Indonesische export gaat Nederlands neus voorbij „Wereldvrede is mogelijk" zegt Hans Opdam (21) Dorpsvete voert tot vuurgevecht Doe uzelf niet tekort terwijl u slaapt, neem niet zomaar 'n matras neem 'n moderne TOMADO f29,75 TOMADO Baby komt deze week99 zegt prof. Plate keuze uit spaarvormen met kapokmatras DE PRECIEZE PERSONEN WEEGSCHAAL VIA SINGAPORE BLIJKT TOCH ECONOMISCHER Personeel van drukkerij staakt wegens ontslag van directeur WINNAAR OPSTELWEDSTRIJD OVER OORLOG EN VREDE' Ir. C. T. Stork overleden Vroegere vrienden nu vijanden door vrouw Protest tegen korting van Landbouwschap voor leden van organisaties NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Tip voor handiger huishouden A. E. Duynstee wordt staatssecretaris VIETNAM REVOLUTIE VOORBIJGESTREEFD GEWELDLOOS ONTSLAGEN IN NIJVERDAL GRATIS BOEKJE DINSDAG 25 APRIL 1967 AMSTERDAM Het plan van Indonesië om na beëindiging van de twist over westelijk Nieuw-Guinea zijn handel met uitsluiting van Singapore op Nederland te richten, dreigt in snel tempo te mislukken. De belangstelling begint zich te verplaatsen van Amsterdam naar Singapore. De in Amsterdam gevestigde Indonesische „Centrale Produkten Maatschappij" is haar biezen al aan het pakken. Zij hoopt binnen enkele maanden onder de naam United Im port- Export Company Ltd. haar relaties in Europa van Singapore uit van In donesische produkten te kunnen bedienen. ADVERTENTIE (moet er iets af, of mag er wat bij?) De Tornado personenweegschaal vertelt u héél precies hoeveel u weegt. U stapt er op en met één blik op de sterk vergrotende lens ziet u of er "wat af moet", of dat er "iets bij mag". In 3 verschillende uitvoe ringen en kleurcombinaties. Prijzen f29,75, f39,75 en f46,75. Op elke Tornado Salter weegschaal hebt u 5 jaar garantie. Witt u méér ,!ps? Vraag uw winkelier om d» tlltzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado. Tomadohuis, afdeling K., Dordrecht. UTRECHT Bijna veertig perso neelsleden van drukkerij Lumax in Utrecht eigendom van het Neder lands Katholiek Vakverbond zijn gisteren in staking gegaan. De oor zaak: Het ontslag van hun directeur, de heer J. A. Roovers, per 1 novem ber. Hem is de toegang tot het bedrijf ontzegd. De raad van commissarissen (onder andere veertien penningmeesters van aangesloten bonden) heeft in tegenstel ling tot het personeel geen vertrouwen meer in het beleid van de directeur. De stakers vakmensen uit de afde ling koper diepdruk van Lumax hebben aangekondigd hun actie van daag voort te zetten als hun directeur niet in ere wordt hersteld. Hij moet de kans krijgen om zijn beleid te ver dedigen, samen met de ondernemings raad die achter dit beleid staat, me nen zij. De commissarissen-vakbondsbestuur ders weten echter evenmin van wij ken. Zij hebben de stakers met ont slag bedreigd (wegens wanprestatie) als zij hun actie vandaag nog zullen voortzetten. Antwoord van de stakers: Als dat gebeurt gaat het hele bedrijf 228 man plat. Pikante noot: In de morgenuren ver gaderde het N.K.V. over het stakings recht.... De heer Roovers, voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Utrechtse gemeen teraad, is de derde directeur die in vrij korte tijd Lumax heeft verlaten. Hij kwam vier jaar geleden over van het wetenschappelijk adviesbureau van h«t NKV, aanvankelijk als adjunct-di recteur. Hij was volgens het personeel de man die het verouderde bedrijf tot nieuw leven bracht, de voorbereider van 't plan om samen met de Arbeiders pers een nieuw bedrijf in Utrecht te bouwen, waarvoor de grond inmiddels is aangekocht. Hij slaagde er echter niet niet in het vertrouwen van de commissaris sen te winnen. Eerst eisten dezen dat hij voor investeringen boven de dui zend gulden (de omzet van Lumax is zes- tot zevenmiljoen) toestemming