Komarof vocht drie ronden met de dood IN HOLIAND STAAT EN HOIS ISRAIFFEISENBANK jlfarathon extra 50 Indonesië wijst twee Chinese diplomaten uit 1200 hoge gasten bij uitvaart Adenauer :r- m pis Vele klachten in Engelse pers over Nederlandse bollen ftqggkKinsfoWel Over de grenzen Hoofdpersoon Sojoez niet meer in hand te houden Vergeefse poging tot landen M2 NATUURWIT BOERENBRUIN Schildwacht schoot op president Europese conventie voor adoptie Georgia jaagt op blanke jongens spaarbank en alle bankzaken j Soldij gestolen van legioen Jolinson nodigt Kiesinger uit menko kamerbreed Duitse toeristen stalen steen van tempel SITUATIE IN NIGERIA ZEER GESPANNEN •lii'Èm^ MINDER JOHNSON l&denka PvdA-jongeren tegen bezoek koning Nepal EEN KEIJZER TAPIJT Mishandeling in Djakarta MISHANDELING SPOTPRIJZEN PANTSER 100.000 Indiërs verhongerd Citroenjenever Haal Henkes in huis! O DWARSGEBAKKEN DWARSGEBAKKEN - Malsheid is nu een weekend lang NED. BEDRIJVEN O DINSDAG 25 APRIL 1967 ADVERTENTIE ABIDJAN De Togolese presi dent, luitenant-kolonel Etienne Eya- deraa (29) is gisteren aan de dood ontsnapt. Een schildwacht bij het presidentiële paleis loste plotseling een schot op hem. De president werd licht aan een duir* gewond. De schildwacht loste een schot van korte afstand, toen de president het paleis verliet op weg naar zijn ambtsbureau. De geweerkogel raakte de president nog net aan een duim. De soldaat werd onmiddellijk over meesterd en ontwapend. Later bleek dat de man die het schot had gelost een familielid was van sergeant Bodjolle, die in 1963 de opstand leidde, tijdens welke de toen malige president Sylvanus Olympio om het leven kwam. De sergeant viel later in ongenade. STRAATSBURG Negen van de achttien landen van de Raad van Euro pa hebben gisteren in Straatsburg een Europese conventie voor het adop teren van kinderen getekend. Twee van de bepalingen: Het welzijn van de ge adopteerde kinderen moet zijn verze kerd en zij zullen dezelfde status moe ten hebben als uit het huwelijk voortge komen kinderen. Om kinderen te kunnen adopteren zal men tenminste 21 jaar moeten en maxi mum 35 jaar mogen zijn. Verder is be paald dat een moeder pas zes weken na de geboorte haar kind mag laten adopteren. De negen landen, die him wetgeving aan de conventie zullen aanpassen, zijn: Denemarken, Frankrijk West- Duitsland, Italië, Luxemburg, Malta, Noorwegen, Zweden en Engeland. De achttien landen van de Raad van Europa besloten gisteren een blijvend Europees jeugdcentrum in Straatsburg te stichten. Het moet klaar zijn in mei 1969 en plaats bieden aan 560 jongeren per jaar. Het centrum zal de jeugd moe ten aanmoedigen tot deelneming aan de samenwerking in Europa. GRIFFIN De politie in Georgia maakt jacht op vier blanke jongens die zondagavond een neger-kerk zijn bin nengedrongen, geld stalen en twee ne germeisjes als gijzelaarster meenamen. De nergermeisjes werden enkele uren na de overval gevonden. Zij zeiden te zijn verkracht. HOUSTON (Texas) Drie om lopen lang heeft Wladimir Komarof verbeten getracht de Sojoez-1 in zijn baan te houden. Dit maakte Radio Moskou gisteren bekend in een voor de Verenigde Staten bestemde radio uitzending. De moeilijkheden voor Komarof zou den zijn begonnen toen hij de Sojoez-1 niet langer in de gewenste stand kon houden en teveel stuwstof had ge bruikt in zijn pogingen het ruimte schip te stabiliseren. Volgens Radio- Moskou begonnen de moeilijkheden met de Sojoez-1 in de vijftiende om loop en trachtte Komarof al voor de achttiende omloop een noodlanding te volbrengen. De eerste poging misluk te en de