President Ned. Bank ziet geen algemene recessie maakt wassen bijna overbodig BLIJF BIJ Abonneert U op de VALLEI IK DACHT OOK EVEN maar mijn man zei "waarom nou?" we hebben altijd plezier van onze kolenhaard gehad we kopen rustig een nieuwe ('t is veilig en vertrouwd) meer moeite? alles geeft werk maar er is toch geen lekkerder warmte dan kolen! UIT DE KERKEN Balletdanser Marini overleden Laatste jaarverslag dr. Holtrop Buitenland Expansie Moeilijk Lening E.G.K.S. naar Damrak Kasreserve blijft gelijk K.J.C.P.L. begon gunstig Nieuwe rage: gerookte melk De Gruyter gaat uitbreiden Investering Billiton in Suriname O ZIJ praten over de Blo* tex krant die ook bij u In de bus komtBoordevol nieuws en met 'n gezel lige prijsvraag met 1001 prijzen tot een totaal van Bewaar die krant bij uw T.V.-toestol. En kijk ook bij uw lovoranclor. Bovendien is er ook een leuke kinder-kleurwed- strijd met voor duizen den guldons aan fljno pr(Jzonm Let op. Doe meel Pagina 6 APRIL 1967 Dr. W. M. Holtrop, de president van de Nederlandsche Bank, schrift in z'n jaar verslag over 1966 het laatste verslag van zyn hand dat de verflauwing van de conjunctuur in ons land tot dusver niet het karakter van een algemene reces sie heeft aangenomen. De werkloosheid was vooral geconcentreerd op de bouw nijverheid. De industriële produktie gaf tot dusver geen achteruitgang, doch slechts een verlangzaming van de groei te zien. Aaanwyzingen, dat voor het lo pende jaar een diepere inzinking onvermijdelijk zou zijn, ontbreken. Dit neemt volgens dr. Holtrop niet weg, dat structurele veranderingen, welker gevolgen zich in een periode van verflauwende conjunctuur zo veel pijnlijker doen gevoelen dan daarvoor, bepaalde bedrijfstakken en bepaalde delen van het land nog voor ernstige moeilijkheden kunnen plaatsen. De president van onze centrale bank wijst erop, dat de liquiditeitsschaarste, die in 1966 in Nederland is opgetreden, bijgedragen heeft tot het afremmen van de bestemmingsexpansie, tot het bevorderen van een conjuncturele ontspanning en tot beperking van het betalingstekort, zonder dat het daarbij tot financiële of economische crisisverschijnselen kwam. Onder die omstandigheden mag volgens dr. Holtrop de hoop gekoesterd worden, dat ook de verdere weg naar evenwichtsherstel zonder zodanige verschijnselen zal kunnen worden afgelegd. Een uiterst belangrijke factor voor het bereiken van dit herstel vormt het beloop der overheidsfinanciën. Dr. Hol trop is van mening, dat de overheid In beginsel haar aanspraak op de na tionale middelen zal dienen te beper ken tot de som van de aanvaardbare belastingdruk, die in de laatste jaren ongeveer 26 pet. van het nationale in komen heeft bedragen, en het maxi maal realiseerbare beroep op de kapi taalmarkt, dat zich in die jaren be woog tussen 3 en 4 pet. van het natio nale inkomen, vermeerderd met 'n ze kere speling voor haar aandeel in de toelaatbaar te achten liquiditeitscrea tie. Telkens wanneer haar uitgavenni veau zij gesteld te worden voor de noodzaak van een zodanige mate van inflatoire financiering, dat nationale overbesteding en betalingsbalanstekort onvermijdelijk worden en het gevaar van liquiditeitsmoeilijkheden wordt op geroepen. Behalve de ernstige toestand in som mige bedrijfstakken, zou ook de con juncturele ontwikkeling in het buiten land een ernstige tegenslag kunnen zijn op de weg naar het evenwichts herstel in onze economie. Dr. Holtrop constateert, dat de verandering in het conjuncturele klimaat, de vertraging van de conjuncturele expansie, in som mige, in het bijzonder voor het Neder landse handelsverkeer gewichtige lan den met name de Duitse bondsrepu bliek en het Verenigd Koninkrijk aan die in Nederland vooraf ging en ook een grotere omvang heeft aangenomen Daar moet dan ook