van de raad vroeg en toen dit niet ge beurde: ontslag op staande voet, wat juridisch niet mogelijk bleek. Zaterdag besloot de algemene aan deelhoudersvergadering van Lumax de heer Roovers met een termijn van 'n half jaar te ontslaan. De directeur heeft inmiddels een gerechterlijke pro cedure aangespannen tegen dit besluit. Het doel van het Indonesische plan was om door rechtstreekse uitvoer naar Europa betere prijzen voor de uitvocrprodukten te krijgen en indus triële produkten tegen de laagste prij zen bij de fabrieken zelf te kopen. In donesië ging in 1963 de confrontatie-po litiek jegens Singapore aan, onder an dere om de overheersende economi sche positie van die havenstad te ver nietigen. Het dacht daarmee de enor me bedragen, die Singapore met de doorvoerhandel op Indonesië opstreek in eigen zak te kunnen houden. Waar geen rekening mee werd ge houden was, dat Amsterdam in het verleden stapelplaats van Indonesische produkten kon worden, omdat daar de hoofdkantoren van cultuurmaatschap pijen waren gevestigd. De produkten van de plantages, eigendom van deze maatschappijen, hadden daardoor Ne derland als natuurlijke eerste bestem ming. Van daaruit vonden zij verder hun weg naar de consumenten. De situatie na 1963 was echter ge heel anders dan die voor 1957: Indone sië had in de tussentijd alle economi sche en handelsrelaties met Nederland verbroken en de Nederlandse eigen dommen genationaliseerd. De Neder landse handelshuizen en ook de cul tuurmaatschappijen moesten daardoor in 1963 zelf tegen de wereldmarktprijs kopen. Mede daardoor heeft bijvoor beeld de Amsterdamse rubberhandel zich niet In de vroegere omvang kun nen herstellen. HOGE RENTE E. ud in de rechtstreeks op Euro pa gerichte handel nog een ander na deel op. Voorheen kreeg Indonesië uit Singapore betaling op basis van „bo ter bij de vis". Na 1963 moest de In donesische exporteur veelal drie a vier weken op betaling door de Europese koper wachten. Dat is het nadeel van verkoop aan een koper, die zo ver ver wijderd is van het land van oorsprong. De in Indonesië gebruikelijke rente van twaalf tot twintig procent per maand deed de rest. De Indonesi sche exporteur zocht en vond de weg terug naar de snelle afrekening in de smokkel naar Singapore. De Indonesi sche regering zag zich nog meer devie zen ontgaan. Toen een ander economisch beleid door de voortgeschreden inflatie nood zakelijk, en na de staatsgreep van 30 september mogelijk werd, richtte de regering-Suharto zich al gauw op her stel van de officiële handel met Singa pore. De confrontatiepolitiek werd ge staakt en het handelsverbod opgehe ven. De handelsactiviteiten verplaatsten zich niet alleen naar Singapore met 't oog op de snelle betaling. De opkoop en opslag van uitvoerprodukten in In donesië zelf kan bovendien worden ge regeld tegen de rente, die in Singa pore voor het opnemen van leningen geldt. Bij de handel op Nederland moet de exporteur met veel duurdere Indonesische kredieten werken. Aangezien de invoer tegenwoordig in Indonesië is gekoppeld aan voorafgaan de uitvoer, is het logisch dat ook de Indonesische importeur steeds meer zaken zal gaan doen met het dichtbij gelegen Singapore. Een van de Nederlandse handelshui-j zen, die zich dit al heeft gerealiseerd, is de nauw met de Algemene Bank Nederland gelieerde Handelsvereniging Holland. Deze Amsterdamse onderne ming heeft haar belang in Singapore aanzienlijk vergroot, onder andere door overneming van het daar gevestigde filiaal van de N.V. Hoppenstedt. Intussen heeft een aantal middelgrote Nederlandse produktie-bedrijven zich gegroepeerd rondom de technische han delsonderneming Evolent in Amsterdam in een poging de rechtstreekse uitvoer naar Indonesië van industriële'produk ten nieuw leven in te blazen. De groe pering wil dat mede zien te bereiken door evenals Singapore Indone sië financieringsmogelijkheden te ver strekken voor opkoop, opslag en verde re behandeling van produkten ten be hoeve van zijn uitvoer. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De heer A. E. M. Duynstee uit Maastricht is benoemd tot staatssecretaris van defensie, belast met luchtmachtzaken. Hij is 46 jaar. De heer Duynstee was van 1965 tot de verkiezingen van dit jaar lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. Na de verkiezingen keerde hij niet in de Kamer terug, omdat hij door het verlies dat zijn partij had geleden zijn zetel had verloren. De heer Duynstee zal vermoedelijk eind deze week wor den beëdigd. De nieuwe staatssecretaris voor de luchtmacht kan niet bogen op een militaire loopbaan. Hij heeft in Ierland gestudeerd, waar hij promoveerde op een proefschrift over de econoom Key nes. Van 1952 tot 1956 was hij hoofd van het Bureau Internationale Coöpe ratie bij de Dienst Buitenlandse Be- trekkeningen van de K.L.M. Als Kamer lid was hij lid van de defensie-com missie. 0 LAGE VUURSCHE De blijde ge beurtenis op kasteel Drakensteyn kan nu op korte termijn worden verwacht. Hoewel de prinses gistermiddag nog geruime tijd in de tuinen rondom haar kasteeltje wandelde, zag zij af van haar dagelijkse bezoek aan haar moe der op paleis Soestdijk. Ruim veertig .minuten lang heeft prof. dr. W. P. Plate de prinses gister middag onderzocht. Zijn conclusie: „Prinses Beatrix is nog bijzonder gezond. De geboorte kan nog deze week worden verwacht". Meer wilde de Utrechtse hoogleraar in zijn communi qué niet zeggen. Ook de verslaggevers, die prof. Pla te bij het verlaten van het kasteel aan hielden, kregen van hem geen nieuws. „Neen heren ik zeg echt niets; he lemaal niets". Wanneer het medische team zijn intrek op kasteel Draken steyn zal nemen, was gisteravond nog niet bekend. De verwachting was van daag. Inmiddels doodt de Prinses de tijd met het doornemen van de post, waar onder vaak ontroerende brieven van bewonderaars en bewonderaarsters. O HARDENBERG. De tweejarige Germ Kremer is gistermiddag tijdens het spelen op een bouwwerk in Har- denberg om het leven gekomen. De jóngen was op een stapel steigerplan ken geklommen, die plotseling begon te schuiven en in elkaar stortte. NIJMEGEN Hans Opdam aarzelt even: „Ik rook bijna niet, maar voor de gezelligheid neem ik er eentje". In het missiehuis Bisschop Hamer in Nymegen rust deze tweedejaarsstudent theologie op de voorlopige lauweren van de lande- lyke prys voor een opstel over het probleem Oorlog en Vrede. De internationale associatie van de Lions clubs in 135 landen twintigdui zend clubs en achthonderdduizend leden; in Nederland 84 clubs en 1.865 leden schreef ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan voor alle wereldbewoners (sters) tussen de 14 en 22 jaar een opstelwedstrijd uit. Nederland kwam uit de bus met byna 350 inzendingen het opstel van de 21-jarige Hans Opdam werd het beste van de Nederlandse inzendingen geacht. Negen dagen, heeft Hans Opdam zich le beginselen zullen komen. vrij gemaakt voor het opstel, in welke tijd hij een grote hoeveelheid litera tuur doorwerkte. Hij maakte zijn op stel in drie delen: Wordt vrede een utopie Hindernissen op de weg naar grotere vredeskansen. In het eerste deel erkent Hans Opdam de utopie niet. Hij meent dat door de kernbewapening de mens voor het eerst in zijn geschiedenis is ge- de vrede Wegen om te komen tot dwongen zijn bewapeningsmogelijkhe den te beperken. Dat zal een uitban ning, ook van de conventionele oorlog voering tot gevolg moeten hebben, omdat sociologen hebben berekend dat j politiek gaat belijden' Een beknotting van de kapitalistische economische vrijheden en een verrui ming