Veenendaals dagblad Wellicht geforceerde bevalling verwacht professor Plate Gezondheidstoestand is nog steeds uitstekend Twee doden bij explosie in fabriek Constantijn in verzet tegen junta Buiten Apeldoorns bedrijf gaat sluiten WIJ G.S. verwachten hulp voor economie in Oosten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Komst van baby laat te lang op zich wachten inde NIJTSSPAARBANK Aanklacht tegen Boltini NEPALEES KONINKLIJK PAAR OP BEZOEK In de toekomst nog meer moeilijkheden Aanhoudend droog LAGE VUURSCHE Prinses Beatrix zal bevallen in de kliniek van prof. Plate in liet Academisch ziekenhuis in Utrecht. Zij is gisteravond in de kliniek opgenomen, aan gezien het mogelijk is dat prof. Plate maatregelen zal ne men om de bevalling niet langer op zich te laten wachten. MINI-ROK EN BEATLE-HAAR TABOE HITTE IN MEXICO DUURT VOORT Tellen van vogels In ijltempo Achtergebleven Links centrum in Vlaanderen zijn Op MAANDAG 1 MEI 1967 (nationale feestdag) onze kantoren GESLOTEN KLEINBUSSINK EN ZN WERKNEMERS KUNNEN NAAR BORCULO Instorting in Spanje, zeker 10 doden Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. WOENSDAG 26 APRIL I967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent 4le JAARGANG PRINSES OPGENOMEN IN UTRECHT VLAARDINGEN In de afgelopen nacht heeft zich bij de E.N.C.K. (Eer ste Nederlandse Coöperatieve Kunst- mestfabriek) streek Deltachemie een ontploffing voorgedaan, welke aan twee personen het leven heeft gekost. De 24-jarige bankwerker J. C. Bender uit Rotterdam en de 37-jarige bankwerker M. J. M. Hooymans uit Schiedam wa ren op de derde verdieping van het produktiegebouw bezig met het monte ren van een transportschroef. Op een gegeven opgenblik explodeerde deze deze schroef. Beide mannen werden weggeslingerd. Eender bleek op slag te zijn gedood. Hooymans werd over de ballustrade geslingerd en kwam op de 18 meter lager gelegen vloer terecht. Hij over leed in het Holy-ziekenhuis. De Vlaar- dingse recherche stelt in overleg met de arbeidsinpectie een onderzoek in. De gezondheidstoestand van de prinses is uitstekend, maar omdat prof. Plate rekening houdt met de mogelijkheid van een geforceerde bevalling, heeft hij er de voorkeur aan gegeven de bevalling te leiden in het Academisch Ziekenhuis. Prinses Beatrix heeft gisteren de hele dag op kasteel Drakensteyn doorge bracht Zij is gisteravond om half tien onopgemerkt met prins Claus in een hof- auto naar het Academisch Ziekenhuis gereden. Waarschijnlijk zal prins Claus de geboorte in het ziekenhuis blijven afwachten. Prof. Plate had maandagavond al besloten om wanneer de baby gisteravond nog niet zou zijn geboren de prinses in het Academisch Ziekenhuis op te nemen. Over het tijdstip van de geboorte valt nog niets met zekerheid te zeggen. Of het nemen van maatregelen noodzakelijk zal zyn staat ook nog niet geheel vast. Prins Claus logeerde afgelopen nacht in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, waar een kamer voor hem gereserveerd was. Ook zijn ex-secretaris, mr. C. J. van Schelle, die het contact met de Rijksvoorlichtingsdienst zal onderhouden, bracht de nacht door in het ziekenhuis. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben in tegenstelling tot allerlei geruchten geen bezoek gebracht aan het Academisch Ziekenhuis. Zij zijn zulks ook niet van plan, zo verklaarde een woordvoerder van de RVD. Zij baseerden zich daarbij op de verwachting van prof. Plate dat prinses Beatrix rustig de nacht in de kliniek van prof. Plate hoopte door te brengen. Prof. Plate bevindt zich niet in het ziekenhuis. NEW YORK Koning Constantijn van Griekenland is het volgens mededelingen van diplomatieke zegslieden aan Amerikaanse functionarissen, niet eens met het militaire bewind. Hü zou zich er tegen verzetten. Dit meldt de New York Times. Volgens het blad voert hij passieve oppositie en wordt hij heen en weer geslin gerd tussen zijn gevoelens van plicht tegenover