inderdaad van een recessie worden gesproken, die zich openbaarde in een daling van de indus triële produktie. De oorzaken van de omslag in de Bondsrepubliek waren van dezelfde aard als in Nederland. Een door overmati ge overheidsuitgaven gestimuleerde be stedingsinflatie had er in 1965 geleid tot een aanzienlijk betalingsbalanste kort. Een straffe monetaire politiek leidde anders dan in ons land tot de noodzakelijkheid van het onder breken van reeds in uitvoering geno men projecten in de publieke sector. In het Verenigd Koninkrijk was niet zozeer sprake van een duidelijke om slag van de conjunctuur, als wel van een zich geleidelijk meer en meer voel baar maken van de gevolgen van het door de regering gevoerde beleid, dat gericht was op het weer bereiken van een redelijk betalingsbalansoverschot, door het tot stilstand brengen van de kosteninflatie en door beperking van de bestedingen in de private sector. Een verbetering van de betalingsba lans werd inderdaad bereikt. De vraag of de Ver. Staten aan de vooravond van een recessie staan, of slechts een tijdelijke inzinking doorma ken, vergelijkbaar met die van 1962, vindt bij de Amerikaanse deskundigen geen eensluidende beantwoording. Wat 1966 betreft staat vast dat het Ameri kaanse conjunctuurverloop op de leve- rancierslanden een krachtige expansie ve invloed uitoefende. De invoer steeg in dat jaar met 20 pet. De Nederland se export naar de Ver. Staten nam toe met 26 pet. De wijzigingen in de internationale conjunctuur zijn nog van te recente datum en regionaal bezien ook te on zeker van richting, dan dat het moge lijk zou zijn stellige verwachtingen uit te spreken over de invloed, die daar van in de naaste toekomst op de Ne derlandse economie zal uitgaan. Ver trouwd mag worden, zo zegt dr. Hol trop, dat overal waar recessieve ten denties aan de dag treden zowel de monetaire als de budgettaire politiek gereed staan om cumulatieve ontwikke lingen in neerwaartse richting te voor komen. Onder de gegeven omstandigheden lijkt een gematigd optimisme over de invloed, die door de internationale con junctuur op ons land zal worden uit geoefend, gerechtvaardigd, aldus dr. Holtrop. moeilijk probleem staan, te weten, hoe zich te ontworstelen aan een reeds verscheidene jaren voortdurend proces van bestedingsinflatie en inkomensin flatie, zonder daarbij te vervallen in het gevaar van een bestedings-deflatie. Noch het een, noch het ander is aan vaardbaar, aldus dr. Holtrop. Wil de overgang van de periode van beste- dings- en inkomensinflatie naar die van evenwichtsherstel in de westelijke industriële landen met zo gering mo gelijke verstoringen tot stand komen, dan zullen zowel de monetaire politiek als de overige beleidsinstrumenten daaronder met name de loonpolitiek en de budgettaire politiek gericht moe ten worden op een zodanig ombuigen van de loonontwikkeling, dat deze niet langer prijsinflatie onvermijdelijk maakt, en op het zodanig beïnvloeden van het bestedingsniveau, dat inder daad de overbesteding wordt beëindigd doch evenzeer een te abrupte daling der bestedingen wordt vermeden. De president meent, dat men zich niet mag ontveinzen, dat de meeste westelijke industriële landen voor een Wat betreft de oorzaken van de be stedingsexpansie in 1966 merkt dr. Hol trop op, dat loonstijgingen, die de toe neming van de arbeidsproduktiviteit overtreffen, ongetwijfeld een essentieel element vormen in het tot stand bren gen van de prijsinflatie. Maar, zoals hij al in zijn vorig jaarverslag betoog de kunnen zodanige loonstijgingen volgens dr. Holtrop niet zonder meer als autonome factoren worden aange merkt De ervaring leert, dat de om vang van de loonstijgingen positief ge corrigeerd is met de spanning op de arbeidsmarkt en dat deze op haar beurt weer een functie