van de communistische individue le vrijheden kunnen tot deze beginsel- wijzigingen behoren. Voor de praktische politiek adviseert Hans Opdam: Erkenning van commu- nistisch-China, regeling Duitse kwestie, afwijzing van de Trumandoctrine. Het gevolg van dat laatste is terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Viet nam: „Het hoeft voor Amerika geen prestigeverlies te betekenen als men als sterkste partij openlijk een nieuwe een „evenwicht van krachten" uitmonden in een (kern)oorlog. zal Omdat er altijd oorlog is geweest willen of kunnen de meeste mensen niet erkennen dat een revolutie tot de mogelijkheden behoort. Hans Opdam meent dat men tot nu toe teveel heeft afgewacht: „Geleidelijkheid beweegt zich echter binnen bestaande verhoudingen" wat hij nodig acht is een revolutie, een omwenteling van waarden. Als grootste hindernis ziet Hans Opdam dat de huidige wereldorde is gevestigd op nationalistische en natio- «aal-economische belangen. In elk land is de buitenlandse politiek onderge schikt aan de binnenlandse politiek. Bovendien is voor de grote wereld machten oorlogsindustrie een hoek steen van de nationale economie ge worden. Hierdoor ontstaat een militaire over heersing, die niet zelden vijandig is aan de beschaving die men wil be schermen. Het nationalisme biedt ook geen oplossing voor het probleem arme lijke landen. Het weinige, dat de rijke landen aan ontwikkelingshulp doen, is meestal nog geladen met nationaal of ideologisch eigen belang. In wezen willen de rijke landen de toestand van nu zoveel mogelijk handhaven, omdat dit hun economisch het voordeligst lijkt. Bij zijn zoeken naar wegen om de vredeskansen te vergroten gaat Hans Opdam uit van de gedachte dat iedere regering moet doen wat het volk per se wil en dat een regering niet kan doen wat een volk algemeen afwijst. Dat geldt zij het vertraagd zelfs voor dictatoriale staten. Daarom meent Hans Opdam dat er van twee zijden aan de vrede moet worden gewerkt: de regeringen moeten uitdragen dat nationalisme een voor bijgestreefd ideaal is; dat oorlog en vrede niet ondergeschikt meer kunnen zijn aan nationalisme. De regeringen moeten zich wetenschappelijk toerus ten met nationale en internationale vredesinstituten, die op ministerieel niveau moeten kunnen werken. Het gevolg zal zijn dat de regeringen tot belangrijke wijzigingen van traditione- De kleine landen moeten hun buiten landse politiek op de vrede afstemmen en bereidheid tonen daarvoor offers te brengen. Als voorlopig theoretisch einddoel ziet Hans Opdam een wereld regering in een federale structuur met een wereldrechtspraak die blijvende ontwapening controleert, bijgestaan door een internationaal politieleger. Als taak voor de jeugd ziet de Nijmeegse student het voeren van waar dige acties, om de regering onder druk te zetten en om de publieke opinie van de vredesmogelijkheden te overtuigen. Hans Opdam is de oudste van zeven kinderen in een zakengezin. Voorzover hij het nu kan bekijken zal hij priester worden hij moet nog drie jaar theologie studeren: „Ik ga geen docto raal theologie doen, want ik wil nog wat anders studeren, sociologie of culturele antropologie". Hij wil in elk geval in ontwikkelingshulp zijn toe komst zoeken. Is uw stelling over onbaatzuchtige ontwikkelingshulp niet strijdig met een toekomst als missionaris? „Het idee over zending is veranderd. Ik geloof niet meer in kerkelijk impe rialisme. Als samenwerking met bij voorbeeld een vorm van communisme vruchtbaar kan zijn, zal ik haar zeker zoeken. Zou in een gebied waarin ik werkzaam zal zijn. een communistisch staatsbestel doelmatig zijn, dan zal ik me daar zeker niet tegen verzetten". Hoewel Hans Opdam mathematisch gericht is hij doorliep gymnasium-B is hij altijd gefascineerd geweest