Duur jaar voor V.V.Z. Geen gegadigden voor bestuursfuncties Pro en contra Latijn in eerste klas gymnasium VV V-kantoor geïnstalleerd Veiling Septer Tiel Ambtenaar Grundmann vertrekt Collecte bij wedstrijd Geslaagde seizoenfinale van Club 500 MIST U UW 3550 4079 Bestuur hekelt gedrag van verzekerden die gratis hulp hehhen maar toch de uitkering opstrijken Collecte Jubilarissen bij Scheepjeswol Dreigende devaluatie klassieke opleiding? Raad Renswoude woensdag bijeen Van Swaay in nieuwe onderneming Wageningse raad vraagt opheffing van spoorlijntje Kast Bustochten Resultaten Jandverzorging op de scholen Voormalig Verzet houdt congres in Ede dagblad DE VALLEI? Bel: Democratisering Zijn of niet-zijn Grieks Determinerend Leren studeren In andere plaatsen Leerlingenuitvoering in „Trefpunt'' I DINSDAG 25 APRIL 1967 VEENENDAAL De Vereniging voor Ziekenhuisverpleging (VVZ) hield maandagavond haar 21e algemene ledenvergadering in het OCB-gebouw. Van de ruim 17.500 leden waren er behalve het bestuur en personeel vier le den aanwezig. Dat was zes minder dan vorig jaar, toen er tien waren. Geen wonder dan ook, dat de voorzitter, de heer T. v.d. Wal, in zijn openingswoord verzuchtte: „Het spijt mij natuurlijk weer, dat er zo weinig aanwezigen zijn". Overigens had de vergadering een vrij onbelangrijk verloop. Slechts één be langrijk punt kwam naar voren: de vrijwillig verzekerden staat waarschijnlijk in het komende verzekeringsjaar weer een contributieverhoging te wachten. In het openingswoord van de voorzit ter bleek al het zou later door de penningmeester in zijn jaarverslag nog eens nauwkeurig uit de doeken gedaan worden dat de financiële toestand in 1966 niet erg rooskleurig is geweest. In feite heeft met het boekjaar 1966 met een tekort moeten afsluiten. In totaal «loot men met een tekort van f 11.000, zij het dan, dat daar een bedrag van maakt. Het is namelijk zo, dat als een VEENENDAAL In het afgelopen jaar zijn ruim drieduizend kinderen op de lagere scholen in het kader van de schooltandverzorging onderzocht. On derzocht moesten worden 3379 kinderen waarbij de ouders van 109 leerlingen medewerking hebben geweigerd. Door de eigen tandarts werden 3226 kinderen behandeld. Vierenveertig leerlingen had den nog geen blijvend gebit. Uitgedrukt in percentages werd ruim 95% van het totaal aantal kinderen behandeld. RENSWOUDE De heer P. C. Grundmann gaat Renswoude verlaten. Op 1 januari 1961 kwam hij uit Harme ien naar Renswoude waar hij in dienst trad als ambtenaar van de burgerlijke stand. Met ingang van 1 juni dit jaar is hij in Wilnis benoemd als compta bele. „Vroeger was het gemeente-ont vanger", zegt hij. „Toen kwam er een •oort gemeente-ontvanger nieuwe stijl" met de benaming comptabele. Het is eigenlijk chef van de gemeente administratie". Voor de heer Grund mann naar Renswoude kwam woonde en werkte hij in Harmeien en daar voor heeft hij in nog andere gemeenten gewerkt. De ambtenaar van de burge- fijke stand in Renswoude zal overi gens prettige herinneringen aan Rens woude bewaren: „Ik hetr er een leuke tijd gehad", zegt hij. VEENENDAAL Een van de deelnemers aan een eerder gehouden vakantieweek voor de chronisch pa tiënten maakte het volgende gedicht ter ondersteuning van de collecte. Het comité vraagt, doet u mee ter leniging van lijdenswee een steentje bij te dragen Langdurig ziek zijn valt wel zwaar maar samen spelen wij het klaar dat leed te helpen dragen. Geef daarom weer met gulle hand dan houden wij dit werk in stand de zieken te verblijden zij zullen net als 't vorig jaar gelukkig zijn, en met elkaar een dank'bre lach u wijden. VEENENDAAL Op zaterdagmid dag 29 april wordt door de voetbalver eniging VRC op haar