Industrieel klimaat „Thans minder personen per woning dan voor de oorlog" moet verbeteren MINDER PARADES OP KONINGINNEDAG anders dan andere EENGEZINS- WONING BLIJFT STERK FAVORIET Onderzoek naar inrijden op Viëtnam- demons tra nten Vijfenzeventig jaar getrouwd Twee provo's opnieuw veroordeeld Jongeman die tehuis in brand stak krijgt acht maanden constante kwaliteit Het quantitatieve woningprobleem is bezig te verdwijnenzegt mr. Floor President Alg. Bank Ned. ITALIË Daders bomaanslag v. Heutsz-monument blijven in arrest HALF MILJARD EEN GEZIN S W ON IN G BEJAARDEN WONING BETER TE LAAT THUIS DAN TE VROEG IN 'T ZIEKENHUIS Station voor nieuwe wijk in Utrecht 10.000ste schip op de Nieuwe Waterweg INVESTERI1S GETS Meer Nederlanders naar Engeland CAO voor beambten klein-metaal ZATERDAG 22 APRIL 1967 AMSTERDAM Voor de vooruitzichten voor 1967 is een heel belangrijke fac tor welke ontwikkelingen zich in het Nederlandse bedrijfsleven zullen voordoen. Het is duidelijk dat een moeilijke situatie voor sommige sectoren van de industrie is ontstaan. Dit verklaarde de president van de Algemene Bank Nederland N.V., de heer H. W. A. van den Wall Bake, in de algemene vergadering van aandeelhouders, in 'n beschouwing naar aanleiding van het ter discussie staande jaarverslag. KATWIJK Gemiddeld wonen thans ongeveer 3,7 personen in een wo ning tegen 4,16 in 1939. Hadden wij nu nog dit oude gemiddelde dan scheelde ons dat bijna 400.000 woningen, die wij minder nodig zouden hebben. In grote delen van ons land is het kwantitatieve woningprobleem bezig te verdwijnen en ook in de rest van het land gaat daarop uitzicht ontstaan. Voor de toene ming van het aantal huishoudens is jaarlijks een aantal woningen nodig in orde van grootte van 60.000 k 70.000; cijfers die niets van doen hebben met geboorteprognoses, maar in hoofdzaak zijn afgeleid van prognoses van het aan tal te verwachten huwelijken van mensen, die er nu reeds zijn. Maatregelen ter wering van vlees met hormonen DEN HAAG Begin volgende week zullen wettelijke regelingen van kracht worden, die beogen te voorkomen dat vlees van met hormonen behandelde dieren in de consumptie komt. Het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid deelt dit in een in samenwer king met het ministerie van Landbouw uitgegeven publikatie mee. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft in de voorschriften krachtens de Vleeskeuringswet enkele aanvullingen aangebracht. Deze voor zien in een onderzoek op eventuele res ten van hormonen bij slachtdieren, aan gevoerd bij de vleeskeuringsdiensten. Indien bij dit onderzoek de aanwezig heid van hormonenresten blijkt, wordt het vlees van het betrokken dier afge keurd en vernietigd. Deze keuring op toegediende hormo nen is eerst sedert kort mogelijk gewor den door het ontwikkelen van een be trouwbare laboratoriumtest, die thans in de praktijk zal worden toegepast. Dit onderzoek wordt uitgevoerd door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid. Wat de export van vlees betreft wordt eveneens een dergelijk onderzoek naar hormonale resten ingesteld. Dit is mo gelijk geworden doordat de minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lar- dinois, de desbetreffende regelingen heeft aangepast. Op deze wijze kunnen eventuele door het buitenland gevraagde garanties worden verleend. Blijkt bij het onderzoek dat een kalf met hormoonpreparaten is behandeld, dan wordt tegen de eigenaar-kalver- mester een vervolging ingesteld. Zoals bekend kan het intensieve con trolesysteem ertoe leiden dat de Ita liaanse grens weer opengaat voor Ne derlands kalfsvlees. De Italianen willen dat vlees toelaten als Nederland de garantie geeft dat de dieren niet met hormonen zijn behandeld. Die garantie kan nu worden gegeven, dank zij het controlesysteem. Dat dit systeem gaat werken is al via onze landbouwattaché in Rome aan de Italiaanse autoriteiten meegedeeld en bij de veeartsenij kundige dienst be staat nu goede hoop, dat de Italianen spoedig hun proefperiode