dagblad Massa-arrestaties door het leger Griekse koning Rust rond Rus in de ruimte praktisch Stunt verwacht tiu Russen hun wedloop met V.S. hervatten heeft huisarrest ZWAAR BOMBARDEMENT OP STAALFABRIEK Buiten Nummers voor de Belgen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei „Staatsgreep ter vermijding van bloedvergieten Hittegolf Later zachter Luchtslag nabij Hanoi Weer vliegtuigen naar Athene Betogingen tegen Griekse bewind Deense premier wil vrijlating Papandreoe STERKE MAÏS GRAPILLOM alcoholvrij druivensap TWEEDE MAAL GRAAFWERK Boedelbeschrijving Bur. voor redactie en administratie: Prlne Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 8955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. Veenendaals VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. MAANDAG 24 APRIL I967 4le JAARGANG NEW YORK Konllig Constan- tijn van Griekenland is huisarrest op gelegd, omdat hij geweigerd heeft de creten betreffende de militaire staats greep te tekenen, aldus de Ameri kaanse omroeporganisatie NBC. De NBC meldde dit zondagavond en zou het nieuws uit Jbronnen in Athene" vernomen hebben. Verdere bijzonderheden werden niet gegeven. Ook de Engele dagbladen weten te melden, dat koning Constantijn zich verzet tegen de uitvoerders van de staatsgreep. Volgens „The Sun" was de koning erin geslaagd buitenlanders te laten weten dat hij bereid is „zijn persoon lijke veiligheid op het spel te zetten door te weigeren een decreet te on dertekenen ter goedkeuring van de militaire coup van vrijdag". De „Daily Mail" verklaarde, dat hij de leiders van de staatsgreep ge dreigd had troonsafstand te sullen doen en volgens de „Daily Express" is de koning praktisch een gevange ne. De „Daily Mirror" meldde uit „kringen met het grootste gerag", dat Constantijn mogelijk binnenkort voor troonsafstand en ballingschap staat. De „Guardian" deed het kalmer aan, maar ook volgens het zeer goed ingelichte liberale blad, bestond er weinig twijfel dat de koning niet de aanstichter van de staatsgreep was en dat hij zijn uiterste best gedaan had om zich tegen de gevolgen er van te weer te stellen. De 26-jarige koning Constantijn en koningin Anne-Marie, die over enke le weken haar tweede kir»d yerwacht, verbievei. gisteren U. lai* Zomerpa leis te Tatoi, 25 kilometer ten noor den van Athene. Het staat nu vrijwel vast dat Con stantijn de militaire staatsgreep niet van harte heeft gesteund. Hoge offi cieren zouden zware druk op hem hebben uitgeoefend om zijn steun voor de coup te krijgen. Ze zouden hem voor de keus hebben gesteld: mee doen of verdwijnen. Constantijn gaf toe, echter niet voor hij van de militairen da garan tie had gekregen dat de nieuwe rege ring zou worden uitgebreid met een aantal burgers. In aanwezigheid van de koning werden zaterdagavond al twaalf ministers en twee onderminis ters beëdigd. Inmiddels gingen de militairen gis teren voort met het arresteren van tegenstanders van het nieuwe bewind. Een groot aantal arrestanten, dat als „gevaarlyk" werd bestempeld, werd overgebracht naar het rotsach tige eilandje Gavros ten zuiden van de havenstad Piraeus. De meeste arrestanten zouden lid zijn van de communistische partij of van de uiterst linkse partij Eda. Hoe veel arrestaties werden verricht was niet bekend. Men veronderstelt dat het aantal gevangen genomen men sen ligt tussen de twee- en driedui zend. De sterke man van de nieuwe rege ring is brigade-generaal Patakos, commandant van een tankdivisie. Zijn metgezellen in het militaire drie manschap dat thans de leiding heeft zijn kolonel Nicolas Makarezos, mi nister van economische coördinatie en kolonel Georgios Papadopoulos, die de leiding heeft van het kabinet van de premier. Dit driemanschap wees een niet-politiek figuur, Constantijn Colias, aan als premier. Brigade-generaal Stylianos Patakos heeft verklaard dat alle arrestanten vrijgelaten zullen worden, wanneer zij verklaren niet te zullen revolte ren. Patakos voegde hieraan toe, dat George Papandreoe, de leider van de Centrum Unie, en zijn zoon An dreas „thans veilig eenzaam opgeslo ten zijn". Nicholas Farmakis, woordvoerder