging van de beroepsbevol king te constateren valt. De invoer zal aanvankelijk slechts zeer langzaam toenemen, maar zal na het voorjaar door een meer uitgespro ken stijgende tendens gekenmerkt kun nen worden, vooral als gevolg van een lichte opleving in de invoer van con sumptiegoederen en van een normali sering van de grondstoffeninvoer. Het prijsniveau, met name ten aan zien van de consumptieprijzen, zal nog aanmerkelijk kunnen stijgen, zij het waarschijnlijk niet zo sterk als in het voorafgaande jaar. Al met al kan volgens het EEG- overzicht de stijging van het reële bru to nationaal produkt van 1966 op 1967 nog steeds op ongeveer drie procent worden geraamd. Voor de EEG als geheel wijzen de vooruitzichten op een verdere econo mische expansie, waarvan het tempo in ieder geval tot het midden van het jaar nog zeer langzaam zal kunnen blijven. De produktie zal in de gemeenschap verder toenemen, doch voorlopig nog slechts in geringe mate. De toene ming van de industriële produktie zal pas in het tweede halfjaar van 1967 weer een opleving vertonen en in ieder geval voor het gehele jaar een kleine re stijging bereiken dan in 1966, t.w. 3 4 4 procent tegen 5 procent vorig jaar. Bij een zich voortzettende, zij het wellicht iets vertraagde expansie in de overige sectoren van het bedrijfsleven en een normale landbouwproduktie zal ten opzichte van 1966 een reële stij ging van het brutoprodukt der gemeen schap van 3 a 4 procent kunnen wor den verwacht. SINGAPORE Enkele honderden Peking-gezinde Chinezen hebben don derdagavond voor de ambassade van China in Djakarta een betoging ge houden. Zij protesteerden hiermee te gen de behandeling van een landgenoot door de Indonesische politie, die ineen ziekenhuis is overleden. Volgens de Chinezen zou hun landgenoot door de politie zijn gemarteld, terwijl deze verklaard dat de man na verscheidene zelfmoordpogingen is overleden. Toen de politie, gesteund door mili tairen een einde aan de betoging wil de maken, raakten zij slaags met de opgewonden Chinezen. Daarbij vielen verscheidene gewonden. De Chinese wijk werd vervolgens afgesloten. BRUSSEL In Brussel is op 18 en 19 april een byeenkomst gehouden van deskundigen uit de textielindustrie in de EEG met enkele vooraanstaande economen uit de zes landen, zo heeft de voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen bekendgemaakt. Verschillende aspecten van de hui dige problematiek zijn aan de orde ge steld. Gesproken is over de bijdrage van de textielsector aan de econo mische groei van de Europese gemeen schap, over de mechanisatie, over de structurele ontwikkeling in het licht van de technologische vorderingen, over het verbruik van textielproduk- ten en over de verhouding tussen pro duktie en verkoop. De bijeenkomst stond onder auspi ciën van het coördinatiecomité van de textielnijverheid in de EEG, waarvan de heer H. G. Blijdenstein voorzitter is. Elf economen-hoogleraren namen aan de bespreking deel, onder wie pro fessor dr. H. J. Kuhlmeijer uit Rotter dam. WENEN De leiders van de Roe meense en Bulgaarse partyen heb ben in openbare redevoeringen in Boekarest niet gesproken over de op handen zijnde communistische con ferentie in Karlovy Vary (Tsjecho Slowakijë). De redevoeringen door Todor Zjif- kof, eerste secretaris van de Bul gaarse partij en premier en Nicolae Ceausescu, secretaris-generaal van de Roemeense partij, tijdens een vriendschapsbijeenkomst, werden door radio-Boekarest uitgezonden. Bulgarijë, een van de krachtigste bondgenoten van de Sovjet-Unie, zal de conferentie in Kalovy Vary, die maandag begint, bijtonen. JMaar Roemenië heeft nog niets over zijn plannen bekend gemaakt. In de rede van Ceausescu werd er evenmin iets over gezegd, alleen dat een hoofdvoorwaarde voor de deel neming van Roemenië zal zijn, dat niet gesproken wordt over het