zullen laten ingaan. Zoals ook reeds gemeld willen zij gedurende een proefperiode van een maand zelf ook nog nagaan of het Nederlandse kalfsvlees werkelijk hor monenvrij is. Is het dat, dan zullen ze na die maand weer vertrouwen op de in 1961 door de veeartsenij kundige dienst gegeven algemene garantie. Om de controle mogelijk te maken zullen alle vette kalveren, die ter slach ting worden aangeboden, geoormerkt moeten zijn. Op het slachthuis worden de kalve ren eerst levend gekeurd. Daarbij zal speciaal gelet worden op uiterlijke te kenen die de verdenking zouden kun nen doen rijzen dat er toch „gespo ten" is. Na het slachten wordt het vlees gekeurd. Het daarbij nodige la boratoriumonderzoek wordt gedaan door het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid. Deze keuring en dit onderzoek kun nen voortaan ook worden toegepast bij andere slachtdieren dan kalveren. AMSTERDAM De twee jongeman nen, die bekend hebben op 10 maart de bomaanslag op het Van Heutszmo- nument in Amsterdam te hebben ge pleegd, de 20-jarige Amsterdamse stu dent in de wis- en natuurkunde Alex J. M. en de 25-jarige Rotterdamse provo Jan J. G. B., blijven in arrest. Dit zei gistermiddag mr. J. W. G. Floor, directeur Volkshuisvesting, in Katwijk ter gelegenheid van de inge bruikneming van de 5000ste woning die gebouwd werd door de Stichting Be drijfspensioenfonds voor de Metaalin dustrie. Aan de kwaliteit van de woningen wordt vooral de laatste jaren bijzon dere aandacht geschonken, waarbij spreker dacht aan de centrale ver warming. Er zijn in ons land ongeveer drie en een half miljoen woningen, waarvan 300.000 a 0.000 krotten, die voor de toekomst niet meer mee mo gen tellen. Iets meer dan de helft van de overblijvende ruim drie miljoen woningen dateert van voor de oorlog. Eind 1964 wilden 800.000 gezinnen een andere en veelal betere woning. Het overgrote deel zal op de bestaande voorraad aangewezen blijven, indien hun wensen wat woning en woonomge ving op een zoveel hoger peil gericht zijn. Vervolgens kwam mr. Floor te spre ken over de institutionele beleggers, daarbij opmerkend dat de beleggings- politiek juist bij de pensioenfondsen hem in zijn overtuiging sterkt, dat be legging in onroerend goed goede kan sen biedt, zowel op een redelijk ren dement als ook op een zekere waarde vastheid van het er in gestoken kapi taal. Tenslotte merkte mr. Floor op, dat in het laatste half jaar voor niet min der dan 12.500 particuliere huurwonin gen, die vrijwel alle in handen van de institutionele beleggers komen, sub sidie werd toegekend, waarmee een investering is gemoeid van een half miljard gulden. Gezien de schaalvergroting aan de zijde van de plannen in ruimere zin van de produktie, die vraagt om schaalvergroting in het financiële vlak, is het uitermate gewenst, dat er een bundeling van krachten ontstaat, die enerzijds de realisatie van grote veel vuldige projecten mogelijk maakt, doch die anderzijds de belegger grotere invloed verschaft op de aard van het goed, dat hij tenslotte wil verwerven. De voorzitter van de beleggingscom missie van genoemd bedrijfspensioen, P. G. Hoek, wees erop dat de eenge zinswoning nog altijd de woning voor eigen woningbezit is gebleven. Wil de voorkeur, die deze woning heeft, antwoord vinden in activiteiten van institutionele beleggers, dan zal tenminste aan één voorwaarde moeten worden voldaan: de prijs van de grond, die nu eenmaal van grotere oppervlakte is dan die voor hoogbouw, zal in het overheidsbeleid (het betreft immers voor een groot deel gemeente grond) binnen redelijke proporties moeten worden gehouden. Met name zal aan de praktijk van het verschui ven van een deel van de grondkosten naar die van de sector van de vrije- en premiebouw een einde moeten ko men. Sprekende over de bejaardenwoning zei de heer Hoek, dat het niet moge lijk is gebleken de zg. sociale bejaar denwoning anders te bouwen dan door toepassing van de woningwet en de duurdere bejaardenwoning praktisch niet anders dan door eigen