voor de regering heeft de pers ver teld dat het leger in actie was geko men, nadat het er van overtuigd was dat een politieke vergadering van Pa pandreoe in Saloniki, in wanordelijk heden zou zijn geëindigd. Die wanordelijkheden zouden zijn uitgelokt door communistische sym pathisanten en groepen, die tegen de monarchie rijn. Na een pauze van twee jaar heeft Rusland gisteren de wedijver in de ruimtevaart met Amerika hervat. De lan cering van het Russische ruimteschip Sojoez-1 met de kos monaut Wladimir Komarof aan boord verraste op zon dagochtend de wereld, die zaterdag onder de indruk was gekomen van de unieke prestatie van de Amerikaanse graafmachine op de maan. Komarof is vandaag aan de tweede dag van zqn verbiyf in de ruimte begonnen terwijl er nog geen enkele definitie ve aanwijzing bestond dat hg gezelschap zal krijgen van andere ruimtevaarders, zoals Westerse waarnemers ver wachten. De 40-jarige ruimtevaartveteraan heeft de grondstations meegedeeld dat de vlucht van de Sojoez-1 goed verloopt en dat hy een aantal voorgeschreven experimenten heeft uit gevoerd. In geen enkele officiële mededeling wordt gerept over een tweede lancering of een spectaculaire ontmoeting in de ruimte. Zo begon de scharende graaf arm van de Surveyor 3 zater- dag zijn werk op de maan. Eerst groef hij een kuiltje, waar uit een korte voor ontstond, en daarna maakte hij zonder veel moeite een 15 centimeter diepe en een meter lange greppel. De P.ussische televisie zond gisteren deze archieffoto van W'uuimir Komarof uit en liet daarbij de stem van de kos monaut uit de ruimte horen. ADVERTENTIE Orvivtnsap drinken - veilig rijden (GEMLSTtUKKV) MONTEREY, (Mexico) Nadat het kwik twee dagen rondom de 88,8 graden celsius heeft geschommeld, zyn in Mexico 288 kinderen in ziekenhuizen opgenomen, voornamelijk voor behan deling van uitdroging en diarrhee. Burgemeester Lazo Hinojosa van Monterey gaf de gezondheidsdienst opdracht wacht te gaan lopen en wa ter en medicijnen uit te delen aan ar me gezinnen met jonge kinderen. Volgens onofficiële berichten zal van daag nog minstens één andere kosmo naut in een baan om de aarde worden gebracht. Sommige geruchten willen echter dat zes of meer kosmonauten in de komende dagen in actie zullen komen en mogelijk hun ruimteschip aan de Sojoez-I zullen koppelen. Komarof werd zondagmorgen vroeg vanaf de basis Baikonoer in Kazakstan de ruimte in gestuurd en volgens mede deling van Radio Moskou had hij van morgen om 4 uur 18 omwentelingen om de aarde gemaakt. De officiële inlichtingen over de ruimtevlucht rijn nog schaarser dan ge woonlijk het geval is. In de afgelopen nacht had Komarof acht uur lang geen contact met de grondstations. Er waren weinig speciale radiouitzendingen en de Russische televisiekijkers hebben dit maal geen rechtstreekse beelden uit de ruimte gezien. Over de Sojoez-capsule zijn geen fo to's of details verstrekt, maar zij moet ter grootte rijn van een flinke vracht auto, en ruimte genoeg bieden voor meer passagiers. Waarnemers zien een bevestiging van hun vermoeden dat nog meer kosmo nauten bij de proefneming zullen wor den betrokken in het feit dat tot op heden geen felicitatie door het Kremlin aan Komarof is gezonden, wat nor maal een verplicht onderdeel van het protocol is. Zij menen dat de Russische leiders hiermee wachten totdat zij collectieve gelukwensen aan een groep ruimte vaarders kunnen zenden. Sedert maart 1965 brachten de Ame rikaanse astronauten het totaal hun ner man-uren in de wereldruimte op bij na tweeduizend. Dat van de Russen bleef staan op 507. In die tijd volbrach ten Amerikaanse astronauten tien maal in het kader van het project-Gemini een samenkoppeling van twee ruimtesche pen in de wereldruimte. Dat is een techniek die de Sowjes-Unie nog steeds niet onder de knie heeft. Komarof is de eerste kosmonaut die voor de tweede maal in een bemand Russisch ruimteschip een tocht door de wereldruimte onderneemt. Onder de Amerikaanse astronauten zijn er ver scheidene die meer dan een tocht in een bemand ruimteschip door de we reldruimte maakten. Zijn eerste tocht als kosmonaut