tweede had een voor hem fa tale afloop. De uitzending van Radio-Moskou werd in Californië opgevangen door Joseph L. Zygielbaum, de directeur van een onderneming die uit het Rus sisch vertaalde technische artikelen le vert aan Amerikaanse ruimtevaartdes kundigen. Volgens Zygielbaum zou Radio Mos kou, die bijzonderheden over het omko men van Komarof hebben ontvangen van de Russische lanceerbasis Baiko- noer. Toen Komarof aan zijn vijftiende baan om de aarde bezig was zouden er moeilijkheden met de verbindingen met de Sojoez-1 zijn ontstaan. Aan het einde van de achttiende omloop was de Sojoez-1 in heuvelachtig terrein te pletter geslagen. In het Amerikaanse centrum voor bemande ruimteschepen in Houston, Texas, brachten deskundigen in herin nering, dat uit voorzorg enige jaren geleden al was bepaald dat in het be gin van het Amerikaanse ruimtevaart programma alle landingen van astro nauten op zee zouden worden uitge voerd. Landingen op zee zijn minder gevaarlijk, dan landingen op vaste grond, omdat water een betere schok- breker is. Er werd aan herinnerd dat ook lan dingen op zee nog gevaarlijk genoeg konden zijn. Dat ervoer Virgil Gris- som, toen hij, in het begin van zijn astronautencarrière op het nippertje aan de verdrinkingsdood ontsnapte, na dat zijn ruimteschip een Mercury bij genaamd Liberty Bell, na de landing in de Atlantische Oceaan zonk. Een van de eersten die een telegra fisch blijk van medeleven zond aan de Russische regering was president Johnson. Hij liet het condoleancetele gram verzenden in Bonn, waar hij zich voorbereidde op de begrafenis van Konrad Adenauer. Johnson noemde het verongelukken van Komarof een trage die voor alle landen. Hij bracht in her innering, dat ook de astronauten Gris- som, White en Chaffee hiin leven voor de ruimtevaart hadden gegeven. ADVERTENTIE MARSEILLE Vijf gewapende ban dieten hebben een auto met vijf mili tairen van het Franse vreemdelingen legioen overvallen. Zij gingen er van door met 400.000 francs (280.000 gul den), die waren bestemd voor uitbeta ling van soldij aan de legionairs. Twee militairen werden gewond toen de ban dieten het vuur openden. De rovers waren gewapend met pis tolen en machinepistolen. Ze blokkeer den de weg voor de auto van de mi litairen met een bestelwagen en open den het vuur op de inzittenden. De overvallers vluchtten naar een auto, die met draaiende motor klaar stond. De roofoverval duurde nog geen mi nuut Een van de soldaten nam het nummer van de auto op, maar deze bleek gestolen te zijn. Twee militairen, onder wie een kapi tein, zijn met schotwonden naar een ziekenhuis gebracht. BONN President Johnson heeft ge tracht de plooien in de Duits-Ameri kaanse betrekkingen glad te strijken, door kanselier Kiesinger uit te nodigen voor een bezoek aan Washington en de verzekering te geven dat Amerika be reid is tot ruggespraak over alle be langrijke kwesties. Het was de eerste ontmoeting tussen de twee staatslie den. Kiesinger heeft onlangs geklaagd over het gebrek aan overleg tussen Washington en Bonn, met name over het voorgestelde Oost-Westverdrag te gen de verspreiding van kernwapens, waartegen de Bondsrepubliek ernstige bedenkingen heeft. Johnson, die in Bonn is voor de begrafenis van Adenauer, sprak tachtig minuten met de kanselier, veel langer dan het plan was. De Amerikaanse president zou oorspronkelijk slechts een beleefdheids bezoek afleggen. Heden volgt formeel politiek overleg tussen beiden. Machtig, zo'n jack. Sportief, modieus. De sterke stof is en creëerde het model. AMSTERDAM De federatie Jon gerengroepen van de