investering van de bejaarden. Tenslotte nog de huurprijzen in zijn toespraak betrekkend concludeerde spreker, dat de na-oorlogse huurder helaas nog niet gewend is voor zijn woongenot de prijs te betalen welke dit genot economisch gesproken waard is. Vanaf het moment dat het mogelijk zal zijn de woningmarkt weer normaal te doen functioneren, doordat iedere huurder zelf betaalt voor wat hij geniet, zal de woningbeleggings- markt bevrijd zijn van factoren, die deze nog steeds schokswijze versto ren bij invoering van wisselende sys temen van bijdragen uit de algemene middelen, aldus de heer Hoek. AMSTERDAM De Amsterdamse politie onderzoekt in opdracht van de officier van Justitie, mr. J. F. Hart suiker, een klacht van mevr. C. P. Boetes-Ridder uit Heiloo over het inrij den van een rode sportauto op Viëtnam- demonstranten zaterdagmiddag op de Dam. Mevr. Boetes was een der twee demonstranten op wie de wagen inreed. Zij werd aan haar linkerbeen gewond en een andere demonstrant werd even eens aangereden. Voorts zou nog een derde door de wagen,- die volgens me vrouw Boetes bestuurd werd door een 23-jarige jongeman uit de hoofdstad, wiens identiteit bekend is, geschept zijn. Mevr. Boetes heeft van particuliere zijde informaties gekregen dat de be wuste jongeman kort geleden ook in de binnenstad op demonstranten zou zijn ingereden. De echtgenoot van mevr. Boetes is een der leidinggevende orga nisatoren der Viëtnam-demonstratie en Eerste Kamerlid (PSP). Het hoofdbestuur van de Pacifis tisch Socialistische Jongeren Werkgroe pen (PSJW) heeft de commissie voor binnenlandse zaken van de Tweede Ka mer verzocht een onderzoek in te stel len naar het optreden van de polite bij de Viëtnam-demonstratie. TERNEUZEN De heer en me vrouw W. P. Wieland- de Nering, resp. 97 en 95 jaar oud, vierden gisteren in Terneuzen hun 75-jarig huwelijksfeest in het bejaardente huis „Schelde-oord", samen met een 72-jarige zoon en diens echtge note, die in het zelfde rusthuis wo nen. Het jubilerende echtpaar werd verrast met een taart, waarop acht marsepeinen rozen, vergezeld van een brief van de particulier secre taris van de koningin, waarin na mens hare majesteit gelukwensen werden aangeboden. Tot hen die persoonlijk hun geluk wensen kwamen aanbieden, behoor de de burgemeester van Terneuzen, de echtgenote van de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, mevrouw C. van Aartsen- Stap, alsook de oudste inwoner van de stad. Bruid en bruidègom, zicht baar onder de indruk van de ko ninklijke taart, mochten nog tal van telegrafische gelukwensen, bloemen en geschenken in ont vangst nemen. DEN HAAG De minister van Defensie heeft besloten het aantal plaatsen waar in Nederland parades, ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin zullen worden gehouden, terug te brengen van de aanvankelijk geplande twaalf tot de volgende zeven: Den Helder, Hilversum, Utrecht, Arnhem, Ede, Zuidlaren en Breda. De minister heeft tot deze beperking besloten, aangezien hy het niet juist acht dat militair personeel reeds op zondag naar hun garnizoen moet terugkeren ten einde een parade op maandag (de dag waarop Koninginnedag wordt gevierd) mo gelijk te maken. AMSTERDAM Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren in hoger be roep de 23-jarige ideoloog en provo R. van D. wegens het bij geschrift oprui en tot enig strafbaar feit veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. De rechtbank had hem dezelfde straf opgelegd. De procureur-generaal had in appèl acht weken geëist. Het betrof hier de „anonieme subver sieve brief", die gepubliceerd was in Provo nummer 7, verschenen in febru ari 1966. De tweede bekende provo, de 23-jarige kunstschilder R. S. werd ter zake van verspreiding en het in voor raad hebben van een opruiend ge schrift veroordeeld tot vijf weken ge vangenisstraf, een week meer dan waartoe de rechtbank hem had ver oordeeld. De procureur-generaal had zes weken geëist. De 31-jarige constructeur en provo gemeenteraadslid L. S. werd