door ontwikkelingshulp en wat hij noemt „geweldloze weerbaarheid". Hij weet nog niet zeker of hij priester wordt: „Wat ik zeker weet is dat ik voor ontwikkelingslanden wil gaan werken. Als deze toekomst zich met het priesterschap laat verenigen, dan word ik wellicht ook priester". Tot nu toe heeft zijn opstel hem vooral eervolle documenten opgeleverd, maar als Nederlands kanshebber dingt hij nu naar de wereldprijs van 25.000 dollar. Als hij ze wint liggen zijn studieplannen al klaar. O MADRID Studentenleiders van de universiteit in de Spaanse hoofdstad Madrid hebben gisteren demonstratief de oprichting van een illegale studen tenorganisatie aan twee faculteiten ge vierd. Zij dansten en zongen liederen die gericht waren tegen de regering van generaal Franco. HENGELO In de ouderdom van 88 jaar is in Hengelo overleden ir. C. T. Stork, oud-directeur van de Kon. Machinefabriek Gebrs. Stork Co. N.V. De overledene was kamerheer in buitengewone dienst van HM de Konin gin en werd in 1956 benoemd tot ridder in de Nederlandse Leeuw. Ir. Stork is jarenlang een bekend fi guur in het Nederlandse bedrijfsleven geweest. Van 1924 tot 1947 had hij de dagelijkse leiding van het door zijn grootvader 'gestichte Hengetoe bedrijf. Na zijn aftreden werd hij gedelegeerd commissaris. Hij was president-com missaris van de werf Conrad-Stork, van Stork Hijsch en Stork-Brussel, als mede commissaris van de N.V. Werk spoor en gedelegeerd commissaris van de Verenigde Machinefabrieken N.V. In zijn woonplaats was ir. Stork een geziene figuur. Hij bekleedde vele be stuursfuncties in het maatschappelijk en sociale leven in Twente. Ook was hij commissaris van de Centrale Werk- geversrisicobar.k, de Kon. Ned. Jaar beurs, de Twentse Bank. NIJVERDAL De Nederlandsche Stoombleekerij in Nijverdal, een be drijf waarin o.a. Nijverdal-ten Cate, Gelderman en Vlisco deelnemen, moet haar afdeling confectie sluiten wegens gebrek aan orders. Dit betekent ont slag voor veertien meisjes in vaste dienst en enige tijdelijke krachten. De onderneming kreeg een paar jaar geleden al een paar grote klappen. De onderneming heeft nu nog ruim 350 ar beiders in dienst, na een regelmatige afvloeiing van bijna 400 werknemers sinds 1981. De N.V. Reginox in Rijssen, fabri- kante van roestvrij stalen aanrechten, zal zeven van haar zestig personeelsle den moeten ontslaan door de stagnatie in de bouwwereld. BONN Libië heeft de diplomatie ke betrekkingen met West-Duitsland hersteld met de benoeming van een ambassadeur in Bonn. De Arabische staat had zijn ambassadeur twee jaar geleder, teruggeroepen toen West-Duits land en Israël diplomatieke betrekkin gen aanknoopten OTTERSUM Enkele geweersalvo's in de nacht hebben het sein gegeven voor een mogelijk nog fellere uitbarsting tussen twee groepen in het Noordlimburgse dorp Ottersum. De vete tussen beide partyen geeft al weken lang aanleiding tot veel rumoer. Zondagnacht waren de auto's en het huis van de heer M. Verstegen het doel wit van een schietpartij. Achttien kogelgaten in vier auto's die voor zijn huis ge parkeerd stonden en twee in de huisdeur zyn er het bewijs van, dat de onbekende nachtelijke schutters hem niet vriendelijk gezind zyn. De politie van Ottersum vreest dat het niet bij schietpartijen op eikaars auto's zal blijven. ZWOLLE Het Gereformeerd Maatschappelijk Verbond heeft gepro testeerd tegen de aftrek die de leden van de erkende landbouworganisaties genieten op de heffing van het land bouwschap. Het bestuur van het land bouwschap heeft de bezwaren die het verbond aanvoerde, van de hand gewe zen. „Wij vinden het een rechtvaardige zaak, dat iedereen hetzelfde betaalt aan een overheidsorganisatie. Als dat gebeurt kan het ook zijn dat het basisbedrag per hectare van de heffing lager wordt", zegt