Nog vele pijlen op de boog 1967/1968 cl2Sll 4079 Pastoor Yan Kooten feestelijk ingehaald door Cunera-parochie VERENIGING OPGERICHT Rijscholen besluiten tot samenwerking Kalme vredesmars door centrum van Veenendaal Bloesemwandeltocht trok 600 deelnemers Vakanties vastgesteld Amerikaan en Duitser Advendo recipieerde Duizend kuikens verbrand in botsing MIST Verkeersdrukte in de Betuwe AGENDA H.D.S.-familie gezellig bijeen Vrachtauto botste op bus Wielrijdster licht gewond u uw MAANDAG 24 APRIL 1967 VEENENDAAL Acht Veenen- daalse rijschoolhouders hebben zich aaneengesloten en zullen op 1 mei 'n vereniging oprichten onder de naam „De Verenigde Autorijscholen Vee- nendaal". Er is een voorlopig bestuur gevormd bestaande uit de heren A. Bakkenes, voorzitter, G. Leppers, se cretaris en G. Hardeman, penning meester. De nieuwe vereniging wil door onderlinge samenwerking „een goede rijopleiding waarborgen", zo als de heer Leppers het formuleerde. In totaal zijn er ongeveer twintig rij scholen in Veenendaal. Bij een aantal daarvan zijn instructeurs in dienst, die 't geven van rijles niet als hoofd beroep uitoefenen. Als voorwaarde voor het lidmaatschap van de nieuwe vereniging geldt onder meer dat men „full-time" rijschoolhouder moet zijn. Een andere eis is het bezit van het VAMOR-diploma. De Verenigde Autorijscholen Veenendaal hebben voor de toekomst nog vele pijlen op hun boog. Zo wil men onder andere een groot gezamenlijk theorielokaal gaan stichten, dat zal worden uitge rust met een zogenaamde link-trai ner. „Wij hadden er echt behoefte aan om als gediplomeerde rijschoolhou ders gezamenlijk iets op touw te gaan zetten," vertelde de heer Bakkenes. Al vele jaren geleden werden er al eens pogingen gedaan om de Veenen- daalse rijscholen in een vereniging te bundelen, maar zo ver is het toen niet gekomen. De wens bleef echter leven en nu is men opnieuw rond de tafel gaan VEENENDAAL Het convent van schoolhoofden waar vrijwel alle scholen in Veenendaal in vertegenwoor digd zijn heeft voor het cursusjaar 1967/1968 de data vastgesteld waartus sen de vakanties voor de lagere scho len moeten vallen. Men hoopt op deze manier te bereiken, dat de scholen al le gelijk vakantie zullen hebben. De volgende data zijn na het beraad uit de bus gekomen: zomervakantie 1967 1 juli tot 15 augustus; lang week end, met vrije dag op 15 of 18 sep tember; herfstvakantie 30 oktober tot 4 november; kerstvakantie 22 decem ber tot 4 januari; lang weekend met vrije dag op 23 of 26 februari; paasva kantie 12 tot 23 april; pinkstervakantie 3 tot 6 juni. De zomervakantie dient in 1968 weer op 1 juli te beginnen, dit in overeenstemming met de wensen van het ministerie van Onderwijs. Heden, maandag. VEENENDAAL OCB-gebouw, 20 uur Ledenvergade ring WZ. Bioscoop. Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur „Mr. Solo shaakmat". Morgen, dinsdag. VEENENDAAL. OCB-gebouw, 14.30 uur: Bejaarden- ontspanningsmiddag. LEERSUM. Damlust, 20 uur: Vergadering Platte landsvrouwen. Bioscoop. Luxortheater, Veenendaal, geen voor stelling. dagblad DE VALLEI? 3^72^ B e 1 tot 17.30 u. -JTV V rjfip van 17.30 uytot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur RHENEN Onder grote belangstelling werd vrijdagavond de eerwaarde heer J. H. A. van Kooten tot pastoor van de parochie van de Heilige Cunera geïnstalleerd. Onder de talrijke aanwezigen waren onder meer de beide wet houders van de gemeente Rhenen, de heren mr. J. Deen en T. van Lienden, deken Otten uit Wageningen, pater Van Bremen, overste van de paters van de Heilige Geest, pater Arends, pater Dijkman, vele geestelijken uit het bisdom, oud-klasgenoten, oud-parochianen, oud-dorpsgenoten en vele familieleden van de nieuw benoemde