Veenendaals dagblad Diepe verslagenheid in Moskou GRAFSCHENNER BIJNA GEPAKT Buiten 1000 RALTEX Nederland en België werken samen bij verkeersonderzoek WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ASTRONAUT IS AL GECREMEERD Leger houdt greep op Griekenland Brug 100 m boven huizen GULDEN GEWONNEN inde KOMAROF BIJ LANDING TE PLETTER GEVALLEN Voor 3 fracties in Eerste Kamer 1 woordvoerder IN DE GROTE BORON LUCKY STAR ELDWATERVAL Papandreoe in ziekenhuis Hij was goede huisvader Valsemunterij Minder koude nacht Nachtelijk gevecht op kerkhof Vogelbalans TE PLETTER CREMATIE (met 160.224 geldprijzen). Censuur9 arrestaties en krijgsraden VERDWENEN Ex-koning Saoed wil terug Streven naar meer veiligheid Nuttig geschenk van jubilerende apothekers Westmoreland ziet nog geen einde Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLE Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 25 APRIL I967 4le JAARGANG Een archieffoto van de omgekomen Russische astronaut VLADIMIR KOMAROF met zijn vrouw en dochtertje Irina (9) op wandeling in Moskou. NIEUWENHAGEN De mijnwerker H. Snijder (25) uit Nieuwenhagen (L.) is gisternacht op een kerkhof in ztfn woonplaats in gevecht geraakt met de geheim zinnige figuur, die al een jaar lang grafschennis pleegt op begraafplaatsen in Ne derland, België en Duitsland. De mijnwerker moest na een forse tik met een staaflantaarn in zijn gezicht het onderspit delven. In de pas-verschenen „Avifauna v. Noord-Brabant" komt de ornitho logisch zeer geschoolde journalist Vic. Langenhoff tot de merkwaardige uit spraak, dat, hoe onaantastbaar een vogelstand is, die over voldoende ge schikte biotopen beschikt, niettemin evengoed bewezen is, dat eeuwenlan ge massale vogelvangsten in zuide lijke landen veel minder invloed heb ben gehad op de stand van soorten als nachtegaal en vink, dan de op ruiming van houtwallen en de aan plant van nieuwe stadsparken en groenstroken, waardoor deze soorten resp. verminderd en sterk vermeer derd zijn. Ook de door vele jaren van afschotpremies onaangetaste hout- duivenstand is een voorbeeld der sta biliteit van goed-gevestigde en ruim verspreide soorten. Tellingen van de thans voorkomende vogels in de nog overgebleven half-natuurlijke land schappen kunnen de basis vormen voor een „Aves" van geheel Neder land. In 1966 is men het onderzoek begonnen naar de aanwezigheid van slechts een zestal broedvogels (fuut, dodaars, torenvalk, grutto, huis zwaluw en geelgors) en daarbij kwa men interessante bijzonderheden uit de bus. Van de fuut werden 2840 a 3118 paren geconstateerd, d.w.z. ca. 11 per 1000 ha open water; in Noord- Holland huizen er de meeste, maar Gelderland valt met 165 broedparen evenmin tegen. Het familielid de dodaars is met slechts 120 vertegen woordigd en het verslag spreekt hier van een zorgwekkende toestand. De torenvalk liep door de pesticiden terug met 60 het aantal horsten bedroeg in 1966: 25 (1965: 39 en 1964: 7). Er nestelden voorts ruim 80.000 paartjes grutto's, d.w.z. 6 paar per 100 ha grasland; Gelderland leverde er daar van 6600. Wat het aantal geelgorzen betreft, dit is nog zeer belangrijk, doch bleek niettemin de laatste kwart eeuw in sommige delen van ons land drastisch verminderd door sterke cul tivering. 