het volk en het gevaar van ont troning en burgeroorlog. Volgens het artikel heeft hij de Amerikaanse ambassa deur Phillips Talbot in Athene gezegd, dat hij zich verzet tegen een militaire dictatuur door een junta en dat hij streeft naar een herstel van de constitutionele regering. Het bericht van de New York Times komt uit Washington. Diplomaten zou den van mening zijn, dat de koning een centraal punt kan worden voor het ver zamelen van de oppositie, maar dan zou het wel van essentieel belang zijn dat het Griekse volk weet, dat de koning de junta niet steunt. De radiostations die onder militair toezicht staan, en de kranten die gecensureerd worden, zwij gen hierover echter Wel heeft de Voice Of America in zijn dagelijkse uitzendingen van nieuws in het Grieks over de korte golf dit standpunt weergegeven, aldus de New York Times. De Griekse ministeries .van Binnen landse Zaken en Onderwijs hebben ge zamenlijk nieuwe regels voor de school jeugd uitgevaardigd. De scholieren moeten een verzorgd uiterlijk hebben en „gepast" gekleed gaan, zo staat in een communiqué. Voor de jongens zijn lange haren en voor de meisjes mini rokken taboe. Er is in Griekenland geen plaats meer voor Beatles en Beatniks, zo wordt verklaard. Verder wordt de jeugd de toegang tot bepaal de vermaakgelegenheden o.a. biljartza len, ontzegd. De scholieren moeten ten slotte „gedurende de week voor het or thodoxe paasfeest en verder elke zon dag de mis bijwonen en ter communie gaan". De Griekse regeringswoordvoerder Nicolas Farmakis heeft dinsdagavond op een rumoerige persconferentie in Athene toegegeven dat er nog steeds arrestaties worden verricht aan de hand van een voor de staatsgreep op gestelde lijst, maar er zouden naar zijn zeggen geen nieuwe lijsten volgen. De noodmaatregelen zouden geleidelijk aan worden ingetrokken. De militairen die de ministeries bewaakten, waren al te ruggetrokken, evenals de tanks. Binnen kort zou ook het uitga an verbod wor den opgeheven. „Men zegt dat het pro gramma van de regering fascistisch is", zo werd uit de zaal geroepen. De rege ringswoordvoerder liet een afgebeten „nee" horen. Er was volgens hem een „nationale regering" gevormd, „van geen enkele partij afhankelijk, die het volk in zijn geheel vertegenwoordigt". De vraag of Griekenland nog wel als een democratisch land kan worden be schouwd beantwoordde Farmakis beves tigend. Hij verklaarde niet op de hoog te te zijn van berichten ais zou koning Constantijn hebben laten weten dat hij de militaire staatsgreep afkeurt. Volgens betrouwbare berichten zou den veel van de politieke gevangenen worden overgebracht naar kampen op eilanden in de golf van Saros. De RVD heeft voorts bekend ge maakt dat het programma van het staatsiebezoek van de koning van Ne pal, onvoorziene omstandigheden voor behouden, normaal zal worden afge werkt. De RVD is om negen uur gister avond, dus ruim een uur voordat het vertrek van de prinses naar Utrecht werd bekend gemaakt, in Utrecht al begonnen met het inrichten van de le gertenten in de Nicolaas Beetsstraat tot perscentr"»**. MEXICO Een groot gedeelte van Mexico wordt nog steeds geplaagd door een hittegolf met, in het noorde lijke deel van het land, temperaturen tot 42 graden celsius. In de armenwijken van de noorde lijke steden worden steeds nieuwe ge vallen van vochttekorten bij kinderen geconstateerd. Het gezondheidscentrum te Monterey meldt, dat 200 kinderen in de ziekenhuizen van de stad zijn op genomen en dat 400 andere worden be handeld. We er gauw bij is en zich thans opgeeft bij het Contactorgaan v. Vogelstudie, Heereweg 413, Lisse (de heer J. Philippona) kan nog mee doen aan het onderzoek naar enkele broedvogelsoorten. Voor dit jaar werden voor zulk een inventarisatie uitgekozen de Boomvalk zijnde een charmante roofvogel, die ik hoe langer hoe minder zie optreden, ver moedelijk door insecticiden (vergifti ging der prooivogels). Het is van belang te