terrein aan de Brinkersteeg een promotiewedstrijd ge speeld. Het Comité „Vakantie voor chronisch zieken" heeft van het gemeentebe stuur toestemming gekregen tijdens die wedstrijd op of nabij het terrein te col lecteren. Onnodig te zeggen, dat voor dit doel om 40 a 50 mensen een prettige vakan tieweek te bezorgen in de Weije Wereld te Otterlo, veel geld nodig is. Het comi té hoopt dan ook dat aan het verzoek van de charmante dames in witte schorten die de collectebus zullen hanteren roy aal gevolg zal worden gegeven. UTRECHT, 24-4. Aangevoerd 516 dieren. De prijzen waren voor: luxe paarden f 1190 tot 1650, werkpaarden 1160 tot 1525, oude paarden 875 tot 1500, 3-jari- ge paarden 800 tot 1150, 2-jarige paar den 710 tot 875, veulens 300 tot 625, hitten 700 tot 925, slachtpaarden per kg geslacht gewicht van 2,50 tot 3,10, jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht van 3,10 tot 3,90. Handel kalm. UTRECHT, 24/4 Nuchtere-kalver markt. Aangevoerd 221 stuks. Prijzen f 30f 45 per stuk: per kg van f 1,25 f 1,45. Handel, matig. VETTE KALVERENMARKT BARNEVELD, 24 april Aanvoer 394 stuks. Handel zeer traag en onregel matig. Prijs 2.40-3.00 zonder kwaliteits aanduiding in verband met de nerveuze stemming die op de markt heerste als gevolg van de aangekondigde wettelijke regelingen door 't ministerie van Socia le Zaken en Volksgezondheid in samen werking met het ministerie van Land bouw. ruim f 4000 af gaat als £ente van het reservekapitaal. De heer Van de Wal maakte echter aan enkele leden duide lijk, dat die reserve in geen geval aan getast mag worden, daar anders de solvabiliteit van de vereniging in ge vaar komt. Uitvoerig werd ingegaan op de positie van de Vrijwillig verzeker den, na de invoering van de Algemene Wet Zware Geneeskundige Risico's (AWZ). Nu geeft de vrijwillige verze kering samen met de aanvullende verzekering recht op 142 dagen ziekenhuisverpleging. Indien de nieuwe wet wordt aangenomen, dan moet de ze verzekering tot 365 dagen uitgebreid worden, wat een zekere premieverho ging zal inhouden. Het bestuur vroeg en kreeg machtiging deze premie te zijner tijd vast te stellen. De grootste posten voor de VVZ zijn de kraamgelduitkering, van f 30,- per bevalling en de uitkering voor gezinsver zorging van f 3,- per dag met een maximum van f 90,-. Van deze laatste verstrekking schijnt niet altijd op ge oorloofde wijze gebruik te worden ge- der leidsters van een vereniging of in stantie, die voor gezinsverzoriging zorg draagt de noodzaak hiervan erkent, maar niet bij machte is een verzorg ster in het gezin te plaatsen, dan men ook uitkering krijgt indien men zelf in een hulp voorziet. De vereniging denkt hierbij aan hulp van een buurvrouw, of van (bijvoorbeeld) een werkende doch ter, die voor deze hulp geheel of gedeel telijk moet verzuimen. De penningmeester, de heer Van Barneveld, gispte echter het gedrag van sommige leden, die een dochter, die in de ploegendienst werkt „zogenaamd" thuis laten helpen en dan de uitkering opstrijken. Ook de heer Van de Wal had hiervoor geen goed woord over. Volgens hem was het niet meer dan de plicht van een dergelijk meisje thuis een handje te helpen. Hij wilde beslist niet meewerken aan een sanctioneren van de gewoonte, dat een werkend meisje thuis geen hand be hoeft uit te steken. „Dat vind ik mo reel onverantwoord", zo merkte h(j op. Het bestuurslid de heer Van Erk merkte op, dat hij dit jaar voor het laatst deel van het bestuur van de VVZ uitmaakt. Volgend jaar hoopt hij 80 jaar te worden en hij vindt dat er dan voor hem een jeugdige kracht in de plaats moet komeh. Naar aanleiding hiervan deed de voorzitter een beroep op alle leden kandidaten voor bestuurs functies