25 april '67 A. B. WIGMAN LAGOS Een onbekend aantal luchtpiratcn heeft gisteren in Nigeria een vliegtuig met 22 passagiers aan boord gekaapt. Ze dwongen de piloot, een Indiër, koers te zetten naar Enoe- goe in het oostelijk deel van Nigeria. Het toestel, een Fokker Friendship F- 27. voerde een binnenlandse vlucht uit van Benin in Midden-Nigeria naar La- de federale hoofdstad. De grafschenner hij was nog maar net met zijn werk begonnen ont kwam. In dezelfde nacht vernielde hij op de begraafplaats Leenhof in Schaes- berg (hij kwam daar al voor de derde keer) 27 grafmonumenten. Kladpartijen op de grafstenen liet hij achterwege. De mijnwerker was het kerkhof van de wijk Nieuwenhagerheide opgegaan, nadat hij en een vriend daar licht schijnsels tussen de rijen grafstenen hadden gezien. Ze wilden eerst zelf poolshoogte nemen, voor ze de politie waarschuwden. „Daardoor ging een puike kans om deze mysterieuze man eindelijk te grijpen, verloren", aldus hoofdinspecteur mr. Th. van Osta in Weert. „Bij een onmiddellijke melding had in zeer korte tijd het hele opspo ringsapparaat in Zuid-Limburg gealar meerd kunnen zijn". De hoofdinspecteur coördineert het onderzoek naar de reeks (nu al 47 ge vallen) van grafschennerijen in drie landen. De heer Snijder heeft slechts een vaag signalement van de man kunnen geven. Naar zijn mening was die niet ouder dan 23 tot 25 jaar. De onbekende was gekleed in een lange witte regen jas. Nog een andere getuige heeft de man gisteren in de buurt van de be graafplaats zien rondscharrelen. Die had toen een donkere bromfiets bij zich. De technische recherche van de Rijkspolitie in Roermond probeert aan de hand van de schaarse gegevens een robotfoto van de geheimzinnige man samen te stellen. De justitie in Aken heeft een beloning uitgeloofd voor een tip, die tot aanhou ding van de grafschenner zal leiden. DEN HAAG De drie confessio nele fracties in de Eerste Kamer willen bij de behandeling van wetsontwerpen één woordvoerder laten optreden. Die zou dan het standpunt van de KVP, de ARP en de CHU moeten vertolken. Bij ieder wetsvoorstel zou opnieuw een gezamenlijk standpunt moeten worden bepaald. Bij de behandeling van begrotingsont- werpen zou de stof moeten worden ver deeld. Iedere partij zou den een be paald gedeelte van de begroting voor haar rekening nemen. De senatoren realiseren zich dat zo'n gezamenlijk op treden in de senaat gemakkelijker zal zijn dan aan de overzijde van het Bin nenhof. Zoals bekend is, hebben de KVP, de ARP en de CHU een commissie van „drie maal zes" ingesteld, die moet na gaan in hoeverre de drie grote confes sionele partijen kunnen samenwerken. MOSKOU Voor het eerst in de geschiedenis van de ruimtevaart heeft een mens een vlucht door de kosmos met zijn leven betaald. De Russische kosmo naut kolonel Vladimir Komarof stortte maandag met zijn ruimteschip Sojoez-1 te pletter, nadat op zeven kilometer hoogte de koorden van 't valscherm, waar aan de cabine neer had moeten komen, in elkaar verward waren geraakt. Het centrale partijcomité en de Sovjet-regering hebben besloten een rege ringscommissie in het leven te roepen, die een onderzoek moet instellen naar de omstandigheden waaronder de kosmonaut Vladimir Komarof de dood heeft gevonden. Volgens onbevestigde berichten zou Komarof van meet af technische moeilijk heden hebben ondervonden, toen de Sojoez-1 zondagochtend vroeg de ruimte In was geschoten. Daarom zou zyn vlucht zyn bekort, terwyl ook werd afgezien van het lanceren van een tweede ruimteschip. Intussen vraagt men zich af, of het Russische ruimteprogram in sterke mate zal worden vertraagd door het ongeluk waarvan Komarof het slachtoffer is ge worden. In dit verband wordt herinnerd aan de stagnatie in de uitvoering van het Amerikaanse ruimteprogram als gevolg van de brand aan boord van de Apollo- cabine, die drie maanden geleden op Cape Kennedy aan drie ruimtevaarders het leven kostte. Het ongeluk geschiedde nadat het gevaarlijkste deel van de terugkeer naar de aarde, het afremmen van de snelheid tot ver beneden de