weten, waar en in welk aantal deze mooie valkjes nog ver tegenwoordigd zijn. Voorts werd in het onderzoek de Ransuil be trokken; gaarne zou men, behalve over de broedvogelbevolking, ook wat ervaren betreffende het aantal dezer vogels op hun roestplaatsen in het winterhalfjaar. Niet gemakkelijk zal zijn de uitvoering van het nieuwe object: tellen van rondvliegende exem plaren van de Gierzwaluw in de nesteltijd. Vervolgens wordt de aan dacht der medewerkers gevraagd voor de populatie-dichtheid van de Gele Kwikstaart, d.w.z. het aantal territoria per eenheid van oppervlak, alsmede voor het optreden (meest wel geconstateerd naar zg. „zangposten") van de Braamsluiper. Ten slotte wordt het nodig weer eens een be trouwbare situatiekaart samen te stel len van de Nederlandse Ro eken kolonies, want deze werden de laatste jaren onvolledig bijgehouden. Van andere soorten (o.m. fuut, dodaars, torenvalk, grutto e.a.) wordt voort zetting der waarnemingen van 1966 gevraagd en zo is er in de vogel wereld weer velerlei werk aan de winkel. 26 april '67 A. B. WIGMAN De PTT'ers van het telefoondistrict Utrecht hebben een ware krachttoer verricht. In ijltempo werden allerlei functionarissen gealarmeerd die de ap paratuur uit Lage Vuursche naar het perscentrum in de Nicolaas Beetsstraat verhuisden. Om half één vannacht wa ren alle telextoestellen al operatie- klaar. De muntapparaten en andere te lefoontoestellen werden in de loop van de nacht aangesloten. De snelle verhuizing trok uiteraard veel bekijks. Er waren in de Nicolaas Beetsstraat zelfs twee mensen die hun stoelen op het balkon van hun woning hadden gezet en die de nachtelijke kou trotseerden om geen detail van het spektakel te missen. Het bleef tot laat in de nacht druk in Utrecht. Twaalf mannen van de Utrechtse ge meentepolitie waren ingeschakeld om een oogje in het zeil te houden en om te voorkomen, dat automobilisten zon der doorlaatbewijs de smalle straten rond het perscentrum en het zieken huis blokkeren. De bewoners van de Hartingstraat tussen de Nicolaas Beetsstraat en het ziekenhuis in zijn er een paar dagen geleden door de po litie in persoonlijke gesprekken al toe bewogen, hun auto's elders te parke ren. Het RVD-perscentrum in Lage Vuur sche blijft ondanks het vertrek van prinses Beatrix normaal functioneren voor de enkele buitenlandse journalisten die in hotel „De Kastanje hof" zijn achtergebleven. Maar de majoor van de staf-inspec- teur-generaal die er de wacht hield om zo snel mogelijk na de geboorte van de baby van prinses Beatrix de saluutbatterijen te kunnen waarschu wen is met de grote volksverhuizing naar Utrecht meegetrokken. Ook daar hebben hij en zijn aflossers de beschik king over een directe telefoonverbin ding met de saluutbatterij die zich in Huis ter Heide bevindt en die op de geboortedag op het Hondsveld achter paleis Soestdijk de 51 of 101 schoten voor een prinses of een prins zal los sen. De majoors hebben eveneens con tact met een centrale die de vier an dere saluutbatterijen (Den Haag, Den Helder, Suriname en de Antillen) op de hoogte stelt. BRUSSEL Naar het voorbeeld van de Nederlandse D'66, is in België een nieuwe linkse groepering opgericht, het „Democratisch Aktiekomitee Vlaan deren". ADVERTENTIE VEENENDAAL RHENEN AMERONGEN KERKEWIJK 6 FERD. v. d. PALTSHOF IMMINKSTRAAT 5 16 BORCULO Door een concentra tie der bedrijfsonderdelen zal de firma J. Kleinbussink en Zoon te Borculo, fabrikante van machines en apparaten voor de graan verwerkende industrie, in de loop van dit jaar het 35 werknemers tellende nevenbedrijf te Apeldoorn slui ten. Aan de betreffende werknemers is ge legenheid geboden naar Borculo te ver huizen. Met de vakbonden is volledige overeenstemming bereikt over een af vloeiingsregeling voor die werknemers, die van dit aanbod geen gebruik maken. Het doel van deze concentratie is een efficiënter bedrijfsvoering, waarbij in het kader van de verdere expansie van de