Coaster zonk binnen tien minuten na aanvaring FAUrn OUD-ENGELANDVAARDERS HIELDEN REÜNIE IN D ELFT Bsü TORNADO'S IN V.S.: 100 DODEN Winst N.D.P. loopt terug Zeer velen trokken langs de baar van Adenauer Bemanning nog juist ontkomen in opgeblazen rubbervlot KVP-jongeren laken nieuwe politie verordening Dieven stichtten brand bij expediteur Dronken man ramde reeks auto's Auto tegen boom: Italië heeft nu D'67 Ter nagedachtenis aan koningin Wilhelmina Italië bibbert van kou Zuidmolukkers vierden rustig jaarfeest Rhodesië werft huurlingen Geen ruimte voor 26 namen VLOTTE REDDING Vlaamse academie is tegen nieuwe spelling Bandiet liep in de val ONVERGETELIJK „Nieuwe ambtsketen onverantwoord" zegt D' 66 in Zwolle SCHADE Handelsreizigers willen geen beurzen op zondag De Gaulle verbiedt „tribunaal" MAANDAG 24 APRIL 1967 VLISSINGEN Kapitein P. A. Galenkamp en zijn zeven bemanningsleden mogen van groot geluk spreken dat zij het er bij het vergaan van de Groningse kustvaarder Nelly levend hebben afgebracht. Hun schip werd zondagochtend om half vijf op de Noordzee schuinachter aan bakboord met volle kracht aan gevaren door de Zweedse ertstanker Mertainer. De Nelly kapseisde binnen tien minuten. De opvarenden zaten toen net in het opgeblazen rubbervlot. DEN HAAG (ANP) De jongeren organisatie van de K.V.P. in Den Haag heeft bezwaren tegen het ontwerp van de nieuwe algemene politieverordening voor die stad. De vrijheid van de burger is niet als uitgangspunt geno men, wel het idee dat de vrijheid van handelen moet worden beperkt en dat er daarom verboden moeten bestaan, menen de jonge K V.P.-ers. Zij vinden dat er een meldingsplicht moet komen voor hen die in het openbaar en in volle vrijheid hun mening kenbaar willen maken. De bevoegdheden van de burgemeester in deze zaken zouden moeten worden verlegd naar een commissie waarin alle fractie; uit ce raad zouden moeten zijn vertegenwoordigd. De burgemees ter zou een beslissing van de commis sie eventueel kunnen schorsen. De kwestie zou dan in de eerstvolgende raadsvergadering moeten worden be handeld. De jonge K.V.P.-ers vinden het te ver gaan dat de vraag of een demon stratie al dan niet de orde verstoort, slechts kan worden beoordeeld door de burgemeester of een politie-agent. VENLO De brand in de drie vrachtwagens en vier aanhangwagens van het Venlose expeditiebedrijf Man- ders, is aangestoken. De twee inbrekers J. R. en H. B. uit Venlo, die kort na het uitbreken van de bra^d werden aangehouden, hebben be kend een auto, waaruit zij een bankstel hadden gestolen, in vlammen te heb ben gezet. De uitgebrande wagens wa ren geladen met meubelen, televisie toestellen, wasmachines, verf en wijn. De schade bedroeg drie ton. De twee 21-jarige dieven hadden na de geslaagde diefstal van het bankstel, thuis nog wat zitten napraten. Daar bij ontdekte de een dat hij zijn porte feuille kwijt was. Het tweetal ijlde te rug naar de vrachtwagen, doorzocht de wagen maar de portefeuille bleef zoek. De twee dieven namen toen het reso lute besluit de wagen maar in brand te steken om te voorkomen dat de poli tie de portefeuille zou vinden en hen zou opsporen. ENSCHEDE Een dronken auto mobilist die achter zijn auto een aanhangwagen voortsleepte heeft za terdagmiddag een dolle rit door En schede gemaakt. De man, de autohandelaar A. M. N. beschadigde negen auto's. In de buurt van zijn huis schoot de zware aan hangwagen, waarmee de handelaar de fecte auto's vervoert, los en verpletter de nog een geparkeerde wagen. De man is in zijn woning aangehou den. Na te zijn bekeurd werd hij weer vrijgelaten. FARMINGTON (Michigan V.S. Een 25-jarige moeder wil haar eerstgebo ren kind 26 namen geven, maar er is geen ruimte