zogeheten ontsnappingssnelheid van ongeveer 28.000 kilometer per uur, al achter de rug was en de Sojoez-1 zich door de dichtere luchtlagen heen had geboord. Toen na vele uren van geleidelijk gestegen spanning Radio Moskou het nieuws over het verongelukken bekend had gemaakt, bleven ruimtevaartdes kundigen met drie onbeantwoorde vra gen zitten: Waar stortte de Sojoez-1 neer? Indien Komarof de Sojoez-1 per schietstoel had moeten verlaten indien alles goed was gegaan, waar om deed hij dat dan niet toen hij in nood kwam te verkeren? Had Komarof opdracht gekregen voortijdig een noodlanding uit te voeren? Het antwogrd op deze drie vragen is niet te vinden in de officiële be kendmaking over het omkomen van Komarof. Volgens deskundigen op het gebied van de ruimtevaart moet de Sojoez-1, omdat de ramp zich voor deed op ongeveer zeven kilometer hoogte, op aarde te pletter zijn gesla gen. Zij gaan er daarbij van uit dat de noodlanding mislukte boven Russisch grondgebied. Verder herinneren zij er aan dat in alle voorgaande gevallen, met inbegrip van -een geslaagde nood landing, landingen van Russische ruimteschepen boven Russisch gebied werden uitgevoerd. De deskundigen gingen er van uit dat de Sojoez-1, evenals de Wostok en de Wozchod, was voorzien van een schietstoel. Indien alles met de lan ding normaal was gegaan zou Koma rof, nadat een parachute de vaart van zijn ruimteschip in de laatste fase van de terugkeer naar de aarde had ver traagd, in de schietstoel de Sojoez-1 hebben verlaten en zwevend onder de parachute de aarde hebben bereikt. Terwijl zij zich nog met die vragen bezighielden kwam uit Moskou het be richt dat Komarofs stoffelijk overschot al was gecremeerd en dat de urn met zijn as deze week in de muur van het Kremlin op het Rode Plein zou worden bijgezet. In Moskou heerste diepe verslagen heid. De dood van Komarof zette een domper op de hooggespannen, door een stroom van geruchten gewekte, verwachtingen van een volgende lan cering van een of meer kosmonauten. De Izvestia verscheen gisteren vier uur te laat. Op de voorpagina stond het portret van Komarof, zwartom- rand. ADVERTENTIE Mej. I. van Hoeven Lessinglaan 52 Utrecht DEN HAAG Gistermiddag is tus sen Rijswijk en Den Haag het negen jarig jongetje B. G. L. Oostdam uit Den Haag door een sneltrein uit Am sterdam overreden. Het kind was op slag dood. De jongen was met een broertje over de afrastering geklom men en op de dijk geklauterd. ATHENE Koning Constantijn van Griekenland zal binnenkort een zitting van het nieuwe Griekse kabi net presideren, zo heeft premier Constantijn Kolias vandaag meege deeld. Kolias legde zijn verklaring af voor de radio. Hij zei dat de toestand in het land weer geheel normaal was. Dc jonge koning heeft sinds de militai re staatsgreep vrijdag werd uitge voerd in het openbaar het zwijgen be waard. Eerder op de dag had het regime in het gehele land krijgsraden inge steld die alle vergrijpen onder de staat van beleg zullen berechten. De woordvoerder voor het ministe rie van „Voorlichting" heeft meege deeld, dat de speciale militaire tri bunalen die in de tie-' grootste steden zijn opgericht, zich siècms met over tredingen van de staat van beleg zul len bezighouden. Andere overtredin gen, zullen door de competente civie le gerechtshoven worden behandeld. Volgens de woordvoerder zijn eni ge politici die vrijdag werden gear resteerd weer vrijgelaten. Hij noem de geen namen. Ook zijn volgens hem slechts zeer weinig parlements leden gearresteerd. Hij ontkende dat Turkije troepen langs de grens met Griekenland heeft samengetrokken, en noemde de houding van Turkije tegenover het nieuwe bewind