is van de groei van de bestedingen. In vergelijking met het voorafgaande jaar blijkt de oorsprong van de beste dingsexpansie vooral te hebben gele gen bij de gestegen omvang van de in vesteringen in vaste activa en in voor raden. Het was vooral de private sec tor, die deze additionele bestedingen ver richtte: De begeleidende monetaire in flatie daarentegen, die zich openbaar de in een toenemend beroep op infla toire financieringsmiddelen, vond voor al in de overheidssector plaats. En wel tot een bedrag van 1360 miljoen, tegen 500 miljoen in 1965. De private sector slaagde er namelijk in haar grotere behoefte aan financieringsmid delen te dekken door een groter netto beroep op buitenlands handelskrediet, dat wel vooral aan de voorraadfinan- ciering ten goede zal zijn gekomen, als mede door een groter deel van de op de kapitaalsmarkt aangeboden lange financieringsmiddelen tot zich te trek ken. Aldus zag de overheid zich ge dwongen tot keuze tussen bestedings beperking en financiering met kort geld. Het laatste alternatief prevaleer de, aldus dr .Holtrop. Zinvoller acht de president het de bestedingen in de drie overbestedings- jaren 1964 - 1966 te stellen tegenover het bestedingspatroon in de jaren van extern evenwicht 1961-1963. Dan blijkt aldus dr. Holtrop, dat in de drie late re jaren de binnenlandse bestedingen anderhalf twee procent van het na tionale inkomen meer hebben bedra gen dan in de basisperiode. Dit ver schil wordt geheel verklaard door de toeneming van de investeringen in vas te activa en voorraden. Doch daarvan kwam maar weinig ten goede aan het bedrijfsleven. Eén vol procent meer van 't nationale inkomen werd besteed voor de sociale en particuliere woning bouw en bijna een half procent meer nam de overheid in die latere periode 1 procent van het nationale inkomen meer in beslag voor haar consumptie ve bestedingen. De belastingdruk daar entegen nam met slechts 0,7 pet. van 't nationale inkomen toe. Aldus kwam de vermeerdering van de bestedingen ten opzichte van de basisperiode 1961- 1963 geheel voor rekening van de over heid en de particuliere woningbouw. De liquiditeitsbehoefte in 1966 wordt door dr. Holtrop geschat op circa 2,6 miljard gulden, waartegenover stond een liquiditeitscreatie van ruim 2 mil jard gulden. Daarvan kwam twee-der de gedeelte ten bate van de overheid, een-derde ten bate van de private sec tor. In 1965 had, bij een iets geringer liquiditeitscreatie, die verhouding juist andersom gelegen. AMSTERDAM Op 3 mei komt op de Amsterdamse beurs een 6V2 pet. 20- jarige 25 miljoen grote obligatiele ning van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in de notering. De le ning, verdeeld in stukken van 1000, werd op 10 februari uitgegeven tegen de koers van 98V» pet. De lening wordt al genoteerd op de beurzen van Londen en Luxemburg. Behalve in Amsterdam wordt ook officiële notering gevraagd in Milaan en New York. De plaatsing van de obligaties wordt gegarandeerd door een internationale groep banken, onder leiding van o.m. de Amsterdam-Rotter dam Bank. De lening is a pari aflosbaar van 1973 t/m 1986 in 14 gelijke termijnen van 1,70 miljoen. De rest 1,20 miljoen wordt in 1987 terugbetaald. De lening zal naar keuze van de E.G.K.S. ook geheel of in gedeelten van 50.000 (of een veelvoud daarvan) kunnen worden afgelost. Dat zal van 1973 t/m 1977 kunnen gebeuren tegen 102 pet, van 1978 t.m. 1980 tegen 101 pet, van 1984 t.m. 1986 tegen 100 pet. van 1984 tm 1986 tegen lOOpct. AMSTERDAM De Nederlandse Bank heeft besloten het kasreserve- percentage voor de periode van 24 april tot en met 21 mei 1967 onver anderd vast te stellen op nul. AMSTERDAM De resultaten van de Koninklijke Java-China-Paket- vaart Lijnen zijn in de thans verstre ken periode van 1967 niet achtergeble ven