genoeg op het geboor tebewijs. Mevrouw William Ryan, die zondag 'n zoon van ongeveer vijf pond heeft gekregen, vertelde dat men haar op het bureau van de burgerlijke stand had meegedeeld dat het geboortebe wijs behalve voor de familienaam slechts ruimte heeft voor drie voor namen. Maar mevr. Ryan neemt dat niet en ze is van plan, zo gauw ze uit het ziekenhuis is een advocaat in de arm te nemen. „Ik lees veel", vertelde zij „en daardoor komt het, dat ik veel namen ken en die wil ik alle maal gebruiken. De meeste jongens namen, die ik heb uitgekozen komen uit de bijbel. Ze lopen van Abra ham tot Zacharias". „Voor een meisje zou ik 26 andere na men klaar hebben gehad, hoofdzake lijk van bloemen. Ik ben gek op tuinieren", voegde ze hier ter toelich ting aan toe. ELST Op de oude rijksweg Eist Nijmegen is zaterdag de 47-Jarige Th. A. J. Pels, wonende te Eist, by een ver keersongeval om het leven gekomen. Zyn auto geraakte door onbekende oor zaak van de weg, reed tegen een boom en werd totaal vernield. Het was nog schemerig maar het zicht was goed toen deze ramp ge beurde op zeventien mijl uit de kust van Hoek van Holland. De plek ver schilt niet veel met de positie waar vo rige week maandag na een aanvaring en een ontploffing de Liberiaanse tan ker Diane in brand vloog. De Nelly (605 ton draagvermogen) was leeg onderweg van Rotterdam naar Par aan de Engelse oostkust. De Mertainen (37.640 ton) maakte een-reis van Narvik in Noorwegen naar Ant werpen. Het Zweedse schip nam direct maat regelen om de schikbreukelingen te redden. Toen het terugvoer, bleek de Nelly al helemaal omgeslagen te zijn. De redding verliep zo vlot dat de uit gevaren reddingboten weer naar hun thuishavens konden worden teruggeroe pen. De Mertainen zette de acht man van de Nelly af te Vlissingen. Kapitein Ga lenkamp (51) uit Delfzijl wilde daar maar weinig vertellen over wat was gebeurd. Op het moment van de aan varing stond stuurman P. H. Wielinga (42) op de brug. Vijf bemanningsleden lagen te kooi. Zij werden door de kapi tein aan dek geroepen. Niemand kreeg de kans iets mee te nemen. Bij het aan boord gaan van de dinghy raakte matroos P. van Wijk (22) te water, maar hij kon snel bin nenboord worden getrokken. Korte tijd later pikte het Zweedse vrachtschip hen op. Behalve de stuurman had ook de ka pitein enkele lichte verwondingen opge lopen. Zij werden verbonden in het zie kenhuis te Vlissingen. Nadat de zeelie den van de schrik waren bekomen en in nieuwe kleren waren gestoken, keer den zij huiswaarts. De Mertainen zette de reis voort naar Antwerpen. De Nelly is gezonken. Kapitein Galenkamp was ook eige naar van het schip. Stuurman Wielinga werd licht ge wond. BONN De neo-nazistische Na- tionaldemokratische Partei Deutsch- lands (NPD) doet haar intrede inde parlementen van de Westduitse deel staten Sleeswijk-Holstein en Rijnland- Palts. Bij de verkiezingen van giste ren bleef het aantal op de NPD uit gebrachte stemmen echter beneden de verwachting, vooral in Sleeswijk- Holstein. De christendemocraten (CDU) boek ten winst, de sociaal-democraten (SPD) incasseerden enig verlies en de liberalen (FPD) keren, in weer wil van enig verlies, terug in de twee parlementen. Vorig jaar behaal de de NPD in Beieren 7 pet van de stemmen en in Hessen zelfs 7,9 pet. In Sleeswijk-Holstein hadden zij nu gerekend op 12 15 pet van de stem men, maar zelfs in hun sterkste bol werken verwierven zij niet meer dan 5,8 pet. In Rijnland-Palts won de NPD 6,9 pet van de stemmen. Premier Peter Altmeier, christen-democraat, drong er op aan dat de drie democratisch gezinde partijen gezamenlijk tegen het rechtsradicalisme front zullen ma ken. De christen-democratische CDU klom in