juist zeer welwillend. Ongeacht waar de koning staat, blijft de greep van het leger op het land volkomen, hoewel de uiterlijke tekenen van de machtsgreep zo goed als verdwenen zijn in de korte perio de van vier dagen. Het zaken- en maatschappelijke le ven gaat weer zijn gewone gang. Maar meer fundamentele zaken zijn abrupt gewijzigd. Vele Grieken be ginnen zich af te vragen hoe lang hun persoonlijke vrijheid nog beperkt zal blijven. De dagbladen zijn beperkt tot vier pagina's, waarop zware censuur is uitgeoefend. Normaliter verschenen ze met acht of twaalf bladzijden. De telefoongesprekken met het bui tenland worden door de regering af getapt en de censuur controleert nauwkeurig de uitgaande telegram men. De woning is voor mensen niet lan ger een toevlucht en huiszoekingen zonder schriftelijk bevel zijn moge lijk. Grieken die het land willen verlaten moeten het hoofdkwartier van de vei ligheidsdienst passeren alvorens hun een uitreisvisum wordt verstrekt. Honderden mensen staan in de rij voor het ministerie van Binnenland se Zaken. De meesten van hen probe ren het land te verlaten om zich weer bij hun familie in het buiten land te voegen en anderen om ande re redenen. PARIJS De echtgenote van de Griekse politicus Andreas Papandreoe heeft maandagavond in een telefoonge sprek verklaard dat haar 80-jarige schoonvader George Papandreoe om zijn hoge leeftijd is vrijgelaten en nu in een ziekenhuis ligt. Mevrouw Mineikos, die in Parijs woont, zei verder van haar nicht me vrouw Andreas Papandreoe vernomen te hebben, dat zij verzocht had ook haar man zo spoedig mogelijk in een ziekenhuis te doen opnemen. Naar verluidt heeft Andreas Papan dreoe bij zijn arrestatie een voet- of beenverwonding opgelopen. CAIRO Ex-koning Saoed van Sa- oedi-Arabië zou een poging overwegen om weer op de tfoon te komen. Vol gens het Egyptische oersbureau voor het Midden-Oosten heeft de voo. mali- ge vorst, die een bezoek aan Jemen brengt, verklaard dat hij indertijd zijn land had verlaten om bloedvergieten te voorkomen. Hij werd toen opgevolgd door zijn broer Feisal. MOSKOU Joeri Gagarin, de eerste ruimtevaarder, heeft eens van Vladimir Komarof gezegd: is een goede huisvader". Hij vertelde dat Komarof als hij tijd had, bij zijn kinderen was, met wie hij veel ging wandelen. Komarof laat een 38 jaar oude vrouw, Valentino achter, die biblio thecaresse is in de plaats waar de kosmonauten buiten Moskou wonen. Mevrouw Komarof was vroeger onderwijzeres. Zij heeft haar man leren kennen toen hij voor ingenieur studeerde. Uit het huwelijk werden de zoon Jevgeny (15) en de dochter Irina (9) geboren. Komarofs vrouw Valentino wist op het moment dat haar man de ruimte in werd geschoten ner gens van. „Wanneer hij weggaat vertélt hij nooit wat hij gaat doen en dat was ditmaal ook zo", zo had Valentino, zondag tegen een verslag gever van de Pravda gezegd. Pas om vier uur. zondagmorgen, ruim een half uur na de lancering, had de ruimtevaarder Popovitsj haar telefonisch op de hoogte gesteld. Een andere vrouw die diep ge schokt werd door de dood van Ko marof was de 70-jarige Duitse we duwe Lina Wittmann-Komarof, die eens in de kosmonaut haar lang-ver- loren zoon zag. Toen z'n foto na zijn eerste ruimtevlucht in 1964 in de kranten verscheen meende zij haar gelijknamige zoon te herkennen. Zij was met een Rus, Vasily Komarof getrouwd geweest en woonde jaren in Rusland, totdat de Duitsers het land in 19!tl binnenvielen, terwijl zij kort na het overlijden van haar man net voor een familiebezoek in Duits land was. Het spoor van haar twee zoons Vladimir en Leonid raakte zij daar na bijster. Toen de kosmonaut in 1965 Mün- chen