maakte Komarof als commandant van de Wozchod-1 in oktober 1964, samen met de kosmonau- nauten Feoktistof en Jegorof. Komarofs ruimteschip Sojoez be tekent unie kwam zondagmorgen om vijf minuten over half twee West- europese tijd in een baan om de aarde. De omloopbaan van de Sojoez-1 maakt een hoek van 51 graden 40 minuten met de evenaar. De omlooptijd is 88,6 minuten. De afstanden van de Sojoez-1 tot de aarde lopen uiteen van maxi maal 224 km tot minimaal 201 km. De frequenties voor uitzending van mon delinge boodschappen van Komarof en van elektronische signalen over de werking van de apparatuur van de Sojoez-1 zijn: 15.008, 18.035 en 20.008 MHz. De temperatuur in de cabine van Komarof is zestien graden Celsius en de kwikdruk is 750 mm. Verdere gegevens, bij voorbeeld over vorm. omvang en gewicht van de Sojoez-1, of over samenstelling, gewicht en stuw- vermogen van de lanceerraket, ontbre ken. Juist dat ontbreken van basisgege vens maakte dat, evenals bij alle voorgaande gelegenheden, het in Mos kou gonsde van de geruchten, vooral in de buurt van de westelijke journa listen die het nieuws over het weder varen van Komarof in de wereldruimte naar hun eigen land moesten zenden. Deden de Russen nogal geheimzinnig, meer feiten waren er over het graafwerk dat de Surveyor-3 op de maan had verricht in de Oceanus Procellarum, de zee der stormen. De Amerikaanse ruimtesonde, waarvan wél een uitvoerige technische beschrij ving en vele afbeeldingen de wereld in waren gezonden voordat zjj haar tocht naar de maan aanvaardde, begon met het trekken van een ondiepe voor in de maanbodem. Het ging boven verwachting gemak kelijk. De maanbodem bleek vrij los en korrelig te zijn en de graafklauw werkte er zich gemakkelijk doorheen. De hardheid van de bovenste laag van de maanbodem verschilde niet veel van die van aarde. Daarna trok de graafarm van da Surveyor-3 met korte schokbewegin- gen een voor van een meter lang en vijftien centimeter diep. Daarbij bleek dat onder de oppervlakte de bodem snel harder werd. De fotoreportage die de camera's van de Surveyor-3 van dit graafwerk maakten moest enkele malen worden onderbroken. De technici in Pasadena, Californië, wilden liever niet het risico nemen dat de camera-apparatuur oververhit raakte. Toch zond de Surveyor-3 een uit zeer vele opnamen bestaande reportage van zijn graaf werk naar de aarde. Uit voorzorg gunde men de Surveyor- 3 gisteren een dag rust. Hij had toen in totaal 1.686 foto's gemaakt en naar de aarde geseind. (Van onze weerkundige j medewerker). Het heeft vannacht hard gevroren. In het midden en zuidoosten van ons land daalde de temperatuur op neus- hoogte tot 3 graden, dicht bij de grond plaatselijk tot 4 5 gra den. In De Bilt was het na 4 mei 1929 (minimum 3,7) zo laat in het voorjaar nooit meer zo koud geweest als in de afgelopen nacht, toen er 3 graden werd geregistreerd. Een rug van hoge druk over de Doggersbank tot Scandinavië geeft vanmiddag nog droog en overwegend zonnig weer. Het systeem wordt ech ter gevolgd door een atlantisch sto ringsfront, dat morgen meer bewol king zal veroorzaken en plaatselijk wellicht wat nattigheid, in Gelderland 'ermoedelijk van niet veel betekenis. Het front gaat vooraf aan zachtere oceaanlucht, die onze omgeving na- derhand zal bereiken. Reeds in de S komende nacht zal de temperatuur tot minder lage waarden dalen. SAIGON Amerikaanse piloten hebben zondag zwaar communistisch lucht doelgeschut en golven Migs getrotseerd, om een groot Noordviëtnamees staalbe drijf by Hanoi voor de elfde maal te bombarderen. In de gevechten die ontstonden, hebben de bemanningen van de F4c-Phantoms van de Amerikaanse luchtmacht eeen Mig-21 neergehaald. Bovendien is een twee de vermoedeiyk neergehaald. Schiphol Een van de vliegtuigen van Martinair Holland die zaterdagoch tend vakantiegangers naar Grieken land zouden brengen, is aan de grond gebleven. De andere twee maakten de reis naar Athene en Korfoe wel, en zetten hun passa giers behouden op Griekse bodem. Hotelplan had geen risico willen ne men en liet rijn reizigers weten dat de vlucht naar Griekenland