pastoor. Vanaf de pastorie aan de Heren straat begaf de nieuw benoemde pas toor zich naar de Gedachteniskerk, voorafgegaan door een stoet van bruid jes en misdienaars. In het voorportaal van de kerk kreeg hij een hartelijk ap plaus van de daar aanwezige paro chianen. Onder het gezang van een praktisch voltallige parochie begaf de nieuwe pastoor zich naar het altaar, waar deken Geurts van het Dekenaat EDERVEEN De receptie die de voetbalvereniging ADVENDO zaterdag hield ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap en het 10-jarig bestaan trok grote belangstelling. Tal van ver tegenwoordigers van vele verenigingen kwamen felicitaties aanbieden. Vooral uit Veenendaal was de belangstelling groot te noemen. Ook van de plaatselijke verenigingen. Het bestuur kreeg tal van geschenken aangeboden in de vorm van bloemstuk ken, voetballen en enveloppen met in houd Van de zijde van de K.N.V.B. was geen vertegenwoordiger. Ook het ge meentebestuur liet verstek gaan. Het ADVENDO-bestuur betreurde dit zeer maar kon toch op een geslaagde recep tie terugzien. Voorzitter Marcus dankte alle aanwezigen voor hun belangstelling in een korte toespraak. Zeist de benoemingsbrief voorlas. Ir. Voorburg, penningmeester van het kerkbestuur, heette pastoor Van Kooten met enkele hartelijke woorden welkom in de parochie van de H. Cu nera. Hij noemde het een moeilijke taak hier in Rhenen pastoor te zijn, een taak die veel zorg vraagt, maar ook veel voldoening zal geven. Daarna vond door deken Geurts, in opdracht van de Aartsbisschop, de overdracht plaats van de herderlijke bediening van de parochie. „Bij een zilveren priesterfeest en een pastoorsinstallatie wordt veelal de zin van het priesterschap bezien," aldus deken Geurts. „Vorig jaar hebt u hier het zilveren priesterfeest van pastoor Wielens gevierd. Twee dingen zijn mij toen opgevallen: ten eerste, dat u zon der dikke woorden, maar met eenvou dige hartelijkheid hier hulde bracht aan uw pastoor, waaruit de goede geestelijke band bleek tussen parochie en pastoor en ten tweede, dat het ant woord van pastoor Wielens vol waarde ring en erkentelijkheid was. Deze bescheiden en intelligente pas toor vond het een feest van halve waarheden, omdat er nog zovele ande re waarheden aan toegevoegd hadden moeten worden. Er blijft zoveel liggen wat een priester had moeten doen en wat niet uit de verf is gekomen. De verwachting is veel groter dan de schouders van een mens kunnen dra gen." Deken Geurts wenste pastoor Van Kooten veel geluk in Rhenen. Hij wist dat pastoor Van Kooten blij is met deze benoeming en dat hij met vreug de en toewijding hier zal werken. „Priester zijn is een zware taak, die men eigenlijk niet aan kan. Ook dit is een halve waarheid. Het is ook een menselijke vreugde om priester te mo gen zijn omdat men dichter bij de mensen kan komen, omdat men er vaart dat ieder mens honger naar God heeft. Het is de moeite waard om als priester te mogen leven en Gods woord te mogen verkondigen, om zieken en bedroefden te troosten, om vredestich ter te mogen zijn in gezinnen en tus sen de mensen. Men kan heden ten da ge optimistisch of pessimistisch zijn over de mens en over de kerk, God's geest werkt door en daarom is opti misme altijd gerechtvaardigd." De installatie van de pastoor werd vervolgd met de overdracht van de sleutels van de kerk en de overdracht van de bediening van de sacramenten. Pastoor Van Kooten sprak daarna woorden van dank. Vol vreugde was hij, dat hem deze mooie plaats was toegewezen. Hij hoopte op een gewoon menselijk contact met iedereen, met de parochianen, met de gemeentelijke overheid en met de mede-christelijke kerken in Rhenen .Hij dankte de wet houders en de geestelijke leiders voor hun