vrijge sproken van het verspreiden omdat het hof niet bewezen achtte dat hij wist althans ernstige reden had te vermoe den dat er opruiing in het bewuste Provonummer voorkwam. S. kende de brief wel voordat deze was gepubli ceerd maar had pas, nadat hij exem plaren van Provo nummer 7 bij de boekhandel had verspreid, de bewuste brief in het nummer gelezen. Het gerechtshof verwierp evenals de rechtbank had gedaan het verweer van de provo's, dat de bewuste brief niet serieus diende te worden genomen maar moest worden beschouwd als kolder, satire en ironie. De hele brief was gericht tegen de technocraten, de machthebbers, bij wie men, zo werd in de brief gesteld, het streven meende te hebben vastgesteld om de binnen stad te willen ontvolken. In de brief werd o.m. aangespoord tot het versto ren van vergaderingen van publieke werken, gemeenteraadsvergaderingen, het liquideren van „overheidsmisdadi- gers" en het opblazen van de in aan bouw zijnde IJtunnel. UTRECHT De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft het col lege van B. en W. van de gemeente Utrecht meegedeeld dat zij in principe heeft besloten zo spoedig mogelijk over te gaan tot stichting van een nieuwe halte „Utrecht Overvecht". De halte is gedacht aan de lijn Utrecht-Amersfoort ter hoogte van de overweg aan de Mr. Tripkade. In deze omgeving vindt men zowel de oudere wijk Tuindorp als de grote nieuwbouw wijk Overvecht. De accommodatie van de halte zal be staan uit twee perrons met een eenvou dig, in hoge mate geprefabriceerd halte gebouw. Over het tijdstip van indienst- stelling van de hqlte Utrecht Overvecht is nog geen beslissing gevallen. Men zal kiezen tussen mei '68 en mei '69. ROTTERDAM Volgens een opga ve van de Koninklijke Scheepsagentuur Dirkzwager N.V. in Maassluis is don derdagmorgen 20 april om negen uur het 10.000ste schip van dit jaar de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Hol land opgevaren. Het was het Noorse m.s. „Viksfjord" van 5163 brt., dat op weg was naar Dordrecht. Vorig jaar kwam het 10.000ste schip op 24 april bij Hoek van Holland binnen. Dit personeel zal anders belangrijk minder vrij hebben dan het personeel dat niet aan de parade zal deelnemen. De terugkeer naar de onderdelen op maandag 1 mei heeft echter tot ge volg dat in een aantal garnizoenen de sterkte van de troepen te gering zou zijn om een parade van voldoende om vang te houden. In verband hiermede heeft de minister bepaald dat alleen in de bovengenoemde plaatsen een para de zal worden gehouden. Het personeel dat aan de parades zal deelnemen, zal voor het merendeel bestaan uit personeel dat deel uit maakt van de wachtdivisies, dan wel behoort tot de gedurende dat week einde parate eenheden. De parade in Middelburg die mede in verband met het 750-jarig bestaan van deze stad zou worden gehouden, gaat om dezelfde reden op 1 mei niet door. Met de burgemeester van Mid delburg zal overleg worden gepleegd over het vaststellen van een nieuwe datum. Bedrijven of bedrijfsonderdelen die goed geoutilleerd zijn en een produkt maken dat een redelijk perspectief biedt, verdienen de steun die nodig is om hen over een dood punt heen te helpen. Wat de textielindustrie betreft, moet men zich realiseren, dat de markt voor een aantal artikelen op dit moment slecht is. Het zou niet juist zijn om onder de indruk van de pro blemen van dit ogenblik het Neder landse aandeel in de markt nu maar geheel aan buitenlandse concurrenten cadeau te doen en aan de regering mag, naar onze mening, daarom wor den gevraagd, dat zij op het gebied van de import al het mogelijke doet om het verlies van de goede sectoren te voorkomen. Spreker meende echter dat bij een aantal bedrijven de aanpassing aan moderne produktie- en vooral verkoop methoden te laat is ingezet. Het is weinig relevant dat de oorzaken daar van niet alleen bij ondernemingen zelf moeten worden gezocht en dat daartoe ook heeft bijgedragen dat de middelen soms ontbraken om de snelle techni sche ontwikkeling te volgen en dat