Sleeswijk-Holstein van 45 naar 46 pet van de stemmen en in Rijnland-Palts van 44,4 naar 46,7 pet. Dit is ten dele een persoonlijk suc ces voor de zeer populaire bondskan selier Kiesinger, anderzijds is het prestige van de CDU door de eerste regeringsmaanden van de nieuwe coa litie in Bonn kennelijk weer gestegen. De sociaal-democraten boekten in Sleeswijk-Holstein een minimale winst (van 39,2 naar 39,4 pet), maar kregen een geduchte klap in Rijn land-Palts: van 40,7 naar 36,8 pet. BRUSSEL De Koninklijke Vlaam se Academie voor Wetenschap, Lette ren en Schone kunsten vindt de voorge stelde nieuwe spelling van bastaard woorden in het Nederlands onaanvaard baar. De regeling gaat volgens haar veel verder dan nodig is om een einde te maken aan de verwarring op het ge bied van de spelling. Taxi's brachten de acht geredden van de aangevaren en gekapseisde kust vaarder Nelly naar een hotel toen zij door het Zweedse schip Mertainer in Vlissingen waren afgezet. CAGLIARI (Sardinië) De meest gezochte bandiet van Sardinië is in een hinderlaag gereden en doodge schoten. Op het hoofd van de 33 jaar oude Antonio Casula stond een prijs van 10 miljoen lire. Hij werd gezocht we gens een lange reeks aanslagen, ont voeringen, afpersingen en moorden. 18 april werd nog het door kogels doorzeefde lijk gevonden van de land eigenaar Giovanni Dessolis, tien da gen nadat hij ontvoerd was. Een paar dagen later werden twee schaapsher ders, die waarschijnlijk hadden moe ten bemiddelen bij het eisen van een losgeld door Dessolis, dood gevonden. De politie verdacht Casula van de ontvoering en de moord op de schaapsherders. De politie acht Casula ook schuldig aan de moord op oudejaarsavond op de smid Francesco Piras, zijn echtge note en hun 11 jaar oude kleinzoon. Zij werden door een machinepistool neergemaaid door een man die hun huis was binnengedrongen terwijl de bewoners naar de tv zaten te kijken. Het laatste jaar zijn er op het ei land 41 moorden gepleegd. Verder wa ren er tien ontvoeringen, waarbij gro te losgelden werden geëist en er wa ren honderden gevallen van afpersing. Volgens de politie had Casula in de hinderlaag het eerst geschoten en was met zijn metgezel de heuvels in weten te vluchten. Na de moord op de smid heeft de minister van Binnenlandse Zaken Paolo Emilio Taviana duizend militai ren naar Sardinië gestuurd ter ver sterking van de 3000 man militairen en carabinieri, die daar jacht op ban dieten maken. ADVERTENTIE Kies een FAST0 geiser met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche. Twee ran de drie verkochte geisers zijn een FAST0 ROME De jongste politieke partij van Italië heet Democratie 1967. De partij werd zaterdag opgericht door oud-leden van de Italiaanse Liberale partij. Tot voorzitter van D '67 werd de advocaat Casellati, een gemeente raadslid van Venetië, gekozen. De nieuwe partij is gekant tegen het samengaan van christen-democraten en socialisten in de coalitie van Centrum- Links. D '67 wil contacten met andere partijen, waarbij vooral de Republikein se Partij die aan de huidige regerings coalitie deelneemt. Zij staat dus^veel eerder rechts van het centrum. (Van onze correspondent) BONN Om half negen vanmor gen gingen de deuren van de Keulse dom open, waar dr. Konrad Aden auer in de afgelopen nacht was op gebaard. Eén etmaal lang hebben de Westduitsers gelegenheid de laatste eer te bewijzen aan de gestorven oud- Bondskanselier. Morgen volgen de officiële herden king in het parlementsgebouw in Bonn en een ponfiticale mis van requiem in de dom van Keulen. Daarna wordt de overledene per schip over de Rijn naar Rhöndorf gebracht, om te worden be graven bij het dorp waar hij dertig jaar heeft gewoond. President