niet door ging. Het reisbureau Fit uit Eindho ven liet rijn klanten wel naar Schip hol komen. Een van de vliegtuigen voor Fit nam later uit Griekenland behalve klanten van het Eindhovense bureau, ook een groep vakantiegan gers van Hotelplan mee terug naar Nederland. Voor de tweede keer in zijn leven was piloot Dick Breurkes vorige week ge tuige van een staatsgreep. Hij was de gezagvoerder van de DC-9 van de KLM die in Athene aan de grond moest blijven toen het leer in Grie kenland de macht in handen nam. „Maar deze coup leek niets op die welke ik in 1963 in Bagdad mee maakte. Daarbij vloeide veel bloed." TVÏen legt er zich de laatste jaren ernstig op toe, de vogelwereld van Nederland te inventariseren en dat is echt een veldbiologisch werk van de eerste orde, dat voortdurend wande lingen en fietstochten in de vrije na tuur vergt. Daarbij komt de kijker op de plaats van buks, vangkooi, net en klem, terwijl ook de camera (waarmee reeds veel onheil door drift en onver stand werd aangerichtachterwege kan blijven. Wel wordt een behoor lijke kennis van de vogels vaak méér naar de zang, dan naar het uiterlijk.' vereist, doch er bestaan tegenwoordig zóveel mooie en prak tische gidsboekjes, alsook instructieve zangplaten, dat men deze sportieve wetenschap vrij spoedig kan beoefe nen. Het „Contactorgaan van Vogel studie" van de Kon. Ned. Natuurhist. Vereen, noemt haar toepasselijk en aardig: bevordering van het vogelkij- ken in de Lage Landen. Men wil daardoor op eenvoudige wijs te we ten komen, hoe het bij ons staat met een aantal nog niet zeldzame vogels. Er bestaat veel mutatie in onze land schappen en wanneer we thans een boedelbeschrijving opmaken, kan deze best over een paar jaren niet meer kloppen, doch dan bezitten we ma teriaal voor een latere vergelijking. Wat zouden we graag willen weten, hoe het een of twee eeuwen geleden gesteld was met de vogelbevolking van Nederland, want uit die tijd be staat nauwelijks betrouwbare docu mentatie; welke kwetsbare en bedreig de soorten zijn verdwenen en wat kwam er voor in de plaats, hoe was de dichtheid voorheen en thans enz. Hoe het voorkomen en de getalssterk te bijna geheel afhankelijk zijn van geschikte milieus bekijken we morgen. 24-4-67 A. B. WIGMAN Het totale aantal vernietigde Migs is daardoor voor de Vietnamese oorlog tot 40 gestegen. Het aant»' ^imoede- lijk vernietigdMigs bedraagt zeven. Over de Amerikaanse verliezen is nog met geen woord gerept. De piloten beweren zes voltrekkers geplaatst te hebben op een open hoog oven van het Thai Ngoyen staalbedrijf, Van de elf aanvallen die sinds 10 maart op het staalbedrijf rijn uitge voerd rijn drie zwaar genoemd. Bij de aanval van zondag mikten de luchtmachtvliegtuiger uit Thailand en Zuid-Viëtnam hun bommen op de kooksproduktie en de gieterij. Na de voltreffers op de open hoog oven, meldden de piloten een rookzuil die tot 1200 meter hoogte opsteeg. De staalfabriek is zeer belangrijk omdat rij steunbalken maakt voor de bruggen, die door de vele bombarde menten worden vernietigd. Boven Zuid-Viëtnam voerden de B-52 super-bommenwerpers heden voor het aanbreken van de dag drie aanvallen uit. Doelen waren een vermoedelijke communistische troepenconcentratie 14 km ten westen van de stad Tam Ky en communistische stellingen 65 km ten noordwesten van Tuy Hoa. In het noorden van Zuid-Viëtnam voerden Amerikaanse mariniers gedu rende het weekeinde een landing uit om een operatie te beginnen in een streek waar de communistische invloed steeds groter wordt. Speciale landingstroepen landden zaterdagmorgen 33 km ten zuidoosten van de gedemilitariseerde zone. De mariniers werden door schepen aan land gezet vanuit de Zuidchinese Zee, terwijl andere eenheden per heli kopter werden aangevoerd. De actie heet „Beacon Star". f In Veenendaal hebben een aantal rij schoolhouders de hoofden by elkaar gestoken om de krachten te bundelen. Zy willen ln navolging van byvoorbeeld Enschede de leerling zo veel mogeiyk service bieden door gezameniyke aan schaf van duurdere leermiddelen. Het besluit tot samenwerking heeft ander zijds ten doel de schapen