bezocht voor de internationale verkeerstentoonstelling kon hij haar ervan overtuigen dat hij haar zoon niet was, maar hij beloofde dat hij de andere Vladimir zou trachten op te sporen. Een paar maanden later berichtte hij dat hij zowel Vladimir als Leo nid had gevonden. Hij wist een vi sum voor de weduwe te verkrijgen, die vorig jaar september in Kief twee dagen met haar zoons herenigd was. DEN HAAG België en Nederland willen de verkeersveiligheid vergroten door samen een wetenschappelijk onderzoek in te stellen. Binnen acht weken zal een rapport worden uitgebracht over vier punten die de hoogste voorrang moeten krijgen. 1 Beide landen willen dezelfde technieken invoeren voor het registreren van on gevallen, het meten van snelheden en verkeersstromen en het bepalen van het alcoholgehalte in het bloed van chauffeurs. O Aan voertuigen die in beide landen worden gebouwd of geassembleerd zouden dezelfde veiligheidseisen moeten worden gesteld. 0 België en Nederland willen de verkeerswetgeving vergelijken, niet op de jurl- dische inhoud, maar aan de hand van de gegeven gedragseisen per situatie. Een diepgaand onderzoek naar het effect van alcoholgebruik op het wegverkeer wordt gewenst. Een statistisch onderzoek zou moeten worden ingesteld naar het verband tus sen rij-ervaring en verkeersongevallen. Ook wil men een enquête naar de fac toren die van invloed zijn op het slagen of zakken voor het ry-examen. Gisteren hebben de Belgische Hoge Raad voor de verkeersveiligheid en de Nederlandse Stichting Wetenschappe lijk onderzoek verkeersveiligheid in Den Haag het eerste officiële overleg gevoerd. De Belgische delegatie werd geleid door secretaris-generaal J. Vre- bos (verkeerswezen en PTT), de Ne derlandse Tfoor staatssecretaris M. J. Keyzer (verkeer en waterstaat). In Brussel wordt 19 juni al een twee de conferentie gehouden. Luxemburg is niet direct bij het overleg betrokken, maar zal de Belgische beslissingen stil zwijgend volgen. De partners in Bene lux hopen mat dit initiatief eens te meer een voorbeeld aan Europa te ge ven. In België worden per jaar twaalfdui zend automobilisten zwaar gestraft. De gegevens over de ernstige verkeers ongelukken die zij hebben veroorzaakt, worden nu al in een computer gestopt. Daar komen straks nog de resultaten bij van de verkeerstest die voortaan per jaar zo'n 150.000 kandidaten voor een rijbewijs moeten afleggen. Dit exa men omvat een theoretisch en een praktisch deel, een medische en een psychotechnische test. Over drie jaar hoopt men in België zover te zijn dat men door een simpele druk op de knop de computer een dui delijk verband kan laten aantonen tus sen rij-ervaring, rij-eigenschappen en het aantal ongevallen. Het is niet uitgesloten dat België het kortgeleden ingestelde rij-examen gaat verzwaren. AMSTERDAM De apothekers gaan ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van hun Koninklijke Neder landse maatschappij ter bevordering der Pharmacie 700.000 folders versprei den, via de apotheken en apotheekhou- dende huisartsen. Deze folder, hopen de jubilerende apothekers, moet voorkomen dat er ie dere tien dagen in Nederland een kleu ter sterft door vergiftiging uit onacht zaamheid. 0 Het bericht, dat de N.S. aan de mi nister heeft gevraagd een aantal on rendabele lijnen waaronder ook de Betuwespoorlijn te mogen opheffen, heeft bij verschillende gemeentebestu ren en andere instanties een schrikreac tie teweeg gebracht. Burgemeester Pott van Kesteren wijst er op, dat deze maatregel funest kan zijn voor de ont wikkeling van dit deel van de Betuwe. In het algemeen wordt gesteld dat tal van objecten worden gesubsidieerd en zo zeggen de belanghebbenden de Betuwe zou er in hoge mate bij gebaat zijn, wanneer dit ook het geval zou zijn met deze spoorlijn. Het opheffen van de spoorlijn betreft weliswaar alleen het reizigersvervoer, maar wanneer dit in de toekomst komt te veiniJlen is een terugslag in de ontwikkeling van deze streek zeer reëel. Verwacht wordt dat verschillende gemeentebesturen de hoofden bij elkaar zullen steken om dit plan te torpederen. 