aanwezigheid, de deken voor de vreugdevolle woorden over het pries terschap, de parochianen voor hun har telijke ontvangst, zijn vrienden, zijn. klasgenoten en zijn vroegere pastoors en oud-parochianen en dorpsgenoten voor hun aanwezigheid. Met een slotzang werd de plechtig heid besloten, waarna in het voorpor taal van de kerk de pastoor door allen werd gelukgewenst. RENSWOUDE In de nacht van zondag op maandag om ongeveer half twee ontdekte mevrouw Van der Velden aan de Ubbeschoterweg te Renswoude rookwolken in de nabijheid van haar huis. Toen zij op onderzoek uittoog, bemerkte zij, dat in een van de schuren die zich dichtbij het woonhuis bevindt brand was uitgebroken. Toen de brand weer werd gealarmeerd stond de schuur al in lichterlaaie. In de schuur bevonden zich ongeveer duizend kuikens en een aantal konijnen, die allen in het vuur omkwamen. De brandweer km door het nathouden van de belendende gebouwen uitbreiding van het vuur voorkomen. De oorzaak van de brand is, naar men aanneemt, een oliekachel, die op onver klaarbare oorzaak in brand is geraakt. RENSWOUDE Zondagmiddag bot ste op Rijksweg 12 ter hoogte van de Heuvelsesteeg onder de gemeente Rens woude een Volkswagenbusje bestuurd door de Amerikaan B. op een personen wagen bestuurd door H. uit Keulen. Het ongeval gebeurde doordat de Amerikaan plotseling naar links uitweek op het moment dat de Duitser hem inhaalde. Laatstgenoemde verloor de macht over het stuur en vloog het talud af. De drie inzittenden van de Duitse wagen werden gewond en moesten voor onderzoek naar het Julianaziekenhuis worden overge bracht. Na te zijn verbonden konden zij hun reis naar Duitsland per taxi voort zetten. VEENENDAAL Zaterdagmiddag vertrok van het dr. Slotemaker de Bruïneplein een kleine groep demon stranten, die samen de vredesmars vormden. Voorop de politie in motor met zijspan, gevolgd door een bakfiets waarop enkele kinderen hadden plaats genomen en daarachter een groepje van een kleine twintig demonstranten, voor het merendeel jongeren, die leu zen met zich meedroegen met het doel de Veenendalers aan het denken te zetten over oorlog en vrede. De mars verliep ordelijk. Op verschil lende plaatsen langs de route hield de politie met en zonder uniform, een oogje in het zeil. Langs de kant oude re Veenendalers die het schouwspel zon der commentaar aanschouwden. Voorts wat lachende jongelui en opgewonden kinderen, die het weer eens wat anders vonden dan Lampegietersavond. De meegevoerde leuzen schreeuwden „De fensiemiljarden naar Ontwikkelings hulp", een wat minder vredelievend „Vecht voor vrede" en „As 't effe kan: Ontwapenen". Aan de leuzen werd kracht bijgezet door het zingen van „We shall overcome". De organisator van dit alles, de 20- jarige student in de economie J. Schel- levis, was tevreden: „Het gaat ons niet om het aantal meelopers, maar al leen om het gebeuren, waardoor de Veenendalers ongetwijfeld aan het den ken zijn gezet." Aan de reacties van de Veenendalers te zien, was het ef fect waarschijnlijk toch groter geweest als er meer demonstranten waren ge weest. Bij het eindpunt van de mars, die via Patrimoniumlaan, Kerkewijk, Hoofdstraat, Hoogstraat, Valleistraat en Schrijverspark op het terrein voor het O.C.B.