te stellen. Nog drie andere be stuursleden willen zich graag laten'ver- vangen, maar het blijkt zelfs moeilijk leden voor de kascommissie te vinden. Een der commissieleden maakt daar van reeds 9 jaar deel uit, zes jaar meer dan reglementair geoorloofd is, maar anderen zijn moeilijk te vinden. „Ik hoop echter dat we volgend jaar in de bestuursvacature kunnen voor zien, want als het zo doorgaat is de vereniging ten dode opgeschreven," al dus de voorzitter. HILVERSUM De Nationale Fe deratieve Raad van het Voormalig Ver zet Nederland zal op 9 en 10 juni in congres bijeenkomen te Ede. Een van de programmapunten op dit congres is een ontmoeting, resp. discussie met de jongeren. Op 10 juni wordt er een jeugd forum gehouden over de geestelijke weerbaarheid. Als gastspreker zal optreden: dr. Heinrich Grüber uit West-Berlijn, een van de winnaars van de Schweitzer- prijs, die hem in januari te Amster dam werd uitgereikt. VEENENDAAL Vrijdag 5 mei zul len er in hotel „La Montagne" tijdens een speciale bijeenkomst een aantal ju bilarissen van de Scheepjeswolfabrie- ken worden gehuldigd. Er zijn twaalf gouden jubilarissen. Drie personeelsleden zijn veertig jaar in dienst en negen hebben vijfentwintig dienstjaren achter de rug. tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur De Mammoetwet, die op 1 augustus '68 in werking treedt, werpt haar scha duwen vooruit. Bij wijze van experi ment heeft een aantal scholen voor voortgezet onderwijs, vooruitgrijpend op de Mammoetwet, reeds een eerste leerjaar „nieuwe stijl" (brugklas) in gevoerd. Met ingang van 1 augustus 1968 zullen ook alle overige scholen voor voortgezet onderwijs met een „brugklas" moeten beginnen. In ver band hiermee hebben tal van gemeen tebesturen de nodige voorbereidingen getroffen om te komen tot omzetting van bestaande scholen in een scholen gemeenschap. De huidige hogere bur gerscholen zullen na 1 augustus 1968 niet meer bestaan en daarvoor in de plaats komt het atheneum (met 6-ja- rige cursus)en de HAVO (hoger alge meen voortgezet onderwijs). Daarnaast is er in het raam van de Mammoet wet ruimte voor een voortzetting van het bestaande gymnasium, hetzij als zelfstandig onderwijsinstituut, hetzij als onderdeel van een lyceum. De Mammoetwet schrijft echter voor, dat al deze scholen voor voortgezet onder wijs met een eerste leerjaar als brug klas met een determinerend en selec terend karakter moeten beginnen. Op het lesrooster van een zelfstandig gym nasium mogen niet meer dan vier we kelijkse lesuren Latijn voorkomen, maar de Mammoetwet laat ook toe, dat er in de brugklas geen Latijn wordt gedoceerd. Deze tweeërlei mo gelijkheid heeft aanleiding gegeven tot diepgaande meningsverschillen tussen classici en ni et-classici over de moge lijke consequenties van het al dan niet verdwijnen van het vak Latijn in de eerste klas van het gymnasium. In Apeldoorn hadden burgemeester en wethouders voorgesteld het daar be staande zelfstandige gymnasium als zo danig na 1 augustus 1968 te doen voortbestaan en vier wekelijkse lesuren Latijn op het rooster van de brugklas van dit gymnasium te plaatsen. Hierte gen rees verzet uit de raad en een van de raadsleden overwoog een motie in te dienen om een eensluidend lesroos ter voor de brugklassen van atheneum, havo en gymnasium in te voeren. De wethouder van onderwijs wist te voorkomen, dat deze motie in stem ming werd gegeven, maar zegde toe, dat hij de in 1965 benoemde studiecom missie de Ontwikkelingsgroep voor het voortgezet onderwijs om advies over deze aangelegenheid zou vragen. Verwacht wordt, dat dit advies spoedig zal worden uitgebracht en dat de raad in een van zijn eerstvolgende vergade ringen zich hierover zal