0 Tijdens de jaarvergadering van de Vereniging voor Zekenhuisverple- ging Veenendaal heeft het bestuur zyn verontrusting uitgesproken over ver schillende mensen, die een uitkering op strijken ingevolge de regeling gezins hulp, maar gratis door familie of ken nissen worden geholpen. De VVZ be treurt dit te meer omdat het afgelopen jaar financieel gezien niet direct roos kleurig te noemen is. 0 Tijdens de vrijdagavond te houden gemeenteraadsvergadering zal da raadscommissie die in Kesteren In het leven is geroepen om een onderzoek in te stellen naar de achtergronden van de jongste wethoudersverkiezingen ope ning van zaken geven. Voor deze ver gadering wordt een bijzonder grote be langstelling verwacht. In Rhenen zyn leden van de Macro hard aan het werk om alle voorbe reidingen te treffen voor de Leccius de Ridder-motocross, die op Hemelvaarts dag op de Grebbeberg wordt gehouden. 0 Voor Renswoude komt het aardgas dichterbij. Door de gasmaatschappij Centraal wordt momenteel een hoofdlei ding gelegd vanaf Scherpenzeel, die voor de ontsluiting van het Renswoudse gebied moet zorgen. 0 Veenendaal heeft sinds lange tijd weer een eigen VVV-kantoor. NEW YORK Het einde van de oorlog in Viëtnam is volgens generaal Westmoreland niet in zicht. De opper bevelhebber van de Amerikaanse troe pen in Viëtnam heeft in een rede in New York verder gezegd, dat hij in de komende maanden de hevigste ge vechten van de oorlog verwacht. Op een hoogte van 105 meter boven het Westduitse plaatsje Eiserfeld wordt een brug gebouwd met een lengte van 1050 meter. De brug ligt in de z.g. Sauerland-route. Op de foto een deel van de brug boven de huizen. PARIJS In het dorp Falaise, na bij Parijs, zijn de 58-jarige Edouard Georgnon en zijn twee zoons aangehou den, nadat zij op heterdaad waren be trapt bij het vervaardigen van valse goudstukken. Zij hebben bekend in de afgelopen drie maanden 50.000 tot 70.000 vervalsingen van verschillende typen te hebben gemaakt, die naar Noord- Afrika werden uitgevoerd. (Van onze weerkundige medewerker Door volle medewerking van een hogedrukgebied van Frankrijk tot Scandinavië heeft de winter vannacht kans gezien opnieuw toe te slaan. Op de meeste plaatsen vroor het min der hard dan van zondag op maandag, maar Apeldoorn-Zuid vormde hierop een uitzondering. Op anderhalve me ter hoogte daalde het kwik hier tot -2l/2 graden C. (gistermorgen -2 gra den) na een maximum van plus 12 gr. C. op maandagmiddag. Op 1 mei 1962 werd in Apeldoorn eveneens -2 gra den afgelezen, in Winterswijk -4 gr. C. Hoewel de bewegingen van een sto ringsfront met bewolking en plaatse lijk matige tot zware regen boven Z. O.-Engeland onregelmatig zijn, ver wachten we toch dat in Gelderland de bewolking in de komende 24 uur zozeer zal toenemen dat het in de ko mende nacht vrijwel nergens meer tot nachtvorst zal komen. Het lijkt niet waarschijnlijk dat ons gebied verder regen van betekenis zal krijgen, maar we tekenen hierbij wel aan dat de om vang van het Engelse neerslaggebied zich vanmorgen op tamelijk grillige wijze wijzigde. Morgenmiddag zal het kwik in onze omgeving tot dezelfde of iets hogere waarden kunnen oplopen, dat is maxi maal 1214 gr. C.

De Vallei | 1967 | | pagina 1