Party van de Arbeid vindt het onjuist dat de Neder landse regering de koning van Nepal heeft uitgenodigd voor een bezoek aan ons land. Het bezoek begint vandaag. De F.J.G. meent dat koning Mahen- dra een volstrekt autocratisch heerser is die een politieke dictatuur in zijn land heeft gevestigd na een periode van parlementaire democratie in een constitutionele monarchie. „Honderden democratische politici, onder wie de vroegere minister-president, zijn ach ter slot en grendel gezet", aldus de F.J.G. De federatie vraagt alle Eerste- en Tweede-Kamerleden het bezoek van koning Mahendra te negeren. Ook de voorzitters van de Kamers zouden verstek moeten laten gaan. De federa tie zelf zal de koning tijdens zijn bezoek haar afkeer van 's konings bewind kenbaar maken. Zij wil hem een eis tot directe vrijlating van alle politieke gevangenen overhandigen. vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM BONN De plechtige uitvaart van oud-Bondskanselier Adenauer, die van daag plaats heeft, heeft in het rustige Bonn een bedryvigheid gebracht als zelden tevoren. Ongeveer twaalfhonderd hoge buitenlandse gasten wonen de begrafenis by en bovendien hebben ca. vyftienhonderd journalisten uit de hele wereld hun intrek in Bonn genomen. Alleen de Westduitse televisie al gebruikt voor haar uit zendingen vijftien reportagewagens plus vyftig camera's en dan nog mobiele ca mera's aan boord van een schip en in een helikopter. DJAKARTA Indonesië heeft gis teren twee diplomaten van communis tisch China uitgewezen. De zaakgelas tigde Jao Teng-sjan en de consul-gene raal Hsoe Jen in Djakarta moeten zaterdagmiddag het land hebben ver laten. China heeft deze maatregel van de Indonesische regering beantwoord door de Indonesische zaakgelastigde baron Sutadisastra en de kansalier Sumarno tot ongewenste personen te verklaren. Beide landen hebben echter laten we ten, dat zij de diplomatieke betrekkin gen niet zullen verbreken. In de nota waarmee de Indonesische regering de uitwijzing van de twee Chinezen motiveert, wordt gezegd, dat zij „verantwoordelijk zijn voor het op zettelijk scheppen van een toestand die de betrekkingen tussen Indonesië en de Chinese volksrepubliek verslech tert". De Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Malik, heeft verklaard, dat de twee diplomaten de leiding hadden van een anti-Indonesi sche betoging door Chinezen vorige week in Djakarta. Op deze betoging volgde een demon stratie door Indonesische jongeren, die uitliep op een grootscheepse plunde ring en vernieling van Chinese winkels in Djakarta, waarbij tientallen Chine zen werden mishandeld. De meeste winkels in de Chinese wijk van de Indonesische hoofdstad waren gisteren gesloten. De enkele die wel open waren werden bewaakt door soldaten. De studentenorganisaties in Djakarta hebben hun leden opgeroe pen de Chinezen met rust te laten. Minister Malik zei gisteren dat de Chinese consul-generaal een diploma- matiek incident had veroorzaakt door te beweren, dat hij door Indonesische militairen was vastgehouden. In wer kelijkheid zou hij de militairen om be scherming hebben gevraagd, toen hij op weg was naar het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken om te protesteren tegen de anti-Chinese be togingen in Djakarta. Malik zei dat een verbreking van de betrekkingen met China dat land al leen maar in staat zou stellen „zijn subversieve activiteiten in Indonesië nog verder uit te breiden". Hij be schuldigde China van pogingen de In donesische economie te ondermijnen door grote hoeveelheden goederen het land binnen te brengen