onderneming mede wordt beoogd in de toekomst een ruimer gebruik te kun nen maken van het arbeidspotentieel ln de Gelderse Achterhoek. Iedereen in Utrecht wacht gespannen op de dingen die komen gaan. Deze journalist had het handig bekeken en deed een heerlijk tukje in zijn auto DEN HAAG Naar aanleiding van een klacht van het Jack London Ver bond bij de officier van justitie in Den Haag onderzoekt de politie of er spra ke van is dat bij het transport van oli fanten van het circus Boltini de dieren zijn mishandeld. Bij de verhuizing van het circus van Den Haag naar Rotterckjja deden zich moeilijkheden voor bij het overbrengen van de olifanten. Ze moesten op het Malieveld worden overgeladen van een kapotgetrokken wagen naar een vee auto. Hierbij toonden enkele olifanten zich onwillig. Enkele keren baande een olifant zich een weg tussen geparkeer de auto's door. De dompteur van de oli fanten, Bouby Althoff, heeft toen beslo ten de olifanten, die steeds zenuwachti ger werden, met geweld in de veeauto te krijgen. Daartoe maakte hij gebruik van kettingen aan de poten van de oli fanten en sloeg hij een van de dieren een pikhaak in de kop. L'.VjAÉÉtÉK-Mitfv; Sa 0 Niet alleen werktijdverkorting maar zelfs ontslagen zijn het gevolg van de moeilijkheden bij de Hollandia Wol- en Kousenfabrieken te Veenendaal. Van daag zullen de namen van ongeveer der tig werknemers worden aangeplakt en binnenkort volgt de publikatie van een zelfde hoeveelheid. Zo op het eerste ge zicht doet het besluit eerst de werkne mers uit de Betuwe te laten afvloeien discriminerend en onsympathiek aan, vooral als men in aanmerking neemt dat deze mensen altijd eerder voor de baas op stap moesten dan hun collega's uit Veenendaal. De directie van Hollan dia beperkt hiermee tevens de post ver voerskosten en slaat dus in feite twee vliegen in een klap. De klap komt het hardste aan voor de mensen die hun ontslag krijgen aangezegd. Overigens lijkt het ons niet bepaald bevorderlijk voor de arbeidsrust binnen het bedrijf, die toch al verstoord is, lang te wach ten met het bekendmaken van de ove rige namen. Wat andere gemeenten in de Betuwe. zullen doen om de Betuwespoorlijn te behouden is nog niet bekend, maar in Kesteren is men van plan zich met hand en tand te verzetten tegen het plan van de Ned. Spoorwegen het rei- zigersvervoer op deze lijn te staken. Verwacht wordt, dat in de raadsverga dering van vrijdagavond hierover al het nodige zal worden gezegd. De gemeenteraad van Rhenen heeft dinsdagavond over verschillende on derwerpen uitvoerig van gedachten ge wisseld. Punten die de bijzondere inte resse der raadsleden hadden waren de verhogingen van de wethouderssalaris sen, de kilometervergoeding voor de auto van de burgemeester, de restaura tie van het oude gemeentehuis en de verhoging van de leges- en precario rechten. 0 In Veenendaal zuid wordt de eigena resse van een baby- en kleuterkle dingzaak beheerster van de nieuwe ves tiging van de Nutsspaarbank aan het Slot. de Bruïneplein. 0 De vooruitzichten zijn gunstig dat het in veel opzichten moeilijke punt bij de Markt in Veenendaal de fles- sehals de langste tijd een probleem geweest is. In Scherpenzeel ligt de beslissing van de minister om het gebouw van de Wilhelminaziekenverpleging op de monumentenlijst te plaatsen, veel men sen zwaar op de maag. DEN HAAG Leden van Gedeputeerde Staten van Overijssel die, tezamen met leden van Gedeputeerde Staten van Gelderland een gesprek met de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, hebben gehad, verwachten dat de regering „heel spoedig", wellicht reeds binnen enkele weken, met een programma voor de economische ontwikkeling van Twente zal komen. Dr. H. H. Schoenmaker en dr. J. Meulink van Gedeputeerde Staten van Overijs sel en drs. A. R. Vermeer en H. J. A. Verberk van G.S. van Gelderland, hebben gedurende vijf kwartier de werkgelegenheid in Twente en de Achterhoek met de minister van