-gebouw uitkwam, stond een „vrijheidsmonument", dat de organisa toren aan de gemeente Veenendaal wil den aanbieden. De symbolische construc tie werd echter niet geaccepteerd. „Sterker nog", zei de heer Schellevis, „we wilden het ding onthullen op het plantsoen bij de Industrielaan, maar dat mocht niet. Nu mochten we per gratie het monument hier neerzetten, als we het na de mars maar meteen weer mee naar huis namen." Dat heb ben ze gedaan. Na een korte Speech van de organi sator, waarin hij de demonstranten be dankte en de hoop uitsprak, dat de mars resultaten zou opleveren, werd de stalen constructie op de bakfiets gezet en samen met de spandoeken en bor den naar de Rembrandtlaan vervoerd, waar zij in de tuin van de heer Schel levis belandde. De staalconstructie be stond uit enkele gekleurde buizen, een wiel en een rad: „Dat is het vuil van de oorlog", zei een bebaarde toeschou wer, die er kennelijk wat meer van wist. „Kijk, die gekrulde strook daar is een bezem. Daar willen ze mee zeggen dat ze de boel willen schoonvegen. Het vuil gaat voor de bezem". LEERSUM Vrijdagavond heerste in hotel „Het Centrum" een gezellige drukte. Het feestcomité van de sport vereniging HDS had voor zijn leden een contactavond belegd. Er was zeer veel belangstelling, vooral van oud- HDS-ers. De uitslag bij het klaverjassen was 1. D. Harteman 5348 pnt., 2. H. van Schuppen 5272 pnt., 3. W. van Ameron- gen 5101 pnt., 4. A. Bosch 5088 pnt. De uitslag bij het schutjassen was 1. J. Ederveen 64 pnt., 2. C. van Dijk 59 pnt. Uitslag toepen: 1. Johnny Bijkerk, 2. R. van Boeien. C. van de Berg, M. van Dijk en J. Bor hebben van hun vele voorbereidende werk veel eer gehad. Deze actieve jon gens gaan binnenkort Iets voor de jeugd organiseren. zitten. De acht rijschoolhouders die tot samenwerking hebben besloten zijn van mening dat de aspirantauto mobilisten momenteel „niet meer we ten waar ze aan toe zijn" als ze rij les gaan nemen. „Het ontbreekt vaak aan eerlijke voorlichting, bovendien achtten wij het zonder meer noodzakelijk dat een instructeur diploma's heeft," zo licht te de heer Bakkenes toe. Binnen de vereniging zullen bepaalde afspraken gemaakt worden wat de tarieven be treft. De leden zullen in de toekomst kenbaar zijn aan een speciaal em bleem dat op de auto's zal worden aangebracht. Men wil ook het lesgeven in vracht wagens gaan centraliseren. Daarom zal de vereniging een vrachtwagen aanschaffen, waarvan alle leden ge bruik zullen kunnen maken. In enke le andere plaatsen hebben de rij schoolhouders de krachten ook gebun deld. In Enschede bijvoorbeeld is een grote vereniging opgericht, die in de praktijk met succes werkt. De geor ganiseerde instructeurs zullen hun activiteiten in de toekomst aanzien lijk gaan uitbreiden. Men zal les gaan geven in het rijden met een ca ravan, zal een slipcursus gaan ver zorgen en zal onder meer voorlich ting geven over het autorijden in de bergen. Er bestaat ook een plan voor een groots opgezet theorie-lokaal met mo derne apparatuur. In dit verband noemde men onder andere een ogen- test-apparaat en een link-trainer. Voorlopig zijn de onderstaande rij scholen bij de vereniging aangeslo ten: A. Bakkenes, M. van Beek, C. Boldermen („Succes"), G. Hardeman („Jolanda"), G. Leppers („Rekord"), B. van Roekei, D. G. van de Schans en W. F. Spies („De Toerist"). Het wagenpark van de Veenendaalse rijscholen, die besloten hebben tot samenwerking. RHENEN De chauffeur J. v. L. uit Schipluiden, die met zijn vrachtauto geparkeerd stond op het Fred. v.d. Paltshof is bij het wegrijden op de ach terkant van een passerende autobus ge reden, die werd bestuurd door D. W. uit IJzendoorn. Van L. wilde de bus la ten passeren. Deze stopte echter om de Koningstraat in te rijden, hetgeen van L. over het hoofd zag. Beide voertui gen liepen lichte schade op. EDERVEEN Vrijdagavond gebeur de er aan de hoofdweg een verkeers ongeval waarbij mevr. B. uit Ederveen licht werd gewond. Zij stak plotseling de Hoofdweg over en werd aangereden door een auto bestuurd door P. uit Lun- teren. De bejaarde dame werd van haar rijwiel geslingerd maar kreeg geen ern stig letsel. Na verbonden te zijn kon zij naar huis worden vervoerd. Haar rij wiel werd