uitspreken. Volgens bedoeld Apeldoorns raadslid zou bij deze kwestie de democratise ring van het onderwijs in het geding zijn. Het gymnasium werd voorheen aldus de redenering van dit raadslid bijna uitsluitend bezocht door leerlin gen uit een speciale bevolkingsgroep. Door de democratisering van het on derwijs kunnen nu echter kinderen uit alle bevolkingsgroepen naar de scho len, waar zij thuishoren Toch is er bij de eenvoudige bevolkingsgroepen nog altijd een g rotere drempelvrees voor het gymnasium dan voor het lyceum en de H.B.S. Door invoering van Latijn in de brugklas van het gymnasium krij gen de leerlingen van het gymnasium een grote voorsprong op de leerlingen van de HBS, zo meent meergenoemd raadslid. Voor de HBS-leerlingen wordt het op deze manier namelijk onmoge lijk gemaakt naar het gymnasium te gaan. Minstens 80 procent van de leer lingen van de HBS zou daardoor weer in de situatie komen, die we juist wil len opheffen, aldus het raadslid. Volgens de meeste classici toch onbetwistbaar meer dan anderen de aangewezen deskundigen in deze zaak staat hier het zijn of niet-zijn van de klassieke opleiding op het spel. Wat is toch het geval? Dr. E. J. Kui per, waarnemend rector van het Apel doorns gymnasium, heeft de volgende berekening gemaakt: In de huidige situatie worden in klas I van het gymnasium zeven lesuren La tijn per week gegeven en gedurende de gehele zesjarige cursus totaal 37 lesuren per week. Volgens de door B. en W. voorgestelde situatie (één van de mo gelijkheden, di^ de Mammoetwet biedt) zou het aantal lesuren Latijn in de eer ste klas verminderd worden tot vier uur en zou het totale aantal wekelijkse les uren gedurende de zesjarige cursus ver minderd worden tot 31. De hierdoor vrijkomende lesuren worden gebruikt voor nieuwe vakken (muziek, handenar beid, maatschappijleer). Ook het athene um krijgt deze nieuwe vakken te doce ren, maar het atheneum (de nieuwe on derwijsinstelling, die in de plaats komt van een deel van de HBS-opleiding) heeft het voordeel, dat de vroegere vijf jarige HBS-opleiding wordt vervangen door een zesjarige opleiding. Het gym nasium heeft en houdt echter een cur susduur van zes jaren en moet een aan tal lesuren Latijn opofferen aan de nieu we vakken. Een verlies van zes wekelijkse lesuren over de hele cursus betekent een ver lies van één leerjaar. Als men nu ook nog de voorgestelde vier lesuren Latijn in de eerste klas laat vervallen, bete kent dit een beknotting van de totale Latijnse cursus met ongeveer twee leer jaren. Maar dit is nog niet alles. Als men pas in de tweede klas met Latijn kan beginnen en daaraan alle aandacht moet besteden, betekent dit, dat men pas in de derde klas met Grieks kan beginnen. De bèta-leerling (beginnende in klas 5, maar er is ook een sterke stroming om reeds te splitsen in klas 4) kan het Grieks laten vervallen (vol gens keuzevakkensysteem, de zg. diffe rentiatie in „vakken-paketten"). Zo'n leerling heeft dan hoogstens twee of één jaar Grieks geleerd en dat acht dr. Kuiper een zinloze tijdverspilling. Het Grieks zal dan voor een deel der leer lingen van het begin af een vak zonder waarde zijn. In de praktijk van het on derwijs betekent dit, dat geen leerling meer de kans krijgt dit vak te leren. Hoe belangrijk het Grieks op het gymnasium wordt geacht, blijkt o.m. uit het „rapport Commissie Gymna sium 1968" (opgesteld door Sectie A der Algemene Vereniging van Rectoren en Directeuren van Scholen voor V.H.M.O., februari 1967). Deze commissie gaat er namelijk van uit, dat Grieks een inte grerend deel van de klassieke oplei ding is, ook voor de bèta's, al is dit voor hen geen verplicht examenvak. De op dit gebied reeds experimente rende