de heer J. Mete ring, adjunct-secretaris van het Gere formeerd Maatschappelijk Verbond. Zoals elk jaar was er ook nu gelegenheid bezwaren in te brengen tegen het ontwerp voor een algemene heffingsverordening van het land bouwschap. Het Gereformeerd Maat schappelijk Verbond maakte van die gelegenheid gebruik door in ?en brief aan het schap op te komen tegen de contributie-aftrek voor de leden van de erkende landbouworganisaties op de heffing. In het G.M.V. zijn werknemers en werkgevers georganiseerd. Het ver bond heeft een beroepskring agrariërs met ongeveer duizend leden. Het ver- bondsbestuur oordeelde dat de contri butie-aftrek in strijd is met artikel 189 van de grondwet, waarin staat dat op het punt van belastingen geen privile ges mogen worden toegekend. Propaganda „Ik ben er van overtuigd, dat in de kringen van functionarissen van het landbouwschap de onbillijkheid van deze aftrek heel goed wordt gevoeld. Alleen de vertegenwoordigers van de organisaties in het schap willen niet af van het voordeel dat hun leden genie ten, omdat zij dat kunnen gebruiken als propagandamiddel om leden te werven", is het oordeel van de heer Meijering. Hij vindt dat er de laatste tijd, met name bij het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, een bepaalde kente ring merkbaar is ten aanzien van het landbouwschap. Die komt naar voren in het opperen van een andere opbouw van het landbouwschap. Een opbouw niet op de organisaties, maar op de individuele bedrijfsgenoten. Ondertussen echter blijft het bestuur van het schap zich verzetten tegen het intrekken van de bepaling, dat de leden van de erkende landbouworgani saties hun contributie kunnen aftrek ken op de heffing van het schap. Het bestuur heeft het G.M.V. er op gewe zen dat deze bepaling destijds door de Tweede Kamer werd aanvaard en dat een wet die er eenmaal is, niet door de rechter aan de grondwet mag worden getoetst. Onbillijk „Wij willen onder geen voorwaarde een rel veroorzaken of een opstandige houding aannemen nu de discriminatie blijft voortbestaan", zegt de heer Meijering. „Wij blijven het echter onbillijk vinden, dat door die contribu tie-aftrek de ongeorganiseerden of leden van niet erkende organisaties, meer heffing moeten betalen. Het komt er op die manier op neer, dat de erkende organisaties worden betaald door de niet-georganiseerden en de leden van niet-erkende bonden". In 1965 betekende de aftrek dat op een totale heffing van 12,5 miljoen gulden van het landbouwschap 4,5 miljoen niet kon worden geïnd. „Gerekend over een periode van tien jaar is dat een enorm bedrag", zegt de heer Meijering. ADVERTENTIE 4% 6 De bank waar u zich thuis voelt! Ook de heer Verstegen is daarvan overtuigd. Hij komt er rond voor uit, dat hij en zijn vrienden niet terug schrikken voor een tegenactie. Hij laat ons een enorme parang zien: een vervaarlijk, vlijmscherp geslepen mes van een halve meter lengte, dat in Indonesië als kapmes in de rimboe wordt gebruikt. „Hier wacht ik ze mee op", zegt hij. „Als er een in mijn buurt komt zal ik ermee toeslaan. Ik zal ermee van onder op in de benen hakken. Als ik hoger zou slaan, is de kans groot dat ik mijn tegenstander onthoofd". Achter zijn huis houdt hij een aantal Duitse herders, die hij heeft opgeleid tot politiehond. De heer Verstegen, die enkele gla zenwassers in dienst heeft, maar zelf liever in de ruige natuur langs de Duitse grens zwerft, heeft een heel alarmeringssysteem opgebouwd. Daar bij is een aantal bewoners langs de afgelegen grensweg betrokken. „Als de justitie mij onvoldoende bescherming kan bieden, neem ik het recht in eigen hand", zegt hij. „In de komende nachten houden wij de wacht. Ik kan u verzekeren: wanneer er zich hier iemand van de andere groep vertoont, komt hij niet