Economische Zaken besproken. Zij waren vergezeld van de direc teuren van de Economisch-Technolo- gische Instituten in Overijssel en Gel derland, drs. H. A. Versteeg en drs. D. de Boer. Het gesprek, op verzoek van de Gedeputeerde Staten, had ten doel de aandacht van de minister te vragen voor de probleemgebieden. Dr. Schoenmaker verklaarde op een persconferentie dat de minister G.S. had gevraagd een inbreng te geven bij het bepalen van het beleid voor Twente. Zij hadden de minister gewe zen op de aanbevelingen die tijdens de hearing van de Tweede-Kamercom missies voor Economische Zaken en Sociale Zaken en Volksgezondheid in Enschede zyn gedaan. Deze aan bevelingen houden o.a. in: 1. Twente als een stimuleringsge bied te bestempelen. 2. Gevestigde en zich in Twente ves tigende bedrijven financiële facilitei ten te verlenen. Het Nepalese koninklijk paar brengt een staatsiebezoek aan ons land. Direct na aankomst op het pa leis op de Dam, na de korte rijtoer van het Centraal Station, verschenen het Nepalese en het Nederlandse ko ninklijk paar op het balkon. 3. De textielindustrie tijdelijk hulp te verlenen. 4. Investeringsaftrek te restitueren. 5. Research te financieren. 6. Herscholing te bevorderen (de herscholingstoeslag is verhoogd tot 1.500 gld). 7. De verkeersverbindingen in Twen te te verbeteren (waarbij de aanleg vanuit Twente naar het westen dient te verlopen). 8. Financiële steun aan gemeenten te verstrekken, die pogen vervangende werkgelegenheid te vinden. De minister heeft toegezegd deze aanbevelingen in zijn studie over de te treffen maatregelen te betrekken, aldus dr. Schoenmaker. Dr. Schoenmaker en dr. Meulink verklaarden dat de maatregelen die reeds zijn genomen effect beginnen te sorteren. De vraag naar arbeidskrach ten is toegenomen en de trek van bui tenlandse arbeiders van wie er 5.000 in Overijssel zijn naar het Westen begint op gang te komen. Men wil trachten de verplaatsing van bui tenlandse arbeiders naar het westen te bevorderen en hun plaatsen door werkloos wordende Nederlanders te laten innemen. G.S. hebben tenslotte de aandacht van de minister gevraagd voor de aanvullende werkgelegenheid. Door een bijdrage van het rijk zou het mo gelijk worden dat projecten als bij voorbeeld een schouwburg in Almelo, gemeentehuizen en overdekte zwemba den worden uitgevoerd. De pro vincie Overijssel heeft voor dit doel voor het tweede halfjaar een bedrag van acht nilj oen gulden toegewezen gekregen, waarvan een belangrijk deel naar Twente zal gaan. Van onze weerkundige medewerker) April maakt nu toch wat goed. We kunnen de eerstkomende twee drie dagen profiteren van droog weer met zonneschijn dat werd tijd ook, want tot en met gisteren registreerde De Bilt nog een achterstand an veer tig uur dank zij de welwillende me dewerking van een hogedrukgebied tussen de Azoren en Finland. Een kansje op overschuivende wolkenvel den mag echter niet geheel over het hoofd worden gezien. In de afgelopen nacht is het vrijwel nergens in Nederland meer tot zware nachtvorst gekomen. Dit hield o.m. verband met de verwarming van de lucht overdag in Gelderland tot 13 a 14 graden C. en aanvoer van wat zach tere lucht in de hogere niveaus. Dit viel af te leiden uit enkele op het oog onbetekenende, maar door belangstel lenden zoals tuinders en bosbouwers graag geziene schaapjeswolken. Ook in winterperioden met stra- lingsweer kunnen zulke wolkjes voor afgaan aan een soms ongedacht snel le verhoging van de middagtempera- tuur tot wel vijf a zes graden boven nul. BILBAO (Spanje) Zeker 10 arbei ders zijn om het leven gekomen ter- wyl acht andere nog vermist wor den, na de instorting van een fabriek bij Bilbao op dinsdagvond. Aangenomen wordt dat tenminste drie van de vermisten dood zijn, en ook voor de vijf anderen bestaat wei nig hoop. Van de 600 werknemers bij de fabriek van wasmachines en koel kasten waren 200 man in het gebouw

De Vallei | 1967 | | pagina 1