scholen (o.a. het Stedelijk Gym nasium te Utrecht) zien als minimum verantwoorde opleiding in het Grieks een aantal van vijftien ét zestien weke lijkse lesuren gedurende drie jaren. Zonder dit minimum kan men beter het Grieks laten vervallen, zo luidt het oordeel van de genoemde commissie. Dit zou echter gelijk staan met ophef fing van de klassieke opleiding. De voorstanders van een gymnasium brugklas zonder Latijn wijzen er o.m. op, dat de brugklas een determinerend en selecterend doel heeft, d.w.z. uit de met de leerlingen in de eerste klas op gedane ervaringen moet blijken of zij wel of niet geschikt zijn een klassieke opleiding te volgen. De eigenlijke klas sieke opleiding moet daarom pas in de tweede klas van het gymnasium begin nen. Hier kan men echter tegenover stel len, dat het veel effectiever is in de eerste klas dan maar meteen te begin nen met enkele lessen Latijn. Er zijn gymnasia in ons land, waar reeds tien tallen jaren in de proefklas bij het toe latingsonderzoek Latijn er. Grieks wordt gegeven om de leerlingen te testen of ze voor een gymnasiale opleiding ge schikt zijn. Dit lijkt ons inderdaad de meest voor de hand liggende test methode. Maar de tegenstanders van Latijn in de gymnasium-brugklas hebben nog meer pijlen op hun boog. Het lesroos ter „nieuwe stijl" volgens de Mammoet wet schrijft voor, dat er vijf lesuren gebruikt moeten worden voor het „leren studeren". Die vier lesuren Latijn in de eerste klas zouden van deze vijf les uren „leren studeren" afgehaald moe ten worden en dat acht men niet ver antwoord. Ook de classici vinden de lessen „le ren studeren" van veel belang, maar zij vragen zich af, of dit ten koste moet gaan van een primaire opleiding Latijn. Lang niet alle leerlingen heb ben een heel schooljaar wekelijks vijf lesuren nodig om te „leren studeren". Het zou volkomen verantwoord zijn, zo menen de classici, een deel van de tijd, welke voor het „leren studeren" is uitgetrokken, te besteden voor een inleiding op het Latijn. Geleidelijk aan zou dan het aantal lesuren Latijn in plaats van lesuren „leren studeren" kunnen worden opgevoerd. Ook het onderwijs in Latijn kan gezien worden als een vorm van „leren studeren". Voor leerlingen, die ongeschikt blijken de gymnasiumopleiding verder te vol gen, is er door deze enkele lessen La tijn nog niets verloren, als zij zouden overgaan naar het atheneum, havo of een andere onderwijsinstelling. En leer lingen van de brugklas atheneum, die naar het gymnasium overgaan, kunnen in de tweede klas gymnasium hun ach terstand in Latijn zeker inhalen als zij voldoende begaafdheid hebben voor een klassieke opleiding. Ook in Haarlem is de vraag wel of niet Latijn in de 1ste klas gymnasium aan de orde geweest, 'n Studiecommis sie achtte onderwijs in 't Latijn in de brugklas van 't gymnasium in hoge ma te wenselijk. Zonder Latijn in de brug klas verliest 't gymnasium z'n eigen ka rakter, aldus deze commissie. Voorge steld werd in de eerste maand één tot twee lesuren Latijn per week te geven, in de tweede en derde maand drie uren en na het eerste kwartaal drie tot vier uur. Aan het Christelijk Woltjer Gymna sium te Amsterdam krijgen de brug klas-leerlingen enkele uren per week les in het Latijn, maar als extra vak. Enige kennis van het Latijn acht men nuttig voor elke verdere studie, ook al zou men na de eerste klas van koers veranderen. De curatoren en rectoren van de Noordoostnederlandse openbare gym nasia hebben in een gemeenschappelijk memorandum een pleidooi voor Latijn in de brugklasse van een categoraal gymnasium gehouden. De reeds eerder genoemde Commissie Gymnasium 1968 wijst in haar rapport o.m. op de be langrijke determinerende waarde van het