de overspannen arbeidsmarkt de kosten te sterk deed stijgen en de interne sa nering in de bedrijven heeft tegenge houden. Het is algemeen bekend dat de ABN bij de kredietverlening aan ver scheidene textielbedrijven is betrokken. Spreker verklaarde dat de bank, mede gezien de zekerheden die haar ver schaft zijn, geen risico's in deze sec tor loopt, die haar toekomstige resul taten wezenlijk ongunstig kunnen beïn vloeden. Door de structuurveranderingen die zich voordoen kan de werkgelegenheid in sommige plaatsen in ons land nu ernstig worden getroffen. Er zullen in vesteringen in nieuwe projecten nodig zijn: daar en elders. Spreker vertrouwde dat er in Ne derland voldoende capabel onderne merschap aanwezig is om deze pro jecten te realiseren. Daarvoor is ech ter wel een voorwaarde dat het indu striële klimaat in ons land verbeterd wordt en vooral, dat niet door fiscale overbelasting de particuliere vermo gensvorming zonder welke het par ticulier initiatief niet kan functione ren onmogelijk wordt gemaakt en particuliere vermogens uit ons land worden verdreven. Thans komt de particuliere vermo gensvorming, die op aandelenbelegging is gericht, meer en meer te ontbre ken. Er zijn Nederlanders naar Zwit serland vertrokken, die zich zelfs van Nederlandse aandelenbelegging afwen den, uitgezonderd de internationale fondsen. De betekenis van de Amster damse effectenbeurs als verschaffer van risicodragend kapitaal is tot een minimum gereduceerd. Het ziet er naar uit dat de beurs dit jaar enigszins kan opleven, maar het moet worden afgewacht of de bank uit deze sector betere inkomsten voor haar bedrijf kan verwachten. De ren teontwikkeling is kwantitatief van meer betekenis. Spreker zette uiteen, dat het gemiddelde rendement thans belangrijk beter is dan een jaar gele den. UTRECHT De 19-jarlge leerllng- elektriciën M. H. uit Amersfoort is gisteren door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens brandstichting. De jongen had op de 17e december van het vorig jaar brand gesticht op de zolder van een tehuis voor jongens van de Maatschappij Zandbergen in Amersfoort. Daarbij was een schade ontstaan van ongeveer f 100.000. De jongeman had brand gesticht, omdat hij kort tevoren met een jeugdleider ruzie had gekre gen over de keuze van een t.v.-pro- gramma. Kwaad klom hij op het dak om de t.v.-antenne te vernielen. Daar bij zakte hij echter door het dak en kwam zodoende op de zolder terecht. Hij besloot toen maar een hoeveelheid karton, die op de zolder stond, in brand te steken. Er was tegen de knaap een gevan genisstraf van twaalf maanden, waar van twee voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar geëist. DEN HAAG Het totale aantal Nederlandse bezoekers aan Gr.-Brit- tannië bedroeg vorig jaar 189.500. Dit betekent dat er 20.765 meer Nederlan ders dan het voorafgaande jaar Gr.- Brittanië bezochten. In vergelijking met 1965 betekent dit een toeneming van 12 pet. Statistieken voor Torquay, een aan Nederlandera zeer bekende badplaats, wees uit dat van het totaal aantal bezoekers dat in 1966 in hotels aldaar verbleef, 19 pet. uit de Benelux-landen kwam. UTRECHT Het college van rijks- bemiddelaars heeft de eerste collec tieve arbeidsovereenkomst voor de beambten in de zogenaamde kleine metaalnijverheid goedgekeurd. De werknemersbonden hebben 12 jaar lang voor de totstandkoming van een dergelijke cao geijverd. De cao is goedgekeurd met terug werkende kracht tot 1 januari van dit jaar. In het contract zijn nog geen sa larisregelingen opgenomen, maar ar beidsduur, vergoedingen, regeling van het overwerk, het verzuim, uitkering bij ziekte, de vakantie en de vakantie toeslag worden wel in de cao omschre ven. De pogingen om de arbeidsvoorwaar den van deze beambten te regelen zijn in het verleden steeds gestrand op het grote aantal werkgeversorganisaties in deze branche. Dat zijn er namelijk 23. ADVERTENTIE caballero Toneelspeler en TV-acteur Jules Hamel 25 STUKS flJUEEN LAURENS PRODUKT

De Vallei | 1967 | | pagina 7