bij die van hetzelfde tijdvak van vorig jaar, aldus het bestuur in de jaarvergadering. In 1966 bedroeg de omzet (inclusief die van de KPM- schepen) ca. f 220 miljoen. De aangekondigde afstoting van de passagiersschepen is het gevolg van een verscherping van de veiligheids voorschriften en de concurrentie van snellere lijnen. Een combinatie van vracht- en passagiersvervoer acht het bestuur thans niet meer mogelijk. DEN BOSCH Nog dit jaar zal door P. de Gruyter en Zoon N.V. het vierde produktiebedrijf van deze on derneming in Den Bosch in gebruik worden genomen. De in de bestaande drie complexen beschikbare produk- tieruimte is, aldus de directie, als ge volg van de ontwikkeling der super markets te klein geworden. Het nieu we complex zal door het veembedrijf Blaauwhoed uit Amsterdam voor De Gruyter worden gebouwd aan de Riet- veldenweg, hoek Helftheuvelweg in het industriegebied in Den Bosch- West. NAIROBI De coöperatieve zui velfabrieken van Kenia hebben proe ven genomen met de levering van ge rookte, zure melk aan de meer exo tische 'hotels en restaurants te Nairobi en zich verbaasd over de rage, die dit heeft ontketend. Gerookte zure melk is allang een geliefkoosd' onderdeel van het dieet van verscheidene stammen in Kenia. Blanke inwoners van het land hebben er de smaak van beet gekregen en nu zijn de toeristen eraan verslaafd ge raakt. De plannen voor produktie op grote schaal liggen gereed, maar de zuivel fabrieken zijn tot de bevinding geko men, dat het moeilijk is, melk te ro ken op de traditionele manier met be hulp van het hout van speciale bomen en struiken. Zij importeren nu blik ken „rookaroma" uit Zwitserland en voegen daarvan een theelepel toe aan elke 45 liter melk, die is gefermen teerd op de wijze als voor de kaas bereiding. Liefhebbers zeggen, dat de drank een geheel eigen stimulans heeft en de zuivelfabrieken voorspellen een enorme afzet. Ned. Herv. kerk: Bedankt voor Brakel: J. C. Stelwagen te Zwijndrecht. Ger. Gemeenten: Beroepen: te Zuidland-Abbenbroek IJ. Stienstra te Castricum. Aangenomennaar Rotterdam-Lom- bardijen: N. Meijering te Rotterdam. Bedankt voor Lemmer: G. J. ter Laak te Krimpen a.d. IJssel; voor Ridderkerk: A. Vergunst te Rotterdam-Centrum; voor H.I. Ambacht: G. Schipaanboord te Apeldoorn. PARAMARIBO Op een in Para maribo gehouden persconferentie heeft drs. D. Nauta, directeur van de Billiton Maatschappij te Den Haag, meegedeeld, dat zijn bezoek aan Suri name verband houdt met ontwikkelin gen op het gebied van de aluinaarde. De Billiton Maatschappij heeft bij de oprichting van de aluinaardefabriek te Paranam van de Suralco, een dochter maatschappij van de Alcoa, deelgeno men voor een produktieaandeel van 130.000 ton aluinaarde per jaar, het geen de Billiton Maatschappij een in vestering kostte van ruim Sf 40 mil joen. Het jongste overleg tussen de Suralco en Billiton heeft ertoe geleid, dat dit aandeel zal worden verhoogd tot 430.000 ton aluinaarde per jaar. Voor de investering van deze aanvul lende produktiecapaciteit zal Billiton een bedrag van Sf 80 miljoen ver schaffen. Voor de fabricage van de 430.000 ton aluinaarde zal ruim 900.000 ton bauxieterts nodig zijn. Vanwege de beperking der ertsreserves van Billi ton, zal de produktie op ongeveer het zelfde niveau als thans gehandhaafd moeten blijven, zodat de uitvoer van bauxieterts zal moeten worden ver minderd. LONDEN De balletdanser Ernest Marini, die partner is geweest van de wereldvermaarde danseres An na Pavlova, is zaterdag in een Londens ziekenhuis overleden. Hij was 77 jaar oud. Marini, wiens carrière op elfjarige leeftijd begon, heeft vijftig jaar ge danst. Een van zijn leerlingen was Sonja Henie, die wereldkampioene kunstrijden op de schaats is geweest. lii'ii* rnox

De Vallei | 1967 | | pagina 6