Latijn. Het C.B.S. constateerde in 1949, dat het aantal leerlingen met een gymnasiumdiploma (van de lycea) in alle gevallen lager is dan het op over eenkomstige wijze berekende verhou- dingscijfer voor zelfstandige gymnasia. Gebleken is, aldus het C.B.S.dat een selectie-klas zonder klassieke talen geen effectieve selectie voor de gymnasiale opleiding oplevert. RENSWOUDE De gemeenteraad komt woensdagavond om acht uur bij een. Op de agenda staat onder meer de aanbieding van de begrotingen 1967. Voorts wordt de raad voorgesteld aan de heer P. C. Grundmann ambtenaar van de burgerlijke stand, eervol ontslag te verlenen. Voor de rest zal men zich gaan bezighouden met een aantal for mele zaken; zoals het wijzigen van en kele verordeningen. De vereniging „Het Groene Kruis" komt in aanmerking voor subsidie. Vol gens het voorstel van B. en W. heeft men dit bedrag op ƒ7.928,25 bepaald. VEENENDAAL Zestien kinderen in de leeftijd van 8 tot 15 jaar zullen zaterdagavond op het podium van ge bouw ,,'t Trefpunt" hun vaardigheid op het harmonium of elektronisch or gel laten horen. Deze kinderen hebben op deze instrumenten les bij de Vee- nendaalse musicus de heer Henny Pomp. „Ik wil op deze manier de kin deren stimuleren door te gaan met hun lessen", zo omschrijft de heer Pomp het doel van deze leerlingenuit voering. Behalve de verschillende vaders en moeders, en andere familieleden zijn ook alle andere belangstellenden wel kom. Het programma bestaat voorna melijk uit geestelijke of klassieke wer ken, al begint het programma met „Boer wat zeg je van mijn kippen". Dat wordt dan ook gespeeld door een van de jongste leerlingetjes. DEN HAAG Tezamen met Mer cantile Marine Engineering Engra ving Docks Company te Antwerpen is door de maatschappij voor indus triële ondernemingen Gebr. Van Swaay NV op 21 april 1967 opgericht het installatiebureau Meiair NV te Antwerpen voor de uitvoering van in stallaties op het gebied van luchtbe handeling, centrale verwarming en elektro-techniek. Het kapitaal bedraagt b. fr. twee min., waarvan door elk der partners tien pet. is gestort. Tot commissaris sen zijn voor de eerste maal benoemd ir. R. Schenck en ir. R. Fontaine voor Mercantile, en ir. G. A. Bakker en ir. M. H. Lubbers voor Van Swaay. Ir. H. L. Boerrigter is aangewezen als bedrijfsleider. VEENENDAAL Aan het pand waarin de firma Artifoto gevestigd is, hangt sinds maandagmiddag 'n groot bord wit met blauwe letters „VW- Information". In deze zaak is namelijk het kantoor van de VVV gevestigd. Sinds enige maanden is nu een voorlopig bestuur bezig ook in Veenendaal een vereniging voor informatie aan toeristen op poten te zetten en tot nu toe is dat reeds wonderwel gelukt. Het aantal betalende leden heeft reeds de honderd overschreden en de verwachting is, dat dit getal nog vergroot zal worden. Het doel van deze Vereniging voor Vreemdelingenverkeer is niet alleen 't lokken van toeristen naar Veenendaal, maar ook het verstrekken van gege vens over mooie plekjes in Nederland aan de Veenendaalse bevolking. Van daar ook, dat het bestuur van de VW hoopt, dat een groot aantal particulie ren zich zal melden als lid van deze vereniging, omdat „dit de beste metho de is, om iets terug te doen voor het WAGENINGEN Gisteravond heeft de gemeenteraad van Wageningen een motie van de protestants christelijke fractie met 19 stemmen tegen 1 aange nomen, waarin de opheffing wordt be pleit van het spoorlijntje naar Ede. De Raad is van oordeel dat de economische betekenis van dit goederenlijntje steeds sterker afneemt en dat de spoorbaan die langs een drukke verkeersweg loopt een toenemend gevaar voor het weg verkeer oplevert. Ook bemoeilijkt het lijntje ernstig het