ge schil tussen Moskou en Peking. Ceausescu zei van mening te zijn, „dat absoluut niets gedaan moet wor den waardoor de geschillen tussen communistische partijen verergerd worden" en dat elke partij „het recht heeft haar eigen zaken te be hartigen." Zjifkof zei in zijn rede, dat ge vaar nummer 1 voor de Europese veiligheid de wraakzoekende piannen van de Westduitse imperialisten en militairisten zijn. Ceausescu was veel milder. Hij zei dat het voor de veiligheid van Europa noodzakelijk is zich de veranderin gen op het continent bewust te ma ken. zoals „de erkenning van twee Duitse staten en de bestaande gren zen." GATWICK (Engeland) Een toe stel, dat op weg was naar Rotterdam en dat gebruikt werd door de char termaatschappij Danair, met 69 pas sagiers aan boord, heeft op het vlieg veld Gatwick een noodlanding ge maakt met een gesprongen band. Toen het toestel de grond raakte sprong de tweede band. De brandweer was aanwezig en hield zich gereed terwijl de passa giers uitstapten. Er vielen geen gewonden en de passagiers werden naar de wachtka mer gebracht In afwachting dat an dere wielen aangebracht zouden zyn. ADEN Een militaire woordvoerder in Aden heeft gezegd, dat bij een ge vecht op 100 km van Aden en dicht bij de grens met Jemen, vier Britse mili tairen en vier Arabische opstandelingen zijn gesneuveld. Een Engelsman werd gewond, alsook verscheidene Arabie ren. A Een Fins ingenieur heeft een systeem uitgevonden om de glazen van de koplampen te wassen. Alles wat men behoeft te doen is op een knop op het instrumentenpaneel te drukken en het zeepwater spuit over het kop lampglas. De rijwind moet er dan voor zorgen dat alles weer droog wordt. MANILLA. Philippijnse recher cheurs hebben vrijdag op een pers conferentie in Manilla een 24-jarige Portoricaan, Luis Angel Castillo, ten tonele gevoerd, die volgens hen iets te maken kan hebben gehad met de moord op president Kennedy. Hij had naar hun zeggen na toediening van een waarheidsserum meegedeeld, dat hij tot een groep van circa vijftien per sonen behoorde, die was aangewezen om de president te vermoorden. Men had hem destijds een geweer in zijn handen gestopt en in een hoog gebouw neergezet met de opdracht, dat hij moest schieten op een man die samen met een vrouw en een andere man in een open wagen in een stoet langs zou komen rijden. Castillo had verder gezegd dat een ander zijn geweer uiteen had geno men, nadat ze hadden gehoord dat iemand die Joe genoemd werd, „de man al te pakken had genomen". Daarna was hij naar het vliegveld ge reden en naar Chicago gevlogen. Castillo deelde op vragen van de journalisten mee, dat hij, waarschijn lijk als gevolg van het feit dat men hem in Amerika verdovende middelen had toegediend, aan geheugenverlies leed. Hij verklaarde, dat hij tijdens de moordaanslag in trance was. Op de vraag of hij al dan niet betrokken was geweest bij een komplot om Ken nedy te vermoorden antwoordde hij: „Ik moet het eerder toegeven dan ont kennen". Hij herinnerde zich dat hij eens in Texas was geweest, maar of hij ook naar Dallas, waar de president op 22 november 1963 vermoord werd, was gegaan, kop hij met geen moge lijkheid meer zeggen. Ook herinnerde hij zich niets over zijn ouders en zijn jeugd. Castillo hield zijn ogen tijdens de hele persconferentie neergeslagen. De rechercheurs zeiden nog dat de Portoricaan vorige maand gearres teerd was. Hij had gezegd dat hij naar de Philippijnen was gekomen om con tact op te nemen met enkele plaatse lijke communisten en dat hij hun lei der, „commandant" Soemoelong, ook inderdaad had ontmoet. Het onderzoek duurt nog voort. EITJE Een kip in de Oostduitse plaats Sonneberg heeft het gepresteerd een ei van 185 gram te leggen, zo meldt het Oostduitse persbureau ADN, dus een Stachanof-ei. Het ei, dat ongeveer viermaal zoveel weegt als een normaal