en die tegen spotprijzen te verkopen. Voor de officiële herdenkingsplechtig heid van vanmorgen waren uit de gro te vergaderzaal van de Bondsdag de stoelen van de afgevaardigden met de bijbehorende lessenaars verwijderd, en door andere stoelen vervangen. De autosnelweg van Bonn naar Keulen is vandaag de gehele dag voor alle gewo ne verkeer gesloten. Ook vliegen boven dit deel van het Rijnland is grotendeels verboden. Voor het vervoer van het stoffelijk overschot over de Rijn, zijn drie torpedoboten van de Westduitse marine uit Wilhelmshaven via de Noordzee en Rotterdam de Rijn opge varen. Ongekende veiligheidsmaatregelen zijn genomen ter bescherming van de Amerikaanse president Johnson, gene raal de Gaulle en de twaalf buiten landse premiers. Gisteren arresteerde de politie in Keulen nog een geestelijk gestoorde man die telefonisch waar schuwde voor een aanslag met raket ten op de Keulse Dom. President Johnson, die een fitte indruk maakt, bracht gisteren een condoleancebezoek apn de familie Adenauer in Rhöndorf. Tevoren had Johnson al een oriënterend politiek gesprek gehad met bondskanselier Kie singer, dat anderhalf uur duurde. Johnson heeft voor deze reis zijn eigen auto uit Amerika per vliegtuig meegebracht: een gepantserde limousi ne met groene kogelvrije ruiten. President De Gaulle arriveerde pas vanmorgen in Bonn en zal reeds in de namiddag terugvliegen naar Parijs. Hij wenste geen politieke gesprekken maar zal in elk geval president Johnson ontmoeten aan de lunch die de West duitse president Lübke geeft voor de hoogste begrafenisgasten. Ook minister Brandt (buitenlandse zaken) heeft van de gelegenheid ge bruik gemaakt om besprekingen te hebben met ettelijke van zijn buiten landse ambtgenoten Gisteren en vannacht zijn in de Keulse dom duizenden Westduitsers voorbijgetrokken aan de baar met het stoffelijk overschot van dr. Adenauer. Gisteravond hadden al ver over de honderdduizend mensen de ex-bonds- kanselier de laatste eer bewezen. Vanmorgen werd in de grote zaal van de Bondsdag in Bonn de officiële herdenking gehouden, in aanwezigheid van de buitenlandse gasten. Vanmiddag draagt de 80-jarige kardinaal Frings, een goede vriend van Adenauer, in de Keulse dom de mis van requiem op. Daarna zal een torpedoboot de kist over de Rijn naar Rhöndorf brengen, waar Adenauer in 't familiegraf wordt bijgezet. ALLAHABAD In de Indische staat Oettar Pradesj zijn minstens 100 men sen van honger omgekomen en duizen den zijn niet veel meer dan geraamten, die „wachten op de dood". Dit is maandag meegedeeld door Goer Na- rain, algemeen secretaris van de door de staat in verband met de droogte op gerichte hulpcommissie. De slachtof fers waren gevallen in het district Mirzapoer, dat vlak bij de door droog te getroffen staat Bihar ligt. ADVERTENTIE CAIRO Vier Westduitse toeris ten zijn gisteren in Luxor in Egypte gearresteerd omdat zij een steen met oude inscripties van een tempel had den meegenomen en door midden ge zaagd. De steen vormde het bovenstuk van een van de pilaren van de 3300 jaar oude tempel van koning Seti I. De Duitsers verwonderden zich erover bij hun arrestatie, dat deze vorm van souveniraanschaf niet op prijs werd gesteld. Griep Migraine Hoofdpijn Menstruatiepijn Verkouden ADVERTENTIE TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Reumatische pijnen TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT LAGOS Nigeria dreigt een nieuw Kongo te worden, zo heeft het hoofd van het federale militaire bewind in Nigeria, luitenant-kolonel Jakoeboe Go- won, maandag verklaard. Hij zei dat er „zekere maatregelen zijn genomen tegen de illegale en trouweloze activi teit" van de gouverneur van Oost- Nigeria, luitenant-kolonel Ojoekwoe. Volgens welingelichte kringen in La gos zijn alle militaire eenheden in het weekend in alarmtoestand gebracht. Volgens overste Go won moet aan de „onwettige acties" in Oost-Nigeria een einde worden gemaakt, voordat deze uit de hand lopen. Hij beschuldigde overste Ojoekwoe van het in beslag nemen va n bezittingen, afkondigingen van decreten die in strijd zijn met de federale wetten en de constitutie en pogingen van de politie en de marine aan zijn kant te krijgen. ADVERTENTIE LONDEN Verscheidene Engelse boeren voelen zich benadeeld door Nederlandse verkopers van bloem bollen. Zij lieten zich bollen aansme ren die niet op hun grond waren be rekend. Vooral aan de Engelse oostkust zijn landbouwers gedupeerd op deze manier, zo melden Engelse bladen, die maar al te graag moord en brand schreeuwen bij vermeende of echte kwalijke praktijken van buitenlan ders. Volgens deze berichten is de Engel se boeren voor duizenden guldens af getroggeld voor bollen die het niet doen op hun grond. De Nederlandse verkopers weten dat deze grond niet geschikt is voor de teelt in de open lucht van deze bollen, zeggen de bladen. Het commentaar van de landbouw- afdeling van de Nederlandse ambas sade in Londen is heel nuchter en zakelijk: „Wij vragen ons af of het tot de taak behoort van een verko per om te adviseren over de geschikt heid van de grond. De betrokken landbouwers hebben hun eigen oor deel of kunnen raad vragen aan de uitstekende adviesdienst die hier op landbouwgebied werkt. Er waren op de Nederlandse ambassade gisteren nog geen klachten over deze bollen- verkoop binnengekomen. Een boer beweert dat hij voor hon derdvijftigduizend gulden bollen ge kocht heeft, waarmee bollen worden voortgebracht, die veel te klein zijn. Een ander, in Norfolk, zegt dat hij het slachtoffer is geworden van het rooskleurige beeld dat een Nederland se boilenhandelaar hem heeft geschil derd: „Na vijf jaar heb ik nog niet een goed seizoen gehad. Ik wou dat ik er nooit aan was begonnen", zei deze man. Dat het in Engeland ook buiten het bollengebied van Lincolnshire in O. Engeland wel degelijk mogelijk is om met profijt bollen te kweken heeft men in gebieden gemerkt, waar men over soortgelijke geschikte grond be schikt. In Lincolnshire hebben zich tal van Nederlandse bollenbedrijven gevestigd. ADVERTENTIE Een schools advocaat met weinig ervaring, schijnt Constantijn Kol- lias, 66, nauwelijks het type man om een militaire dictatuur te leiden. En toch doet de nieuwe Griekse premier dat en er zijn geen aanwij zingen wanneer, zo ooit, hij zal terug keren naar het advocatenbestaan dat hij zo lang leidde. Volgens sommige berichten werd hij pas door de militairen gekozen, uren nadat de machtsgreep had plaats gehad. Geboortig uit een dorp bij Athene, slaagde hij na rechten gestudeerd te hebben in Athene, er in bij de rech terlijke macht te komen. Hij is getrouwd, heeft geen kinde ren, staat bekend als conservatief niet alleen in de intepretatie van de wet, maar ook in zijn manieren en wijze van kleden. Hij wordt beschouw^ als een voor aanstaand geleerde op het gebied van de Griekse wetten en literatuur. Hoewel hij een reputatie heeft van streng en nauwkeurig is hij wel ge tapt bij zijn collega's. Hij onderhield nauwe vriendschaps banden met wijlen koning Paul en koningin moeder Frederika, de ouders van koning Constantijn. In 1962 slaagde hij er in zich het voorrecht te verwerven voor het hooggerechtshof