aanbrengen van nood zakelijke verbeteringen aan de wegen. De raad dringt aan op zo spoedig mo gelijke opheffing van het goederenver keer en van de spoorlijn. De inhoud van de motie wordt ter kennis gebracht aan de minister van Verkeer en Waterstaat, aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen, aan de leden van de Staten-Generaal, aan het college van Gedeputeerde Staten van Gelderland, en aan het gemeente bestuur van Ede. De tegenstemmer was de afgevaar digde voor de Studentenpartij, de heer Hemmes, die zeide de motie zinloos te vinden, omdat de Nederlandse Spoor wegen wel een gegronde reden zullen hebben gehad het lijntje niet op de lijst van onrendabele lijnen te zetten. De vroede student had nog een ander argument: „het Wageningse studenten corps heeft de rails nodig om tijdens de lustrumvieringen de oude histo rische Bello weer dienst te laten doen". werk, dat de WV in de vakantieplaat sen doet", zoals een der bestuursleden het uitdrukte. Het is voor de jonge WV moeiljk geweest om een geschikt punt voor haar kantoor te vinden totdat de heer D. Hup zo bereidwillig was een deel van zijn winkel hiervoor aan te bieden. Deze zaak biedt vooral het voordeel, dat ze gelegen is aan de be- langrijkse winkelstraat van Veenen daal en dus voor vrijwel iedere vreem deling te vinden is. In de zaak van de heer Hup is een kast ingericht, waar in een groot aantal folders uitgestald liggen. Over vrijwel ieder plekje in Nederland kan men daar inlichtingen geven. Sen greep uit het beschikbare materiaal: kaart van de Gelderse Val lei Route van de ANWB, idem van de Lek en Linge Route, een folder van Amsterdam, één van Utrecht, van de bloesemtocht, de Utrechtse Heuvelrug, een route- en parkeerkaart van de stad Utrecht, een lijst van bungalows en zomerhuisjes in de provincHe, Avi fauna en berichten waarin de program ma's van het vermaaksleven in Utrecht Arnhem en Wageningén en Apeldoorn wordt aangekondigd. Bovendien hoopt men binnenkort te beschikken over de voornaamste dienstregelingen van de trein en de Dussen. Het bestuur van de VW heeft voor de komende zomer ook reeds een aan tal evenementen op het programma staan. Allereerst zal er eind juni een „drive-in"-filmvoorstelling georgani seerd worden. Dat wil zeggen, dat men per auto een terrein oprijdt, waar men in de open lucht een film kan vol gen. Een tweede plan van de VVV is om op de avond, dat de bekende „Tour d'ouwe Jan" Veenendaal aandoet een wielerronde te organiseren. Voor deze ronde van Veenendaal is reeds inge schreven door een ploeg van Aug. Sten man en De Gouden Leeuw. Ook zul len er een aantal individuele Veenen daalse renners startten. OVERBERG Wat de jongens van „Kamp Overberg" en belangstellen den afgelopen zaterdagmiddag als af sluiting van dit seizoen kregen voorge schoteld bewees weer eens, dat het de organisator van „Club 500" (voor heen Stichting Ontspanning voor Ge handicapten) wel is toevertrouwd een verantwoord geheel te brengen. Om de stemming er een beetje in te brengen speelde het accordeonduo „Les deux amis", niet helemaal onbe kend meer voor dit tehuis, een polka en enige bekende schlagers. Ontbrak het bij het eerste optreden wat aan vingervastheid en samenspel, dan was dit bij het opnieuw opkomen zeker overwonnen. In de finale speelden zij nog enige nummers van de Rolling Stones. Dat de voor het merendeel uit jeugdig publiek bestaande toe hoorders verder geen aanmoediging meer nodig hadden hun steentje bij te dragen was toen voor ieder wel duide lijk. Muziek, zang en humor wisselden elkaar verder af. Zo presenteerden zich Marianne en Dorothee, twee lief tallige meisjes uit Amstelveen, die verschillende prijzen in de wacht heb ben gesleept