kippelegsel, zou een lengte hebben van 86 millime ter. ADVERTENTIE werkt zacht en zeker bij verstoppingsproblemen DJAKARTA Op Midden-Java is een mystica („zieneres") gearresteerd met een aanhang van 50.000. Zij zou ondergrondse communistische activi teit ontplooid hebben onder het mom van religie, aldus meldt het officiële Indonesische persbureau ANTARA. De vrouw werd gearresteerd in de woning van een vooraanstaand lid van de Soekarno-gezinde nationalistische partij PNI. MADRID Generaal Franco heeft op een kabinetvergadering in het Pardo paleis drie burgerrechten voor drie maanden opgeschort in de pro vincie Vizcaya in het industriële Baskenland, naar aanleiding van de stakingen in dit gebied. De rechten die worden opgeschort zyn artikelen 14, 15 en 18 van het fuero (statuut), die behelzen dat Spaanse burgers het recht hebben zich vry op Spaans grondgebied te een Spaans huis te betreden of te vestigen, dat niemand het recht heeft doorzoeken zonder vergunning van de autoriteiten en dat geen enkele Span jaard mag worden vastgehouden ten zij de wet dit toestaat. In Baskenland doen zich de laatste tijd ongeregeldheden voor doordat dui zenden arbeiders het werk herhaalde lijk neerleggen uit solidariteit met col lega's die bij verboden demonstraties gearresteerd zijn. In Bilbao heeft de politie het gehei me hoofdkwarties ontdekt van 'n pro- Chinese communistische groep, die vol gens de politie samen werkte met de Baskische onafhankelijkheidsorganisa tie „Euxkadi" om in Viscaya arbeids- onlusten uit te lokken. De politie legde beslag op stencil machines, communistisch en Baskisch propagandemateriaal en andere clan destiene zaken. Bij de inval in het hoofdkwartier werden zeven mannen aangehouden. MOSKOU Uit goede bron in Mos kou is vernomen, dat een Russisch ruimte-experiment voor de deur staat. Het zou zeer waarschijnlijk zondag of kort daarna worden uitgevoerd. BRUSSEL Uit cijfers van het bu reau van de statistiek' van de Europe se gemeenschappen blijkt, dat de Europese Economische Gemeenschap (EEG) in het afgelopen jaar voor 29,4 miljard dollar heeft ingevoerd tegen 28,6 miljard in 1965. Het tekort op de handelsbalans verminderde verleden jaar met 166 miljoen dollar tot 1323 miljoen dollar. Het omvangrijke over schot op de Westduitse handelsbalans vormde een compensatie voor de toe neming van de tekorten van Frank rijk, Italië en de Belgisch-Luxemburg se economische unie. De handel tus sen de landen van de gemeenschap onderling steeg vorig jaar met twaalf procent tot 23 miljard dollar. De uitvoer van de EEG naar de Verenigde Staten heeft zich vorig jaar veel sterker ontwikkeld dan de invoer uit dat land, met het gevolg dat het tekort op de handelsbalans van de ge meenschap met de V.S. met 346 mil joen dollar afnam tot 1,9 miljard dol- In de handel met Groot-Brittannië is zowel de uitvoer als de invoer met 7 handelsbalans met Groot-Brittannië procent toegenomen. Het tekort op de bleef 241 miljoen dollar. De handel met de landen van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA) is in 1966 slechts weinig toegenomen, de invoer uit de EVA groeide vier procent en de uitvoer naar het andere Europese handelsblok drie procent. Naar ontwikkelingslanden heeft de EEG in het afgelopen jaar zes procent meer uitgevoerd dan in 1965, toen eën stijging van negen procent viel waar te nemen. De invoer uit de ontwikke lingslanden steeg zeven procent. FBfiTtm11" ijBipPM WmMm m 1 riekenland wordt sinds de tweede wereldoorlog als weinig andere Europese landen gekweld door poli tieke strubbelingen, die al in de oor log hun hoogtepunt bereikten. In de burgeroorlog tussen de com munistische guerrillastrijders en an dere groeperingen werden ook de geallieerden betrokken. De Britten zonden een bevrijdingsleger, omdat Griekenland krachtens een uit de oorlog stammende