meer weg". OORZAKEN Met die andere groep bedoelt hij enkele van zijn vroegere vrienden en medewerkers, met wie hij sinds enkele maanden in onmin leeft. Een ontslag kwestie en een echtscheiding zijn on der andere de oorzaak van de vete geweest. Nadat hij twee glazenwassers had ontslagen, waren die zelf ook een schoonmaakbedrijf begonnen. Boven dien nam de heer Verstegen de vrouw in huis, die bij een van zijn vroegere vrienden was weggelopen. Zowel deze vrouw als de concurrentiestrijd schijnt de gemoederen over en weer zo in beroering te hebben gebracht, dat ook de politie meent dat de ruzie nog eens op moord en doodslag zal uitdraaien. Beide groepen verzwijgen niet, dat zij stropen. Hoewel zij ook toegeven dat zij rijkelijk over vuurwapens be- nergens een wapen vinden, schikken, zal de politie bij huiszoeking „Toch hebben wij onze blaffers zc^ voor het grijpen", zegt een hunner.' „Als het tot een treffen zou komen, wordt het een waar vuurgevecht. Wij zijn het gedonder moe". Op twee plaatsen heeft de politie de hulzen gevonden van de kogels, die zondagnacht op de groep van Verste gen zijn afgevuurd. Op aanwijzing van de heer Verstegen, die verklaard had dat zijn belagers uit een NSU-auto hadden geschoten, heeft de politie gisteren deze wagen opgespoord. Een van de zijramen was verbrijzeld. Volgens de heer Verstegen hadden de nachtelijke schutters met de loop van het halfautomatisehe geweer de zijruit van de wagen stukgestoten. „Dat kan heel goed kloppen", zegt de groeps commandant van de rijkspolitie in Gennep, die het onderzoek leidt. „Wij hebben stukjes glas van die kapotte ruit vlak voor het huis van Verstegen gevonden." „Wij hebben inderdaad sterk het vermoeden, dat uit deze auto is gescho ten", zegt de adjudant, „maar wij kunnen niet bewijzen wie er geschoten heeft. Beide partijen zijn tegenover ons bijzonder zwijgzaam. Men zegt ons keihard, dat men zelf zijn recht zal zoeken. Van medewerking aan ons onderzoek is geen sprake." STROPEN De mannen, van wie bekend is dat zij sinds enige tijd als kemphanen tegenover elkaar staan, hebben nog niet lang geleden gezamenlijk ge stroopt. Verscheidene malen zijn zij daarbij tegen de lamp gelopen, maar dan kwamen ze prompt voor elkaar op. Zo probeerden enkele stropers de in beslag genomen geweren, lichtbakken en de walkie-talkies die zij hadden gebruikt, bij de politie terug te stelen. Daartoe braken zij 's nachts in bij de politiepost in Gennep, maar zij werden door de adjudant, die boven het bureau woont, op heterdaad be trapt. Hoewel zij ontkwamen, heeft de officier van justitie in Roermond op het proces-verbaal van de groepscom mandant een vervolging tegen de in brekende stropers ingesteld. Deze merkwaardige inbraak komt binnen kort voor de Roermondse rechtbank. De heer Verstegen zelf komt er openlijk voor uit, dat hij met zijn vriend, die hij Mollenjan noemt, de justitie bij de neus heeft genomen. Mollenjan zat in Roermond een ssraf uit waar Verstegen voor veroordeeld was. Deze persoonsverwisseling werd niet ontdekt, maar nadat Mollenjan de veertien dagen hechtenis voor zijn vriend had opgeknapt, verklikte een medegevangene de zaak aan de gevan genisbewaarder. Het gevolg was dat' Verstegen zelf ook nog veertien dagen hechtenis moest De verrader haalde zich de wraak zucht van Verstegen en Mollenjan op de hals. Anderen beschuldigden deze twee er weer van de voorgenomen inbraak in het bureau te hebben doorgegeven. En zo groeide de haat. ADVERTENTIE Vraag per briefkaart gratis gezellig boekje ■Rozegeur en Maneschijn". Vol tips voor uw slaapkamer. Adresseer aan: Stichting Kapok-Bureau, Joh. Vermeerstraat 19, Amsterdam-Z. HetStica-merk :-;v 's uw garantie voor S;; kalX'k de kwaliteit van !||C vulling en tijk.

De Vallei | 1967 | | pagina 8