Johnson kwam al gister avond in Bonn aan voor de begrafenis. Woensdag zal hij tevens politieke ge sprekken hebben met bondskanselier Kiesinger. Generaal De Gaulle komt pas morgenochtend. Tienduizend poli tiemannen en talloze rechercheurs in burger motten zorgen voor de veilig heid van de vele hoge buitenlandse gasten. Zaterdagmorgen was het stoffelijk overschot van Rhöndorf naar het Pa leis Schaumburg in Bonn gebracht, waar Adenauer veertien jaar lang heeft gewerkt als Bondskanselier. Nog eenmaal volgde Adenauer de route, die hij achttien jaar lang heeft afgelegd, bijna iedere dag en punctueel tot op de minuut. Achter de motoraffuit met de baar reed Adenauers dienstauto, bestuurd door zijn vaste chauffeur, Peter Sei- bert. Op de zitplaats van de staatsman lag een boeket rode rozen. Vele duizen den stonden langs de wegen. In Rhöndorf was de schutterij Sankt Sebastian aangetreden. Bij Nieder- Dollendorf werd de gestorvene over de Rijn gezet door dezelfde veerlieden die in de loop der jaren goede bekenden van Adenauer waren geworden. Terwijl in het Paleis Schaumburg de baar werd opgesteld in de kabinets zaal, vlak onder Adenauers vroegere werkkamer, werden op de aangrenzen de Koblenzer Strasse de naamborden verwisseld. Deze belangrijkste avenue van Bonn is herdoopt tot Adenauer Al lee. Uit heel West-Duitsland stroomden zaterdagmiddag de mensen toe om aan Adenauers baar voorbij te trekken. Er waren opvallend veel kinderen en jon geren bij. Vele mensen legden bloe men bij de kist, sommige huilden. Over het algemeen overheerste een at mosfeer van respect en dankbaarheid jegens de man die voor Duitsland na 1945 een nieuw begin mogelijk maakte. Zo groot was de stroom belangstel lenden, dat men soms tot drie uur in de rij moest staan wachten. Dat ging ook 's nachts zo door; alleen zondag morgen tegen zeven uur waren er geen wachtende rijen meer. Toen om acht uur gisteravond de deuren van het pa leis Schaumburg sloten hadden onge veer honderdduizend mensen de condo léanceregisters getekend. Tegen middernacht werd het stoffe lijk overschot naar de Keulse Dom ge voerd, over de autoweg die Adenauer zelf nog heeft laten aanleggen toen hij burgemeester van Keulen was. ir Nadat koningin Juliana en prins Bernhard in de Delftse Nieuwe Kerk de reünie van oud-Engelandvaarders hadden bijgewoond gingen zij aan het hoofd van de stoet reünis ten naar de Stadsdoelen. DELFT „De kritische jonge mensen zijn stellig wei bereid respect op te brengen voor gevestigd gezag, maar zij kunnen dat niet voldoende omdat zij de gezagsorganen dik wijls machteloos, krachteloos en moreel zwak zien. Zij mer ken dit in het overgeorganiseerde maatschappelijke leven, waarin de persoonlijke verantwoordelijkheid veelal beden kelijk in het gedrang komt". Dat zei jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, zaterdag in Delft, waar oud-Engelandvaarders een reünie hielden ter nagedachtenis aan koningin Wilhelmina. „Koningin Wilhelmina verpersoonlijkte een van de idealen die de tegenwoordige jeugd in haar diepste wezen koestert: zekerheid in geloof, in gezag, in handel en wandel", aldus de burgemeester. „De oudere generatie heeft geen kans gezien de traditione le individualistische en organisatorische verscheidenheid in het Nederlandse volk over boord te gooien. We zijn in ons kleine overbevolkte land gebleven wat we vóór de oorlog wa ren: geneigd tot afbrekend kritiseren eerder dan tot onderlin ge waardering en steun". De burgemeester vond dat deze tijd dreigende symptomen vertoont. „Dreigend voor de handhaving van essentiële waarden in onze samenleving, van orde en gezag, van demo cratische gezindheid en van persoonlijke verantwoordelijk heid". Tydens