te werken. Zijn grootste zaak was de beroem de Lambrakis-affaire. Gregory Lam- brakis, een links parlementslid, werd gedood bij botsingen tussen el kaar vijandig gezinde politieke groe peringen in mei 1963. Kollias werd door de regering naar Athene ontboden om te helpen het onderzoek in de zaak te bespoedigen en een einde te maken aan wat de regering „de uitbuiting van de zaak noemde, door linkse groeperingen en hen die vriendschappelijk stonden te- CONSTANTIJN KOLLIAS genover de Centrum-Unie partij van George Papandreoe. In februari 1964 werd Papandreoe premier en Kollias werd de zaak uit handen genomen voordat het tot een proces kwam. Kollias heeft niet gezegd of hij de politieke vrijheden zal herstellen en het parlement heropenen. Velen geloven dat hij in staat zal zijn het land weer snel tot het nor male terug te brengen en uiteinde lijk de openbare mening om te bui gen ten gunste van de dictatuur. In dien echter de zaak met de koning werkelijk een opzienbarende wending zou nemen, dan kan Kollias wel eens de vergissing van zijn leven gemaakt hebben. Het Griekse volk is zeer licht ontvlambaar en kan emotioneel reageren. George Papandreoe, een doorkneed liberaal politicus en de grootste redenaar in Griekenland, heeft een stormachtige carrière achter de rug, waarin hij voortdurend overhoop lag met de monarchie en de daarachter staande conservatieve groepen. Zijn leven is als het ware een aan eenschakeling van strijd, verzet en politieke vervolging geweest. Na de eerste wereldoorlog koos hij in het conflict tussen de republikei nen en de monarchisten de zijde der eersten met gevolg dat hij gedurende enige tijd naar het buitenland moest uitwijken. In 1926 drie jaar nadat hij voor het eerst zijn intrede in het par lement had gedaan, werd hij als fel tegenstander van de dictatuur van Pangalos verbannen. In 1936 bestreed hij de dictator Metaxas, met inter nering als resultaat. In de tussenge- legen periode had hij in het kabinet- Venizelos verscheidene ministersamb ten bekleed. In 1942, toen Papandreoe actief deelnam aan het verzet tegen de Duitse bezetters van zijn land, werd hij door de Italianen gevangen geno men. Hij wist in 1944 echter naar het Nabije Oosten te ontsnappen, om nog in april van hetzelfde jaar het premierschap op zich te nemen van de in Cairo zetelende regering-in-bal- lingschap. Een half jaar later, na de aftocht der Duitsers, keerde hij aan het hoofd van zijn regering naar Athene terug, om evenwel na de on derdrukking van de communistische opstand in januari 1945 af te treden. Van 1947 tot 1952 maakte hij ver scheidene malen deel uit van regerin gen, gevormd uit centrum-partijen. In 1961 nam hij het voorzitterschap op zich van de uit zes partijen op gerichte „Unie van het Centrum partij". Als zodanig voerde hij twee jaar lang onverdroten strijd tegen de uitslagen van de in 1961 gehouden algemene verkiezingen, o.m. op grond van vervalsing. Met succes eiste hij nieuwe verkiezingen, die in november 1963 werden gehouden en voor de eerste maal sinds twaalf jaar een nederlaag opleverden voor de conservatieve rechtse partij. Na zes weken het premierschap in de door hem gevormde nieuwe rege ring te hebben bekleed, trad Papan dreoe weer af, omdat hij met zijn geringe meerderheid die deze verkie zingen voor hem hadden opgeleverd in het parlement niet wilde steunen op de stemmen der uiterst linkse EDA-partij. Hij vroeg daarop nieuwe verkiezingen, die hem een duidelijke meerderheid gaven. In juli 1965 brak de politieke crisis uit die tot ziin ontslag leidde.

De Vallei | 1967 | | pagina 7