zwaar beschadigd. OPHEUSDEN In Opheusden werd zaterdag door de plaatselijke wandel sportvereniging „De Vrolijke Zwervers" de achtste Betuwewandeltocht georgani seerd, waaraan maar liefst door ruim 600 wandelaars werd deelgenomen. De tocht was uitgezet in de gehele gemeen te Kesteren en gaf de deelnemers een goede indruk van de schoonheden die het Betuwse land met name in de bloesemperiode biedt. Het goede weer en de perfecte organisatie maak ten de tocht bijzonder geslaagd. Burge meester D. J. Pott van de gemeente Kesteren gaf na een kort openingswoord het startsein voor de wandeltocht, na dat op diens voorstel eerst door alle deelnemers uit volle borst het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen was. Kort na het startsein werd op het bordes van het gemeentehuis door het gemeentebestuur, de jury en de orga nisatoren een défilé afgenomen. Muzi kaal begeleid door pittige marsmuziek van de Opheusdense fanfare marcheer den alle deelnemers langs het gemeen tehuis. Binnen korte tijd waren de ver schillende groepen door de hele omge ving verspreid. Overal in de gemeente Kesteren kon men het gezang van de sportieve wandelaars horen. De te lopen afstanden bedroegen 5, 10, 15, 20 en 40 kilometer. Een mobiele eenheid van de Opheusdense EHBO pa trouilleerde gedurende hele tocht over het parcours om eventuele blaren des kundig het hoofd te kunnen bieden. Bij de lagere land- en tuinbouwschool in Kesteren vond een korte rust plaats. Na een welkome verfrissing begonnen de deelnemers, in leeftijd variërend van 6 tot 70 jaar, aan de laatste etappe van de tocht. Omstreeks 6 uur waren alle ploegen weer in Opheusden gearriveerd waarna burgemeester D. J. Pott de prijsuitreiking verrichtte. De voorzitter van de Ned. Christelij ke Wandelsport Bond, afdeling „De Be tuwe", de heer D. Romein uit Dode- waard, toonde zich bijzonder tevreden over de wijze waarop de tocht was uit gezet en georganiseerd. De heer Ro mein adviseerde de wandelaars in het vervolg nog meer aandacht te besteden aan de verkeersregels. Volgens de afde lingsvoorzitter moeten alle ploegen hier in het vervolg meer aandacht aan be steden. De jury, bestaande uit D. Romein uit Dodewaard, mevrouw N. Visee-Meijers uit Geldermalsen, W. Rot uit Den Haag, R. Volders uit WolfheZe, E. Proster uit Velp en mevrouw E. Proster-Gunzing uit Velp, besliste tenslotte als volgt: 5 KM: De Beuktrekkers uit Lienden 352 pun ten; De Waal tippelaars uit Ochten 345 punten; Jan van Riebeeck uit Culemborg 337 punten. 10 KM: De Dodewero's uit Dodewaard 616 punten; De Waalkanters uit Gameren 597 punten; De Yellows uit IJzendoorn 574 punten. 15 KM: Hollandia uit Veenendaal 563 punten; De Dodewero's uit Dodewaard 560 pun ten; De Beuktrekkers uit Lienden 550 punten. 20 KM: De Waalkanters uit Gameren 641 pun ten; De Dodewero's uit Dodewaard 631 punten; De Beuktrekkers uit Lienden 616 punten. Alle deelnemers, die de tocht hadden uitgelopen, ontvingen een aandenken in de vorm van een wandtegeltje met een afbeelding van het Opheusdense Veer. KESTEREN Ook het afgelopen weekeinde heerste in de gehele Betu we weer een enorme drukte tengevol ge van de bloesem. Met name het Waldeck Pyrmontplein te Kesteren kreeg veel verkeer te verwerken. Zon dagmiddag moest de politie hier in grijpen om het verkeer in goede banen te leiden. Onder de toeristen bevond zich een respectabel aantal buitenlan ders. Vooral op de dijken, die in de bloesemroute zijn opgenomen, ontston den af en toe verkeersopstoppingen, die zich zelf echter binnen korte tijd weer oplosten. Bij de verschillende ve ren in het rivierengebied deden zich vertragingen voor. De grote stroom auto's werd pas tegen zeven uur des avonds minder.

De Vallei | 1967 | | pagina 3