de reünie, die werd bygewoond door het koninklijk paar, zei mr. H. P. Linthorst Homan, de commissaris van de Koningin in Friesland: „Op alle Engelandvaarders in Londen maakten de persoon en de instelling van koningin Wilhelmina een onvergetelijke indruk. Zij werd voor de Engelandvaarders het vaste punt van zelfbewustheid en verzet waaraan zij zo zeer behoefte hadden. Wij, Engelandvaarders, voelen sterke banden met ons koningshuis en zullen koningin Wilhelmina ons verde re leven in onze harten blijven eren". Na zijn rede werd namens de Engelandvaarders een krans gelegd bij de ingang van de koninklijke grafkelder in de Delftse Nieuwe Kerk. ZWOLLE Het is onverantwoord om burgemeester drs. J. A. F. Roeien een nieuwe ambtsketen te geven wan neer Zwollerkerspel op 1 augustus by Zwolle zal worden gevoegd. De Zwol se afdeling van D'66 heeft dit in een brief aan de gemeenteraad laten we ten, nadat de fractievoorzitters in de raad hadden voorgesteld 3500 gulden uit te geven voor een nieuwe ambtske ten. De Zwolse Democraten zien er het nut niet van in. Zij schrijven in hun brief dat zij,als de raad de grenswijzi ging toch tot uitdrukking wil brengen in een nieuwe ambtsketen, het grave ren van de datum 1 augustus voor hun rekening willen nemen. ROME Driekwart van Italië loopt vandaag te bibberen in een ongewone koudegolf voor de tijd van het jaar. In de Alpen woeden regen- en sneeuw stormen, evenals in de Povlakte en de Apennijnen. De vloed, opgezweept door de wind heeft gisteravond lage delen van Vene tië op de tweede achtereenvolgende dag doen overstromen, terwijl het weerbu reau voorspelt dat in de komende 24 uur nog meer overstromingen zullen plaatsvinden. In de Alpen en de Apennijnen sneeuwt het boven, de 700 meter. Het zelfde is het geval met de heuvels aan de Rivièra. In een groot gebied is de tempera tuur vanaf de Alpen tot Toscane tot het vriespunt gedaald, waardoor de vrucht bomen die in volle bloei staan be- bedreigd worden. In verschillende gebieden stroomt het nog steeds van de regen en schepen in de haven van Triëst moesten steviger gemeerd worden ten gevolge van win den van 90 km/u. ADVERTENTIE Twee van de drie verkochte getters zijn een FAST0, met «e unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche. CHICAGO Zeer zware wervelstormen hebben in het weekeinde een breed spoor van dood en vernieling getrokken door het midden van de Verenigde Sta ten. Tenminste honderd mensen hebben het leven verloren en het aantal gewon den wordt al geschat op ruim vyftienhoriderd. Weerstations verwachten de vor ming van nieuwe tornado's in het oosten van het land. President Johnson heeft onmiddeliyk alle noodzakelyke regeringshulp toegezegd. ■Jv Prinses Irene heeft zich dit weekeinde in Sevilla aan de flamen- codans gewaagd. Het way maar een schuchtere poging maar de baroeps- dansers hadden er toch plezier in. De Prinses en haar man (links) woonden een lentefeest bij. De wervelstormen gingen het ergst te keer in de staten Illinois, Michigan, Missouri, Indiana en Iowa. De hoogste tol werd geëist in de directe omgeving van Chicago: 27 doden. Ongeveer acht honderd mensen in Illinois werden in ziekenhuizen behandeld. In veel ge troffen steden had de politie handen vol werk aan plunderaars, die vrij spel hadden in de puinhopen. In Belvidere bij Chicago ontkwamen tientallen schoolkinderen aan een ze kere dood door tijdig uit hun school bussen de school in te vluchten. De bussen werden opgetild en honderden meters verder tegen gebouwen ge smakt. De kinderen liepen snijwonden op door de talloze sneuvelende ruiten. De tornado's, die veelal gepaard gingen met zware regenval en blik seminslag, zetten onder meer in vier staten