van de bokken te scheiden, met andere woorden: het publiek weet dan dat men met een ge diplomeerde rijschoolhouder te maken heeft. Het is geen eenvoudige stap waar toe de rijschoolhouders besloten hebben en we hopen dat men de draagwijdte van dit besluit voldoende heeft overzien. In Rhenen beleefde de St. Cunera- parochie een vreugdevolle dag. De nieuwe pastoor Van Kooten werd feeste- lijk ingehaald. Er was veel belangstel ling voor de komst van de nieuwe her der. Veenendaal zag zaterdagmiddag de eerste vredesmars. Het verliep kalm en hoewel er maar een gering aantal jongeren aan deelnam was de organisa tor toch tevreden over het verloop van de mars. Wel was men teleurgesteld dat de gemeente een „vredesmonument" niet wilde accepteren. 9 In Opheusden trokken ruim 600 wan delaars door de bloesemende Betuwe tydens een wandelmars. 0 In Ederveen recipieerde de jubileren de voetbalver. „Advendo" waarvan het eerste elftal vorige week kampioen werd. Dubbel feest dus. In de Griekse hoofdstad Athene begint volgens berichten de rust langzamerhand terug te keren. Op de ze foto was dit nog niet het geval, en patrouilleerden er nog tanks door de straten van Athene. O AMSTERDAM In Amsterdam en Den Haag is zaterdagavond gedemon streerd tegen de staatsgreep in Grieken land. Enkele ruiten van het Griekse consulaat werden ingegooid nadat te gen tien uur enkele tientallen jongelui zich voor het gebonw hadden verza meld. De politie verspreidde de groep maar had daarna nog uren werk om in de Amsterdamse binnenstad de orde te handhaven. De wapenstok werd ver scheidene malen gebruikt en toen dat niet hielp werden er een paar honden op de jongelui losgelaten. Drie jongens werden gearresteerd. In Den Haag heeft de politie ver scherpte bewaking ingesteld van de Griekse ambassade in de Alexander- straat, nadat zaterdagavond ongeveer vijftien leden van de Pacifistisch So cialistische Jongerenwerkgroep er enke le uren voor het gebouw hadden gede monstreerd. Voor de demonstratie was vergunning gegeven. In Denemarken wonende Grieken hebben een verzetsbeweging opgericht ter bestrijding van „de nieuwe fascisti sche regering in Athene", zo meldt het Deense dagblad „Politiken". De bewe ging zou reeds contact hebben opgeno men met de Griekse kolonies in Zweden en West-Duitsland en zou ook van plan zijn de regeringen van de NAVO-landen te verzoeken, het nieuwe bewind in Athene te veroordelen, aldus Politiken. 2000 betogers, hoofdzakelijk Griekse arbeiders en studenten in Zweden, heb ben een mars naar de Griekse ambas sade gehouden, om te protesteren tegen de militaire staatsgreep in Griekenland. Tijdens de mars en voor de ambassade schreeuwden de Grieken in spreekkoor „democratie". Bij de mars hadden zich ook leden van de Turkse kolonie aan gesloten. Premier Jens Otto Krag van Dene marken heeft een beroep gedaan op de nieuwe Griekse regering, George Papandreoe uit gevangenschap te ontslaan. Krag zegt, dat Papandreoe aan een ernstige hartaandoening lijdt er. behoorlijk medische verzorging be hoeft. Hij heeft de Griekse regering verzocht, Papandreoe naar huis te la ten terugkeren. Het Karaiskakis-stadion van Athene wordt gebruikt als een reusachtige gevangenis voor de politieke tegen standers van het militaire bewind. Dit is medegedeeld door de leden van het Oostenrijkse nationale voet balelftal, dat zondag naar Wenen is teruggekeerd. Zij vertelden verslaggevers dat rij het stadion zaterdag hadden willen bezoeken, maar dat zij ontdekten dat het zwaar bewaakt werd door troe pen. BRUSSEL De Belgische overheid be studeert plannen om de Belgen te num meren. Elke Belg zou een nummer moeten krijgen dat gebruikt wordt voor alle inschrijvingen in registers en archieven. plannen zijn het gevolg van studies voor inrichting van een algemeen Rijksregister, waaraan wordt gewerkt door een college van secretarissen-ge neraal en een werkgroep van gemeen tebesturen, zo blijkt uit mededelingen van de Belgische minister Piers, deze week ,in de kabinetsraad te Brussel over het toenemende gebruik van com puters bü de overheidsadministratie.

De Vallei | 1967 | | pagina 1