overeenkomst tus sen Stalin en Churchill zich in de Britse invloedssfeer bevond. De burgeroorlog duurde tot 1949 en leidde naast uitgebreide Amerikaan se hulpverlening tot een diepe poli tieke splitsing onder de bevolking en een aantal van 30.000 politieke gevan genen. ¥~|e betrekkingen met Engeland en de Verenigde Staten raakten in de knel tijdens de crisis rond Cyprus maar in 1959 werd overeenstemming bereikt over vorming van de repu bliek Cyprus tussen de Turkse en en Griekse gemeenschap op het ei land. De huidige koning Constantijn II kwam op 6 maart 1964 op de troon door het overlijden van zijn vader koning Paul I. Het jaar daarop kwam hij in con flict met premier George Papandreoe, leider van de Unie van het Centrum, een gematigd linkse politieke bewe ging en de grootste partij van het land. De kern van het conflict was Papandreoe's streven naar zuivering van de strijdkrachten van rechtse elementen. Toen de premier op 15 juni 1965 vrijwillig aftrad ontstond een politieke crisis die tot op heden nog niet is opgelost. TA oor een geschil tussen de Unie van het Centrum en de rechtsgerich- te Radicale Unie van Kanellopoelos over de onschendbaarheid van parle mentsleden een kwestie die voort sproot uit de verhouding met het le ger werd vorige maand de inte rimregeling van premier Paraskevo- poelos, die slechts als taak had nieu we verkiezingen voor te bereiden, ten val gebracht. Een poging van koning Constantijn om opnieuw een coalitie regering te vormen mislukte, door een weigering van Papandreoe, wiens partij 122 van de 300 zetels in het huidige parlement bezet. Het besluit van koning Constantijn om daarna de leider van de Radicale Unie, Panajotis Kanellopoelos, tot premier te benoemen van een nieu we interimregering, werd door Pa pandreoe als schending van de konink lijke bevoegdheden betiteld. CONSTANTIJN nog hoog te paard Het nieuwe kabinet werd op 3 april beëdigd en toen het enige dagen la ter het parlement ontbond, ontston den studentenrelletjes. Het protest gold het feit dat de pre mier de volksvertegenwoordiging had gepasseerd, door niet de vertrouwens kwestie te stellen. De koning bevestigde de ontbinding van het parlement echter bij decreet, de verkiezingen werden vastgesteld voor 28 mei en op 5 juli zou de nieuwe volksvertegenwoordiging bij een moeten komen. Het is nog niet vast, of de ver kiezingen van juli, nu ook werkelijk zullen worden gehouden. Ts dit wel het geval, dan zal dit persoonlijke ingrijpen van de ko ning wel eens kunnen werken als een anti-propaganda. Men is er in 't alge meen niet erg op gesteld in welk land ook, dat het constitutionele hoofd van de staat, zich onconstitutioneel ge draagt. En men kan het optreden van de Griekse vorst, met welke goede bedoeling misschien ook, moei lijk anders betitelen dan als met geest en letter in strijd met de de mocratische grondwet. Aangenomen mag dan worden, dat de partij van Papandreoe een meer derheid zal verwerven of minstens een positie die de overheersende rol zal garanderen. Dan is de tijd voor een ongeca moufleerde koningscrisis aangebro ken. Dat zal dan niet de eerste zijn in het rijk der Hellenen. De grootvader van de huidige ko ning, Constantijn I, zwager van de Duitse keizer Wilhelm II, werd door de geallieerden met hulp van de staatsman Eleutherios Venizelos in 1917 verjaagd, 's Konings oud-oom George II regeerde toen enige tijd. Later was de broer van George, Alexander nog enige tijd koning. Daarna en daartussen was Grieken land enige malen een republiek, tot George II even voor de tweede we reldoorlog weer terugkwam. Na diens dood regeerde zijn neef Paul I en thans diens zoon Constan tijn II. Worden de verkiezingen uitgesteld, mogelijk tot St. Juttemis, dan wacht Griekenland een militaire dictatuur met alle gevolgen van dien.

De Vallei | 1967 | | pagina 5