en meedoen met de talen tenjacht. Zij begeleidden zichzelf met een gitaar en gaven een goede voor dracht te zien in een internationaal re pertoire. Vooral aan de manier waar op het liedje „That's my song" naar voren werd gebracht, kon men mer ken, met een geroutineerd duo te doen te hebben. De Rickey's uit Leiden, een clown duo lieten de zaal herhaaldelijk scha teren van het lachen door hun malle fratsen en alleen al de manier, waar op zij uitgedost waren, werkte op de lachspieren, waarbij blijkt, dat ook in het clownsvak het motto geldt: hoe je het brengt, is belangrijker dan wat je brengt. De hoofdschotel van dit uit vele ge rechten bestaande muzikale menu vormde het optreden van de Studen tendansgroep Terpsichore" uit Utrecht. De heer Van Koelen als representator gaf voor iedere dans een korte verklaring over de betekenis. De dansgroep bestaat uit 4 paren, die een menuet, een mazurka uit 1800 (afkom stig uit Polen) en een vlugge wals dansten. Hun uitmonstering hield het midden tussen wat in vroeger jaren en nu gebruikelijk is. De heer Van Koelen, verklaarde, dat men tracht door middel van dans en kleding aan te tonen, dat het wel terdege mogelijk is een combinatie te vormen van histo rische en meer moderne dansen. Teon bij de finale alle artiesten zo als gewoonlijk voor het voetlicht tra den, werden zij en het publiek toege sproken door de heer G. Lohuizen als de promotor van Club 500 en de heer C. J. G. M. Geurts in zijn kwaliteit van directeur van dit tehuis, die met voldoening geconstateerd had, dat er veel aandacht werd geschonken aan het contact met de zaal. De waarde ring voor het gebodene werd vertolkt met een bloemetje en een rokertje. In samenwerking met VVV Ameron- gen wil men de in de campings in Over berg verblijvenden wijzen op moge lijkheden om bijvoorbeeld regenach tige dagen op een andere manier, dan in tent of caravan door te bren gen. Men denkt hierbij aan het aan kondigen van bustochten, die door één van de Veenendaalse ondernemingen georganiseerd worden. Belangrijk ook is de kamerbemidde ling, die de VVV wil toepassen. Men probeert nu via advertenties kamer verhuurders op te sporen, die zich bij de VVV willen aanmelden. De lijst, die daarvoor aangelegd is, beslaat momenteel 4 namen. Het be stuur van de VVV is ervan overtuigd, dat nog veel meer Veenendalers een kamer te huur willen aanbieden, voor het gehele jaar, of alleen gedurende enkele maanden. Het telefoonnummer van de VVV is 2289. Bij de invalswegen van Veenendaal zullen borden geplaatst worden, waar op duidelijk de plaats waar het kan toor gevestigd is wordt aangeduid. Voor mensen buiten Veenendaal dat hoewel het zelf vrijwel geen accom modatie heeft voor het opvangen van de vreemdelingen toch een streekfunc- tie bekleedt zal het VV V-kantoor ze ker in een behoefte voorzien. 85—89 79—85 91—93 87—89 Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw x Golden delicious k.l 8393 x Golden delicious k.2 7890 x Goudreinet k.l x Goudreinet k.2 Goudreinet verp. k.2 Jonathan k.l Jonathan k.2 Lombarts calville k.2 Winston Winston verpakt k.2 Fabrieksfruit per 100 kg: blank 21,10, rood 18,00. Peren St. Remy IJsbouten Perenkroet per 100 kg 6,10. x Glasaardbeien per doosje van 2 ons 115125. Groenten Radijs per bosje 2225; Spinazie 4649 Sla per 100 krop 17/20 kg 13,00—15,90 Sla per 100 krop 23/opw 20,0021,00 Wortelen 79. Bloemen: Duizenschoon per stuk 715; Violen per stuk 1316 x Is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 70/75 65/70 60/65 55/60 1 1 82—95 81—88 74—89 69—86 62—81 77—79 78—86 74—78 85—87 82—85 76—79 72—82 67—77 64—70 80—89 79—85 75—79 47—58 109-111 107-109 80—82 60—62 46—50 41—44

De Vallei | 1967 | | pagina 3