honderdduizenden mensen zon der stroom. In Oak Lawn bij Chicago trok een wervelstorm dwars door een super markt, een restaurant en een caravan park. Tientallen mensen werden hier gedood of gewond. Overal zag men mensen die vermiste gezins- of familie leden zochten. De schade die de wervelstormen hebben aangericht wordt inmiddels geschat op twintig tot vijftig miljoen dollar (ruim zeventig tot honderdtach tig miljoen gulden). De zwaarste tornado die de Verenig de Staten tot nu toe heeft getroffen, was die van 18 maart 1925 in de staten Illinois, Missouri en Indiana. Toen steeg het dodencijfer tot 689. UTRECHT Op de jaarvergadering van de Nederlandse Handelsreizigers- en Handelsagenten Vereniging (NHRV), die zaterdag in Utrecht is gehouden, is een resolutie aangenomen, waarin het bestuur wordt gevraagd stappen te on dernemen om het openstellen van vak beurzen op zondagen te voorkomen. Men wil althans bereiken dat werk nemers, die tegen zondagsarbeid princi piële bezwaren hebben, daarvan vrijge steld blijven en dat de opening van vak beurzen op zondag niet voor het mid daguur geschiedt. In een andere resolutie wordt het be stuur verzocht om zo mogelijk in samen werking met andere organisaties alles in het werk te stellen om plaatselijk ont heffing voor de vertegenwoordiger te krijgen van de geldende parkeerbeper- king op plaatsen waar parkeermeters staan of een zogenaamde blauwe zone geldt. ADVERTENTIE gezien op tv Vraag KLEUREN- folders aan bij Linoleum Krommenie te Krommenie Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bijzonder rustig ls zaterdag in Den Haag het zeventienja rig bestaan van de Republiek der Zuid- Molukken gevierd. Nergens hoefde de politie op te treden. Voor alle zeker heid was de toegang tot de Indonesi sche ambassade afgesloten door drang hekken aan weerszijden van de Tobias Asserlaan. Politiemannen met honden en wat overvalwagens op de achter grond hoefden niet in actie te komen. Ook een optocht waaraan werd deel genomen door ruir.. vierduizend Zuid- molukkers, leverde geen problemen op. Grote groepen oud-militairen van het K.N.I.L. en honderden meisjes in kle derdracht liepen met spandoeken door de stad. Met de leuzen „Hoe langer we volhouden, hoe meer we gelijk krij gen" en „Naar Nederlands recht be staat de R.M.S." trokken de Zuid- molukkers naar de Houtrusthallen om te luisteren naar de president van hun republiek, ir. J. A. Manusama. fnAD. 8.13. 2406. 24 APR. PARIJS President De Gaulle heeft verboden, dat het „tribunaal voor Viëtnamese oorlogsmisdaden", dat op 29 april zijn zittingen zou openen, in Frankrijk zal zetelen, zo is van de or ganisatoren van het tribunaal verno men. De organisatoren deelden mee, dat De Gaulle een brief heeft geschreven aan Jean-Paul Sartre filosoof en de lei dende Franse organisator van het tri bunaal, waartoe het initiatief is uitge gaan van de Britse wijsgeer Russell. In de brief zegt de Gaulle, dat de re gering er bezwaar tegen heeft dat „het tribunaal zijn zittingen op ons grond gebied houdt." Het tribunaal is gericht tegen wat Lord Russell en zijn medewerkers noemden „de oorlogmisdaden die door de Verenigde Staten in Viëtnam wor den gepleegd." ALGIERS De Rhodesische rege ring heeft 19 Westduitse piloten in dienst genomen, om een speciaal mili tair squadron te vormen, zo heeft de vertegenwoordiger in Algiers van de ZAPU, een in Rhodesië verboden na tionalistische groepering, zaterdag mee gedeeld. De vertegenwoordiger liet dan weten, dat er tussen 19 en 23 maart 525 Zuid- afrikaanse militairen in burger Rhode sië zijn binnengekomen. De regering - Smith had ook haar reserve-strijd macht van 60.000 tot 80.000 man uitge breid.

De Vallei | 1967 | | pagina 10